Overheid jaagt nu ook jonge ambtenaar weg DE ITALIANEN IN LEIDERDORP ov jet-Unie diep n Britse MI-5 eïnfiltreerd stoutenbeek „Wegzendbeleid justitie is in strijd met wet" Plan voor ondergrondse waterkrachtcentrale 3INNENLAND/BUITENLAND foidt&Qounxvnt DINSDAG 9 DECEMBER 1986 PAGINA 5 fabrikant Arfter? Hier ziet u een van de fraaie staaltjes die uit deze unieke samenwerking zijn voortgekomen. Eetkamertafel Mallbu met draaibaar blad. Saportttl Een uiting van raffinement die deze fauteuil de luchtigheid van een vlinder geeft In frisse Italiaanse drukstolten, ot In prachtig Glorgettl. Kreaties uit het tijdperk Mackintosh. Frank Lloyd Wright Strenge vormgeving met een onmis kenbaar Italiaanse finishing touch. Terug van nooit weggeweest Marco Colombo en Mario 1 Barbaglla tekenden voor het verllchtingsprogramma van de PAF studio. Het afgebeelde model heet OOVt 04 B Italia heelt de ontwerpen van Paolo Plva wereld beroemd gemaakt Deze Alanda Is «en van de vele voorbeelden. Eigentijdse vormgeving gecombineerd mi klassiek zitcomfort NET 'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Jnicef: teveel show EW YORK Het kinderfonds Unicef judt zich teveel bezig met geldinzamelings- ;ties via de show-business, zoals „Sport Aid'.' at meent de accountant van de Verenigde aties, Alain Gourdon van Joint Inspection nit. Niet alleen leverden acties zoals Live id en Sport Aid niet het financiële succes op at ervan werd verwacht, maar wat de publi- teit betreft ging Engeland voornamelijk met eer strijken, aldus Gourdon. Nadelige ge- ilgen waren ook, aldus Gourdon, dat nuttig erk moest worden onderbroken om bij te agen aan het succes van de media, waaron- :r de BBC. Voorts vindt Gourdon dat het lofdbestuur en de commissies van Unicef hebben van de vergaderziekte („Meetin- wat er volgens hem toe leidt dat men erzandt in woorden. Overigens is Unicef algens Gourdon zeker niet het slechtst be- uurde agentschap van de Verenigde Naties. Proces Action Directe verdaagd PARIJS De rechtszaak tegen drie van moord ver dachte leden van de linkse terreurgroep Action Directe in Parijs is voor onbepaalde tijd verdaagd, nadat een vijfde lid van de jury zich ziek had gemeld. Vorige week haakten al vier jury leden af wegens ziekte of familieomstand igheden. Voor de vier eerste afmel- ders waren nog vervangers, maar voor de vijfde niet meer. Naar verluidt zijn de juryleden doodsbang, vooral nadat de verdachten had den gedreigd met de „prole tarische wraak". Resten Challenger worden begraven CAPE CANAVERAL De wrakstukken van het op 28 ja nuari verongelukte Amerikaan se ruimteveer Challenger zullen worden begraven. Op 1 januari zal een begin gemaakt worden met het neerlaten van de res tanten van het ruimteschip in twee schachten bij de lanceer basis op Cape Canaveral, die vroeger waren bestemd voor het opstellen van Minuteman- raketten. Nadat dit is gebeurd zal men de silo's met platen van beton afsluiten. Alle resten wor den nauwkeurig geregistreerd zodat zij, mocht dat ooit nodig zijn, weer naar boven gehaald kunnen worden. Bevrijd Door het zeehondje Otto te verlossen uit zijn rieten kist open de prins Bernhard (links) gisteren het nieuwe gedeelte van het zeehondenop vangcentrum in Pie- terburen. Otto keur de zijn prinselijke bevrijder geen blik waardig, maar kroop meteen rich ting bassin. In de afgelopen vijftien jaar werden zo'n 600 zeehonden in Pieterburen opge vangen. Daarvan zijn er 417 al terug gezet in zee. Verzet tegen wiskunde als verplicht vak DEN HAAG Staatssecretaris Gin jaar-Maas (onderwijs) is gisteren in de Tweede Kamer gewaarschuwd te gen haar plannen om het vak wis kunde in het voortgezet onderwijs verplicht te stellen voor zowel jon gens als meisjes. De staatssecretaris denkt dit voorstel begin 1987 in te kunnen dienen bij de Tweede Ka mer. Ir. B.J. Van der Vlies (SGP), zelf jarenlang wiskundeleraar, waar schuwde haar dat er meisjes en jon gens zullen blijven met een aversie tegen wiskunde. De staatssecretaris van onderwijs vindt dat wiskunde voor allerlei vervolgstudies onmis baar is en dat meisjes met wiskunde betere kansen krijgen op de arbeids markt. MI-5 valt door de mand LONDEN De Britse telefoon dienst heeft vorige week een re kening gestuurd van 6500 gul den naar degene wiens telefoon voor dat bedrag was afgeluis terd. „Een vergissing" zo noem de de telefoondienst het gebeu ren en stuurde de rekening als nog naar de Britse geheime dienst MI-5. De afgeluisterde die de rekening kreeg toege stuurd was de uitgever van vijf tien lokale dagbladen, de Lon den Newspaper Group. De uit gever bestreed de rekening en kwam er zodoende achter dat deze bestemd was voor de ge heime dienst. ARNHEM Verdachten mogen niet zonder tussenkomst van de rechter in verband met het cellentekort op vrije voeten wor den gesteld. Met deze uitspraak bekritiseerde de president van de rechtbank in Arnhem mr. J. van Julsingha gisteren het weg zendbeleid in zijn arrondissement. Het vonnis betekende een overwinning voor de Nijmeegse stichting „Vrouwen tegen Ver krachting", die het wegzendbeleid in een kort geding aan de kaak stelde. Volgens mr. Van Julsingha komt het in Arnhem gevoerde weg zendbeleid er echter op neer dat justitie geregeld buiten de rech ter om verdachten naar huis stuurt. Overmacht door gebrek aan cellen kan dit beleid, waarmee wordt afgeweken van wettelijke regels, volgens de president niet rechtvaardigen. De rechtbankpresident was het niet eens met de actiegroep dat het de taak van de rechter is bijzondere voorwaarden te stellen als een verdachte toch voorlopig wordt vrijgelaten. Naar zijn mening is opheffing van voorlopige hechtenis door de rechter wettelijk onverenigbaar met het opleggen van voorwaarden zo als een contact- of straatverbod. Het openbaar ministerie in Amsterdam kan volgens woordvoer der H. Wooldrik weinig doen met de uitspraak van de Arnhem se rechter. Wooldrik stelde dat de door Van Julsingha geschetste gang van zaken in de hoofdstad „moeilijk loyaal kan worden toegepast". Elk arrondissement hanteert zijn eigen wegzendbe leid en „waar geen plaats is, verliest ook een rechter zijn recht". SITTARD De Nederlandse Energie Ontwikkelings Maat schappij (NEOM) heeft een plan ontwikkeld voor een onder grondse waterkrachtcentrale in Limburg. De NEOM conclu deert op grond van proefboringen dat de gesteenten rond het vliegveld Beek zeer geschikt zijn voor de bouw van een 1400 meter diep mijnencomplex. De waterkrachtcentrale, die een Ne derlands recordvermogen zou kunnen leveren van 2000 mega watt, zou bestaan uit een ondergronds tunnelstelsel van in totaal honderd kilometer lang. De kosten ervan worden begroot op drie tot vijf miljard gulden. De bedoeling is het water overdag vanuit een kunstmatig meer naar beneden te laten „vallen" en zodoende turbines aan te drij ven om energie op te wekken. Het water zal dan 's nachts (als het stroomtarief laag is) weer naar boven worden gepompt. Vol gens NEOM-woordvoerder Versteegh zal er in de loop van vol gend jaar een rapport verschijnen waarin verschillende plannen voor energie-opwekking, waaronder die van de waterkrachtcen trale, gepresenteerd worden aan de Samenwerkende Electrici- teits Producenten (SEP). De SEP zal vervolgens, op grond van de energiebehoefte en afhankelijk van toestemming van de re gering, eventueel besluiten tot bouw van de ondergrondse wa terkrachtcentrale. EERDER LOONACHTERSTAND DAN VOORSPRONG Doorri jden na ongeluk begint plaag te worden UTRECHT Volgens de Utrechtse politie rijden steeds meer automobilisten door na een aanrijding, niet alleen bij blikschade maar ook als spra ke is van lichamelijk letsel. „Het wordt langzamerhand een echte plaag. Het lijkt wel gewoonte te worden om ie mand na een botsing gewoon maar aan 'zijn lot over te laten en glashard door te rijden. Cij fers over '86 hebben we nog niet, maar er is zeker sprake van een stijgende lijn", aldus een woordvoerder van de Utrechtse politie. Hij denkt dat er dit jaar aan zienlijk meer doorrijders wor den geturfd dan in '85 toen bij circa één op de zes aanrijdin gen (totaal 8000) werd doorge reden. Slechts 212 „vluchters" konden worden gesnapt. De politie slaakt zijn hartek- reet naar aanleiding van een aanrijding gisterochtend in de Domstad waarbij een elfjarig jongetje zwaar werd gewond. Hij werd op de Amsterdamse Straatweg een zeer drukke straat tot twee keer toe aan gereden en allebei de automo bilisten reden doodgemoede reerd door. Tenminste 20 an dere passerende automobolis- ten lieten de jongen gewoon midden op straat liggen en sta ken geen hand uit. Ze reden nog wel net om hem heen, al dus de politie. Het jongetje bleek licht gewond te zijn. Mede-uitvinder atoombom overleden ALBUQUERQUE Harrison Brown, de uitvinder van de techniek om plutonium te scheiden voor de ontwikkeling van de eerste atoomwapens, is op 69-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in de Ame rikaanse stad Albuquerque. Brown begon zijn carrière als scheikundige aan de unversi- teit van Chicago en raakte la ter betrokken bij het Manhat- tan-projekt, dat uitmondde in de ontwikkleing van een atoombom tijdens de Tweede Wereldoorlog. Brown was tot zijn dood hoofdredacteur van een tijdschrift voor atoomge leerden. DEN HAAG Hoewel zijn houding vorige week nog zorgde voor slaande ruzie met de bonden van overheidspersoneel is CDA-minister Van Dijk (binnenlandse zaken) kennelijk niet van plan een bijdrage tot verbete ring van het overlegkli- maat te leveren. De bon den zijn nog niet over hun eerste woede heen over het faliekant mis lukken van de onder handelingen over 1986 of Van Dijk gooit nog wat olie op het vuur door aan te kondigen dat hij vol- gend jaar diep het mes wil zetten in het salaris van de jonge ambtenaar, omdat die zo „royaal" zou verdienen. Een aan kondiging was het eigen lijk niet, meer een her haling, want op Prinsjes dag was voor de goede x verstaander al te horen dat het kabinet nog niet was uitgesneden in de sa- j> larissen van ambtenaren en trendvolgers. Hoewel het verhaal van Van Dijk dus niet als donderslag bij heldere hemel kwam, zijn de ambtenaren wederom zeer verbolgen. Ton de Jong, ge matigd voorzitter van de toch al gematigde christelijke bond van overheidspersoneel CFO slaat de handen ten he mel en zegt: „We zijn het er denk ik over eens dat het overlegklimaat al bar slecht was. Maar ik denk dat de mi nister er nu toch bewust op uit is om die relatie nog slechter te maken. En het kon al haast niet slechter meer. Wij hebben vorige week gezegd eerst over de fi nanciële ruimte voor 1987 te willen gaan praten, maar nog voor we de kans krijgen vult minister Van Dijk alles al in en spijkert de zaak dicht. Het mes in de jeugdlonen, de in breuk op de periodieken, be langrijke zekerheden worden volledig ondergraven, kort om hij haalt het hele bed af ten koste van de ambtenaar. Ik moet eerlijk zeggen: ik be grijp helemaal niets van die aanpak". Zijn jongeren bij de overheid zo goed af? „Allerminst", zegt Ton de Jong. Hij diept een vel met cijfers op van de contractlo nen die minimaal betaald moeten worden. „Sinds 1980 zijn de jeugdlonen er bij de overheid zo'n negen procent op achteruit gegaan. Ze heb ben gedeeld in alle inleve- r.ingsrondes. In het vrije be drijf is er minstens zes pro cent bijgekomen. Let wel, ik praat over wat krachtens een cao tenminste gegeven moet worden. Vaak is dat in de USKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN (ADVERTENTIE) praktijk nog meer. Het be staat niet dat jongeren bij de overheid beter af zouden zijn". Van Dijk wil dus wat wegha len wat er helemaal niet is? Wat zijn de gevolgen? De Jong: „Dit is natuurlijk puur bezuinigen, zonder dat men naar de gevolgen kijkt. De overheid zegt de jeugd binnen te willen halen en heeft daartoe al een lange reeks van plannen opgesteld, die overigens geen van alle goed werken, omdat de zuig kracht van het bedrijfsleven steeds groter wordt. Daar schreeuwt men om jongeren. Dat wordt nu natuurlijk al leen nog maar gekker. De overheid krijgt straks de jeugd ook niet meer". Wat blijft er dan nog over. Alleen een paar ouderen die niet meer weg kunnen ko men? „De overheid wordt steeds meer een tweederangs werk gever", zegt Ton de Jong. „Van zekerheden die een ambtenarenbaan vroeger had blijft steeds minder over. De zekerheid van je baan is al weg, er wordt al jaren op de beloning beknibbeld, nu gaat men weer aan de promoties en periodieken tornen en in de jeugdsalarissen snijden. Mensen gaan dan proberen hun heil ergens anders te zoeken. Ik verwijt de politiek dat ze volstrekt niet kijkt naar de gevolgen van zo'n beleid. Dat is kennelijk voor wie na hen komt. Maar zo gaat natuurlijk wel de wal het schip keren", waar schuwt de voorzitter van de christelijke ambtenaren. Werkgevers Bij de CFO bestaat het ver moeden dat het kabinet on der één hoedje speelt met de werkgevers van het VNO. De werkgevers in de zieken huizen zijn bij het VNO aan gesloten en die liggen al maanden overhoop met de bonden over de drastische verlaging van de lonen van aankomende verpleegkundi gen die zij willen doorvoeren om verbeteringen voor ande ren te betalen. Ton de Jong vreest nu dat als de overheid eenmaal de lo nen van de jonge ambtenaar heeft verlaagd, de zieken huiswerkgevers dat als ex cuus kunnen gebruiken om hun snode plannen door te zetten. Kennelijk moet zo'n beleid voor de hele overheid gaan gelden: de jongeren le veren in om hier en daar wat extra's te strooien naar die groepen die nu al in groten getale naar het bedrijfsleven trekken. „Anders kan ik het ook niet zien, want de bezuigingen die het kabinet wil halen bij de overheid waren al ingevuld. Dit komt daar dus allemaal bovenop. Het gevolg is wel DNEY De ex-spion de Britse geheime nst MI-5 Peter Wright, in Australië een juridi- e strijd voert om het iblikatierecht van zijn moires, heeft gisteren lor de rechtbank in Syd- y verklaard, dat Groot- ittannië nooit heeft wil- inzien hoe diep de vjet-Unie zijn geheime enst was binnengedron- 71-jarige Wright besehul- le bovendien premier atcher ervan dat zij onjuiste ormatie over Sovjetspion-» in de Britse contraspiona- had gegeven. De ex-spion :mde het belangrijkste doel zijn boek het publiek dui delijk te maken hoe gevaarlijk de dreiging van Sovjetspiona- ge is. Groot-Brittannië probeert een permanent publikatieverbod te krijgen op Wrights boek „Spycatcher", omdat het de nationale veiligheid zou scha den en samenwerking met ge heime diensten van bondgeno ten in gevaar brengen. „Als mijn boek wordt gepubliceerd zou er een grondige verande ring in de houding van de (Britse) regering en de gehei me diensten moeten komen", zei Wright. „Het beschermen van onze samenleving is om zo te zeggen te belangrijk om over te laten aan spionnen" en „Men heeft te lang gedacht dat het probleem van Sovjetpene tratie beperkt was tot een paar flamboyante, veelal homofiele mannen. Het gaat veel verder en dieper". Ton de Jong (CFO): „Het bestaat niet dat jongeren bij de overheid beter af zouden zijn". dat de overheid nu ook de jongeren de deur uit jaagt". „We proberen bedreigde ge bieden die bij de overheid zijn ontstaan hier en daar wat extra geld te geven, maar dat worden er op deze manier natuurlijk wel steeds meer. En bovendien, door wie en op grond waarvan wordt beslist dat iemand straks een periodiek krijgt of iets extra's om te voorkomen dat hij naar het bedrijfsleven vertrekt? Dat wordt natuur lijk een janboel. Zo'n beleid leidt tot tal van beroepskwes ties en procedures en naast een hoop rompslomp krijgen we dan natuurlijk ook grote ontevredenheid, jaloezie en onrust op de werkplek, kort om hier komt de grootste el lende van". Raaskallen Ziet Van Dijk dan niet de ge volgen van zijn handelen? Politici zijn gefixeerd op om buigingen. Dat waren ze de afgelopen vier jaar en dat zijn ze nog steeds. Dit is alle maal de echo van het regeer akkoord. Men raaskalt maar door, zonder over de gevol gen na te denken. Wij waar schuwen allang tegen kwali teitsverlies bij de overheid. De commissie-Albeda gaf ons daarin gelijk. En wat zegt Van Dijk? „Albeda onder bouwt die bewering niet". Maar de kwaliteit van de dienstverlening en van de beleidsvoorbereiding gaat stelselmatig omlaag. Dat is moeilijk te meten, maar wel het volstrekt logische gevolg van dit beleid. Geen mens die daar over nadenkt. De overheid heeft nu weer als slogan „minder, maar beter". Ik noem dat een „m'n-broer- Jan-die-heet-Piet-verhaal". Minder en beter? Laat me niet lachen. Utopia zullen ze bedoelen". ARJEN BROEKHUIZE* Tweeling Deze bavianen-tweeling werd vorige week in het Burgers Dierenpark in Arnhem gebo ren. De geboorte van een tweeling komt bij apen bijna nooit voor. Na enkele kritieke dagen maken moeder en kin deren het nu goed. Tutti Nuovo enTuttiClassico.Oud en nieuw, naast elkaar, Creaties van de grote klassieken naast creaties van vandaag. Door Stoutenbeek bijeengebracht Onder één dak geëxposeerd in een scala van oogstrelende, kompleet ingerichte interieurs. De mooiste ontwerpen, de beste merken. Schitterende staaltjes Italiaanse vormgeving van sa lontafels, verlichting, eetkamers, banken, tapijten, gordijnen en vaste vloerbedekking. Natuurlijk kunt u hier en daar wat Italiaan se creaties bezichtigen, maar nergens in Nederland vindt u zoveel Italië onder één dak. Daarvoor moet u de reis naar Stoutenbeek Leiderdorp maken. Misschien een beetje uit uw buurtMaar alleszins een om weg waard. Arrivederci dus!

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5