Leiden verbiedt drukken van blad door sociale werkplaats \ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING Handig 'miniburo' WEGENS RACISTISCHE INHOUD Klant prostituee raakt z'n hoofd en geld kwijt Groente en fruit Muziekschool in actie voor Pools ziekenhuis L den biedt Tamils onderdak )EN De gemeente Leiden gaat onder- lieden aan zo'n 15 Tamils. Daarvoor zullen woningen beschikbaar gesteld worden. E I reageren daarmee op een verzoek van ministerie van welzijn, volksgezondheid en ur (WVC) aan diverse gemeenten om ge- ite Tamils onder te brengen. WVC wil be rt dat de asielzoekers beter over de diverse enten verspreid worden en niet langer ge est zijn in enkele opvangcentra. De ge- cige huisvesting daar was enige tijd gele aanleiding voor rellen en vernielingen de vluchtelingen. Leiden krijgt van het voor de opvang een maandelijkse toelage j-uim 1000 gulden per vluchteling voor on- ïieer huisvesting, voeding en kleding. De zal gebeuren in samenwerking met de (De Vereniging Vluchtelingenwerk Ne- nd. De raadscommissie welzijn is hier gis- ond mee akkoord gegaan. Kerststallen in museum LEIDEN Op diverse plaat sen in de stad zijn de komende dagen prachtig ingerichte kerststallen te bewonderen. Zo staat in de Herensingelkerk wellicht de grootste en mooiste van Leiden. In het rijksmu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 kan men er twaalf bij elkaar zien. Tradi tiegetrouw zijn de twaalf stal len uit het bezit van het mu seum opgesteld op de afdeling Mexico. De stallen zijn voor het merendeel afkomstig uit Latijns Amerika (Mexico, Guatemala, Colombia en Peru. De stallen zijn vanaf 18 de cember te bewonderen. Openingstijden Postkantoor LEIDEN In de periode rond de kerstdagen zijn de openingstijden tijdens de avonduren van de postkanto ren gewijzigd. Het kantoor aan de Breestraat zal in plaats van op donderdag 25 december op dinsdag 23 december open zijn. In Leiderdorp is de openingsa vond verplaatst van vrijdag 26 december naar dinsdag 23 de cember. ADVERTENTIE Kerstdorp te Lisse tijdens de koopavonden feeëriek ver licht, adembenemend, meer dan 10.000 lichtjes. Tweeverdieners gezinnen democratischer LEIDEN Voor kinderen zijn de verschillen tussen één en twee verdienersgezinnen niet zo groot. Jonge kinderen kun nen zich ook aan hun professionele verzorgers hechten. De kwaliteit van de omgang tussen professionele verzorgster en kind lijkt op die van moeder en kind. In het gezin zelf be vordert het belang van het werk de gelijkheid tussen de sexen. In tweeverdieners gezinnen is een sterke tendens te bespeuren naar een democratische en gelijke taakverdeling. Dat schrijft F.A. Goossens in zijn proefschrift waarop hij vandaag promoveerde aan de Leidse universiteit. Uit het onderzoek blijkt verder dat één- en tweeverdieners gezinnen op een aantal punten sterk van elkaar verschillen. De eerste zijn groter en de kinderen komen vaker in contacf met belangrijke anderen uit de kenniskring van hun ouders. In tweeverdieners gezinnen zien de partners elkaar meer als gelijkwaardig en blijkt de kinderverzorging min of meer ge lijk verdeeld. Thuis verzorgde kinderen (en dan met name de jongetjes) stellen zich iets afhankelijker op. Man met voet onder bus LEIDEN Een 76-jarige Leidenaar is gisteravond rond half negen me; zijn voet onder een bus van lijn 15 gekomen. De man die volgens de buschauf feur onder invloed van alcohol verkeerde, was bij de halte aan de Von dellaan uit de bus ge stapt. Op het moment dat de bus weg reed viel de bejaarde en raakte met zijn rechtervoet onder het rechterwiel van de bus. Hij is met zwaar voetletsel naar het AZL overgebracht. Hoogleraar milieukunde LEIDEN Het wereld natuur fonds zal per 1 januari 1987 een bijzondere leerstoel voor milieukunde vestigen aan de Rijksuniversiteit Leiden. Van daag is Dr. H.A. Udo de Haes tot bijzonder hoogleraar in deze post benoemd. Udo de Haes is wetenschappelijk di-' recteur van het centrum voor milieukunde in Leiden en zal die positie ook in de toekomst blijven vervullen. De benoe ming tot bijzonder hoogleraar is voor vijf jaar en heeft een ruim gestelde onderwijsop dracht die alle facetten van de milieukunde omvat. Schipholweg weer open LEIDEN De rechtgetrokken rij baan van de Schipholweg wordt morgen her opent. De werkzaamhe den om de knik uit de rijbaan te ha len, die vanwege de aanleg van een stoomleiding in de Schipholweg zat^ zijn daarmee wat het autoverkeer betreft beëindigd. (ADVERTENTIE) d Kooy's Tuincentrum nu: Jaap Kooy's Mdorp, Heereweg 350, e, tel.: 02521-19037 -dustrieel rieden van :iden in art gebracht )EN De herinnering het industrieel verleden Leiden en omgeving le- houden. Dat is het doel de onlangs opgerichte igroep Industrieel Erf- Leiden (WIEL). De [groep presenteerde zich (middag officieel bij de rtekening van een over- jomst tussen de gemeente B Rijksdienst voor Monu- [enzorg over de overheve- van een aantal taken van ijk naar de gemeente Lei- bkele gemeenten in Ne- Ind, zoals Rotterdam, rht en Den Haag, zijn al (groepen bezig met het in- )riseren van het indus- verleden van de stad. In bn moet dat nu ook op komen. „In steden en ge- n met een industrieel lit- ji, zoals Leiden en ook lite, komt dat allemaal langzarper op gang. Mis- jn moest men daar eerst rerwerken", aldus de heer jidel van de werkgroep, term „industrieel verle- moet volgens WIEL ruim (en opgevat. Het gaat niet h om fabrieken en pak- n, maar ook om installa- j van nutsbedrijven, (pswerven, sluiswachters- es en oude lantaarnpalen, 'zijn ook geïnteresseerd in iines, arbeidsprocessen en dsverhoudingen van ker", aldus H. Tjalsma, van initiatiefnemers van Jj, gistermiddag bij de rntatie in het Gulden e inventarisatie van Lei- industrieel verleden wil werkgroep wandelingen de binnenstad langs oude eken en bedrijfsgebouwen organiseren. Ook moet er boekje gaan verschijnen de diverse historische ge en en installaties en wil - tentoonstellingen gaan en. er wil de werkgroep be- n of bepaalde gebouwen >edrijfsruimten die met bedreigd worden in l gehouden kunnen wor-, „Scheepswerf Tijssen bij Waardeiland is bijvoor- l een fraai monument van] verken van vroeger. De staat nu op instorten, - misschien dat hij be- d kan blijven voor educa- doeleinden", aldus Tjals- ADVERTENTIE, Jaap Kooy vertelt U geen sprookjes, hij brengt ze in zijn Kerstdorp Can to rij De Leidse Cantorij onder lei ding van Joop Brons geeft op 21 december, de vierde ad ventszondag, een Advents- concert in de Hooglandse kerk. Het is het dertiende in de jaarlijkse reeks. Het pro gramma bevat gevarieerd werk, onder meer samen zang. Het concert begint om kwart over acht en de toe gang is gratis. Chili-front Het Chili-front Leiden houdt zondagmiddag 21 december een kerstconcert in het Leid se Volkshuis (Apothekersdijk 33). Het concert begint om 14.00 uur, de toegang be draagt vijf gulden (kinderen 2,50De opbrengst gaat naar politieke gevangenen in Chili. Aan het concert wordt medewerking verleend door het blazersensemble Wind kracht tien en Conjunto Ya- ravi. Herensingelkerk Voor de achtste keer wordt in de Herensingelkerk op 21 december een kerstviering gehouden. Medewerking wordt verleend door de Kooiklanken, het kinderkoor en De Sleutels met zanggroep en band. Als soliste treedt op mevr. Rini Silvester. Het kerstverhaal wordt gelezen door mevr. M. van Remundt en het orgel wordt bespeeld door Huub de Vriend. De viering begint om 11.00 uur, de toegang is gratis. Voor en na de viering kan de kerst stal (volgens de organisatie de grootste en mooiste van Leiden) bezichtigd worden. Bingo In buurthuis Op Eigen Wie ken aan het Valkenpad 2 wordt zaterdag 20 december een kerst-bingo gehouden. De eerste bingoronde heeft plaats om kwart over acht Damavond Het Leids Damgenootschap houdt donderdagavond weer de traditionele Kerst-dama- vond. De bedoeling van deze damavond is dat zowel wed strijddammers als „thuisdam- mers" in groepjes een klein toernooitje spelen. De toe gang voor deze avond is gra tis. De plaats van handeling: speeltuin het Oosterkwartier in de Leidse Borneostraat Aanvang: 20.00 uur. Pech De cursus Pech Onderweg van de ANWB wordt ook in Leiden gehouden. De eerste cursusavond is op 13 januari, de laatste op 14 mei. De kos ten bedragen 90 gulden voor leden, 110 gulden voor niet leden. Opgeven kan bij het ANWB-kantoor aan de Sta tionsweg 2, telefoon 071- 146241. Vesper In de Sint Petruskerk aan de Lammenschansweg 40 wordt morgenavond om zeven uur een Gregoriaanse vesper dienst gehouden met mede werking van pastoor W. Heij- ster. Deze zal een korte over weging uitspreken. De ves pergezangen worden uitge voerd door de Schola Grego- riana Lugdunensis (SGL). 3lL 0 m A DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 PAGINA 11 DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 PAGINA 11 den haag/leiden Blinde liefde en onvoor waardelijk geloof in de mooie praatjes van een knappe Leidse prostituée kostte een oudere, eenza me heer uit Leidschen-' dam vorig jaar bijna zijn vermogen. De vrouw had gisteren voor politierechter mr. A. van Ros- sum moeten verschijnen om verantwoording af te leggen over haar financiële handel en wandel. De enige die echter in de rechtszaal kwam opdagen was haar vroegere klant, wel iswaar nu als schuldeiser (be ledigde partij). Haar strafzaak werd bij verstek behandeld. Veertig duizend gulden had de Leidschendammer haar inder tijd grif betaald om haar uit het „leven" te krijgen en sa men met haar een nieuw be staan op te kunnen bouwen. Dat geld had ze kennelijk no dig om zich uit te kopen en wat schulden af te betalen. De man vermoedde totaal niet dat zij hem bedroog. Ze was de eerste aardige vrouw geweest die hij in lange tijd in dit geval „op doktersadvies" had ontmoet. Immers zwaar gedeprimeerd was hij kort daarvoor bij zijn huisarts ge weest. Deze had hem moed in gesproken en aangeraden het leven toch wat meer van de vrolijke kant te bezien. De eerste de beste keer dat hij op zijn „raad" de bloemetjes bui ten zette, liep hij in de armen van de Leidse. Hij was op slag verliefd en ook meteen verlo- Eeuwige trouw - Tijdens de daarop volgende bezoeken slikte hij haar belof tes van eeuwige trouw als zoe- tekoek. Dit zonder te beseffen dat het hier ging om de gesle pen praatjes van een door de wol geverfde tante, die dit al les zo had bekonkeld met haar souteneur. Ze wilden hem gewoon een poot uitdraaien. Aldus de offi cier van justitie, die vond dat de Leidse op grove wijze mis bruik heeft gemaakt van het vertrouwen dat de klant in haar stelde. Daarnaast had zij tegenover de sociale dienst in komsten over het afgelopen jaar verzwegen. De officier eiste voor een en ander vier maanden gevangenisstraf te gen haar, waarvan de helft voorwaardelijk, plus als bij zondere voorwaarde betaling vari 15.000 gulden aan de ge dupeerde. Volgens de ver Wa ring van de prostituée zou de man haar dat bedrag hebben gegeven, maar geen veertig mille, zoals hij zelf beweert. Politierechter Van Rossum raadde de Leidschendammer af zich hier als beledigde partij op te stellen, omdat hij een verdachte in dit soort zaken slechts tot een maximum straf van 1.500 gulden kan veroor delen. De rechter kreeg hier door ruimte om conform de eis van de officier tot een tien voudige geldboete te komen. Daarentegen besloot hij de ge vorderde celstraf met één maand te verlagen. „Het be treft hier een buitengewoon gemene streek", zei hij. Wie wil weten wat er op de Leidse groenteveiling zoal verhandeld wordt, kon gis teren in één opslag het to tale assortiment groente en fruit aanschouwen. Twee groothandelaren na men de naderende Kerst dagen te baat om hun doorgaans in kratten ge stapelde koopwaar breed uit aan de kopers ten toon te stellen. Aan deze Kerst uitstalling was de gehele voorgaande nacht gewerkt maar die investering kwam er ruimschoots uit. De par tij werd in recordtempo aan de man gebracht. LEIDEN/TORUN De Streekmuziekschool houdt zaterdag een muzikale manifestatie in het kerkelijk centrum De Regen boog (Watermolen 1) in de Merenwijk. De baten zijn bestemd voor een kinderziekenhuis en een weeshuis in Polen. Minister L. Brinkman, vader van één van de leerlingen aan de muziek school, opent de manifestatie. Via toegangsgelden en vrijwillige bijdragen hoopt de muziek school geld te vergaren voor het zieken- en weeshuis in Torun, de Poolse zustergemeenve van Leiden. Het 250 bedden bevatten de ziekenhuis heeft een chronisch gebrek aan medicamenten variërend van medicijnen tot eenvoudige verbandmiddelen. De apparatuur is sterk verouderd en nieuwe onderdelen zijn nau welijks te verkrijgen. Ook het weeshuis waar veertig kinderen verzorgd worden, heeft te kampen met dit soort gebreken. Sedert enige jaren is in Nederland een stichting werkzaam die geld en middelen verzamelt voor het zieken- en weeshuis in To run. De opbrengst van de manifestatie van de muziekschool zal door deze stichting op de bestemde plaats worden gebracht. De manifestatie begint om 10.45 uür. In de grote zaal van de Regenboog heeft tot 18.00 uur een groot aantal muzikale -demon straties plaats van verschillende klassen van de muziekschool. Ook staan twee optredens van een Poolse volksdansgroep op het programma. In de kleine zalen wordt een crèche ingericht ep kunnen lesdemonstraties worden bijgewoond. Overdag worden vrijwillige bijdragen gevraagd. 's Avonds wordt van 20.00 tot 21.00 uur een kerstconcert veri zorgd door het renaissancekoor onder leiding van Piet Kunst, Ciska Mertens en Trudy van der Wulp. Het tweede deel van de avond wordt in beslag genomen door een optreden van de Art- Big Band van Joop van der Louw. De toegang voor het avond concert bedraagt minimaal vijf gulden. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats rostcoae/piaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). 1 Leiden b en w van f jjeiden hebben de direc- |ie van de gemeentelijke >ociale Werkplaats op- jracht gegeven de druk (an een uitgave van de andelijke stichting [Geen Kerkgeld voor Jeweld" te staken. Re ien daarvoor is de discri- ninerende en racistische panier waarop in het blad over de zwarte be volking in Zuid-Afrika vordt geschreven. let blad komt enkele ma- en per jaar uit en wordt al [eruime tijd gedrukt door Ie drukkerij van de Ge meentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening (GDSW), die gehuisvest is in Leider dorp. De oplage is ruim 7.000 exemplaren. Recente lijk maakte de directie van de GDSW wethouder H. de la Mar attent op de inhoud van de laatste uitgave. In het blad worden deni grerende en racistische op merkingen over de zwarte bevolking in Zuid-Afrika gemaakt. Ook laat men zich beledigend uit over een in Leiden wonende vertegen woordiger van de anti- apartheidsorganisatie Boy cot Outspan Actie (BOA). Bovendien had men de drukkerij van de sociale werkplaats verzocht om in de blaadjes bijgeleverde re clamefolders voor vakanties in Zuid-Afrika te steken. Het college besloot daarop unaniem om het blad niet meer door de GDSW te la ten drukken. De laatste uit gave was al gereed en werd daarom wel aan de stich ting geleverd, echter zonder dat de bijgeleverde folders over vakanties in Zuid- Afrika werden ingestoken. „Het college probeert op di verse manieren wat tegen de apartheid in Zuid-Afrika te doen, dus dit konden we niet laten passeren. De soci ale werkplaats wordt door ons gesubsidieerd, dus indi rect subsidieerden we deze uitgave ook. Dat konden we uiteraard niet toelaten", al dus wethouder De la Mar. Voor de druk van de uitga ve van de stichting Geen Kerkgeld voor Geweld ont ving de GDSW jaarlijks 60.000 gulden. Voor de der ving van die inkomsten wil De la Mar een oplossing zoeken. Leiden Weer Gezellig-ver- tegenwoordiger XJ. de Coo vroeg gisteravond in de vergadering van de com missie sociale zaken naar aanleiding van het besluit van B en W om een lijst waarin vastgelegd moet worden aan welke criteria uitgaven moeten voldoen om door de GDSW gedrukt te worden. De la Mar voel de daar niet voor. „Dat laat zich moeilijk vastleggen. Die criteria hangen ook be slist niet samen met de poli tieke voorkeur van het col lege. Maar dit geval kon duidelijk niet door de beu gel", aldus de wethouder. Voorzitter Knibbe van de stichting Geen Kerkgeld voor Geweld in het Zuid hollandse dorp Vijfhuizen stelt dat van discriminatie geen sprake is. „Dat moet men dan eerst maar eens bewijzen. Het enige wat wij doen is stelling nemen te gen de kerken die geld in zamelen om Zuidafrikaanse verzetsbewegingen te steu nen. Ik heb begrepen dat de sociale werkplaats in Lei den onder een wethouder uit de PSP-hoek valt en dan kan ik me wel voor stellen uit welke hoek de wind waait. We gaan dus nu zoeken naar een andere drukker. Maar ik stel vast dat we geen enkele wet overtreden". ■nan „We gaan flink winst maken door de verkoop van kunst van grote klasse". Met deze enthousiaste uitspraak opende Ellen Both gistermiddag rond half vier de eerste Algemene Vergadering van Aan deelhouders van de B V. Rembrandt. De B.V. Rembrandt is een project in het kader van de lessen Bedrijfeconomie van de gelijknamige school. Met het opzetten van een „echte" B.V. gaan de leer lingen van de vierde en vijfde klas, begeleid door leraar Arnold van der Capellen ervaren wat een B.V. inhoudt en hoe er in de praktijk mee gewerkt kan worden. Het projekt is een secure naboot sing van een echte B.V., compleet met oprichtingsvergadering, statutenondertekening bij een nota ris (foto), en uitgifte van aandelen. Het product waar de B.V. Rembrandt in „doet" is kunst. De winst die gemaakt gaat worden moet komen uit de verkoop van ingelijste schilderijen en tekenin gen. Komende zaterdag starten de leerlingen tijdens de Leidse Markt op het Stadhuisplein met de verkoop van de kunstwerken. B.V. Rembrandt opgericht CcidóeSouiatit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11