Evacuatieplan voor Nederlanders ligt klaar Tweede Kamer wil politiek offensief contra Bouterse Shultz spreekt verklaringen Reagan tegen VN veroordelen optreden Israël op Westoever Amerikaanse wapens naar Zuid-Afrika 4UITENLAND CcidaeSouocmt DINSDAG 9 DECEMBER 1986 PAGINA 9 evenslang geëist ;en RAF-lid Pohl HSSELDORF De openbare aan- Jjjer in Düsseldorf heeft levenslang Est tegen het 43-jarige RAF-lid llmut Pohl. Hij noemde Pohl een langrijke strateeg en ideoloog van (RAF. Pohl staat terecht op verden- ig van medeplichtigheid aan een iiaanslag in 1981 op het hoofd- Vartier van de Amerikaanse lucht- gcht in Europa, dat is gevestigd in t Westduitse Ramstein. Verder zou j zich bezig hebben gehouden met i voorbereiding van de moordaan- Igen in München op de industrieel hst Zimmermann, in februari 1985, i op de directeur van Siemens, Karl- >inz Beckurts, in juli van dit jaar. Zes doden na ruzie over hond OAKLAND Een man en een vrouw zijn gisteren een huis in Oakland, Californië, binnenge stormd en hebben daar zes mensen doodgeschoten. Vermoedelijke aan leiding voor deze moordpartij vormde een pitbull terriër, zo heb ben politie en verwanten bekend gemaakt. De daders gaven zich na enkele uren aan de politie over. Volgens verwanten van de slacht offers vormde een ruzie over een pitbull terrier de vermoedelijke aanleiding tot de schietpartij. De man had gedreigd tot geweld te zullen overgaan als hij zijn hond niet terug zou krijgen. Van de hond ontbreekt vooralsnog ieder spoor. Zweedse politie klaagt over kritiek STOCKHOLM Het team van de Zweedse politie dat belast is met het onderzoek naar de moord op de vroe gere premier Olof Palme heeft giste ren geklaagd over de stroom van kri tiek die het de laatste tijd te verwer ken heeft gekregen. De politie zegt het doelwit van een „woordenoorlog" te zijn geworden die de rechercheurs „van hun werk afleidt". De Zweedse procureur-generaal beschuldigde het recherche-team vorige week van ern stige fouten in de eerste fase van het onderzoek en drong aan op het aftre den van Hans Holmer die de jacht op de moordenaar van Palme leidt. Pal- me werd op 28 februari vermoord. Mensenoffers in Groot- Brittannië LONDEN Britse archeologen hebben bij Sutton Hoo in het En gelse graafschap Suffolk de resten gevonden van negen mensenof fers, die vermoedelijk dateren uit het eind van de zesde en het begin van de zevende eeuw, zo'n 400 jaar vóór de komst van Willem de Ver overaar. Een van de meest bizarre vondsten bestond uit de resten van een knecht, die samen met zijn ploeg was begraven. De houding waarin de meeste resten werden aangetroffen duiden erop dat de slachtoffers op gewelddadige wijze de dood hebben gevonden of le vend zijn begraven. Acht kinderen dood bij brand BAMBERG Bij een brand in Bamberg, in de Ameri kaanse staat South-Carolina, zijn acht kinderen om het le ven gekomen. Drie kinde ren, vier, vijf en zeven jaar oud, werden gered door een jöngen die later zelf ook in het vuur omkwam. Het vuur was ontstaan nadat een van de kinderen benzine had ge bruikt om een houtkachel te ontsteken. Drie volwassenen, die de elf kinderen alleen hadden gelaten, zijn op ver denking van nalatigheid aangehouden. LONDEN In strijd met de Amerikaanse wetgeving en de EG-sancties zijn onder het mom van militaire steun aan guerrillastrijders in Angola, vanuit de Verenigde Staten en Europa wapens geleverd aan Zuid-Afri ka. Dit is vandaag bekendgemaakt door het Britse dagblad Independent. Er zouden tenminste drie wapenzendingen hebben plaatsgevonden. De zaak kwam aan het licht via de Belgische transportonderneming Air Charter Center. Deze zag af van meerdere wapenzendingen nadat de term „.machinegeweren" in het contract moest worden veranderd in „sportartikelen" en nadat bleek dat de VS niet als leverancier mochten worden aangemerkt. De transporten verliepen via België, Zwitserland en via Honduras naar Johannesburg. De Independent verwacht dat de regering Reagan door de onthulingen opnieuw in grote verlegenheid zal worden gebracht. ^hirac iirobeert ijxplosieve «leer te 501 Neutraliseren r SOkervolg van de voorpagina) jjMUJS De Franse premier ttiirac kwam gisteren met de ugtrekking van het wets- 30 orstel op het onderwijs tege- oet aan de wens van steeds er ministers uit zijn kabinet aan die van president Mit- tand. Volgens dagblad Le inde had de president vorige f^k woensdag al om intrek- van de omstreden her- rmingsplannen gevra kterrand zou deze niet nut- en slecht getimed vinden, lirac gaf in zijn verklaring dat geen enkele wijziging n het universitaire systeem •gelijk was „zonder een bre instemming van de betrok- nen, met name de studenten de professoren". Omdat het verslechterde klimaat erleg onmogelijk was ge- orden heeft hij het voorstel 'etrokken. Onderwijs-minis- Monory zou vandaag nog overleg treden met de be- ikken partijen. Over het lot de bekritiseerde staatsse- :aris Devaquet voor hoger derwijs zei Chirac niets, lar naar verluidt is diens tslagaanbieding inmiddels waard. t de koerswijziging heeft cques Chirac een explosieve Dluatie geneutraliseerd. De igekondigde demonstratie or morgen van studenten én communistische vakbond T heeft echter nog alle in- ^jedicnten in zich voor een •uwe mei 1968. Een voor- >efje daarvan kregen de insen de afgelopen dagen al één dode. een honderdtal Ivonden en een enorme •J* hade in de studentenwijk fartier Latin. it intrekken van de wet-De- ióiquet werd op de Sorbon- Wkuniversiteit met gejuich vangen. Vlak daarna werd JJiige tijd stilte in acht geno den ter nagedachtenis aan de Nagekomen student Malik kine. Een lijkschouwing hebben uitgewezen dat hij verleden aan de klappen schoppen, die drie politie nen hem hebben toege- ht. „Waarom heeft Chirac zo lang gewacht met het •kken van de voorstellen", een studente zich be- •fd af. zacht gezegd onge- «jiinceerde geweld van de Pa- e oproerpolitie heeft onder ;1 jongeren voor een bittere ming gezorgd. Het eerste 'isienet toonde schokken- beelden van agenten, die riendelijk ruimte ma- voor een extreem-rechtse kploeg, terwijl donderdag- nog keihard werd inge- op linkse stenengooiers ir ook op geweldloos de- istrerende studenten. Het lenten Coördinatie Comité morgen een stil défilé van «ijlen maken ter nagedachte- 4i aan de slachtoffers. Daar- 11 e is de Franse regering nog t van de problemen af, j, nt dit keer zal vooral de bij 4t jeugd weinig populaire mi- «i ter van Binnenlandse Za- 3t i Charles Pasqua het moe- ontgelden. Alle Franse 0, cbonden hebben gisteren uiwerkonderbreking van uur gehouden uit solidari- met de studenten en om te •testeren tegen het geweld, cavel van de autonomen, als r a de politie. Vluchtelingen uit Frans-Guyana. Oost-Suriname hebben weinig voedsel in het vluchtelingenkamp in St. Laurent in DEN HAAG De Neder landse regering heeft een evacuatieplan voor de 6.000 Nederlanders die in Suriname zijn. Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken zei giste ren voor de Vara-televisie dat het plan is voorbereid voor het geval de situatie in Suriname volledig uit de hand loopt. In de omgeving van de hoofd stad Paramaribo wonen 3.500 Nederlanders, de rest woont verspreid in het land. Van den Broek wees er overigens op dat iedere Nederlandse ambas sade zo'n evacuatieplan heeft klaarliggen. Volgens de Surinaamse ex-mi nister Haakmat zal legerleider Bouterse binnen een paar uur 5000 Nederlanders gijzelen als Nederland in de binnenlandse aangelegenheden zou ingrij pen. Oud-PvdA-voorman Den Uyl, die in 1975 als premier de Su rinaamse onafhankelijkheid tekende, zei in het Vara-pro- gramma dat Nederland stap pen moet nemen. „Nederland heeft de verplichting om met alle mogelijke diplomatieke middelen een eind te maken aan de moorden in Suriname". Een demonstratie ter herden king van de „december-moor- den" voor de Surinaamse am bassade aan de Alexander Go- gelweg in Den Haag is gisteren enigszins uit de hand gelopen. De politie hield twee Utrechte naren aan, die een verfbom metje tegen de ambassadegevel gooiden. Tijdens de arrestatie namen de andere demonstranten, 35 in getal, een dreigende houding aan en werden de agenten zelfs geslagen. Zo'n 150 Suri- namers hebben gisteren voor het Surinaamse consulaat in Amsterdam op vreedzame wij ze met bloemen en fakkels de 8 december moorden herdacht. De bauxietmijnen in het Oost- surinaamse plaatsje Moengo zijn nog steeds gesloten. Het is nog niet duidelijk wanneer de winning van bauxiet kan wor den hervat. Vrijwel de hele bevolking van Moengo blijkt te zijn weggetrokken. Over de aanhouding van Au gust Meijer, de directeur van de Suralco-vestiging in Moen go, was gisteren in de Suri naamse hoofdstad geen nadere informatie te krijgen. Meijer werd zaterdag in Moengo ge arresteerd op beschuldiging van samenwerking met de groep-Brunswijk. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De VVD'er Weisglas vindt het nog te vroeg om nu al over opzegging van het ontwikkelingshulpver drag met Suriname te pra ten. Wel is hij met de CDA'er Aarts van mening dat er een politiek offen sief tegen Bouterse moet worden ingezet. Minister Van den Broek moet contact opnemen met zijn col lega's van de andere EG-lid- staten en van de landen om Suriname heen om die te be wegen druk op Bouterse uit te oefenen om zich te houden aan de conventie van Genève, waarin gedragsregels staan voor oorlogvoerende partijen. Weisglas wil daarnaast dat Van den Broek de VN-Com- missie voor de Mensenrechten vraagt een onderzoek in te stellen in Suriname. Ook daar van zou wellicht een matigen de invloed kunnen uitgaan op Bouterse. De PvdA'er Knol vindt het van groot belang, daarin bijge vallen door Weisglas, dat de Nederlandse regering probeert een einde te maken aan de wapenleveranties aan Surina- Als het waar is dat de helikop ters, waarmee Bouterse nu bosnegerdorpen aanvalt, uit West-Duitsland komen, moet Van den Broek daarover gaan praten met minister Genscher, aldus Weisglas. „Het moet toch mogelijk zijn een exportver gunning te weigeren". De Tweede Kamer heeft giste ren bij minister Bukman (Ont wikkelingssamenwerking) aangedrongen op verruiming van de humanitaire hulp aan met name de bevolking van Oost-Suriname en de Suri naamse vluchtelingen in Frans Guyana. VVD-fractieleider Voorhoeve zal deze week in de Tweede Kamer pleiten voor meer in ternationale hulpverlening aan de Surinaamse vluchtelin gen in de buurlanden van Su riname. Voorhoeve stelde dat ook andere landen, zoals Frankrijk, Venezuela, Brazilië en de VS, een aandeel in de hulp moeten bieden. Minister Shultz moest onder ede getuigen, maar verklaarde voor af dat hij in verband met het onderzoek niet op alle vragen ant woord kon geven. WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Geor ge Shultz, heeft tijdens een verhoor door een commissie van het Huis van Afgevaardigden nieu we twijfels laten ontstaan over de juistheid van ver klaringen van president Reagan. De eerste openba re hoorzitting over de af faire rond Iran en de Con-, tra's werd „live" uitgezon den door alle Amerikaan se televisiemaatschappijen Ondervraagd naar de achter gronden van de wapenleve ranties aan Iran, bleek uit de antwoorden van Shultz dat de leveranties vooral bedoeld wa ren om gijzelaars vrij te krij gen. President Reagan heeft steeds gezegd dat het Iran-ini- tiatief op de eerste plaats be doeld was om contacten te leg gen met gematigde elementen in het strategisch belangrijke Iran. Ook de opmerking van Reagan dat Iran niet meer be trokken is bij het terrorisme, werd door Shultz tegengespro ken. De minister zei dat de Iraanse regering terrorisme nog steeds beschouwt als een instrument van buitenlandse politiek. Shultz onderstreepte verschei dene malen dat hij maar zeer beperkte kennis had van de wapenleveranties aan Iran. Dat de daarop gemaakte win sten werden doorgestuurd naar de Nicaraguaanse opstan delingen was hem geheel on bekend en noemde hij „fout" en „illegaal". Maar Shultz zei ook dat de be roering over de affaires de grondgedachte achter het bui tenlands beleid van de rege- ring-Reagan niet mag onder mijnen: „President Reagan is een vrijheidsstrijder. De we reld weet dat en ik sta achter president Reagan". Shultz was de eerste hoge ka binetsfunctionaris die in het openbaar is gehoord over het schandaal van de wapenver kopen aan Teheran. Ook alle andere sleutelfiguren in de crisis zullen voor dezelfde commissie moeten verschijnen. Uit een nieuwe opinie-onder zoek is gebleken dat slechts tien procent van de Ameri kaanse bevolking van mening is, dat president Ronald Reagan de waarheid heeft ge sproken, toen hij zei dat hij niet op de hoogte was van het doorsluizen van gelden naar de Contra's. De minister verklaarde het af gelopen weekeinde tot zijn verbijstering te hebben verno men dat de Amerikaanse am bassadeur in Beiroet, John Kelly, maandenlang zonder zijn medeweten geheime con tacten met stafleden van de Nationale Veiligheidsraad (NSC) heeft onderhouden over de pogingen de vrijlating van de gijzelaars te bewerkstelli gen. De ambassadeur heeft op dracht gekregen onmiddellijk naar Washington terug te ke ren om zich ter beschikking te stellen van de FBI. De federa le recherche stelt een onder zoek in naar de rol van de NSC bij de Iran-operatie. In een door Shultz voorgelezen rapport laat Kelly er geen twijfel over bestaan ervan uit te gaan dat hij betrokken was bij een actie om Amerikaanse wapens te ruilen tegen gijze laars. Reagan heeft een derge lijke directe relatie tot dusver ontkend. MD JE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 7) Argeloos sloop smidje Verholen verder en ruisloos maakte zich toen de figuur van de leime agent uit de bescherming van de fop- los. Met een grimmige trek op zijn gelaat tyte de kerel achter de smid aan. Hij had een M Jeiedagski" in de hand, zo'n echt leuk Barre- wisch wapentje. Hij hief het omhoog..., en ik! Daar weerklonk toen het geluid van een n vige dreun op een holle schedel. Gelukkig s het niet de schedel van de smid, maar die re 1 de geheime agent, die daar zo'n harde op- ^er kreeg. Het zal dan ook wel niemand verba- 1 dat de kerel kreunend in elkaar zakte en J® Moos op de grond bleef liggen. Geschrokken ^aide smidje Verholen zich om en hij deinsde ontzet achteruit. „Lieve help..., waar komt die vent zo ineens vandaan?" mompelde hij verrast. „Uit een fopboom, begrijp je? Zodoende!" sprak toen plotseling een bekende stem. Nog maals draaide de smid zich verrast om, en toen zag hij daar Boltje de boskabouter staan. Ach teloos leunde het ventje tegen een boom en hij woog een zware steen op zijn hand. „Zie je die bult op zijn akelige kop?" grinnikte hij. „En zie je deze zware steen? Ik had er twee van, maar de eerste was meteen al raak. Daar ging hij meteen al van zijn stokje. Toen was de tweede niet meer nodig, begrijp je? Ja ja... tegen een steentje van een paar pond doe je niet veel met je blote schedel. Begrijp je wel? Zodoende!" NEW YORK De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft met veertien stemmen voor en nul stem men tegen een resolutie aangenomen, waarin het op treden van Israëlische soldaten op de bezette West oever wordt veroordeeld. De Verenigde Staten onthiel den zich van stemming. Bij nieuwe rellen op de westelijke Jordaanoever is gisteren een 12-jarige Palestijnse jongen gedood en raakten vier andere men sen gewond. De jongen was het vierde slachtoffer in vijf dagen van confrontaties tussen het leger en betogers in een tiental ste den, dorpen en vluchtelingenkampen. Vorige week werd onder anderen een 14-jarige jongen doodgeschoten. De Israëlische premier, Shamir, een voorstander van de harde lijn, verdedigde het optreden van het Israëlische leger op de be zette Westelijke Jordaanoever. „De natie moet zijn dank uitspre ken aan het leger en het aanmoedigen", zei Shamir. Duitse autoriteiten geven aanslagen-alarm FRANKFORT Westduitse veiligheidsfunc tionarissen hebben gewaarschuwd tegen moge lijke terroristische aanslagen tijdens de kerstda gen. De Beierse autoriteiten openden een spe ciaal telefoonnummer voor anonieme tipgevers. De waarschuwingen volgen op een verijdelde bomaanslag op een gebouw van Siemens, een mislukte poging tot brandstichting in een poli tiebureau en de ontdekking van een nepbom bij het huis van regeringswoordvoerder Friedhelm Ost. Bondskanselier Helmut Kohl heeft, in een toespraak voor zijn partij in Bonn, alle burgers opgeroepen om de politie te helpen. „Iedere tip, iedere hulp is van belang", zei Kohl na de aan kondiging dat de strijd tegen het terrorisme het belangrijkste verkiezingspunt van zijn partij zou worden. Lennon herdacht I Een fan van John Lennon plaatst in een tot Strawberry Fields omgedoopt stukje park in New York een hoed op de buste van de vermoorde ex- Beatle. Tijdens de jaarlijkse herdenking van de moord op Lennon, gisteren precies zes jaar geleden, togen opnieuw enkele honderden fans naar het park, dat ligt voor het Dakota- flatgebouw waar Lennon werd neergeschoten door een teleurgestelde fan. Het gemeente bestuur van New York besloot enkele jaren geleden ter herinnering aan Lennon het park te noemen naar het door hem geschreven nummer Strawberry Fields. Joan Collins scheidt van vierde man LOS ANGELES De Britse filmactrice Joan Collins, „Alexis" in de televisieserie Dynasty, heeft een echtscheidingsprocedure op gang gebracht tegen haar vierde echtgenoot, de Zweedse za kenman Peter Holm. Als reden voert zij „niet met elkaar te ver zoenen verschillen" en „fraude" aan. Het huwelijk heeft 13 maanden geduurd. De 53-jarige actrice ziet af van alimentatie. „Ik trouwde omdat ik echt van mening was dat dit een relatie was die duurzaam zou zijn", aldus Collins in een verklaring. „Ik geloof in het huwelijk. Het ouderwetse huwelijk. Het stemt me erg bedroefd en het spijt mij zeer dat het in dit stadium van mijn leven niet werkt", aldus Collins. Holm was zaakwaarnemer van zijn vrouw, die ongeveer ander half miljoen dollar per jaar verdient met haar rol als Alexis in „Dynasty". Collins wilde niet in bijzonderheden treden over de fraude, die zij haar echtgenoot verwijt. Joan Collins, die in 1952 debuteerde in de film „I believe in You", was eerder getrouwd met filmproducer Ron Kass en de Britse filmacteurs Maxwell Teed en Anthony Newley; huwelijken die in echtscheiding ein digden. Zuidnederlandse schilders in broodmuseum Ulm ULM Het Duitse Broodmu seum in Ulm in de deelstaat Baden-Württemberg maakt dit jaar het probleem van de hon ger in de wereld tot middel punt van zijn traditionele kersttentoonstelling. Met als thema „Barmhartigheid weer spiegeld in de kunst" zijn o.a. nieuwe aanwinsten te zien: een „Manna uit de hemel", van de Zuidnederlandse schil der Maarten De Vos (1532- 1603), een „Antonius, brood uitdelende onder de armen" van de Antwerpenaar Willem van Herp (1614-1677) en „Die Klostersuppe" uit 1888 van de Duitser Anton Mangold.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9