De Russisch Orthodoxe kerk bloeit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld METROPOLIET VLADIMIR: Profetie leidt tot vertrek bevolking Braziliaanse stad Vaticaan geeft Namibië nul op request lezers SeidócSoutcml1 >in/eer DINSDAG 9 DECEMBER 1986 PAGINA tj CcidócSommit Pleidooi voor Anglicaanse „paus" BIRMINGHAM De aartsbisschop van Canterbury moet meer gezag krijgen doordat hij primaat van de Anglicaanse Kerk wordt in plaats van de „primus inter pares" (eersten on der zijn gelijken). De huidige situatie van wederzijds overleg tussen de anglicaanse bisschoppen moet spoedig worden ver vangen door duidelijker gezagsverhoudingen. Op basis van het resultaat van de eerste gespreksronde tussen de Anglicaanse en de Rooms-Katholieke Kerk moet het idee van een universele primaat verder worden ontwikkeld. Dit bepleit de anglicaanse bisschop van Birmingham, dr. Hugh Montefiore, in zijn bis domblad naar aanleiding van het optreden van zijn collega dr. Graham Leonard uit Londen, Deze vaart een eigen koers, waardoor de eenheid van de anglicaanse kerk op het spel komt te staan. Extra actie voor sluitend budget IKV voor het derde achtereenvolgende jaar een extra financiële z tie om het budget sluitend te krijgen. De campagne „Schep er op '86" is nodig nu blijkt dat de financiering van de activiteiten op de gewone manier niet rond te krijgen is. Voor dit jaar was een tekort van 87.000 gulden begroot. De inkomsten zijn dit jaar ongeveer 100.000 gulden lager dan die van vorig jaar. De giften zijn licht teruggelopen, terwijl ook de verkoop van mate riaal minder oplevert. De bijdragen uit de kerken (240.000 gul den op een begroting van 1,3 miljoen gulden) blijven constant. God gaf ons ons geheugen, opdat we rozen in december zouden kunnen hebben. DEN HAAG De loper gaat uit voor metropoliet Vladimir van Rostow en van Novotcherkassr wan neer hij maandagmorgen het Scheveningse Boule vard Hotel verlaat. Vladi mir is de op een na hoog ste prelaat in de Russisch- orthodoxe kerk die direct ressorteert onder patri arch Pimen. Hij is belast met de zorg voor de Rus- sisch-orthodoxe diaspora in West-Europa. Een keer per jaar onderneemt hij een missie naar zijn paro chianen, voor het aller grootste gedeelte emi granten en vluchtelingen die sinds de Oktober Re volutie of het einde van de laatste wereldoorlog in West-Europa wonen. Dit jaar heeft zijn bezoek alle zes parochies aan Neder land omvat. Vladimir heeft niet alleen zijn parochianen bezocht, hij heeft ook de gelegenheid te baat ge nomen de wereldlijke en geestelijke autoriteiten pre mier Lubbers, kardinaal Si- monis en bisschop Bar te wijzen op de positie van de Russisch Orthodoxe kerk. Een beleefdheidsbezoek aan de Russische ambassade hoort daar ook bij. En nu is het tijd Vader Yakimoff, Metropoliet Vladimir en diaken Rodionoff voor hun Scheveningse hotel. voor een persconferentie die Orthodoxe Kerk maakt zich de hoteleigenaar in alle haast op voor het duizendjarig be- heeft georganiseerd vlak voor staan in 1988. Of de paus het vertrek van de metropo- daarbij aanwezig zal zijn? Hij liet. Wat is zijn boodschap? durft het niet te zeggen. Dat is Allereerst: politiek interes- het werk van een speciale seert hem niet. De Russisch commissie die zorgt draagt voor de uitnodigingen van hoogwaardigheidsbekelders uit de hele wereld. Zijn kerk probeert gewoon recht te doen aan haar christelijke plicht. Al 69 jaar bloeit en groeit die onder wat hij eufe mistisch aanduidt als de nieu we socialistische omstandig heden. „De kerk heeft waar het louter de kerk z;elf betreft de mogelijkheid zijn eigen wegen te gaan", beklemtoont Vladimir. „Zij heeft een eigen taak: zij moet zich concentre ren op het beleven en ver spreiden van het evangelie. Het gaat er om dat je een goed leven leidt en dan maakt het niet uit of je socialist of at heïst bent." Hij maakt er geen geheim van dat er talloze dwaalopvattingen over zijn kerk in het westen de ronde doen. „De grondwet stelt ons in staat te doen wat wij als kerk willen doen. Ieder mens die wil geloven kan dat doen." Diaken Roesak die onlangs tot jarenlange dwangarbeid werd veroordeeld na kritiek geuit te hebben op de rol van de staat tegenover de kerk, met name onder Stalin, noemt hij een soort dissident. „Hij is in opstand gekomen tegen de regering. Hij heeft geen kri tiek op de kerk", zo verzekert Vladimir, die zegt niet goed op de hoogte te zijn van zijn situatie. Vader Nikon Yakimoff, af komstig uit Parijs en herder van de Haagse H. Maria-Mag- dalena-parochie, en diaken Anatole Rodionoff, die de me tropoliet vergezelt op zijn reis door Nederland mengen zich niet in het gesprek, dat Vladimir voert via tolk Elena Bjelomast. Zij is dochter van Russische emigranten en kerkvoogdes van de parochie aan de Haagse Obrechtstraat. Op de vraag of de Russisch Orthodoxe kerk toch niet ver plicht is politieke standpunten van het regime te onderschrij ven zegt Vladimir dat de kerk met haar eigen mogelijkheden de zaak van de vrede wil die nen. „Geen mens heeft het recht koudbloedig te blijven onder wat er vandaag in de wereld gebeurt. Wij dragen daar in onze actie toe bij. De vrede heeft niet te maken met een systeem, of het nu so cialistisch of kapitalistisch is. Wij bidden voor de wereld vrede. Daar kan toch niets op tegen zijn?" De hoteleigenaar heeft zondag in het met rijke ikonen be hangen kerkje aan de Obrechtstraat de dienst bijge woond, waarin metropoliet Vladimir voorging, terwijl de Russische emigranten in grote getale aanwezig waren. Hij is nog onder de indruk van de ronduit schitterende bijeen komst. Hij klinkt op de ge zondheid van de metropoliet, die hij een week lang tot zijn gast heeft mogen rekenen. Volgend jaar komt misschien wel patriarch Pimen, laat de jonge Vader Nikon Yakimoff weten, want de Haagse paro chie van de Russisch Ortho doxe kerk bestaat dan zeven tig jaar. PAUL VAN VELTHOVEN Kairos ijvert voor vrijlating gevangen Zuidafrikaanse kinderen UTRECHT De werkgroep Kairos (christenen tegen apartheid) zal steun verlenen aan de actie „free the chil dren" (bevrijdt de kinderen). In het kader van deze actie, die vorige week begon, sturen Zuidafrikaanse burgers pro- testkaarten naar de regering, waarin zij om vrijlating van de gevangen kinderen vra gen. De werkgroep Kairos biedt een modelbrief aan, gericht aan de Zuidafrikaanse presi dent P.W. Botha, waarin in algemene zin wordt opgeroe pen de kinderen vrij te laten. Kairos levert naast het adres van Botha ook de adressen van Zuidafrikaanse kranten, zodat die op de hoogte van ac tiviteiten in Nederland kun nen worden gebracht. Kairos schat dat er momen teel nog ongeveer 4.000 kin deren en jongeren beneden de 18 jaar gevangen zitten. Nederlandse Hrvormde Krk Beroepen: te Heumen-Overasselt. H.P.van der Horst te Boxmeer-Vier lingsbeek. te Leeuwarden, S.van den Oever te Dordrecht. Bedankt voor Huizen, M.Verduin te Zeist. Bedankt voor Zierikzee, dr.G.Bos te Urk. Géreformeerde Kerken Beroepenl: te Best. Oirschot, de Beerzen (hervormd gereformeerd). drs.M.J.Kroon te Woudsend c.a., Ju- trijp enHommerts. te Drachten, A.S- .Riemstra te Harderwijk. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen: te Westzaan. C.Westerink te Den Helder; te Urk. T.M.Hofman te Ouderkerk ad Amstel. Bedankt voor Dordrecht- centrum. A.Baars predikant van de Free Reformed Church in Dundas (Canada). SAO PAULO De pro fetie van de als heilige vereerde pater Cicero veroorzaakt een volks verhuizing in het oosten van Brazilië. Meer dan de helft van de 18.000 inwo ners van de stad Joao Ca- mara hebben de afgelo pen dagen het gebied verlaten, nadat er een aardbeving had plaatsge had. Daarbij werden 2000 huizen beschadigd. Miljoenen mensen in het noordoosten van Brazilië be schouwen pater Cicero (1844- 1934) als een onfeilbare pro feet. Hij heeft voorspeld, dat de stad op een zaterdag, om streeks het middaguur, van de aardbodem zou verdwijnen en plaats zou maken voor een grote rivier. Vorig jaar begon nen de inwoners van het ge bied onverwacht trillingen van de aarde te voelen, die zich daarna met steeds grotere intensiteit en regelmaat her haalden. In augustus en sep tember dit jaar bereikten de trillingen het niveau van aardbevingen van enkele gra den in de schaal van Richter. Enkele weken geleden was er op zaterdag een aardbeving met een kracht van 5,3 op de schaal van Richter, bijna evenveel als de aardbeving die eerder dit jaar El Salvador trof. De plaatselijke autoriteiten en de rooms-katholieke bisschop in het gebied hebben de be volking opgeroepen niet weg te trekken en geen bezittin gen te verkopen. De bewoners slaan dit advies echter in de wind. Zij hechten meer waar de aan de voorspellingen van pater Cicero, die altijd aan de kant van de armen heeft ge staan en om zijn opovattingen als rooms-katholiek priester werd geschorst. Gereformeerde onzekerheid over vormgeving werk Kerk en Israël LEUSDEN Diverse gereformeerde kerkeraden en zen dingscommissies zijn onzeker over de plaats die het jodendom moet innemen. Dit blijkt uit een brief van het bureau „Kerk en Israël" aan de kerkeraden van de Gereformeerde Kerken (zendings)commissies. De brief is bedoeld om de verwarring die ontstaan is naar aanleiding van de Generale Synode van 7 april van dit jaar weg te nemen. De synode meende toen dat het werk van Kerk en Israël vanuit de plaatselijke zendingscommissies niet correspondeert met de verworven inzichten ten aanzien van de unieke relatie tussen Kerk en Israël. Er zouden aparte (classicale) werkgroepen voor Kerk en Israël moeten komen, aldus de synode. Een en ander staat in het verlengde van het synodebesluit uit 1984 waarin wordt uitgesproken dat het be grip „zending" niet het juiste begrip is om de relatie tussen jodendom en christendom te benoemen. In de brief aan de kerkeraden van het deputaatschap worden enkele richtlijnen en aanwijzingen gegeven om vorm te ge ven aan het werk van Kerk en Israël. ROME Een oecumeni sche delegatie ter behar tiging van de belangen van het voor tachtig pro cent christelijke Namibië is er niet in geslaagd het Vaticaap zo ver te krij gen, dat het via diploma tieke kanalen zijn morele gezag in de schaal werpt om regeringen in het ge weer te brengen voor on afhankelijkheid van Zuid-Afrika. Op een persconferentie ver* klaarde delegatieleider Denis Hurley, voorzitter van de rooms-katholieke bisschop penconferentie van zuidelijk Afrika en aartsbisschop van Durban, te hebben gehoopt dat de H. Stoel een pleidooi zou houden voor sancties te gen Zuid-Afrika bij regerin gen waarmee zij diplomatieke betrekkingen onderhoudt. Nu dit niet gebeurd is, heeft de delegatie de regeringen van de Bondsrepubliek Duitsland en van Italië gevraagd, voor1 de onafhankelijkheid van Na mibië in het krijt te treden in de Verenigde Naties. Tot dus ver hebben alleen landen uit de Derde Wereld dat gedaan. Het onafhankelijkheidsstre ven van Namibië steunt op resolutie 435 van de VN, in 1971 bekrachtigd door het In ternationale Gerechtshof in Den Haag en in 1978 opnieuw door de VN. Paus Johannes Paulus II had zich vorige week op de algemene audiën tie wel uitgesproken voor on afhankelijkheid van Namibië. Hij betitelde dat als een eis van gerechtigheid en van menselijke waardigheid, daar ze steun vindt in de legitieme wensen van de bevolking. Ook herinnerde de paus bij die gelegenheid aan zijn her haalde beroep op de regering van Zuid-Afrika, de apartheid te beëindigen. De oecumenische delegatie omvat vertegenwoordigers van de Rooms-Katholieke, Lutherse en Anglicaanse Kerk van Namibië. In april organiseerde de Wereldraad van Kerken een conferentie over onafhankelijkheid voor Namibië, waaraan ook verte genwoordigers hebben deelge nomen van internationale or ganisaties en van politieke partijen. ICTO-afdeling in Brussel opgericht HOOGEVEEN In aanwe- zigheid van de voormalig se cretaris-generaal van de NAVO, mr. J. Luns, heeft voorzitter mr. J.L. Janssen van Raay maandag in Brussel de eerste buitenlandse afde ling van het ICTO (Interker kelijk comité tweezijdige ont wapening) geïnstalleerd. Voorzitter van de nieuwe af deling wordt dr. J.C. Ramaer, voormalig economisch advi seur van voormalig Philips- topman ir. W. Dekker. Het is volgens de ICTO-voor- zitter terecht dat juist in Brus sel, de plaats van het NAVO- hoofdkwartier, de eerste ICTO-afdeling in het buiten land is gekomen. Het ICTO beschouwt de NAVO als hoeksteen en garantie van het vrije westen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Hitier en Hirohito (4) Ik maak ernstig bezwaar tegen een mogelijk staatsbezoek aan Hirohito, ex-bondgenoot van Hitler en Mussolini. Japan heeft nog niets geleerd blij kens: a. de nationale veroorde ling van de geallieerden bij de herdenking Nagasaki/Hirosji- ma; b. het ontbreken van be rouw of schuldgevoelens bij de geschiedvervalsers in het oos ten; c. een opgepoetste locomo tief uit Birma-Siam, die te pronk staat voor „heldhaftig optreden, doorzettingsvermo gen en geleverde prestaties" van Japan tijdens de tweede wereldoorlog. Een bezoek zou ernstige schade toebrengen aan het zelfrespect van de bur ger. De protesten moeten niet worden onderschat. Dit beleid vormt de basis voor negatieve ontwikkelingen in de samen leving, dat bezwarend zal in werken op de verantwoordelij ke democratische taak van de overheid. G. Jonker, BLEISWIJK. Hitier en Hirohito (5) Hirohito heeft zéker niet acht jaren lang moordend en plun derend door Azië getrokken en „honderdduizenden niet- Nederlanders of blanken de dood ingejaagd", zoals een briefschrijver stelt.. Het zijn de Japanse troepen en vooral de stoottroepen (vaak Koreanen) geweest, die in naam van de keizer hun gang gingen. Net zoals in Nederland ook zoveel „in naam der Koningin" wordt gedaan in diverse officiële handelingen, waar waarschijn lijk onze koningin geen weet van heeft. Hirohito was een geleerde. Zijn regeringsminis ters waren het die besluiten namen en lieten uitvoeren, zo als ook in Nederland de rege ring alles bepaalt en laat uit voeren. Al diegenen, die na meer dan veertig jaar het on dervonden leed nog niet ver werkt hebben en hun vijanden nog niet vergeven kunnen, zoudens het „Onze Vader"-ge- bed moeten overwegen, vooral de zin: „Vergeef ons onze schuld; zoals ook wij onze schuldenaren vergeven". A. de Graaf, DEN HAAG. Hitier en Hirohito (6) Openbaar vervoer Als uit het verleden is geble ken dat tariefsverhogingen bij het openbaar vervoer een ave rechts effect hebben doordat steeds minder mensen gebruik gaan maken van trein, tram en bus, waarom wil minister Smit Kroes deze verhoging dan toch doordrukken? je komt dan toch in de bekende cirkel terecht, waardoor ook volgend jaar het vervoer weer duurder moet worden. M. Spaans, VOORSCHOTEN. Heizei Anderhalf jaar gelden was ik getuige van het de afschuwe lijke gebeurtenissen in het Heizei stadion in Brussel. Ein delijk zouden strenge straffen openbare aanklager 26 Engelse supporters in staat van beschuldiging heeft ge steld omdat zij de aanstichters zouden zijn van de ongere geldheden die uiteindelijk 39 levens kostten. Het is naar mijn mening een zinloos ge baar van de Italiaanse justitie. België heeft zelfs al om uitle vering van dezelfde groep vandalen gevraagd. Maar de Britse regering geeft geen krimp. Een reden te meer om Engelse clubs blijvend van het continent te weren. H. Roos, RIJSWIJK. Duits Het is logisch dat de Stichting ter Bevordering van de Duitse taal in Nederland bezorgd is over b£t het onderwijs in het Duits op de middelbare school. Als Duitse medewerker van een Nederlandse toeristische organisatie merk ik dat de kennis van onze taal de laatste jaren met sprongen is achter uit gegaan. En dat komt waar schijnlijk niet alleen doordat het Duits in de bovenbouw geen verplicht vak meer is. Zelfs in de brugklassen hebj ik bemerkt dat Duits, in tegen stelling tot Frans en Engels, in het geheel niet wordt onder wezen. Een treurige zaak. Want kennis van de Franse taal is ongetwijfeld van belang op vakantie, maar met Duits kan men op veel meer terrei nen terecht. Otto Beringer, DEN HAAG. Verdach tenjach t De wijze waarop de Zoeter- meerse politie via een belo ningssysteem en een jacht op - verdachten „die pet past ons allemaal" wil opzetten, lijkt mij uit den boze. Als dit zo doorgaat wordt het een on doenlijke zaak om je kennissen in Zoetermeer te bezoeken. In deze gemeente, waar het zeker bij duister toch al vrij moeilijk is een bepaald adres te vinden, loop je dan wel een goede kans door de politie te worden op gepakt, omdat je al zoekende als een „verdacht" persoon door de buurtbewoners wordt aangemerkt. Diezelfde buurt bewoners delen dan ondertus sen ongetwijfeld al telefonisch hun naam mee aan de politie om de beloning in de vorm van een pen of geld toch voor al maar niet mis te lopen als blijkt dat ze de „goede" heb ben gesignaleerd. Ik vraag me af waar we allemaal mee bezig DEN HAAG. Youp van 9t Hek criticus kod van der Mijl is, het viel te vrezen, met open ogen in het hokje gelopen waarin hij Youp van 't Hek nu al heeft ingedeeld. De cabare tier heeft amper twee comple te one-man-shows achter zijn naam staan of voor Van der Mijl is hij daarmee solist. Voor nu en altijd. In zijn nieuwe programma wijkt Van 't Hek met acteur Onno Molenkamp af van de geëigende paden. Hij doet dat verrassend, intelligent en humoristisch. Van 't Hek is in staat zijn grappen in een zinnig kader te zetten en zich zelf ter discussie te stellen. Ook al zou de rol van Molen kamp voor de pauze iets min der nadrukkelijk kunnen zijn, „Tunnel zonder vluchtstrook" is zondermeer het beste dat Van 't Hek tot nu toe heeft la ten zien. Van een serieuze cri ticus mag je dan meer ver wachten dan een clichéstukje, waarin hij ook nog eens laai zien er weinig of niets van te begrijpen. Onmacht en onwil ten top De Europese Top in Londen van het afgelopen weekeintjv is er een geweest van onmacht en onwil. Onmacht, omdat regeringsleiders opnieuw niet in staat zijn gebleken een o o lossing aan te dragen voor de bestrijding van de werkloc j* heid, die in de EG inmiddels zestien miljoen mensen tre Het onderwerp leent zich natuurlijk ook niet voor een beslj sing in een middagje praten. Het is echter triest dat de am tenarenkorpsen uit de lidstaten, die de regeringsleidèrs vo< den met ideeën, ook gedurende de maandenlange voorbere ding voor de Top geen constructieve gedachten hebben kuif nen ontwikkelen. DAARDOOR kon tijdens de Top het nodige ongenoegt niet uitblijven. Sommigen, onder wie de voorzitter van Europese Commissie, willen overheidsgelden aanwend voor het creëren van banen. Anderen, onder wie mevroi Thatcher, willen kleine ondernemers stimuleren en obstal voor het starten van ondernemingen uit de weg ruimen. ONMACHT was er ook, waar het ging om een gezamenl standpunt over de Oost-Westverhouding. Natuurlijk valt iets in een gezelschap van Europese regeringsleiders n mee. Zo wil een neutraal land als Ierland zich van uitspi ken onthouden en ligt ook Griekenland geregeld dwars. I neemt echter niet weg dat men in zijn algemeenheid e standpunt had kunnen innemen over de situatie na Reykjif vik. OoK onmacht, toen terrorisme aan de orde kwam. Hol frasen over grensbewakingen, maar geen aanzet tot een foi aanpak. Onmacht eveneens toen gesproken werd over aii een onderwerp dat later verkocht zou worden als hét ond< werp van de Top, omdat er eindelijk eens over immaterii zaken gesproken was. Het belang van gecoördineerde cai pagnes werd beklemtoond, maar er werd niet besloten het beschikbaar stellen van gemeenschappelijke gelden vo onderzoek. Er werd tenslotte ook onwil gedemonstreerd, omdat n! name bondskanselier Kohl, vlak voor de verkiezingen voj] de Bondsdag, niet over de moeilijke financiële positie van EG wil praten. De landbouw bleef onbesproken, omdat Ko de boeren in zijn land niet voor het hoofd wil stoten. En a dere regeringsleiders vonden dat kennelijk een legaal motif Maar op zo'n manier zijn er natuurlijk altijd wel redenen vinden om de werkelijke problemen uit de weg te gaan. j I zijn immers altijd wel ergens verkiezingen in zicht of er altijd wel een regering die bedreigd wordt door een crisis^ HeT ziet er naar uit dat volgend jaar alle lidstaten de a koorden zullen hebben geratificeerd, waardoor voortaan EG-vergaderingen bij meerderheid kan worden besloté Dat is een stap voorwaarts, omdat snellere besluitvorm! hiermee wordt bevorderd. Maar als de regeringsleiders ve volgens aan de rem gaan hangen op de wijze waarop dat Londen gebeurde, komt Europa geen steek verder, terwijl f EG juist grote haast zou moeten hebben om de binnengre zen te slechten en tot één gezamenlijke markt te komen, j de huidige situatie worden de economische verhouding met Japan en de VS immers steeds schever getrokken. I miljoenen Europese werklozen zijn daar het slachtoffer vê, Minder zacht DE BILT (KNMI) Minder zachte en wat drogere luchl bevindt zich morgen boven het land. Daar de bovenlucht koud is komen er wel stapel wolken voor, maar het blijft op de meeste plaatsen droog. De middagtemperatuur is on geveer 8 graden. Er staat een matige wind, die op de nade ring van een frontensysteem van het westen naar het zui den draait. Voor de komende dagen is een depressie bij IJs land van belang. Randstorin- gen zullen aan het einde van de week wat regen kunnen brengen. De middagtempera tuur heeft de neiging iets te dalen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: opklaringen en gro tendeels droog. In het binnen land 's nachts lichte vorst, middagtemperatuur omstreeks 3 graden. Britse Eilanden en Ierland: veel bewolking en vooral in het westen af en toe regen. Middagtemperatuur rond 8 graden. Veel wind. Benelux: half tot zwaar be wolkt. Slechts een enkele bui. Middagtemperatuur omstreeks 6 graden. Duitsland: perioden met zon, overwegend droog, maar op veel plaatsen hardnekkige mist. In de nacht lichte vorst, middagtemperatuur rond 4 graden. Frankrijk: perioden met zon, maar ook mist. In het noord oosten 's nachts lichte vorst, middagtemperatuur 7 tot 10, aan de Rivièra tot 14 graden. Spanje en Portugal: in Oost- Spanje kans op een bui, overi gens perioden met zon. Op de Spaanse hoogvlakte 's nachts mogelijk lichte vorst. Middag temperatuur 8 tot 14 graden, maar aan de Middellandse- Zeekust enkele graden war mer. Italië en Joegoslavische kust: perioden met zon en een loka le bui. Middagtemperatuur van 7 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. Alpengebied: perioden met zon. In de dalen mist en in de nacht lichte vorst. Middagtem peratuur rond 4 graden. Nul- gradengrens op 1200 tot 1500 Sneeuwbericht Skigebieden-dich t-bij-huis: de Duitse Eifel, Sauerlaj Harz en Zwarte Woud en Belgische Ardennen zijn geen wintersportmogelijkl den gemeld. Weersverwachting tot mor£ middernacht: vandaag in Ardennen, Eifel en Sauerla kans op regen, overig! droog. Vorstgrens dalend v 2300 naar ongeveer 1500 n ter. Alpengebied: in Zwitserla en Oostenrijk zijn slechts enkele plaatsen beperkte w tersportmogelijkheden. Afi lingen tot in het dal zijn ol het algemeen niet mogeli Ook zijn er nog geen langla mogelijkheden. In Franki en Noord-Italië zijn nog g wintersportmogelijkheden. Weersverwachting tot morg middernacht: geen neersl vorstgrens tijdelijk dalend-v 2000 naar 1500 meter. Voor meer gedetailleerde formatie uit de genoemde lj den, zijn er de ANWB/KN sneeuwlijnen: Belgische dennen/Eifel/Sauerland- /Harz/Zwarte Woud: 06 910 20 (40 cent per min). O tenrijk: 06 - 910 910 30 (40 cC per min). Zwitserland/Fr. krijk/Noord-Italië: 06 - 910 40 (40 cent per min). Istanbul Las Palm;

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2