Desi Bouterse: alles aan parlement ondergeschikt Bush raakt verstrikt in schandaal rond Contra's Gezuiverd Rijnwater ongeschikt voor consumptie èstand Amal en alestijnen verbroken okassa ontkent anwezigheid bij xecutie kinderen rie doden na Sieeuwval Oostenrijk ËcidócSouAtmt DINSDAG 16 DECEMBER 1986 PAGINA 7 „Nadruk op SDI is gevaarlijk" LONDEN De pogingen van de Verenigde Staten een ruimte schild tegen ballistische kernraketten te ontwikkelen, kunnen het Westen in gevaar brengen als daarbij de conventionele be wapening wordt verwaarloosd. Dit staat in het Britse jaarrapport 1986-1987 „Jane's All the World's Aircraft", dat gisteren ver scheen. In de inleiding schrijft de opsteller van het rapport, John Taylor, dat „het Strategische Defensie Initiatief van presi dent Reagan het militaire denken de afgelopen jaar heeft over heerst". Hoewel de Amerikaanse president hiermee de beste be doelingen heeft, zijn er evenwel zorgwekkende aanwijzingen dat het Westen zijn conventionele bewapening zal verwaarlozen, aldus Taylor. De opsteller van het rapport wijst erop dat de Sov jet-Unie haar conventionele aanvalsmacht aan het moderniseren is en noemt in dit verband de nieuwe MiG 29 gevechtsvliegtuig min of meer een technologische doorbraak. Taylor uit verder zijn bezorgheid over de Russische strategische bommenwerpers die buiten de verdediging van een ruimteschild vallen. „Ameri kaanse gevechtspiloten stuiten boven internationale wateren steeds meer op strategische bommenwerpers die aanvallen na bootsen, daarmee de verdediging op de proef stellend". Tamils moorden elkaar uit COLOMBO Bij de gevech ten die onderling wedijveren de Tamilgroeperingen in het weekeinde hebben geleverd zijn in het noorden en het oos ten van Sri Lanka minstens 75 doden gevallen. Dit deelde de staatsradio gisteren mee. Op Sri Lanka wordt een Tamil- minderheid bloedig onder drukt door de regerende Sin- galezen. Als gevolg van die ge vechten op Sri Lanka vluch ten veel Tamils naar het bui tenland. Meer Oostduitsers op bezoek in Bondsrepubliek MÜNCHEN Het aantal Oostduit sers dat een bezoek mocht brengen aan de Duitse Bondsrepubliek is in '86 enorm gestegen. Dit heeft een Westduitse- regeringsfunctionaris gisteren in München meegedeeld. In 1986 zullen meer dan 200.000 Oostduitsers een bezoek hebben ge bracht aan familie in het westelijke buurland, drie maal zoveel als in 1985. Ook het aantal permanente uitreisvergunningen steeg fors. In de eerste elf maanden van dit jaar kregen 25.000 Oostduitsers toestem ming naar West-Duitsland te emi greren. Schending bestand op de Filipijnen MANILA Het Filipijnse leger heeft laten weten dat ongeveer honderd leden van de verzetsbewe ging Nieuw Volksleger (NPA) het vuur hebben ge opend op een militaire patrouille op het eiland Pa- nay. Het is de eerste schending van het vorige week afgekondigde staakt-het-vuren tussen het le ger en het communistisch verzet in de Filipijnen. Er zouden bij de botsing geen slachtoffers zijn ge vallen. President Corazon Aquino heeft inmiddels laten weten dat ex-president Marcos geen toestem ming krijgt Kerstmis op de Filipijnen door te bren gen. De dictator had vanaf Hawaii laten weten tij dens de feestdagen naar de Filipijnen terug te wil len keren, mede om de begrafanis van zijn zus bij te wonen. Een regeringswoordvoerder zei dat Marcos bij een eventuele terugkeer onmiddellijk gearres teerd wordt. zit nog vol Het voormalige de Westduitse con- meent dat nog tien communisti- spionnen actief zijn op posten in de regering in Heribert Hellenbroich, vorig jaar werd ontslagen een, groot spionage-schan- Bonn, verklaarde dat is te menen dat na re- .successen" in de contra- de meeste top-agen- zijn. „Voor de geheime dienst en KGB is Bonn hun Hele batal- zijn er aan het aldus Hellenbroich. ITALIË VOERT MELDINGSPLICHT IN VOOR AIDS ROME Italië heeft als eerste land in Europa een meldingsplicht voor aidsge- vallen ingevoerd. De Italiaanse minis ter van gezondheidszaken Carlo Donat Cattin verklaarde dat de maatregel no dig was geworden door de stijging van het aantal mensen dat aan de immuun- ziekte lijdt. De afgelopen tijd zijn in Italië steeds meer gevallen van aids ge meld, ook onder kinderen. Begin de cember lag het aantal op 461 patiënten, van wie bijna driekwart drugsverslaaf den. Italië is een van de weinige landen waarin de homosexuelen niet de voor naamste risicogroep vormen. GENÈVE De Rijn en de Mississippi, rivieren waaruit water wordt be trokken voor menselijke consumptie, zijn mogelijk al zo ernstig vervuild dat zij geen geschikte bron nen voor drinkwater meer kunnen zijn. Dit heeft Jan Huismans, het Nederlandse hoofd van het In ternationaal Register voor Po tentieel Toxische Chemicaliën van het VN-Milieu Program, gisteren gezegd. Huismans verklaarde dat uit onderzoek is gebleken dat de vervuiling van de twee rivie ren in verband kan worden gebracht met de hogere sterf tecijfers als gevolg van kanker onder de afnemers van het drinkwater. Hij noemde het ongeluk bij het chemisch bedrijf Sandoz in Zwitserland, op 1 november, waarbij tonnen gifstoffen in de Rijn terechtkwamen, een „dramatisch voorbeèld van een onbedoelde lozing met verreikende gevolgen". Het gif stroomde door de Bondsrepubliek en Nederland, kostte een half miljoen vissen het leven, en bracht nog onbe kende schade toe aan mens en milieu. „Beide rivieren zijn zo ernstig vervuild met organische chlo riden en andere stoffen dat ge twijfeld moet worden of zij nog wel geschikt zijn als bron nen van drinkwater". Hij meende dat het steeds moeilijker wordt om toe te zien op de naleving van mi lieureglementen, omdat de lo zingen zo vaak voorkomen. De gemelde incidenten zijn ver moedelijk slechts een fractie van alle incidenten die zijn voorgekomen, zei hij. Ook de milieu-organisatie Greenpeace vindt dat lozingen aan de orde van de dag zijn en dat de Westduitse chemische concerns officieel toestemming hebben tonnen gifstoffen te lo zen in de Rijn. „Chemiegiganten als BASF, Bayer en Hoechst mogen ton nen zware metalen lozen in de Rijn. evenals kankerverwek kende chemicaliën en afval stoffen die lange tijd nodig hebben om te worden afgebro ken", aldus Greenpeace. WASHINGTON Voor het eerst is onomstotelijk vastgesteld dat een naaste medewerker van de Ame rikaanse vice-president Bush betrokken is ge weest bij hulp aan de Ni caraguaanse Contra's, in een periode dat het Con gres de steun aan de re bellen had stopgezet. Do nald Gregg, de voornaam ste medewerker van Bush inzake kwesties van natio nale veiligheid, heeft be kend dat hij contacten on derhield met een voorma lig CIA-agent, die de coör dinator zou zijn van be- voorradingsvluchten voor de Contra's. Na het neerschieten door Ni caragua van zo'n bevoorra dingsvliegtuig was al door Amerikaanse kranten geschre ven, dat het spoor van de hul plijn tot in het Witte Huis liep. Daarbij werd toen onder meer de naam genoemd van de ont slagen luitenant-kolonel Oli ver North. Zoals bekend heeft hij geld uit de wapenleveran ties aan Iran gebruikt voor steun aan de Contra's. Maaf ook het kantoor van vice-president Bush werd ge noemd. Gregg heeft nu be kend dat hij in augustus van dit jaar een ontmoeting heeft gearrangeerd tussen Felix Ro driguez, de coördinator van de bevoorradingsvlkuchten, en Amerikaanse functionarissen. Rodriguez had zich erover be klaagd dat de bevoorrading van de Contra's te langzaam verliep. Volgens een woord voerder van Bush is het geld voor deze hulp uit particuliere bronnen verkregen en niet af komstig zijn uit de wapenver kopen aan Iran. Gregg zou vice-president Bush pas vorige week op de hoogte had ge bracht van de ontmoeting. Overigens heeft Bush al moe ten bevestigen dat hij Rodri guez heeft ontmoet. Maar daarbij zou alleen de situatie in El Salvador aan de orde zijn geweest. Bush heeft, evenals president Reagan, verklaard dat hij tot vorige maand niets wist van de „Iraanse gelden" voor de Contra's. De commissie voor de inlich tingendiensten van de Ameri kaanse Senaat heeft ontdekt dat president Reagan niet al leen in januari van dit jaar, maar ook in december '85 zijn handtekening heeft gezet on der enkele decreten voor leve ring van Amerikaanse wapens aan Iran, zonder dat het Con gres het wist. Dit heeft de voorzitter van de commissie, Dave Durenberger, bekendge maakt. Meer duidelijkheid hierover zal mogelijk worden verschaft door de stafchef van het Witte Huis, Donald Regan, die vandaag voor de commis sie verschijnt. iROET Leden van Yas- Arafats Fatah en twee nere Palestijnse guerrilla- ïperingen hebben gisteren m -.stellingen verstevigd in ings veroverde gebieden in zuiden van Libanon. Het er op dat daarmee de ruitzichten op vrede met )ro-Syrische Amal afgeno- zijn. De Amal begon rtien dagen geleden een it offensief op de Pale- se kampen om de bewo- uit Libanon te verdrijven, de hevige gevechten die fop volgden zijn tussen de vijfhonderd en duizend men sen gedood. In het weekeinde leek het erop dat de Palestij- nen en de Amal zich aan het Iraanse vredesplan zouden houden: de politie in Libanon meldde dat de Amal en de Pa- lestijnen voor de tweede ach tereenvolgende dag niet heb ben geschoten rond de vluch telingenkampen Chatilla en Bourj el-Barajneh in Beiroet. Momenteel ziet het er echter naar uit dat de partijen hun geschillen toch weer gewapen derhand willen oplossen. Zwitserse lag twee dagen naast lijk LONDEN Een Zwitserse die in Swaziland werd ontvoerd door Zuidafrikaanse veiligheidstroepen heeft gisteren ver klaard er zeker van te zijn dat ze twee dagen lang is vastge houden naast een stoffelijk overschot. De 25-jarige hotelma nager Corinne Bischof en haar verloofde Daniel Schneider (29) werden beschuldigd van banden met het ANC. De auto riteiten hebben twee kranten verboden te berichten over ac ties van groepen die ageren tegen het apartheidssysteem. De belangrijkste blanke oppositiepartij, de Progressieve Federale Partij, kreeg geen toestemming haar Nieuwsbrief te publice ren met bijzonderheden over de politieke onrust. In de wij ken Diepkloof en Dobsonville van de zwarte woongemeen schap Soweto bij Johannesburg hebben boze menigten twee zwarte mannen levend verbrand. Het was de bedoeling vandaag ook de 73-jarige CIA-directeur William Casey te verhoren, maar hij werd gisteren getrof fen door een lichte beroerte en licht in eert ziekenhuis. De Amerikaanse krant USA Today meldde gisteren dat de bemiddelaar in de gijzelings zaak in het Midden-Oosten, de anglicaanse bisschop Terry Waite, in nauw contact stond met luitenant-kolonel North op het moment dat de Vere nigde Staten wapens aan Iran verkochten. Waite, die zegt ge heel onafhankelijk te opereren van regeringen, met inbegrip van de Britse en de Ameri kaanse, wilde geen commen taar geven over zijn beweerde contacten met North. Panda onder paraplu De zes maanden oude panda dartelt onder een paraplu in de dierentuin van een regenachtig Tokio. Het heilig dier werd aan de pers getoond nadat het een doopceremonieel had ondergaan. De pan da ontving de naam Tong-Tong, een keuze uit de inzendingen door het Japanse publiek. :NEN De uitkomst voor de wintersportliefhebbers, name- sneeuw, heeft gisteren voor chaotische toestanden gezorgd H" lostenrijk. Het centrum van de hoofdstad Wenen was enkele lp |i-nauwelijks bereikbaar door het pak van dertig centimeter De meeste automobilisten bleken niet bedacht op de onver- :hte sneeuw en hadden geen kettingen om de banden. Er de- zich talloze botsingen en andere ongelukken voor, waarbij mensen om het leven kwamen. Honderden sneeuwruimers de hele dag in de weer geweest de rijbanen schoon te vegen. „een kwestie van weken". Protest kerken tegen geweld leger Bouterse De christelijke kerken in Suri name zullen bij het militair ge zag aandringen op een „betere beheersing van het militair ge weld". Dit heeft een zegsman uit kerkelijke kring gisteren in Paramaribo meegedeeld. De zegsman, die niet met name genoemd wil worden, zei dat het geweld in Surina me zodanige proporties heeft aangenomen, dat de kerken niet langer afzijdig kunnen blijven. „Wij begrijpen dat het militair gezag wil optreden te gen wat de machthebbers zien als terrorisme. Wij begrijpen ook dat zulk een optreden ge paard kan gaan met geweld. Maar ook bij het toepassen van geweld moet een leger bepaal de normen in acht nemen al dus de zegsman. De christelijke kerken, waar onder ook de katholieke kerk, beschikken over informatie dat nu vooral bosnegers, bur gers, slachtoffer worden. „Al leen al in Paramaribo gaat het om grote aantallen". Bouterse ontkende dat hij op dracht heeft gegeven tot het doden van burgers, onder wie familieden van Brunswijk. Het zou wel kunnen dat vrouwen en kinderen bij schietpartijen tussen het leger en de „terro risten" zijn gedood, en de le gerleider zei dat te betreuren. Nederland zal geen uitzonde ring maken op het normale asielbeleid voor de vier- a vijf- NGUI Ex-president ex-keizer Jean-Bedel kassa van Centrafrika eft gisteren bij de hero- ïing van zijn proces in ngui ontkend dat hij loolkinderen heeft ge- terd en vermoord in de 'tien jaar waarin hij de achter van Bangui" s. Voordat hij de ihtszaal betrad zei de jarige Bokassa tegen slaggevers dat hij niet soonlijk had meege- ïïi aan de moord op m honderd schoolkin- en in 1979, wat leidde zijn val in een door inkrijk gesteunde itsgreep. Met de handboei en om woont ex- keizer Bokassa zijn rechtszaak bij. Tijdens de rechtszaak tegen de voormalige keizer hebben ge tuigen de gruweldaden ge schetst die onder zijn bewind hebben plaatsgevonden. Moor den, martelingen, kannibalis me en willekeurige gevangen neming waren de zaken waar over de getuigen, weduwen en familieleden van slachtoffers en voormalige gevangenen, spraken. Bokassa, die wordt bijgestaan door Franse advoca ten, wordt op veertien punten aangeklaagd, variërend van massamoord tot verduistering van gigantische bedragen aan staatsfondsen. Maar het lijkt er op dat de rechtszaak zich voornamelijk zal concentreren op de aan klacht dat Bokassa zelf heeft deelgenomen aan de executie van zeventien scholieren in ja nuari 1979. De scholieren had den geprotesteerd tegen het bevel dat zij dure schoolkle ding aan moesten schaffen, af komstig van een fabriek die eigendom was van mevrouw Bokassa. De keizer ontkende de beschuldiging, maar voegde eraan toe: „Men kan niet van een staatshoofd verwachten dat hij over- ieder detail op de hoogte wordt gebracht". 1IDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL „Bedankt voor de lift, Knolle," zei smidje I holen. „Laat me er hier maar uit." Boer 1 olie-keek wel even verbaasd op. „Ga je niet ir huis?" vroeg hij. „En waarvoor heb je die Ier bij je? Ga je kamperen in het bos?" ecies...," glimlachte de smid geheimzinnig, ga een poosje fijn uitrusten in de vrije na- r." „Nou..., je mot ervan houwe," zei boer mie. „Achter mien huus staat ook een mooie ik. En een beuk is een beuk en een eik is een En een beuk zal nooit een eik worden. En of nou^ al met een paar honderd bie mekaar in groot bos staan, maakt ook al helegaar sn verschil. Ach ach ach..., jullie stadse men- die geen boere bennen, hebben ook altijd wat óndèrs op de hooivork! Amuseer je, Verho len." En met die woorden reed boer Knolle er met zijn oude karretje hotsebotsend vandoor. Smidje Verholen drong intussen zo snel hij kon het woud binnen en repte zich naar het Knollen- bos, waar de woning stond van Sybila van Sor- cieren, alias Ouwe Sybil. Hij naderde het huis ditmaal van de achterzijde en mompelde: „Hmmm..., gelukkig is die oude stinkhut weer veranderd in een frisse, moderne bungalow. Dat maakt mijn taak een stuk gemakkelijker...." De bewoonster van het huis was zelf al op. In een hip en blits tuincostuumpje was de jonge dame bezig haar grasveld te verzorgen DEN HAAG Volgens de Surinaamse legerleider Bouterse is na de verkie zingen alles ondergeschikt aan het parlement. Dit zei Bouterse in een gisteren door de VARA uitgezon den vraaggesprek met een televisieploeg uit Neder land. Hij bestreed daarin dat hij opdracht heeft gegeven tot massamoorden onder de burgerbevolking en dat Libiërs meevechten aan de kant van het Suri naamse leger. De Surinaamse leider kondig de vrijdag aan dat uiterlijk 31 maart 1988 of| zoveel eerder als mogelijk parlementsverkiezin gen worden gehouden. Af gaande op zijn uitlatingen voor de tv zal de volksvertegen woordiging daarna het hoogste' orgaan zijn waaraan ook het nu nog machtige militaire ge zag ondergeschikt zal zijn. Bouterse herinnerde eraan dat de Nationale Assemblée werkt aan een ontwerp-grondwet. Bouterse zei dat de groep van rebellenleider Ronnie Bruns wijk zal worden geëlimineerd. Nadat de autoriteiten „de za ken hebben aangekeken" heeft het leger een operatie uitgevoerd en „deze gasten vér teruggedrongen". Afhankelijk van de steun uit Nederland is het volgens hem nog maar Onder het toeziend oog van een Franse militair wordt er in een vluchtelingenkamp in Frans Guyana eten uitgereikt aan Surinamers. duizend Surinamers die de laatste weken naar Frans Guyana zijn gevlucht. Dat heeft minister Van den Broek gisteren verklaard. Volgens de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken Elliott Abrams worden hele dorpen in Suriname uit gemoord. Abrams zei gisteren dat militairen dorpen binnen gaan, mannen, vrouwen en kinderen vermoorden. „Dat zal tot weerzin en tot meer spanningen in Suriname lei den. Er is een opstand aan de gang van Ronnie Brunswijk, maar dat is geen excuus voor moordpartijen", aldus Abrams. Volgens de onderminister be schikken de VS verder over geheime informatie dat de Li bische ambassade in Paramari bo betrokken is bij subversieve activiteit in Suriname, Zuid- Amerika en het Caribisch ge bied. Volgens Abrams doet de Libische ambassade in Para maribo niets anders dan on rust stoken.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7