ïaidM<Sowumt Meer ruimte voor centraal wonen a Sjaal met kranten STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) choolstrijd in aadsherenbuurt iopt hoog op VVD kraakt Rusland-reisje ambtenaren rROTE TOELOOP VAN OUDEREN VERWACHT hudenten zijn tegenwoordig zo tam Ouders op Herhaling verzet zich tegen centralisatie VRIJDAG 12 DECEMBER 1986 PAGINA 9 lisartsen verontwaardigd )EN „De opheffing van de vakgroep rtsgeneeskunde is een klap in het gezicht I I e beroepsgroep en een ondermijning van lisartsopleiding aan de Leidse universiteit, ^tekent ook de doodsteek voor het posta- IDiisch onderwijs in de huisartsengenees- vy'. Dat zei dr. W. J. de Graaff, regionaal i4 inator van de Stichting Deskundigheids- - dering huisartsen in de regio West Neder- [isteren tijdens een Boerhaavecursus in de ezaal van het Laboratorium voor Fysiolo verzamelde huisartsen namen een motie Waarin de „verontrusting en verontwaar- werd uitgesproken over de voorstellen et faculteitsbestuur aan minster Deetman vakgroep Huisartsgeneeskunde op te In de motie wordt tevens tot uitdruk- -igebracht, dat „deze daad ernstig afbreuk ian het vertrouwen van de huisartsen in '5 idische faculteit te Leiden". Forse schuld door gestolen credit card LEIDEN Een Leidenaar is tijdens zijn verblijf in het bui tenland voor twaalfduizend gulden benadeeld met zijn cre dit card. De man had voor zijn vertrek een credit card aange vraagd. De card is tijdens zijn verblijf in het buitenland aan hem gestuurd, maar die werd door onbekenden onderschept. Bij thuiskomst bleek de Leide naar door het oneigenlijk ge bruik van de kaart voor twaalfduizend gulden bij Di ners Club in het krijt te staan. LEIDEN De VVD-fractie in de gemeenteraad acht het reis je dat twee Leidse ambtenaren dit najaar maakten naar de Sovjet-Unie volstrekt onaan vaardbaar. Zonde van het geld en tijdverspilling, concludeer de raadslid mevrouw L. Dries- sen gisteravond tijdens een commissievergadering. De twee vertegenwoordigers van Leiden maakten deel uit van een gezelschap uit een groot aantal gemeenten, dat sportaccommodaties in de Sov jet Unie ging bekijken. Con clusie van het bezoek: in Ne derland is het met de sport aan stuk beter geregeld dan in de Sovjet-Unie, met name omdat hier veel meer in recreatieve sfeer gesport kan worden. Over het verslag dat de twee Leidse ambtenaren naar aan leiding van de reis hadden ge maakt, zei mevrouw Driessen gisteravond dat „er betere boe ken zijn geschreven over de Sovjet-Unie". „Leiden heeft geen bal aan zulke reisjes. Het geld had beter aan iets anders besteed kunnen worden. De jeugdsport in Leiden bijvoor beeld". De PvdA-fractie verdedigde de reis. Mevrouw M. van der Molen constateerde dat „de les is dat Leiden het goed doet op het gebied van de sport". Zij noemde het „van de gekke" dat nu juist de VVD kritiek had op dit soort buitenlandse reisjes. „VVD-bewindslieden kunnen er op dit gebied ook wat van. Naar Japan gaan bij voorbeeld". Met dat laatste doelde ze op een reis die VVD- wethouder F. Kuijers dit jaar naar Japen maakte. Wat ze er niet bij zei, was dat de uitnodi ging uit Japan kwam en de kosten werden gedragen door Japan. Diefstal van zink en lood LEIDEN De ge meente Leiden heeft gisteren aangifte ge daan van diefstal van lood en zink. De ge stolen goederen wer den van een dak aan de Korevaarstraat ge sloopt, waarbij een totale schade ont stond van rond de tienduizend gulden. Weer controle op verzekering auto's LEIDEN De politie van Leiden heeft van nacht voor de vierde maal deze week een con trole gehouden op het verzekerd zijn van auto's. Vannacht werden 255 voertuigen gecontro leerd, waarvan er 19 niet verzekerd bleken te zijn. In totaal zijn er deze week 1027 auto's gecon troleerd. Ruim 10 pro cent daarvan bleek niet verzekerd te zijn. „Een hoog percentage", aldus de politie. ACTIE RHUNWUK VOOR TANZANIA LEIDEN De scholenge meenschap Rhijnwijck gaat geld inzamelen voor medi sche apparatuur en medicij nen voor een ziekenhuis in het Tanzaniaanse dorpje Sumve. De school wil op deze wijze inhoud geven aan het kerstfeest. Op de avond van de 17e en 18e december worden in verschillende ge-_ bouwen aktiviteiten georga niseerd: gebouw Boshuizen aan de Toussaintkade 51 (do. 10-16 uur) en gebouw Uyt- terdijk aan de Turkooislaan 1 (wo. 19-21 en do. 10-15 uur) en gebouw Rijnsoever aan de Krom 101 in Katwijk (wo. 16-21 en do. 10-16 uur). ™£IDEN De gemeente wil de ko utende iaren de totstandkoming van entraal-wonenprojecten vergemak- elijken. Dat zal op twee manieren ebeuren: voortaan zal er jaarlijks Jen aantal woningwetwoningen oor worden gereserveerd en bo vendien is het de bedoeling dat de 'j egels voor het afgeven van woon- ergunningen worden versoepeld. Leiden is de gemiddelde wacht- ijd nu drie jaar voor een woning wetwoning, maar in het geval van een centraal-wonenproject zouden de betrokkenen voortaan al naar twee jaar een wonning mogen be trekken. Begin volgend jaar zal de gemeenteraad de nieuwe regels wat dit betreft vaststellen. Wethouder D. Tesselaar liet de raadscommissie volkshuisvesting gisteravond alvast wéten „dat het deze kant zal uit gaan". Een centraal-wonenproject bestaat uit een aantal mensen, die behalve over hun ei gen huis ook de beschikking hebben over een aantal gemeenschappelijke ruimten. Leiden kent er nu drie: de Geregracht, de Zwartehandspoort bij de Uiterstegracht en het project Boot aan de Sumatrastraat. Een vierde project is in ontwikkeling in de Stevenshof en bovendien wil de ge meente een project speciaal voor ouderen realiseren. Daarvoor wordt in januari een prijsvraag onder architecten uitgeschre ven. De drie projecten die er nu zijn, zijn op experimentele basis gerealiseerd. Daarbij liet de gemeente onder meer de gebruike lijke regels die gelden voor het verdelen van woningen voor wat ze waren. Daar mee werd het mogelijk gemaakt dat men sen die op die manier bij elkaar willen wonen, dat ook daadwerkerlijk kunnen. Wethouder Tesselaar zei gisteravond dat in het kader van de rechtszekerheid ook de toewijzing van huizen in een centraal- wonenproject vastgelegd moet worden. Probleem daarbij is, dat het vaak om mensen gaat die volgens de de gemeente lijke regels aan de beurt zijn voor een huis, terwijl anderen die voor hetzelfde project bij de Vereniging Centraal Wonen staan geregistreerd, nog een groot aantal maanden zouden moeten wachten. Om dat probleem enigszins op te lossen, wil Tesselaar het aantal punten dat een wo ningzoekende moet hebben voor hij een huis van de gemeente krijgt in het geval van een centraal wonenproejct verlagen. In de praktijk leidt dat tot een gemiddelde wachttijd van twee in plaats van drie jaar. Over het aantal woningwetwoningen da de gemeente jaarlijks speciaal voor deze groep beschikbaar wil stellen, wilde de wethouder zich gisteravond nog niet uitla ten. Ook de leden van de commissie wil den zich nog niet op een aantal vastleg gen. Leiden bouwt jaarlijks ongeveer 400 woningwetwoningen. «SE HOUT-SCHOOL VREEST OPHEFFING pEN De school- 1 rond de nieuwe ibare basisschool in de Isherenbuurt loopt Is hoger op. Tussen de 10 estant-christelijke v)se Houtschool en de 0 omstige openbare ,'yjol in de Raadsheren- <tt is een felle strijd randt, omdat de eer- fjzich in zijn voortbe- 01 bedreigt voelt. Vol- de ouderraad van de se Houtschool is door gemeentebestuur op. gronden mede ding verleend aan de jst van de nieuwe 'lol die volgend jaar istus de deuren hoopt >enen. rwijs-wethouder H. van en verklaarde gister- 1 op een raadscommissie- dering echter ruim- ts" overleg te hebben ge- I metde directie van de e Holitschool. Zij verweet fractievoorzitter J. Wa- L mp, die op een ledenver- ing stelde dat er met ekeningen gemanipu- was „de schoolstrijd in Boerhaavedistrict op te en". ollege van B en W van n heeft een paar maan- [eleden na unaniem ad- door de raadscommissie wijs, besloten medewer- te verlenen aan de stich- (ADVERTENTIE) Kooy vertelt U geen 'okjes, hij brengt ze in Kerstdorp 1GEMEESTER GOEKOOP BU PRESENTATIE UNIVERSITAIRE ALMANAK: ting van een openbare school in het Boerhaave-district. Van Dongen gaf gisteravond toe dat het leerlingenaantal in de wijk maar nauwelijks de vestiging van twee scholen toeliet. Op beide scholen die nen ieder minimaal 125 leer lingen te zitten, terwijl de prognoses voor de gehele wijk slechts uitgaan van een totaal van 240 leerlingen. „De prog noses zijn mager", gaf Van Dongen toe. Zij gaf echter te kennen dat B en W hadden in gestemd met de stichting van een nieuwe school, omdat daar behoefte aan was. Zij verweet het CDA nu hoog op te spelen terwijl eerder met de openbare school was inge stemd. „De magere prognoses waren toen ook al bekend", merkte ze op. Wethouder Van Dongen zei bovendien uitge breid overleg te hebben ge voerd met de directie van de Leidse Houtschool. „Ik be schouw het de taak van de di rectie om de ouders in te lich ten", zei Van Dongen. Na een brief van de verontruste ou derraad aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (GS) heeft zij zich voorgenomen met de raad te gaan praten. Daar staat echter de komst van de openbare school niet meer ter discussie. Inmiddels hebben GS inge stemd met de stichting van de openbare school. Deze toe stemming door de provincie is verplicht. In de beslissing van GS speelde mee dat „eventuele negatieve gevolgen vor de Leidse Houtschool geen rol spelen bij de beoordeling van een openbare schoolvoorzie- ning". Vanmiddag vergadert de commissie onderwijs uit Provinciale Staten over deze beslissing van GS. Deze com missie adviseert GS. Schouwburg Het is niet aannemenlijk dat veel mensen het be staan van de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest nog niet opgemerkt zouden hebben, al was het aan de buitenkant van het gebouw nauwelijks te zien. Voor de zekerheid heeft de directie het nog maar eens op de voorgevel laten zet ten, een karwei dat één dezer dagen werd voltooid. Heropening Mayflower LEIDEN Hotel Mayflower is gistermiddag door mevrouw J.G. Fase-Dubbelboer, wet houder economische zaken van Leiden, officieel hero pend. Mayflower, een hotel en receptieruimte, is tijdens een recente verbouwing gemoder niseerd. De officiële opening aan de Beestenmarkt 2 werd gevolgd door een receptie. 1EN „Regels zijn als la- je moet er tussen leven", burgermeester C. Goe- gistërmiddag tijdens de ële presentatie van de >e Universitaire Almanak De almanak heeft dit als thema „Tussen de re- vas in het Groot Auditorw 'an het Academiegebouw pvol tijdens de officiële ikomst. De aanwezigen i Rutger Ploum, voorzit- /an de Almanakredactie, eerste exemplaar van de ddels 17e editie van de al- »k overhandigen aan svervangend rector mag us Prof. Dr. J. Rispens, burgervader C. Goe de bekende strafpleiter M. Moszkowicz en finan- expert R. Kamer. Beide e heren leverden een bij- aan de almanak, ilmanak bestaat uit drie delen: een thematisch deel, een gedeelte met tips over Leidse en universitaire zaken en een adressenlijst van de Leidse studenten. Het aardigst om te lezen is het gedeelte over het thema „Tussen de re gels". Daarin staan naast de bijdragen van Moszkowicz en Kamer stukken van Willem Wilmink, Paul van Vliet, Amy Groskamp-ten Have en drie interviews met journalisten, alle handelend over het spel van het leven en de daarmee verbonden regels. Zo zal vol gens Amy Groskamp-ten Have (auteur van het boek „Hoe hoort het eigenlijk") een „wel opgevoed "iemand in gezel schap nimmer „spugen, zich krabbben of gesticuleren bij het praten De uitreiking werd gevolgd door een drietal speeches, waarbij de sprekers ingingen op het thematisch deel van de almanak. Prof. Dr. J. Rispens complimenteerde de redactie met het resultaat. „Een aan winst voor de Leidse gemeen schap". Rispens verklaarde graag te hebben willen mee werken aan de almanak: „Mijn bijdrage zou zich toegespitst hebben op de speeltuin van het leven, met de regels daar als grenzen omheen". Burger meester C. Goekoop gaf de Leidse studentenpopulatie in zijn rede een veeg om de oren. „Wat zijn studenten tegen woordig netjes", sprak hij. „Zo netjes en tam zelfs dat ze niet eens meer de straat opgaan te- gen de maatregelen die Deet man treft". Mr. Moszkowicz hield een ernstig betoog. Hij richtte zich met name tot be stuurders en regelgevers. „Re gel matig", betoogde hij. „Juist daardoor wordt verstikking van initiatief, irritatie en ver zet voorkomen". LEIDEN Volgens wethou der H. van Dongen (onderwijs) mag de stichting van één orga nisatie voor basiseducatie er niet toe leiden dat de bestaan de instellingen op dit terrein hun eigen identiteit op moeten geven. Verschillende organisa ties, waaronder de grootste 'Ouders op Herhaling' zijn te gen deze eenwording omdat zij bang zijn dat het eigen karak ter van hun instelling verloren De stichting van deze centrale organisatie moet het aanbod van basiseducatie 'in Leiden verbeteren. Het centraliseren van de voorzieningen op dit terrein is door het rijk afge dwongen maar heeft de in stemming van het gemeente bestuur. Van Dongen stelt zich voor dat vanuit de nieuw te vormen stichting het beleid wordt gemaakt maar dat de verschillende instellingen op hun eigen locaties hun eigen naam kunnen behouden. Een definitieve beslissing hierover moet het nieuwe stichtingsbe stuur echter nemen. In het nieuwe beleid voor ba siseducatie wordt er vanuit ge gaan dat het onderwijs slechts gegeven mag worden door professionele beroepskrachten. De vrijwilligers, waarvan de basiseducatie nu grotendeels van afhankelijk is, mogen daarbij slechts helpen. Om toch het aantal nu bestaande lesgroepen te kunnen handha ven, wil de gemeente extra geld uittrekken om nieuwe be roepskrachten aan te kunnen trekken. Dit is echter mede af hankelijk van de bezuinigin gen waarover het volgend voorjaar beslissingen moeten worden genomen. „Of er nu 1 of 10 miljoen bezuinigd moet worden, ik sta ervoor dat er extra geld voor basiseducatie beschikbaar komt", aldus Van Dongen. De wethouder sloot niet uit dat door de reorganisatie beroeps krachten van wijk zullen moe ten veranderen. „Het is niet uitgesloten dat er met mensen geschoven gaat worden", aldus Van Dongen. Volgens de wet houder is het niet uitgesloten dat mensen op een wachtlijst terecht komen wanneer zij weigeren om buiten hun eigen wijk lessen te volgen. Dit is één van de gevolgen van het nieuwe beleid waartegen bij voorbeeld de cursisten van 'Ouders op Herhaling' fel pro testeren. Zij willen les blijven krijgen in hun eigen omgeving van de hun vertrouwde leer krachten. Zij vrezen boven dien dat het aantal lesgroepen moet worden ingekrompen omdat de gemeente niet vol doende geld voor bevoegde leerkrachten op tafel wee| te leggen. 'Ouders op Herhaling' verklaarde gisteravond dan ook onder geen beding mee te zullen werken aan de reorga nisatie ook al zou dit tot ophef fing van hun organisatie lei den. Het merendeel van de le den van de commissie onder wijs stemde echter in met de plannen van het college. Al leen het CDA sprak zich tegen centralisering uit. (ADVERTENTIE) Kerstdorp te Lisse tijdens de koopavonden feeëriek ver licht, adembenemend, meer dan 10.000 lichtjes. Horus Het open podium in Le Bam boe aan de Herenstraat van folkclub Horus gaat van avond niet door. Het eerste D open podium is gepland voor BuItlopen 2 janauri. treedt morgen van 11.30 tot 12.30 uur op in het warenhuis Vroom en Dreesmann in Lei den. Tevens zal hij platen signeren. Ash ton maakt mo menteel een pijlsnelle carriè re door. Hij won de sound- mix/play backshow van Hennie Huisman, had direct daarna een eigen hit en maakte een langspeelplaat. Inmiddels is hij een veelge vraagd artiest. Frank Ash ton De zanger Frank Ashton Het nieuwe fietsparcours van Swift is morgen decor voor het zogenaamde Buitippen. Er kan gelopen worden over 2,5 5, 10, en 15 kilometer. De start van de 15 km is om 10.30 uur en de start van de overige afstanden vindt om 10.45 plaats. Inschrijven a f 2,50/f 3,50 in de kantine van Swift, bij het fietspar cours in stadspark de Bult aan de Roomburgerweg. Er is verkleed- en doucheruimte. Jazz De Leidse bassist Dolf del Prado treedt zondag met zijn swing-mates op in Jazz on Sunday in het bowling-res taurant van Hans Menken aan de Boshuizerlaan. De aanvang is 15.30 uur. Raad van State verwerpt bezwaren tegen gronddepot DEN HAAG/LEIDEN De Raad van State heeft de bezwa ren tegen het inrichten van een opslagplaats voor vervuilde grond in Roomburg niet geho noreerd. De bezwaren van de Stichting Meerburg werden niet ontvankelijk verklaard en het protest van de eigenaar van de in Roomburg gelegen jacht haven werd afgewezen. Deze uitspraak werd vanochtend ge daan, nadat omwonenden dins dag bezwaar hadden aangete kend tegen deze stort. De om wonenden vreesden dat Room burg voor een reeks van jaren met de vervuilde grond zou worden opgezadeld, hetgeen echter door de gemeente werd ontkend. De uitspraak stelt de gemeente in de gelegenheid de werkzaamheden aan de stort plaats voort te zetten. Onduide lijk is echter nog of er op die plaats ook daadwerkelijk ver vuilde grond gestort mag wor den. Daarover houdt de Raad van State op 23 december een hoorzitting naar aanleiding van de bezwaren van omwonenden die tegen het verlenen van een vergunning door B en W voof1 het storten is afgegeven. De ge meente is niet van plan de ver ontreinigde grond van een ter rein aan de Hekkesteeg, die momenteel in een drijvende container wordt opgeslagen, naar Roomburg te vervoeren. Dat gebeurt niet eerder dan na dat een definitieve en voor de gemeente positieve uitspraak over de hinderwetvergunning is gedaan. Overigens wordt niet uitgesloten dat een tweede con tainer nodig zal zijn om alle grond van de Hekkesteeg op te kunnen slaan. De sanering van andere vervuilde terreinen in Leiden is voorlopig stopgezet. (ADVERTENTIE) In het Kerstdorp te Lisse vergeet je waarvoor je gekomen bent. SCHOLIEREN BEGINNEN B.V.REMBRANDT LEIDEN Leerlingen van de Rembrandt Scho lengemeenschap in Lei den zullen volgende week een eigen besloten vennootschap oprichten met de naam B.V. Rem brandt. Aandelen wor den uitgebracht a vijf gulden, een Raad van Bestuur wordt gefor meerd en een Raad van Commissarissen houdt toezicht. Doel van de scholieren- b.v. is de verkoop van zelfgemaakte kunstwer ken op de Leidse markt. Als eerste marktdag staat 20 december gepland. De oprichting van de B.V. en de daarmee verband houdende activiteiten zijn een voortvloeisel van de lessen Bedrijfsecono mie van leraar Arnold van der Capellen aan de klassen 4 en 5 atheneum. Uitgaande van het feit, dat zelf doen leerzamer is dan „klassikaal aanho ren" werd in samen spraak met een aantal le raren besloten de ven nootschap op te richten. Het blijft overigens uiter aard bij een fictieve vorm, maar de school probeert wel alles zo rea listisch mogelijk uit te voeren. Zo heeft de op richtingsvergadering plaats op 17 december in aanwezigheid van wet houder H. van Dongen van onderwijs. Daar wor den de statuten gepas seerd door notaris mr. Th. van Seggelen en ver volgens is er de algemene vergadering van aan deelhouders. De 23 deel nemende leerlingen heb ben een Raad van Be stuur gekozen, die als lei ding van de b.v. een aan tal werknemers onder zich heeft. De Raad van Commissa rissen wordt gevormd door rector B. Geerts en enkele leraren. De activi teiten van de leerlingen zullen steeds een vervolg krijgen in de diverse les sen, met speciale aan dacht voor de boekhou ding en zaken als winst gevendheid en omloops nelheid. Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande_ Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de sjaal naar: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld 2500 Vd Den evuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I Haag (postzegel betalen wij). 1 _8 .rsgtel CcidócSomant

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9