CcicUc 6omcutt Kabinet gaat uittocht ambtenaren beperken Stop dialoog met Bouterse Sneeuw INTERVIEW FIOD-directeur stapt op wegens irritaties mm! Franse studenten demonstreren verder Doorrijden na ongeluk neemt met de helft toe %mm Uifgave Weslerpere, behorende lot Sijlholl Peru, Apolhekersdiik 34,2312 DD Leiden, Poslbus 11,2300 AA, lei. 07]-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hooldredaceur J.I. Hallewas, Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6* BTW) per maand f.23,04 (aut. betaling), kwartaal 1.68.93, jaar f.262,35. p Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 1800 19.00 uur, zaterdag 14,00-15.00uurtel.071-122246. Advertenties:(excl.6%BTW)t. 0,63 per mm, kleintjes!. 0,44 permm. Dinsdag 9 december 1986 78e jaargang no. 23677 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND HET WEER Vannacht wolkenvelden en minimumtemperatuur om streeks 4 graden. Overdag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempe- ratuur rond 7 graden. Matige, naar zuid draaiende wind. Aan het einde van de week af en toe regen. Zon op: 08.37; onder: 16.28; Scheveningen hoog wa ter: 10.26 en 22.55; laag water: 06.17 en 18.17. Jager zag vriend voor zwijn aan SAINT-CHAMAS Een ransman heeft tijdens een ichtpartij in Saint-Chamas, luid-Frankrijk, zijn vriend ioodgeschoten omdat hij hem voor een wild zwijn aanzag. Ve politie zei dat het tweetal bij het volgen van een spoor liteen was gegaan om de prooi te sluiten. De vriend had •ich in een bosje verstopt en bootste de lokroep van een wijn na. Ie ander meende dat het om pen echt zwijn ging en loste een salvo hagel in de richting van het geluid. Het slachtoffer was op slag dood. Wassenaar en omgeving door stroomstoring in kaarslicht WASSENAAR Een stroomsto ring heeft Wassenaar en delen van Oegstgeest, Valkenburg, Rijnsburg, Voorschoten en het Morskwartier in Leiden gisteravond van onge veer kwart voor tot kwart over vijf in voortijdige kerstsfeer gehuld. De politie, de brandweer en de Ursu- lakliniek schakelden over op noodag- gregaten waardoor de apparatuur en mobilofooninstallaties gewoon kon blijven werken. Wel vielen veel alarminstallaties uit, die na beëindi ging van de storing automatisch in werking traden. Bij de politiekorpsen in de omgeving kwamen veel verontruste telefoontjes binnen. Het ongemak voor de winke liers, bij wie kassa's en koelinstallaties uitvielen, werd verzacht door kaars licht. Op de wegen in Wassenaar, met name de Rijksstraatweg, ontstond rond vijf uur een chaos, doordat de stoplichten het lieten afweten. Dit leidde overi gens niet tot ongelukken. Op de druk ke kruispunten moest het verkeer met de hand worden geregeld. De storing werd veroorzaakt door een schakelfout in een elektriciteitsinstal latie bij de Leidse universiteit. Daar door werd de elektriciteitstoevoer naar Wassenaar afgesloten, aldus een woordvoerder van het Energiebedrijf Rijnland in Leiden. De universiteit on dervond geen hinder van de storing omdat ook daar kon worden overge schakeld op een noodaggregaat. Zes jaar cel voor wurging Leidschendamse bejaarde DEN HAAG Een 30-jarige Leidschendamse bejaardenver zorgster is vanmorgen door de rechtbank in Den Haag veroor deeld tot zes jaar cel wegens doodslag op de aan haar toever trouwde 89-jarige mevrouw A. Kolstee-Sluiter en valselijk ge bruik van de cheques van de vrouw. De verzorgster sloeg in au gustus van dit jaar het slachtoffer in een Leidschendamse be jaardenflat met een wandelstok bewusteloos, om haar vervol gens te wurgen met een elektriciteitssnoer. Dit gebeurde vlak nadat het slachtoffer de bejaardenverzorgster bij het stelen van de cheques had betrapt. De bejaardenverzorgster bekende aan vankelijk alles, maar twee weken geleden trok zij haar verkla ring in. De advocaat, mr, G. Spong, voerde ter zitting aan dat het bewijs tegen zijn cliënt onrechtmatig was verkregen, name lijk door middel van een volgens hem twijfelachtige schrijftest. De rechtbank verwierp dit en volgde de volgens rechtbankpre sident mr. S. Kootte „matige eis" van officier van justitie mr. J.Th. de Wit. Bij de herdenking van de 8 decembermoorden, waarbij in '82 rijftien kritici van dictator Bouterse werden vermoord, was giste- en in Amsterdam ook ex-premier Chin A Sen aanwezig. Op de oto is hij in gesprek met de nicht van opstandelingenleider Ron- tie Brunswijk. Bijna de hele familie van Brunswijk zou zijn ver noord door het leger van Bouterse. TWEEDE KAMER MAANT KABINET: (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG Een over rate meerderheid in de Veede Kamer meent dat iet huidige door minis- er Van den Broek als .beestachtig" betitelde iptreden van de Suri- ïaamse dictator Bouterse jevolgen moet hebben oor de manier waarop Nederland hem tegemoet reedt. Alle drie grote racties, CDA, PvdA en fVD, vinden dat er geen prake meer kan zijn van en dialoog met het regi- rie in Paramaribo. Dit proces kan geen voort ang meer vinden," aldus de -DA'er Harry Aarts gisteren. )e PvdA'er Henk Knol en de fVD'er Frans Weisglas zeiden et hem na: „De periode van iapsgewijs herstel van de be- rekkingen is voorbij". De Kamerleden concluderen dat er dus ook geen herstel mogelijk is van de ontwikke lingshulp aan Suriname, die eind 1982 na de december moorden werd opgeschort. Hun fracties zullen dit stand punt vandaag innemen bij de behandeling van de begroting van minister Van den Broek. Tot voor kort was het nog de bedoeling dat een deel van de bevroren gelden ontdooid zou den worden, als er per 1 april in Suriname belangrijke stap pen gezet zouden zijn op weg naar de democratie en de rechtstaat in Suriname. De CDA'er Aarts meent zelfs dat ons land nu beter kan gaan nadenken over beëindiging van het verdrag. Hij acht het heel goed mogelijk dat de situ atie in Suriname nog vele ja ren instabiel zal zijn, doordat Bouterse wel de controle over het stedelijk deel van Surina me herovert maar er niet in slaagt Brunswijk uit het oer woud te verjagen. Pag.9: Evacuatieplan voor Nederlanders ligt klaar. Smit-Kroes wil aanleg Verlengde Landscheidingsweg ifdwingen 3EN HAAG Het is niet ïitgesloten dat het kabi- let de gemeente Voor- >urg wettelijk zal dwin gen de aanleg van de Ver engde Landscheidings- iveg op haar grondgebied toe te staan. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft dit giste ren in de Tweede Kamer gezegd. Het kabinet kan een ge meente op basis van de Wet Ruimtelijke Ordening via een aanwijzing dwingend za ken opleggen. Smit-Kroes wees er in de Kamer op dat het provinciaal bestuur van Zuid-Holland overtuigd is Van de urgentie van weg. De Minister zei dat het kabinet juist zo hamert op de tot standkoming van de weg, aangezien Den Haag als eni ge van de grote steden nog een randweg mist waarop yerkeer van buitenaf opge vangen kan worden. Nu rijdt doorgaand verkeer vaak ook door de stad. Pag. 3: Plannen voor aan pak files in Randstad (ADVERTENTIE) Inter/View vraagt per direkt (geroutineerde) interview(st)ers voor onderzoek bij gezinnen thuis. Hoge honorering. Bel direkt 020-833917/852741 Bom wordt tot ontploffing gebracht LEIDSCHENDAM De ont- manteling van de zware vlieg tuigbom, die in de Tweede Wereldoorlog in de Broek weg in Leidschendam is terecht ge komen, blijkt niet mogelijk. De bom zal tot ontploffing moeten worden gebracht, om dat het ontstekingsmechnisme de bom is ingeslagen toen deze op de grond terecht kwam. Ui teraard kan dit niet gebeuren midden in deze woonwijk, het Zeeheldenkwartier. Daarom zullen manschappen van de Explosieven Opruimingsdienst de bom gaan verplaatsen naar de Veenweg. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F. PRANGERS Verhuur van luxe auto' sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. DEN HAAG Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) heeft 40 miljoen gulden beschikbaar voor extra beloningen om de uittocht van de ambtenaren naar het bedrijfsleven te beper ken. Daarnaast wil hij 250 miljoen gulden die is bestemd voor inci dentele loonsverhogin gen bij de overheid hiervoor aanwenden. Van Dijk wil premies en toeslagen geven aan die ambtenaren die „een knel punt op de arbeidsmarkt" vormen, dus in het bedrijfs leven veel meer kunnen verdienen en daarom steeds massaler de overheidsdienst de rug toe keren. Van Dijk wil de beloningen en premies een tijdelijk ka rakter geven. Zodra de zuigkracht uit het bedrijfs leven vermindert, verdwij nen ze weer. Ze mogen niet aan hele groepen worden gegeven* maar alleen aan die mensen die door hun Langer werken Ook wil de minister onmis bare ambtenaren de gele genheid geven langer te werken „onder toekenning van een evenredig hoger sa laris". Maar ook zo'n maat regel moet een uitzondering blijven. Bovendien moeten de kosten van dat overwerk uit het budget van het be trokken departement wor den betaald. De extraatjes mogen er niet toe leiden dat het salaris van een ambte naar uitgaat boven dat van zijn meerdere. Op Binnenlandse Zaken wordt momenteel een lijst opgesteld van de plaatsen waar ambtenaren de over heidsdienst dreigen te ver laten. De betrokken ambte naren krijgen de „bindings premie" als zij minstens drie jaar in functie blijven. Vertrekken ze eerder, dan komt de premie te verval len. De hoogte van de pre mie afhankelijk van hun onmisbaarheid wordt per ministerie in overleg met Binnenlandse Zaken vastge steld. Studiekosten Ambtenaren die op over heidskosten een opleiding hebben gevolgd, zullen in de toekomst deze kosten ge heel of gedeeltelijk moeten terugbetalen als ze kort daarop ontslag nemen. Van Dijk wil daarmee een einde maken aan de uittocht van met name rijksaccountants en belastinginspecteurs, die na enige ervaring te hebben opgedaan voor een veel voud van hun ambtenaren salaris door het bedrijfs leven worden weggekocht. Tienduizenden studenten trokken gisteren door de straten van Parijs om de dood te herdenken van de student, die zaterdagmorgen bij rellen met de politie om het leven kwam. DEN HAAG Mr. E. Statema is niet langer di recteur van de Fiscale In lichtingen en Opsporings dienst (FIOD) omdat hij met een deel van zijn per soneel niet kon opschie ten. Op verzoek van di recteur-generaal der be lastingen Boersma heeft hij zijn functie ter be schikking gesteld. Mr. C.G. Zegwaart, hoofd van de belastingdienst in Utrecht, zal de FIOD tij delijk leiden. Een onderzoek heeft uitgewe zen dat er sprake was van on voldoende goede werkverhou dingen. Onder het personeel waren irritaties ontstaan door dat Statema, die twee jaar bij de FIOD heeft gewerkt, een aantal lijnen strakker was gaan aantrekken, zoals de werktijdenregistratie. Het feit dat Statema, overigens tegen betaling, een privé-reparatie liet uitvoeren in de FIOD-ga- rage, was voor het personeel de druppel die de emmer deed overlopen. Boersma is van oordeel dat Statema terecht heeft gepro beerd de bestaande organisa tievorm en procedures binnen de FIOD kritisch te bekijken en waar nodig te verbeteren. Dat kan echter alleen als de werkverhoudingen goed zijn, aldus Boersma. De dienstcommissie (medezeg genschapsorgaan) van de FIOD heeft een „een vreemde smaak" aan Statema's vertrek overgehouden, zegt voorzitter Berkhout. „Het personeel stuurde ook aan op het vertrek van de directeur, maar het is niet zo dat het personeel State ma het werken onmogelijk heeft gemaakt. En die indruk wekt Boersma wel met zijn motivering", aldus Berkhout. m Ivan Lendl met de Tifanny- bokaal, die hij voor de tweede achtereenvolgende keer veroverde. Ivan Lendl langs Becker NEW YORK Ivan Lendl heeft vannacht (Ne derlandse tijd) het Mas- ters-toernooi op de naam geschreven. De Tsjechoslo- waak versloeg in de finale van het 500.000 dollar- toernooi te New York de Westduitse tennisser Bons Becker in drie sets: 6-4, 6- 4, 6-4. Lendl was als eerste geplaatst in het finale- toernooi van het Grand- Prixseizoen. Becker stond tweede op de plaatsings lijst. Live uitzending FC Groningen nog niet zeker GUIMARAES De recht- streekse televisie-uitzending van de Europa Cupvoetbal- wedstrijd Vitoria Guimaraes- FC Groningen was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet zeker. NOS en Veronica waren op dat moment nog in onderhandeling met de Portu gese club. die tot het middag uur nog een te hoge vergoe ding vroeg. Als beide partijen elkaar vinden, en die kans lijkt groot, wordt de ontmoe ting morgenmiddag vanal 15.30 uitgezonden door Vero nica. Achtervolgde rijdt vrouw ziekenhuis in DEN HAAG Na een fikse achtervolging door een motora gent, die een 20-jarige Haagse bromfietser op verschillende verkeersovertredingen had be trapt. heeft deze laatste gister middag op het Stuyvesantplein in Den Haag een overstekende vrouw aangereden. De 78-jari- ge Haagse dame werd met een schedelbasisfractuur, zes gebro ken ribben en verschillende kneuzingen op de afdeling in tensive-care van het Westeinde Ziekenhuis opgenomen. Veertig kerstbomen gestolen ZOETERMEER Onbeken den hebben in de nacht van zondag op maandag veertig kerstbomen gestolen van het terrein van plantencentrum Van den Bosch aan de Voor weg in Zoetermeer. De bo men hebben een waarde van vierhonderd gulden. De poli tie vermoedt dat de dieven de bomen over de sloot lapgs het terrein hebben gegooid en hun buit vervolgens in een auto hebben geladen. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De demonstratie die de Franse studenten voor morgen hebben aangekondigd, gaat door. De studenten willen GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA protesteren tegen de dood van de 22-jarige Malik Oussekine, die zaterdag bij de demonstra ties om het leven kwam. Ove rigens hebben de studenten de intrekking van het wetsvoor stel tot onderwijshervorming gisteren „met vreugde begroet, maar ook met bitterheid om dat er bloed is vergoten". De Franse regering zwichtte giste ren voor het aanhoudende stu dentenprotest tegen de plan nen voor een hervorming van het universitaire systeem. In een plechtige verklaring voor radio en televisie zei premier Chirac dat het zogeheten wets- voorstel-Devaquet volledig wordt ingetrokken. Pag. 9: Chirac probeert ex plosieve sfeer te neutralise ren RIJSWIJK Het Waarborgfonds Motorverkeer constateert een scherpe stijging van het aantal automobilisten, dat doorrijdt na een ongeluk waarbij doden en of gewonden zijn gevallen. „Vorig jaar hadden we duizend van deze gevallen. Dit jaar - nog zonder de maand december - zitten we al op 1.500 zaken", aldus direc teur J. Valk van het Waarborgfonds dat namens de verzeke ringsmaatschappijen uitkeringen doet als de schade wordt ver oorzaakt door onbekende of onverzekerde automobilisten." Valk verstrekte de cijfers naar aanleiding van een ongeluk gis teren in Utrecht, waarbij een 11-jarige jongen twee keer werd aangereden zonder dat de automobilist stopte. Twintig andere autorijders stopten eVènmin. De jongen bleek achteraf gelukkig slechts lichtgewond. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. iililiiiiiiiiiiiiiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiliillilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii Veel sneeuw van betekenis is er nog niet gevallen. We bedoelen dan in de wintersportgebieden, want hier wintert het helemaal nog niet. Noch in de Duitse Eifel, het Sauerland, de Harz en het Zwarte Woud noch in de Ardennen is er tot nu toe een vlokje blijven liggen. Alleen in Zwitserland en Oostenrijk zijn er al, zij het nog beperkte, moge lijkheden om te skiën. Al kun je er nog niet lang laufen. In Frankrijk en Noord-Italië is ook nog geen sneeuw te bekennen. Meer over het weer in de wintersportcentra treft u vandaag - en verder regelmatig terugkerend - aan op pagina 2. De Leidse Courant houdt u ook op de (sneeuw)hoogte. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. CeidócSomont

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1