ËeicUe Qowiwnt roep nrunswiiK krii gl wapens uit Brazilië Bon: Vliegensvlug lies door gladheid BOERENKOOL EN SLAVINKEN PvdA en VYD willen open overleg tussen Yan Dijk en ambtenaren Advies: rijbewijs kwijt bij rijden onder invloed GROOTSCHEEPSE ALCOHOLCONTROLES IN HELE LAND Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredaceur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f.26235. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur.zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f0,63 per mm, kleintjes f0,44 per mm. Maandag 15 december 1986 78e jaargang no. 23682 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Regen- of onweersbuien, mo gelijk met hagel of natte sneeuw. Minimumtemperatuur omstreeks 3, middagtempera- tuur ongeveer 6 graden. Wind draaiend naar westelijke rich tingen en afnemend tot matig, aan de kust tot vrij krachtig. Zon op: 08.42; onder: 16.28; Scheveningen hoog water: 03.13 en 15.18; laag water: ■11.02 en 23.10. legen gezinnen akloos door brand IHIEDAM Door een uit bande brand in een flat in hiedam zijn zaterdagavond gen gezinnen dakloos gewor- De brand richtte grote e aan op de derde verdie- ng van twee portiekwonin- n, terwijl de zeven andere on- woonbaar raakten door rook- waterschade. De; meeste ge- peerden zijn ondergebracht familie en kennissen. Voor gezin heeft de gemeente lisvesting gezocht. De oorzaak irdt gezocht in een petro- imkachel in de woning waar brand uitbrak. De schade be- aagt volgens de brandweer kele tonnen. PvdA en VVD willen laag btw-tarief verhogen DEN HAAG Het lage BTW-tarief van 6 procent zou moeten worden verhoogd tot 7 procent. Om de pijn voor de consument wat te verzachten zou dan ter compensatie een aantal geneesmiddelen en voedingsmiddelen (zoals suiker) in prijs moeten worden verlaagd door ze van het hoge btw-ta rief (20 procent) naar het lage tarief over te brengen. Dit hebben de frac ties van PvdA en VVD vanmorgen voorgesteld in een commissiedebat over de begroting van Financiën. Het CDA heeft nog geen definitief oordeel over deze voorstellen. Volgens de christen-democraten moet eerst wor den uitgezocht wat de financiële ge volgen ervan zijn. Automobilist op A4 zwaar mishandeld LEIDERDORP Een 34-jarige man uit Amsterdam is zondagmiddag zwaar mishandeld door een automobi list. De man werd met hoofd-, oog- en nekletsel aangetroffen bij de afrit Hoogmade op rijksweg 4. Volgens zijn zeggen is hij door een automobilist ge sneden, uit zijn auto getrokken en in elkaar geslagen. De dader is doorgere den. Op ongeveer hetzelfde tijdstip is er op rijksweg 4 een aanrijding ge weest waarbij de dader is doorgere den. Het vermoeden bestaat dat het om dezelfde automobilist gaat. Zijn kenteken is bekend. Hij is echter nog niet aangehouden en verhoord. Voyager vliegt wereld rond zohder bijtanken EDWARDS AIR BASE Het vlieg- tuig de Voyager is gistermiddag vanaf vliegveld Edwards in Californië opge stegen voor een vlucht rond de we reld in tien dagen zonder bij te tan ken. De Voyager, die wordt bestuurd door Dick Rutan en co-pilote Jeana Yeager, liep bij de start echter schade op aan de rechtervleugeltip, waardoor het onzeker is geworden of de vlucht kan worden voortgezet. Het toestel, met een spanwijdte van 33 meter, is grotendeels vervaardigd uit uiterst licht composiet-materiaal en weegt 840 kilo. Bij de start, als alle zeventien brandstoftanks vol zijn, weegt het 4400 kilo. De snelheid waarmee gevlo gen wordt variëert tussen de 100 en 200 kilometer per uur. Aanslag op auto oud-minister in Frankrijk PARIJS Op de auto van de vroegere Franse minister van jus titie Alain Peyrefitte is vanoch tend een aanslag gepleegd, waarbij volgens de politie Peyrefitte's chauffeur om het leven is geko men. De bom ontplofte toen de chauffeur de auto, die voor het huis van Peyrefitte in Provins bij Parijs geparkeerd stond, startte. De chauffeur zou de auto naar Pa rijs brengen. Peyrefitte zelf had op weg naar een vergadering in Mé- lun een ander voertuig genomen. i zestien jaar oude en 2500 pond wegende zwarte rhinoceros look, besnuffelt haar zeventig pond wegende baby in de die- intuin in Brookfield (VS). De boreling is de 69ste rhinoceros die [gevangenschap het levenslicht aanschouwt. RIEBERGEN Door de eerste echte gladheid van it jaar zijn vanmorgen in het hele land lange files ont- aan. Er waren in totaal 23 files met een gezamenlijke ngte van 120 kilometer. olgens de rijkspolitie in Driebergen hebben zich ten gevolge n mist en gladheid niet meer ongelukken voorgedaan dan an- rs op maandagmorgen. „De mensen rijden voorzichtig vanwe- de gladheid, maar daardoor worden de files langer. Het zou ter zijn als er meer mensen zouden poolen", aldus een woord erder. CIA leverde rak informatie" «ASHINGTON De Ameri- anse inlichtingendienst CIA :eft Irak bijna twee jaar van •ategische informatie voor in voor de oorlog met Iran. samenwerking van de CIA et Irak viel samen met de iheime Amerikaanse wapen- veranties aan Teheran. Dit ;eft de Washington Post van- lag gemeld. Volgens de krant eeg Irak met toestemming in CIA-directeur William isey onder meer informatie m Amerikaanse spionagèsa- llieten over Iraanse olielaad- ations en andere economi- he doelen. President Reagan eeft steeds volgehouden dat "ishington geen partij kiest de al zeven jaar durende )rlog die naar schatting aan n miljoen mensen het leven :eft gekost. luit overval: 14,5 miljoen ALERMO In de Siciliaan- stad Palermo hebben vijf wapende mannen zaterdaga- ond bij een overval op het ationspostkantoor ruim 14,5 liljoen gulden buitgemaakt, ij de overval werden zes per- ineelsleden geboeid en ge neveld. Volgens een politie- inctionaris is de overval „ze- ■r het werk van professionals weest" en misschien van de affia. Drie van de overval- rs waren gekleed in het uni- >rm van de posterijen. De rootste'buit bij een Italiaanse ankoverval bedroeg twee jaar deden in Rome, 56 miljoen tilden. NA GEHEIM OVERLEG MET NEDERLAND" (Van onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) PARAMARIBO Uit Brazilië is een wapen zending onderweg naar het opstandelingenle gertje van Ronnie Brunswijk in Oost-Suri- name. De wapens wor den in het geheim de Braziliaans-Surinaamse grens overgebracht, omdat Brazilië diploma tieke betrekkingen on derhoudt met het Suri name van Bouterse. Maar de Braziliaanse regering zou stilzwij gende toestemming voor het transport heb ben gegeven. Dat is ver nomen van een goed in gelichte diplomatieke bron in Paramaribo. Volgens deze bron heeft Brazilië besloten het regi- me-Bouterse niet langer te steunen. Dat zou de reden zijn dat de wapenzending naar Brunswijk oogluikend wordt toegestaan. Brazilië zou, volgens deze bron, ach ter de schermen aansturen op een omwenteling in Su riname, die binnen enkele maanden zijn beslag zou moeten krijgen. In het ge heim zou met Nederland zijn overlegd over de zaak. Ook Frankrijk en de VS zouden zijn geraadpleegd. Intussen houdt de stroom vluchtelingen uit Oost-Suri- name naar Frans-Guyana aan. Volgens officiële schat tingen zijn inmiddels ruim 5.000 Surinamers over de grensrivier de Marowijne gevlucht. De Franse autori teiten gaan een derde kamp inrichten om de vluchtelin gen op te vangen. De mees te vluchtelingen zouden naar Nederland willen ko men. Een toestel van de Suri naamse Luchtvaart Maat schappij SLM heeft gisteren op Schiphol door een bom melding een vertraging van twaalf uur opgelopen. Het toestel met bestemming Pa ramaribo vertrok zondaga vond om half tien terwijl het oorspronkelijk vertrek om half tien 's ochtends was. Een grondig onderzoek bracht geen bom aan het licht. Pag. 5: „Mijn land gaat aan smerigheid tenonder". Anti- Amerikaans In tal van landen oefenen kinderen in deze tijd van het jaar hun rollen in het kerstspel. In Iran (foto) lopen de kinderen mee In een manifestatie, die bedoeld is om nieuwe vrijwilligers 11 voor het front in de oorlog met Irak steun te betuigen. Om de gemoederen nog wat verder te verhitten gaan sommige kinderen verkleed als „Uncle Sam", het symbool van de „Grote Satan". ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding jraT? Panklare gesneden boerenkool, QQ zak 300 gram i/ö Slavinken, 100 g tas 119 in QH kilO TO>»5; 12^0 XUi«/U Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fracties van PvdA en VVD in de Tweede Kamer vinden dat de ambtenarenbonden in een „open en reëel overleg" met minister Van Dijk moeten kunnen onderhandelen over de invulling van de arbeidsvoorwaarden voor de jaren 1987 tot en met 1990. De minister mag niet eenzijdig vaststellen op welke wijze de voor die periode beschikbare 2 miljard gulden wordt aangewend. De woordvoerders van PvdA en VVD lieten dit standpunt van daag horen tijdens een vergadering van de commissie Ambtena renzaken. Als van Dijk en de ambtenaren niet tot overeenstem ming kunnen komen, moet volgens deze fracties opnieuw de ar bitragecommissie onder leiding van oud-minister Albeda wor den ingeschakeld. Deze commisie zal dan een bindend advies moeten uitbrengen, waaraan de minister zich dus zal hebben te houden. De regeringspartijen CDA en VVD vinden het niet ver standig alsnog de arbeidsvoorwaarden voor 1986 ter discussie te stellen. Afgelopen zaterdag betoogden de kamerleden Linscho- ten (VVD) en Paulis (CDA) via de Tros-radio dat „achter 1986 een punt moet worden gezet". Lubbers pleit bij Reagan voor Ruding als IMF-topman DEN HAAG Premier Lubbers heeft in een brief aan de Ame rikaanse president Reagan de steun van de VS gevraagd voor de kandidatuur van minister Ruding als directeur van het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF). Aanstaande donderdag zal het IMF in Washington beslissen wie de nieuwe directeur zal wor den: de Nederlander Ruding of de Fransman Camdessus. Lub bers hoopt de VS zo ver te krijgen dat ze openlijk voor Ruding kiezen en zodoende andere landen, die nog twijfelen tussen Ru ding en Camdessus, over de streep trekken. De Nederlandse ambassadeur in Washington, R.H. Fein, heeft het dagblad Washington Post een ingezonden brief gestuurd waarin hij pleit voor een keuze ten gunste van Ruding. De am bassadeur reageerde hiermee op een commentaar in het dagblad waarin de Amerikaanse regering werd opgeroepen, voor Cam dessus te kiezen omdat deze meer ervaring met ontwikkelings landen zou hebben. DEN HAAG Automo bilisten die worden be trapt op rijden onder in vloed zouden onmiddel lijk hun rijbewijs moeten inleveren. Deze suggestie hebben de mi nisters Korthals (Justitie) en Van Dijk (Binnenlandse Za ken) ontvangen van de Cen trale Politie Verkeerscommis- sie (CPVC), een adviesorgaan inzake verkeerswetgeving. Zaterdag maakte woordvoer der Kuiten van de CPVC dit advies bekend in het VARA- radioprogramma „In de rooie haan' en in het NOS-journaal. Volgens Kuiten noemde inten sievere controle op rijden on der invloed en strengere straf fen voor dit delict, dringend noodzakelijk. De politie moet niet alleen het rijbewijs afpak ken, maar ook de bevoegdheid krijgen om zelf hoge boetes op te leggen. Kuiten meent dat de automo bilisten de laatste jaren steeds gemakkelijker met een flinke slok op achter het stuur krui^ pen omdat er relatief weinig controles zijn en ook omdat de schrik die in 1974 ontstond na de invoering van de nieuwe wetsbepaling over rijden on der invloed gaandeweg is ver minderd. „Momenteel rijdt één op de acht automobilisten met een te hoog alcoholpromillage in het bloed", aldus Kuiten. De CVPC vindt controle noodza kelijk niet alleen in de week einden, maar op alle dagen, ook tijdens de spitsuren. DEN HAAG Politie en marechaussee hebben in het afgelo pen weekeinde in grote delen van het land grootscheepse alco holcontroles gehouden waarbij vele tientallen automobilisten te gen de lamp zijn gelopen. Rijks- en gemeentepolitie in Alkmaar, Bergen en Schoorl heb ben zaterdagnacht 179 automobilisten aangehouden van wie on geveer de helft een blaasproef moest doen. Van deze 83 kregen 26 bestuurders een rijverbod en zeventien van hen ondergingen bovendien een bloedproef. In Tilburg werden 405 automobilis ten aangehouden van wie er er 160 moesten blazen. Zeventien kregen een rijverbod opgelegd en veertien ondergingen een bloedproef. In Waalwijk werden 360 automobilisten gecontro leerd, van wie er 136 moesten blazen. Zeven kregen een rijver bod en vier moesten een bloedproef ondergaan. Vrijdagnacht werden op dertig plaatsen in 't Gooi 1831 voertuigen aangehou den; 580 automobilisten moesten blazen; er werden 65 rijverbo den opgelegd en 46 bloedproeven afgenomen. Real roept Beenhakker op het matje MADRID Trainer Leo Beenhakker van Real Ma drid is gisteren voor de eer ste keer in het stadion San Bernabeu door zijn eigen pu bliek uitgefloten en uitge jouwd. De „koninklijke" won weliswaar met 1-0 de thuiswedstrijd tegen het Barcelonese Espanol, maar het vertoonde spel was met name in de tweede helft be droevend slecht. Real staat na dit weekeinde tweede op de ranglijst met twee punten achterstand op Barcelona. Voor een deel van het ver wende Real-publiek ligt de schuld bij de nieuwe trainer Leo Beenhakker. De Neder landse coach werd tijdens de partij grondig uitgejouwd en na de wedstrijd onmiddellijk op het matje geroepen door Carlos Mendoza, de opper machtige voorzitter van de schatrijke club. Beenhakker verzekerde na afloop van het gesprek dat er niets aan de hand is en dat iedere top club wel een dag heeft dat er minder goed wordt gespeeld: „Fysiek heeft ons team abso luut geen probleem", zo ver zekerde de Nederlandse coach op de vraag waarom zijn team in de tweede helft zo vaak slecht speelt. Eerste divisieclub Heracles overweegt uitstel van beta ling aan te vragen. De Al melose club, die waarschijn lijk werkt met het kleinste budget in het betaalde Voet bal (acht ton), zit inmiddels weer zo diep in de schulden dat surséance voorlopig het enige redmiddel lijkt. Giste ren kochten welgeteld 444 mensen een kaartje voor de wedstrijd tegen RKC. Het bestuur, dat nog 80 mille in kas heeft, wil dat sponsors snel 250.000 gulden op tafel leggen. Aan het begin van de win terslaap van de eredivisie is het duidelijk dat het betaald voetbal in Nederland uit twee groepen bestaat. Ajax en PSV vormen de ene helft. Alles wat daar nog achter komt zit in de twee de. De topploegen hebben een schrikbarend gat gesla gen met de concurrentie. Vorig seizoen bedroeg de af stand tussen winterkoning PSV en de achtervolgers (Ajax en Feyenoord) vijf punten. De kloof tussen de huidige toppers - PSV en Ajax - en de rest van de ere divisie bedraagt in 1986 res pectievelijk tien en elf pun ten. Ben Wijnstekers van Feyenoord haalt uit voor een schot, ter wijl Wilco van Buuren hem dat vergeefs tracht te beletten. Duizendste baby in Elisabeth Ziekenhuis LEIDERDORP Het Elisabeth Ziekenhuis heeft gisteravond om kwart voor zeven de duizendste baby van dit jaar mogen be groeten. Het is Senia, dochter van de familie Freke-van der Meer uit Voorhout. Moeder en kind (dat 3480 gram weegt) ma ken het goed. Het Elisabeth Ziekenhuis ging in 1981 voor het laatst over de „duizend-baby's-grens" heen. In dat jaar werden er 1035 kinderen geboren. Sindsdien is dat aantal flink gedaald. Bromfiets geschept Drie jongeren zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaar gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Kennedylaan/Edelsteensingel/Planetensingel in Alphen aan den Rijn. Het drietal zat gezamenlijk op een bromfiets, die werd bestuurd door een 24-jarige Alphenaar. Deze stak vermoedelijk linksaf de kruising over, waar de bromfiets werd geschept door een achterop komende 21-jarige Alphense automobilist. De bestuurder van de bromfiets liep een schedelbasisfractuur op, de twee passagiers, een 21-jarige inwoonster van Reusel en een 21-jarige Alphenaar arm- en beenbreuken. De bestuurder van de auto bleef ongedeerd. Voyager. Zo heet het vliegtuig dat gistermiddag op een Amerikaans vliegveld in Californië is opgeste gen om zonder brandstof bij te tanken een tocht van 43.400 kilometer rondom de wereld te maken. Dat is heel bijzonder, omdat het record op dit ge bied nog staat op 19.000 kilometer. Het mooiste is, dat bij terugkeer in Amerika nog zoveel brandstof over moet zijn, dat men nog gemakkelijk een toch tje naar Parijs zou kunnen maken. Of dat echter allemaal lukt, is wat onzeker geworden door de be schadiging van een vleugeltip bij de start. Hoe het ook afloopt: de Leidse Courant houdt u op de hoogte. Zoals altijd: vliegensvlug. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters; Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaai. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Ceidóc (Bowuvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1