Nieuwbouw C&A in Lisse gaat door ■Uïtilii Yerffabrikanten hebben twijfels over milieuvriendelijker verf JOUR NAAL Akker in prijzen Konijnenveiling WK kinderstoelzitten eist eerste kwaliteit zitvlees [DEN OMGEVING CckLeSotviaiii DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 PAGINA 13 Assenaar krijgt vacaturecentrum 1ENAAR In de gemeente Wassenaar komt een vacature ïatie centrum (VIC). Het bureau zal in het voorjaar van [eopend worden. Er wordt nu gezocht naar een geschikte voor dit vacaturecentrum. De voorkeur gaat uit naar een in de buurt van het winkelcentrum. Het gemeentebestuur enthousiast over de resultaten van een vorige maand ge- ;n enquête. Zo'n 230 bedrijven in Wassenaar hebben via dit •zoek laten weten hun vacatures bij het VIC te willen mel- 'Toor het gemeentebestuur voldoende grond om het initia- or deze vacaturebank uit te voeren. Het VIC zal als expe rt voorlopig één jaar gaan draaien en wordt door het Was- ;e bedrijfsleven, de gemeente en het Gewestelijk Arbeids- georganiseerd. Het VIC gaat geen werkzoekenden regis- Deze taak blijft nadrukkelijk bij het Gewestelijk Ar- iureau. Wel zal het VIC een presentatie geven van de va- bs van onder anderen de Wassenaarse werkgevers. Zo kun- /erkzoekenden in deze gemeente sneller op de hoogte ko- van het aanbod van banen. Het experiment wordt biëel gesteund door het Gewestelijk Arbeidsbureau in Den ifen de gemeente Wassenaar. Bromfietser gewond HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Een 23-jarige man uit Aar- landerveen is vanochtend om half zeven op de kruising Ge- meneweg/Rijndijk met zijn brommer tegen een auto ge botst Hij is met onbekend let sel naar het Rijnoord zieken huis in Alphen aan den Rijn gebracht. De automobilist, een 39-jarige man uit Boskoop, reed vanaf de Gemeneweg linksaf de Rijndijk op. De brommer stak rechtdoor de Gemeneweg over. De automo bilist zei door groen licht te hebben gereden. Dit is door een getuige bevestigd. Bestuur van Horeca Noordwijk afgetreden NOORDWIJK Het bestuur van Horeca Noordwijk is afgetre den. Aanleiding daartoe is een ernstig meningsverschil tussen het bestuur en de meerderheid van de leden op een recentelijk gehouden ledenvergadering over de toekomstige structuur van de vereniging. Een van de zaken waarover bestuur en leden niet tot overeen stemming kwamen, betrof de manier, waarop de belangen van de leden in de nieuwe opzet van de organisatie van het toerisme, veilig gesteld dienden te worden. Het conflict daarover liep zo hoog op, dat het bestuur opstapte. Het wachten is nu op een vol gende vergadering, waarin men zal proberen een nieuw bestuur te kiezen. Aangezien Horeca Noordwijk als de belangrijkste organisatie van het plaatselijk toerisme kan worden beschouwd, dreigt er stagnatie bij de realisatie van verschillende vernieuwingen in de structuur van de badplaats, zoals het op poten zetten van de Stichting Noordwijk Promotion, de organisatorische bundeling van het Noordwijkse bedrijfsleven, zoals die werd voorgedragen op de onlangs gehouden vergadering. ingen van de groepen 7 ran basisschool De Ak- lan de Schoolstraat in zijn in de prijzen geval- een wedstrijd, uitge- rjven door het Produkt- voor Vis en Visproduk- "jBurgemeester G.J. van roft (midden) van Lisse I jde prijs (300 gulden en lerinneringsbord) gister- l^nd uitgereikt. Met deze rijd wil de mosselbran- leer bekendheid geven iet kweken van mosse- 'fyanleiding was de ope- 1 van de Stormvloëdke- tal deden 1100 scholen ian dit project, 20 hier- ielen in de prijzen. Ba- iooI De Akker had een lelijk werkstuk over de tussen mosselkweek jormvloedkering en een groot masker inge- !jJ. In de mond van het pr zit een mossel. Bin- :lj»rt wordt bekend ge- ifl welke van de 20 scho ft beste project heeft kt. LISSE C&A heeft defi nitief besloten zich in Lis se te vestigen. Dat bleek gisteravond tijdens een hoorzitting over het ont- werp-bestemmingsplan Centrum. De nieuwbouw voor C&A komt op de plaats die daar indertijd voor is uitgezocht: de Ka naalstraat tegenover de ingang van Blokhuis, op het terrein waar nu onder andere nog de oude kerk staat. Ook de bouw van het parkeerdek kan van start nu de bezwaarschrift ten ertegen zijn ingetrok ken. Wethouder H. Smith liet gisteren verder weten dat het college besloten heeft het sociaal-cultureel centrum voor Lisse in de Poelpolder te projecteren. In grote lijnen stelt het college in het bestemmingsplan Cen trum voor dat de Heereweg vanaf de kruising met de Ka naalstraat en Berkhoutlaan, richting gemeentehuis, flink wordt veranderd. Er zal een herprofilering plaats vinden, parkeerfaciliteiten worden veranderd, er komt wellicht een vrij fors gebouw op de kruising Berkhoutlaan/Wes- terdreef om aan te geven dat pas daar het winkelcentrum van Lisse eindigt. Verder zijn er mogelijkheden voor terras jes, meer ruimte voor fietsers en wandelaars. tzangavond (1) traditionele kerstzanga- n Leidschendam 't morgen gehouden in de us- en Pauluskerk aan de kant. Muzikale mede- ing verlenen het Jonge- :oor Joko, een combo, or- •t Hans van Westgeest en kinderkoor De Sluiskan- De toegang is gratis, wang half acht. tzangavond (2) orgelcommissie van de 'entskerk in Alphen aan Rijn houdt morgen vanaf irft over acht weer de tra- mele kerstzangavond. Me- ferking verlenen het her- kerkkoor onder lei- n Peter Siereveld, de \aan Wil van der Velde en Hennink op dwarsfluit, toegang is gratis, maar aan litgang wordt een collecte i uden. tmarkt jaarlijkse kerstmarkt in Huis in Zoeterwoude 't vrijdag en zaterdag ge len. Vrijdag kunnen be iellenden terecht van tot acht uur en zaterdag negen tot één uur. Er is re uit bloeiende planten, imen, azalea's, begonia's, ■inten en bladplanten. De Jdmoot bestaat evenwel hen grote serie kerststuk- '-inn Ja/a Holleman is zaterdaga- P het middelpunt van een Wgelische sing-inn in het 1tgelisch Ontmoetingscen- De Ark aan het Pické- 1 in Noordwijk aan De liederen die Holle- zingt, worden afgewis- met samenzang. De bij- 'omst begint om half ne gen, de toegang is gratis. Ruilbeurs Het Gemeenschapscentrum De Poel in Lisse houdt zater dag tussen tien en vier uur een gróte ruilbeurs in de zaal van het Poelhuys. Om half drie is er een grote Kerstver- loting. De toegang bedraagt één gulden, kinderen moeten een kwartje betalen. Kerstbingo In het Blauwbandlokaal aan de Vijf Meilaan in Sassen- heim begint zaterdagavond om half negen een kerstbingo van speeltuinvereniging Bij dorp. Na de bingo kan men een dansje maken op muziek van Harry de Roos. Kerstconcert Het Witte Kerkje in Noord wijkerhout vormt zaterdaga vond het decor voor een kerstconcert. Het programma bestaat afwisselend uit koor zang door het Amsterdams Vocaal Ensemble Vocoza en orgelsoli door Harm Har thuis uit Amsterdam. Aanvang acht uur, de toegang is gratis. Remi In de Muzenhof in Leider dorp wordt zaterdagmiddag de Nederlands gesproken film „Remi, alleen op de wereld" vertoond. Aanvang half drie, de entree bedraagt drie gul den vijftig voor leden van de Filmkring. Kinderfeest Kinderen van 6 tot 12 jaar oud kunnen zaterdag terecht in het kerstdorp van Jaap Kooy in Lisse. Vanaf tien uur kunnen daar kerststukjes worden gemaakt. Deelname is gratis. Kunstmanifestatie Negen kunstenaars zijn zater dag en zondag present op de vierde kunstmanifestatie van de Kulturele Raad Hillegom. Belangstellenden kunnen za terdag van elf tot vijf uur en zondag van één tot vijf uur in het gebouw van de Raad aan de Prinses Irenelaan 16 te recht. Matthias De muziekvereniging St. Matthias verzorgt zater dagavond een concert- en showprogramma waaraan zo wel de majorettes als de drumband en harmonie me dewerking verlenen. De uit voering begint dip acht uur in de sportzaal Klim Op aan de Endepoellaan in Warmond. Donateurs hebben gratis toe gang en anderen betalen vijf gulden. Exposities Thera du Croix Timmermans exposeert tot en met 8 januari ikonen in het Oude Raadhuis in Warmond. In de War- mondse galerie De Pomp is tot en met 2 januari een ver koopexpositie met tal van kerstgeschenken. Er zijn sie raden, kerstdecoraties en kan delaars in allerlei soorten en maten. Ook zijn kersgedich tjes te koop. Zowel het Oude Raadhuis als galerie De Pomp zijn geopend op dinsdagavond van zeven tot negen uur en woensdag, donderdag, zater dag en zondag en beide kerst dagen van twee tot vier uur. Concert annex openbare repe titie Vox Laeta in de ver nieuwde Alkeburcht Vox De Alkemadese zangvereni ging Vox Laeta verzorgt van avond een concert annex openbare- repetitie in het ver nieuwde dorpshuis De Alke burcht. Uitgevoérd worden Zigeunerlieder van Brahms en een gedeelte uit het pro gramma van het komende zondagavond te verzorgen kerstprogramma in sporthal „De Tweesprong". Ruilvere- niging Alkemade houdt mor genavond een ruil- en kennis makingsavond in de pas hero pende Alkeburcht in het cen trum van Roelofarendsveen. Naast de gelegenheid tot het ruilen van postzegels en mun ten is er ook een kleine expo sitie van postzegels en een gratis verloting. Aanvang: 19.30 uur. De toneelvereni ging „Sint Pancratius" speelt morgenavond tweemaal de eenakter „Feest op dc agen da". Dit is een vrolijke eenak ter, die om 20.00 uu< tv; om 22.00 uur in de toneelzaal van dorpshuis „De Alkeburcht" op de planken wordt gebracht. overwogen kunnenworden, desnoods alleen tot en met het Vierkant, of tot de Berkhout laan. Opgemerkt werd tevens dat het Vierkant thans een echte publiekstrekker mist. Verder werd duidelijk dat veel aanwezigen het van het aller grootste belang vinden dat er mogelijkheden blijven bestaan om het Bloemencorso van de Bollenstreek door het centrum van Lisse te laten rijden, wat door het college van Lisse van harte wordt onderstreept. Over met name de parkeerca- paciteit werden gisteravond tijdens de hoorzitting opmer kingen gemaakt. Men zit wat dat betreft in dit gedeelte van Lisse wat moeilijk, want er ko men minder parkeerplaatsen op 't Vierkant (iets meer aan de Berkhoutlaan) en heel veel minder als een ondernemer (of meer) het thans nog lege stuk van de witte zwaan gaan vul len. Niet iedereen die gister avond aanwezig was, bleek een voorstander van terrasjes. „Dat kan een bron van ellende zijn", aldus een der aanwezi gen die daarmee onder andere doelde op baldadigheid, ver nieling en diefstal. Ook het rij den van auto's in twee richtin gen zou volgend hem best NOORDWIJK De 29e konijnenveiling van de voetbalvereni ging SJC wordt maandagavond gehouden in De Kuip aan de Zeestraat in Noordwijk-Binnen. De opbrengst is bestemd voor het jeugdwerk van de club. Om half acht wordt begonnen met de trekking van de grote loterij. Op deze avond komen verder de traditionele zaken aan de orde, aoals het veilen van de konij nen, het rad van avontuur, de enveloppe-loterij en de verkoop van een groot aantal goederen, die door de Noordwijkse midden stand beschikbaar zijn gesteld. Ravage VOORHOUT Een 53-jarige Voorhouter heeft gisteravond rond half negen op het Schoonoord met zijn auto voor een grote ravage gezorgd. De man raakte de stoeprand en knalde met een grote klap tegen de auto van een 45-jarige Voorhouter. Deze zat niet in zijn wagen. Daarbij vernielde hij ook nog een tuinhek. Beide auto's moesten worden wegggsleept, de wielen stonden dwars onder het chassis. Illegaal vuurwerk VOORHOUT De politie heeft gisteren een 12-jarige jongen uit Voorhout betrapt bij het afsteken van vefboden vuurwerk. Hij had 90 strijkers in zijn bezit. De politie kwam in actie na klachten over vuurwerk bij de speeltuin in de buurt van de Spoorlaan. ADVERTENTIE Jaap Kooy's Tuincentrum- Het Kerstdorp. Kerstbomen van 60 cm tot 5 meter. Toernooi Bax LEIDEN Zaalvoetbalvere niging Bax houdt Tweede Kerstdag voor de derde ach tereenvolgende maal een groot zaalvoetbaltoernooi. De Voor- houtse club is voor deze gele genheid uitgeweken naar de Noordwijkerhoutse sporthal De Schelft. Aan het toernooi, dat om 11.30 uur begint (toe gang vier gulden), nemen be halve Bax ook de teams van Menken, Noorlander, Van Gerven, Sparta C en het Belgi sche Ford Genk deel. „Baby" Gijs Elderboek probeert zijn kinderstoel uit. Organisatrice Mary van Klaveren houdt een oogje in het zeil. Het vestigen van records is een niet meer uit te roeien epidemie, half Nederland lijkt wel besmet door het „re cord-virus". Terwijl momen teel in Lisse met man en macht wordt gewerkt aan het opzetten van miljoenen do minostenen, zijn in disco theek Maribel aan de Boule vard 12 in Katwijk de voor bereidingen op het wereld kampioenschap kinderstoel zitten in volle gang. Morgenavond gaat dit spek takel van start. Om precies tien uur nemen de in luiers gewikkelde deelnemers na een bevel van Peter Koele- wijn plaats in hun kinder stoel. De bedoeling is dat ze het tot woensdagochtend ze ven uur volhouden en het re cord op precies 105 uur stel len. Wie het lukt, krijgt dui zend gulden. Vorig jaar werd dit kampioenschap voor het eerst gehouden in Maribel en toen hielden Simon Schen kel, Jan van Duyvenbode en Chiel Tegelaar het 101 uur uit. Het record werd afgelo pen Pinksteren in Hillegom scherper gesteld door Simon Schenkel. De Hillegommer, die over eerste klas zitvlees moet beschikken, verbleef toen 104 uur in zijn kinder- Het spreekt vanzelf dat Schenkel dit keer weer van de partij is; hij moet immers zijn wereldtitel verdedigen. En met hem binden dorpsge noten Wil Visser, Co Diemei en Anja van der Aart de strijd met de tijd aan. Win- fried Dijker uit Lisse en Gijs Elderboek uit Haarlem doen ook mee, maar op de namen van de overige deelnemers Bijdrage: Kees van Herpen Foto: Henk van den Ende kan Mary van Klaveren zo gauw niet komen. Er hebben zich 12 kandidaten aange meld. „Maar ik denk dat er morgen negen gaan zitten", veronderstelt Mary die met man Mart dicotheek Maribel bestiert. Zij was het ook die vorig jaar op het idee kwam het WK kinderstoelzitten te houden. Mary geeft toe dat ze werd gèïnspireerd door het WK paal zit ten dat elke zomer Noordwijkerhout op zijn kop zet. Aangezien het succes van het eerste WK kinderstoelzit ten groot was, lag een herha ling voor de hand. Veel ver schillen met de eerste editie zijn er niet. De kandidaten moeten zich hullen in baby- kleding („verstrekt door Ma ribel") en het zolang mogelijk zien uit te houden in hun stoel. Elk uur mogen ze zich vijf minuten vertreden. Of naar het toilet gaan, want de luiers worden niet ver schoond. De grote baby's hoeven zich niet te vervelen want het bruist van vrijdag tot en met woensdag van de activiteiten in Maribel. Elke ochtend is er vanaf kwart over acht een kinderprogramma, er zijn soundmix- en playbackshows en diverse artiesten (Leid- sche Wies, George Julien, Leadsbrothers en de Neder- lande Tina Turner) treden op. Vallen de kinderstoelzit- ters bij dit alles toch in slaap, dan maken zij kans met stoel en al om te vallen. Vorig jaar was totale instor ting niet mogelijk omdat er toen een tafeltje voor de stoel stond waarop het moede hoofd te ruste kon worden gelegd. Het tafeltje is nu ver vangen door een wankeler plankje. Nog een verschil met de eerste aflevering is dat de kinderstoelen door een touw van het publiek worden gescheiden. Vorig jaar liep alles door elkaar heen, dat was veel te onover zichtelijk", legt Mary uit. En o ja, wie geen tijd heeft om naar Maribel te gaan, kan al tijd even 01718-15633 bellen. Bij de kinderstoelen staat een speciale telefoon die 24 uur per dag bereikbaar is. Volgens Mary vat een zestal „zitters" de strijd zeer serieus op. Deze zes trainen inten sief. „Er zijn er die thuis een heel weekeinde gaan zitten, van vrijdagavond tot zondag avond", weet ze. „De voeding is ook belangrijk, je moet je dieet aanpassen en de voch- topname verminderen", legt Alary Uit. „Koffie zonder sui ker drinken", doet Gijs El- derbroek, een van de deelne mers, een duit in het zakje.. En Gijs weet alles van re cords. Onlangs nog werd hij benaderd om mee te doen aan het record dakzitten dat in Brabant wordt gehouden. Het wereldrecord wordt vol gens de regels gespeeld, want opname in het beroemde boek van Guinness is ge wenst. Het record van 1985 staat nog niet vermeld. „Je moet zoiets drie jaar achter elkaar houden", verklaart Mary, die toch maar een exemplaar van het boek heeft aangeschaft. En niet zonder reden, echtgenoot Mart staat er namelijk in vermeld. Die heeft het beter voor elkaar, zo blijkt. Moeten de „zitters" 105 uur zuchten om voor plaatsing in het boek in aanmerking te ko men, Mart lapte het in nog geen vijf minuten. Hij tapte in 1985 268 pilsjes in 4 minu ten en 58 seconden... SASSENHEIM „De nieuwe verven met water als oplos middel hebben een nadelige eigenschap die de oude verven niet hebben: ze kunnen beder ven. We moeten dus een con serveringsmiddel toevoegen. Die middelen zijn verre van milieuvriendelijk, want ze do den micro-organismen in de verf en komen uiteindelijk in het milieu terecht". Dat is de reactie van de heren J.J. Bar nard en K. den Elzen van de Sassenheimse verffabriek Sik- kens op het pleidooi van de stichting Natuur en Milieu voor nieuwe milieuvriendelij ker verven. Onlangs verscheen er van de stichting Natuur en Milieu een rapport over milieuvriendelij ke alternatieven voor de be staande verven en beitsen. In het rapport breekt auteur drs. A. Klinkenberg een lans voor snelle vervanging van de hui dige „stinkende" verven, met daarin schadelijke vluchtige oplosmiddelen, door verfsoor ten waarin water als oplosmid del fungeert. Natuur en Milieu valt over het feit dat in de huidige verfsoor ten stoffen zitten, die bij het drogen van de verf in de lucht terecht komen. Die stoffen stinken, kunnen leiden tot ir ritatie van slijmvliezen, hoofd pijn, duizeligheid en op lange re termijn aantasting van het zenuwstelsel. Daarnaast blij ken deze vluchtige stoffen te reageren met lucht, waarbij stoffen ontstaan die schadelijk ziin voor nlant en dier. Er ver- Verffabrikanten zijn tegen een wettelijke bepaling waarin de ouderwetse verven verboden worden. Volgens hen kan milieu vriendelijker verf met water als oplosmiddel voorlopig alleen in bepaalde situaties gebruikt worden. houdend zijn met de introduc tie op grote schaal van deze verven. Ze benadrukken de nadelen teveel en laten de voordelen niet genoeg uit de verf komen". Volgens de heren Barnard en Den Elzen van Sikkens liggen de zaken echter iets genuan ceerder. „Verf waarin water als oplosmiddel gebruikt wordt, is niet per definitie mi lieuvriendelijker dan verf met organische oplosmiddelen". De heren geven toe dat „ouder wetse" verven stinken en bo vengenoemde klachten ver oorzaken, maar wijzen erop dat toevoeging van schadelijke conserveringsmiddelen in de nieuwe verven noodzakelijk Uitspoelen dampt per jaar 35.000 ton op losmiddel, afkomstig van verf. Het oplosmiddel water kent die nadelen volgens Natuur en Milieu niet en de stichting zou dan ook graag zien dat er vaart gezet zou worden achter de invoering van de verfsoor ten die met water verdund zijn. De verven met water als op losmiddel zijn niet nieuw; ze worden als muurverf al iaren- lang op grote schaal binnens huis gebruikt. De laatste jaren zijn de fabrikanten erin ge slaagd deze verfsoort toepas-' baar te maken voor binnen- en buitenhout. Natuur en Mi lieu zou derhalve graag zien dat zoveel mogelijk „ouder wetse" verf vervangen zou worden door de milieuvrien delijke verfsoort. Volgens de stichting zetten de fabrikanten zich daar echter niet voldoen de voor in. Drs. A. Klingen- berg: „We hebben de indruk dat de fabrikanten te terug- Verder wijzen zij op een ander nadeel van de verf met water als oplosmiddel: „De verlei ding is groot om de kwast ge woon onder de kraan uit te spoelen. Het schoonmaken van een nog natte kwast gaat op die manier heel makkelijk. Daardoor komen er echter schadelijke stoffen in het riool terecht. Bij de ouderwetse ver ven moet de kwast in terpenti ne uitgespoeld worden en dat wordt niet zo gauw door de gootsteen gespoeld". Los van het milieu-aspect heb ben beide soorten verf hun ei gen voor- en nadelen. De verf op waterbasis vergt een wat nauwkeuriger bewerking van het te schilderen oppervlak, glanst minder en laat makke lijker water door, waardoor er sneller schimmelvorming op treedt dan bij de ouderwetse verfsoorten. Het kan bij voch tig en koud weer niet worden opgebracht, maar heeft wel een veel langere levensduur dan verf met organische oplos middelen. Voordeel is ook dat de nieuwe verf niet stinkt en veel beter tegen lichtinvloeden bestand blijkt te zijn dan de ouderwetse verf, een euvel waar de verfindustrie al lang mee worstelt. „De nieuwe verfsoort is nog duidelijk in ontwikkeling. Soms is de ouderwetse verf het best, terwijl in een andere situatie de nieuwe verf een op timaal resultaat geeft. Beide verfsoorten vullen elkaar dus aan", aldus de heren van Sik kens. Ze zien dan ook niets in de maatregel die Natuur en Milieu voorstelt om in 1990 een wettelijk verbod op „ou derwetse verf" in te voeren als daar een vervanger op water basis voor is. Barnard en Den Elzen vinden het wel goed dat er door milieubeweging geha merd wordt op de milieuaspec ten van verf. „Het houdt ons wakker. We blijven zoeken naar milieuvriendelijker grondstoffen, maar uitgang punt blijft een optimaal vi sueel en beschermend resul taat". ERIK HUISMAN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13