ïcidae Qowuvnt Patiënten niet de dupe )66 wil Leiden eferendum ouden DeLeidseCburant komt door weer en wind STAD OMGEVING -8" Patiëntenhotel Diaconessenhuis wordt gesloten WOENSDAG 17 DECEMBER 1986 PAGINA 18 'vangenis- affen voor roïnedealers I HAAG/LEIDEN angenisstraffen van tot vijftien maanden den gisteren voor de gse rechtbank geëist n vijf verslaafden, die delden in heroïne en ine. Drie Leidse ver fden verkochten de [s vanaf maart van dit vanuit een woning de Irenestraat in Lei en inval door de Leidse e op 16 september wer- de twee mannen en een w ingerekend. Allen wa il vele jaren verslaafd en n reeds eerder veroor- Zij kochten de heroïne Dcaïne in Amsterdam en ochten het spul door aan gebruikers. Van de bekostigden zij hun ei- jebruik. ifficier van justitie, me- iv mr. I Klopper, vond de el zeer kwalijk, omdat loor mensen verslaafd ge it worden en reeds ver- ien in die toestand wor- [ehouden, met alle crimi- gevolgen van dien. Zij vijftien maanden gevan- straf voor de drie Leidse elaren. Twee andere ver- ie drugshandelaren wa- ifkomstig uit Rotterdam, hadden Leiden als hun terrein uitgezocht. Zij elden vanuit een woning Ie Hoge Rijndijk en een ig aan de 'sGravenzan- Leiden. De omzet :ij vanuit de woningen in hebben gehad, bedroeg de 900 en 1200 gulden g. Zij zouden vanaf au- hebben gedeald in Lei- lok zij werden begin sep- opgepakt. Tegen de 33- Rotterdammer, die voor irst met justitie in aanra- kwam, werd negen len gevangenisstraf ge- aarvan vijf voorwaarde- *'e 36-jarige Rotterdam- loorde tien maanden ge- fnisstraf waarvan drie aardelijk tegen zich ei- Buschauffeur bedreigd LEIDEN Een buschauf feur werd gisteravond rond elf uur door een on tevreden passagier danig in het nauw gebracht. Een man, die in lijn 31 was ge stapt, bleek naar Ter Aar te willen. De bus waarin hij zat ging echter niet verder dan de Aaltje Noorder wierstraat. De man probeerde de chauf feur hem te dwingen naar Ter Aar te vervoeren, maar de chauffeur riep de hulp van de politie in. De politie haalde man in Lei den uit de bus. Grondstort verantwoord maar toch strafbaar LEIDEN Het storten van vervuilde grond in Roomburg voordat de Raad van State zich had gebogen over de hinderwetvergunning, was verantwoord. Dit antwoordt het college op schriftelijke vragen van het CDA over dit on derwerp. Gezien het belang van de voortgang van de bodemsanering en van de stadsvernieu wing was het een verantwoorde zaak, zegt het college. Naar de letter van wet, zo geeft het college toe, was er sprake van een strafbaar feit. Gezien de dagelijks praktijk in Nederland, was er echter geen aanleiding om proces verbaal op te ma ken. Volgens het college was voordat er met het storten werd begonnen, aan vrijwel alle voorwaarden voldaan. Alleen het hekwerk ont brak op de eerste stortingsdag maar dat is zo snel mogelijk neergezet. Het college is niet van plan om over de gang van zaken opnieuw een voorlichtingsbijeenkomst voor de buurtbewo ners te organiseren. Links Leiden-fractievoorzitter R. van Lint heeft het college gevraagd duidelijk te maken welke.schade de gemeente zou leiden wanneer de afgraving van de grond gestopt wordt en niet, zoals nu gebeurd, in een drijvende contai ner wordt gestort. Bovendien wil hij weten waarom hier geen vergunning voor nodig is. Van Lint zegt dat het beter is de grond gecon troleerd in Roomburg dan ongecontroleerd el ders op te slaan". Hij noemt het „merkwaardig" dat een aantal buurtorganisaties uit de binnen stad zich solidair hebben verklaard met het verzet tegen het depot in Roomburg. Wethou der J. Peters antwoordt morgenavond monde ling op deze vragen. Schaap hindert treinverkeer LEIDEN Een los- lopend schaap heeft gisterochtend voor vertraging voor het treinverkeer op het baanvak Leiden-Al- phen gezorgd. Het schaap was ter hoogte van het industrieter rein 'De Grote Pol der' uit het weiland gebroken en wandel de in de buurt van het spoor. De treinen konden er slechts op minimale snelheid passeren. Het schaap zocht na een uurtje zijn weiland weer op. Noordwijker overleden NOORDWIJ- K/LEIDEN De 67-jarige J. Hoek uit Noordwijk is vannacht in het Academisch Zie kenhuis in Leiden overleden aan de gevolgen van een ongeval, op 27 no vember. De man werd op de Nieuwe Offemweg in zijn woonplaats onwel achter het stuur van zijn auto. Hij kwam op de andere weghelft terecht en botste frontaal op een tegenligger. GAB schoolt werklozen om tot docent economie LEIDEN De arbeidsbureau's in Leiden, Lisse en Al phen gaan werkzoekenden omscholen tot docenten eco nomie. Men heeft hiertoe besloten vanwege het chroni sche tekort aan leerkrachten in dit vak. De omscholing wordt uitgevoerd door het Leidse arbeidsbureau in sa menwerking met een opleidingsinstituut. De opleiding begint op 3 maart 1987. Het is een spoedcursus van ruim twee jaar, waarbij elke dinsdag les wordt gegeven terwijl de deelnemers tenminste 20 uur per week zelf standig moeten leren. Uiteindelijk behaalt men dan het diploma M.O. Boekhouden, een certificaat dat een tweedegraads bevoegdheid als leerkracht Economie geeft maar ook goede mogelijkheden biedt voor een functie in het bedrijfsleven. De kosten van de opleiding worden geheel door het GAB gedragen. Belangstellen den dienen zich voor 10 januari te wenden tot het In formatiecentrum van het GAB Leiden aan de Ooster kerkstraat 1. LEIDEN Het zogeheten patiëntenhotel van het Diaconessen- huis in Leiden zal per 1 januari worden gesloten. In dit patiën tenhotel, dat met 22 kamers op één verdieping van een aparte zijvleugel van het ziekenhuis is ondergebracht, verblijven de zo geheten lopende of ambulante patiënten. Deze ambulante pa tiënten zullen in het nieuwe jaar worden geïntegreerd in het zo geheten beddenziekenhuis. De sluiting van het patiëntenhotel of ambulatorium heeft geen gedwongen ontslagen tot gevolg. Het personeel dat in het patiëntenhotel werkzaam was, zal op de af delingen in het beddenziekenhuis verder aan de slag kunnen. Dit stelt dr. M.P. Hennink, directeur patiëntenzorg van het Dia conessenhuis. Volgens de heer Hennink is de sluiting noodzake lijk om de opgelegde bezuinigen uit te kunnen voeren. De slui ting van het „patiëntenhotel zou een besparing van vele tonnen opleveren. Wat er in de leeggekomen ruimte gehuisvest zal wor den is nog onduidelijk. Verwacht wordt dat een instelling, die gebruik wil maken van de infrastructuur van het ziekenhuis er zijn intrek in zal nemen. „We hebben reeds op allerlei materiële gebieden bezuinigd en ook in de personele sfeer moeten we met minder toe. Verdere bezuinigen op deze terreinen waren niet meer mogelijk. Voor alsnog is het plan om de ambulante patiënten onder te brengen op één afdeling. Van beddenuitbreiding in de bestaande zieken zalen is natuurlijk geen sprake. Wel zal het personeel dat eerst werkzaam was in het patiëntenhotel nu ook op andere afdelin gen ingezet worden, waardoor er op die afdelingen meer perso neel beschikbaar komt", aldus Hennink. Hennink is overigens van mening dat de maat nu wel vol is, voor wat betreft de bezuinigingen. Dit vooral omdat er een steeds groter beroep op het ziekenhuis wordt gedaan. Volgens de directeur is aan deze ontwikkeling vooral de sterk vergrijzende bevolking debet. „De verouderende bevolking gaat steeds meer van het ziekenhuis vragen. Vooral het Diaconessenhuis dat toch gericht is op oosterlijk Leiden, Oegstgeest en de Bollenstreek merkt dit heel sterk". LEIDSE HUISARTSEN: (Vervolg van voorpagina) LEIDEN „De patiën ten worden niet gedu peerd door onze actie". Dat zei vanmorgen de Leiderdorpse huisarts dr. R.W.M. van Velzen in Leiderdorp namens de vereniging van huisart sen in Leiden en omge ving over de boycot van het Academisch Zieken huis Leiden (AZL). „Wij hebben bewust gekozen voor twee vormen van actie die geen nadelige consequenties voor de patiënt hebben". De huisartsen kwamen gis teravond in het Diaconessen huis bijeen om vormen van actie te bespreken om hun woede te uiten over de plan nen om de studierichting huisartsengeneeskunde te stoppen. Men besprak de op roep van de ex-voorzitter De Regt van de Landelijke Huis artsen Vereniging om over te gaan tot een boycot van het AZL. „We waren unaniem in ons standpunt", aldus woord voerder Van Velzen. We hebben onze mening neerge legd in een motie en we vra gen alle huisartsen in de ge hele regio om onze handel wijze te volgen. Dus ook de huisartsen in Alphen en zelfs Den Haag worden ingescha keld. De boycot betekent, dat de huisartsen patiënten niet meer zullen doorverwijzen naar het Academisch Zieken huis, maar naar de specialis ten in het Elisabethzieken- huis in Leiderdorp of het Di aconessenhuis in Leiden. „We wijken daar alleen van af als de patiënten zelf vra gen om behandeling in het AZL of wanneer er een me dische noodzaak bestaat". Als tweede actievorm gaan de artsen het systeem van ver- wijskaarten kritisch volgen. Dat leidt ertoe dat men min der snel verwijskaarten gaat sturen naar het ziekenhuis, hetgeen financiële conse quenties heeft. De actie van de huisartsen is een fel protest tegen de plan nen om de studierichting huisartsengeneeskunde aan de Medische Faculteit van de Leidse universiteit te beëin digen. Dit is dan weer het ge volg van de opdracht van mi nister Deetman aan de medi sche faculteit om 7,5 miljoen gulden te bezuinigen en zich te beraden op samenwer kingsvormen met de faculteit in Rotterdam. Huisarts Van Velzen: „Er is een commissie aan het werk gegaan om de bezuinigingsoperatie voor te bereiden. Die commissie werd bemand door specialis ten van het Academisch Zie kenhuis. Zonder enige in spraak en op een zeer wille keurige wijze hebben die een voorstel ingediend bij de Fa culteitsraad. Dit advies werd zonder ampel beraad overge nomen. Wij menen dat de commissie simpelweg de zwakste schakel heeft gepakt en dat daarbij onjuiste over wegingen zijn gehanteerd. Dat heeft onze woede opge wekt. Want als men anders te werk was gegaan, was er geen sprake geweest van de eventuele opheffing van de studierichting huisartsenge neeskunde". Dat men met de actie de verkeerde instantie treft, wijzen de artsen met klem af. „De adviserende commissie was gevormd door specialisten van het AZL. Die treffen we met onze actie heel direct", aldus Van Vel zen. De huisartsen zijn vandaag met hun actie begonnen. Over de gevolgen kan men op dit moment nog niets zeg gen. Van Velzen: „Het zie kenhuis krijgt niet alleen pa tiënten via de huisartsen, want er zijn natuurlijk ook andere stromen patiënten. We verwachten wel dat vooral sommige afdelingen, zoals interne geneeskunde, KNO en kindergeneeskunde, het heel wat stiller zullen krijgen". De actie is ingezet voor onbeperkte tijd. „We hebben tevens alle overleg opgeschort. We zullen pas stoppen als de beslissing on gedaan is gemaakt", aldus de woordvoerder. Over de consequenties van de actie kan ook het Acade misch Ziekenhuis nog niets zeggen. „Dat zal pas in de loop der tijd blijken", aldus een woordvoerder van het AZL. „We vinden echter dat de huisartsen een kromme redenering volgen. Niet wij hebben schuld aan de bezui nigingen maar minister Deet man en we vinden het du» niet terecht dat wij nu doel wit van de actie zijn. Een be langrijk gevolg van de actie is nu al, dat de communicatie met de huisartsen ernstig is verstoord. Wij hebben juist altijd gestreefd naar een goe de relatie met de zorg in de eerste lijn, de huisartsen. Wat nu gebeurt is een slechte zaak. Voor alle partijen en ook voor de patiënten. Want die hebben nu geen vrije keus meer. De huisarts is im mers heel belangrijk in de keuze van de plaats van be handeling". )EN De fractie van wil de gemeenteraad itellen om nog deze iperiode een plaatse- referendum (een stemming) te hou- D66 hoopt op deze de invloed van de ers op het stadsbe- te vergroten waar- zo wordt verwacht, de betrokkenheid zal men. Het voorstel ölgend jaar bij de ge- teraad worden inge- i. D66 denkt dat in het eerste referen- kan worden gehou- Voorlopig gaat het ;en raadgevend refe- um dat een definitie- eslissing aan de ge- ïteraad overlaat. dergelijk raadgevend of ltatief referendum be- zowel volgens de Iwet als de gemeente tot de mogelijkheden het gemeentebestuur, een referendum waar de uitslag beslissend is, de grondwet veranderd orden. In de landelijke iek staat het referen- nadat de commissie leuvel hier een jaar ge- i positief over adviseer- Volop ter discussie. Vol- D66-raadslid P. Lan- "\erg kan een proef met referendum in Leiden een bijdrage aan leve- jedachte achter een lo- referendum is dat de Iers meer invloed op het bestuur moeten krijgen, ^maal in de vier jaar een ve gemeenteraad mogen in, is te weinig, aldus Daarbij is de invloed bij elijke verkiezingen be- Over het algemeen de kiezer het slechts dele eens te zijn met de en het partijprogram- waarvoor hij kiest. Hij zogezegd op de naar inziens minst slechte partijprogramma wordt nogal eens gewijzigd voordat het kan worden uitgevoerd. Onderhandelingen over de collegesamenstelling leiden tot compromissen waar de burger die niet trouw de ver gaderingen van zijn partij bezoekt, geen enkele invloed op heeft. Het uiteindelijke collegeprogramma is derhal ve slechts een afspiegeling van de partijidealen waar de kiezer zijn stem aan gaf. „Een referendum kan je be schouwen als een aanvulling op de verkiezingen. Door een volksstemming, kan de bur ger ook tussen twee verkie zingen in zijn mening laten horen", aldus Langenberg. Een ander doel van het refe rendum is de burger bij het stadsbestuur te betrekken. Voordat het tot een stem ming komt, wordt onder lei ding van een door de ge meenteraad aangestelde commissie het onderwerp breed belicht opdat de bur ger in staat wordt gesteld een mening te vormen over alle „voors en tegens". Voorwaarden Aan het houden van referen dums wil Langenberg een aantal voorwaarden stellen. Het aantal volksstemmingen moet beperkt blijven tot on geveer twee in de vier jaar. Het mag alleen gaan over onderwerpen, die tot de be slissingsbevoegdheid van de gemeenteraad behoren. Die onderwerpen moeten boven dien betrekking hebben op de hele stad. „Een vraag of Leiden kerpwapenvrij moet worden, is niet geschikt voor een referendum. Je zou kun nen denken aan belangrijke beslissingen op het terrein van de ruimtelijke ordening zoals het autovrij maken van de Breestraat, de verkeersaf wikkeling op het Stations plein of de aanleg van een industrieterrein in een pol der", aldus Langenberg. In het referendum dienen de kiezers een ,ja" of „nee" keuze voorgelegd te krijgen. De vraagstelling („zo objec tief mogelijk") wil D66 voor D66-raadslid P. Langenberg: „Je vraagt de politiek om tijdelijk een stapje terug te doen als je een refe rendum houdt. Zo'n referendum zou bijvoorbeeld over de situatie op het Stationsplein kunnen gaan". bereid zien door de referen dumcommissie. Het meest eenvoudige is volgens Lan genberg het referendum te koppelen aan verkiezingen, zij het dat het niet om raads verkiezingen mag gaan. De verkiezingen voor een Euro pees Parlement in 1989 vindt hij een goede gelegenheid om het eerste referendum in Leiden te houden. Tegen die tijd moet wél een geschikt onderwerp voorhanden zijn, aldus Langenberg. De Twee de Kamer besloot echter gis teren dat reguliere verkie zingen in principe niet mo gen samenvallen met lokale referenda. Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich gisteren uitgesproken voor een CDA-wijzigings- voorstel van deze strekking van de Kieswet. Langenberg stelt zich voor dat voorlopig de gemeente raad bij meerderheid van stemmen tot het houden van een referendum beslist. La ter kan besloten worden tot een zogenaamd volksinitia tief. Dit betekent dat een groep burgers een referen dum bij de gemeenteraad aanvraagt. De commissie Biesheuvel ging er hierbij vanuit dat het aantal burgers dat zo'n ver zoek doet, tenminste de helft van de kiesdeler moet bedra gen (de kiesdeler bedroeg bij de laatstgehouden raadsver kiezingen circa 1400). Ver volgens zou een aantal bur gers van tenminste de om vang van twee maal de kies deler het verzoek moeten be krachtigen waarna de ge meenteraad akkoord moet gaan met het houden van „OM BURGER BIJ STADS BESTUUR TE BETREKKEN" een volksstemming. Het re ferendum krijgt rechtsgel digheid wanneer de opkomst tenminste de helft is van de opkomst bij de daarvoor ge houden raadsverkiezingen (deze bedroeg in Leiden de laatste keer 68 procent). Het is overigens nog niet zeker of het voorstel van D66 op deze punten geheel overeen zal komen met dat van de com missie Biesheuvel. Stapje terug De gemeenteraad krijgt de uitslag van het referendum in de vorm van een advies voor ogen. Langenberg: „Je hebt niet 100 procent de ga rantie dat de gemeenteraad dit advies ook werkelijk op zal volgen. Maar ik kan me niet voorstellen dat een ge meenteraad de uitslag van de stemming, waar Leiden maandenlang van op zijn kop heeft gestaan, terzijde zal schuiven. De raad kan daar niet omheen. Het hou den van een referendum vereist dat politieke partijen zich niet tevoren al vastleg gen op een bepaald stand punt. Je vraagt de politiek om tijdelijk een stapje terug te doen. Óm een keertje af stand te doen van de macht die je als meerderheid in de gemeenteraad hebt". Het referendum moet vol gens Langenberg gezien worden als een uitbreiding op de inspraakmogelijkheden die nu al bestaan. „Ik denk dat burgers zich meer uit willen spreken over lokale onderwerpen dan nu uit de inspraak blijkt", aldus Lan genberg. In het referendum schuilt echter ook een moge lijkheid om de macht die het college op grond van zijn meerderheidspositie nu bezit, een enkele maal in de vier jaar aan te tasten. Langen berg: „Dat idee dat het colle ge de macht in handen en de wijsheid in pacht heeft, kan je met een referendum door breken. In die zin kan het ook de controle van de ge meenteraad als geheel op het college vergroten. Maar het is niet onze bedoeling om het referendum op deze wijze in de partij-politieke sfeer te trekken. Wij vinden princi pieel dat de burger zoveel mogelijk bij het bestuur van zijn stad betrokken moet worden. Dat er geen betutte ling vanuit de gemeenteraad in de sfeer van „wij weten het beter" mag bestaan". GERT VISSER Illegale zender in beslag genomen LEIDEN De politie heeft gistermiddag rond half vier aan de Prins Hendrikstraat in Leiden een illegale zender in be slag genomen. Omwonenden hadden bij de politie geklaagd over storing van radio en video, waarop de politie de storende zender bij de bewoner van de Prins Hendrikstraat weghaalde. Dat regelt bezorger Mark Thoms, samen met zijn vele collega's, elke dag opnieuw voor u. In de regen of bij zonneschijn, door storm of sneeuw brengt hij de krant bij u. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakldg, nooit sensationeel, maar wel kritisch en CeidócSouimit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13