Frans Mulder: „Boodschapperig Dat woord haat ik" Margriet Eshuijs Kerstconcert K&O in Stadsgehoorzaal Het lelijke jonge eendje Klokkenspel in Imperium 6 SpankMoonsin Galerie AZL Hoe Liszt van Chopin Liszt maakt Aquarellen, glas en keramiek Kerstconcert Nieuw bezit PURPER SPEELT IN NIEUWE BEZETTING VIJFDE PROGRAMMA Zangeres Zonder Naam muziek /exposities Galerie AZL (Leiden): Foto's van Spank Moons. Tot en met 4 januari. Dagelijks te bezichtigen van 10 tot 17 uur. De Antwerpse fotograaf Spank Moons maakt geen gewone regi straties van de werkelijkheid. Moons zet zijn fantasiën in scè ne en maakt daar een opname van. Zijn foto's drukken de ab surditeit van bepaalde gebeurte nissen en menselijke handelin gen uit, waarbij hij zelf altijd als acteur is te zien. Door een nieu we werkelijkheid te scheppen die tegen het orgineel aanleunt, maar daar op essentiële punten van verschilt, ontstaan dubbel zinnige foto's, die in hun absur diteit vaak humoristisch zijn. Moons is docent fotografie aan de Koninklijke Aacdemie voor Schone Kunsten in Antwerpen, won verschillende prijzen en exposeert regelmatig. Kapelzaal K&O: Liszt-cyclus. Op vrijdag 19 december en woensdag 7 januari (20.15 uur). In de drukke decembermaand worden er gelukkig niet alléén maar kerstconcerten aangebo den. 'Hoe Liszt van Chopin Liszt maakt' zou een goede on dertitel zijn van de korte Liszt- cyclus, die K&O aanstaande vrijdag start. Op de program ma's van deze uit twee concer ten bestaande serie staan wer ken van Franz Liszt waaraan composities van Frédéric Cho pin ten grondslag liggen. les Delle Vigne eveneens de ori ginele Chopins vertolken, zodat onmiddellijk geconstateerd kan worden hoe de ene pianovir tuoos zich door de andere heeft laten inspireren. Op het programma van 19 de cember staan achtereenvolgens vermeld 'La notte', voor viool en piano, 'Grand duo concer tant', voor viool en piano, '2 Consolations', nr. 3 en 4, 'Polo naise' in c, nr.l en 2 Etudes Transcendantes. Op 7 januari kunt U verwachten de 'Epith- lam', voor viool en piano en 'Duo sonate voor viool en pia no', op een thema van Chopin: Mazurka in cis. Van Chopin tenslotte 3 Mazurkas en 'Sonate Funèbre, op. 35. Bibliotheek Noordwijkerhout (Herenweg 2): Aquarellen van Maartje van Swigchem en keramiek en glas van Riet van der Spek. Tot en met 5 januari. Geopend: ma, wo en vr 14-17 en van 19 tot 21, do van 10-12. Maartje van Swigchem heeft haar aquarellen vooral gemaakt tijdens reizen. Aanvankelijk schilderde zij met name bloe men in olieverf, maar de ver blijven in het buitenland inspi reerden haar een andere weg in te slaan. Van Swigchem bezocht van 1940 tot 1944 de Koninklij ke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag. Later i aantal jaren tekenlessen Rotterdam en Den Haag. Al werkend met licht kwam Riet van der Spek tijdens het boetse ren tot de gedachte ook met glas te gaan werken, om licht een betere kans te geven. Zij pro beert de structuur in klei over te brengen naar het glas en ziet in transparante vormen en reflectie nieuwe mogelijkheden. Vergelijkbaar met de pianiste Toos Onderdenwijngaard in ons land, is Aquiles Defle Vigne bij onze zuiderburen een warm pleitbezorger als het gaat om de uitvoering van Liszts oeuvre. Deze onmiskenbaar grote pia nist zal samen met de Poolse violist Robert Szreder Liszt- composities ten gehore brengen die zeer onbekend zijn. Zo weet vrijwel niemand, dat Liszt ook voor de combinatie viool-piano gecomponeerd heeft. Naast de composities van Liszt zal Aqui- Veel meer hebben ze niet ge meenschappelijk. Liszt, de on stuimige, overrompelende com ponist en pianovirtuoos, Chopin, de veeleer aristocratisch-terug- houdende kunstenaar. Zeker in de periode voor Chopins dood was Liszt nog volop de opzien barende pianoleeuw met turbu lente en opzienbarende triom fen. Chopin daarentegen pleitbezorger en vertolker was van de meest uiteenlopende componisten. Hij had weinig van de zogenaamde egocentri sche kunstenaar. De beïnvloe ding die Liszt van Chopin on derging was niet wederzijds. Chopin was waarschijnlijk te gesloten, en artistiek zelfge noegzamer dan de meer open en ontvankelijke Liszt. De laat ste zette zijn gevoel doorgaans spontaan om in noten, waarbij hij weieens breedsprakig, niet iltijd vrij van pathos was. Cho pin was spaarzamer, beknopter. De weg van het gevoel naar de jiteindelijke compositie was bij hem langer. Voor de propaganda van Cho pins oeuvre was Liszt geen moeite te veel. In zijn school heeft hij de Chopin-vertolking tot een traditie verheven. Liszts interpretaties van Chopins com posities werden door de laatste overigens geenszins op prijs ge steld. Het spel van de geniale maar toch zo anders geaarde collega week uiteindelijk te veel van zijn eigen intenties af. Het is dan ook de vraag of Liszt en zijn school het subtiele, vrouwe lijke, sensitieve in Chopins kunst reliëf hebben weten te Met die vraag hebben we in de Liszt-cyclus gelukkig niets te maken. Het gaat hier niet om Chopin-composities vertolkt 'in de trant van Liszt'. In twee con certen maken we kennis met isities van Liszt, waaraan Chopin ten grond slag liggen. De vertolking daar van, en die van de originele Chopins is bij Robert Szreder en Aquiles Delle Vigne in goede handen. Xn' Margriet Eshuijs en haar band zijn zaterdagavond 20 december te gast in Het Kasteel aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn. Het optreden begint om 21.00 uur. De entree bedraagt zeven gulden voor leden. Niet- leden betalen negen gulden. Stadsgehoorzaal (Leiden): Meeesterserie-concert met het Nederlands Philharmonisch Orkest o.l.v. Istvan Parkanyi. Op 17 december, 20.15 uur. Voor het meesterserie-concert dat K&O als kerstconcert wil aanbieden is het Nederlands Philharmonisch Orkest uitgeno digd, voorheen het Nederlands Kamerorkest geheten, onder leiding van de vaste dirigent Istvan Parkanyi. Het concert wordt opgeluisterd door vijf so listen. De Canadese sopraan Nancy Argenta is soliste in Bachs beroemde cantate 'Jauch- zet Gott in allen Landen'. De violiste Jeanne van Tol en de hoboïst Hans Meyer spelen de solo-partij in het concert voor viool, cello en orkest in c. kl.t. van Bach; de cellist Herre Jan Stegenga en dirigent-violist Ist van Parkanyi zullen soleren in Vivaldi's concert voor viool, hobo en orkest in Bes gr, t. Het concert wordt geopend met het Concerto Grosso in g. kl.t. van Margriet Eshuijs. De koren Exultate Deo en het Rijnlands Christelijk Mannen koor geven dinsdagavond 23 de cember het traditionele kerst concert in sporthal De Vlie- thorst in Voorschoten. Solisten zijn de Poolse sopraan Elzbiëta Szmytka, Harry Holtyman (pia no), Jan Rietmulder (declama tie) en Aad van der Hoeven (or gel). De leiding is in handen van Sander van Marion. Het programma bestaat onder meer uit 'Benedictus' uit de Pastoral- messe van Diabelli, 'Veni Jesu' van Cherubini, Poolse kerstlie deren en samenzang. De toé- gangsprijs bedraagt elf gulden vijftig, CJP'er en 65-plussers moeten negen gulden betalen. De uitvoering begint om kwart over acht. Een selectie uit de oude kunst en kunstnijverheid, die de laat ste vijf jaar door De Lakenhal in Leiden verworven is, is in de Singelzaal te zien onder de titel 'Verworven bezit te kijk'. De expositie duurt van 20 decem ber tot 24 februari. De expositie wordt georganiseerd omdat het voor bezoekers moeilijk blijkt te zijn kennis te nemen van de nieuwe aanwinsten van het mu seum. Kunstwerken komen via aankopen, legaten, schenkingen in het bezit van De Lakenhal. Daarnaast krijgt men werken in bruikleen. De expositie geeft een overzicht van wat er in De Lakenhal in vijf jaar bijgeko- theater/muziek Leidse Schouwburg: 'De vijfde van Purper'. Met Erik Brey, Bart Kiene, Frans Mulder, Karin Bloemen en Adelheid Roosen. Coaching: Swami Anand George Groot en Berend Boudewijn. Licht en decor Swami Bodhi Bhagat. Op 19 en 20 decembei (20.15 uur). Purper begon zoals zoveel caba retgroepjes: een aantal mensen kende elkaar van school -in dit geval de Utrechtse universiteit en ging samen .wat spelen. D« optredens gingen wel lekker en op de Camaretten, het Delftse cabaretfestival, reikten ze tot een tweede plaats. Zo'n zes jaar geleden werd d€ groep opgericht. Sindsdien is de bezetting van Purper vaak ver anderd. Het begon met uitslui tend heren, maar na drie jaai kwam Adelheid Roosen bij het gezelschap. Ook de inmiddels veel gevraagde tekstschrijver Frans Mulder sloot zich aan. Bij 'De vijfde van Purper' speelt nu van de oorspronkelijke groep alleen componist en musicus Erik Brey nog mee. Karin Bloe men, de zangeres die bekend is uit musicals als 'Mimicrimi' en 'De zoon van Louis Davids', is nieuw, evenals de acteur Bart Kiene, die speelde in Baal en Nijinsky. Purper is inmiddels een meer. dan landelijk succes geworden. De (voorlopige) speellijst van het vijfde programma laat dat ondubbelzinnig zien: met de de première al zo'n honderdder tig voorstellingen verkocht tus sen Antwerpen en Groningen. Twee dagen na de première is de vijfde van Purper al in Lei den te zien. CABARET Als ik met Frans Mulder praat, schroomt hij niet het woord 'ca baret' te gebruiken: „Ach, wat is dat precies. Toon Hermans, Herman van Veen, Freek de Jonge, Frisse Jongens, dat heet allemaal cabaret. Ik gebruik het woord maar gewoon. We zingen liedjes over allerlei onderwer pen. Purper maakt in elk geval deel uit van de rijke en veelzij dige, puur Hollandse klein- kunsttraditie." „Toen we ver voordat het pro gramma klaar was een promo tietekst moesten opstellen, heb ben we de term 'zinnig amuse ment' bedacht. We zijn allemaal opgegroeid met satirisch, geën gageerd, politiek cabaret, en doen het dus zelf anders. Dat heeft natuurlijk ook mei de tijd geest te maken. We willen min- Leidse Schouwburg: 'Het lelijke jonge eendje' door NJT. Met Hanneke Wessel, Marjan Swart, May van Rhee, Lisette van Dommelen, Benno van Leer en Bart Poulissen.Regie: Jeroen Rooyackers. Techniek: Carlos Flor,es-Navea. Ass. tecniek: Alex den Hollander. Op 22 december (20.15 uur). Het lelijke jonge eendje is een toneelbewerking van het gelijk- De Vijf van Purper. der cynisch en meer emotioneel werken. Het publiek moet wel lachen, maar later toch nog het idee hebben van 'goed dat dat namige sprookje van H. C. An dersen. Centraal in de voorstel ling staat de problematiek van het lelijk gevonden worden, het anders zijn dan anderen. Hoe wel het geen naturalistische voorstelling is, komen zaken als eenzaamheid, jaloezie, buiten de groep worden gestoten en opko men voor jezelf realistisch en duidelijk aan de orde. Hierdoor leent het stuk zich uistekend voor verdere verwerking van het thema in de klas. Voor dit doel is bij NJT een lesbrief bij de voorstelling verkrijgbaar. Het lelijke jonge eendje wordt door alle andere dieren gepest omdat ze zo lelijk is, behalve door de wilde ganzen, maar die ziin zelf ook lelijk. Ze gaat op de vlucht voor haar eigen anders zijn en beleeft zodoende bizarre avonturen. Na vier seizoenen ontdekt ze dat ze een zwaan geworden is (de mooiste van allemaal) en ie dereen is aardig. Valt of staat vriendschap bij hoe je eruit ziet Het aloude sprookje krijgt een onverwachte wending. willen allesbehalve moralise rend zijn. Het effect dat de voorstelling op het publiek heeft, daar moet het om gaan." „Een onderwerp dat aan de orde komt is de opgelegde con currentiestrijd. Dat is iets dat de laatste tijd steeds erger wordt. In de opvoeding, op school bij voorbeeld. We gaan bijna naar het Amerikaanse systeem van de winner en de loser toe. Ver der gaat het om angst voor fo- bieën. We willen laten zien dat iedereen die heeft. Onderzoek eerst jezelf, dat is het idee." wijzer, alleen wordt er nogal wat klassieke muziek gebruikt. En dan bedoel ik zowel ever greens als 'Climb every moun tain' uit 'The Sound of Music' en 'Something' van Lennon en McCartney als delen uit het re quiem van Verdi en een lied uit Órffs bewerking van de Carmi- na Burana. Mulder: „Erik Brey is daar ver antwoordelijk yoor. Hij is de musicus en componist van de groep. Alle zangpartijen zingt hij in op bandjes, en wij hoeven die alleen maar keurig na te zingen. Hij speelt tijdens het op treden op de vleugel en af en toe doen de anderen ook iets met een plaat of een map onder met een instrument. Op een ge- zijn arm, en zegt dan: „Dit moet geven moment komt hij binnen erin." En dat komt er dan in." De Zangeres Zonder Naam komt vrijdag 30 januari naar de Hobahohallen in Lisse. De car navalsvereniging De Gaapstok ken houdt daar in samenwer king met de plaatselijke horeca het 'Avondje uit in Lisse'. Lee Towers en Bennie Neyman ge ven eveneens acte de présence. Het feest begint om 20.00 uur. Zangeres Zonder Naam. Microtheater Imperium, Oude Toegang vijf Vest in Leiden: 'Klokkenspel kinderen ƒ3,50. ian AlCQkA°lHn?nfV,r 1^90 oo ImPerium heeft het kerstver en 5^ haal A Christmas Carol van december (20.30 uur). Dickens bewerkt en brengt het onder de titel Klokkenspel vijf avonden in het eigen theater aan de Oude Vest. De oorspron kelijke tekst is aangepast, de volgorde van het verhaal is ver anderd en er zijn liedjes toege voegd. Hoofdpersoon is Trotty, klokken van het carillon steii- nen hem in moeilijke tijden en slepen hem er doorheen. Rijke re medemensen trachten hem er van te overtuigen dat hij weinig heeft in te brengen, waarna Trotty de zonnige kijk op het leven verliest. De klok ken bezorgen hem nu akelige toekomstdromen, maar gaande weg komt hij toch tot het besef dat het er niet toe doet waar en in wat voor omstandigheden je .geboren bent, zolang je. je. maar inzet voor je medemens.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17