Project buurtpreventie slaat aan in Alkemade Winkeliers blijven voor j supermarkt in Markthof /JOUR Meeste fietsen in goede staat Zoeterwoude weer in actie voor Polen CcidócSoivumt Ter Aar wil zelfstandig blijven ALARMERINGSPROJECT f VOOR OUDEREN IN NIEUWVEE] dagpuzzel Jagen in Cronesteijnse Polder nietverbodeil LEIDEN OMGEVING DINSDAG 9 DECEMBER 1986 PAGINA Macaroni met gehaktballetjes en soepgroenten - vla-flip Wie met z'n tweeën is heeft het volgende nodig: 1 sneetje brood, 200 g gehakt, zout, pe per, paprikapoeder, 1 flinke ui, 250 g macaroni, 25 g mar garine, 100 g wortel, 200 g witte kool, stukje knolselde rij, 1 prei (of 500 g gesneden soepgroen ten), torna tenket- chup, aroma, worcestersaus, selderijblad; 1 banaan, 2 lepels limonade siroop, 2,5 dl yoghurt, 2,5 dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g suiker). Week het sneetje brood in wa ter. Druk het zo droog moge lijk uit en maak het fijn. Kneed brood, gehakt, zout, pe per. paprikapoeder en weinig fijngesneden ui tot een samen hangende massa. Vorm er flin ke soepballen van en leg die een uurtje koel weg. Kook de macaroni gaar vol gens de gebruiksaanwijzing op het pak. Bak de gehaktballe tjes in de margarine, in een ruime braadpan, in acht minu ten bruin en gaar. Schep het vlees uit de pan en fruit in het overgebleven vet de kleinge sneden ui lichtbruin. Bak vervolgens al omschep pende blokjes wortel en reep jes kool een paar minuten mee en dan nog even stukjes knol selderij en prei. Voeg een lepel water toe, sluit de pan en smoor de groenten vijf minu ten. Wie gesneden gekochte soepgroenten gebruikt (dat is wel makkelijker, maar ook minder vers en veel duurder), die bakt deze even en smoort ze dan acht minuten. Doe de gehaktballetjes en de gare en uitgelekte macaroni bij de gesmoorde groenten. Laat de massa warm worden en breng haar op smaak met to matenketchup, aroma en wor cestersaus. Strooi er in de schaal fijngeknipte selderijblad Verdeel de in plakjes verdeel de banaan over hoge glazen, meng er de limonadesiroop door en haal er twee plakjes uit. Leg de yoghurt op de ba naan en bedek hem met vla. Garneer de vla-flips met de achtergehouden plakjes ba naan. JEANNE GEMEENTEHUIS TER AAR BETER TOEGANKELIJK TER AAR Het gemeentehuis van Ter Aar moet beter toegankelijk worden gemaakt voor gehandicapten. De benodigde voorzieningen vergen een bedrag van twaalfduizend gulden. Dit stellen B en W van Ter Aar in een voorstel dat donderdag tijdens de raadsvergadering be handeld zal worden. Het is de bedoeling dat er een zogenaamde Euro-trappenklimmer met duwwagen wordt geïnstalleerd bij de trap die naar de ingang van het gemeentehuis leidt. Hierbij hoeven geen bouwkundige aanpassin gen van het gebouw te worden aangebracht. Bovendien is de apparatuur inzetbaar bij ande re gebouwen met toegankelijkheidsproblemen. Een schacht- of plateaulift, zoals oorspronke lijk de bedoeling was, bleek technisch en fi nancieel niet haalbaar te zijn. OEFENVELDVOOR NICOLAAS BOYS NIEUWVEEN De r.k. Stichting Sint Nicolaas Hoeve krijgt een extra subsidie van 25.000 gulden voor de aanleg van een nieuw oefenveld voor de sportvereniging Nicolaas Boys. Dit stellen B en W van Nieuw veen aan de raad voor. De plannen voor de aanleg van het veldje met verlichting zijn in een zodanig vergevor derd stadium, dat het bedrag nu door de raad beschikbaar moet worden gesteld. De extra subsidie wordt gedekt door een bijdrage uit het fonds nieuwe taken. Dia's over Leiden ZOETERWOUDE De Stichting „Oud-Zoeter- woude" houdt morgen een dia-avond in de Eenden kooi aan het Kooikerspad. De heer A. Neve uit Lei den zal lichtbeelden verto nen van Leidse stadsge zichten uit de jaren rond 1910 en rond 1980. Met het vertonen van de dia's uit deze perioden wordt een goed beeld geschetst van de veranderingen die in de loop van 70 jaar hebben plaatsgevonden in de Sleu telstad. Aanvang 20.00 TER AAR De raad van Ter Aar blijft vasthou den aan het standpunt dat samenvoeging van de gemeenten Ter Aar, Nieuwveen en Zevenhoven voor Ter Aar niet nodig is. Dit heeft het college van B en W vastgelegd in een reactie aan Gedepu teerde Staten op de voorgenomen herindeling van de gemeenten. Donderdagavond wordt de con cept-reactie besproken in de raadsvergadering. Wanneer de herindeling niettemin toch doorgaat, willen Ter Aar het liefst samengevoegd worden met Nieuwveen en Zevenhoven. Over de naam van de nieuwe gemeente zijn de raadsleden het nog niet eens. GS hebben gekozen voor de naam Aarlanden. Door verschillende raadsleden zijn ook Nieuw Aarhoven en Nieuw Zeven Aar als mogelijkheden genoemd. NIEUWVEEN Ben W van Nieuwveen willen binnenkorts met een alarmeringsproject voor ouderen die thuis wonen. V( project en de continuering van de vorig jaar gestarte maaltij< ziening voor thuiswonende ouderen, is een bedrag van 8.700 van Gedeputeerde Staten beschikbaar. De behoefte aan een dergelijk alarmeringssysteem is g een enquête die onder 120 Nieuwveense ouderen is gehoudd meesten spraken zich uit voor een alarmeringssysteem. De V ging Gezondheidszorg houdt zich bezig met de uitvoering v project en deze instelling heeft een lijst opgesteld met oudereij ke voor aansluiting met het systeem het meest in aanmerkiij men. Wat betreft de apparatuur is gekozen voor een zogenj tooncode-systeem. Ter bestrijding van de kosten van onderhoii schrijving en verzekering zullen de aangeslotenen een eigen J ge van een tientje per maand moeten betalen. ROELOFARENDSVEEN Het initiatief van de Alkemadese politie om een buurtpreventieproject in een woonwijk in Roe- lofarendsveen op te zet ten, slaat aan. Naar de eerste informatiebijeen komst die gisteravond in de MAVO in Roelofa- rendsveen werd gehou den, waren circa zeventig bewoners van de bewuste woonwijk gekomen. De wijk die voor het eerste buurtpreventieproject is uit gekozen bestaat uit een stukje Europaweg, de Lijsterbes- straat, P. van der Velden- straat. Van der Bijlstraat, P. de Jongstraat en vier huizen in de Iepenstraat. Omdat bij na alle bewoners van de woonwijk gisteravond in de aula van de MAVO bijeen wa ren, surveilleerde de politie met twee man constant in de wijk. Van de in totaal 123 aange schreven gezinnen hebben 87 personen zich aangemeld voor deelname aan het project. „Dit komt neer op een res pons van zeventig procent", hetgeen volgens een van de organiserende politiemensen, de heer Van Riesen „een zeer goed resultaat" is. Met deelna me van de bewoners staat of valt immers het project. Uit de vertoonde dia's en de film bleek dat buurtpreventie in een bepaalde woonwijk tot doel heeft dat de bewoners er samen met de politie voor gaan zorgen dat dieven, in brekers en vandalen minder gemakkelijk de kans krijgen hun slag te slaan. Dit wordt bereikt doordat de bewoners meer een oogje gaan houden op eikaars eigendommen en bij onraad sneller de politie of hun wijkcoördinator zullen bellen. Doordat de bewoners meer alert zullen reageren, zullen zij tevens meer en be ter niet-criminele problemen, bijvoorbeeld sociale proble men, signaleren. Zij zullen zich meer toeleggen op het onthouden van verdachte au tonummers, plaatsen en situa ties. Ook zullen zij zich meer be wust gaan bezighouden met persoonsbeschrijvingen. Hun eigen woning zullen zij be wuster tegen inbraak beveili gen. Als hem bepaalde zaken opvallen, geven zij door aan de wijkcoördinator, die op zijn beurt de politiecoördinator in licht. „Voor dringende zaken dienen de bewoners uiteraard rechtstreeks de politie via het nummer 9009 te bellen", haastte Van Riesen zich op te merken. Alle bewoners, die deelnemen aan het buurtpreventieproject, dienen een herkenningsstic ker op het voorraam van de woning te plakken. Hierdoor is de wijk herkenbaar voor medebewoners en potentiële misdadigers. „De potentiële dader gaat dan elders inbre ken", aldus Van Riesen, die vertelde dat dit blijkt uit er varing met het buurtpreven tieproject in Amerika, Enge land en de grote steden in Ne derland. Overigens leidt een buurtpreventieproject er vaak ook toe dat een gemeentebe stuur attent wordt gemaakt op situaties die verbetering be hoeven. Hierbij wordt gedacht aan openbare verlichting, on derhoud en herstel aan speel- en groenvoorzieningen en bij voorbeeld beteugeling van de hondepoepoverlast. Volgens de politie is er geen duidelijke oorzaak aan te ge ven voor het feit dat er in de betrokken woonwijk meer criminaliteit voorkomt dan in andere woonwijken. Het op lossingspercentage van misda den ligt landelijk op circa tien procent. Volgens een van de aanwezigen worden de meeste vernielingen aan openbare voorzieningen in de wijk ge pleegd in de nacht van zater dag op zondag tussen twaalf en twee uur. „Extra surveil lance is dan vaak niet moge lijk", erkende politieagent Van Riesen. De kracht van het buurtpre ventieproject is ook dat wraakakties op eenlingen we gens aangifte bij de politie niet meer voorkomen, omdat iedereen weet dat bijna de hele- wijk meedoet aan het buurtpreventieproject. Omdat een van de aanwezigen graag had gezien dat ook de jeugd was ingeschakeld bij het pro ject, liet een van de organise rende politiemensen, de heer Vergeer, weten, dat er vol gend jaar een thema-avond met jongeren over jeugdcrimi naliteit wordt georganiseerd. „Maar dat staat volkomen los van dit buurtpreventiepro ject", aldus Vergeer. Bij de politie is men er geen voorstander van dat door snee-woningen van alarmap- paratuur worden voorzien, zo bleek gisterenavond. Teveel alarminstallaties in een wijk veroorzaakt namelijk teveel overlast voor omwonenden. Politieagent M. van Bergen liet gisteravond weten dat, dankzij het feit dat in de be wuste woonwijk nu al veel aandacht aan misdaadpreven tie wordt besteed, een inbraak is voorkomen. „Die inbraak is natuurlijk niet hard te ma ken, maar we denken dat we er echt een hebben kunnen voorkomen", aldus Van Ber gen. Ad ven tsconcert De organist Klaas Jan Mul der uit Kampen houdt woensdagavond een ad- ventsconcert in de Nieuwe Kerk in Katwijk. Het pro gramma bestaat uit kerst- composities van Jan Zwart; Noëlvan Balbastre; „Fi nal" uit Symfonie III van Widor; „Menuet" van Tours en „Toccata" van J. Callaerts. Ook is er samen zang. Aanvang 8.15 uur. CDA Noord wijk De afdeling Noordwijk van het CDA houdt don derdag een ledenvergade ring in De Vinkenhof aan de Achterzeeweg, waarin de fractie en de wethou ders een toelichting zullen geven op een aantal actue le politieke zaken. Er be staat gelegenheid tot dis cussie. De agenda vermeldt verder de behandeling van de jaarstukken en een be stuursverkiezing. De ver gadering begint om 20.00 Liefde De filmclub van Muzenhot Leiderdorp vertoont don derdag de film ,,'t Begint met liefde". Het gaat om een komedie waarin een negenjarig meisje wil scheiden van haar ouders, omdat haar ouders tijd voor haar hadden namen. Shelley Long Ryan O'Neil spelen de ders. De regie is van Ch les Shyer. Entree f5 ini sief lidmaatschapsgeld. Kaarten De Katholieke Bond i Ouderen in ZoeterwoL houdt morgen vanaf £i|, uur in Huize Emmaus ij klaver- en kruisjasmidd Ook in het „Muziekd trum aan de Schenkels worden morgenavond |l 20.00 uur de kaarten schud. I' 1 Hoornik In de bibliotheek Noordwijkerhout zal derboekenschrijfster li j Bouhuys vanavond een zing houden over h overleden echtgenoot dich ter-schrijver Ed HA nik. Aanvang acht uur 1 de toegang is vrij. lenstuerlening APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden tot vrijdag 12 de cember waargenomen door Apotheek Tot Hulp der Mensheid en Apotheek Stevenshof in Leiden en door Apo theek Voorschoten. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens- dagi 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dage lijks van 16.(JC tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per patiënt. Sint Elizabeth-ziekenhuis: Volwas senen dagelijks van 14 00-14.45 u. en van 18.30-19.30 u.; klasse-afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 15.00-16.00 u. en van 18.30- 19.30 u. en van 19.30-21.00 u. alleen voor vaders. Kinderafdeling dag. 15.00-18.30 u. CCU (hartbewaking) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00- 19.30 u. Intensieve verpleging: dag. van 14.00-14.30 u. en van 18.30- 19.00 u. Sport-Medisch Adviescen trum: Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. in het St. Elisabeth-ziekenhuis. En degeest: Di. en vr. 13.00-14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u.; eer ste klasse: de gehele dag. Jelgers- makliniek: Jongerenteam: za. en zo. 14.00-17.00 u. Opname: werkdagen 16.45-17.45 u.; za. zo en feestdag. 10.00-11.30 en 14.00-16.30 u. Team A, C en D: dag. tot 21.00 u. met uit zondering van behandeltijden en etenstijden. Rijnoordziekenhuis: Dagelijks 14.30-15.15 u. en 18.30- 19.30 u. Extra bezoek hartbewaking: 11.00-11.30 u. Extra bezoek vaders kraamafdeling: 19.30-20.30 u. Kinder afdeling 15.00-15.30 u. alleen voor ouders 18.00-18.30 u. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau, Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775; afdeling belas tingen: alleen op afspraak, klachten bureau: di. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30, afdeling vr vr. 10-12. LEIDERDORP De sta- gegroep van de rijkspolitie van Leiderdorp werd gis termiddag aangenaam verrast op de protestants- christelijke basisschool Siem van der Stoel aan de Wilddreef in Leiderdorp. De meeste fietsen van de leerlingen die werden na gekeken bleken technisch in goede staat en voldeden aan de eisen. Dat is in de regel maar bij een klein gedeelte van de fietsen van de jeugd het geval. Tot het goede resultaat zal bijgedragen hebben dat de leerlingen van de derde, vierde en vijfde klas van de bovenbouw op de poli tionele controle waren voorbe reid. De ouders en de onder wijzers hadden er alles aan ge daan om hun kinderen en pu- De stagegroep van de rijkspolitie onderwerpt de fiets van Olga Nicolai aan een nauwgezet onderzoek. pillen met een onberispelijk hun fiets, en in de meeste ge- vervoermiddel voor d? dag te vallen dus een OK-sticker. laten komen. De leerlingen Voor de keuring luisterden de kregen van de aankomende kinderen aandachtig naar een rijkspolitiemannen en -vrou- uiteenzetting over het politie- wen een keuringsrapport voor werk door de stagegroep. FIGUURPUZZEL MAGISCH FIGUUR In elk vakje dient een letter te worden ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1. kledingstuk; 2. gebrek; 3. babyspeelgoed; 4. verandering, ommekeer. ZOETERWOUDE In Zoeterwoude wordt deze maand een „bliksemac tie" gehouden ter be strijding van de tubercu lose in Polen. Het is een initiatief van de plaatse lijke afdeling van het „Komitee Tuberculose bestrijding in Polen". Men wil geld inzamelen voor de aankoop van ap paratuur en medicijnen voor het Zeylandow Dis- trichtsziekenhuis te Poz- In het verleden zijn door genoemd Komitee al goe deren en andere hulpmid delen ingezameld. Dit keer right de Zoeterwoudse af vaardiging onder leiding van de heer D.A. de Vette zich echter op een aantal zeer elementaire voorzie ningen in het Poolse zie kenhuis. De toestand in Poznan is schrijnend. Er is een groot tekort aan zaken als injectiespuiten en -naal den, cardiogrampapier en zuurstofmaskers. Mede door eenzijdige voeding en een tekort aan vitaminen dreigt de tuberculose een ware volksziekte te wor den. De gehele bliksemactie ge schiedt door vrijwilligers en ook het transport van de goederen naar Polen ge beurt op vrijwillige basis. Vrachtauto's worden gratis beschikbaar gesteld terwijl de chauffeurs vrijwillig de reis naar Polen maken. Om overnachtingskosten te vermijden wordt de reis in één ruk gemaakt terwijl gratis in het ziekenhuis ge slapen kan worden. De be nodigde apparatuur en me dicijnen worden ingekocht in nauwe samenwerking met het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Het motto van de aktie is „Als wij allen iets doen, doen wij samen veel". Reeds met een klein be drag kunnen belangrijke aankopen worden gedaan. Zo kost een zuurstofmas ker 4 gulden, operatie- handschoenen 1,25 per paar en bijvoorbeeld 100 injektiespuiten van 5 ml 16 gulden. Bijdragen zijn wel kom op giro 4880714 of bankrekeningnummer 86.56.07.710 van de Nuts- spaarbank Leiderdorp on der vermelding van Komi- tée TBC-bestrijding in Po len. OEGSTGEEST De winkeliers in de De Kem- penaerstraat vinden dat in De Markthof een vesti ging van Albert Heijn op zijn plaats zou zijn. In het leegkomende pand van AH in de De Kempenaer- straat zou dan een „sub- trekker" kunnen komen in de vorm van een zaak in huishoudelijke artike len. De De Kempenaer- straat dient voor zowel de voetganger als de automo bilist optimaal bereikbaar te blijven. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau Frons, dat gister avond werd gepresenteerd tijdens de commissie voor middenstandsaangelegen heden. In het rapport wijzen de win keliers een afsluiting van het eerste deel van genoemde win kelstraat af. Echter zijn zij wel voor een afsluiting van de Ko- ninginnelaan die midden op dit eerste gedeelte uitkomt. Men wil, om niet-gewenste verkeersstromen in de Spaar garen- en Duivenvoordestraat te vermijden, tweerichtings verkeer in deel II van de win kelstraat handhaven. Eigenlijk is men wel tevreden met de huidige verkeersloop. De winkeliers spraken zich uit tegen betaald parkeren in Oegstgeest. Een standpunt dat niet door alle commissieleden werd overgenomen. De heer Verhagen (CDA) stelde dat men betaald parkeren diende in te voeren op de aantrekke lijkste parkeerplaatsen. Dit om een redelijke doorstroming te bewerkstelligen en op de Iris laan (in het centrum de Lange Voort) dubbelparkeren tegen te gaan. „Betaald parkeren moet dan wel in beide Oegst- geester centra op de meest aantrekkelijke plaatsen wor den ingevoerd". De liberaal Nijholt constateer de dat aan het aantal rappor ten weer een nieuwe is toege voegd. Hij had een rekensom gemaakt waaruit blijkt dat het parkeerprobleem per jaar slechts 175 uur speelt en[ nog geen acht procent 1 tijd waarop de winkelf jaar open zijn. Het gaaf vooral om de zaterdag® wel tussen 11.00 en 16.001 Ter uitbreiding van het pi ren werden genoemd d® keerplaatsen van de b* ABN en AMRO, aanleg parkeergelegenheid lanS Endegeesterlaan en een a benutting van de Geversa Op 16 december aanst volgt wederom een hoon en daaruit zal dan uitein het basisplan voor de toe van de De Kempenaer en omgeving worden v legd. Het ligt in de bedi dit plan in januari aan de aan te bieden. Brandweerlieden gehuldigd Burgemeester A. Meerburg van Alkemade heeft gisteren diverse diploma's en een on derscheiding uitgereikt aan brandweerlieden uit die ge meente. Een en ander vond plaats in de Franse Brug in Roelofarendsveen. G. Ganze- vles kreeg de diploma's Brand wacht eerste en tweede klas. Het Certificaat Vuistregels EHBO was voor P. van Rijn en J. Loos. L. Akerboom, E. Loos, L. Olijerhoek, L. Elstgeest, J. Hoogenboom, A. Schouten, L. van der Poel, N. Bakker en B. Dekker kregen bovendien nog het diploma reanimatie. De on derscheiding voor twaalfen- eenhalf jaar trouwe dienst werd uitgereikt aan F. Kuipers van de blusgroep Kaag (foto). Voorts werd afscheid genomen van A. Schouten, W. van der Tang, C. van 't Hart en P. Straathof. LEIDEN Jagen is toe gestaan in de Cronesteijn se Polder. Dat is de reac tie van de Leidse politie op een boze brief van de Afdeling Leiden van de Dierenbescherming. De Dierenbescherming maak te gisteren melding van een drijfjacht op hazen die eind november op een woensdagmiddag in de polder was gehouden. Volgens de Dierenbe scherming was jagen er niet toegestaan en zou het college van B en W een onderzoek naar de ge beurtenissen moeten in stellen. Zo'n onderzoek heeft weinig zin, blijkt uit de woorden van politiewoordvoerder D. Grave- land: „Van strafbare feiten was geen sprake. De Crones teijnse Polder is in de wet als jachtgebied aangewezen en dus er valt niets te verbieden. Uiteraard moeten bij het jagen wel alle wettelijke bepalingen worden nageleefd". Hij laat doorschemeren dat de Leidse politie niet gelukkig is met de aanwezigheid van jagers in de polder. „Vroeger kon het daar weinig kwaad, maar tegen woordig is het park een groot openbaar terrein geworden, dat door veel recreanten wordt gebruikt. Jagers zullen dan ook uitermate veel reke ning moeten houden met an dere bezoekers van het park. Het nodeloos confronteren van mensen met het afscl van dieren lijkt me hoogl verstandig. Het lijkt mei dat men voortaan jaagt o stippen, dat het park veel] der bezoekers telt. Of slecht weer is". Volgens de Dierenbd ming zouden de jagers o rijwiel- en wandelpadeii beland. Veel bezoekers het park onder wie ook ren zouden met de jagerj geconfronteerd en daarbij te risico's hebben gelop*

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14