Noordwijk wil opmars bollengebied stuiten Alternatieve straf geëist wegens ontucht rvangenisstraf voor agressieve automobilist alkenburg stemt in met uitbreiding gemeentehuis Kinderen versieren kerstboom KRO's Country Time komt naar Noordwijk "IDEN OMGEVING CeidóaSowumt WOENSDAG 17 DECEMBER 1986 PAGINA 15 Elfsteden - rij'ders gehuldigd NOORDWIJKERHOUT De vier elfstedentocht rijders van de IJsclub Noordwijkerhout zijn gis teren gehuldigd. Tijdens de jaarvergadering in café Het Wapen kregen Wim van Gijlswijk, Herman Janssen, Louis van de Lin den en Cor Looijenstijn een oorkonde uitgereikt van de voorzitter Henk Bouwmeester. Even daarvoor had de voorzitter zich veront schuldigd voor het feit dat het afgelopen jaar de ijs baan van De Boekhorst niet open was in februari, hoewel het 's nachts flink vroor. Net als ijsbaan Ge vers in Noordwijk ligt de ijsbaan nogal beschut en het ijs smelt weer overdag als het zo laat in de winter 's nachts nog vriest. Ver der deelde de voorzitter mee dat het batig saldo van 1600 gulden in elk ge val niet voldoende is om prijzige zaken te organise ren in het komende jaar. Indien mogelijk, dan zal de marathon op het Oos- terduinse meer ook dit jaar weer gereden worden. Vorig jaar trok de mara thon 65 senioren. mer wil betere benutting van SI Uitstekend Adventsconcert HAAG Minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa- aat) moet met de provinciale besturen van Noord- uid-Holland gaan praten over een verbetering van De SI loopt door de Bollenstreek richting Haar- jn houdt bij De Zilk op. Bekeken moet worden of 'eg niet opgenomen kan worden in het stelsel van swegen. •ns zal de SI een aantal dwarsverbindingen moe- ijgen. Het gaat dan om een koppeling tussen de S20 in Noord-Holland en de S2 in Zuid-Holland,' ■eg tussen Nieuw Vennep en de Bloembollenroute •ijksweg 708). Ook zal er een verbinding moeten ?n tussen de SI, de S4 en het nog aan te leggen Rijksweg 11 tussen Leiden West en Voorschoten. de dwarsverbindingen wordt sluipverkeer in het rebied tegengegaan en de doorstroming van ver- bevorderd. De Kamer heeft deze wensen gisteren sproken door het aannemen van een motie Van nen (CDA). Voor stemden ook VVD en SGP. VALKENBURG Voor een bijna geheel gevulde Nederlands Hervormde Kerk gaf de Christelijke Gereformeerde Zangvereniging Advendo onder leiding van hun dirigent Peter Kavelaar een uit stekend concert gericht op Advent. Uitgevoerd werd het Weihnachtsoratorium van H. Barth, met als solisten: Marja Vellekoop (sopraan), Nellie Vermeulen (alt), Cees Barnhoorn (tenor), Henk Post (bas), Anton Baak (orgel), Harm Atten (pia no). Medewerking verleende het Monsters Strijk orkest. Zowel koor, orkest en solisten voldeden in ruime mate aan de verwachtingen. Opvallend was de goede acoustiek die deze kerk bij zo'n gelegenheid geeft. Peter Kavelaar had het geheel goed in han den, waarbij vooral de goede discipline bij het koor opviel. De solisten viel het niet moeilijk om onder deze gunstige omstandigheden hun partijen te vertolken. Ter afwisseling konden de toehoor ders mede hun stem verheffen in samenzang. PvdA en PAN tegen tariefs verhoging water en electra NOORDWIJK De PvdA en de fractie van het Progressief Akkoord Noordwijk zijn tegen de verhoging van de elektrici- teits- en watertarieven. Zij kregen echter geen meerderheid achter zich en daarom stemde de Noordwijkse gemeenteraad gisteravond voor de verhoging van het vastrecht van 2 gulden 40 naar 3 gulden. Daarnaast werd besloten de prijs van een ku bieke meter water te verhogen van 1 gulden en 1 cent naar 1 gulden 10 cent. Elektriciteit gaat de Noordwijkers 0,7 cent per kWh meer kosten dan in 1987. Doordat de elektriciteit echter als gevolg van landelijke ontwikkelingen 2,30 goedkoper zou wor den, betaalt de Noordwijkse verbruiker volgend jaar toch min der, 1,60 gulden voor een kWh. Op jaarbasis levert dat de ver bruiker gemiddeld zo'n 50 gulden op. PAN-woord voerder W. Schelvis meent dat het bij de steeds terugkerend overwinsten van het waterbedrijf onnodig is de tarieven te verhogen. De PvdA is tegen een verhoging van het vastrecht omdat dat de woonlasten van de burger verzwaart. „Daar kan men niet zelf op bezuinigen", aldus P. A. C. Teunissen. Nieuwe plaats voor brug naar Vlietrand VOORSCHOTEN Er komt een nieuwe ontslui ting voor het recreatiegebied „De Vlietrand". Dit zei gedeputeerde drs. J. Borgman gisteren, naar aanleiding van de heftige beroering die bij Voor schotenaren was ontstaan over het oorspronkelij ke trajekt. In het oorspronkelijke plan zou een vaste beweegbare voet- en fietsbrug bij de Raad huislaan worden aangelegd. Dit geeft echter, aldus gedeputeerde Borgman, teveel problemen. Boven dien waren buurtbewoners aan de Raadhuislaan bevreesd voor de verkeersoverlast bij hun wonin gen. Volgens Borgman is sowieso het beter om een beweegbare brug aan te leggen. „Zeker wanneer in noodgevallen ambulance en politie over de fiets- loopbrug moeten". Dit plan is nu in studie. De nieuwe beweegbare brug krijgt afstandbedie ning en komt op de plaats waar nu 's zomers het pontje vaart. KATWIJK GAAT CHEMISCH AFVAL OPHALEN KATWIJK De gemeente Kat- wijk gaat chemisch afval bij de be woners afhalen. Vanaf 5 januari kan men de gemeentereiniging na een telefonische afspraak (50888) aan huis laten komen. Deze weèk wordt in Katwijk huis aan huis een folder verspreid waarin wordt op geroepen om mee te werken aan een schoon mileu. Aanleiding om de folder uit te geven is een veran derende wijkindeling voor het op halen van huisvuil. In het vervolg worden dozen met afval niet meer meegenomen door de Katwijkse^ vuilnismannen. zwaren tegen uw warenhuis UKENBURG De ekerij en handelsonder- ning Th. van den Berg Zn. heeft ernstige be- iren tegen de bouw van warenhuis (grote eikas) aan de Duyfrak- i. Het is de bedoeling de 4,5 meter hoge kas ikbij het land van Van Berg wordt gezet. Van Berg vreest dat het -enhuis (van Van der van de Voorschoter- w in Valkenburg) teveel iaduw op zijn terrein zal ■pen. Op dit land wor- jonge plantjes opge- ;ekt en deze zullen dan ihun groei worden be- imerd, zo meent de eker. Tevens moet voor |bouw van de kas een öt gedeeltelijk worden lempt. Het resterende ieelte van de sloot rdt stilstaand water. Igens Van den Berg, die beiwater uit deze sloot )lt, zal de kwaliteit van water ernstig vermin- •en. De kweker wil dat kas minstens op drie a f meter afstand van de )t wordt gezet en dat de )t verbonden blijft met in water. De raadscom- 'sie ruimtelijke orde- g buigt zich vanavond jr het bezwaarschrift j Van den Berg. OMSPUITEN HOGEWEGPOLDER MAG NIET NOORDWIJK De ge meente Noordwijk wil voorkomen dat de Hoge- wegpolder in bollenge bied wordt veranderd. Daarom werd gisteravond in de gemeenteraad een voorbereidingsbesluit ge nomen, vooruitlopend op het nog te maken bestem mingsplan voor dat ge bied. Volgens dat besluit is een aanlegvergunning vereist als men weide grond wil „omspuiten" om het geschikt te maken voor bollenteelt. Alleen de VVD stemde tegen dit voorstel. Deze fractie wil de in ruimtenood verke rende bollenkwekers niet tegenwerken in hun po gingen meer bollengrond te bemachtigen. Bij het zogenoemde omspuiten wordt zand, dat in de bodem onder het weiland zit, naar de oppervlakte gezogen en op het weiland gespoten. Zo ontstaat land dat geschikt is voor de teelt van bloembollen. Het aanvankelijke voorstel van het college van B en W besloeg het hele buitengebied van de bloembollenbadplaats. Nu is het echter niet mogelijk om ongewenste ontwikkelin gen tegen te gaan. B en W vre zen, na de noodgedwongen ho norering van een eerste aan vraag, meer verzoeken om weidegrond te mogen omspui ten tot geschikte bollengrond. Omdat dat gevaar vooral dreigt in de Hogewegpolder, gelegen tussen de Van Ber- ckelweg, provinciale ,weg 1 en de gemeentegrenzen met Voorhout en Noordwijk is nu besloten voorlopig alleen daar de ontwikkelingen aan banden te leggen. VVD-woordvoerder E. Hoger- vorst hield een emotioneel pleidooi voor de bollenkwe kers, „De enorme melkplas en boterberg kosten de EEG enorm veel geld. Door de be perkingen en superheffing moet de veeboer vaak noodge dwongen een ander vak kie zen. Bovendien is de bollen teelt een vak dat zonder subsi die draait en desondanks een exportstijging van 7 procent wist te bereiken het afgelopen jaar. Het Noordwijks gemeen tebestuur roept op deze manier de bollenteelt een halt toe, ter wijl in het economisch struc tuuronderzoek Duin- en Bol lenstreek nog staat dat het toe risme en de bollenteelt gesti muleerd moet worden". Hij memoreerde ook dat al in veel gebieden de bollen het veld hebben moeten ruimen voor huizen (Calorama, Boeren- burg, Grashoek, Beeklaan- kwartier, Vinkeveld en Mid dengebied) en dat de kwekers steeds meer grond nodig heb ben. Veel bestrijdingsmiddelen zijn verboden en maken wis selteelt nodig. PAN-voorzitter W. Schelvis toonde zich erg ingenomen met de bescherming van een vogelweidegebied en de PvdA ging bij monde van mevrouw J.J. Voorham ook van harte akkoord, „omdat de Hogeweg polder al gehalveerd is". CDA- fractievoorzitter R.P. Dessing benadrukte nog dat door het nemen van dit besluit onher roepelijke ontwikkelingen worden voorkomen. „We krij gen nu een jaar de tijd om een goed bestemmingsplan op te zetten en te bediscussiëren wat we in de toekomst met dit ge bied willen". Ook Noordwijks Belang sloot zich hierbij aan. Wethouder drs. V. Salman probeerde Hogervorst nog ge rust te stellen met de opmer king: „Buiten de Hogewegpol der is in het Noordwijkse Bui tengebied nog zeker eenzelfde hoeveelheid grasland voorhan den dat wel mag worden om- gespoten". HAAG/NOORDWIJK n 22-jarige man uit ivijk stond gistermid- recht voor de Haagse ank, omdat hij op 16 van dit jaar in Noord een automobilist met ik ijzer een zware her- udding had geslagen. kruising Duinweg, eweg in Noordwijk i de andere bestuurder verdachte ruzie over rkeerssituatie. De ver werd daarbij door de bestuurder klem ge- De Noordwijker had bij het uit de auto stappen een stuk sieruitlaat meegeno men en tijdens de ruzie sloeg hij zijn slachtoffer op het hoofd. Ook later zou hij bij een onenigheid over een ver- keersituatie een andere be stuurder klappen hebben ge geven en verder zou de Noordwijker betrokken zijn geweest bij een inbraak in een televisie- en videozaak in Noordwijk geweest. De of ficier van justitie, mr. I. Klopper, concludeerde uit deze gegevens, dat de man nogal agressief was. Ook een psychiatrisch rapport onder schreef die mening. De offi cier eiste dan ook een gevan genisstraf van 12 maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. De verdachte zei dat hij zich had verdedigd tegen de agressieve andere bestuurder en dat hij de sieruitlaat had meegenomen om de andere man af te schrikken. Als in een reflex zou hij met het ding hebben geslagen, toen de andere bestuurder hem te lijf wilde gaan. De advocaat van de Noorddwijker, mr. R. Korver, toonde aan dat de verdachte niet met de sie ruitlaat op het hoofd van de bestuurder had geslagen, maar dat de slag van onder naar boven ging omdat de wond aan de zijkant van het hoofd van de automobilist zat. Ook vond hij de getui genverklaringen niet be trouwbaar. De advocaat vond daarom een gevange nisstraf in dit geval niet op zijn plaats. De rechtbank doet 30 decem ber uitspraak. Duidelijkheid over De Kempenaerstraat OEGSTGEEST De resultaten van een viertal inspraakrondes rond een eventuele herstructurering van de De Kempenaer straat en omgeving te Oegstgeest zullen geen grote wijzigingen van die buurt opleveren. De problemen rond het parkeren, de verkeerscirculatie, afsluiting van lanen en het aanleggen van een promenade in het eerste deel van de straat werden met om wonenden en bewoners uit de winkelstraat uitputtend bespro ken. Het rendement van de inspraakrondes is dat de winkeliers een duidelijk standpunt hebben ingenomen over De Kempe naerstraat zien. Het concept-basisplan dat gisteravond ter tafel lag kon men naar eigen smaak tijdens twee rondes becommenta riëren. De meerderheid van de aanwezigen sprak zich uit tegen de gemeentelijke suggestie om tweezijdig parkeren in te voeren in het deel Terweeweg tussen Terweeplein en Leidse Straatweg. Ook wees men eenrichtingsverkeer in de tweede helft van de De Kempenaerstraat af. Betaald parkeren werd aangemerkt als een „te grote drempel voor bezoek aan dit centrum in Oegst- gèest". Overeind bleef de afsluiting die men voorstaat van de Koninginelaan waar deze op de De Kempenaerstraat uitkomt Aldus de woorden van mr. G. Spong, de advocaat van de 34- jarige verdachte die gistermorgen voor de Haagse rechtbank te recht stond, omdat hij vanaf 1978 tot eind 1980 een sexuele rela tie had onderhouden met zijn minderjarige nichtje. Toen de re latie begon was het meisje 13 jaar. Volgens de verdachte was er geen sprake van dwang geweest en waren ze beiden tijdens de relatie dol op elkaar geweest. Recht bankpresident mr. J. van Overbeek, opperde dat de man in zijn verliefdheid misschien wat blind voor de werkelijke situatie ge weest is en dat het meisje wel degelijk schade heeft opgelopen. De officier van justitie, mevrouw mr. I. Klopper, stelde dat uit een brief van het meisje bleek, dat ze wel gevoelens voor de man had gekoesterd en dat van een relatie sprake was. „Toch heeft u strafbaar gehandeld omdat het meisje minderjarig was. Zij kon toen misschien nog niet overzien wat de gevolgen wa ren. Uit het feit dat ze pas erg laat een klacht tegen u heeft inge diend, kan ook blijken dat ze nu pas alles kan overzien en nu vindt dat ze schade heeft geleden. Ik eis daarom een voorwaar delijke gevangenisstraf van 3 maanden en daarnaast 150 uur dienstverlening". De advocaat vond 100 uur dienstverlening ge noeg. De rechtbank doet 30 december uitspraak. Enige maanden geleden had baron IJselmunde uit Bennekom het gemeentebestuur van Val kenburg een grote kerstboom aangeboden om deze in de kersttijd op het Castellumplein te plaatsen. De baron was aanwezig geweest bij de Valkenburgse feesten in september en was daar zo van onder de indruk geweest dat hij de banden met het Rijndorp wilde verstevigen. De ondernemervereniging Valkenburg zorgde voor de plaatsing van de ongeveer 6-meter hoge kerstboom en de kinderen van de openbare en christelijke scholen mochten de boom gistermiddag versieren. NOORDWIJK AAN ZEE Het populaire country wes ternprogramma KRO's Coun try Time komt zaterdag 20 de cember naar Noordwijk aan Zee. In het Lido aan de Prins Bernhardstraat 56 worden op namen gemaakt voor de radio- uitzendingen op de donderda gen erna, tussen zeven en acht uur 's avonds op Radio 1 en 2. 's Middags tussen twee en vier uur is er een zogenaamde workshop. Daarop beoordeelt een jury onder voorzitterschap van Lex Tondeur optredens van de groepen Digger, Red Hot Dynamite Band, Tempora ry Coyotes en solozangeres Ginny. 's Avonds volgen drie optre dens. Achtereenvolgens van de country-groep Trend (20- 20.30 uur), Martin „B", Cool Breeze en Busted (20.45-22 uur) en na de pauze een con cert van de Amerikaanse Wanda Jackson. Toegangs kaarten a 10 gulden zijn ver krijgbaar bij VVV Noordwijk aan de Grent 8 (01719-19321) en bij het Lido (01719-17801). NOORDWIJK/DEN HAAG „Niet de relatie, die het minderjarige Noordwijkse meisje jaren onderhield met haar in Lisse wonende oom, zorgde ervoor dat ze in psychische moeilijkheden kwam. De calvinistische ou ders van het meisje hebben haar een groot schuldge voel aangepraat. En daarna zijn de problemen pas bij haar gekomen. Het waren ook haar ouders, die op deze rechtzitting hebben aangestuurd". jKENBURG Het eentehuis van Val- >urg kan worden uit- eid. De gemeenteraad aar gisteravond mee >ord gegaan. De dis- p over de uitbreiding het raadhuis verliep nks de voorafgaande n issie vergaderingen moeizaam en nam tijd in beslag. Me- w A.R. van den Broek-Westering (PvdA/ PPR) kon niet instemmen met de financiële aspec ten. De uitbreiding kost 514.000 gulden waarvan 200.000 gulden zullen ko men uit de algemene re serves van de gemeente. De gemeenteraad van Valken burg had geen moeite met een jaar van het gebruik maken van de gemeenschappelijke re geling Kunstuitlèen Leiden en Omstreken. B en W zullen in de loop van 1987 nagaan in hoeverre gebruik wordt ge maakt van de Kunstuitleen. De raad behandelde een aantal subsidieverzoeken, de voor naamste besluiten waren: Val- kenburg's Harmonie krijgt ruim 11.000 gulden. Stichting JIVAK (Jeugd in Vakantie) krijgt 1.000 gulden en een ga- rantiebijdrage in het eventuele tekort van 1.500 gulden. De Bibliotheek Valkenburg Z-H is onlangs in een Stichting over gegaan. Naast een normale subsidie van 3.000 gulden be sloot de raad om een startsub sidie te verstrekken van 500 gulden. De Stichting Peuter- burg krijgt 2.250 gulden. Th. van Es GVP/RPV was tegen subsidie St. Peuterburg omdat hij meende dat in principe de opvoeding voor die kinderen bij de ouders ligt. De bouw van een nieuwe brug over de Grote Wetering is bij na 30.000 gulden duurder ge worden dan men dacht. A. P. Bremer (PvdA/PPR) wilde dat het voorstel teruggenomen zou worden om een goedkope re brug te laten bouwen voor fietsers en voetgangers. De overige raadsleden waren van mening dat de huidige plan nen van B en W gesteund moeten worden, een bredere brug dus, omdat in tijd i nood de brandweer en ambu lance gebruik van de brug moeten kunnen maken. ïtDEELDHEID ER OVERTUIN SDWIJK VVD en Iwijks Belang vinden dat meente de bezwaren te- het afwijzen van een vergunning voor „De uin" gegrond moeten »ren. Zij kregen echter meerderheid achter zich oor de gemeenteraad ivond besloot dat het >lan in strijd is met het imingsplan en dat het arschrift dus niet geho rt moet worden, buwaanvraag sleept al anderhalf jaar. De eige- vil op de tuin tussen de traat en de Wilhelmina- twee woningen bouwen, meente wil de tuin, die n het toekomstige be nde dorpsgezicht, behou- net als de eromheen e lindebomen. De wo- chtheid in het gebied k geen verdere woning- loelaten. De VVD meent kwestie onaanvaard- ing duurt en dat de eer- tl het gebiedt de bouw- ining te verlenen, vijks Belang wil de tuin aar bewaren, maar dat de gemeente de e eigenaar bij de Raad ate aangespannen pro- zal verliezen. Woord- r A. Th. van Rijnberk arom het zekere voor zekere nemen. Hij wil it de gemeente gaat on- delen om zelf de tuin kopen. Het college daar tegenin dat aan- derhandelingen altijd opend kunnen worden 'emeente de kwestie bij ■d van State inderdaad •liezen. Sfeervolle kerstviering „Wij als ouderen hebben een taak tot aan het einde van ons leven. Wij moeten ervoor zorgen dat de jongeren naar ons opkijken". Dat was onder meer de boodschap die Pater P. v.d. Burg gisterochtend de leden van de Voorhoutse Bond voor Ouderen meegaf tijdens een sfeervolle Kerstviering in het parochiehuis. Voorafgaand aan de samenkomst was er een Eucharistieviering in de St. Bartholomeuskerk die geleid werd door Pastoor F. G. J. Weersink. Na de kersttoespraak van Pater v.d. Burg was er een optreden van het bejaarden koor Golden Harvest (foto) dat onder leiding van mevrouw C. van Dorp op voortreffelijke wijze kerstliedjes ten gehore bracht. Broeder Christiaan, een van de bewoners van het Broedershuis Nieuw Schoonoord, las een kerstverhaal voor van de schrijfster Yvonne Keuls en hij droeg een werkje voor van Gabriël Smit „De vrolijke Herder" genaamd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 19