Geen vervolging in zaak Hans Kok Kabeljauw Stoop wil zonder publiek spelen tegen Excelsior Suriname wil spoedzitting Veiligheidsraad Staatsbezoek Japan van de baan Grabbelen en graaien CeicUc0otwa/nt An Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredaceur J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand t. 23,04 (aut. betaling), kwartaal 1.68,93, jaar i.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm. kleintjes f. 0,44 per mm. Donderdag 11 december 1986 78e jaargang no. 23679 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f110. Bewolkt en mogelijk wat re gen, vooral in het noorden en westen. In de nacht en och tend plaatselijk mistbanken. Minimumtemperatuur rond plus 1 graad, middagtempera- tuur omstreeks 4 graden. Mati ge zuidelijke wind. Zon op: 08.39; onder: 16.27; Schevenin- gen hoog water: 12.26; laag wa ter: 08.06 en 20.23. Onze speciale verslagge ver in Suriname, Rob Ruggenberg, heeft van de autoriteiten een vi sum gekregen voor Para maribo. Hij is vandaag naar de hoofdstad ver trokken. Tot voor kort verbleef hij in het oosten van Suriname, in de na bijheid van het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Gelet op de bestaande gevoelens èn gerezen tegenstellingen" heeft het kabinet gister avond besloten voorlopig geheel af te zien van een officieel staatsbezoek van koningin Beatrix aan Ja pan. Premier Lubbers maakte dat besluit bekend in antwoord op schriftelij ke vragen van de SGP- fractie in de Tweede Ka ïn de Kamer bestond overi gens al geen meerderheid meer voor zo'n staatsbezoek. De PvdA is tegen en eerder had de VVD al een krachtig nee laten horen bij monde van vice-premier De Korte, die la ter moest erkennen voor zijn beurt te hebben gesproken. „Een staatsbezoek aan Japan is onder de gegeven omstandig heden niet in het belang van de wederzijdse betrekkingen", licht premier Lubbers de be slissing toe. Hij maakt duide lijk dat de politieke bezwaren, maar ook de gevoelens van de slachtoffers van de Jappen kampen bij de uiteindelijke besluitvorming een grote rol hebben gespeeld. Juist in het geval van staatsbezoeken moet worden vermeden dat deze voorwerp worden van ernstige politieke en publieke contro verse, aldus Lubbers. Minister Van den Broek zei vanmorgen via de NCRV-ra- dio dat hij hoopt dat de kwes tie geen schade zal aanrichten in de wederzijdse betrekkin gen. „Ik doe zelf natuurlijk mijn uiterste best om ook aan Japanse zijde begrip te wek ken voor de gevoeligheden die hier leven". Onthulling in weekblad KERNCENTRALE BORSSELE ONVEILIG DEN HAAG Tien deskundigen van het Internationale Atoomagentschap IAEA in Wenen hebben een vernietigend rapport samengesteld over de veiligheid van de kerncentrale in het Zeeuwse Borssele. Van het bestaan van dit vernie tigende rapport wordt gewag gemaakt in Vrij Nederland van deze week. Volgens het rapport heeft de centrale geen ram penplan en ontbreken gebruiksaanwijzin gen en gasmaskers. Verder zijn tekenin gen verouderd, faalt de luchtverversing en is er ook te weinig apparatuur om vrijkomende radioactiviteit te meten. Hoewel Borssele tot de best draaiende kerncentrales ter wereld wordt gerekend, zouden tal van veiligheidsvoorschriften ernstig zijn verwaarloosd. Het onderzoek van het IAEA vond plaats na de gerucht makende ramp met de centrale in het Russische Tsjernobyl. De Weense des kundigen bleken goed te spreken over het ontwerp van de reactor en de kwali teit van het personeel, maar constateren wel laksheid bij het toezicht op het werk van de centrale. Het vernietigende rap port is uitgebracht aan de regering. Bij de Rijksvoorlichtingsdienst was er vanoch tend echter nog niets over bekend. De Provinciale Zeeuwse Energie Maatschap pij (PZEM), die de centrale beheert, heeft het rapport van het Atoombureau nog niet ontvangen en wil daarom nog niet op de publikatie in Vrij Nederland reage ren. Het PvdA-kamerlid Zijlstra heeft vanochtend in een reactie geopperd de centrale in Borssele te sluiten zolang de mankementen die het Atoombureau sig naleert niet zijn verholpen. OOK GEEN DISCIPLINAIRE MAATREGELEN TEGEN BEWAKERS jcordprijs voor Rembrandt n ovaal portret van een meisje, ge- lakt door Rembrandt in 1632, heeft veilinghuis Sotheby's in Londen gis- en de recordprijs van 7,26 miljoen nd opgebracht, ongeveer 23 miljoen den. Nooit eerder werd zoveel be laid voor een schilderij van Rem- andt. De verwachte opbrengst was miljoen gulden. De koper is een rticuliere verzamelaar, die onbekend nst te blijven. De identiteit van het lisje is onbekend. Vroeger werd ge- cht dat het Lysbeth was, een zuster n Rembrandt, of Saskia, zijn eerste >uw met wie hij in 1634 trouwde, lee portretten van Frans Hals uit 1 37 hebben de verwachte opbrengst respectievelijk 1,8 en twee miljoen nd niet gehaald. Beide kunstwerken rden dan ook niet verkocht. Het begin van de bouw van een ondergrondse parkeergarage in Den Haag is iets anders verlopen dan het draaiboek had ver meld. De obligate opening door een wethouder kreeg geen kans, toen bij het verplaatsen van de eerste „hap grond" een daarin verborgen pot met geld op de grond kapot viel. Binnen een mum van tijd graaiden en grabbelden een kluwen kinderen in de aarde om vervolgens met knuistenvol guldens te verdwijnen. Het ging om 2000 gulden, die de aannemer in de grond had gestopt. Het was de bedoeling geweest dat de wethouder dit geld aan het be stuur van een nieuw te bouwen buurthuis zou overhandigen. De aannemer heeft inmiddels toegezegd dat het buurthuis toch op twee mille kan rekenen. Foto's: TJERK HERINGA DEN HAAG Er komt geen strafvervolging te gen de drie verdachten inzake de dood van de 23-jarige kraker Hans Kok. Dat blijkt uit het verslag van een gerech telijk vooronderzoek dat vanmorgen door minister Korthals Altes (Justitie) naar de Twee de Kamer is gezonden. Naar aanleiding daar van ziet burgemeester Van Thijn van Amster dam bovendien geen aanleiding tot discipli naire maatregelen tegen de drie gevangenbe waarders. Wel stelt hij oplossingen voor die de situatie in het gewraak te cellenblok moeten verbeteren, zoals uit breiding van personeel en organisatorische ver beteringen. Volgens de conclusies van het gerechtelijk vooronder zoek is komen vast te staan dat Hans Kok op 25 oktober vorig jaar is overleden als gevolg van vergiftiging, die werd veroorzaakt door een combinatie van methadon, amfetamine en andere ge neesmiddelen. Omdat Kok zelf na zijn arrestatie had gezwegen over de door hem ingenomen middelen, wa ren noch de arts die hem bezocht, noch de bewaar ders zich ervan bewust dat de arrestant in levensge vaar verkeerde. De bewaar ders hadden ook geen op dracht gekregen hem 's nachts goed in de gaten te houden. Enkel kon. door een groot aantal getuigen, op de avond van de arresta tie geconstateerd worden dat Kok sloom, versuft en onvast ter been was. Men beoordeelde dit slechts als de symptomen van iemand die flink verslaafd is. Onduidelijk blijft overigens hoe het mogelijk is geweest dat de bewaarders die nachtdienst hadden gehad, 's morgens bij het verstrek ken van ontbij aan de arres tanten niets van een dood zieke of eventueel al overle den Hans Kok hebben ge merkt. De bewaarders ver klaren enkel dat zij bij Kok brood en melk op een geo pend luikje in de celdeur hadden gezet. Het tijdstip van overlijden Kok werd om half twee 's mid dags pas dood aangetrof fen blijft daarom even eens onzeker. Volgens des kundigen zou Kok echter na middernacht al niet meer te redden zijn ge weest. mmiÊÊÊÊÊaÊÊtÊÊÊBt^mmm In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaai. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Braks geeft [ichuld van shaos visserij lan Ploeg !(Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Oud-staatsse- etaris Ad Ploeg (VVD) is de huid van de chaos rond de ederlandse visserij. Dit ver- ijt krijgt hij van zijn vroege- e baas, CDA-minister van andbouw Gerrit Braks. Braks, ie in het tweede kabinet- .ubbers ook de visserij in zijn ortefeuille heeft, wordt sinds et vertrek van Ploeg gecon- onteerd met ontoelaatbare raktijken bij visafslagen, raarvan zijn ministerie op de oogte was. ie minister zegt deze week in )e Tijd: „Waarom zijn er nu oveel problemen met de vis? )mdat ik de visserij uiteinde- jk helemaal aan hem had vergelaten. Ik dacht dat hij et deed. Daarom heb ik de aatste jaren daar weinig aan- acht aan besteed". Ex-staats ecretaris Ploeg, die nu weer ewoon voor de VVD in de 'weede Kamer zit, gaf van- tchtend slechts een summiere eactie: „Ik denk dat ik in de aren van mijn staatssecretari- at talrijke maatregelen heb enomen". VOLGEND JAAR WINDER VIS ITRAATSBURG De Euro- >ese Commissie wil dat er vol- jend jaar veel minder vis vordt gevangen dan dit jaar. Soals al werd gevreesd komt /ooral Nederland er bekaaid if in de quota voorstellen die de Commissie heeft ingediend. De ministers van visserijzaken van de Twaalf moeten de tota le vangsthoeveelheden en de verdeling hiervan over de lid staten (quota) volgende week in Brussel vaststellen. De quo ta voor bijna alle vissoorten moeten fors omlaag. Dat geldt vooral voor tong, kabeljauw en schelvis. Alleen voor de ha ringvangst in de Noordzee is er wat meer ruimte. (ADVERTENTIE) Er moet volgend jaar in Europa minder vis gevan gen worden. Er worden er volgens Brussel veel te veel gevangen. De biologen maken zich dan ook al jaren zorgen over de overbevissing. De hoeveelheid vis zou aanzienlijk zijn gedaald. Vooral tong, ka beljauw en schelvis moet het ontgelden. En zoals al gevreesd komen de Nederlandse vissers er met de nieuwe vangsthoeveelheden bekaaid af. Immers de tijd dat zij slechts een spierinkje uitwierpen om een kabeljauw te vangen, is al lang achter de rug. Voor de Leidse Courant trouwens niet. Daar is de bon dagelijks het bewijs van. Regelmatig laten heel wat nieuwe lezers - overigens met veel plezier en ge heel vrijwillig - zich erdoor verschalken voor een proefabonnement. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Afrikaanse sfeer Uit handen van koning Carl Gustaf van Zweden heeft de Nigeriaan Wole Soyinka giste ren de Nobelprijs voor litera tuur in ontvangst genomen. Een grote Nigeriaanse delega tie was aanwezig bij de uitrei king van de prijs, die voor het eerst een Afrikaan ten deel viel. Soyinka nam de prijs glim lachend in ontvangst. Met het aan de prijs verbonden bedrag van twee miljoen kroon (circa 750.000 gulden) wil Soyinka de Nigeriaanse schrijversbond steunen en een literatuurprijs instellen ter nagedachtenis aan de Afrikaanse dichter Chris topher Okigbo, die 20 jaar ge leden omkwam in de Nigeri aanse burgeroorlog. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ZEIST Voorzitter De Stoop van FC Den Haag vindt dat het restant van de gestaakte competitie wedstrijd tegen Excelsior zonder publiek moet wor den uitgespeeld. „Het is een beladen wedstrijd ge worden en dat kan op nieuw problemen opleve ren. De KNVB moet de resterende minuten in de middaguren plaatsen, op een door-de-weekse dag' Jaap Bontenbal, de voor zitter van Excelsior, ver baasde zich over het rap port van de tuchtcommis- sie. „Excelsior blijft de be nadeelde club, terwijl FC Den Haag zo maar vrij uit Excelsior-FC Den Haag werd op 9 november door scheids rechter Bakker na 56 minuten gestaakt na wangedrag van Haagse supporters achter het Rotterdamse doel. Berichten als zou sponsor Ho telplan er aan het eind van dit seizoen definitief een streep onder zetten konden vanoch tend niet worden bevestigd. Het contract van de sponsor loopt overigens na deze com petitie af. Voorzitter André van der Louw van de sectie betaald voetbal heeft gisteren de Tweede Kamer gevraagd de KNVB te steunen in het stand punt dat kosten van politie-in- zet bij wedstrijden niet dient te worden doorberekend aan de clubs. Reden hiervoor is de re cent ingenomen opstelling van de KNVB dat intern scherper zal worden gereageerd op wandaden van supporters. FRANKRIJK ONTKENT INVASIEPLANNEN k. Kostbaar koppel Wie nog een slordige een mil joen dollar achter de hand heeft, zou kunnen overwegen als kerstpresentje deze horlo ges van de Piaget Watch Cor poration in New York aan te schaffen. De horloges, die al leen als paar worden verkocht, zijn ingelegd met in totaal 574 diamantjes. Prins Bernhard geopereerd DEN HAAG Prins Bernhard is vanmorgen in het Acade misch Ziekenhuis te Utrecht geopereerd aan een dubbelzijdige liesbreuk. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. De operatie is goed verlopen. Verwacht wordt dat prins Bernhard binnen een week het ziekenhuis kan verlaten. Gevangene vindt sleutels die op alle deuren passen AMSTERDAM De gedetineerde J.F.H. uit Epe heeft gisteren voor de rechtbank in Amsterdam verklaard dat hij enige tijd ge leden, in een lift in het huis van bewaring De Schans in.de Bijl merbajes twee sleutels had gevonden, die op alle deuren van deze gevangenis pasten. Na de vondst stopte hij de sleutels in zijn zak, zonder er verdere bedoelingen mee te hebben, zo ver klaarde hij. Bij een zoekactie enkele dagen later vond gevange nispersoneel de sleutels in de zak van het colbert van H. Daarna heeft hij een kleine disciplinaire straf gehad. Omdat de zaak zo wel voor hemzelf als voor de gevangenisdirectie nogal pijnlijk was, werd met directeur Van den Brand van De Schans de af spraak gemaakt dat er aan deze zaak geen verdere ruchtbaar heid zou worden gegeven. NEW YORK De Vere nigde Naties hebben giste ren nog geen verzoek van Suriname ontvangen over een spoedzitting van de Veiligheidsraad ontvan gen, zoals eerder op de dag vanuit Paramaribo werd gemeld. Het verzoek wordt gedaan in verband met de dreiging van een op handen zijnde invasie vanuit Frans Guyana, zo is gisteren officieel in Pa ramaribo bekendgemaakt. Frankrijk heeft gisteren ech ter met klem ontkend dat er plannen zijn om Suriname binnen te vallen vanuit Frans Guyana. Het ministerie van buitenlandse zaken stelde in een officiële verklaring dat Frankrijk „zal vasthouden aan strikte neutraliteit en zich niet zal mengen in de interne aan gelegenheden van Suriname". Een spoedzitting van de Vei ligheidsraad is ook niet ter sprake geweest in een gesprek dat eerder op de dag plaatsge vonden heeft tussen de Suri naamse ex-premier Udenhout en de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken voor Zuid- en Midden-Ameri- ka, Abrams. De VN-woordvoerder zei dat het niet is uitgesloten dat zo'n verzoek onderweg is. „Het is niet ongebruikelijk dat zo'n stap bekendgemaakt wordt vóórdat het officiële verzoek in New York wordt ontvan gen". Pagina 5: Amnesty in actie tegen moorden. CeidóG SouAont

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1