„Denk aan consequenties van onze verkwisting" IEUwS „Soms gaan politici ook 'n ambtenaar te ver j oorhoeve: VD gaat an jaren negentig jhet CDA oorbij Zwartrijden in openbaar vervoer is gehalveerd "BINNENLAND £etdóc@oivuMit DINSDAG 9 DECEMBER 1986 PAGINA 3 PTT handhaaft diensten in bejaardentehuizen ,DEN HAAG De PTT zal bejaardentehuizen Iblijven bedienen. Het besluit daarmee te stoppen jis teruggedraaid. Op verzoek van het betrokken Itehuis kan de dienstverlening zelf worden uitge- [breid van zittingen gedurende enkele uren per /eek naar de vestiging van een echt postagent- :hap. Inmiddels hebben veertig tehuizen daar- »m gevraagd. Minister Smit-Kroes (verkeer en vaterstaat) heeft dit gisteren in de Kamer be- ;end gemaakt bij de behandeling van de PTT- ïgroting 1987. Het besluit van de PTT om uit «zuinigingsoverwegingen de dienstverlening in ïjaardentehuizen te stoppen, had felle protesten itgelokt. Lekkende tanker mag Westerschelde niet op TERNEUZEN De Britse tanker Staf fordshire die geladen is met 42.000 ton LPG, heeft gisteren geen toestemming gekregen de Westerschelde op te varen. Uit de tanker, die op weg was naar Dow Chemical in Ter- neuzen, lekte zondag stookolie. Daardoor ontstond op de Noordzee vlak voor de Bel gisch-Nederlandse kust een olievlek van tien kilometer lang en 600 meter breed. Een milieuramp wordt niet gevreesd, maar toch zijn een Nederlands oliebestrijdingsschip en een Belgisch marinevaartuig op weg ter be strijding van de vlek. De bodem van de tan ker was enige tijd geleden beschadigd in de Golf van Suez nadat het schip met een on bekend voorwerp in aanvaring was geko men. Boompje planten Met twee hijskra nen werd gister ochtend op de Dam in Amster dam weer een kerstboom neer gezet. De boom is het jaarlijkse geschenk van Noorwegen aan de stad Amster dam. tel .EEUWARDEN VVD- 'ractieleider Voorhoeve is ir van overtuigd dat zijn iartij, die bij de vorige •erkiezingen fors verloor, ir weer bovenop zal ko nen. Zelfs zo dat de VVD n de loop van de jaren negentig het CDA voorbij al streven en de op een ia grootste partij zal wor den. „Dan zit niet het HDA maar de VVD aan iet stuur van de samen werking", zo betoogde Voorhoeve gisteren op een jartijbijeenkomst in Leeu- i varden. Voorhoeve verwacht overi- g ;ens voorlopig geen „dramati- che groei". Het succes blijft a log voorbehouden aan CDA- H iremier Lubbers als „de suc- v :esvolle manager van de BV n Nederland". „Wij leven in de «haduw van het succes van onze eigen ideeën, terwijl het alCDA in het lamplicht staat", aldus Voorhoeve. vjHans Wiegel, commissaris van fide koningin in Friesland, ichitterde door afwezigheid, li Voorhoeve en vice-premier De aeCorte hadden wel met Wiegel i gedineerd, maar de CdK was ;e voor de avond „verhinderd". Kennelijk wilde hij, met het >og op de recente „procedure- si out" van De Korte, liever niet v net de vice-premier samen in ie publiciteit komen. Iets meer duidelijkheid ont- itond over de vraag wie tot de 1; >olitiek leider van de VVD zal litgroeien. Terwijl De Korte 1 tich beperkte tot een Fries- iconomisch verhaal, behandel- !de Voorhoeve vrijuit een reeks D ictuele politieke kwesties. :{Voor de camera van Den Haag ra Vandaag verklaarde hij, dat 9De Korte de bestuurlijke za- cen voor zijn rekening neemt en hijzelf „de meer politieke laken".heeft. Een nerveuze en ïakkelende De Korte wekte zelfs enige irritatie, doordat hij *<«de Friese toehoorders al te op vallend naar de mond praatte. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA PROF. KUENEN NEEMT WAARSCHUWEND AFSCHEID: N VANDAAG RIJSWIJK „Energie moet/veel duurder wor den. Als we nu niet meer gaan betalen staat er straks nog maar de helft van de huidige bomen op de Veluwe". Met die noodkreet heeft prof.dr. D.J. Kuenen vandaag af scheid genomen als voor zitter van de raad voor het milieu- en natuuron derzoek. Na zich een le ven lang als wetenschap per en adviseur te heb ben ingezet voor het mi lieu is hij overtuigd van de onwil van de Neder lander. Zonder dwang is niemand zuinig. „We zijn zo gewend aan grote luxe voor weinig geld dat we hebben afgeleerd te den ken aan de consequenties van onze verkwisting". Eigenlijk wil Kuenen niet te veel kwijt van zijn ideeën over milieu- en energiebe leid. Daar is hij niet voor aangesteld. „De raad waar van ik voorzitter was heeft als opdracht te adviseren over onderzoek, niet over be leid. Alle leden van de raad weten veel over de milieu problematiek en ze hebben allemaal hun opvattingen over wat er zou moeten ge beuren. Maar daar heeft de minister een andere raad (voor milieuhygiëne) voor in gesteld. Wat ik hier zeg is dus mijn strikt persoonlijke mening, dat staat los mijn functie". Nadat de bioloog Kuenen (geboren in 1912) onder meer rector magnificus van de Leidse universiteit en direc teur van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer was ge weest, werd hij in 1980 door minister Ginjaar benoemd tot voorzitter van de raad voor milieu- en natuuronderzoek. Officieel voor twee dagen in de week, volgens hemzelf voor vier dagen en volgens zijn vrouw voor vijf. Ter ge legenheid van zijn afscheid („Je moet ophouden als het nog goed gaat") organiseerde de raad vandaag een sympo sium over „.milieu en natuur in de toekomst". Kuenen zelf kan het belang daarvan niet genoeg benadrukken: „We trekken een wissel op de toe komst, want we zadelen onze kinderen en kleinkinderen op met wat we nu vervui len". Volgens hem is milieu bewustheid dan ook het ver mogen over tijdsgrenzen heen te kijken; niet stil te blijven staan bij modieuze politieke of economische standpunten, maar te besef fen dat we de aarde geleend hebben van onze kinderen. Honderd doden Het grootste gevaar voor de (Nederlandse) toekomst ziet Kuenen in de bouw van Prof. Kuenen: „We trekken een wissel op de toekomst. We moeten beseffen dat we de aarde geleend hebben van onze kinderen". kolencentrales. „Het energieverbruik zal in de ko mende decennia omhoog gaan en de vraag is waar we die energie vandaan halen. Kerncentrales mogen niet, die zijn veel te gevaarlijk, zegt men. Gas komt ook niet in aanmerking, want dat raakt op en dat kunnen we veel beter gebruiken voor huisverwarming dan voor de opwekking van energie. Met olie maak je je te veel afhan kelijk van landen buiten Eu ropa en de alternatieve ener giebronnen leveren te weinig op. Blijven de kolencentrales over". „In de Sovjet-Unie en Polen zijn grote kolenvoorraden en die landen willen graag leve ren. Dat er dan een paar honderd doden vallen in de steenkoolmijnen, ach, daar liggen we in Nederland niet wakker van. Men moet ech ter wel beseffen dat zelfs als je die centrales redelijk schoon laat draaien (wat zeer kostbaar is), je nog een gigan tische hóeveelheid giftig af val in de vorm van as over houdt. Een klein gedeelte daarvan kun je kwijtraken door het met klei te vermen gen tot baksteen en namaak- grind, maar dan nog blijft het risico dat de giftige stoffen er „uitregenen". Bovendien be vat dat as een radio-actieve straling, zodat het niet in grote hoeveelheden in de buurt van woonwijken ge bruikt kan worden". Vanwege deze risico's sluit Kuenen-zich aan bij degenen die roepen dat we eerst maar eerst moeten kijken of het niet zuiniger kan, voordat tot de bouw van vervuilende centrales wordt besloten. Maar zuinigheid is, in tegen stelling tot de spreekwoorde lijke gierige vaderlandse volksaard, door de bevolking maar moeilijk op te brengen. Kilo kip „De huishoudens zouden twintig procent van de ener giebehoefte kunnen bezuini gen. Dan moet de produktie nog wel opgevoerd worden, maar niet meer dan een klein beetje. Maar hoe berei ken we dat? Ik heb talloze vrinden en kennissen die veel slordiger zijn dan ik. Als mijn vrouw en ik uit huis gaan, draaien we de verwar ming uit, maar daarin zijn we een uitzondering. Sinds kort betalen flatbewoners het ei gen energiegebruik, maar toen er nog maandelijks een vast bedrag van hun reke ning werd afgeschreven, lie ten ze regelmatig tegelijker tijd de verwarming aan en de ramen open staan. Als ze er niet voor moeten betalen zijn ze niet zuinig". „Daarom vind ik dat de prijs van energie wel een paar procent omhoog kan. Laat de consument maar meer beta len om het milieu te bescher men. Men weet wel dat dat nodig is, maar men doet het niet. Politici weten bliksems goed hoe het moet, maar ze weten niet hoe er naar te handelen. Ze knikken in stemmend en gaan over tot de orde van de dag. Daarom moet je erover door blijven zeuren. Mensen moeten gaan begrijpen dat de energie duurder wordt om de schade aan het milieu te compense ren". „Iedereen stemt in met de kreet „de vervuiler betaalt". Maar dat geldt niet voor de bio-industrie. De mensen die daarin werken produceren veel te veel mest, maar ze be talen er niet voor. Waarom niet? Omdat wij niet willen dat een kilo kip twaalf gul den gaat kosten in plaats van tien. We zijn zo gewend aan luxe voor weinig geld dat we hebben afgeleerd aan de con sequenties van onze verkwis ting te denken". Griezelig Naast het afval van kolen centrales dat veroorzaakt wordt door onze grote ener- giehonger, ziét Kuenen ook een groot gevaar in het che mische afval. Dat wordt niet alleen vrolijk op het land ge stort (men neme het gif on der een woonwijk in Lekker- kerk), maar komt via de Rijn zelfs in de Waddenzee te recht. „We lozen die troep in zee, dan lijkt het niet zo erg. Maar nu blijkt het vervuilde Rijnwater via het Marsdiep in de Wadden terecht te ko men en daar veroorzaakt het de sterfte onder zeehonden. Als ik dan zie dat topmensen van grote bedrijven als San- doz het risico durven nemen giftige stoffen zo onveilig op te slaan dat de verzekeraar het zelfs weigert te verzeke ren, dan word ik bang. Ik vind dat heel griezelig". Kuenen wil daarmee niet zeggen dat Sandoz model staat voor de gehele (chemi sche) industrie, maar de strijd tegen de vervuiling gaat hem veel te langzaam. „Er gebeurt wel een heleboel, maar het vervelende is dat nieuwe problemen sneller aan het licht komen dan we de oude hebben opgelost. We moeten nu optreden, anders is het in derdaad: wie dan leeft, heeft dan zorgen". STEVO AKKERMAN GRONINGEN Sinds de komst van controleurs in het openbaar vervoer in de grote steden in de Randstad is het zwartrij den in tram en metro ge halveerd. In de bus is het zwartrijden tot bijna nul gereduceerd. Dat is de conclusie van een on derzoek naar het effect van de controleurs waarvan er in 1985 1.350 in de grote steden in de Randstad werden aangesteld. De controleurs de zoge naamde VIC's zijn tevens belast met het geven van in formatie en met de zorg voor veiligheid. Het onderzoek naar het effect van de VIC's op het zwartrijden zal begin 1987 worden gepubliceerd. Volgens mevrouw dr. J. Jun- ger-Tas, verbonden aan het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatie Centrum van het ministerie van justitie, is uit eerste cijfers van het on derzoek gebleken dat de VIC's zeer succesvol zijn geweest. Zij zei dit gisteren tijdens een the mamiddag over kleine crimi naliteit, georganiseerd door de Vakgroep Criminologie van de Rijksuniversiteit Groningen. Plannen voor aanpak files in Randstad (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) geeft in haar beleid voorrang aan het oplossen van knelpunten op de wegen in de Rand stad en het realisereen van goed wegverbindin gen met West-Duitsland en België vanuit de Rand stad. Dit werd gisteren in de Kamer duidelijk tij dens een bespreking van het Rijkswegenfonds. De Kamer liet de minister we ten dat het huidige structuur schema verkeer en vervoer, op basis waarvan het beleid wordt gevoerd, totaal verou derd is. Het autoverkeer is veel sneller toegenomen dan werd gedacht. Het huidige schema gaat uit van een jaar lijkse groei tot het jaar 2000 met 1 procent. Dit jaar is die groei echt al 7 procent. Op het ministerie wordt nu gewerkt aan een nieuwe lange termijn planning tot het jaar 2010. Smit-Kroes ontkende verder dat door geldgebrek NS-wer- ken niet op tijd uitgevoerd kunnen worden. Het budget voor infra-structurele werken in steden zal wel dalen van 71,8 miljoen in 1987 tot 43 mil joen is de jaren daarna. De mi nister schreef dit toe aan het aflopen van enkele gróte wer ken. Er wordt ook 50 miljoen gekort op de aanleg van vaar wegen en het verbeteren er van. Het geld is er gewoon niet, aldus de minister, die echter geruchten als zou van een verloedering van vaarwe gen sprake zijn, tegensprak. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. TOPAMBTENAAR HOUDT HET VOOR GEZIEN 9? Han van Gelder: „Ik heb voor mezelf een streep getrok ken die op een gegeven moment is overschreden". ZEIST Een ambtenaar wordt geacht zijn plicht te vervullen, voor een al dan niet door kortingen geteisterd salaris en ongeacht de politieke signa tuur van zijn baas. Meestal gaat dat goed, als amb tenaar leer je immers dat de zogeheten Vierde Macht niet oneindig is en dat anderen het politie ke stuurwiel uiteindelijk in handen hebben. „Maar soms gaan politici ook een ambtenaar te ver. Dan stap je op", zo reageerde Han van Gelder, topamb tenaar op het ministerie van onderwijs en weten schappen, in zo'n situatie. Hij kan het tegenover zichzelf niet meer verantwoorden mee te werken aan bezuinigingen die volgens hem „het grootste investeringsgoed van de maatschappij" in het hart aantasten. „Natuurlijk heb ik het uitstekend naar m'n zin gehad, met aardige mensen gewerkt. Een boeiende carrière, zo mag je het wel noemen. Bij mij dus in het geheel geen verbitte ring. Ik heb echter voor mezelf een streep getrokken die op een gegeven moment is overschreden. Zo simpel ligt het". De afgetreden plv. dir.-gen. basisonderwijs van het minis terie spreekt klare taal. Bevalt de politieke koers je niet meer, dan trek je daaruit de enig juiste conclusie, een stel ling die overigens door ambtenaren niet massaal wordt na gevolgd. Moedig? „Niet per se. Ik zit nu eenmaal zó in el kaar dat ik dingen wil doen die belangrijk zijn voor de sa menleving. Als dat niet kan, dan hoeft het voor mij niet meer". Voor Van Gelder hebben de dit najaar bij de begroting in gediende voorstellen voor bezuinigingen in het basisonder wijs voor hem de deur dichtgedaan. „Er zat geen idee meer achter. Prioriteiten werden niet meer gesteld, er moest ge woon een bepaald bedrag worden bezuinigd, het maakte niet uit hoe. Een groot deel van de één miljard gulden be zuinigingen moest uit het basisonderwijs komen. Zo zouden er geen zieke leerkrachten meer mogen worden vervangen en moesten kinderen van vier gemiddeld een half jaar la ter naar school. Op dat moment werd voor mij duidelijk dat zelfs de basisschool door de bezuinigingen niet meer gespaard zou gaan worden. Toen was het genoeg. Ik voelde me niet meer thuis". Pijnlijk Negen jaar lang had Van Gelder meegewerkt aan soms zeer pijnlijke bezuinigingen, maar altijd was de politiek het erover eens dat die niet ten koste mochten gaan van de enige vorm van onderwijs die voor alle kinderen gelijk is. Dat is nu volgens Van Gelder veranderd, maar dat is geen reden om bij zijn vertrek uitgebreid na te trappen in de richting van zijn politieke baas minister Deetman. Maar toch: „Wie bij bezuinigingen kiest om vooral het ba sisonderwijs te treffen, die is naar mijn oordeel op de ver keerde weg. De bezuinigingen op onderwijs zijn al zo groot. „Het grootste investeringsgoed", dat is een omschrijving die voor de verkiezingen meermalen door de premier in de mond is genomen. Als je na de verkiezingen komt met be zuinigingen van niet minder dan één miljard gulden op dat onderdeel van de samenleving, vind ik dat op z'n minst onevenwichtig", aldus Van Gelder. Van Gelder ontmoette bij zijn collega's veel begrip toen hij zijn besluit om op te stappen en de reden daartoe bekend maakte. „Ik had van mijn ideeën tegenover mijn collega's nooit een geheim gemaakt. Zij zeiden dan ook dat ze m'n beslissing vanuit mijn positie best konden begrijpen. De hele politieke situatie van dit moment, leidt tot dit soort keuzes". Volgens Van Gelder was hij niet de enige in hogere ambte- narenkringen met onrustgevoelens bij het uitvoeren van bezuinigingsmaatregelen. Die gevoelens leiden zelden tot het nemen van ontslag en nog minder vaak tot een opstap pen om principiële redenen. „Het is ook voor een ambte naar soms heel erg moeilijk om op tal van beleidsterreinen grote bezuinigingen te verwerken, met ontzettend grote gevolgen voor veel mensen. Wil je weg, dan moet je wel het geluk hebben dat je elders aan de slag kunt. Ik had dat geluk". Van Gelder zit vandaag achter een nieuw bureau, als advi seur voor management en automatisering. Hij is in dienst getreden bij Image International B.V. in Zeist, „bepaald een andere werkgever dan het ministerie van O en W in Zoetermeer". ARJEN VAN DER SAR FRIEMELS Parasailer dood na val BERGEN De 25-jarige A. Bijvaard uit Bergen is gister middag bij het parasailen op het strand bij zijn woonplaats om het leven gekomen. De man - viel van een hoogte van ongeveer zeven meter op het zand, terwijl hij achter een auto werd voortgetrokken om hoogte te winnen. Een plotse linge valwind vanuit de dui nen is mogelijk de oorzaak van dit ongeval. •,y,- "ÏV 1 r' 'i&l fv§g Naarde zon Dieren voelen vaak beter aan hoe laat het is dan mensen. Als we deze ganzen en kieviten mo- gen geloven wordt het bin nenkort kouder. Gisteren trokken ze inzwermen naar het zuiden, na een rust in het Groninger land- nn schap. Kotter gestrand bij Callantsoog CALLANTSOOG De vis- serskotter Alberta is afgelopen vannacht rond kwart voor drie op het strand van Cal lantsoog vastgelopen. Geen van de drie bemanningsleden raakte gewond. De stuurman van de kotter is waarschijnlijk in slaap gevallen. Met enig ge luk is het schip precies tussen twee pieren door op het strand geland.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3