...belonen we met Yi fles Veuve Amiqt Brut. Een testrit in een Volkswagen... SUBARU JUSTY II VERGROOT EN VERSTERKT AUTO ËekUcSouiant DONDERDAG 11 DECEMBER 1986 PAGINA f V-'AMIOT fc-H Rond de Kerst vieren wij, als Volkswagendealer, feest. En u bent uitgenodigd. Allereerst om een testrit te maken in een van de vele Volkswagens. N iet zomaar een testrit, maar eentje met heel wat extra's. Om te beginnen krijgt u nö het maken van een testrit en het invullen van een testrapport 'n heerlijke fles Veuve Amiot Brut* cadeau. Dat lijkt ons wel gepast met de feestdagen voor de deur. Maar er is meer Als u er snel bij bent, dat wil zeggen vóór 21 december, dan krijgt u bovendien twee schitterende champagneglazen* bij de fles aangeboden! Wellicht dat de testrit u over tuigt om in te gaan op ons volgende aanbod. U heeft immers uitgebreid kennis gemaakt met de Volkswagen van uw keuze. Een auto die uitmunt door kwaliteit, betrouwbaarheid en veel rijplezier. Een auto waarmee u met trots 1987 binnen zou kunnen rijden. Mocht u dus na de testrit, binnen de actie periode** besluiten een Volkswagen te kopen, dan hangt er in de Kerstboom in onze showroom een aantal zeer interessante enveloppen op u te wachten. Waaruit u er één mag kiezen. In elke envelop zit een accessoire-cheque, in waarde oplopend tot f 1.000,-. Waardoor u uw Volkswagen gratis kunt uitvoeren met misschien licht metalen velgen of een schitterende radio-cassette speler. De ruime keuze is aan u. Zin in een fles Veuve Amiot Brut met champagne glazen, in een testrit, in accessoires, in een Volks wagen? Kom dan snel naar ons toe en deel mee in de feestvreugde. Wellicht dat u straks iets heel moois heeft te vieren. Als u wilt weten waar u van dit aanbod kunt profiteren bel dan 020-867351. Volkswagen.Wie anders? men, daar de grotere motor niet speciaal uitnodigt sneller te gaan rijden. Qua interieur en uitrusting onderscheid de Justy II zich niet van de andere modellen, van buiten is hij nog herken baar aan een nieuwe grille. We misten in ons proefexem plaar van binnenuit verstel bare buitenspiegels, doch die schijnen wel tot de stan daarduitrusting te behoren - we hadden zeker een „voor serie-model", al kunnen de dashboardknoppen ons niet overtuigen. Verlichting, maar wat lastiger is, de rui tenwissers laten zich niet be dienen zonder een hand van het stuur te nemen. De be paald niet overbodige achter- ruitwisser heeft helemaal een veraf geplaatste schakelaar, boven die voor de achterruit- verwarming, beide niet in het directe zicht van de be stuurder. De versnellings pook daarentegen staat prima onder handbereik en laat zich zeer prettig bedienen. Zoals in andere Subaru's heeft de 4WD een knopje bo- venin de pookknop om de j vierwielaandrijving in te schakelen een ideaal systeem dat gewoon willekeurig tij dens het rijden bediend kan i worden. Dan komen we op de alles zins redelijke prijzen: van 17.995 voor de Justy SL II (driedeurs) tot 20.995 voor de SL II Sunroof 4WD. Ver dere interessante ontwikke lingen bij de Justy zijn nog in het vooruitzicht: in Japan rijdt hij al met Transmatic. Die versie, met de door Van Doorne bedachte traploos va riabele automatische trans missie zou in de loop van 1987 ook naar ons land kun nen komen en daarmee hoogstwaarschijnlijk de eer ste Transmatic-auto op de markt worden. Die Transma tic is echt een heel interes sant en comfortabel ding, dus we wachten vol spanning af. Vrijwel op de kop af is Suba ru nu twee jaar in Nederland op de markt met de Justy, een klein model dat beter op de Europese smaak aansluit dan de nog kleinere Mini Jumbo die al langer op de markt is. Die heel kleine au to's hebben de trend op dit moment tegen: men gaat ook bij kleinere auto's meer com fort, ruimte en prestatie ei sen. De Japanse merken spe len op die trend natuurlijk meteen in, zoals ze op elke wens van „de markt" snel re ageren. Subaru stelt zich wat dat betreft nog terughoudend op. maar breidt nu wel de Justy-serie uit. Daarmee kan dan ook de aansluiting op de L-serie middenklassers beter ge maakt worden, een serie die ondertussen eveneens flink uitgebreid is, met name naar de meer exclusieve kant. Bij de Justy II gaat het dan in verhouding nog bescheiden het voornaamste verschil is een grotere motor ten op zichte van de overige Justy's, die gewoon op het program ma blijven. De reeks krijgt er drie nieu we modellen bij en komt zo doende op een totaal van acht varianten. Uiteraard mocht een vierwielaangedre- ven variant niet ontbreken, in driedeurs versie zoals bij de bestaande Justy en boven dien standaard van een gla groot van 998 naar 1189 cm3 door een krukas met grotere slaglengte toe te passen. Op zich is dat al gunstig voor het koppel, gunstiger in elk geval dan een grotere cilinderbo ring. Daarmee nog niet te vreden voorzag Subaru de ci-. linderkop nog van drie klep pen per cilinder, hetgeen door een verbeterde „adem haling" ook nog eens kan zorgen voor meer souplesse. Dat leidt dan tot een 10 kW of 13 pk hoger vermogen - in totaal 50 kW/68 pk - en een 15 Nm hoger koppel (95 Nm totaal). Het is een beetje in tegenspraak met toename van de souplesse dat het maximum koppel bij hetzelf de toerental wordt ontwik keld als in de kleinere motor, al zijn voor het maximum vermogen wel 400 toeren minder vereist. Standaard is ook deze krachtbron steeds gekoppeld aan een vijfbak, met verschillende redukties voor de twee- en vierwie- laangedreven versies. In bei de transmissies is de vijf in elk geval een nogal extreme overdrive die weinig trek kracht meer biedt. Bij de 4WD heeft ook de vier al een behoorlijk overdrive-effect, zodanig dat je soms helemaal vergeet nog eens naar vijf te schakelen. De sprong tussen drie en vier is groot, en dat alles bevordert de levendig heid niet. Bij de tweewie- laangedreven versies sluiten de versnellingen beter op el kaar aan, maar zorgt een lan gere eindoverbrenging dat het „overdrive-effect" er niet minder om wordt. Vandaar dus dat op het eerste gezicht van betere prestaties niet di rect wat te merken valt. Stiller en zuiniger Het verschil bij de Justy II zit hem meer in het motorka rakter, dat door de driecilin der-constructie wel apart blijft. We doelen dan op het nogal zware geluid, dat bij de grotere motor toch duidelijk minder luid wordt. De trek kracht bij laag toerental is nog niet imponerend, maar het machientje komt makke lijk op toeren, (zoals gezegd zonder te veel misbaar) en wil vanaf zo'n 4000 tpm best trekken. Aan dat gemakke lijk op toeren komen bemerk je toch wel de ruimere adem haling via twee inlaatklep- pen per cilinder; het bedoel de effect heeft Subaru dus gerealiseerd. En juist de ge makkelijker acceleratie heeft gevolg voor het brandstof verbruik. Volgens ECE-cij- fers is de grotere motor zui niger dan de kleine, behalve in stadsverkeer. In de prak tijk kan dat er ook wel uitko De Subaru 1.6 GL Coupe INFORMATIELIJN VOORZIET IN BEHOEFTE ANWB helpt verkeersslachtoffers met problemen zen zonnedak voorzien. Daarnaast kent de Justy II een SL zonder vierwielaan drijving en zonnedak, en een GL met vijf deuren. Het prijsverschil met de verge lijkbare bestaande Justy's be draagt exact 2000 gulden. Daarvoor krijgt men dan niet alleen die grotere motor, maar ook een verhoogd dak dat met name aan de achter zijde oploopt en aan het eind gesierd wordt door een aan gezette spoiler. Meer hoofd ruimte dus, vooral op de ach terbank, bij overigens gelijk- gebleven afmetingen. Het hoogteverschil bedraagt van buiten drie centimeter. Nu was de Justy gemeten naar zijn omvang toch al vrij ruim (behalve dan voor bagage) zodat dat stukje extra hoofd ruimte daar mooi bij aansluit. Drie maal drie Een ingrijpend verschil brengt de nieuwe motor niet; het is meer een kwestie van extra verfijning. Als in de andere Justy's telt de motor drie cilinders plus een ba lans-as om de extra trilling van een driecilinder weg te werken. De inhoud is ver DEN HAAG De ANWB-informatielijn voor verkeersslachtoffers die vorig jaar mei van start ging heeft zeker in de beginperiode rood gloeiend gestaan. Op jaarbasis vinden nu on geveer 2.000 gesprekken van gemiddeld een half uur plaats. Naar de om vang van de groep ver keersslachtoffers gezien een zeer behoorlijk be reik, meent de ANWB. Dit staat in het jaarver slag 1985 van deze bond dat gisteren is gepubli ceerd. Wat bij de vragen op juridisch gebied op viel was het zeer grote aantal vragen over smar- tegeld (43 procent); een onderwerp waar nog steeds veel onbekend heid over bestaat, aldus het jaarverslag. Er zijn in Nederland op jaar basis ongeveer 50.000 ver keersslachtoffers. Van hen worden 15.000 opgenomen in ziekenhuizen en 2.000 tot 3.000 mensen ondervinden blijvende gevolgen van het letsel. De informatielijn staat open voor alle verkeers slachtoffers. Van degenen die een beroep op de informatie lijn deden was 80 tot 85 pro cent ANWB-lid. Ingewikkeld De ANWB begon met de nieuwe dienstverlening voor verkeersslachtoffers omdat dezen, hun naaste familiele den of nabestaanden te ma ken krijgen met vaak inge wikkelde problemen van on der andere medische, emotio nele, financiële, fiscale, juri dische, verzekeringstechni sche en administratieve aard. Vaak komen de mensen er niet zonder deskundige hulp uit. Van de lijn werd gebruik gemaakt door slachtoffers (57 procent), familie (32 procent), kennissen (6 procent), nabe staanden (3 procent) en ver- Het verkeer eist jaarlijks 50.000 slachtoffers. De Subaru Justy II Sunroof 4WD oorzakers van het ongeluk (2 procent). Opvallend maar niet onver wacht noemt het jaarverslag dat de meer ongevalsvatbare verkeersdeelnemers zoals motorrijders en (bromfiet sers die met ruim 35 procent sterk vertegenwoordigd wa ren. Het aantal voetgangers was daarentegen laag. De meeste vragen, 48 pro cent, hadden betrekking op juridische problemen. Daar van ging bijna de helft (43 procent) over de smartegeld-" problematiek. Van de overige vragen was 39 procent van verzekeringstechnische aard. Zeer vaak kwamen ook de emotionele problemen in de telefoongesprekken aan de orde. Het ging om gevoelens van angst, verdriet, rouw, wrok jegens de veroorzaker en het leren leven met een handicap. In dat verband wijst de ANWB er op dat de medewerkers van de infor matielijn een speciale trai ning hebben gevolgd om met dit soort zaken om te gaan. Zolang de voorraad strekt. De octieperiode loopt van 12 t/m 31 december 1986. Datum getekende koopovereenkomst is beslissend. Smartegeld Over de smartegeldkwestie en het actieve schaderege- lingsbeleid schrijft de ANWB dat vanuit de ervaringen met de informatielijn tot nu toe signalen komen die in het kader van algemene beharti ging van het algemeen be lang nadere aandacht behoe ven. De ANWB is daarom in overleg getreden met het Verbond van Verzekeraars over de in 1985 door hen ge ïntroduceerde smartegeldfor- mule. Het feit dat zo weinig mensen raad weten met de smartegeldproblematiek roept de vraag op naar meer duidelijkheid en meer publi citeit. Ook vraagt de ANWB van alle instanties waarmee ver keersslachtoffers te maken kunnen krijgen (politie, zie kenhuizen, artsen, verzeke ringsmaatschappijen en rechtshulpverleners) vooral meer begrip en persoonlijke aandacht voor de specifieke problemen van de het ver keersslachtoffer. De ANWB-informatielijn voor verkeersslachtoffers is op werkdagen tussen 9.00 en 17.00 uur bereikbaar on der nummer 070-246677.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8