ImdéaQowvcvnt Leidse politie gaat in drie districten werken Fraaie reiswekker ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING Commissie moet verdeeldheid bewoners Morsweg beslechten £eicUeSouta/nt ■\<igs Ontslagen bij HCG en Verto Personenbusje uitgebrand Diefstal van marmer KORPSLEIDING ACHT KLEINE WIJKTEAMS NIET HAALBAAR ieizoensinvloeden ersluieren erbetering )p arbeidsmarkt Bezwaren tegen bouwplan Sehubertlaan verworpen LEIDEN De bewoners van de Morsweg blijken nog steeds verdeeld over de verkeersaf wikkeling in hun straat. Een deel van de bewoners wil de Morsweg tussen Rijnzichtbrug en Lage Morsweg afsluiten, een ander deel wil dit gedeelte juist voor het doorgaand verkeer openhouden. De commissie ruimtelijke ordening en ver keer hoorde gisteravond de partijen en zal donderdag een advies uitbrengen aan B en W. B en W hebben inmiddels voor gesteld het autoverkeer op het deel van de Morsweg tussen de Rijnzichtbrug en Lage Morsweg terug te dringen door het aan leggen van drempels. Dat is Planten Prof. dr. A. van der Beek houdt morgen in het Rijks herbarium, Schelpenkade 6, volgens het voormalig PvdA- raadslid R. Eikerbout niet in overeenstemming met de uit gangspunten van het verkeers circulatieplan dat jaren geleden door de raad werd vastgesteld. „De Morsweg zou geen door gaande route maar een straat voor wijkverkeer worden", be toogde Eikerbout gisteravond: „Drempels helpen niet". Eiker bout beklaagde zich er boven dien over dat de bewoners niet waren geraadpleegd over de aanleg van drempels. Hij verte genwoordigt een groep bewo ners die de Morsweg bij het Morsviaduct wil afsluiten. An deren, waaronder een aantal een lezing getiteld 'Planten in de bijbel'. De lezing wordt ondersteund door een diapre sentatie. De aanvang is om acht uur, toegang gratis. Centrum Ex'85 Centrum Ex'85, de organisa tie voor hulp en bewustwor ding, houdt in het nieuwe onderkomen aan de Koppen- hinksteeg 45 in de komende dagen een aantal bijeenkom sten. Morgen heeft om 21.00 uur een informatieavond ondernemers, kunnen zich wel vinden in het drempelplan. Volgens een enquête die in de buurt is gehouden, is deze groep in de meerderheid. Eén van hen deed gisteravond de sug gestie om ter wille van de vei ligheid ook een maximum-snel heid van 30 kilometer per uur in te stellen. De fracties bera den zich vanavond over het voorstel van B en W en de be zwaren die hiertegen zijn inge bracht. Het voorstel van B en W houdt verder in dat de Mors weg bij de Churchillbrug met palen voor het autoverkeer wordt afgesloten. plaats over Mas Caraus, een jongeren -pre ven tieproject in de Franse Pyreneën. Vrijdag vertelt Hans van der Gugten over Rebirthing, aanvang 20.00 uur. Zondagavond staat Bagwhan centraal, aanvang 20.00 uur, entree vijf gulden. Matilo In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt vrijdag een volksdansinstuif georga niseerd. De toegang bedraagt f2,50, aanvang 14.00 uur. 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noi I Sac Noteer als nieuwe abon Saam: Adres: oor letter: Postcode/plaats: TeleJoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Saam:Vooi Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). i ,er I JNZ| DINSDAG 16 DECEMBER 1986 PAGINA 11 fijnkenners aan slag EIDEN Vijfen- intig van de allerbeste issen wijn uit een wijn- orraad in een kelder van een flat aan de iagweg zijn vannacht stolen. De dieven ble- uitstekende wijn- nners te zijn. Alle in rekken aanwezige ssen werden bestu- erd en alleen de meest e exemplaren >rden meegenomen. En werd ook de jrstversiering ont- eemd. Links Leiden in CDA teleurgesteld LEIDEN Links Leiden raakt steeds meer teleurgesteld over het optreden van de CDA-fractie in de gemeenteraad. Volgens fractievoorzitter R. van Lint blijkt het CDA steeds vaker ver deeld en slecht geïnformeerd. In de laatste uitgave van de Links Leiden krant schrijft Van Lint de neiging te voelen het CDA voortaan maar „te negeren". Volgens het Van Lint komt het vaak voor dat het CDA eerst instemt met een voorstel van het college om het in een later sta dium als blunder te bestempelen en het te verwerpen. Dat deed zich volgens hem ook voor toen het CDA tegen de begroting van de gemeente Leiden voor het volgend jaar stemde. „Ik zou het CDA als grootste oppositiepartij graag serieus nemen", aldus Van Lint: „Maar het CDA maakt het me wel erg moeilijk". In het zelfde artikel uit Van Lint ook zijn ongenoegen over de be handeling van de begroting in de raad. „Sommige raadsleden vonden het kennelijk leuk om flink tegen het CDA aan te schoppen en Walenkamp (CDA-fractievoorzitter) lijkt er van op te bloeien als hij tegen het college ten strijde kan trekken. Een weinig verheffend gebeuren. Ik ga liever gewoon een avondje kegelen", aldus Van Lint. RAVAGE OP KANAALWEG LEIDEN Een beschonken automobilist heeft gisteravond een ware ravage aangericht op de Kanaalweg. Hij moest zelf met hoofd- en beenletsel wor den opgenomen in het AZL. De 52-jarige Leiderdorpse be stuurder reed om kwart voor elf over de Kanaalweg in de richting van de Hoge Rijndijk. Door onbekende oorzaak raak te hij van de weg, ramde een lichtmast, ploegde meer dan dertig meter door het talud langs het kanaal en kwam uit eindelijk tegen een boom tot stilstand. De personenauto werd onherstelbaar bescha digd. LEIDEN/LEIDERDORP Voor zes werknemers van de vesti ging van Verto Verenigde Staalkabelfabrieken bv aan de Leider- dorpse Zijldijk is ontlag aangevraagd bij het Gewestelijk Arbeids bureau. Deze ontslagaanvraag is het uiteindelijke resultaat van een afslankingsoperatie bij het bedrijf met vestigingen over geheel Ne derland. De sanering was noodzakelijk doordat de afzet Van staal kabels stagneerde door problemen in de off-shore industrie en pro tectionistische maatregelen in de Verenigde Staten. Bij de vestigin gen in Dongen, Gorinchem en Ridderkerk vallen respectievelijk 4, 18 en 6 gedwongen ontslagen. De Hollandse Constructie Groep (HCG) heeft met de vakbonden en het GAB overeenstemming be reikt over de ontslagaanvraag voor 149 werknemers. De ontslagen worden verdeeld over de bedrijven in Schiedam en Leiden. Wie het langst bij het bedrijf werkt, maakt de minste kans te worden ontslagen. Dit kan betekenen dat een werknemer in Leiden een baan bij de vestiging in Schiedam krijgt aangeboden. Alle ontsla gaanvragen worden in Leiden behandeld. Bij het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden werden dit jaar 1350 ontslagen aangevraagd, in Lisse waren dat er 350. Men had gehoopt veel lager uit te komen, maar ontslagen bij Aramaco en HCG gooiden roet in het eten. LEIDEN Een personenbusje is vannacht om kwart voor vier nabij de Condorhorst uitge brand. De politie was om kwart voor drie al naar de Condor- horst gegaan na een melding dat er met twee busjes werd ge crost. De politie trof ter plaatse inderdaad twee gedeukte perso- nenbusjes aan. Terwijl men op het politiebu reau de eigenaar opspoorde, kwam de melding over de brand binnen. Beide busjes wa ren eigendom van een bewoner van de Pluimgras. LEIDEN Bij een tegelhan- del aan de Rooseveltstraat hebben onbekenden van nacht opnieuw hun slag ge slagen bij een partij witmar meren tegels. In november werd 40 vier kante meter meegenomen; gisteravond werd nog eens 17,5 vierkante meter gestolen zodat er van de gehele partij nu nog 20 vierkante meter over is. De diefstal werd gepleegd nadat een ruit was ingesla gen. IDEN/LISSE De arbeidsmarkt blijft zich verbeteren. Het af- pen van het seizoen in verschillende bedrijfstakken voorkomt hter dat die verbetering ook daadwerkelijk in de werkloosheids- ferstot uiting komt. In de maand november nam het aantal ;uwe inschrijvingen af ten opzichte van oktober (1424 tegen 36). Deze daling komt vrijwel geheel voor rekening van het ray- i Leiden van het Gewestelijk Arbeidsbureau; in Lisse was het rschil slechts 18. Het aantal uitschrijvingen was in november 61, hetgeen als een onmiskenbare indicatie voor een hoge activi- it op de arbeidsmarkt wordt gezien. geringe daling in Lisse heeft te maken met het feit dat de oembollen-postorderbedrijven hun inpakactiviteiten hebben ge- aakt. Begin januari gaan deze bedrijven weer aan de slag en wor- n de inpakkers weer aangenomen. „De seizoenswerkloosheid rontrust ons niet, maar ze vertekenen het beeld wel", aldus de ler Tibbe, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden. i directeur blijft optimistisch over de daling van de werkloos- id. Zo zijn in Lisse vrijwel alle schoolverlaters aan de slag. „Het ugdwerkgarantieplan is voor deze regio van marginale beteke- s aldus Tibbe. Als uitzondering noemt hij de stad Leiden, i de maand november werden 419 nieuwe vacatures geregi- reerd. waarvan 231 afkomstig uit het rayon Leiden en 188 uit sse en omgeving. Bijna 400 vacatures konden de afgelopen aand worden vervuld, waarvan 59 prpcent door rechtstreekse moeiienis van het arbeidsbureau. Het aantal nieuwe vacatures nuit de industrie wordt in relatieve zin als opvallend klein ge- nschetst. In de sectoren handel/horeca/reparatiebedrijven werd larentegen wel een groot aantal openstaande plaatsen gemeld 94 tegen 128 vorig jaar). Ook de niet-commerciële dienstverle- ing scoorde hoog. Per saldo waren eind november in Leiden 343 icatures in behandeling en in Lisse 215. tannen e werkloosheid onder de mannen is in vergelijking met vorig ar aanzienlijk gedaald (726 minder), maar de ontwikkeling in no- imber was toch niet zo gunstig. In beide rayons nam de werk losheid in vergelijking tot de maand oktober toe: in Leiden met 6 en in Lisse met 86. Het waren vooral de sectoren die te maken ebben met seizoensinvloeden die hiervoor verantwoordelijk wa in: landbouw 33 meer, bouwnijverheid 83 meer en algemene enst/ongeschoolden 73 meer. Het GAB neemt aan, dat de werk- osheidstoename van tijdelijke aard is en dat in het vooijaar weer n daling van de cijfers volgt. „Vooral nu de aantallen vacatures ïdelijk hoog blijven, is er voorlopig geen reden voor bezorgd- Eid", aldus het GAB. Bij de vrouwen geven de cijfers een wat ider beeld. In Leiden was er in november opnieuw een daling 6 minder), maar in Lisse werd een sterke groei vastgesteld (113 'eer). Een analyse van de cijfers leert, dat het ook hier uitsluitend izoensinvloeden zijn, met name in de bollencultuur. e werkloosheid ontwikkelde zich in de afgelopen maand als 'lgt: Alkemade 128 137 83 84 katwijk 477 527 184 186 .eiden 3915 3912 2155 2116 .eiderdorp 332 334 208 208 )egstgeest 225 224 158 158 lijnsburg 89 89 50 48 'alkenburg 24 22 11 9 'oorschoten 283 283 196 189 Warmond 66 62 32 35 'oeterwoude 65 70 61 58 lillegom Jsse 226 235 163 207 191 224 163 203 toordwijk 375 409 228 240 Joordwijkerhout 141 154 107 120 >assenheim Voorhout 129 126 132 133 73 73 38 41 Golden Ten-casino's voorlopig ongemoeid De Leidse politie laat de casi no's in Leiden waar Golden Ten gespeeld wordt voorlopig ongemoeid. Men wil eerst de uitspraak van een proces in het arrondissement Amster dam afwachten. Dat liet burge meester C. Goekoop gister avond weten tijdens de verga dering van de commissie alge mene en bestuurlijke aangele genheden. Het Golden Ten- spel is momenteel punt van discussie bij justitie, omdat on duidelijk is of er sprake is van een gokspel of een behendig heidsspel. In het eerste geval is een vergunning nodig, in het tweede geval niet. Optreden tegen de exploitanten van Gol den Ten kost de politie daarom veel tijd: men moet bewijzen dat er sprake is van een gok spel. „In Den Haag moest men dagenlang met diverse politie mensen gaan kijken, om vast te stellen dat het om een gok spel ging. Daar heeft het nu dan ook een lage prioriteit", aldus Goekoop. Men wacht nu in Leiden en Den Haag op de uitspraak van een proces in Amsterdam, waarbij het verga ren van bewijzen niet zo ar beidsintensief is geweest. In Leiden zijn momenteel overi gens nog maar twee gelegen heden waar Golden Ten ge speeld kan worden, zoals in Holiday Inn (foto). LEIDEN Geen wijk teams bij de Leidse poli tie, maar een verdeling in drie districten. Daarbij belanden de taken van de recherche slechts voor een klein deel bij de dis trictsteams. Een al te in grijpende reorganisatie, waarbij wijkteams zou den worden ingevoerd, is namelijk niet haalbaar. Dat is het voorstel van commissaris H. Mostert van de Leidse politie in de discussie over het in stellen van wijkteams bij het politiekorps. Het invoeren van wijkteams is sinds enige jaren onder werp van gesprek binnen de Leidse gemeenteraad. Voor standers, zoals de fractie van de PvdA, willen door middel van kleine teams in vaste wijken de afstand tussen de burger en de politie verklei nen. Een groter gevoel van veiligheid en meer orde op straat zouden het gevolg zijn. Binnen het Leidse politie korps stuitte 'dit echter op nogal wat bezwaren. Een ex periment met wijkgericht werken toonde aan dat dat alleen succes had als de de organisatie drastisch aange past zou worden aangepast. En daar kleefden volgens de leden van het korps nogal \yat bezwaren aan. Het is maar de vraag of het middel niet erger is dan de kwaal, zo omschreef men de nadelen. Politiecommissaris Mostert is nu met een voorstel voor een soort mengvorm gekomen, waarin de onderverdeling beperkt blijft tot drie distric ten met elk zo'n dertig agen ten. Die organisatorsiche in deling in drie districten be staat al, alleen is het politie personeel nauwelijks aan een bepaald deel van de stad ge bonden. In de nieuwe opzet gaan agenten van de geünifor meerde dienst wel zoveel mogelijk in één district wer ken. De justiële dienst, waar in de meer gespecialiseerde onderdelen als de recherche en de kinder- en zedenpolitie zijn ondergebracht, blijft in de huidige opzet bestaan. Die wordt dus niet opgesplitst over de diverse wijkteams, zoals dat in gemeenten waar met dergelijke teams wordt gewerkt wel het geval is. Ook de negen wijkagenten gaan niet volledig op in de districtsteams, maar behou den hun huidige taak. Eigen bureau's voor de teams zijn in het voorstel van Mostert niet aan de orde. Eenvoudige taken die nu door de justitië le dienst worden verricht zouden wel binnen de distric ten afgehandeld kunnen worden. De leden van de raadscom missie algemene en bestuur lijke aangelegenheden rea geerden gisteravond wat aar zelend op de voorstellen van Mostert. „Het rapport mist een beetje een filosofie. Er is geen duidelijke keuze tussen specialisatie en generalisatie van de taken", aldus D66'er P. Langenberg. Burgemees ter C. Goekoop meende dat het voorstel het gevolg was van het feit dat Leiden als stad een soort tussenpositie inneemt: te groot om met één niet-onderverdeeld politieap paraat de taken naar behoren in de stad uit te oefenen, maar ook te klein om met veel afzonderlijke wijken te gaan werken. „Het is een mengvorm omdat we nu een maal een 'mengstad' zijn", al dus Goekoop. De raad zal zich in februari verder over het voorstel van Mostert buigen. Ook binnen het Leidse politiekorps zullen de plannen besproken wor den. Mostert verklaarde dat er wat hem betreft zo spoedig mogelijk begonnen kan wor den met een andere opzet van het Leidse politiekorps. Frisse adem Diverse raadsleden mochten zich gisteravond laten controleren op een „frisse adem". Op verzoek van PvdA'er W. van der Pluijm de monstreerden enkele agenten tijdens een vergadering van de commissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden de nieuwe ademanalyse-apparatuur die de Leidse politie onlangs heeft aangeschaft. De drie apparaten vervangen de aloude blaaspijpjes bij de con trole op drankgebruik bij weggebruikers. Op een schermpje wordt aangegeven tussen wel ke grenzen het alcoholpromillage van de bla zer zit. Komt dat in de buurt van de kritieke grens, dan wordt er een bloedproef afgeno men. In de toekomst zal daar een nauwkeurig ademtestapparaat voor gebruikt gaan wor den. De paar glaasjes rode wijn die PvdA- fractievoorzitter mevrouw M. van der Molen bij het avondeten had gedronken zorgden niet voor een verontrustende uitslag (foto). Het glaasje jonge jenever dat raadslid Ber nard Stöxen van Leiden Weer Gezellig als op vallend bereidwillig proefpersoon achterover sloeg, deed dat evenmin. LEIDEN De bouw van de omstreden woningen aan de Sehubertlaan staat vast. De commissie ruimtelijke orde ning heeft gisteravond alle bezwaren tegen de bouw van de 84 huizen verworpen. Een meerderheid van de commis sie toonde zich niet erg ge lukkig met het uiterlijk van de te bouwen woningen, maar stemde er uiteindelijk wel mee in. Aanvankelijk was het de be doeling 56 woningen aan de Sehubertlaan te bouwen. Door toedoen van de Welstandcom missie werd het bouwplan ing rijpend gewijzigd. Er werden ondermeer drie blokken wo ningen aan toegevoegd die het gezicht vanaf de Sehubertlaan op de halfronde bouwmassa's moeten ontnemen. Die wijzi gingen hadden het plan ver slechterd, vond een aantal commissieleden. Omwonenden hadden wel bezwaarschriften tegen het plan ingediend maar zich niet uitgesproken tegen het uiterlijk van de woningen. Zij vonden slechts dat het ter rein aan de Sehubertlaan groen moest blijven. De com missie was unaniem van me ning dat er op deze plaats ge bouwd moet worden en vond in de bezwaarschriften geen gelegenheid het plan omwille van het uiterlijk van de wo ningen af te wijzen. Gisteravond werden ook de bezwaren tegen een bouwplan aan de Zeemanlaan afgewe zen. Het gaat hier om de bouw van een extra kantoorlaag op een gebouw van een stoffe ringsfirma. De bewoners voel den zich door het college in de steek gelaten omdat dit deel van de Zeemanlaan tot be schermd stadsgezicht is be stempeld. „Het bestaande ge bouw past al niet tussen de woningen, door er een extra verdieping op te bouwen wordt het nog erger", aldus de omwonenden. Omdat tegelijk met de bouw van een nieuwe verdieping de gevel van het pand zal worden verfraaid, werden de bezwaren verwor pen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11