Manager stelt werk boven gezin binnenland £eidóe<2ootont Rust voor ziekenhuizen DIRECTEUR BIJLMERBAJES WIL AIDS-TEST GEVANGENEN CDA „te links" in Europarlement CDA laat PvdA alsnog vallen in welzijnsdebat Jongen in tramlijn 1 beroofd van walkman Toneelstuk met honden slecht voor imago Nederland Nieuwkomer vaak mikpunt ongewenste intimiteiten DONDERDAG 11 DECEMBER 1986 PAGINA 3 Werkloosheid gedaald r)EN HAAG De werkloosheid is in november met 4.100 gedaald tot 691.000. De werkloosheid onder vrouwen is met 5300 gedaald terwijl het aantal werkloze mannen is gestegen met 1.200. Die Stijging bij de mannen was te ver wachten vanwege seizoensinvloeden, zo- als afname van activiteiten in de land bouw en bouwnijverheid. De arbeidsbu reaus meldden dat in november 54.300 mensen werkloos geworden zijn 58.400 mensen het werklozenbestand verlaten hebben. Gecorrigeerd voor seizoensin vloeden is bij mannen geen stijging maar oen daling van de werkloosheid te con stateren namelijk met 4.700 en bij vrou- >n een daling van 600. Het aantal gere- itreerde vacatures daalde in november met 1.500. CDA wil meer vakantiegeld voor uitkeringsgerechtigde DEN HAAG CDA-fractieleider Bert de Vries heeft zich gisteren aangesloten bij de mening van zijn PvdA-collega Kok dat de groep uitkeringsgerechtigden wat betreft de vakantieuitkering gelijk moet worden be handeld aan de ambtenaren en trendvolgers. Voor de laatste groep wordt vanaf november het vakantiegeld weer van 7,5 naar 8 procent gebracht. Vorige week vrijdag verklaarde vice-premier De Korte nog onomwonden geen aanleiding te zien om de sociale uitke ringen op gelijke voet te behandelen. Hij wees nadrukkelijk op de ontkoppeling van ambtenaren en trendvolgers enerzijds en uit keringsgerechtigden aan de andere kant, die in het regeerakkoord is vastgelegd. Celstraf hoofdagent voor oplichten verzekering BREDA De rechtbank in Breda heeft gisteren de 34-jarige hoofdagent van poli tie C.H. uit Roosendaal (Noord-Brabant) voor verzekeringsoplichting van de Zui delijke Landbouw Maatschappij (ZLM) in Goes veroordeeld tot zes maanden cel, waarvan twee voorwaardelijk. De man heeft steeds ontkend, maar con stateerde tijdens de zitting zelf dat het be- wijmateriaal moeilijk te weerleggen was. De rechtbank achtte bewezen dat de man van de ZLM (die ook in verzekeringen doet) voor een op zijn verzoek total loss gereden wagen 1.350 gulden heeft geïnd en dat hij later heeft geprobeerd de ZLM voor een gestolen Volvo 24.000 gulden te laten betalen. Dit laatste is hem overigens niet gelukt. Hondsdolheid in Twente VRIEZENVEEN Voor het eerst sinds jaren is er in Twen te een geval van hondsdolheid geconstateerd. Bij een schuur van een landbouwer in Vrie- zenveen werd onlangs een dode vos gevonden die met hondsdolheid besmet bleek. Het besmettingsgevaar is nu groter dan anders, omdat in deze tijd van het jaar jonge vossen naar het westen trek ken. Hondsdolle vossen en honden zijn agressief en ge vaarlijk voor kinderen. Het is vijftien jaar geleden dat zich voor het laatst hondsdolheid voordeed in Twente. Onderzoek naar werking woning- delersregeling DEN HAAG Er komt een nader, meer uitgebreid onderzoek naar de werking van de woningdelersregeling. Staatssecretaris De Graaf (sociale za ken) heeft dat gisteren toegezegd tij dens een overleg met leden van de commissie voor sociale zaken uit de Tweede Kamer. De commissie vroeg om een dergelijk onderzoek om aan de hand van de re sultaten daarvan te kunnen komen tot een definitief oordeel over de aan de voordeursregeling verbonden uitvoe- ringsproblematiek. UTRECHT Premier Lubbers heeft de Natio nale Ziekenhuisraad beloofd dat hij zich zal in zetten voor een periode van rust. Als het even mogelijk is, zal de premier voorlopig nieuwe aanslagen op de budgetten van de ziekenhuizen en de andere instellingen alsmede nieuwe re gelgeving voorkomen. Hij noemde rust van belang voor de ontwikke ling van een beleid voor de langere termijn. Lubbers deed zijn belofte bij het afscheid van drs. F A. Vissers, die het voorzitterschap van de NZR gisteren overdroeg aan prof. dr. G.M. van Veldhoven. De NZR wil overigens opnieuw met de vakbonden gaan onderhandelen over een nieuwe cao voor hun 200.000 werknemers. Een datum ligt nog niet vast. .BEZINNEN DOE IK WEL NA EEN BEGRAFENIS' UTRECHT Stel dat je manager bent, 54 uur per week werkt (reistijden niet meegerekend) en vrouw plus drie kinde ren hebt. Wat doe je dan in je vrije tijd? Tuinieren. Tuineren? Ja, en sporten of lezen. Dat is wel wat anders dan het enthou siast rondrijden in ge vaarlijke sportwagens en het zwaaien met de cre ditcard in een elitair res taurant. Dat stereotype reclamebeeld kan dan ook de prullemand in, het adviesbureau Klynveld Bosboom He- gener (KBH) een onder zoek heeft gedaan naar de „manager zonder das", de mens achter de leider. De gemiddelde manager werkt hard, maar is ook „gelukkig" tot „zeer gelukkig", luidt de conclusie. Hij vrouwelijke managers zijn zeldzaam heeft plezier in zijn werk en ziet vaak kans „voldoen de" tijd aan zijn gezin te geven. Maar als het echt niet anders kan, gaat het werk toch voor de vrouw. Wie er gisteren in Utrecht bij de presentatie van het onder zoek ook aanwezig was, niet de manager zonder das. Zo stereotiep waren de heren dan nog wel dat ze massaal ..gedast" en uitsluitend in het kleurenpakket tussen don kerblauw en donkergrijs ten tonele kwamen. Waarschijn lijk vatten ze deze bijeen komst inderdaad op als „een smoes om het werk een mid dag achter te laten" (zoals fo rumleider Ton Planken de bijeenkomst kenschetste) en waren ze 's ochtends nog op de zaak geweest. De „boss" van Klynveld Bosboom He- gener, G. Eveleens, voelde dat in zijn inleiding goed aan door zich te bedienen van het vertrouwde manager-bar- goens. De „groeilijnen", „full-service-formules" en „integrale benaderingen" waren niet van de lucht, om nog maar te zwijgen van het „én-én-denken". Daar ging het nu echter eens helemaal niet om. De „achterkant" van de manager moest belicht worden, de man achter zijn stropdas vandaan gepeuterd. De onderzoekers van KBH zien maar liest drie carrières voor de manager weggelegd. Eén als manager, één als partner en één als vader. Uit hun onderzoek blijkt dat de beroepsmatige carrière de prioriteit heeft. Van de 108 ondervraagde managers zegt 58 procent weieens beslissin gen te hebben genomen waarbij het privébeïang on dergeschikt werd gemaakt aan dat van het werk. Slechts 31 procent maakt melding van beslissingen die ten koste gingen van het werk en ten gunste van het privéleven. De meesten zouden ook nu weer het zakelijk belang la ten prevaleren. Alleen de managers tussen de 35 en 42 jaar hebben daar wat moeite mee. Van deze groep zegt 59 procent voor het werk te kie zen als het gezin daarvoor moet inleveren, terwijl dat percentage bij de andere leef tijdsgroepen (jonger dan 35 en ouder dan 42 jaar) op 92 en 77 ligt. De spaarzame vrije tijd die de gemiddelde manager over houdt als hij zijn 54-urige werkweek achter de rug heeft, besteedt hij graag door „maar wat aan te romme len". Dat betekent dat hij te levisie kijkt, een krantje openslaat of een klusje ter hand neemt. De overige tijd. en dat kan niet veel zijn, vult hij met tuinieren, sporten en lezen. Dat alles bij voorkeur in gezinsverband, want het kost wat moeite vrouw en kinderen genoeg aandacht te geven. Slechts iets meer dan de helft van de managers meent „voldoende bij het ge zin betrokken te zijn". Overi gens staat dat hun geluksbe- leving niet in de weg; maar liefst 69 procent noemt zich zelf „gelukkig" en 15 procent schopt het zelfs tot „zeer ge lukkig". Tot de erkenning dat hij het zover gebracht heeft komt de manager niet tijdens zijn werk. Bezinning, vooral ge- praktizeerd door de groep tussen de 35 en 42 jaar, van daar de „mid-life-crisis", heeft plaats „als er iets ge beurt wat buiten het normale leef- en werkpatroon valt". „Ik bezin me wel als ik te rugkom van een begrafenis of een dood konijn op de weg zie liggen", zegt één van de ondervraagden. Mocht hij een klankbord nodig hebben om zijn emoties te laten weerkaatsen, dan kan hij be ter bij zijn vrouw dan bij col lega's terecht. Van de „mid- life-managers" heeft zelfs niet meer de helft een klank bord binnen het bedrijf. De sociologe en hoogleraar emancipatievraagstukken Iteke Weeda kwam na de presentatie van deze onder zoeksresultaten met een vier de carrière voor managers op de proppen. „Mij is uit onder zoek gebleken dat managers 3rg hechten aan mannelijke waarden. Zo blijken zij bij uitstek buitenechtelijke rela ties te onderhouden. Daarom begrijp ik wel dat ze in hun vrije tijd het liefst „wat aan rommelen": ze gaan dan vreemd". Nog enigzins be duusd van die mededeling begaven de heren zich ver volgens naar de „thee", waar drs. M. Petit nog eens de waarde van zijn onderzoek uit de doeken deed. „De werkgever moet er zich van bewust zijn dat hij mede-ver antwoordelijk is voor de ver houding tussen gezin en werk van de werknemer. Sommige bedrijven leggen een te grote claim op hun personeel. Maar het vreemde is dat als dat personeel zelf hogerop komt, het dezelfde claims op ondergeschikten legt. Dat moet doorbroken worden, want als iemand thuis niet goed functioneert heeft dat uiteindelijk zijn weerslag op het werk. Een werkgever moet daarom we ten wat er bij zijn personeel thuis afspeelt en daar tijdens gesprekken over functione ren en loopbaan op ingaan. Hij moet zich niet afzijdig houden van de keuze tussen werk en gezin, maar zijn ver antwoordelijkheid kennen". STEVO AKKERMAN Conflict over Patriot opgelost (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het conflict binnen het kabinet over de aanschaf van de Patriot-ra ket voor onze luchtverdedi ging lijkt opgelost. Gisteren kwamen premier Lubbers en de politieke leiders van CDA en VVD met minis ter Van Eekelen (defensie) tot de afspraak dat er wel geld komt voor de modernisering van de luchtverdediging, maar met zoveel als Van Eekelen gevraagd. De minister van defensie legde het regeerakkoord zo uit dat hij vanaf 1988 jaarlijks 400 miljoen gulden zou krijgen om e raket toe te voegen aan luchtverdediging. Minister Ruding (financiën) las daar over niets in het regeerak koord en weigerde het geld beschikbaar te stellen. Nader overleg met premier Lubbers leidde ertoe dat vanaf 1988. voor een tussenoplossing wordt gekozen. De F-16 vlieg tuigen zullen geschikt worden gemaakt om ook bij slecht weer actief te zijn. Dat kost aarlijks enkele tientallen mil- oenen. 12 december Prins Claus opent in Leeu warden het nieuwe kantoor van de onderlinge verzeke ringsmaatschappij FBTO (Friese Boeren en Tuinders Onderlinge). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nu de aids- epidemie verdef om zich heen grijpt, is er alsnog aan leiding om gedetineerden op grote schaal te gaan testen op een mogelijke besmetting met het virus dat deze ziekte kan veroorzaken. De direc teur van de Amsterdamse Bijlmerbajes, drs. Scheffelaar Klots, heeft daar op aange drongen bij het ministerie van justitie en bij de genees kundige inspectie voor de volksgezondheid. Vorig jaar nog werd zorgde een dergelijk pleidooi van Ab- vaKabo-bestuurder Vermeu len voor vele opwinding. Hij erkende later op grond van onjuiste informatie te hebben gesproken. Volgens de direc teur van de Bijlmerbajes moet nu echter worden erkend dat gevangenissen homosexueel kontakt niet uitsluiten en er ook nogal wat mensen drugs gebruiken. Uit oogpunt van volksgezondheid meent Schef felaar Klots dat het massaal testen op aids daarom toch valt te overwegen. Hij erkent wel dat daar ethische en ook fi nanciële problemen aan vast zitten. Het verstrekken van condooms en schone injectie naalden zou ook een oplossing kunnen zijn, maar de directeur vindt dat daarmee illegale pra- tijken binnen de gevangenis worden gelegaliseerd. Volgens Scheffelaar Klots zijn tot nu toe in de Bijlmerbajes twee ge detineerden in aanraking ge weest met het aids-virus. De Britse minister van volksgezondheid Norman Fowler, tevens leider van de anti-aidscampagne, bracht gisteren een bezoek aan Amsterdam. Hij wilde zich daar op de hoogte stellen van de manier waarop de Nederlandse overheid de aids-problematiek aanpakt. Fowler bezocht daartoe ondermeer de methadonbus in de hoofdstad. Mariniersmonument Burgemeester Peper van Rotterdam heeft gisteren bij het Mari niersmonument in die plaats een krans gelegd ter gelegenheid van het 321-jarig bestaan van het korps mariniers. Rechts gene- raal-majoor der mariniers Rudolphie, die Peper assisteerde. STRAATSBURG CDA-kringen in Straatsburg maken zich ernstige zorgen over de positie van de Nederlandse christende mocraten in de EVP-fractie. De zusterpartijen CDU en CSU zouden pogingen in het werk stellen de in hun ogen te linkse CDA'ers te weren uit belangrijke posities. De eerste positie die daarbij in het geding is, is die van Willem Vergeer, die woordvoerder is voor ontwikkelingssamenwerking. Bij een stemming begin deze week lukte het niet om Vergeer, die al vanaf 1979 in het parlement zit, herkozen te krijgen als vice-voorzitter van het fractiebureau. Als Vergeer zijn positie verliest blijft er geen enkele Nederlander over in het door de Westduitser Egon Klepsch geleide fractiebureau. Volgens hardnekkige geluiden in CDA-kring zijn de Duitsers erop uit om Vergeer te wippen, omdat zij vinden dat Vergeer en diens fractiegenoot Jean Penders over Nicaragua en Zuid-Afri- ka te genuanceerde standpunten innemen. Bij het CDA wijst men er overigens op dat de Nederlandse christendemocraten an derzijds regelmatig overhoop liggen met partijgenoten in Neder land, omdat ze zich te veel zouden conformeren aan de „behou dende" EVP-standpunten. DEN HAAG Het PvdA-Kamerlid J. Wor rell is woedend op de CDA-fractie, nadat deze is teruggekomen op een eer der akkoord over het soci aal-cultureel werk. Beide fracties waren het in prin cipe eens over een alter natief voor de halvering DELFT Een 17-jarige jongen uit Delft is gistermiddag in tramlijn 1 zijn walkman ter waarde van 300 gulden en 25 gulden aan contant geld kwijt geraakt aan een man en vrouw die hem met een mes bedreigden. De jongen was rond half vier op het Centraal Station in Den Haag in de tram gestapt. De man kwam naast hem zitten. De vrouw, vermoedelijk de vriendin van de man, ging voor hen zit ten. In eerste instantie vroeg de man de jongen om een kwartje. Toen de Delftenaar 25 cent had gegeven, begon het tweetal over de walkman. De jongen weigerde die af te staan. Daarop werd hij met een mes in z'n zij geprikt en eiste de man geld. De jon gen gaf hem 25 gulden. Daarop eiste het tweetal, opnieuw onder bedreiging van het mes, de walkman. De jongen voelde zich zo bedreigd, dat hij ook die af stond. Het tweetal stapte vervolgens bij de volgende halte uit. In de tram heeft volgens de politie nie mand iets van de beroving gemerkt. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. MINISTER VAN DEN BROEK: van de rijksijdrage van 125 miljoen voor 1987. Gisteren haalde de CDA- fractie echter bakzeil. Het resultaat van de houding van de betrokken CDA-ka- merleden mevrouw Kraaije- veld-Wouters en H. Koetje is dat minister Brinkman in zijn bezuinigingsvoorstellen op dit terrein zal kunnen binnenha len. Worrell trekt hieruit de persoonlijke conclusie dat de rijksbijdrage voor het sociaal- cultureel werk in de gemeen ten na 1987 vrijwel volledig zal verdwijnen. „In feite heeft de VVD gewonnen", zo con cludeerde een geëmotioneerde Worrell. De liberalen hebben bij de opstelling van het re geerakkoord een gesneuveld wijzigingsvoorstel ingediend om de rijksbijdrage onmiddel lijk volledig terug te trekken. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) meent dat het toneelstuk „Going to the Dogs", opgevoerd door vier herdershonden, slecht is voor het imago van Nederland in het bui tenland. Televisiebeelden van dit stuk van Wim T. Schippers, dat door minis ter Brinkman werd ge subsidieerd met zestigdui zend gulden, zijn ook uit gezonden in de Verenigde Staten. Het was Van den Broek vreemd te moede, zo vertelde hij gisteren in de Tweede Ka mer, toen hij „op een hotelka mer in New York tijdens een tv-ontbijtshow de vier her dershonden kreeg voorgescho teld als uiting van Nederland se cultuur". Zulke dingen zijn voor buitenlanders „volstrekt onbegrijpelijk," aldus Van den Broek. Hijzelf vond het geen zaak „om over te kwispelen". In één adem noemde de minis ter ook het feit dat Amsterdam bij veel buitenlanders bekend staat als „drugsstad". Zulke beeldvorming is „betrekkelijk ruïneus"; de regering heeft handenvol werk om te bewij zen, bijvoorbeeld op de jongste Europese Top in Londen, dat de zaken anders zijn dan men in het buitenland vaak denkt. Het ging Van den Broek ove rigens te ver om, zoals de VVD had gesuggereerd, het passeren van mr. Max van der Stoel voor het Hoge VN-Com- missariaat voor de Vluchtelin gen toe te schrijven aan dit soort beeldvorming in het bui tenland. Van der Stoel, voor wie de Nederlandse regering zich zeer heeft ingespannen, is geen Hoge Commissaris ge worden, „simpelweg omdat de Amerikanen een kandidaat hadden die het moest en zou worden". Liftcentrale bejaarden WINSCHOTEN Onder het motto „Grijs op reis" startte gisteren in Winschoten een liftcentrale voor ouderen. Ou dere mensen die binnen Ne derland op reis willen, kunnen via deze centrale meerijden met anderen die daar per auto ook naar toe gaan. Zo kunnen ze georganiseerd „liften". De lifters op leeftijd betalen vijf cent per kilometer en zijn dan meteen verzekerd. Er hebben zich inmiddels tien mensen ge meld, waaronder zowel reizi gers als chauffeurs. FRIEMELS UTRECHT Vrouwen die pas of tijdelijk bij een bedrijf of organisatie wer ken zijn opvallend vaak het slachtoffer van onge wenste intimiteiten. In het eerste jaar dat de stichting Handen Thuis, een klach tenbureau voor ongewen ste intimiteiten, actief was kwam meer dan een kwart van de klachten van zulke nieuwkomers. Dat blijkt uit het verslag van de stichting Handen Thuis over een jaar hulp verlening. In totaal verwerkte Handen Thuis in haar eerste jaar 227 klachten. De klaagsters bel len zelden in verband met een enkel incident. Bijna alle slachtoffers meldden, een reeks voorvallen, die vaak al jaren geleden was begonnen. Van de klaagsters moest 65 procent handtastelijkheden ondergaan. Nog eens 20 pro cent is op het werk aange rand of verkracht. Er bestaan volgens Handen Thuis te weinig wettelijke mogelijkheden voor het aan pakken van ongewenste inti miteiten die minder ver gaan, maar het leven van de betrokken vrouw toch aardig zuur kunnen maken. Het enige middel dat advocaten van lastig gevallen vrouwen op dit moment hebben, is het laten ontbinden van de ar beidsovereenkomst van het slachtoffer, gekoppeld aan een eis tot schadevergoeding. Er zijn nu ongeveer 10 van zulke processen gevoerd, met wisselend succes.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3