ïlijden onder invloed is ociaal onaanvaardbaar Wij de100.000, ukans op'n half miljoen. „Als zand tussen je vingers glijdt ze weg99 Rellen Pakistan breiden zich uit CNTRALE POLITIE VERKEERSCOMMISSIE: exibel arbeidscontract ordt steeds belangrijker "Z 1MB OF>EI_e „HANNAH AND HER SISTERS" FAVORIET BIJ FILMCRITICI [NNENLAND QeidwOowuvnt DINSDAG 16 DECEMBER 1986 PAGINA S [ritiek partijleider beleid Vietnam GKOK De Vietnamese partij- >r, Truong Chinh, heeft gisteren i opening van het partijcongres inoi scherpe kritiek uitgeoefend de communistische partij en de tnamese regering. Chinh erkende de leiders van Vietnam de tijdens vorige congres in 1982 gestelde len niet hebben kunnen halen, i vooraanstaand lid van het Poli- k o, Vo Van Kiet, verklaarde dat er 1 [lomische problemen zoals werke- heid, verkwisting en chronische >rten te over zijn. Chinh onder- epte dat Vietnam zich moet toe- j en op de produktie van meer in, consumptieartikelen en goede* voor de export. Action Directe eist aanslag op PROVINS De aanslag op de ambtsauto van de vroegere Franse minister van justitie Alain Peyrefitte is in een anoniem telefoontje opge ëist door de linkse terreurorgansiatie Action Directe. Bij de aanslag kwam een monteur, die de auto kwam ophalen om het leven. Peyrefit te was zelf met zijn eigen auto naar een verga dering vertrokken, omdat hij sleutels van de dienstauto niet kon vinden. Vleugels Voyager zullen afbrokkelen EDWARDS De vleugels van de Voyager, het vliegtuig dat zondag aan een reis om de wereld begon zonder bij te tanken, zullen ver der afbrokkelen. De vleugels sleepten tijdens de start over het asfalt en van één brak zelfs een tip af. Het piepschuim waarmee de vleu gels zijn gevuld, zal verder afbreken wanneer het met de buitenlucht in aanraking komt. IJs en weder dienende keren de twee piloten Kerstavond terug in de Californië. KARACHI In de Paki- staanse stad Karachi hebben gisteren opnieuw felle straat gevechten gewoed tussen Pat hanen, Bihari's en Mohajirs, waardoor nu zeker 125 doden en 480 gewonden zijn gevallen. Honderden woningen en win kels werden in brand gesto ken. Het waren de ernstigste onlusten sinds de onafhanke lijkheid van Pakistan in 1947. De etnische onlusten in Kara chi hebben zich gisteren uitge breid tot Hyderabad. De rege ring stelt een onderzoek in naar de aanstichters van de rellen. SENAAT WIL ZICH HOUDEN AAN SALT WASHINGTON Een meerderheid van de Amerikaanse Senaat heeft presi dent Reagan verzocht zich weer te hou den aan de bepalingen van het SALT- II-verdrag, die de Verenigde Staten vo rige maand hebben overschreden. In een brief aan de president zeggen 57 se natoren onder wie tien Republikei nen dat het Amerikaanse besluit om zich niet langer aan SALT-II te houden een „uitnodiging aan de Sovjets" is om andere beperkingen in de twee SALT- verdragen te overschrijden. Reagan acht zich niet langer aan het verdrag gebon den, omdat de Sovjet-Unie volgens hem het verdrag al eerder heeft geschonden, hetgeen door het Kremlin overigens wordt ontkend. 71N HAAG Veel Ne- jlandse automobilisten >n zich niet rijden als Sihun glaasje op hebben. bleek ook dit week je weer bij de alcohol- troles die politie en •echaussee op verschil de plaatsen in ons land -Iden. Als een wegge- iker denkt dat hij „er tegen kan", loopt hij risico dat hij behalve borrel ook zijn mede gebruikers een pootje it. „Alleen voorlichting )t niet", zegt plaatsver- gend secretaris C.F. jten van de Centrale itie Verkeerscommissie 'VC), een commissie advies geeft over de keerswetgeving. „Er t strenger worden op- eden en gestraft, zodat lindelijk de mentaliteit de automobilist ver- ert". afgelopen weekeinde kte Kuijten bekend dat de C vindt dat automobilis- die betrapt worden op matig alcoholgebruik met- iun rijbewijs moeten inle- n. „Ik wil dat wel even iceren", zegt Kuijten, „het et zo dat iedereen die een gedronken heeft en ge- roleerd wordt direct zijn ertje kwijt is. Wij hebben idvies gegeven in verband de nieuwe ademanalyse, waarschijnlijk per 1 okto- volgend jaar de bloedproef gaat vervangen. Met die me thode is direct vast te stellen hoeveel promille alcohol ie mand in zijn bloed heeft, iets dat anders tien dagen in beslag neemt. Als de politie ontdekt dat iemand zoveel gedronken heeft dat de rechter hem de rijbevoegdheid zou ontzeggen, kan de politie dat meteen zelf doen. Dat is efficiënter en vei liger. Het is de bedoeling dat deze maatregel preventief gaat werken We zijn nog bezig met de details, maar het gaat erom dat de man in de straat weet wat er kan gebeuren en zich dus bedenkt voor hij een glas drinkt" De Nederlandse Poli tiebond is niet onverdeeld ge lukkig met het voorstel van de CPVC, omdat zij bang is dat een politie-agent op die ma nier te veel taken krijgt. De CPVC vindt echter dat, als ook bij andere overtredingen het rijbewijs ingenomen kan worden, dit bij overmatig drinken zeker mogelijk moet zijn. Vooral omdat de nieuwe ademanalyse zo nauwkeurig is dat hij een volledig wettelijk bewijs vormt. Bovendien kan de bestuurder altijd in beroep gaan, aldus de CPVC. „Iemand verliest zijn rijbe voegdheid als hij meer dan 1,3 promille alcohol in zijn bloed heeft. Dat is een fors aantal borrels, maar ik kan niet pre cies zeggen hoeveel. Ik wil dat ook niet, want anders gaan er mensen zitten rekenen om net die grens te ontduiken. Mo menteel ligt de gemiddelde waarde bij alcoholcontroles rond die 1,3 pVomille, dat is erg hoog. De wettelijke limiet is 0,5 promille. De controles van dit weekeinde geven echt Het nieuwe apparaat dat de politie per 1 oktober 1987 gaat ge bruiken bij de alcoholcontroles en dat de bloedproef gaat ver vangen. geen ongewoon beeld", „Die controles worden trou wens niet landelijk gecoördi neerd. Soms werken gemeen tepolitie en rijkspolitie op lo kaal niveau samen, maar in principe kunnen alle korpsen zelf bepalen waar en wanneer ze controleren. Meestal worden er willekeurig auto's van de weg geplukt, want aan de rijstijl kun je niet altijd zien of mensen gedronken hebben. En als je dan ziet dat bij die willekeurige controle één op de acht negen mensen te veel op heeft, dan blijkt toch wel hoe ernstig het gesteld is. Eigenlijk zouden ze iedereen moeten laten blazen. Veel mensen proberen te bereke nen „hoe groot de kans is dat de politie ze pakt" en proberen er dan door te slippen. Kijk. zoiets moet sociaal onaan vaardbaar worden. De samen leving moet sociale controle gaan uitoefenen. Waar wij heen willen is dat mensen die kennissen op bezoek hebben zelf voorsteilen om geen alco hol te drinken of om de gasten weg te brengen. De mentaliteit moet veranderen. Hoe? Ja, on der andere door middel van voorlichting, al behandelt zo'n campagne als van Veilig Ver keer Nederland natuurlijk maar één kant van het pro bleem. Want ook in de gezin nen, op de sportclub en op het werk zit het alcoholprobleem. Al vallen daar in eerste in stantie geen verkeersdoden bij. Er moet een aanpak komen op veel fronten tegelijk, waarin de overheid een coördinerende functie heeft. „Er zou meer voorlichting moeten komen op de scholen. Daar praten ze over het halen van het rijbewijs en ze gaan naar discotheken waar ze in aanraking komen met drank. Over de gevaren van alcohol krijgen ze echter weinig te ho ren. En dan hebben we de eer- stelijnszorg, zoals de huisart sen, het maatschappelijk werk, het jeugdwerk. Daar kan ook een heleboel aan preventie ge daan worden. Het gaat dus om een gestructureerd anti-alco- holbeleid. Verder kan de poli tie na 1 oktober de plegers van het misdrijf want overma tig alcoholgebruik is een mis drijf meteen beboeten, om dat ze direct kunnen kijken wie te veel gedronken heeft. Zo'n boete is meestal een paar honderd gulden, afhankelijk van het promillage. En als er zogenaamde „complicerende factoren" zijn, zoals ongeluk ken, zijn de straffen natuurlijk strenger. Wat ook preventief werkt is om 24 uur per dag te controle ren. Ook in het spitsuur, want veel mensen gaan na hun werk nog wel eens een glaasje drinken. Het gevaar van die zogenoemde werkmansborrel wordt nog te vaak onderschat. Maar ook de mensen die niets gedronken hebben, ontdekken dan dat ze de hele dag controle kunnen verwachten en zullen dat hopelijk ook in gedachten houden als ze 's avonds nog even op stap gaan". PETRA DE VRIES N HAAG De komende jaren zullen steeds min- werknemers in vaste dienst worden aangenomen, aantal flexibele arbeidscontracten, zoals voor op- jkrachten en hulpkrachten, is de afgelopen jaren al jenomen en dat zal ook de komende tijd gebeuren, ar het gebruik van uitzendkrachten zal de komende eerder af- dan toenemen. staat in het rapport „Arbeid op maat" dat minister De Ko- (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) gisteren heeft aange- en aan de Tweede Kamer. Het rapport bevat de resultaten een onderzoek door het adviesbureau Berenschot in 72 on- ïemingen en instellingen met in totaal 112.000 werknemers, lie organisaties samen nam hét aantal flexibele arbeidsrela- in de periode '82-'85 toe met 17,3 procent Het gebruik van endkrachten steeg in dezelfde tijd nog meer, namelijk met procent. xibele arbeid blijkt vrijwel alleen voor te komen in de lagere :ties. In de helft van de onderzochte bedrijfsgroepen gaat het indien vooral om vrouwen. mschot adviseert dat de overheid niet te veel regels moet ggen ten aanzien van flexibele contracten. Het stellen van men dient aan de sociale partners te worden overgelaten. Mi- ir De Koning vindt dat ook. De vakcentreale FNV denkt evenwel anders over. Deze vindt het onderzoek niet repre- atief, omdat alleen met werkgevers en dan nog de „betere" esproken. De ervaringen van de FNV wijzen erop dat de on- de onder deze werknemers groot is en nog steeds groeit (ADVERTENTIE) Nog een beperkt aantal, en de Opel-dealers breken door de grens van 100.000 verkochte nieuwe Opeis in 1986. Zij willen dat rekord graag halen. En dat kan u heel wat opleveren. Want als u tijdens de grootse Opel-Ein- dejaarsshow een nieuwe Opel koopt, krijgt u er tien Staatsloten bij kado. Dat zijn tien prachtkansen op 'n half miljoen. En u heeft sowieso altijd prijs. Morgen leest u er veel meer over. Maar u mag nu al weten dat u vóór 4januaribij uwOpel-dealer langs moet AFSCHEID VAN DEMENTE OUDER IS ROUWPROCES: UTRECHT „Het was voor mij de zwartste dag uit mijn leven. Nog steeds zie ik voor me hoe ze die dag op een bran card uit huis werd gedra gen. Nooit zal ik dat beeld vergeten. „Het is afgelopen", dacht ik, „het zal nooit weer wor den zoals het geweest is. Voorbij, voorbij!" Anne- Marie Biemans heeft haar moeder verloren. Niet omdat ze is overle den, maar omdat ze de ment geworden is. „Ik had het gevoel dat ik mama kwijt was, terwijl ze nog leefde". Dementeren is een trage vorm van sterven, misschien nog niet eens zozeer voor de demente mens zelf, maar wel voor zijn omgeving. Kinde ren moeten afscheid nemen en toezien hoe anderen de zorg overnemen. Dat is niet gemakkelijk. De verpleeg kundige wordt nooit een dochter en de dochter ziet hoe vader of moeder in het tehuis verder verandert, mis schien zelfs in een kind. Op de themadag „Had ik dat ge weten" kwamen verpleeg kundigen en kinderen giste ren in Utrecht bijéén om el kaar beter te leren kennen, „Mocht ik mijn vader maar naar graf brengen, dat deed ik duizendmaal liever dan hém op te sluiten tussen de vier muren van een tehuis", zei een dochter, maar daar stonden de verhalen van en over liefdevolle verzorging tegenover. In verschillende soorten ver zorgingstehuizen leven op dit moment zo'n 25.000 demente mensen. In totaal schat men het aantal dementen op 150.000 en dat getal zal de komende jaren alleen maar groter worden. Afgelopen vrijdag is op een congres zelfs voorspeld dat dementie door de vergrijzing straks volksziekte nummer één zal zijn. Dat betekent dat nog meer kinderen en verpleeg kundigen zich zullen buigen over de demente ouder. Om te „laten zien dat demente rende ouders niet de dupe hoeven te worden van een machtsstrijd tussen kinderen en verzorgenden, als die el kaar maar begrijpen" (aldus drs. Bère Miesen, het brein achter de themadag) liet de „stichting opleiding verzor gende en dienstverlenende beroepen" (OVDB) de beide partijen gisteren naar eikaars verhalen luisteren. Want zonder oog voor de positie van de ander ontstaan er vol gens Miesen te gauw verwij ten als: „Hadden ze dan ver wacht dat moeder hier goed afgeschermd op al haar wen ken bediend zou worden? Nou, laten ze moeder dan maar weer meenemen. Dan doen ze het zelf maar". Of, vanuit het andere gezichts punt: „Voortdurend erger ik me aan het verplegend perso neel. Dat jonge grut dat maar om vader heen springt. En ze denken ook nog eens precies te weten hoe ze met hem moeten omspringen". Rouw Om de professionele verzor- fers te laten zien hoe een ind het dement worden van zijn vader of moeder ervaart, schetste Anne-Marie Bie mans de weg die haar moe der aflegde van vergeetach tigheid naar het verpleeg huis. Anne-Marie vond het verschrikkelijk. Nadat zij en haar en zus, buiten de ouders om, de huisarts inschakelden stond het zwart op wit: „De einduitslag was uiterst som ber: pré-seniele demensie! Mama zóu waarschijnlijk heel snel achteruit gaan en er was verder helemaal niets aan te doen". Dat betekende dat Anne-Marie haar moeder kwijtraakte, dat haar moeder steeds verder bij haar van daan dementeerde. Ze vindt het nog steeds moeilijk daar vrede mee te krijgen. De Belgische psycholoog Luc van der Ven concludeerde uit dit relaas dat kinderen van demente ouders in een rouwproces terechtkomen. Nadat ze eerst al allerlei ex treme veranderingen hebben moeten verwerken (zoals de omkering van het ouder schap; het kind verzorgt zijn vader of moeder) volgt ont kenning van het verlies, in tens verdriet, schuldgevoel, agressie, jaloezie en tenslotte, als het goed is, de aanvaar ding. Nel Witters, adjunct-di rectrice van de OVDB en dochter van een demente va- - der: „Ik heb het zelf ook meegemaakt en achteraf zeg ik: ja, het was een rouwpro ces dat ik heb doorgemaakt". Volgens Miesen is dat proces nog moeilijker dan in geval van „echt overlijden", omdat Nel Witters en Bère Miesen. de organisatoren van de themadag over 1 dementie. je bij dementie afscheid moet nemen van iemand die er nog is. „Ze glijdt als zand tus sen je vingers weg", ver zuchtte de zoon van een de mente moeder. Opname Voor verpleegkundigen is het goed te weten waarom familieleden soms zo kunnen „zeuren" en aanmerkingen maken op de meest onbenul lige details. Als zij beseffen dat de kinderen er moeite mee hebben hun ouders los te laten, afscheid van hen te nemen, kunnen ze daar op inspelen in hun contact met hen. En voor de kinderen is het goed te horen hoeveel verpleegkundigen voor hun patiënten over hebben en noe graag ze band met hen krijgen. Verpleegkundige Knsta Dijkerman gaf daar een illustratie van door te vertellen hoe ze haar „nieu we opname" langzaam maar zeker leerde kennen als „me vrouw Van Maanen". Krista voelde de onzekerheid en dc vijandschap van mevrouw Van Maanen bij binnenkomst direct. „Ze is uit haar huis, uit haar eigen leven gehaald en nu, aan de vooravond van haar dood, staat ze hier". Maar na verloop van tijd werd het tehuis het nieuwe huis voor mevrouw Van Maanen. Krista kon goed met haar opschieten. „Soms zijn we zo voor mijn gevoel net tweè vriendinnen, of twee zusjes, dan weer ben ik de moeder en is zij het kind; soms is dat ook andersom". Dit warme verhaal kon niet alle kinderen van demente ouders ervan overtuigen dat het tehuis een goed alterna tief is voor het thuis, ook al is de situatie daar onhoudbaar geworden. Zo vertelde een dochter hoe haar moeder in het tehuis veranderde in een platgespoten bejaarde, voor over hangend in haar rol stoel; een „etalagepop". Mie sen verbaast zich niet over die kritiek. Volgens hem is het een logische fase in het rouwrproces: „De kinderen en de verpleegkundigen hebben ?een tegengestelde belangen, e kunt niet twee verschil lende lijnen trekken. Maar in de verwerking van het ver lies is het vanzelfsprekend dat je je vader of moeder niet wilt afstaan en je tegen een tehuis verzet Als je net ver lies echter aanvaard hebt sta je daar anders tegenover" STEVO AKKERMAN ISKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN (c) Standaard Uitgeven), Antwerpen-Weet Blunder gemaakt bij aids-voorlichting REYKJAVIK Er kan wel eens iets mis gaan bij de acties van de gezondheidsautoritei ten tegen de verspreiding van aids. Zo hebben IJslandse scholieren van 14 en 15 jaar een foldertje plus gratis con doom gekregen met een waar schuwing tegen „roekeloos seksleven" onder het motto „Voorkom aids, gebruik con dooms". De actie was eigenlijk bedoeld voor scholieren tussen de 16 en 20 jaar, maar door een fout in de computer werd de verkeerde doelgroep be reikt. Nadat het klachten had geregend van verontruste ou ders, besloten de IJslandse gezondheidsautoriteiten in een krant een officieel excuus te publiceren. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Suikermuseum met dank aan Napoleon ZEVENBERGEN Nadat Napoleon had voorgeschreven dat suiker uit de biet moest worden gewonnen, werd, overigens pas in 1858, in Zevenbergen de eerste moderne suikerfabriek opge richt. Sindsdien is deze industrie van grote betekenis voor ons land geworden met tien fabrieken, waarvan die in Zevenbergen volgend jaar sluit. Direct daaarna gaat evenwel het Nationaal Suikermuseum in deze plaats open. HELP DE LEPRA BESTRIJDEN Schoener met jongeren naar jarig Australië DEN HAAG In totaal 99 jongeren eri vijf vaste ervaren zee zeilers zullen in 1988 per schoener naar Australië zeilen in het kader van het tweede eeuwfeest van dit land. Telkens kunnen elf Nederlandse jongeren van 16 tot 26 jaar in één van de negen etappes meezeilen. Volgend jaar juni begint de reis in Delfzijl en in juli van het jaar daarop wil men daar weer terugkeren. In januari '88 neemt de schoener deel aan de zogenoemde Tall Ships Australia 1988, die wordt gevaren in de wateren rond het Australische continent. NEW YORK „Hannah and her sisters", Woody Aliens ko medie over drie zusters met contrasterende houdingen te genover liefde, mannen en ge zinsleven, heeft gisteren drie prijzen van de Newyorkse filmkritiek in de wacht ge sleept, waaronder die van bes te film van 1986. Woody Allen werd uitgeroepen tot beste re- ■gisseur. De prijs voor de beste acteur van 1986 was voor Bob Hoskins, die in „Mona Lisa" de chauffeur speelt met een zwak voor een callgirl. Beste actrice werd Sissy Spa- eek, voor haar rol in „Crimes of the heart". De Brit Daniel Day Lewis, de aristocratische verloofde in „A room with a view" en homofiele zware jon gen in „My beautiful launde rette", werd gekozen tot beste acteur in een bijrol. Beste filmscript, geschreven door Hanif Kureishi, werd „My beautiful launderette", het verhaal van twee homofielen met een wasserette in Enge land. „The decline of the American empire", een Canadese film over mannelijke en vrouwelij ke kijk op seksualiteit en an dere zaken, kreeg de prijs van de critici voor beste buiten landse film. Maximilian Schells „Marlène", het verhaal van Marlène Dietrich, werd beste documentaire. De Newyorkse filmcriticiprij- zen worden elk jaar toegekend door 25 in New York City werkzame recensenten van dagbladen en tijdschriften. De uitreiking heeft plaats in janu-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5