Sjaal met kranten a Suriname schrikt' van kritiek Shultz Regan: „Niets fout gedaan ETA „verhuist" naar Barcelona Zuidafrikaanse minister prijst Nelson Mandela Moordenares speurt mee naar lijken in moeras ,er I JITENLAND Qeidó&Qowuvnt WOENSDAG 17 DECEMBER 1986 PAGINA 5 Mgend jaar «toeven aids- Iccin bij mens tïÈVE In de loop van 1987 >n voor het eerst gezonde proef- fyjnen worden ingespoten met cins, waarvan men hoopt dat zij 18 stap betekenen op de nog lange Ui naar beteugeling van de fatale te aids. jaar zijn de vaccins op apen be- Jefd. Specialisten van prominente iratoria die zich met de bestrij- van de immuunziekte bezig den hebben in Genève hun on- toekservaringen uitgewisseld, conclusie was dat een medische •herming tegen het dodelijke vi- nog jaren van ons verwijderd is. Vegetarische ruzie SYDNEY 1 Een advocaat in Sydney, die voor de politierechter was gedaagd omdat hij zijn vrouw sloeg omdat zij al leen maar vegetarisch eten op tafel zette, heeft gezegd dat hij zichzelf kennen de haar zou blijven slaan tot ze een degelijk maal opdiende. De man had zijn zelfbeheersing verloren op een dag die was begonnen met een ontbijt van wor- telsap en die niet met een warme maal tijd was afgesloten. „Dat gaat zo sinds zes jaar", zei de 45-jarige advocaat, Robert Lindsay Walker. .Mijn verzoeken om eten dat zoden aan de dijk zet worden niet ingewilligd". De rechter vond de zaak bewezen maar volstond met een voorwaardelijke veroordeling van twaalf maanden, tijdens welke Walker zijn vrouw niet mag slaan of anderszins mo lesteren. Luchtramp Berlijn fout van piloot BERLIJN De luchtramp met een Russisch verkeersvliegtuig, waarbij vrijdag in de buurt van Berlijn 70 van de 82 inzittenden om het leven kwa men, is veroorzaakt door een fout van de piloot. Dat blijkt uit het officiële onderzoek. Het officiële Oostduitse persbureau ADN meldde dat de Toe- polev-134 van Aeroflot neerstortte, doordat de piloot de aanvliegregels van de luchthaven Schönefeld over trad. Het vliegtuig zou zich in een technisch uitstekende staat hebben bevonden. Van de twaalf overleven den van het ongeluk bevinden zich er nog twee in levensgevaar. Alle negen bemanningsleden kwamen bij het on geluk om het leven. Reagan wil minder meer voor defensie WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft toegegeven aan de druk uit het Congres en zal in de loop van het komende jaar voor 1988 een defensiebegroting indienen met de laagste stijging van de kosten sinds de president in 1980 werd geko zen. De begroting voor 1988 zal tus sen de 308 miljard en 309 miljard dol lar komen te liggen, een reële groei van drie procent ten aanzien van 1987. Leden van het Congres hebben de regering al gewaarschuwd dat de volksvertegenwoordiging van plan is op de defensiebegroting voor 1988 hoogstens een inflatiecorrectie toe te staan en dat van reële groei waar schijnlijk geen sprake kan zijn. Zweden laat Koerden vrij STOCKHOLM Vier Koerden, die onlangs in Zweden waren opgepakt in verband met het on- "derzoek naar de moord op premier Olof Palme, zijn vrijgelaten. Een man zit nog vast op grond van beschuldigingen die met de moord op Palme niets van doen hebben, aldus de politie van Stockholm. De extremistische Koer dische organisatie PKK staat al sinds de moord op Palme op 12 februari op de lijst van verdach ten. Polen belooft luxe goederen voor Kerstmis WARSCHAU Het Warschause dagblad Zycie Warszawy heeft de bevolking beloofd dat er rond de kerstdagen extra luxe-goederen in de winkel verkrijgbaar zullen zijn. Volgens het dagblad, dat rege ringsbronnen aanhaalde, zullen de Polen deze Kerst kunnen vie ren met koffie, chocolade en exo tisch fruit dat gewoonlijk niet is de winkels te vinden is. De krant meldde verder dat duizenden tonnen haring, onderdeel van de traditionele maaltijd op Kersta vond, alsmede ananas, lychees, mangosap en rum onderweg zijn naar Polen vanuit landen als Ne derland, Cuba en Vietnam. Gezin voor tv doodgeschoten AMRITSAR In de Indiase staat Punjab zijn zes familieleden van een Sikh-extremist doodgeschoten, terwijl zij televisie zaten te kijken. De moorden werden gepleegd door vier met halfautomatische geweren gewapende sikhs. Volgens de politie was het kennelijk een vergeldings actie wegens vermeend verraad. Drie van de slachtoffers waren kin deren. De anderen waren de vrouw van de vermeende verklikker, diens 70-jarige vader en een broer De man die vermoedelijk de reden voor de moorden is, Ajit Singh, werd eerder deze maand op vrije voeten gesteld nadat hij was be schuldigd van terrorisme. Vietnamese 71 '•iders •lekken zich rug z«KOI Het zesde congres de Vietnamese communis- e partij heeft het ontslag raard van de secretaris-ge- al van de partij, Truong ih (79), premier Pham Dong (80), en van het [eplaatste politbureau-lid y luc Tho (76). Dit heeft I n Hung, een lid van het 19 bureau, vandaag bekend- jakt. De drie leiders wor- „adviseurs binnen het we centraal comité". Vol- een Vietnam-specialist het om een van van de ngrijkste veranderingen in ;schiedenis van de Vietna- coommunistiche partij. t „De Morgen" "(it bezegeld ""ISSEL Perscombinatie de uitgever van De iskrant, Trouw en Het Pa ft zal het zo goed als faillie- laamse dagblad De Mor- niet overnemen. Hierdoor t de toekomst van het so listische dagblad op nog los schroeven te staan. De te hoop van de redactie is le Britse persmagnaat van »'|chische oorsprong Robert iY well, president-directeur 16 de Mirror Group of New- Jers, aan wie gisteren een dkreet om hulp werd ge- rd. Maar de kans dat Max- De Morgen inderdaad te schiet wordt klein geacht, rt Maxwell heeft momen- in eigen land zoveel tech- he en andere problemen, yah ij voorlopig waarschijn- geen buitenlandse avontu- zal beginnen. ghaans verzet «alt Sovjet- i egtuigen neer VMABAD Het verzet in Jianistan heeft de afgelo- j weken volgens Westerse (lieden twee Russische kportvliegtuigen en ver- ilende helikopters heerge- jd. Volgens persberichten, pverigens nimmer officieel de regering-Reagan zijn stigd, is het Afghaanse et voorzien van Ameri- hse Stinger-luchtafweerra- en, die van de schouders den afgevuurd. Dit lucht- ;ergesehut lijkt aanzienlijk [treffender dan wat voor- i op dat gebied door de op delingen werd gebruikt. AMERIKAANSE MINISTER: LEGER BEGAAT WREEDHEDEN Bil Inwoners van het Oostsurinaamse dorp Langetabbetje wachten op transport van het Jungle Commando van Brunswijk om over gebracht te worden naar Frans Guyana. Nog steeds vluchten veel Surinamers naar het buurland. (Van onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) PARAMARIBO Surina me heeft gisteren „ge schrokken" gereageerd op de „foutieve en onjuiste" uitspraken van de Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken Shultz als zou het leger de mensen rechten grof schenden. De officiële Surinaamse woordvoerder Alvares zei dat Shultz zijn uitspraak heeft ge daan „op grond van onjuiste en misleidende informatie", die Nederland hem zou heb ben gegeven. Alvares doelde daarmee op de video-opnamen die zijn gemaakt van de lijken in Oost-Suriname, die Neder land volgens hem aan Was hington heeft gepresenteerd. „Wij zullen Washington nog eens uitleggen dat de dood van deze onschuldige burgers moet worden geplaatst tegen de ach tergrond van ons optreden te gen terrorisme". Suriname spreekt ook de beschuldiging tegen als zouden Libiefs in Su riname meewerken aan de strijd tegen Brunswijk. De Amerikaanse regering is bezorgd over de situatie in Su riname, zo verklaarde Shultz. „Berichten van onze ambassa de over wrede moorden en grove schendingen van de mensenrechten zijn zo duide lijk, dat wij ze moeten gelo ven". Op de vraag of de VS iets be kend is over de aanwezigheid van Libische militairen in Su riname antwoordde de minis ter ontwijkend. Hij verklaarde dat er inderdaad aanwijzingen zijn voor een Libische aanwe zigheid. „Maar die bewijzen ziin niet sterk genoeg om er officieel op te reageren". Sinds 6 augustus zijn in Suri- name's grootste ziekenhuis, het Academisch Ziekenhuis, 25 doden binnengebracht die vie len bij de gevechten tussen het leger van Bouterse en opstan delingen onder leiding van Ronnie Brunswijk. Dat heeft de directeur van het hospitaal gisteren gemeld. Niet alleen ten oosten van de Surinamerivier bestaan grote tekorten aan voedsel en medi- cijnen, maar ook meer naar het westen dreigt een ernstige voedselsituatie nu de aanvoer van voedsel uit Paramaribo is weggevallen, terwijl de bevol king in dat gebied daar op is aangewezen. De hulporganisatie „Artsen zonder Grenzen" wil daarom toestemming krijgen van de Surinaamse autoriteiten om het gebied langs de Suriname rivier te bezoeken om de be hoefte aan voedsel en medicij nen te kunnen bekijken. Dit vertelde directeur Jacques de Milliano van Artsen zonder Grenzen gisteren op Schiphol, na zijn terugkeer uit Oost-Su riname. WASHINGTON De stafchef van het Witte Huis, Do nald Regan, heeft voor de commissie van de Senaat die een onderzoek instelt naar de geheime wapenverkopen aan Iran verklaard, dat hij „niets verkeerds heeft ge daan". De zitting duurde vijf uur en vond achter gesloten deuren plaats. Na afloop zei Regan dat hij niet op de hoogte was geweest van het doorsluizen van geld uit de wapenverkopen aan Iran naar de 'opstandelingen in Nicaragua. Intussen heeft de Senaat de leden van zijn speciale commissie benoemd die het wapenschandaal gaat onderzoeken. Commissie voorzitter werd senator Daniel Inouye van Hawaii, een Demo craat, die ook deel uitmaakte van de commissie die in het begin van de jaren zeventig het Watergateschandaal onderzocht. President Reagans nieuwe veiligheidsadviseur, Frank Carlucci, heeft twee medewerkers de laan uitgestuurd. De verwachting is dat nog meer mensen zullen vertrekken. Carlucci zou geschrok ken zijn van het niveau van de leden van de Nationale Veilig heidsraad, van wie de meesten op grond van hun politieke over tuiging zouden zijn aangetrokken en niet op grond van hun fei telijke kennis. In een satelliet-interview met Europese journalisten heeft minis ter van buitenlandse zaken Shultz verklaard, dat een herhaling van de Iraanse-affaire, waarbij zonder medeweten van de minis ter van buitenlandse zaken buitenlands beleid wordt gevoerd, niet meer mogelijk is. De president en de minster van BZ zijn de beleidsmakers, aldus Shultz, die niet denkt dat het schandaal de effectiviteit van de Amerikaanse regering gedurende de rest van de ambtsperiode van president Reagan heeft aangetast. ïrkelijke rechtbank buigt ïh over altaar Henry Moore DEN Een kerkelijke rechtbank in Engeland buigt zich de vraag of een door de in augustus overleden beeldhouwer •y. Moore gemaakte sculptuur wel beantwoordt aan cje défi lé van een altaartafel. Moores ronde tafel van marmer en tra- ijn wordt door bewonderaars een meesterwerk genoemd en tegenstanders een brok Camembert op een kaasplateau en a4heidense offertafel. Het „Court of Ecclesiastical Causes Re- e ed", bestaande uit drie bisschoppen en twee leden van het a<i Court, zal volgende week een beslissing nemen. Moore m ite vijf jaar aan de tafel voor de kerk van St. Stephen Wal- eik uit 1679, die nu wordt gerestaureerd. De kanselier van het rtom Londen bepaalde in februari dat het werk niet beant- lalrdt aan wat volgens het kerkelijk recht een altaar is. Een >i|)caat ging daarop in beroep bij het kerkelijk gerechtshof. De aitgian Group, een invloedrijke conservatieve lobby, schreef a en nieuwsbrief dat het altaar lijkt op een „reusachtig stuk iriembert op een kaasplateau". De massieve tafel zou boven ra in strijd zijn met de architectuur van de kerk. Münchinger weg bij orkest van Stuttgart STUTTGART De dirigent Karl Münchinger geeft na het concert van 6 januari 1987 de artistieke leiding van het ka merorkest van Stuttgart op. Naar het orkest dinsdag be kendmaakte zijn "moeilijkhe den op het vlak van de artis tieke samenwerking" de oor zaak. De befaamde musicus Münchinger richtte het ka merorkest 42 jaar geleden op en was sindsdien zijn artistiek leider. IIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL Vastbesloten liep smidje Verholen op het jjhek af en hij riep joviaal: „Goedemorgen. l3ldemorgen, juffrouw Sybila! Mooie dag, hèl? xook u zelf ziet er een stuk mooier uit dan de este keer. dat ik u zag! Uw uiterlijk schoon h op uw wezen zoals de zonneschijn op de fidnetel." Sybile keek de smid argwanend en siste: „Wat wil je van me, kinkel? Ben je plan weer een misselijke streek uit te ha- Niemand maakt me namelijk wijs, dat jij J gewoon langs komt lopen om een gezellig ie e koffie met me te drinken." „Koffie met senkoek zeker." grinnikte de smid. „Nee lieve juffrouw van Sorcieren. ik ben hier omen om u aan een héél leuke kleine klei nigheid te herinneren." „En wat mag dat dan wel voor een kleinigheid zijn?" siste de heks. „Tenslotte ben ik een erkende heks en géén ge- dachtenlezeres. Zeg dus maar gauw wat je op je lever hebt." „Artikel 38 sub a) van de Alge mene Regelen en Voorwaarden!" zei de smid streng. „Wat weet JIJ daarvan?" vroeg Sybi la geschrokken. „Alles!" antwoordde de smid dreigend. „Ik zie het artikel zelfs letterlijk voor me. Verleen me dus zo snel mogelijk de nodige medewerking, lieve juffrouw Sybila..., of an ders..., WOEPS! Daar gaat je erkenning!" „Wa..wat wil je dan?" kreunde Sybila en som bere voorgevoelens prangden haar heksen- hart.... (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De bom men die gistermorgen in de „olympische" stad Bar celona ontploften, hebben in de Catalaanse hoofd stad tot grote bezorgdheid geleid. De Baskische af scheidingsbeweging ETA, die zeer waarschijnlijk achter de aanslagen zat, heeft binnen slechts enke le maanden tijd al vijf bomaanslagen gepleegd in Barcelona. De Spaanse politie vermoedt dat de Baskische afscheidings beweging haar werkterrein gedeeltelijk heeft verplaatst omdat haar traditionele actie gebieden Madrid en Basken land steeds beter worden be waakt. Een andere reden voor de „verhuizing" van de ETA is de aanwijzing van Barcelona als zetel voor de zomerspelen van 1992. De aanslagen van gisteren vonden plaats bij enkele Fran se bedrijven, op slechts enkele meters afstand van de kanto- Een beeld van de grote schade na een van de twee aanslagen in Bar celona. Van het kan toorgebouw, waarin be halve het Franse bedrijf Ricard waar de aan slag tegen gericht was ook de ANWB is gevestigd, sprongen tientallen ramen. ren van de KLM en de ANWB. Bij de explosies raak ten in totaal 26 personen ge wond, van wie er vier ernstig aan toe zijn. De eerste explosie was in een gebouw, waarin ook het steun punt van de ANWB gevestigd is. Het ANWB-kantoor liep geen schade op, omdat de bom aan de andere kant van de ronde torenflat ontplofte. De tweede aanslag werd gepleegd op een Franse meubelzaak in een pand, dat grenst aan de kantoren van de KLM, dat hierbij aanzienlijke schade op liep. KAAPSTAD De Zuida frikaanse minister van justitie, Kobie Coetzee, heeft een onderhoud ge had met Nelson Mandela, de ANC-leider die een le venslange gevangenisstraf uitzit. In een interview zei Coetzee dat het een vertrouwelijk ge sprek was. Wanneer het had plaatsgevonden zei hij niet en evenmin waatom hij met Mandela had gesproken. De ANC-leider heeft het aanbod van de regering geweld af te wijzen in ruil voor zijn vrijla ting steeds afgewezen. Coetzee meent dat Mandela zijn kruis „op bewonderswaar- dige wijze" draagt. „Het is on eerlijk tegenover hem dat hij opgesloten blijft door toedoen van zijn éigen mensen die door blijven gaan met geweld en die verwachten dat hij in de gevangenis blijft omdat zij zelf het geweld niet willen op geven", zo redeneerde hij. Het geweld in Zuid-Afrika blijft doorgaan. Gisteren zijn zeven zwarte mijnwerkers om het leven gekomen bij onder linge gevechten tussen zwarte mijnwerkers in de buurt van de stad Welkom, ten zuidwes ten van Johannesburg. In Swaziland is een Zuidafri kaanse politieke activist ont voerd. Dit is vernomen in poli tiekringen in de hoofdstad Mbabane. Het was de tweede maal binnen vijf dagen dat een ontvoeringsactie werd uit gevoerd in Swaziland. De man is lid van het Verenigde De mocratische Front UDF, de grootste anti-apartheidsgroe pering van Zuid-Afrika. Inwoners van Soweto hebben gisteren de lichten gedoofd in het kader van een kerstcam pagne tegen de door de rege ring uitgeroepen noodtoestand. Zij reageerden hiermee op een oproep van anti-apartheidsor ganisaties om als startsignaal van de 10-daagse campagne „kerstmis tegen de noodtoe stand" het elektrisch licht uit te schakelen. Pat Kilbride, de vader van John Kilbride, één van de slachtoffers van de Britse „moerasmoordenaars" Myra Hindley en Ian Brady, wilde Hindley, die vrijgelaten werd om te zoeken naar de resten van twee verdwenen kinderen, met een mes te lijf. MANCHESTER De be ruchte moordenares Myra Hindley zwierf gisteren met de politie over de met sneeuw bedekte heide van Saddleworth in Yorkshire op zoek naar de mogelijke overblijfselen van twee kinderen die 20 jaar gele den op gruwelijke wijze aan hun einde zijn geko men, maar van wie de lij ken nooit zijn teruggevon den. Hindley zou wroeging hebben gekregen nadat de moeder van een van de slachtoffers, de 12- iarige Keith Bennet, haar een brief had geschreven waarin zij Hindley smeekte om te zeg gen wat er 20 jaar terug met haar zoontje is gebeurd. Met honderden agenten werd gisteren tot de duisternis in viel gezocht, maar niets gevon den. Er werd niet alleen ge zocht naar de resten van Keith, die in 1964 verdween, maar ook naar het lijk van de toen 16-jarige Pauline Reade van wie in 1963 nooit meer iets is vernomen. De 45-jarige Hindley en haar vriend, de 48-jarige Ian Brady, zijn veroordeeld wegens moord op Lesley Ann Downey (10), John Kilbride (12) en Ed ward Evans (17). De resten van Lesley Ann en John wer den in 1965 in Saddleworth gevonden. Hindley en Brady zijn nooit officieel beschuldigd in de za ken van de twee vermiste kin deren, maar aangenomen wordt de moerasmoordenaars hen ook gedood hebben. Tijdens hun proces in 1966 werd een band afgedraaid waarop één van de slachtof fers, Lesley Ann Downey, om genade smeekte terwijl het meisje werd mishandeld en sexueel misbruikt. Ze werden schuldig bevonden aan de moord op het meisje Downey en de toen 17-jarige Edward Evans. Het ministerie van binnen landse zaken zegt dat Hindley alleen maar uit de gevangenis is gelaten omdat „we het mys terie willen oplossen van deze twee kinderen, die zijn ver dwenen zonder een spoor ach ter te hebben gelaten en waar door hun families 20 jaar in smart hebben geleefd". Het Conservatieve parle mentslid Peter Bruinvels ver moedt dat Hindley de autori teiten om de tuin wil leiden en alleen maar wroeging voor wendt om voor gratie in aan merking te komen: „Zij neemt iedereen in de maling. Ik zou het niemand verwijten als ze onder vuur wordt genomen". Minister Hurd liet echter ij lings weten dat er geen han deltje wordt gedreven met Hindley. „Haar medewerking zal niet leiden tot een ver vroegde vrijlating". Hindley is tijdens haar gevan genschap „bekeerd" en leidt een diepgelovig bestaan in de cel. Brady zit in een psychia trische kliniek en heeft nooit een woord met de autoriteiten gewisseld over de moorden. Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Adres:. Postcode/plaats Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de sjaal naar Naam:Voor Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). I ljnzI Ceicbc SouTumt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5