Voortbestaan Ri jnsburgs Spinozahuis bedreigd BIJZONDERHEDEN Bewoners protesteren tegen reconstructie Hoofdstraat i'ATIJiN GEEN MOEITE IET COMMISSARIATEN uto brand HERENIGING KAN RESTAURATIE NIET BETALEN Huurwoningen in De Zilk Fietsster gewond Subsidie voor bloemencorso BOTSING OP RIJKSWEG Koos Tacx van fietsenmaker tot succesvol ondernemer Hogere brug bij Oosterleestraat Sieraden gestolen IDEN& OMGEVING QzidócQoward DINSDAG 9 DECEMBER 1986 PAGINA 17 JUBRUGGE auto van een jarige inwoon- 't Alphen den Rijn is gis- niddag in nd gevlogen in ubrugge. De i> stond gepar- rd op de Van udeweg. Om- iders beweer- dat de brand aangestoken, jrecieze schade et bekend. DE ZILK Er komen negen premie- huurwoningen in De Zilk. Naast de zes premie-A koopwoningen zullen deze negen huizen aan de Zilkerduinweg bij bakker Pompe worden gebouwd. De huur zal waarschijnlijk 550 gulden gaan bedragen. Deze huurhuizen worden door de gemeente gesubsidieerd uit de bedrijfsreserve van het woningbedrijf, een reserve die ruim voldoende is om de benodigde 40.000 gulden per woning te bekostigen. Door deze subsidie wordt de onrendabele top van de bouwprijs af gehaald zodat de huren de genoemde 550 gulden kunnen gaan bedragen. In totaal kosten deze negen woningen de gemeente 367.000 gulden aan subsidie. SASSENHEIM Een 42-jarige vrouw uit Sassenheim is gisterochtend met een hoofdwond naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden gebracht. De vrouw stak met haar fiets plotseling de Menneweg over in de richting Park- laan. Een 36-jarige automobiliste uit Sassenheim kon haar niet meer ont wijken. NOORDWIJKERHOUT De ge- de Haas (PvdA) vroeg zich af wat meente Noordwijkerhout zal voor 1987 aan de Stichting Bloemen corso een subsidie van 20.000 gul den verstrekken, omdat de stoet in dat jaar ook door Noordwijkerr hout zal gaan. De commissie financiën was gis teravond overigens niet unaniem in haar besluit. De PvdA en D66 wilden niet verder gaan dan 10.000 gulden. Volgens de Stich ting Bloemencorso was er een ton extra nodig voor de optocht omdat een route langs Noordwijkerhout veel langer werd. Maar de heer B. die route dan wel zo lang maakte. Bovendien vond hij niet dat de corso nu echt door Noordwijker hout gaat komen. Alleen op de maandagse Wetering komen de wagens te staan. De VVD zag de zaak positiever. Immers, juist omdat de corso 's nachts daar blijft staan kunnen alle Noordwijkerhouters daar naar de praalwagens komen kij ken. Een meerderheid van de commissie vond dat die 20.000 gul den voorlopig wel eenmalig gege ven kan worden. (JNSBURG Het Spi- >zahuis in Rijnsburg rot, ngzaam maar zeker, eg. Als het voormalige oonhuis van de wijsgeer t de zeventiende .eeuw et snel wordt gerestau- erd, moet voor het jortbestaan van dit ïieke monument wor- m gevreesd. Een archi- ct heeft becijferd dat :t voor minstens 135.000 lilden moet worden op knapt. De Vereniging et Spinozahuis kan ech- r slechts op zo'n 65.000 ilden subsidie van de ichting Monumenten- rg rekenen. Om het gat in 70.000 gulden op te illen is zij een inzame- igsactie begonnen in de lidse regio. :t Spinozahuis heeft voor s land grote historische larde, omdat Spinoza de be- igrijkste Nederlandse wijs- »r was. Het huis is in 1897 cocht door de vereniging t Spinozahuis en is toen be- edzaam in de oude stijl her- •ld en als museum ingericht, ndsdien functioneert het als ddelpunt voor de studie n leer en leven van de wijs- »r. De boekerij die Spinoza zijn dood bezat, kon wor- n gereconstrueerd en mag n unieke verzameling wor- n genoemd. ure regen alles wordt nu bedreigd jr talrijke gebreken aan het is. Onder meer blijken de ioorsteen en delen van de vel los te staan, rotten goten ;n zijn grote stukken van binnenmuur aangetast or optrekkend vocht. Ook )eten kozijnen en luiken irden vervangen, ilgens penningmeester Th. p der Werf is het huis de tste twintig jaar snel ach- uit gegaan door weersin- ueden en het vervuilde mi- u: „Huisjes uit de zeven- nde eeuw zijn niet bere nd op zure regen", is zijn nbere commentaar. De schadelijke stoffen hebben het metselwerk ernstig aangetast en de muren vatbaarder ge maakt voor vocht. Volgens Van der Werf had die aantas ting niet kunnen worden voorkomen. „We zijn er al leen te laat achter gekomen dat de toestand van het huisje zö slecht was", aldus de pen ningmeester. Volgens hem komt dat omdat de schade voor een leek niet duidelijk waarneembaar is. „We zijn vorig jaar lid geworden van de Monumentenwacht. Pas toen kon het worden bekeken door een deskundige en kwam de werkelijke schade boven water". Het onderhoud van het huisje is tot nog toe zelf bekostigd door de 300 leden (waaronder 40 buitenlanders) van de ver eniging. Het mag duidelijk zijn dat die de benodigde 70.000 gulden niet kunnen op brengen. Doordat zij een par ticuliere vereniging vormen, hoeven zij niet te rekenen op steun van de overheid. Ook de gemeente Rijnsburg kan niet veel doen. Burgemeester F. Jonkman, lid van het co mité van aanbeveling, spreekt over „luttele bedragen die het rijk de gemeente ter beschik king stelt voor instellingen als deze". „Maar als het even kan, moet het huis in stand worden gehouden", aldus de eerste burger. „Ook al komt de gemiddelde Rijnsburger er niet, het is een heel bijzonder huis dat in ons dorp staat. En daar zijn we trots op". De ge meente staat dan ook garant voor het bedrag dat Monu mentenzorg ervoor heeft ge reserveerd, maar dat wellicht pas over twee jaar op tafel komt. Trekpleister Om toch aan voldoende geld te komen, heeft de vereniging de leden en diverse fondsen aangeschreven met het ver zoek om een donatie. Ook zo'n 140 bedrijven in de Leid- se regio kregen een brief in de bus. Van der Werf hoopt „dat zij begaan zijn met het huisje. Het is tenslotte een uniek cultureel monument. Het zou werkelijk zonde zijn als het zou verdwijnen". De penningmeester wijst op het Het Spinozahuis moet voor 135.000 gulden worden opgeknapt. grote aantal buitenlanders dat het voormalige woonhuis van de wijsgeer bezoekt. „Ameri kanen, Japanners, noem maar op. Ze komen allemaal naar Rijnsburg voor dat ene huis je". Volgens Van der Werf zou je het daarom kunnen be schouwen als een toeristische trekpleister, waar de Rijns- burgers van meeprofiteren. „En het is over de hele we reld bekend", onderstreept hij nog eens het belang van de restauratie. „Je kunt geen tekst over Spinoza lezen, of je komt de naam van het huis én van Rijnsburg tegen". Het bestuur van de Vereni ging Het Spinozahuis hoopt rond de jaarwisseling inzicht te hebben in het succes van de actie. „Mocht er dan niet natie op twee rekeningen genoeg geld binnen zijn, dan overm?k,®n.:„ postbank reke- het zou werkelijk zonde ziin, als we het lieten wegrotten Mensen die willen bijdragen aan de restauratie van Het Spinozahuis, kunnen hun do moeten we ons nader bera den", aldus Van der Werf. „Ik sluit niet uit dat we het huis toch laten restaureren en het geld, dat we dan nog tekort 63.37.59.236. komen, ergens lenen. Want ning 404848, ten name van pennigmeester Spinozahuis te Voorschoten, of Bank Paribas Nederland. rekening PIETER EVELEIN nvoldoende werkkrachten )or de bloembollensector iLEGOM Het tekort arbeidskrachten in de 'g embollensector dreigt permanent probleem worden. Dat heeft a^mtter H.W.G. Vree- van de afdeling qembollen van de land- iinbouwbond gisteren llegom gezegd. Vol- arks hem kan het er toe h^uir ibl Hill leiden dat sommige teel ten zoals lelies zullen moeten verdwijnen. Ook uitbreiding van teelten komt in gevaar, meent hij. Vreeburg zei dat het ondanks de grote werkloosheid onmo gelijk is om volck>ende werk krachten voor de bloembollen sector aan te trekken. Hij denkt dat de goede zomer veel scholieren ervan heeft weer houden zich aan te melden voor vakantiewerk. Verder maakt hij zich zorgen over het dalend aantal kinderen op de scholen, waardoor de verwer king van bloembollen in de toekomst volgens hem een groot probleem zal worden. Ook buiten de vakantieperiode kunnen de bloembollentelers maar nauwelijks aan voldoen de arbeidskrachten komen. Oplossingen voor het pro bleem had Vreeburg niet, zij' het dat hij zich uitsprak tegen verdere verkorting van de ar beidstijd in het algemeen zo lang sommige bedrijfstakken met een tekort aan werkne mers kampen. N HAAG/SASSEN- IM Zolang de ge- d enteraden van Voor- it en Sassenheim geen Jeite hebben met de iimissariaten van de 'gemeesters M. van de Ri uw en A. Kret, is de imissaris van de ko- gin in Zuid-Holland S. a ijn niet van plan in te Vejpen. Patijn antwoordt dat op vragen van de Sta tenleden E. Meijer en J. Steegh van de PSP/CPN/ PPR-fractie. Van de Wouw en Kret hebben commissariaten bij bedrijven die in handen zijn van de ge broeders Noorlander. Het bouwbedrijf van de Noorlan- ders krijgt bouwopdrachten in zowel Voorhout als Sassen heim. De Statenleden vroegen zich af of Patijn niet vond dat er van belangenvermenging sprake was. De commissaris van de konin gin meent echter dat dat niet zo is. Hij wijst erop dat de bur gemeesters commissarissen zijn van horecabedrijven die niet in hun eigen gemeente ge vestigd zijn. Nu beide gemeen teraden de zaak niet ter spar- ke hebben gebracht, vindt Pa tijn dat hij geen actie hoeft te ondernemen. OEGSTGEEST Een busje terecht. De vrachtwagen- met aanhangwagen en een* chauffeur is voor onderzoek vrachtwagen zijn gistermiddag op de A44 met elkaar in bot sing gekomen. De beide chauf feurs kwamen er met wat lich te verwondingen vanaf. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Oegstgeest. Door nog on bekende oorzaak reed de 25-ja- rige chauffeur van de vracht wagen uit Amsterdam van achter tegen het busje op. De aanhangwagen begon daar door te slingeren, raakte los en reed het talud af. De vracht wagenchauffeur wist om het vehikel heen te rijden en kwam op de vluchtstrook tot stilstand. De 35-jarige chauf feur van het busje uit Voor hout ging ook slingeren en kwam op zijn kant in de berm het Academisch zieken huis in Leiden gebracht, maar kon daarna weer naar huis. Het levensverhaal van Was- senaarder Koos Tacx (51) is een succesverhaal zoals er nog weinige worden ge schreven. Met een paar hon derd gulden op zak begon nen als fietsenmaker en nu een bloeiend bedrijf dat steeds maar uit de behuizing groeit. Zijn instelling is ech ter niet veranderd. Precies zoals 30 jaar geleden rea geert hij snel en kwiek op de talloze telefoontjes, binnen vallende bezoekers en het personeel dat om raad vraagt. Tussen alle onder brekingen dóór ontrolt zich een verhaal waar de fiets als een rode draad doorheen loopt. „Fietsen was echter mijn grote hobby. Sinds mijn twaalfde jaar ben ik lid van wielervereniging De Spar taan. Op mijn 14de ben ik gaan werken bij het Marine Elektronisch Bedrijf in Oegstgeest. Iedere dag op de fiets heen en terug van Was senaar naar Oegstgeest. En 's avonds naar de avond school". Koos Tacx zou zijn ambtelijke carrière echter niet vervolgen. „In de win ter van 1956/1957 werkte ik vijf maanden bij een fietsen maker in Den Haag. Toen ik 21 jaar was hoorde ik dat de fietsenmakerij van Piet de Smit in de Wassenaarse Langstraat te koop was. Ik ging er kijken en heb de zaak direct gehuurd voor 25 gulden per week. De zaak kon ik van Piet de Smit compleet met inventaris, een voorraad nieuwe fietsen en het vaste klantenbestand overnemen voor 5200 gul den. Zoveel geld had Koos inmiddels bij elkaar ge spaard en op 1 mei 1957 was de koop gesloten. „In die tijd kon je met drie jaar hard werken en spaar zaam leven een huis verdie nen. In 1959 kon ik een huis kopen met wat ik in de rij wielzaak had verdiend. En kon ik aan trouwen denken. Natuurlijk had ik de tijd wel mee. Van 1958 tot 1964 stap te half Nederland over van de fiets naar de bromfiets en ik profiteerde daarvan. Van Solex tot Puch, het vloog de deur uit en de klanten kwa men vaker terug voor repa raties". Met handige ma noeuvres wist Tacx zijn marktaandeel te vergroten. „Ik was geen Puch-dealer dus had ik moeilijkheden met het inkopen van Puch- onderdelen. Het meest gin gen de uitlaatpijpjes en knal- potjes kapot. Op een ochtend bekeek ik eens een Puch- uitlaat en bedacht toen dat ik, als instrumentmaker, die dingen ook zelf kon maken. Dus kocht ik machines en ging ik aan de slag. Na en kele dagen ging dat snel en goed. Tussen het repareren door maakte ik uitlaatpijpjes tot ik er 5000 had. Die ging ik verkopen; ik was ze bin nen een week kwijt en het leverde meer op dan de ver koop van 100 fietsen. Dus verschoof het gewicht van de bezigheden naar het ma ken van imitatie-bromfiets onderdelen Fietsdragers De verkoop van onderdelen gebeurde inmiddels vanuit een bedrijfspand aan Hall straat. Toen de populariteit van de bromfiets afnam schakelde Takx over op ho metrainers en fietsdragers voor op de auto. De fietsim- perials zijn nog steeds erg in trek. Inmiddels was even eens aan de van Hallstraat een kleine fabriek verrezen. In 1980 en 1983 kwamen de zonen van Koos Tacx in de zaak. Koos Tacx spreekt van de Japanse aanpak: „Imite ren, en vervolgens een kwa litatief beter produkt maken dan de rest. En binnen 14 dagen moeten de bestellin gen waar dan ook in Europb geleverd zijn. Ik lever nu aan alle Europese landen, van Finland tot Spanje, van Amerika tot Australië". In middels heeft ook al een las robot zijn intrede gedaan. „Dat kost al gauw een kwart miljoen, maar je bent wel van het mensonterende werk van uren achtereen lassen af." Onlangs is de eerste paal voor de nieuwe fabriek van Ie Technische Industrie Tacx BV geslagen op het nieuwe industrieterrein Maaldrift „Wij bebouwen allemaal ongeveer 80 pro cent van wat we gekocht hebben. De rest wordt par keer terren. Om dit te reali seren hel oen we de koppen bij elkaar gestoken en alle ondernemers zijn het erover eens geworden. We richten gezamenlijk het industrieter rein in en houden het netjes. Je moet ols zelfstandige on dernemer nu eenmaal zelf je broek opi ouden en oplossin gen bedenken voor je pro blemen en die niet afwente len op de overheid", zegt Tacx. VALKENBURG Er komt een nieuwe brug over de Grote Watering bij de Oosterleestraat in Valkenburg met een doorvaarthoogte van 1.50 meter. De meerderheid van de commissie openba re werken ging gister avond akkoord met een extra krediet, omdat eer der was besloten de door vaarthoogte op een meter te houden. De hogere doorvaart maakt de brug duurder. D. de Vries (CDA) betreurde dat de brugbouw 2'/a jaar was opgehouden door allerlei pro testen en ook dat het plan nu een ton, dus 27.500 gulden meer gaat kosten. Niettemin was hij het eens de plannen. eens bezien moet worden of een lichtere brug niet tot de mogelijkheden zou kunnen be horen. De huidige plannen ge ven de mogelijkeid voor brandweerwagen en ambulan ce-auto indien noodzakelijk, gebruik te maken van de brug waar normaal autopalen voor geplaatst zullen worden. Beide raadsleden vinden de prijs voor deze uitzonderingsgeval len te duur. Een brug voor A.P. Bremer (PvdA/PPR) en voetgangers en fietsers zal be- P.T. Mizee (VVD) waren van mening dat toch nog maar ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een woning aan de Kla verhof in Alphen is gisteren voor ongeveer 32.000 gulden aan geld en sieraden gestolen. De daders namen los geld, be taalkaarten en een armband, ling en ketting van wit goud bezet met saffieren en briljan ten mee. Van de daders •ont breekt nog elk spoor. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. SASSENHEIM Bewo ners van de Hoofdstraat protesteerden gisteravond tijdens een in het gemeen tehuis gehouden informa tie - en overlegavond met klem tegen de reconstruc tieplannen van de Hoofd straat. Het betreft hier het gedeelte tussen Huize Sint Bernardus en het pand Hoofdstraat 38. In de reconstructieplannen is onder meer een hoofdonts- luitingsweg van plan Post- wijk opgenomen, die gesi tueerd zal worden ten zuiden van de Koetsiersweg en schuin tegenover de Was- beekerlaan. Verderop in de richting van de Warmonder- weg is nog een tweede ont- sluitingsweg geprojecteerd. De heer C. van Starkenburg: „We hebben in de huidige si tuatie al te maken met lange files op de Hoofdstraat. Er mag aan genomen worden dat naarmate het aantal be drijfsvestiging en op het in dustrie terrein Jagtlust toe neemt ook de hoeveelheid weggebruikers die via de Wasbeekerlaan aan het ver keer van de Hoofdstraat gaat deelnemen zal uitgebreid worden. Als daar dan van de zijde van Postwijk nog eens een aanzienlijk verkeersaan bod aan toegevoegd wordt via een ontsluitingsweg, wordt het onvermijdelijk dat het aantal stoplichten ter plaatse uitgebreid zal moeten worden. En daarmee zijn we er dan nog niet, want binnen korte tijd zal blijken dat het op dit kruispunt een grote drukke bedoening wordt, die niet meer te overzien zal zijn". ,,'t Wordt een waanzinnige toestand" voegde E. van Spronsen, eveneens een be woner van een pand aan de Hoofdstraat, hier aan toe. „De verkeersveiligheid wordt ter plekke een gigan tisch probleem. Er zullen 4 verkeerslichten op korte af stand van elkaar worden ge plaatst. Dat is de realiteit van dit plan. De files staan dan van de verkeerscommissie de reconstructie plannen toe lichtte. voerde hiertegen aan: „De gemeente Sassenheim was oorspronkelijk een straatweggemeente. Nu zijn we daarentegene en gemeen te met dorpskommen. We hebben ontsluitingswegen nodig. Ook Postwijk zal na tot aan de Sikkens. Het is gereedkoming van de ge- ronduit dwaasheid om - nu de weg er nog niet ligt en op voorhand al aanwijsbaar is dat hier een moeilijke situa tie gecreëerd zal worden - deze plannen voor een ont- plande 1200 woningen een dergelijke ontsluitingsweg hard nodig hebben". Kret concludeerde: „Deze weg is opgenomen in het on langs gereed gekomen be- sluitingsweg van Postwijk op stemmingsplan Postwijk, dat te zetten". ter visie heeft gelegen en deze plaats door i Beide heren benadrukten dan ook herhaaldelijk er voorstander van te zijn de geplande ontsluitingsweg in zuidelijke richting - naar een rustiger gedeelte van de Hoofdstraat - te verplaatsen. Burgemeester A. J. Kret, die vervolgens door de raad is goedgekeurd. 't Is een gepas seerd station voor u. Ik kan dan ook weinig doen in de sfeer van directe toezeggin gen. We zitten voor hetleit Ik kan hoogstens zeggen: Was u met u bezwaren maar in zijn functie van voorzitter eerder gekomen".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17