„Mijn land gaat tenonder aan smerigheid Opbrengst van wapen verkopen Iran ook naar rechtse actiegroepen Maatregelen tegen milieu-onveilige bedrijven Zwitsers terug in Swazilan< BUITENLAND £eidóc(2otncmt MAANDAG 15 DECEMBER 1986 PAGINA Sovjetsoldaten geëxecuteerd na Tsjernobyl BONN Volgens het Westduitse Welt am Sonntag zijn twaalf Sov jetsoldaten wegens insubordinatie geëxecuteerd, omdat zij zich ten tij de van de ramp in Tsjernobyl niet wilden blootstellen aan radioactie ve straling tijdens het verrichten van bluswerk. De pers in Sovjet- Unie had eerder geschreven dat het bluswerk, dat niet volledig door robots kon worden uitgevoerd, was verricht door vrijwilligers. Volgens de Westduitse krant zijn de heli kopters die aan de brandbestrijding deelnamen, niet langer in gebruik en de bemanningen zijn „spoorloos verdwenen". SHULTZ DREIGT TROEPEN WEG TE HALEN UIT SPANJE BARCELONA De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz heeft gedreigd dat de VS al haar troepen zullen terug trekken uit Spanje indien de socia listische regering Gonzales bij de eis blijft dat de Amerikaanse lucht machtbases nabij Torrejon en Zara- goza op korte termijn volledig wor den ontruimd. Madrid stelt deze eis als hoofdvoorwaarde voor de ver lenging van het huidige Spaans-A merikaanse samenwerkingsverdrag waarin onder meer de aanwezigheid van 25.000 Amerikaanse militairen in vier verschillende bases op Spaans grondgebied geregeld wordt. Amerikaanse spion vast in Nicaragua WASHINGTON De broer van het Amerikaanse Congres lid Tony Hall is vrijdag in Ni caragua gearresteerd, omdat hij volgens de Nicaraguaanse autoriteiten inlichtingen aan het verzamelen was ter voor bereiding van een Amerikaan se inval in Nicaragua. Bij zijn, aanhouding was Sam Nesley Hall in het bezit van kaarten en informatie over mogelijke militaire doelen in Nicaragua. Hall, die zich eerst voordeed als schrijver, heeft voorgaande jaren gewerkt voor een Ameri kaanse militante organisatie, die de Contra's steunt. Bloedige rellen in Pakistan KARACHI Bij rassenonlusten in de Pakistaanse hoofdstad Ka rachi zijn gisteren 54 mensen om het leven gekomen en 310 ge wond. Ooggetuigen vertelden dat een menigte Pathanen, de oudste inwoners van het gebied, vrou wen en kinderen uit huis sleep ten en sloegen, tieners in bran dende huizen gooiden en jonge jongens met messen staken. De onlusten deden zich voor tussen de Bihari's, die naar Pakistan emigreerden toen Brits Indië in 1947 werd opgedeeld, en de Pat hanen, die met automatische wa pens, pistolen, bijlen, dolken en ijzeren staven een Bihari-drugs- centrum aanvielen. BRAKS SOMBER OVER ZUIVEL VOORSTEL EG DEN HAAG/BRUSSEL De Europese minis ters van landbouw hebben nog steeds geen overeenstemming bereikt over de manier waar op de zuiveloverschotten in de landbouw moe ten worden teruggedrongen. Minister Braks zei vanmorgen voor de radio te verwachten dat er nog ettelijke uren moet worden onderhandeld voordat er „licht in de tunnel" kan komen. De Europese Commissie heeft voorgesteld een ex tra korting toe te passen op de zuivelproduktie. Het voorstel van landbouwcommissaris An- driessen gaat uit van een algemene verlaging van de melkquota met 9,5 procent over twee jaar. Braks heeft „ernstige kanttekeningen" ge plaatst bij het plan. Zijn bezwaren richten zich met name tegen de mogelijkheid van nationale compensaties, die vooral voor de de boeren in rijkere landen voordelen bieden. Stad ontdekt in jungle Ecuador QUITO In de jungle van de Amazone zijn de resten ont dekt van de verloren stad Val- ladolid, die vier eeuwen gele den werd gesticht door Spaan se conquistadores. De stad is gebouwd door generaal De Loyola die diende onder Fran cisco Pizarro. De ruïnes wer den een maand geleden ont dekt in de Ecuadoraanse pro vincie Zamora-Chinchipe vlakbij de grens met Peru, door een expeditie op zoek naar delfstoffen. Van Vallado- lid zijn nog resten over van wegen en muren, die evenwel grotendeels zijn overwoekerd door vegetatie. Opnieuw drie aanhoudingen in zaak Palme STOCKHOLM In Zweedse hoofdstad Stockho! zijn het afgelopen weekein nog drie Koerden aangeho den in het onderzoek naar moord op premier Olof Pain Hen is nandel in drugs, 1 toebrengen van lichame] letsel en poging tot moord i laste gelegd. Zaterdag had politie al twee Koerden in| rekend. In de loop van het derzoek, dat door de pers st« bekritiseerd wordt, is eerd gesuggereerd dat leden van Koerdische Arbeiderspai medeplichtig waren. BRAZILIË BESCHIKT OVER TOEKOMST SURINAME Onze verslaggever Rob Ruggenberg had tot dusver als enige Nederlandse journalist de gelegenheid om aan beide zijden van het Surinaamse conflict achter de schermen te kijken. Daarvoor moest hij wel 15.000 kilo meter vliegen. Na zijn bezoek aan de opstandelingen van Ronnie Brunswijk keerde hij terug naar Neder land, om van daaruit de volgende dag naar Paramaribo te reizen. Rechtstreeks verkeer tussen beide gebieden is niet mogelijk. En voorlopig zal dat ook wel zo blijven. Een schildering van een patstelling. (Van onze speciale de bosnegers naar Frans-Guy- verslaggever ana. De overblijvers zitten Rob Ruggenberg) hier. Wat een tragedie". Familieleden in Nederland PARAMARIBO Het is informeerden hem over het een opmerkelijke erva- drama, dat zich in het Oostsu- tt rinaamse bosnegerdorpje Sa- ring Het ene moment bana afspeeldcB Het leger kijkt de verslaggever doodde daar achttien mensen, rond in het opstandige onder wie zestien vrouwen en Oost-Suriname, waar kinderen. „Smerige boeven Brunswijks mannen hem zijn het. Wat had Bouta voor iu_ last van dip mensen? Die doen jSurinamers die op bezoek zijn Stuurs en wantrouwig be- last van die mensen. Die doen geweest in Nederland nemen - - - - - op de terugweg van alles mee. Het vliegtuig waarmee de verslaggever naar Paramaribo reisde hing letterlijk zo scheef zwaarder, zegt hij. Als gevolg van (door de Surinaamse jegenen, Enkele dagen la- g« ter bevindt hij zich aan heid". de andere kant, in het Elke dag valt het leven hem Paramaribo van Bouterse, waar de ontvangst niet yan bet gebrek aan deviezen veel hartelijker is. is er in Suriname niet veel meer te koop. De winkels be- wT vatten veel van weinig. Voor S r de zaken die iets bijzonders niet erg populair in Suriname. Dat geldt voor beide zijden Ie grenslijn, maar de re- Luchtvaart Maatschappij ge accepteerde) overbagage, dat de passagiers verzocht wordt op een kluitje te gaan zitten om het evenwicht te herstel len. De reizigers hadden do zen, kisten, tassen en koffers bij zich, vol levensbehoeften die in Suriname niet meer zoals koffie of kaas wisten in te slaan, vormen zich lange denen zTjn wei heel verschil- gTdmg moet hij zijn zwarte vinden rdatWNedeeTandZ'hun ïfkaar^FamUieledfn verkrijgbaar zijn. En na aan- LPS"nadrartd0ednadaerer6:n sTS dS Me» eTkrr0moe,ehnet.fn1edn"°mSo^ Z" ovee"r dichtgegaan.blg^ Huurlingen over de schreef is gegaan. rasiwmnten Het is moeilijk te beoordelen Lf3-n in hoeverre deze mening ge deeld wordt door het Suri naamse volk. Veel mensen durven uit angst voor ver klikkers hun mening niet te geven. Van degenen die het risico wel nemen, zeggen de meesten dat zij de voorkeur geven aan Brunswijk boven Bouterse. Later op de dag, op het pont- veer over de brede Suriname- -rivier tussen Paramaribo en Meerzorg, zegt een bejaarde man: „Ik ben hier geboren, ik heb hier mijn hele leven ge woond en gewerkt, maar ik wil hier niet sterven". Hij is een blanke Surinamer, onder nemer, maar wacht op een kans zijn bedrijf te verkopen en het geld mee het land uit te nemen, zodat hij zich op een van de Nederlandse An tillen kan vestigen. „Waar het leven nog goed is". Eerst wil de hij niet praten. „Het stikt hier van de verraders. Ook op deze pont". Later, bij hem thuis, komt hij los: „Wat is er toch van mijn mooie land ge worden?" Verscheurd land We zitten op de veranda en kijken uit over een bocht van de Suriname-rivier. De schoonheid van de natuur is niet te beschrijven. Maar Su riname blijft een verscheurd land. „Bijna de helft van mijn volk woont in Nederland. Dat kan toch niet? En nu vluchten Als de verslaggever derde keer die dag langs het roemruchte Fort Zeelandia wandelt, springen soldaten achterdochtig overeind en ontgrendelen hun geweer. Een blanke, dat oogt ver dacht. Elke blanke is een po tentiële huurling. Huurlingen gelden in heel Suriname als het vleesgewor den kwaad. Brunswijk be schuldigt Bouterse ervan Li bische (of Hondurese, of sji'ie- tische Libanezen, het wordt steeds gekker) huurlingen in dienst te hebben. Die zouden ook de moorden op de burger bevolking op hun geweten hebben. En omgekeerd hangt Parama ribo vol met opgewonden pamfletten met daarop foto's uit Nieuwe Revu, waarop „terrorist" Ronnie Brunswijk poseert met zijn drie Britse huurlingen. De drie zijn al lang weer verdwenen, maar Bouterse gebruikt de foto's als een overtuigend bewijs van de perfiditeit van zijn tegen stander. Het nieuwste verhaal in Para maribo is nu dat vijfhonderd Franse huurlingen onder lei ding van een Amerikaan klaarstaan om vanuit Frans- -Guyana Suriname binnen te vallen. Avond in Paramaribo. Een nieuwe opmerkelijke ontmoe ting. De gesprekspartner is een ambassadeur van een hier niet nader aan te duiden groot land. Hij is goed ingelicht en hij wil, als zijn naam tenmin- Naar Frans-Guyana gevluchte bosnegers in een tentenkamp aan de oever van de Marowijne. De meeste van de naar schatting 5.000 vluchtelingen zouden van plan zijn naar Nederland te komen. ste niet wordt genoemd, wel onthullen welk internationaal spel met Suriname wordt ge speeld. Brazilië Het is volgens hem niet Ne derland en evenmin Frank rijk waarvan Suriname inter ventie heeft te duchten, zegt hij, maar Brazilië. Brazilië, zegt hij, kijkt met argusogen naar wat zich thans in Surina me afspeelt. Brazilië heeft al besloten het regime-Bouterse niet langer te steunen. De eer der verleende hulp wordt nu als een vergissing beschouwd, verzekert hij. „Brazilië wil Bouterse weghebben". Toevallig heeft de diplomaat uit betrouwbare bron zojuist iets vernomen over een gehei me wapenzending die dezer dagen boven de Braziliaans- -Surinaamse grens wordt ge bracht. Bestemd voor de op standelingen van Brunswijk. Een illegale zending, dat wel. Maar Brazilië is volkomen op de hoogte, zegt de ambassa deur. Het zal een kwestie van enke le maanden zijn, vermoedt hij, maar dan zal in Suriname iets gebeuren waar Brazilië de hand in heeft. Hij is er van overtuigd dat Brazilië die zaak nu aan het klaarstomen is. Een coup? Een nieuwe re volutie? In ieder geval geen inval, zegt hij. Geen openlijke, volledige Braziliaanse overname (zoals de Surinaamse historicus Lou Lichtveld vorig jaar voorspel de in zijn geschiedenis van Suriname), maar eerder een soort onderhuidse controle. De ambassadeur zegt dat Bra zilië door middel van zijn ver trouwde sleutelfiguren in Pa ramaribo economische en po litieke macht wil verkrijgen. Omdat Brazilië ook zal „aan bieden" de militaire verdedi ging van Suriname op zich te nemen. Dat alles gebeurt in geheim overleg met Nederland, een land dat hier immers ook ver antwoordelijkheden heeft, zegt de ambassadeur. Bij dit gesjacher achter de schermen worden bovendien ook Frankrijk en Amerika ge raadpleegd. Voor Brunswijk, „die 24-jari- ge analfabeet", ziet de ambas sadeur weinig toekomst. „Hij krijgt waarschijnlijk een leuk baantje". Bouterse blijft een hinderpaal. „Daar moet Brazi lië nog iets op verzinnen". Het was dus misschien niet helemaal toevallig dat Bouter se vrijdag bekend maakte, dat hem geld is geboden als hij wilde opstappen. Sommigen dachten dat Nederland die aanbieding had gedaan, maar de legerleider wilde met opzet de naam van dat land niet noemen. Bouterse is niet op het aanbod ingegaan. „Ze dachten zeker dat ik Marcos was. Ik heb nergens te gaan", zei de legerleider. „Ik blijf precies hier". Grapjes makend verliet president Reagan zaterdag zijn kantoor in het Witte Huis, nadat hij 3 wekelijkse radio-praatje had gehouden, waarin hij overigens met geen woord repte over de „Iraa se affaire". Toen hij door de gangen liep verborg Reagan zijn gezicht achter een teddybeer, mascotte die hij de dag ervoor had gekregen van een Newyorkse atletiekvereniging. WASHINGTON Het schandaal rond de Ameri kaanse wapenverkopen aan Iran en het doorslui zen van de opbrengst naar de Contra's in Nicaragua heeft er een nieuwe ver takking bij. Volgens twee Amerikaanse en een Is raëlische krant is een deel van het geld gebruikt voor (verkiezingscampag ne van conservatieve Amerikaanse politici. Volgens de krant „Lowell Sun" is bijna vijf miljoen dol lar van de naar schatting der tig miljoen dollar die de wa penleveranties opbrachten, doorgesluisd naar conservatie ve politieke actiegroepen in de VS. Op hun beurt gebruikten deze groepen het geld voor steun aan kandidaten voor de Congresverkiezingen van be gin november, die achter het beleid van president Reagan stonden. Verder werden uit het fonds acties gefinancierd om tegenstanders van Reagans SDI-project en opposanten van de Contra's zwart te maken. Het blad schrijft dat onder an deren overste Oliver North bij deze zaak betrokken was. North werd drie weken gele den ontslagen wegens zijn rol in de affaire rond Iran en de Contra's. Volgens de krant vormen de schenkingen aan de actiegroepen een verkla ring voor het feit, dat de Con tra's niet de volledige winst op Britse wapens naar Iran LONDEN Groot-Brit- tannië heeft wapens ter waarde van 35 miljoen pond (ruim 110 miljoen gulden) aan Iran geleverd. Dit meldde gisteren The Observer. Volgens de Brit se zondagkrant zou het gaan om motoren voor tanks, radar-apparatuur en reserve-onderdelen voor legervoertuigen. Het mili taire materieel is, geregi streerd als elektronica en machines, op 21 november met medeweten van de overheid verscheept Van uit Liverpool, aldus The Observer. Het Britse mi nisterie van defensie heeft inmiddels ontkent betrok ken te zijn bij de wapenle veranties. Vorige week be vestigde de Britse regering dat een exportvergunning was verleend voor de le vering van radar-appara tuur aan Iran ter waarde van 240 miljoen pond (on geveer 770 miljoen gul- de wapenleveranties aan Te heran ontvingen. De vroegere Amerikaanse on derminister van justitie La wrence Walsh (74) is door een commissie van drie rechters gekozen tot speciale aankla) in de zaak. Dat heeft de An rikaanse zender „National 1 blic Radio" gemeld. Wal wilde desgevraagd geen co mentaar geven. De speci aanklager moet een onderzc instellen naar het doorsluij van de winsten op de geheii Amerikaanse wapenleveri ties aan Iran naar de opstam lingen in Nicaragua. De directeur van de commu catie-afdeling van het Wi Huis, Patrick Buchanan, he de opmerkingen van presidi Reagan verdedigd, dat koloi Oliver North „een nation held" moet worden genoer „Ik geloof dat de motivj van North om dat geld n Midden-Amerika door te s ren zeker superieur is aan motivatie van die person die deze tijd willen gebruil om de president vleugellam maken", aldus Buchanan, noemde de congrescommiss die de zaak onderzoeken troep dwergen daar op Cap Hill In de Republikeinse Pa neemt de druk op presid Reagan toe om een speci adviseur te benoemen die z vanuit het Witte Huis met Iraanse affaire moet bezigh den. Veel vooraanstaande p tijleden zijn van mening dal huidige stafchef van het W Huis, Donald Regan, niet beste adviseur is voor de pn dent. Ook Reagans vro Nancy zou hebben aangedr gen op het vertrek van stafchef. Maar Regan schijnt geenszins van plan zijn ontslag te nemen. SMIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL m copyright" siudló avan 122) ;,WII je graag mee naar huis. buurman," lachte de eigenaar van de oude auto, toen hij zijn vehikeltje tot stilstand had gebracht. „Nee maarl Daar hebben we warempel boer Knollel" riep smidje Verholen verheugd uit. „Vertel "es op, Knollel Hoe kom jij zo ver van huis, helemaal bij de grens van Barreberië?" „Stap In. buurman." grinnikte Knolle. „Dan zal Ik je onderweg precies uit de doekies doen hoe ik hier ben gekomme. De zaak zit zó, zie je. Het bennen de eerappels. Eigenheimerse Blauwkop- pies. Pootgoed dus eigenlijk min of meer. Ik ben ermee naar de grote landbouwbeurs in Laps- wansk geweest. De Barrebeerders hadden daar de grens een beetje opengezet veur buitenland se boeren, snap je. Nou.., ik erheen, hè, met me Eigenheimerse Blauwkoppies, want betere eer appels benne d'r écht niet. Maar nou mot je niet denken, da'k er één cent heb kunnen verdienen, want de Barrebeerderse regering had de men sen daar wiesgemaakt, dat wij in het westen de Eigenheimerse Blauwkoppies allemaal hadden besmet met vreselijke ziekteverwekkers en ver schrikkelijke baksillen." „Dus je hebt niks kunnen verkopen," glimlachte smidje Verholen. „Nog niet eens EEN knolletje," zuchtte boer Knolle. „Nou..., en daarom ga ik maar weer rus tig op huus an met de Eigenheimerse Blauw koppies...." Zo keuvelend en pratend scho ten de vrienden mooi op, en toen tegen de och tend de zon opkwam, bereikten ze de rand van het Rijkhuyzer Bos ROTTERDAM Minister Nijpels (VROM) laat bij alle chemische bedrijven in Nederland een onder zoek instellen naar hun voorzieningen ter be scherming van het milieu. Als deze onvoldoende blijken te zijn, zal de overheid maatre gelen nemen om te voorko men dat zich ongelukken kun nen voordoen, zoals de afgelo pen tijd is gebeurd met de gif lozingen op de Rijn, onder meer door de Zwitserse con cerns Sandoz en Ciba Geigy* De bewindsman kondigde dit gisteren aan tijdens een actie van de Vereniging Milieude fensie en acht andere milieu organisaties aan de Maasboule vard in Rotterdam. In alle Rijnoeverstaten zijn gisteren in totaal zo'n 30.000 mensen op de been geweest tegen de ver vuiling van de Rijn. De de monstranten vormden mense lijke kettingen, versperden bruggen en veroorzaakten In alle Rijnoeverstaten werd gisteren actie gevoerd voor een schonere Rijn, zoals onder meer op de Willemsbrug in Rotterdam verkeersblokkades. Op en jury van een Internationaal rond het actieschip Rival van Rijntribunaal dat zaterdag in de Stichting Reinwater sloten het Westduitse Auggen werd de Nederlandse organisaties gehouden. Die „uitspraak" zich aan bij het oordeel van de houdt voor Nederland in dat de kunstmestfabrieken Wind mill en UKF in Vlaardingen moeten stoppen met het lozen van afvalgips dat met cadmi um is vervuild; dat geen nieu we lozingsvergunningen moe ten worden verleend aan die bedrijven en dat het verbod van lozen van cadmium (in gaande in 1988) ook moet gel den voor fosforzuur. De eveneens in Rotterdam aanwezige minister Smit- Kroes gaf toe „dat blijkbaar eerst een ramp nodig is, voor dat een zaak daadwerkelijk wordt aangepakt". Zij compli menteerde de negen milieu-or ganisaties voor hun acties „Jullie zijn ons geweten" en deelde mee dat aanstaande vrijdag wanneer de EG-minis- ters weer bijeen komen, ge praat wordt over de schuld vraag van de jongste Rijnver vuilingen, de schadeclaims, die inmiddels enkele miljoenen belopen, het alarmeringssy- teem en het boven genoemde idee tot een internationale in spectie. BERN De twee Zwib die vrijdag door Zuida kaanse troepen waren voerd uit Swaziland, zijn i teren vrijgelaten na diploi tieke tussenkomst van Z\ seriand. Het Zwitserse ministerie buitenlandse zaken maa bekend dat Corinne Biscl en haar vriend Dal Schneider waren terug keerd naar Swaziland, twee werden verdacht banden met de zwarte zetsorgansiatie Afrika Nationaal Congres (AI* De Zuidafrikaanse pol heeft zaterdag in de Ka provincie een lid van ANC doodgeschoten. anderen werden aangeh den.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4