Mensje van Keulen: „Kinderboek schrijven leuker dan een roman" In vijf jaar meer opvang kinderen KERSTVAKANTIE MET „TOMMIE STATION" BINNENLAND QeidMGowumt WOENSDAG 17 DECEMBER 1986PAGIN] De „witte" en „zwarte" brigade van de Middelbare Hotelschool Haagland zijn tot verbazing wekkende prestaties is staat. DEN HAAG De Middel bare Hotelschool Haagland aan de Haagse Koningin Marialaan heeft een culi naire naam hoog te houden. Dagelijks tonen studenten hun kunsten op school aan buurtbewoners die de eet zaal tijdens lunch en diner bevolken. Eenmaal per jaar gaan ze nog een stapje ver der. Dan worden de eigen grenzen overschreden en belandt men in bijzonder gerenommeerde en met sterren gestoffeerde restau rants. De leerlingen, af komstig uit geheel Zuid- Holland, nemen daar voor een etmaal het roer over en leggen vervolgens een proe- ve van bekwaamheid af 1 voor een kleine schare ge selecteerde genieters. Zo maakten studententeams van Haagland in de afgelo pen jaren culinair furore in toprestaurants als Villa Ro- zenrust in Leidschendam, De Beukenhof in Oegst- geest en De Hoefslag in Bosch en Duin. Onder leiding van de do centen Robert de Gunst (serveren) en Jan Camp- fens (keuken) blijken de Haaglanders dank zij hun opleiding tot verbazingwek kende prestaties in staat te zijn. Prestaties waar me ning restaurant nog van kan leren. Om die reden hebben wij keukendocent Jan Campfens gevraagd een kerstmenu samen te stellen voor onze lezers. Onderstaand feestelijk menu voor vier personen moet door eenieder met een beetje plezier in koken, ge makkelijk te bereiden zijn. „Kookboeken zijn vaak te ingewikkeld. Ik heb de be reidingswijze geschreven in de volgorde van koken. Heel simpel. Het zijn eerlij ke en gezonde recepten, zonder toevoeging van al lerlei bindmiddelen en der gelijke", aldus Jan Camp fens. Het onderstaande kerstmenu is samen te stel len voor een kostprijs van ongeveer vijftien gulden per persoon. Een uitgebreid wijnadvies wordt niet gegeven. Als lei draad kan dienen, dat de tongfilets voortreffelijk sa mengaan met een droge witte wijn. De hazerug ver dient een stevige, rondbor stige rode wijn. Cocktail Florida Cocktail met gekookte kip, garnalen, grapefruitpartjes en whiskysaus. Kip koken op de gebruikelijke wijze. In kleine stukjes snijden en la ten afkoelen. De saus ma ken, bestaande uit mayo naise (2 dl), licht opgesla gen ongesuikerde room (1 dl), gembervocht, een mespuntje mierikswortel en een klein scheutje whisky. De kip, garnalen, grapefruit partjes op een bedje van sla in ijs- of champagnecoupe doen. Saus overheen schenken en decoreren met partje grapefruit, wat peter selie of enkele blaadjes wa terkers en een snufje papri kapoeder. Consommé de Fenouil Van een runderschenkel (250 gram) bouillon trekken met prei, peen en ui (onge veer vier uur). Wanneer de bouillon voldoende krachtig is, zeven en op smaak bren gen met peper en zout. Nu het fijngesneden vlees van de schenkel er aan toevoe gen met fijngesneden ven kel (rauw). Als laatste ker- velblaadjes aan de soep toevoegen. Paupiettes de Sole L'Antiboise Per persoon twee tongfilets oprollen, vullen met verse zalm en vastprikken met een cocktailprikker. Dit heel zachtjes laten koken (poc heren) in wat witte wijn (3 dl). Na ongeveer vijf mi nuten de tongrolletjes uit de wijn halen en warm houden. Aan de witte wijn dunne room toevoegen (1 dl) en laten inkoken tot de gewen ste dikte (niet te dik). Op smaak brengen met peper en zout. Op het laatste mo ment zachte boter (50 gram) er doorheen roeren. Tongfilets bedekken met de saus en garneren naar ei gen fantasie. Rablede Lièvre a la Forestière Voor vier personen twee ha- zeruggen gebruiken. Inwrij ven met peper, zout en tijm. De hazerug in de oven of op het vuur vijftien minuten braden. Zorg ervoor dat de boter niet verbrandt. Haze rug uit de braadboter ne men en warm houden. Aan de braadboter fijngesneden sjalotje, fijngekneusde pe perkorrels en tijm toevoe gen. Afblussen met rode wijn (2dl) en op het laatste moment bessengelei (2 eet lepels) aan toevoegen. Dit alles zeven en bij de haze rug serveren. Stoofpeertjes, lof, spruitjes of andere groenten op de u bekende wijze bereiden. Naar eigen wens een of meerdere aardappelgarnitu ren bij serveren. Ananas Exolique Voor vier personen twee kleine ananassen kopen, deze halveren en uithollen. Vullen met vanille ijs en stukjes gesneden ananas. Decoreren met slagroom en opmaken met kiwi, mango, verse vijg, papaya en een aarbei. DEN HAAG De kinderop vang in ons land kan geleide lijk worden vergroot. De Emancipatieraad heeft er een vijfjarenplan voor opgesteld dat de regering is aangeboden. Voor de financiering is onge veer 150 miljoen gulden nodig uit de algemene middelen die beschikbaar kunnen komen bij de vereenvoudiging van de be lastingen, waarvoor de com- missie-Oort voorstellen heeft gedaan. De behoefte aan kinderopvang in ons land is tien keer zo groot als de capaciteit en zal 'over enige jaren nog eens zijn verdubbeld. Het plan van de Emancipatieraad voorziet er in het tekort weg te werken. De regering erkende eerder het tekort aan opvangmogelijkhe den en zei voldoende betaalba re kinderopvang een belang rijke voorwaarde te vinden voor de combinatie van ouder schap en betaalde arbeid. De regering bereidt hierover een nieuw standpunt voor. Volgens het plan van de raad kunnen in 1991 200.000 kinde ren worden opgevangen in een uitgebreid, samenhangend en structureel netwerk van voor zieningen. In die kinderop vang zullen dan 20.000 mensen werken. Op de eerste plaats beveelt de raad aan de peuter speelzalen geschikt te maken voor halve of hele-dagopvang. Het voordeel van peuterspeel zalen is dat zij redelijk over het hele land zijn gespreid. Zo kan de capaciteit in 1991 zijn uitgebreid met 1500 voorzie ningen voor halve of hele-dag opvang. Voorgesteld wordt om later, na 1991, de kinderopvang te financieren uit een kinderop- vangfonds dat behalve door de overheidsbijdrage gevoed wordt met een deel van de premies voor de kinderbijslag. BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA AMSTERDAM „Mijn eerste en voorlopig enige kinderboek, Tommie Sta tion, heb ik eigenlijk ge schreven voor mijn zoon Aldo. Dat kun je ook le zen, dat staat voor in het boek: „voor Aldo". Omdat ik graag voorlees en dan iets goeds in m'n handen wil hebben. Niet alles wat voor kinderen verschijnt is even goed. Daarom dacht ik, kom, ik schrijf zelf wel wat en Aldo ge niet ervan". Aldo is de zeven en een half jarige zoon van de Amster damse schrijfster Mensje van Keulen en nu is het de bedoe ling dat niet alleen Aldo ple zier heeft van moeders ge schrijf, maar met hem duizen den of meer kinderen uit het hele land. Die kunnen alle maal terecht in het Rotter damse Zuidpleintheater, waar in de bewerking van Guus Baas „Tommie Station" als to neelstuk is te zien, van 26 de cember tot en met 4 januari, twee keer per dag, om 14.00 en 19.00 uur. Gespeeld door de acteurs en actrices van het RO-theater en Kindertheater „Zia zo" en met veertig kinde ren van de Rotterdamse Speel- toneelschool. Mensje van Keulen kreeg voor Tommie Station dit jaar een Zilveren Griffel, wel en niet tot haar eigen verbazing. Wel, omdat het heel lang duurde voor zij zich aan een kinder boek durfde te wagen; niet, omdat de schrijfster ervaren, oud en wijs genoeg is om hooi van gras te kunnen onder scheiden: „Ik kende de verha len van auteurs die een kin derboek hadden willen schrij ven en het na een of meer po gingen opgaven. Ik begreep dat volkomen. Maar hoezeer ik er ook tegenop zag, inhou delijk zag ik het boek steeds scherper voor me en uiteinde lijk was het zo ver. Ik ging er voor zitten en ik kreeg het ge voel dat ik me een weg moest banen door een wel erg duister doolhof. Gelukkig was er één lichtpuntje: ik wist de eerste zin. Ik noteerde: „Vroeger, maar dan nog eerder, beston den er geen treinen". Eisen „Daarna werd het lastiger, want ik realiseerde me dat de eisen aan een kinderboek an ders waren dan voor een ro man voor volwassenen. Hoe wel ik ook begreep dat élk boek dat niet prettig is om voor te lezen, niet echt goed kan zijn. Toch stelt het kinder boek nog andere eisen: korte zinnen, geen moeilijke woor den, korte hoofdstukken, niet te somber en het moest vooral goed aflopen". Tommie Station loopt goed af, hoewel er nare dingen in ge beuren, veroorzaakt door nare mensen. Dat had tot gevolg, dat Mensje van Keulen met nóg een probleem werd opge zadeld: werd het niet te eng of te smerig? Was het wel eng en smerig genoeg? De schrijfster vond een rede lijk smerige middenweg, waar kinderen gniffelend plezier aan kunnen beleven, zo onge veer evenveel als de schrijfster had, toen ze ermee bezig was. „Ja, af en toe zat ik hardop te giechelen. Je kunt ook zo veel, als je voor kinderen schrijft, in elk geval zo heel anders dan in een boek voor volwassenen. Je moet natuurlijk wel logisch blijven, maar als je aan een kinderboek bezig bent, hoef je je maar voor te houden dat de dingen eventueel mogelijk moeten zijn. Je kunt een vrouw met een paraplu in een hevige storm laten lopen, zo hevig dat die vrouw over een kerktoren wordt geblazen. Kinderen begrijpen die logi ca". Strekking „En wat de strekking van het boek betreft: ik heb er geen boodschap in willen leggen, hè jasses nee. Ik wilde er Aldo en andere kinderen mee verma ken, niet meer of minder, al ontkom je natuurlijk niet aan eigen voorkeuren. Ik houd van katten en er komen veel katten in voor, vandaar ook het grote aantal kinderen dat erin meespeelt. Zoek je met alle geweld naar een bood schap, dan kun je opmerken dat al die katten een verschil lende vacht hebben. Maar voor de rest... ik heb onder het schrijven gewoon moeten la chen en gemerkt dat een kin derboek schrijven niet gemak kelijker is dan een roman, maar wel leuker om te doen". „Tommie Station" is een span nend, grappig avontuur rond een jongetje dat door Eef, de aardigste treinmachinist van de wereld, in een tas op het perron van een station wordt gevonden. Eef neemt de zorg voor het kereltje op zich en noemt hem Tommie Station. Ze worden dikke vrienden. De superdikke mevrouw Bok- ker, de vieze bazin van de sta tionsrestauratie is verschrik kelijk jaloers op Tommie en Eef. Zij, en haar slampamper! - ge echtgenoot die meer drinkt dan goed voor hem is, stellen alles in het werk om Tommie van het toneel te laten ver dwijnen, maar dat gaat na tuurlijk niet zo maar en een groot avontuur is het gevolg. Katten Dat avontuur speelt zich gro tendeels af in een bos, dat wordt bewoond door uitslui tend katten, die derhalve een totaal andere wereld vormen. Maar, stelt de schrijfster, een kinderwereld is weer een heel andere wereld dan de gewone. Of, zoals zij Tommie laat zeg gen: „Ik ben geen mens, ik ben een kind". Om een béétje indruk te geven van de aanpak van Mensje van Keulen: het echtpaar Bokker verkoopt dunne vieze koffie om de smerige smaak van zelf gemaakte smerige kroketten weg te spoelen. Die kroketten zijn gemaakt van afgekeurd meel waar het ongedierte al in rondkruipt. Dat komt overi gens goed uit, want ander vlees zit er niet in. Het zijn dus weldegelijk vlééskroketten, maar tja... Je moet ervan hou den. Dat de in totaal twintig toneelvoorstellingen op geheel andere wijze smakeliik zullen uitpakken, ligt voor de hand. T7iT> TTP t>T3/-V\*T3'Ct>r> gerestaureer NEW YORK De Cai Hall in New York is na e novatie die acht ma; heeft geduurd en 50 ra dollar heeft gekost, fee heropend. Onder de art die optraden waren Vla Horowitz en Frank Si De akoestiek van de Ca Hall, die al beroemd wai nu nog warmer en rijker De pianist Horowitz n zijn onaangekondigde op ting nadat het volkslie< gespeeld. Frank Sinatra voor het eerst op na zij moperatie. Hij bracht aard „New York, New Tl Zoon beschuldigd van moord op actri VAN NUYS De zoo de Amerikaanse actrice Cabot, is formeel besch van moord op zijn moed werd vorige week doot gen. De 22-jarige Ti Scott Roman werd ge teerd nadat de politie strijdigheden had ontde zijn lezing van de gebeui sen. Hij had verteld da inbreker hem bewustekx geslagen en zijn 59-jarige der had gedood in hun h Encino. Susan Cabot, 1959 vriendin van k Hoessein van Jordanië overleed aan een zware s het hoofd met een voo dat de politie niet wilde men.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4