Piraterij in produktie geneesmiddelen Amstel 1870 alternatief voor computerpilsje RENTE VOORAF VOOR EEN EXTRA HOOG RENDEMENT NMB BANK Beurs van Amsterdar ECONOMIE CcidócSommit DONDERDAG 11 DECEMBER 1986PAGltf China laat weer Sovjet-expo toe PEKING De eerste grote Sovjet-ten- toonstelling van industriële en commer ciële produkten sinds 32 jaar opent vrijdag haar deuren in Peking. De expositie geeft tot 28 december op een oppervlakte van 4.600 vierkante meter een beeld van de Sovjet-produktie op de gebieden van kernenergie, ruimtevaart, buitenlandse handel, medicijnen, onderwijs en reizen. De handelsbetrekkingen tussen de Sovjet unie en China hebben een aanzienlijke vlucht genomen sinds in 1982 onderhan delingen op gang kwamen over normali sering van de betrekkingen. China hield in juli en augustus voor het eerst sinds ruim dertig jaar in Moskou een grote ten toonstelling van commerciële en indus triële produkten. Benzinetoerisme viert hoogtij EINDHOVEN Het benzinetoerisme met België heeft sedert de accijnsver hoging eerder dit jaar een grote vlucht genomen. Uit een enquête onder pomp houders in de grensstreek is gebleken dat de benzine-omzetten op Belgisch grondgebied soms meer dan verdrie voudigd zijn. In Nederland zijn omzet dalingen van ruim dertig procent geen uitzondering. Een liter super is in België dik twee dubbeltjes goedkoper dan in Nederland. Veel Nederlanders die in België tanken laten ook een jarrycan vullen. Een Bel gische pomphouder vergeleek de situa tie met de oliecrisis toen de benzine in Nederland op de bon was. Ook toen vierde het benzine-toerisme hoogtij. WILD NIET GEWILD ZOETERMEER De poeliers in Neder land slagen er maar niet in om wild tot een populair vleesgerecht te maken, in tegenstelling tot bij voorbeeld in België. Wel eet de consument steeds meer kip, want dat is goedkoop en vlug klaar. Wild daarentegen vindt de consument duur, moeilijk te bereiden en alleen pas send bij feestdagen zoals Kertsmis. Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf is tot deze conclusies ge komen na een een blik te hebben gewor pen in de keuken van de poeliersbran che. die uit circa 700 winkels bestaat. Per hoofd van de bevolking wordt er per maand ruim een kilo kip gegeten, 7,5 procent meer dan vijf jaar geleden. De consumptie van wild van eigen fornuis is te verwaarlozen. In restaurants wordt tachtig procent van de totale wildafzet gegeten. TIEN MILJOEN SUBSIDIE VOOR 71 WINDMOLENS SITTARD De Nederlandse Energie Ontwikkelingsmaatschap pij NEOM heeft 10 miljoen gulden subsidie toegekend voor de bouw van 71 windturbines met een vermogen van 14 megawatt. Mogelijk wordt dit jaar de subsidie nog verhoogd omdat het aan tal aanvragen het bedrag voor 1986 overtreft. Daarover neemt het ministerie van economische zaken nog deze week een beslis sing, aldus gisteren een woordvoerder van het ministerie. Het ministerie wil de bouw van turbines stimuleren. Bij de be handeling van de aanvragen nu is de kwaliteit van de turbines daarom soepel beoordeeld. De kwaliteitscontroleur, het Energie centrum Nederland (ECN), zag namelijk geen kans nog voor het eind van dit jaar certificaten af te leveren. Tot 1991 heeft het ministerie in het kader van het Integraal Pro gramma Windenergie (IPW) een bedrag van totaal 105,5 miljoen gulden beschikbaar om te bereiken dat tegen die tijd 150 mega watt aan windvermogen staat opgesteld. SENATOR KIERS: GEZONDHEIDSZORG IN GEVARENZONE DEN HAAG/DELFT De produktie van genees middelen in ons land wordt volgens CDA-sena- tor Kiers geteisterd door bepaalde vormen van economische piraterij. Het komt steeds vaker voor dat bedrijven ge neesmiddelen namaken waarvan de octrooien nog niet zijn verlopen. Deze bedrijven, die geen re search behoeven te doen en dus tegen aanmerke lijk lagere kosten kunnen produceren, zouden ge bruik maken van tot nu toe over het hoofd gezie ne mazen in de wet. Om deze reden heeft onder meer de Nederlandse farma ceutische industrie Gist Bro cades in Delft het peperdure onderzoek naar nieuwe ge neesmiddelen gestopt. Ook andere bedrijven overwegen de kostbare research te stop pen. Gist-Brocades ziet geen mogelijkheden meer de mil joeneninvesteringen, die met het onderzoek naar nieuwe geneesmiddelen gemoeid zijn, terug té verdienen zolang an dere bedrijven de Brocades- vindingen met de wet in de Gevarenzone Volgens Kiers, die zegt zeer bezorgd over deze ontwikke lingen te zijn, komt door het stopzetten van de research de gezondheidszorg in de geva renzone en zal ook de kwali teit van het geneesmiddel ge vaar lopen. Kiers heeft de kwestie dezer dagen in de Eerste Kamer tijdens een be sloten commissievergadering aanhangig gemaakt. Overigens is de farmaceuti sche industrie niet in elk op zicht even gelukkig met de actie van Kiers. Dat komt om dat veel farmaceutische be drijven, en daaronder ook de van oudsher bekende produ centen van geneesmiddelen, boter op hun hoofd hebben en ook van dezelfde mazen in de wet gebruik maken door ge neesmiddelen na te maken die tegen hoge kosten door de concurrentie werden vervaar-' digd. In de Eerste Kamer is een wijziging aan de orde van de Rijksoctrooiwet. Doel van de wijziging is de Nederlandse wet meer in overeenstem ming te brengen met soortge lijke wetgeving elders in de Europese Gemeenschap. Kiers vindt echter dat het niet bij deze wijziging moet blijven maar dat ook andere wijzigin gen doorgevoerd moeten wor den om een eind te maken aan de naar zijn mening bru tale en hachelijke inbreuken op jarenlange bestaande oc trooien in de geneesmiddelen sector. Temeer daar deze gang van zaken rechtstreeks van invloed is op de kwaliteit van het geneesmiddel en op de ge zondheidszorg. Twintig jaar De octrooien op geneesmidde len hebben doorgaans een looptijd van twintig jaar. Maar door de strenge eisen die aan de invoering van een nieuw geneesmiddel verbon den zijn en ook aan de export daarvan naar andere EG-lan- den, duurt het dikwijls tien tot twaalf jaar voordat einde lijk aan de produktie kan worden begonnen. Pas dan wordt iets van de geldverslin dende onderzoekskosten te rugverdiend. Onder sommige omstandighe den zijn octrooihouders echter verplicht hun licentie met een collega-concurrent te delen (dat zijn de zogenaamde dwanglicenties). Dat speelt vooral wanneer het gaat om zeer elementaire en belangrij ke produkten, zoals genees middelen. Dwanglicenties ko men echter voornamelijk al leen in Nederland voor. Dat verklaart volgens Kiers een opmerkelijke buitenlandse be langstelling voor de Neder landse geneesmiddelenmarkt. Kamer wil actie tegen melkdumping DEN HAAG De drie grote fracties in de Tweede Kamer hebben de bewindslieden van economische zaken -verzocht op te treden tegen de door de Nederlandse melkindustrie toegepaste prijsdiscriminatie. In een brief aan minister De Korte en staatssecretaris Evenhuis schrijven de Kamer leden Schartman (CDA), Schaefer (PvdA) en Van Erp (VVD) geschrokken te zijn van de boetes die de Europese Commissie vijf Nederlandse melkfabrikanten heeft opge legd. Daaruit zou zijn gebleken dat de melkindustrie de super markten Aldi en Edah melk- produkten onder de kostprijs heeft verkocht. Voor het jaar 1983, zo is vast gesteld, heeft de bijdrage aan deze twee supers 1,7 miljoen gulden bedragen. De lasten zijn doorberekend aan de ove rige kleinhandel en de kamer leden nemen aan dat dit over meerdere jaren heeft plaatsge vonden. De kamerleden noe men het wrang dat juist de kleinere ondernemers, met name rijdende winkels, moeten bijdragen aan het ver groten van de aantrekkings kracht van genoemde „dis counters". De vaste kamercommissies voor economische zaken en voor het midden- en kleinbe drijf willen een nadere toe lichting op de beschuldiging van de Europese Commissie dat de Nederlandse melkfabri kanten (Melkunie, Menken, Coberco, DMV Campina en Domo) een min of meer for meel „kartel" zouden hebben gevormd. MARKTEN VEEMARKT DEN BOSCH (10-12) - Prijzen: dlkbillen extra kw. 9.00- 13.00. stieren (resp. 1e en 2e kw.) 7.65-8,45 6,35-7,65. vaarzen (resp. 1e en 2e kw.) 6,80-7.50 5.80-6.80. koel en (resp. 1e. 2e en 3e kw.) 6,70-7,45 5.75-6.70 4,75-5.75. worstkoeien 4.70-5.60. vette kalveren (resp. 1e en 2e kw.) 6.25-6.50 5,75-6.25. schapen 120-210. per kfl 4,40-6.00. lammeren (rammen) 120-210, per kg 8,00-9,00. lammeren (ooien) 100-180. per kg 7.30-8,00. varkens 2.60-2,70. zeugen (resp. 1e en 2e kw.) 2,35-2,45 2,25- 2,35. melk- en kalfkoelen (resp. Ie en 2e soorl) 1900-2700 1400-1900. melk- en kalfvaarzen (resp. 1e en 2e soort) 1800-2675 1300-1800. guste koeien 1600-2000. enterstieren 1500- 2100. pinken 975-1575. graskalveren 600-1000. nuka's voor de mest rood bont stieren 400-730, vaarskoeien 300-500. nuka's voor de mest zwart bont stieren 250-500. vaarskoeien 200-350. weidelammeren 125-200. bokken en geiten 30-125. Aanvoer: slachtvee 1648. stieren 307. gebruiks- vee 1089. jongvee 385. nuka's rood bont 1172, zwartbont 1080. slacht schapen en lammeren 806. gebruiks- schapen en lammeren 596. yarkens 784. bokken en geiten .123. totaal 7990. Stemming (resp. handel en prij zen):'Slachtvee stil - gelijk, stieren flauw - iets lager, gebrulksvee redelijk gelijk, jongvee, nuka's. schapen, lammeren en varkens rustig - gelijk, bokken en geiten eveneens rustig - gelijk. KAASMARKT WOERDEN (10-12) - Aanvoer 10 partijen. Eerste kwaliteit 8,05-8,40 per kilogram, extra en zwa re tot 9,15 en boeren leldse 10,40. EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (10-12) - Aanvoer 1.732.320 stuks. Stemming traag. Prijzen in gul den per 100 stuks: eieren van 55-56 gram 11.87. 60-61 gram 12,41-12.76 en 65-66 gram 12,92-13.07. Vleugellam Het is de vraag of deze Airbus 320, die volgens schema komende lente haar eerste vlucht zou beleven, de lucht in kan. De Westduitse vleugel van het Europese vliegtuigbouwconsortium Airbus Industrie heeft namelijk serieuze financiële problemen. Het concern heeft ongeveer 2 miljoen mark (ongeveer 2,3 miljoen gulden) nodig en heeft de overheid om steun gevraagd. Het vliegtuig heeft plaats voor 150 personen en wordt gebouwd in Toulouse (Frankrijk). Arnhem wil stop Kalkar-project ARNHEM De gemeente Arnhem zal bij de Westduitse rege ring aandringen op onmiddellijke stopzetting van de bouw van de snelle kweekreactor in Kalkar. Uit de ramp met de kerncen trale in het Russische Tsjernobyl is volgens het college van bur gemeester en wethouders van Arnhem gebleken dat zo'n zwaar ongeluk minder onwaarschijnlijk is dan tot voor kort werd aan genomen. Gezien de afstand tussen Kalkar en Arnhem (35 kilo meter) zullen ook de gevolgen van een „licht" ongeluk in de snelle kweekreactor voor de Rijnstad al aanzienlijk zijn, zo schrijven B en W in een notitie aan de gemeenterad Weinig kans op nieuwe Opec-produktieverdeling GENEVE Het produktiecomité van de Opec (Organisatie van Olie Exporterende Landen) ziet op het ogenblik geen mogelijk heid voor een nieuwe produktieverdeling onder de dertien bij het kartel aangesloten landen. Dit is vernomen in kringen van de Opec-delegaties die vandaag in Genève aan de zesde bijeen komst van dit jaar zijn begonnen. Er zijn beslissingen op hoog politiek niveau nodig om de kwestie van de verdeling van de olieproduktie op te lossen, aldus de Opec-delegaties. Het is moeilijk te bepalen welke criteria er het zwaarst moeten wegen bij het maken van een verdeelsleutel, want er is sprake van grote belangentegenstellingen. Deskundigen hebben aan de vooravond van de Opec-conferen- tie al laten weten de kans dat de Opec haar doelstelling ver hoging van de olieprijs met 25 procent tot achttien dollar per vat (159 liter) klein te achten. 11 AMSTERDAM Heine- ken Nederland heeft gis teren een nieuwe bier soort geïntroduceerd met de naam „Amstel 1870". Het bier is iets pittiger en zwaarder van smaak dan het „gewone" pilsener bier. „Het moet dan ook een alternatief bieden voor mensen die pils ken merken als computerbier, futloos bier of als een or dinair pilsje", aldus giste ren in Amsterdam A. Oostra, algemeen direc teur van Heineken Ne derland. Anders dan in Groot-Brittan- nie zijn de wat zwaardere bie ren in de meeste landen wei nig gevraagd. Van de honderd bierglazen die in Nederland worden gedronken (per hoofd van de bevolking 85 liter per jaar) worden er 99 gevuld met pilsener bier en de rest met speciaal bier uit het buiten land of met Oud Bruin of Bockbier. Dat ene procentje staat gelijk aan honderddui zend hectoliter, een hoeveel heid die volgens Heineken in de afgelopen jaren enigszins toeneemt. „Steeds meer café's experi menteren met een tweede of derde tapinstallatie voor spe ciaal bier. Daar willen we op inspringen. Met Amstel 1870 willen we circa dertig procent van de totale afzet aan spe ciaal bier veroveren, dus ruim dertigduizend hectoliter per jaar", aldus een woordvoer der. Drie miljoen De ontwikkeling van het nieuwe bier beeft enkele ton nen gekost en het duurde een jaar voordat de smaak ervan naar de zin van de brouwers was. In de komende maanden zullen agenten van de brou werij de groothandel bewer ken en in april volgend jaar komt het produkt voor de consument beschikbaar. Zo wel in de vorm van tapbier als flesjes, echter uitsluitend in verpakkingen van zes. Zes pijpjes gaan minimaal 4,04 kosten, per krat (4 maal 6) mi nimaal/16,15. De introductie zal worden ondersteund door een grootscheepse reclame campagne waarvoor drie mil joen gulden is uitgetrokken. Te zijner tijd zal het biercon cern het nieuwe merk ook op de buitenlandse markten in troduceren. Met de Amstelmerken Bock Bier en Oud Bruin heeft het Heineken -concern A mstel werd in 1968 ingelijfd) enige ervaring opgedaan met spe ciaal bier. Volgens de woord voerder is de afzet van Oud Bruin door de jaren heen sta biel op circa 25 procent van de totale afzet speciale bieren in Nederland. „Waarschijnlijk vanwege het lage alcoholpercentage wordt Oud Bruin voornamelijk door vrouwen gedronken zegt de woordvoerder. „Het produkt verkoopt het best in Zuid- Limburg waar ze het mengen met pils. In die regio schrij ven sommige huisartsen Oud Bruin voor aan zwangere vrouwen of vrouwen die hun kinderen zogen. Het schijnt dat de combinatie van stoffen in Oud Bruin een stimuleren de werking heeft op de pro duktie van moedermelk". (ADVERTENTIE) Als u in 1986 meer rente heeft ontvangen dan betaald, dan is dat meerdere tot f 700,- belastingvrij. Bent u getrouwd dan loopt dat bedrag op tot f 1.400,-. Heeft u nog niet zoveel rente ont vangen, dan kan dat dit jaar nog makkelijk. Met de NMB Rentevoorafbiljetten. De rente over dit spaarpapier ontvangt u namelijk direct bij aankoop. Looptijd 3 jaar en 11'/, maand. Rente vooraf kan overigens ook nog in andere situaties belastingvoordeel opleveren. Op het NMB kantoor geven wij u graag alle informatie. Effectief rendement per 11 december. DE NMB DENKT MCTU MEE. RDM gaat voor 150 miljoen houwitsers moderniseren ROTTERDAM De Rotter- damsche Droogdok Maat schappij heeft een order in de wacht gesleept voor het mo derniseren van 220 houwitsers van Nederland, Denemarken en Noorwegen. Het gaat om een opdracht ter waarde van 150 miljoen gulden die 450 manjaren werk met zich mee brengt. Er wordt een nieuw schietend gedeelte op de 155 mm veld- houwitsers aangebracht vol gens een systeem dat bij RDM is ontwikkeld. Door de moder nisering wordt de dracht meer dan verdubbeld van 14 tot on geveer 30 kilometer. Ook kun nen voortaan alle soorten 155 mm Navo-munitie gebruikt worden. De levering van de gemoder niseerde houwitsers vindt plaats in 1988 en 1989. RDM treedt in het project op als hoofdaannemer. Naar rato van het aantal houwitsers dat ten behoeve van Denemarken en Noorwegen wordt gemoderni seerd zal RDM een produktie- aandeel onderbrengen bij een Noors en een Deens bedrijf. Het Nederlandse aandeel in het totale project is zestig mil joen gulden. Het was geen uitverkoopje, deze wolkenkrabber In New York, het hoofdgebouw van oliegigant Exxon. Dit jaar nog zal het gebouw voor 610 miljoen dollar eigendom worden van een Japanse on derneming in onroerend goed. Gisteren zijn beide partijen het daarover eens geworden. dordtsepr 185 00 185.00 191.00 19100 dwp groep 294 00 295.00 econoslo 119.00 118.00 emba 770.00 770.00 enral-nofi c 49.00 47.00 eriks c 260.00 261.00 hjmes» 32.20 32.00+ gamma hok) 354.00 350.00 gamma h pr 25.50 25.50 gel delll c 230.00 230.00 geroc 110.00 110.00 geveke eiec 123.00 124.00B geveke(gth) 40.30 40.80 GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 28220 - 28720 28200 - 28700; onbewerkt bewerkt 30320 30300 bewerkt Opgivs Drijfhout A'dam De aandelen van de effecten- bank Kempen Co zijn woens dag door de commissaris voor de notering vanaf 12.15 uur uit de notering gehaald. Dat gebeurde nadat de koers van Kempen in rap tempo tot boven ƒ380 steeg, terwijl het slot van de vorige dag op 369 lag. Desgevraagd deelde de commis saris voor de notering, P.H.J. van Outersterp, mee geen aanleiding te zien voor doorhaling van de noteringen die in de ochtenduren tot stand waren gekomen. Door halen is een drastische maatregel, die je niet elke dag toepast, aldus Van Outersterp. De directie van Kempen ei liet desgevraagd weten vij met een bericht te komen onderbreken van de noterii tot stand gekomen in goed c leg, aldus de directie. Voor het overige lag de beü rustig bij. De omzet bleef mei totaal van ƒ651,9 miljoen bejj en de aandelen- noch de on tiekoersen kwamen ver van plaats. In de internationale sector n Koninklijke Olie op ƒ208,3fl dubbeltjes prijsgeven en Unflj op ƒ519 twee kwartjes. Ook A Philips, KLM en Hoogoveii den geringe verliezen. Op mé lijke schommelingen deden voor in de haven-en transj sector, waar Internatio-Mülli markt ƒ2,20 hoger verliet op terwijl Pakhoed f2 terug rt naar ƒ70,50. Het beleggingsfi WBO betrad de markt tegen eerste notering die gelijk was de laatste uitgiftekoers /78.70.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6