Makro in de as Vele recent gedolven graven in Paramaribo Steeds langer .jubbers wil opnieuw centrale loonafspraken Herstel bedrijven zet door Opgepakte Hagenaars verdacht van nog meer bomaanslagen Leidse bij brand aan dood ontsnapt HET WEER 'onderdag 18 december 1986 78e jaargang no. 23685 1 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredaceur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Veel bewolking en regen-, ha gel- of sneeuwbuien. Mini mumtemperatuur ongeveer 3, middagtemperatuur omstreeks 5 graden. Vrij krachtige, aan de kust harde wind uit het westen. Na zaterdag lichte vorst in nacht en ochtend. Zon op: 08.45; onder: 16.28; Scheveningen hoog water: 04.56 en 17.00; laag water: 0.19 en 12.42. (Van onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) ARAMARIBO Op een raakliggend terrein in de uurt van een begraaf - laats in Paramaribo lig- en zo'n 100 graven, chots en scheef door el kaar, waarvan er veertig zeer recent zijn gedolven. Volgens inwoners van Para maribo is het ongebruikelijk dat mensen zo ter aarde wor den besteld. Een omstander beweerde gisteren dat hier geëxecuteerde bosnegers wor den begraven. Een bewijs daarvoor had hij echter niet. Een woordvoerder van de Su rinaamse overheid weigerde gisteren elk commentaar. „Wij 'reageren niet op spookverha len", zei hij. Het terrein is vroeger ook als begraafplaats in gebruik ge weest, maar al jaren geleden geruimd. Het is nu overwoe kerd met struikgewas en ge boomte. De verse graven liggen kris- -kras door elkaar op twintig meter van de weg, tussen de begroeiing. Er zijn grote, maar ook veel kleine graven. Op de graven staat geen kruis, maar wel een paaltje met daarop drie cijfers. Twee Surinaamse woordvoer ders weigerden gisteren met Nederlandse journalisten mee te gaan naar het terrein om de graven in ogenschouw te ne men. „Neem Dracula maar mee", aldus een van hen. Mensen in de omgeving van het terrein' zeiden gisteren dat hier de laatste weken vrijwel dagelijks mensen werden be graven. Anderen waren te bang om iets te zeggen. Aan de rulle aarde was te zien dat sommige graven niet lan ger dan een dag geleden kon den zijn gedolven. De andere graven kunnen niet ouder zijn dan circa een of twee maan den. Pag.5 Angst kent in Surina me vele gezichten. Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. 1 NB. Indien daartoe aanleiding bestaai. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. 'ransman wordt irecteur IMF (Van onze correspondent Bob van Huët) RIJS De Fransman Michel Camdes- wordt per 1 janauri de opvolger van huidige topman Jacques de Larosière directeur van het Internationaal Mo- air Fonds (IMF). Dat betekent dat de ierlandse minister van financiën Onno iing achter het net vist. Hij heeft bij de eime stemming met gering verschil loren. Camdessus is sinds 1984 presi- it van de Franse centrale bank. Naar luidt zal de Larosière die functie rlopig overnemen. Camdessus geniet ot aanzien in de internationale finan- e wereld. Opgeblazen Deze telefoon cel in Amster dam werd gis teravond met explosieven opgeblazen. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Wel hebben oogge tuigen na de explosie drie mannen snel in een auto zien wegrijden. De politie heeft geen enkele verklaring voor de daad. Kostbaar avondje stappen EINDHOVEN Een avondje stappen in Eindhoven is een 33- jarige Veldhovense zaken man duur komen te staan. Hij haalde 275.000 gulden van zijn bankrekening, stopte het geld in een afsluitbaar handschoe nenkastje in zijn auto, par keerde die en bezocht vervol gens in de Eindhovense bin nenstad een café. Enkele uren later ontdekte hij dat er was ingebroken in zijn auto; de bankbiljetten waren verdwe nen en ook een gloednieuwe, nog niet uitgepakte geluidsin stallatie voor de auto was ner gens meer te vinden. Onverwacht nieuwe cao voor banken AMSTERDAM Geheel onverwacht zijn werkgevers en werknemers het vanoch tend in principe eens geworden over een nieuwe cao voor het bankbedrijf. De on geveer 100.000 werkers in deze sector krij gen in 1987 zowel een loonsverhoging als een eenmalige uitkering van 1,25 procent. De eenmalige vut-regeling voor mensen die voor juli 1927 zijn geboren, blijft kracht en verder blijft ook de reguliere vut-leeftijd op 62 jaar staan. De Diensten bond FNV houdt overigens nog een slag om de arm, omdat de werkgevers op nieuw niet bereid zijn de gemiddelde werkweek tot 36 uur te verkorten. De dienstenbond beschouwt het principe-ak koord daarom slechts als eindbod, waaro ver de leden nog moeten beslissen. Hasenfus terug in VS na gratie MANAGUA De 45-jarige Eugene Hasenfus heeft gisteravond gratie gekregen van de Nationale Vergade ring van Nicaragua en is inmiddels teruggekeerd naar de VS. De Ameri kaan werd eerder tot dertig jaar cel veroordeeld, nadat het vliegtuig waarin hij wapens vervoerde naar de Contra's was neergestort boven Nicaraguaans grondgebied. Hasenfus werd gratie verleend op voordracht van president Ortega. Het Ameri kaanse minisle ie van buitenlandse zaken' liet weten verheugd te zijn over de vrijlating van Hasenfus, maar „het geheel werd opgezet om er een maximum propaganda-effect uit te halen". KLM koopt Hilton Hotels AMSTELVEEN/LONDEN De KLM heeft een bod uitge bracht op de hotelketen Hilton International. Over de hoogte van het bod en verdere bijzon derheden kunnen op dit mo ment volgens de luchtvaart maatschappij geen mededelin gen worden gedaan. In Lon den was afgelopen nacht ech ter al vroeg bekend, dat de KLM voor de hotels (90 stuks in 43 landen, hoofdzakelijk buiten de VS) 975 miljoen dol lar ofwel 2,2 miljard gulden in contanten wil betalen. De hui dige eigenaar, Transworld Corp., deelde gisteravond in New York mee, dat het bod is geaccepteerd en dat de koop is gesloten. Het zou gaan om een Europees bedrijf waarvan de naam niet werd genoemd. Nu blijkt dat dus de KLM te zijn. In Nederland staan Hiltons in Amsterdam en Rotterdam en op Schiphol. KLM bezit al ho tels via haar dochteronderne ming Golden Tulip Internatio naal. Transworld maakte vorige maand bekend zichzelf te zul len liquideren nadat de indus trieel Ronald Perelman, top man van het cosmeticaconcern Revlon, een bod tot overne ming had uitgebracht. Perel man was toen een optie gege ven om de Hilton-hotels voor een miljard dollar over te ne men. Transworld liet gisteren weten dat Perelman ermee heeft ingestemd deze optie te beëindigen en dat hij ook af ziet van zijn rechten op beta lingen in verband met de ver koop van de hotelketen. DEN HAAG Het herstel van het Nederlands bedrijfs leven heeft zich het afgelopen jaar geleidelijk voortgezet. De ondernemers zijn in meerder heid tevreden over hun rende menten en het aantal verlies gevende bedrijven is verder gedaald. Dat blijkt uit het jaarlijkse on derzoek van de Vereniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland, gehouden onder ruim vijftig duizend bedrijven. De uitkom sten zijn vanmorgen in Den Haag gepresenteerd. Het aantal verliesgevende be drijven nam dit jaar verder af, van 15 naar 14 procent. De verbetering was het grootst in de bouw, gevolgd door indus trie en detailhandel. Het aantal bedrijven met vol doende rendement nam toe met zeven tot 67 procent. Ook het gemiddelde beeld voor het bedrijfsleven in 1987 is iets po sitiever. Het aantal bedrijven dat rekent op omzetgroei stijgt van 29 naar 31 procent. reen erkeersdrukte erwacht dit eekeinde EN HAAG/DRIEBERGEN De ANWB en de politie rkeerscentrale in Drieber- n verwachten dit eerste eekeinde van de kerstvakan- geen erg grote drukte op de ederlandse wegen. Alleen orgenmiddag en -avond en terdagochtend wordt vertra- ng verwacht op de A-2 (Den osch richting Maastricht, ter logte van Eindhoven), en de ■50 (Apeldoorn Arnhem), i Duitsland wordt drukte (rwaeht op de snelwegen ankfurt Neurenberg ünchen, Frankfurt Basel, arlsruhe München Sal- irg en München Gar- isch. Verder bij de grens- 'ergangen Pfronten/Reutte i Salzburg/ Autobahn. In ostenrijk op de Inntal- en rennerautobahn en de route ia de Fernpas. De Zwitsers erwachten op alle noord- lid-verbindingen drukte. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers vindt dat ko mend voorjaar weer een poging moet worden ge daan om een sociaal con venant te sluiten en wel voor de jaren 1988 tot en met 1990. Volgens de mi nister-president is het nog steeds belangrijk dat rege ring, werkgevers en werknemers centrale af spraken met elkaar ma ken. Lubbers vindt het .jammer" dat werkgevers en werknemers zich dit najaar op dit punt afwij zend hebben opgesteld, zo zegt hij in een interview met de CDA-Krant. In het convenant dat Lubbers voor ogen staat moeten de drie partijen allereerst de „geza menlijke verplichting" vast leggen om de werkloosheid be neden de 500.000 te krijgen. Ten tweede moet worden af gesproken dat ook de lonen OORJAARSOVERLEG MET WERKGEVERS EN WERKNEMERS: van de werknemers in de par ticuliere sector gematigd wor den „om ruimte te maken" voor meer werkgelegenheids- en scholingsprogramma's. Lubbers meent dat er in het voorjaar meer kans van slagen is dan afgelopen najaar het ge val was. „In oktober hadden we misschien nog te maken met het na-effect van de Ka merverkiezingen van mei en met de rol van de ambtena rensalarissen en de sociale ze kerheid". Volgens de premier moeten de werkgevers en de vakbeweging echter af van het idee dat'alleen ambtenaren en uitkeringstrekkers zich moe ten matigen. „Voor de jaren na 1987 moeten we proberen weer samen een kader af te spreken waarin een samen hangend matigingsbeleid kan worden doorgevoerd". Wat de ambtenareninkomens betreft denkt Lubbers dat er na 1986 en 1987, „waarin we nog wat op de rem moeten staan," nog wat méér mogelijkheden ko men voor verbetering. De mensen met een sociale uitke ring krijgen er wellicht op ter mijn ook iets bij: „Misschien in 1988". Dr. J. F. Rang (55) Ombudsman stapt op DEN HAAG Nationaal om budsman dr. J. F. Rang (55) stapt op 1 april op. Aanleiding voor het vertrek zijn gezond heidsredenen. Rang is nog geen zes jaar ombudsman. In 1988 zou een tweede zesjarige ambtsperiode ingaan. Rang was de eerste nationaal om budsman. Hij kwam vaak in aanvaring met bewindslieden nadat hij kritiek -op hun be sluiten had uitgeoefend. Vol gens de ministers bemoeide Rang zich daarbij met zaken die buiten zijn bevoegdheden lagen. Rang stelde regelmatig dat de overheid vaak te laat op klachten van burgers reageer de, maar de laatste tijd kon zijn bureau de stroom van klachten ook nauwelijks aan. ROTTERDAM/DEN HAAG De drie Hagenaars die afgelopen zaterdag zijn aangehouden in verband met de bomaanslag op het kantoor van American Express op 19 november in Rotterdam, worden er van verdacht de afgelopen twee jaar ook een grote reeks bomaansla gen te hebben gepleegd in Den Haag. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie hebben de arrestanten een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Bij een on derzoek in de duinen bij Scheveningen heeft de politie afgelo pen zaterdag een bergplaats ontdekt, waar de bommen en on derdelen lagen opgeslagen. Volgens persofficier mr. R. Gerding werden de bommen door het drietal zelf gefabriceerd. Bij huis zoekingen op een aantal adressen in Den Haag zijn zaterdag ook nog brand- en pijpbommen, hagelmunitie, videobanden en ad ministratieve bescheiden in beslag genomen. LEIDEN Een 34-jarige Leidse vrouw is vannacht bij een' brand in haar woning aan het Paviljoenshof aan de dood ont snapt. De vrouw was rond één uur met een brandende sigaret op haar bed gaan liggen en in slaap gevallen. Toen de vrouw door een brandwond aan haar hand om vier uur wakker werd stond het hele huis vol rook. De gealarmeerde brandweer kon het smeulende vuur snel blussen, waardoor de schade beperkt bleef tot een verbrand bed en flinke rookschade. Volgens de brand weer was het een wonder dat de vrouw door de rook niet is ge stikt. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: ACTIEGROEP STICHT BRAND MET ROOKBOMMEN DUIVEN - De Makro- j, vestiging in Duiven (bij Arnhem) is vannacht f volledig afgebrand. Een - tweede brand, bij de I nieuwe Makro-vestiging in Duivendrecht bij Amsterdam, richtte vannacht heel weinig schade aan. De verant- I woordelijkheid voor beide branden is opge ëist door de Revolutio naire Anti-Racistische Actie (RaRa). RaRa, ook verantwoordelijk voor de Makro-brand in Dui vendrecht in september van het vorig jaar, zegt met rookbommen te hebben gewerkt. De schade in Duiven loopt in de tientallen miljoe nen. De voorraad was zeker al tien miljoen waard. De Makro is eigendom van het concern SHV, volgens RaRa „een van de Neder landse bedrijven die onge breideld zaken blijven doen in en met Zuid-Afrika". De branden zijn gesticht „in so lidariteit met de bevrij- dingsstrijd in Zuid-Afrika". De groep zegt aanwijzingen te hebben dat Nederlandse bedrijven zullen proberen „hun posities in Zuid-Afri ka te verstevigen". Shell wordt als voorbeeld ge noemd. Bij de brand in Duiven was er geen blussen aan. De brand werd rond één uur vannacht gesticht. Toen een uur later al zes brandweer korpsen uit de hele regio met ongeveer honderd man het vuur bestreden, was al duidelijk dat het pand moest worden afgeschre ven. Een stevige wind wak kerde het vuur aan zodat de brandweer moest zien te voorkomen dat het over sloeg naar aangrenzende panden, zoals dat van Ikea. Ook bestond er instortings gevaar, zodat het vuur al leen van buitenaf bestreden kon worden. Toch raakte een brandweerman licht ge wond door vallend puin. Vrouwen leven gemiddeld langer dan mannen. Dat is een bekend feit. In Groot-Brittannië is nu komen vast te staan, dat het verschil in levensduur tussen mannen en vrouwen inmiddels minder groot is ge worden. De mannen leven er nu wat langer dan voorheen. In 2025 haalt de Britse man gemiddeld de 75. En dan te weten dat de Britse vrouw, die nu al 77 jaar en tien maanden wordt, het dan maar twee jaar langer zal uithouden. Er is weinig reden om aan te nemen, dat het met de Nederlanders veel anders zal zijn. Plezierig vooruitzicht dus. De Leidse Courant krijgt daarvan ook zijn portie mee: niet alleen méér abonnees, maar abonnees die de krant steeds langer blijven lezen. De brandweer bestrijdt met groot materieel de aangestoken brand bij de Makro-vestiging in Duiven. Rond half vier moest het hele gebouw als verloren worden opgegeven. Een woordvoerder van Makro noemde de brand een ramp, zeker gelet op de naderende kerstdagen. Met behulp van een speciaal rampenplan kan het bedrijf overigens over drie weken Bij de brand in Duiven drecht bleef de schade be perkt tot het verlies van en kele handdoeken. Perso neelsleden blusten zelf het vuur, de sprinklerinstallatie deed de rest. Een nog ge vonden rookbom werd on schadelijk gemaakt. De ves tiging in Duivendrecht is pas een jaar in gebruik na dat het vorige complex tot de grond toe was afgebrand. CeidócSou/imit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1