CIA-chef wist van zeld naar Contra's" Internationale druk op Bouterse Burgers in Sovjet- Unie krijgen meerrechten AMNESTY: ACTIE TEGEN SURINAAMSE MOORDEN Speculaties status ayatollah Khomeiny JITENLAND CckUcSoirumt DONDERDAG 11 DECEMBER 1986 PAGINA 5 pde bij vuurgevecht blgische politie (Van onze correspondent Aad Jongbloed) JSSEL Leden van twee verschillen- Belgische politiekorpsen hebben in de fit van dinsdag op woensdag het vuur elkaar geopend met als gevolg dat een arige agent een kogel in het hoofd >g en ter plaatse overleed. Vier in bur- geklede politiemannen uit Ukkel om leiden een huis waar zich een bank- rvaller zou ophouden. Zij maakten ■van geen melding aan andere politie- )sen. Ook in Jette had men een tip ont- t gen en vandaar uit gingen ook twee po- mannen in burger naar het huis, even- zonder daar melding van te maken. De °.»e groepen ontdekten elkaar en openden Los wiel haalt in (Van onze correspondent Rink Drost) HANAU Stomverbaasd keek een automobilist uit Bruchköbel bij Hanau (Hessen), toen hij op de au tosnelweg Frankfort-Fulda werd ingehaald door een wiel. Nog gro ter werd zijn verbazing toen hij vlak daarop merkte dat het een van de wielen van zijn eigen wa gen was, dat los was geraakt. Met knap stuurmanswerk zag de auto mobilist kans, zijn tot driewieler gereduceerde wagen op de vlucht strook tot stilstand te brengen. Minder gelukkig liep het af met het ongestuurde wiel. dat een eind je verder op de linker rijstrook was blijven liggen. Een auto knalde er bovenop. Schuimtapijt op de Rijn RHEINVELDEN Op de Rijn bij Rheinvelden in de Westduit- se Bondsrepubliek dreef giste ren over de hele breedte een schuimtapijt van enkele hon derden meters lengte. Oorzaak was het wegvloeien van een si- liciumverbinding uit de chemi sche fabriek Dynamit-Nobel Rheinfelden in de deelstaat Ba- den-Württemberg. Volgens de Westduitse overheid bestond er geen gevaar voor de omgeving. In de Rhone dreef gisteren eveneens een soort tapijt van een chemische substantie. In beide rivieren is de troep in middels opgeruimd. Rogers vreest gedwongen afscheid WASHINGTON De Ameri- kaanse generaal Bernard Ro gers vreest dat het Witte Hufs hem zal dwingen volgend jaar te vertrekken als opperbevel hebber van de NAVO in Euro pa. De Westeuropese bondge noten zouden daarentegen wil len dat hij aanblijft. De 65-jari- ge generaal wordt wel de po pulairste Amerikaanse NAVO- commandant genoemd sinds Dwight Eisenhower aan het einde van de Tweede Wereld oorlog. De VS zouden John Calvin tot commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa willen benoemen. IJzeren Dame heeft geen stalen zenuwen LONDEN Premier Margaret Thatcher van Engeland, aan wie de Russen de bijnaam „IJ zeren Dame" gaven omdat zij niet was af te brengen van een eenmaal ingenomen standpunt, heeft bekend dat zij in elk ge val geen stalen zenuwen heeft. In een interview, op de radio zei de eerste-minister: „Ik ben nerveus, ook na zeven en een half jaar premierschap. Ik ben zenuwachtig voor elke rede die ik moet houden. Ik ben het tel kens wanneer ik in het Lager huis moet verschijnen". Nicaragua wil VN-onderzoek nabij grens TEGUCIGALPA Zeker elf San- dinistische soldaten zijn gedood bij gevechten tussen het Nicaraguaanse leger en Hondurese troepen. Dit heeft het Hondurese leger vandaag in Tegucigalpa meegedeeld. Nicara gua heeft tot nu toe tegengesproken dat zijn troepen de grens met Hon duras gepasseerd zijn om de Con tra's, tegenstanders van de Sandinis- tische regering te bestrijden. Volgens de VS heeft Honduras Nicaragua ge bombardeerd. De laatste wil dan ook een onderzoekscommissie van de VN naar het gebied sturen, maar Hondu ras is tegen. Smit Tak moet berging tanker staken ROTTERDAM De Londense verzekeraar P I Club London heeft de Rotterdamse bergings maatschappij Smit Tak gistermid dag opdracht gegeven alle werk zaamheden aan de voor Ierse kust gezonken ertstanker Kowloon Bridge te staken. Dat heeft een woordvoerder van Smit meege deeld. Hij zegt „geen idee" te heb ben over de reden van het intrek ken van de opdracht. Sinds negen dagen was Smit in opdracht van de verzekeraars bezig met de ver wijdering van de olie uit de ge zonken tanker. Door de weersom standigheden is dat nog niet ge lukt. |EW YORK TIMES WEERSPREEKT VERKLARING CASEY: %SHINGTON De di- a teur van de CIA, Willi- Casey, was al enige tnken op de hoogte van af doorsluizen van geld de Iraanse wapenver- 4>en naar de Contra's in 'is:aragua. Aldus bericht- ij gisteren de New York olies, kort voordat Casey vj iter gesloten deuren d rd gehoord door de Ümissie van het Huis oAfgevaardigden, die affaire onderzoekt. eer een maand voor minis- van justitie Meese het sluizen van fondsen naar de Contra's ontdekte, zou Ca sey hiervan op de hoogte zijn gesteld. Het is echter niet be kend of hij ook betrokken was bij het besluit om het geld door te spelen. Volgens de New York Times werd Casey door medewerkers op de hoogte gesteld van de af faire. Daarop wendde hij zich tot president Reagans nationa le veiligheidsadviseur, John Poindexter, die op zijn beurt beloofde de zaak te onderzoe ken. Volgens de krant is het niet duidelijk of Casey en Poindexter Reagan hebben in gelicht. In zijn verhoor door een commissie van het Huis van Afgevaardigden bestreed Casey dat hij al eerder op de hoogte was van het doorsturen van fondsen aan de Contra's. Na het verhoor van Casey bleek dat Congresleden ver deeld zijn over de vraag welke rol president Reagan heeft ge speeld in de Iran-affaire. De Afgevaardigde Stephen Solarz, een vooruitstrevende Demo craat, zei dat hij er bijna zeker van is dat president Reagan toestemming heeft gegeven voor het overhevelen van een deel van de opbrengst van de wapenleveranties naar de Ni caraguaanse Contra's. Republi keinse afgevaardigden waren er als de kippen bij om Solarz' uitlatingen te betwisten. De voorzitter van de Senaats commissie voor de inlichtin gendiensten, David Durenber- ger, heeft gezegd dat uit de eerste verhoren blijkt dat het naar de Contra's doorgestuur de bedrag waarschijnlijk veel lager is geweest dan het aan vankelijk genoemde totaal van 12 tot 30 miljoen dollar. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, heeft de NAVO-bond- genoten verzekerd dat het Iraanse schandaal „in volledig contrast staat" met de Water- gate-affaire die in 1974 leidde tot het aftreden van president Richard Nixon. Shultz maakt momenteel een rondreis door Europa om de bondgenoten onder meer in te lichten over de Iraanse kwestie. eagan ontdekt ndere kant ïan de elevisie ASHINGTON Als er $n wapen is dat president «agan, bijgenaamd The a reat Communicator, in el jn voordeel heeft weten te ,r bruiken, dan is het wel de levisie. Nu begint hij ech- al r te ontdekken dat dat ,g apen zich ook tegen hem m keren. r( ?n maand geleden barstte ?f Iran-Contra-schandaal v alle hevigheid los. Nu tr in het Amerikaanse pu- c iek dagelijks de hoorzit- a ngen van het Congres live ■u de televisie volgen. De [a wgtepunten worden tij- n ens de prime time nieuws- ie ïtzepdingen nog eens her- aaid. d' let gevolg is een niet afla- 3' inde stroom van slecht ieuws voor en over de pre sident. De suggesties die vorden gewekt zijn nog er- er en de president en zijn nede werkers spannen zich ot het uiterste in om de cri sis te bezweren. Het ver- v rouwen in de president in e zo belangrijke opiniepei- v, ngen is in een maand tijd \hter met een recordaantal an 20 punten gekelderd, afgelopen weken zag het lerikaanse volk op tv hoe Als Reagan in de problemen zat, richtte hij zich de afge lopen jaren rechtstreeks tot het Amerikaanse volk. Dat recept lijkt nu uitgewerkt. de minister van buitenland se zaken ronduit kritiek le verde op besluiten van het Witte Huis. Daarna ver scheen een oud-regerings topman, McFarlane, op tv om een verklaring af te leg gen die regelrecht in strijd was met de uitspraken van de president. En andere ex- medewerkers van het Witte Huis zwegen tijdens de ver horen, terwijl Reagan juist de volledige medewerking had beloofd. Sinds zijn beëdiging in 1981 heeft de vroegere acteur vakbekwaam van de televi sie gebruik gemaakt om zich te profileren als een krachtige leider. Met veel gevoel voor drama richtte hij zich direct tot het volk, wanneer het Congres hem weer eens dwars dreigde te zitten. Vrijwel altijd met succes. Maar de afgelopen weken hebben zijn televi sie-optredens weinig indruk gemaakt. De president is er tot nu toe niet in geslaagd het publiek van zijn „on schuld" te overtuigen. En er is niets dat erop wijst, dat Reagan daar de komende3 weken wèl in zal slagen. Labourpartij strijdt voor defensie zonder kernwapens LONDEN De Britse Labourpartij heeft officieel haar plannen ontvouwd voor een Britse defensie zonder kernwapens. De Con servatieve regering van premier Thatcher en de VS hebben de plannen al bij voorbaat van de hand gewezen. Labourleider Kinnock wees beschuldigingen van de hand dat de defensiepoli tiek van zijn partij de NAVO zal verzwakken. In zijn ogen is het juist de Conservatieve regering van premier Margaret Thatcher die het bondgenootschap verzwakt door de conventionele verde diging te verwaarlozen teneinde meer geld te kunnen uitgeven aan dure nieuwe kernwapens. Labour wil afstand doen van de Britse kernmacht en het accent leggen op de conventionele strijdkrachten. Bovendien zouden alle Amerikaanse bases in Groot-Brittannië waar kernwapens liggen opgeslagen gesloten moeten worden. De meeste Britten lijken evenwel weinig te voelen voor de voorstellen van Labour. Meer dan zestig procent van de bevolking noemt ze „gevaarlijk". Censuur uitgebreid tot elk nieuws over verzet Zuid-Afrika JOHANNESBURG Zuid- Afrika heeft vandaag de cen suur verder verscherpt. Dat heeft de onderminister van voorlichting, Stoffel van der Merwe, aangekondigd. Jour nalisten zullen al het nieuws over „gevoelig liggende onder werpen" voor publikatie moe ten voorleggen. Tot die gevoelige onderwerpen behoren alle vormen van ver zet. Sinds de afkondiging van de noodtoestand in iuni van dit jaar golden er al strenge beperkingen voor de pers. Die beperkingen betroffen met name de berichtgeving over raciaal en politiek geweld en het optreden van de veilig heidstroepen. Maar de censuur die vandaag is ingegaan gaat veel verder. Berichten over bijvoorbeeld boycotacties van zwarte consumenten of de schoolboycot van zwarte scho lieren zullen ook eerst aan de censor moeten worden voorge legd. Volgens de regering is er sprake van een „goed georga niseerde poging de regering omver te werpen, waardoor zij gedwongen wordt politieke en burgerrechten op te schorten". De verscherpte censuur geldt zowel voor de Zuidafrikaanse media als voor de buitenlandse correspondenten. yilDJE VERHOLEN - KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL „Kom maar mee naar Oom Gnoom's hol- iing", zei Boltje de boskabouter. „Daar kun wassen bij de bron en zit je veilig voor de ebeerders. Jij wilt over de grens, hè? Een edel streven. Misschien vinden we daar wat De hulpvaardige Boltje leidde de smid ir een duister hol, dat spaarzaam verlicht 'd door een spetterende vetkaars. In een k lagen een paar eenvoudige bossen stro, blijkbaar als bed dienst deden. Maar uit een >wand klaterde kristalhelder water, dat in sn stenen bekken verzameld werd. „Was eerst aar even de tomatenpuree van je postzegel fgrinnikte Boltje. „Als dat gebeurd is, praten Je even verder over wat we aan jouw geval doen kunnen. Ik heb zo'n idee dat jij over de grens wilt om Kareltje Knetter op te halen. Och grutjes..., daar komt Oom Gnoom ook aan. Hij vertrouwt ons zeker niet alleen in zijn hol." Smidje Verholen, die juist bezig was de toma- tenblubber van zijn gezicht te wassen, keek op en zag Oom Gnoom binnenkomen. Pikzwart en haarscherp stond het manneke afgetekend te gen het heldere daglicht, dat door de ingang van het hol binnenstroomde. „Als hij me nog eens een tomaat tegen mijn gezicht gooit, dan..." „Dan nóg niks", gromde Boltje. „In de eerste plaats kun jij Oom Gnoom niet aan. En in de tweede plaats doet hij al zijn plagerijen maar één keer." MOSKOU De rechts pleging in de Sovjet-Unie wordt momenteel sterk gewijzigd, wat betekent dat de burgers meer rech ten krijgen dan voorheen. Zo wordt de rol van juris ten belangrijk uitgebreid. Mensen die in staat van beschuldiging worden ge steld krijgen recht op een advocaat, vanaf het mo ment dat de aanklacht wordt uitgesproken. Momenteel krijgen ze pas de beschikking over een advocaat als ze voor de rechter verschij nen. Juridische deskundigen en topambtenaren van het mi nisterie van justitie in de Sov jet-Unie vermoeden dat de herziening ook betekent dat een verdachte onschuldig is tot schuld is bewezen. De minister van justitie, Boris Kravtsov, verscheen vorige week in een nieuw wekelijks discussie-programma op de te levisie, waarin kijkers uit het hele land kunnen opbellen met vragen en reacties op het onderwerp van de week. Dit is een voorbeeld van het nieuwe „glasnost" beleid, oftewel openhartigheid op de Sovjet- televisie. In de televisie-uit zending beantwoordde Kravt sov vragen van bellers, die klaagden dat eigenlijk nie mand wist hoe de wetgeving in elkaar zat en wat de regels waren. Bovendien, zeiden ze, werden er maar voortdurend verordeningen uitgevaardigd door de ministers en ambtena ren, terwijl het publiek hier over niet eens werd geïnfor meerd. Kravtsov beloofde dat dit in de toekomst zou veranderen. „Het zal niet meer worden toe gestaan dat er zomaar verbo den en regels worden inge steld, zonder medeweten van de Sovjet-burgers". Hij vertel de dat het ministerie bezig was een boek samen te stellen, waarin alle Sovjet-wetten zou den worden opgenomen. Dit boek zou gewoon voor ieder een verkrijgbaar zijn, zodat er geen onduidelijkheid meer zou bestaan over de rechten en plichten van de burgers. In hetzelfde televisie-pro gramma verscheen ook de vice-president van het Hoog gerechtshof, Sergei Goesev. Hij maakte bekend dat er nog een vernieuwing betreffende de Sovjet-wetgeving op het programma staat. De statistie ken van de criminaliteit in de Sovjet-Unie zullen eindelijk gepubliceerd worden. Het publiek belde ook op met klachten dat er nooit iemand werd vrijgesproken bij rechts zittingen. Goesev ontkende dit ten stelligste. Hij voerde aan dat het afgelopen jaar 640 be klaagden waren vrijgesproken en dat er meer dan 2.000 voor waardelijk waren vrijgelaten. Hij zei echter niet om hoeveel beklaagden het in totaal ging. Sovjet-juristen denken dat deze juridische hervormingen afkomstig zijn van partijleider Gorbatsjov, die zelf rechten heeft gestudeerd aan de uni versiteit van Moskou. Zij zeg gen een enorme toename te verwachten van mensen die een rechtsvordering instellen tegen ambtenaren die onwet telijk of eigenmachtig hebben gehandeld. MARTIN WALKER Copyright The Guardian VAN DEN BROEK ZOEKT CONTACT MET „BEVRIENDE LANDEN" (Van onze parlementaire re- dactie) ter gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting. DEN HAAG Minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) is druk doende met pogingen een einde te maken aan de ex cessen in Suriname. Hij heeft met „een aantal be vriende landen" contact opgenomen, om de druk op het regiem van leger leider Bouterse zo groot mogelijk te maken. „Het is echter niet in het be lang van de zaak daarover nu nadere mededelingen te doen", aldus de minis- Volgens ingewijden doelde Van den Broek met „bevrien de landen" vooral op de Vere nigde Staten en Frankrijk. De Amerikaanse ambassade in Paramaribo meldde deze week dat er politieke druk op Bou terse moet worden uitgeoefend „om tot een normale toestand te komen". Frankrijk is nauw bij de zaak betrokken, doordat Suriname grenst aan Frans- Guyana. Naar verluidt hebben de Fransen langs deze grens troepen versterkingen aange voerd, wat als bewijs wordt ge zien van de grote ongerustheid die ook in Parijs en Cayenne bestaat over de toestand in Su riname. Het enige wat Van den Broek wel in het openbaar kwijt wil de over zijn stappen ten aan zien van Suriname was dat hij er bij bevriende staten op aan heeft gedrongen geen wapens te leveren aan Suriname. De geruchten dat West-Duitsland helikopters heeft geleverd, waarmee het leger van Bou terse het Jungle Commando van Brunswijk aanvalt, zijn onjuist. „Er is maar één heli- kopterfabriek (Messerschmitt) in de Bondsrepubliek en die heeft geen leveringen aan Su riname gedaan", aldus Van den Broek. De minister verklaarde dit op gezag van de regering van de Bondsrepubliek, die daarover gisteren een officiële verkla ring deed uitgaan. Er zullen door Bonn ook geen export vergunningen worden afgege ven voor toekomstige leverin gen van helikopters. Het is overigens wel moeilijk dit be leid ook toe te passen op even tuele bestellingen van civiele toestellen. De bewering van ex-premier Chin A Sen dat het leger van Suriname wel licht Duitse napalm zal krijgen is volgens Bonn „absurd". Dat de „oude" politieke partij en in Suriname iets zouden kunnen doen om Bouterse tot matiging te brengen, zoals ge opperd door CDA en VVD, is zeer onwaarschijnlijk, meent Van den Broek. „Naar mijn inschatting is hun positie be nard". Of leden van deze par tijen afstand moeten doen van de officiële functies die zij nu bekleden, daarover wilde de minister zich niet uitlaten. Dat is hun eigen aangelegenheid, meent hij. De regering zal een ruimhartig beleid voeren ten aanzien van Surinaamse vluchtelingen in Frans Guyana die naar Neder land willen. De CDA'er Gual- thérie van Weezei concludeer de daaruit, tot zijn genoegen, dat Van den Broek een andere opvatting heeft dan minister Bukman (Ontwikkelingssa menwerking), die de opvang van Surinaamse vluchtelingen in Frans-Guyana in de eerste plaats als een Frans probleem beschouwt. (Vervolg van de voorpagina) PARAMARIBO De am bassadeurs van Venezuela, Brazilië, Guyana en de Verenigde Staten werden gisteren door de Suri naamse minister van bui tenlandse zaken Herren- berg ingelicht over wat werd genoemd „de plan nen van Chin A Sen, die steun zou krijgen van Franse functionarissen waaronder premier Chirac voor een gewapend in grijpen in Suriname". Chin A Sen heeft de be schuldigingen van Her- renberg afgedaan als „ri dicuul". Amnesty International is gis teren een bliksemactie gestart naar aanleiding van berichten over de recente executie van een aantal Surinaamse burgers door het leger. Op of rond 3 december zouden tussen de dertien en achttien mensen zijn vermoord door militairen. De slachtoffers, van wie de meesten vrouwen en kinde ren, zouden zonder pardon zijn terechtgesteld bij een aanval van het leger op Moengotapoe, het geboortedorp van rebellen-" leider Ronnie Brunswijk. Deelnemers aan de actie, ver spreid over de hele wereld, wordt gevraagd binnen 24 uur boodschappen te sturen haar de Surinaamse regering. In die boodschappen wordt bezorgd heid uitgesproken over de bui tengerechtelijke executies. Tenslotte wordt gevraagd om een onafhankelijk onderzoek naar de executies en het open baar maken van de resultaten daarvan. ATHENE Het persagentschap van de Iraanse Islami tische Republiek, Irna, heeft ayatollah Hoessein Ali Montazeri gisteren omschreven als „geestelijk leider van de Islamitische Revolutie", een titel die aan ayatol lah Khomeiny is voorbehouden. Later corrigeerde Irna dit en deelde mee dat Montazeri moest worden om schreven als „de toekomstige geestelijke leider". Maar de oorspronkelijke bekendmaking deed speculaties ontstaan over de status van Khomeiny. Een Iraanse ballingenorganisatie meldde dat het eerste bericht van Irna „wellicht geen vergissing" was geweest en gelezen moest worden „in de samenhang van de onlangs heviger gewor den machtsstrijd in Iran". Khomeiny verkeert in precaire ge zondheid, maar hij is af en toe op radio en televisie verschenen om berichten over zijn dood te logenstraffen. De Iraanse grond wet voorziet in vervanging van de leider als hij fysiek of psy chisch niet meer in staat is zijn functie uit te oefenen. Rennen in Karachi Politiemannen verspreiden be togers, die giste ren in de Paki staanse hoofd stad Karachi de wegen versper den. De demon stranten eisten vrijlating van de oppositieleiders die vorige maand werden aangehouden, ten tijde van grote rellen te gen de regering Zia-ul Haq. Bij die ongeregeld heden kwamen zeker vijftig mensen om het leven.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5