Becker vindt meester Ursula Dekeling: „Als het maar geen afknapper wordt" bommelding op Eelde houdt FC Groningen op Start schadevergoeding slachtoffers misdrijven >ORT QtidcaQowiant DINSDAG 9 DECEMBER 1986 PAGINA 11 '"petbalscheidsrechters i. joeten strenger fluiten HST De scheidsrechters in het taalde voetbal mogen nog één com- titieronde de hand lichten met de ■lregels. Pas na de winterstop zul- i de vormen van spelbederf, keurig uistgelegd in de regels en de handlei- ■K voor scheidsrechters overigens, irderi aangepakt. De bijeenkomst n vrijwel alle scheidsrechters uit t betaalde voetbal en ongeveer de lft van de trainers heeft te horen kregen dat na de winterstilte vor- ;n van spelbederf zonder uitzonde- ig met een gele kaart dienen te I irden bestraft. De scheidsrechters- ^inmissie zal zelfs zo ver gaan dat ar- ers die deze richtlijn niet volgen op latregelen kunnen rekenen. Grootse plannen voor Europees sportfestijn LONDEN De Britse minister van sportzaken Richard Tracey heeft gisteren de plannen be kend gemaakt voor een sportfestival in de lan den van de Europese gemeenschap. De twaalf landen zouden allemaal hun eigen evenemen ten houden en voor de winnende teams wordt geld beschikbaar gesteld. Tracey verklaarde dat zeker 24 sporten deel uit zouden maken van de wedstrijden die, gespreid over vier dagen, in het voorjaar van 1989 voor het eerst gehouden kunnen worden. De organisatie overweegt in elk geval de sporten atletiek, handbal, rugby, worstelen, boksen, zeilen en zaalvoetbal. Voor elke sport zou een teamprijs uitgeloofd worden van ongeveer bijna 100.000 gulden. Het team dat algemeen winnaar wordt, zou ruim 2,4 mil joen gulden verdienen. Dat geld wordt beschik baar gesteld aan liefdadige sportorganisaties. Prijsvragen DEN HAAG De verdeling van de prijsvragen van het afgelopen weekeinde is als volgt: Lotto: le prijs: geen winnaar; 2e prijs: 3 maal f. 100.000,00; 3e prijs: 93 maal f. 2.390,80; 4e prijs: 5.350 maal f. 41,50; 5e prijs: 75.461 maal f. 5,00. Cijferspel: 6 cijfers goed: 1 maal f. 100.000,00; 5 goed: 4 maal f. 10.000,00; 4 goed: 20 maal f. 1.000,00; 3 goed: 234 maal f. 100,00; 2 goed: 2.429 maal f. 10,00. Toto: le prijs: 1 maal f. 26.302,50; 2e prijs: 5 maal f. 3.507,00; 3e prijs: 78 maal f. 562,00. Toto-gelijk: le prijs: geen win naar; 2e prijs: 1 maal f. 447,40; 3e prijs: 23 maal f. 97,20; 4e prijs: 493 maal f. 7,20. SEIZOEN IS VOORBIJ VOOR VAN BENTHEM DEN HAAG Voor Evert van Benthem zit het schaatsseizoen er vermoedelijk al op. Het herstel van de peesscheuring vergt meer tijd dan in eerste instantie werd vermoed. Jaap Nassette, ploegleider van de tweevoudig win naar van de elfstedentocht, is van oordeel van het genezingsproces belangrijker is dan een te rugkeer van de gerenommeerde rijder dit sei zoen op het ijs. „Het gips is voor het gemak ver vangen door een plastic spalk. Evert moet nog een kleine ingreep ondergaan om wat wildvlees weg te laten halen. Hij wordt dagelijks fysio- therapeutisch behandeld in het ziekenhuis van Assen". Nassette wil net als de sponsor geen da tum verbinden aan de rentree van Nederlands best betaalde schaatser. „Dit seizoen moeten we als verloren beschouwen". Supporter overlijdt na steekwonden ASCOLI Een Italiaanse voetbalsupporter is giste ren overleden aan de gevolgen van steekwonden, die hij had opgelopen bij een vechtpartij. De 29-jarige Gio vanni Tomasetti stierf in een ziekenhuis in Ascoli. Zondag kwam het tot een treffen tussen meerdere groepen supporters, waarbij Tomasetti door mes in de hartstreek werd geraakt. De politie heeft verscheide ne personen gearresteerd maar de dader nog niet kun nen vast stellen. Alwin Schuiten in achterhoede KITCHENER De Nederlander Alwin Schuiten is tijdens de wereldtitelstrijd kunstrijden voor junioren in Kitchener (Canada) als zestiende geëindigd. Van de 25 deelnemers klasseerde Rotterdammer Schuiten, die lid is van de Haagse iisclub Houtrust, zich bij de lange ktir als achttiende. Wereldkampioen werd de Ameri kaan Rudy Galindo. Kritiek op organisatie Zomerspelen SEOEL De Zuidkoreaanse pers heeft scherpe kritiek ge uit op het organisatiecomité van de Olympische Zomerspe len van 1988 te Seoel. Volgens diverse dagbladen zouden de vele wisselingen in de organsi- atiestructuur de werkzaamhe den van het comité ophouden. De scherp>e kritiek volgde op de geruchten dat Kim Ok-Jin - de vijfde secretaris-generaal in vijf jaar tijd - zijn functie wegens interne problemen wil neerleggen. Kim Ok-Jin volg de nog geen jaar geleden Lee Ha-Woo op. SW YORK Ivan ndl heeft aan alle twij- s over zijn meester- ïap een eind gemaakt, innacht Nederlandse 1 toonde de Tsjechoslo- lak in de finale van het asters-toernooi tegen ris Becker, dat hij nog eds de beste tennisser de wereld is. Hij ver- l in het met 18.000 kers gevulde Madison uare Garden Becker in ,e sets: 6-4, 6-4, 6-4. pdl. die het jaar begon met n gelijksoortige Masters- trwinning tegen Becker, gaf 19-jarige Westduitser een i ^nisles, waarbij hij alle fa- 'Jten van zijn secure spel ^nde. De in de Verenigde Iten woonachtige Tsjecho- jivaak (26) gaf slechts twaalf iten weg op zijn eigen ser vice, waaronder een dubbele fout. Lendl had voor de finale betoogd, dat de sleutel tot suc ces tegen Becker zou liggen in de returns van de keiharde service van de jeugdige tennis- miljonair uit Leimen. Lendl, die dit jaar drie keer verloor van Becker, gaf uitste kende antwoorden op de ser veerslagen. De Westduitse Wimbledon-winnaar deed zijn eigen zaak geen goed door slechts 52 procent van zijn eer ste serveerballen „in" te slaan. Lendl ontving voor zijn over winning een bedrag van 1,01 miljoen dollar (zo'n 2,25 mil joen gulden): 210.000 dollar voor zijn vijf zeges gedurende het meesters-toernooi en 800.000 dollar voor de bonus- punten in het Grand-Prixklas- sement. Betaaldag „Het is een ongelooflijke be taaldag", lachte Lendl meteen na afloop. En tot zijn tegen- Boris Becker (foto) kwam er tegen Ivan Lendl niet aan te pas in Madison Square Garden. stander:„Boris, jij probeert me altijd onderuit te halen. Dat lukte je drie keer dit jaar, maar vandaag was het weer de beurt aan deze ouwe". Becker reageerde op dezelfde manier: „Het was gewoon een slechte dag op kantoor. Vandaag moet ik mijn hoed en mijn jas pak ken en naar huis gaan en daar overleggen wat ik moet doen om nog beter te worden. Ivan was vandaag te goed voor mij. Hij is de nummer één van de wereld". Becker had eerder deze week gezegd dat hij als de beste ten nisser van het laatste half jaar beschouwd moest worden. De kloof tussen het tweetal was in elk geval zeer nauw gewor den. Die woorden trok de tweevoudig Wimbledon-kam- pioen in na de nederlaag tegen de man, die nog nooit het Grand-Slamtoernooi in de voorstad van Londen wist te winnen. Het duel tussen Lendl en Bec ker was de negende uit hun onderlinge serie. Lendl, dit seizoen winnaar van twee van de drie Grand-Slamtoernooien en in totaal voor de vierde maal triomfator in het Master- stoernooi, bracht zijn voor sprong op de Westduitser op 6- 3. Het duel in Madison Square Garden, waar Becker een gro te schare fans op de tribunes vond, duurde 143 minuten. Lendl kreeg voor het tweede achtereenvolgende jaar de Tif- fany-bokaal uitgereikt als best verdienende tennisser ter we reld. ..DE Een bommel- ig op het vliegveld in ilde heeft FC Groningen [teren enige tijd opge- uden. De voetbalclub p om half tien vertrek- in naar Portugal, waar Drgen een Europacup- edstrijd wordt gespeeld Jen Guimaraes. Onge- ?r een half uur voor het krek kwam bij de [hthaven een telefoontje (inen. Onmiddellijk arop werd het vliegtuig kruimd en een eindje pderop gestald. De ba- je werd weer uit het agtuig gehaald. Alle ffers en ook het vlieg- werden op bommen gekeken. Groningse commissaris van [koningin Henk Vonhoff prak gisteren in het gezel- lap, dat in Povoa de Varzim [veerde. Wegens drukke ikzaamheden kon hij niet met FC Groningen mee voor het tweede duel in de derde ronde van het UEFA-toernooi. Vonhoff had laten weten wel licht dinsdag met een lijn- vlucht af te reizen of een ver vanger te sturen. Vonhoff zorgde er twee weken geleden voor, dat de ruzie tus- De spelers van FC Groningen maakten giste ren een wan deling langs de Portugese kust. sen de besturen van FC Gro ningen en Vitoria Guimaraes werd bijgelegd. De Portugezen waren niet te spreken over de ontvangst door FC Groningen. HANDBALDAMES TEGENOVER WERELDKAMPIOEN SOVJET-UNIE DEN HAAG Ursula Dekeling behoorde, in de drie tot nu toe door het Nederlands handbalteam bij het wereldkampioen schap gespeelde wedstrij den, tot de absolute uit blinksters. De 23-jarige Haagse scoorde negen keer, terwijl haar defen sieve kwaliteiten tegen achtereenvolgens Oost- Duitsland, Hongarije en de Verenigde Staten ook bondscoach Jan Kecske- methy tot tevredenheid stemden. Mede dank zij de kordate inbreng van de cirkelloopster van Foto techniek Hellas wisten de Oranje-dames zich te plaatsen voor de hoofd groep die hen vanavond brengt tegenover de Sov jet-Unie, sinds 1982 in het bezit van de wereldtitel. Dekeling over die wedstrijd, om 18.30 uur te beginnen in de Haagse sporthal Overbosch: „Ik denk dus niet dat je mag verwachten dat we voor een stunt gaan zorgen. Dat zou wel wat overdreven optimistisch zijn. Als het maar geen af knapper wordt, zo lang we binnen onze eigen mogelijkhe den maar een goede wedstrijd kunnen spelen. Een nederlaag met zo'n tien doelpunten ver schil, dat zou al heel mooi zijn. Die ploeg is nu eenmaal fysiek zoveel sterker, dat is echt een ongelijke strijd. Ik hoop alleen dat we zelf ook het publiek wat leuks kunnen laten zien". „Want wat ik van die Russin nen de afgelopen dagen op tv heb gezien, dan kun je je borst wel natmaken. Ik heb eerder dit jaar in Noorwegen tijdens het toernooi om de .Polar Cup ook tegen hen gespeeld. Toen kwamen we zelfs nog even met 2-0 voor, maar dat was daarna ook snel afgelopen, hoor. Toen zei Jan Kecskemet- hy op de bank nog, laat nu het licht maar uitvallen. Maar dat gebeurde helaas niet". Terugblik De Nederlandse ploeg, waar Dekeling's licht geblesseerde clubgenote Ingrid Wagner tot nu toe vanaf de tribunes moest toekijken, sloot de sterk bezet te voorronde-groep af met een derde plaats. Ursula Dekeling verzorgt, in chronologische volgorde, een korte terugblik op die drie ontmoetingen. Operatie voor Laura Robben AMSTERDAM Laura Robben zal vrijdag of maandag worden geopereerd. De ongelukkige doelvrouw van het Ne derlands handbalteam scheurde zondag tijdens de wedstrijd tegen de Verenigde Staten de banden van de rechterenkel. Naar verwachting is Robben voor twee maanden uitgescha keld. Donderdag wordt de 24-jarige keepster in Hilversum onderzocht door de gewrichtenspecialist Hermans. Robben verblijft momenteel thuis in Amsterdam. Karina Bruins vervangt Laura Robben als eerste doel vrouw. Bruins zal vandaag in het duel tegen de Sovjet-Unie het Nederlandse doel verdedigen. Door de blessure van Lau ra Robben heeft Kecskemethy naast Bruins nog slechts de beschikking over recordinternational Carla ten Velde. Van Oost-Duitsland werd roy aal met 34-18 verloren. „In de eerste helft ging het heel goed, maar na de rust werden al snel enkele afspeelfouten genade loos afgestraft en dan ben je verloren tegen zo'n tegenstan der. Toch heb ik niet het ge voel dat we compleet zijn weg gespeeld". Tegen Hongarije was Oranje zaterdag dichtbij een sensatie, maar uiteindelijk werd toch met twee doelpunten verschil (21-19) verloren. „Onze beste wedstrijd tot nu toe. We be gonnen ditmaal slecht, maar herstelden ons uitstekend en je zag die Hongaarse speelsters hoe langer hoe zenuwachtiger worden. Jammer dat het net .niet lukte om langszij te ko men". En afgelopen zondag werd dan gewonnen van de Verenigde Staten: 18-17. „Na een heel slecht en spannend duel. We wisten al maandenlang dat dit dé alles beslissende wedstrijd zou worden. Logisch dat je dan nerveus bent. Maar over twee weken weet niemand meer dat je slecht hebt gespeeld, alleen maar dat je hebt gewonnen. En daar ging het om". Steun De wedstrijden van het Neder lands team in achtereenvol gens Groningen, Emmen en Leeuwarden trokken veel be kijks. Ursula Dekeling: „Toen we in Groningen het veld op kwamen, zaten al die mensen ontzettend te gillen en te schreeuwen, dat gaf een heer lijk gevoel. Heel Belangrijk als je weet dat er een paar dui zend mensen achter je staan. Van tevoren waren we daar eigenlijk best wel een beetje bang voor. Ik hoop nu maar dat deze lijn zich een beetje kan voortzetten, dat de toe schouwers ons blijven steunen. Ook als we misschien ruim achter komen te staan". In de hoofdgroep wordt behal- ve tegen de Sovjet-Unie ook gespeeld tegen Oostenrijk (morgen in Amsterdam) en olympisch kampioen Joegosla vië (donderdag in Arnhem). Normaal gesproken liggen er alleen tegen Oostenrijk, op het laatste moment door de inter nationale handbalfederatie op geroepen als vervanger voor het thuisgebleven Kongo, winstkansen voor Oranje. In dat geval plaatst Nederland zich voor de strijd om de ne gende plaats. „Maar vergis je niet. Oosten rijk is Oostenrijk niet", aldus Dekeling. „Het is een heel rat jetoe van allerlei nationalitei ten. Drie meisjes uit Joegosla vië, twee uit Polen, drie uit Tsjecho-Slowakije. Allen gena turaliseerd. Twee echte Oos tenrijkse speelsters, maar die komen nauwelijks in aktie. Dus je mag die ploeg heus niet onderschatten". DICK KIERS Ursula Dekeling Veel publiek AMSTERDAM De groepswedstrijden van de wereldtitelstrijd handbal zijn bezocht door 7000 kij kers. De begroting van de organisatoren van het toernooi sluit bij 20.000 be talende kijkers. Op de eer ste drie wedstrijddagen zijn 24 wedstrijden in twaalf hallen gespeeld. Voor de slotmiddag in het sportpaleis Ahoy' te Rot terdam waren volgens Ju les Bosma, penningmeester van het organisatiecomité, fisteren 2000 kaarten ver- ocht. Bosma liet tevens weten dat de hal in Delft morgen is uitverkocht. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Alleen Jacco van Duyn blijft bij Metselaars DEN HAAG Jacco van Duyn is de enige tennisser van het huidige team van De Met selaars die ook het volgend seizoen uitkomt voor zijn club. De jeugdige Rotterdammer krijgt gezelschap van Jos Koe mans, afkomstig uit het twee de team van de naar de hoofd klasse gedegradeerde Haagse tennisclub, die het zeer waar schijnlijk ook zonder Huub van Boeckel moet stellen. Koemans neemt de plaats in van Robert-Jan Bierens, die vanwege zijn studie in de Ver enigde Staten niet aan de Ne derlandse competitie kan deel nemen. Dat geldt eveneens voor Ingelise Driehuis. Ook de andere twee dames van het eerste team van Metselaars, Hester Witvoet en Bettina Sonneveld keerden de Haagse club de rug toe. Witvoet gaat waarschijnlijk naar Hilversum en Sonneveld vertrekt naar het Tilburgse Pellikaan. Wie hun opvolgsters zijn is nog niet bekend. Je mag best weten dat als lub alleen FC Den Haag voor lij interessant is. Dat is de nige eredivisieclub die met fn werk te combineren valt. et zou na al die clubs die ik eb gehad bovendien een ïooie afsluiting van mijn car- ière zijn. Willem van Hane- loopt me aan m'n kop te iuren of ik naar Utrecht om, ik kan ook zo naar een lub in Duitsland, maar wat eb ik daar nou te zoeken. Ik 'il alleen naar FC Den Haag. n wezen steek ik natuurlijk 'eer m'n kop in de strop, •en Haag loopt nul komma ul risico. Ik ben transfervrij, 't ga gewoon weer proberen i conditie te komen en als de ainersstaf mij aan het trai- en ziet, zien ze gauw genoeg 'aar ze aan toe zijn en wat ik aard ben. Hoeveel trainers ebben ze eigenlijk bij dat •en Haag. Van de Meent, teegman, Schoenmaker. Het jkt daar tegenwoordig Ajax el". Voetballer Tscheu-la Ling I in de Haagsche Courant) pis ik nu op die periode te- pgblik, dan besef ik dat ik pi psychische redenen ben ptopt. Ik had er geen" zin peer in en het kleinste ex cuus greep ik aan om binnen te blijven. Bij regenweer bij voorbeeld dacht ik er niet meer aan te gaan trainen. Op den duur oefende ik mis schien nog twee keer per week en dan gaat het bergaf uiteraard. De grens aan je li chaam is voor zeventig pro cent mentaal. Het spreekt vanzelf dat je aanleg moet hebben, maar de rest zit 'm in het hoofd. De fysieke grens verschilt van mens tot mens, maar ik-geloof toch dat je als renner tot 44 of zelfs 45 jaar meekan. Puur lichamelijk be doel ik dan wel hè. Maar dan moet je je uitstekend verzor gen, je constant medisch laten begeleiden en absoluut niks aan het toeval overlaten. Vroeger was ik ook een trai ningsmaniak, maar nu doe ik er nog meer voor. En laét er ook meer voor! Terwijl ik in het verleden al eens ging stappen na een wedstrijd, kruip ik nu elke avond vroeg onder de wol. Op mijn leeftijd is rusten even belangrijk als trainen". (Wielrenner Roger de Vlae- minck in de Telegraaf) „Remy Moses heeft me ge woon neergeslagen. Dat heeft hij ook gedaan met een jonge speler, Clayton Blackmore. Hij heeft niet uitgelegd waar om hij het gedaan heeft. Vijf dagen nadat het was gebeurd riep Atkinson ons bij elkaar en moesten we elkaar de hand schudden. Maar Moses heeft zijn verontschuldigin gen niet eens aangeboden. Ik praat niet meer met hem. Als Tscheu-la Ling: alleen naar FC Den Haag. hij niets weet te zeggen, hoef ik niet met hem te praten. Hij zegt alleen maar dat hij zelf ook niet weet waarom hij het gedaan heeft". En verder: „De slechte resulaten van het be gin van dit seizoen hebben het vertrouwen volkomen on dermijnd. De meeste spelers willen de bal niet eens heb ben. Er is veel paniek, ze schieten de bal maar op goed geluk naar voren. Het is on begrijpelijk dat we zoveel punten hebben laten liggen. Ik denk dat het komt omdat we te gemakkelijk hebben ge traind en dat er onder Atkin son geen discipline heerste. De inspiratie ontbrak en ie dereen werd in het dal mee gesleept. En nu moeten we nog even wennen aan Fergu son. Hij is voor Manchester United een hele goeie keuze". (Voetballer Jesper Olsen in de Volkskrant) „Tijdens de training moet ie dereen doen wat de trainer zegt. De situatie wordt on werkbaar als speelsters con stant in discussie gaan met de trainer. Maar na de training of een wedstrijd sta ik open voor hun mening. Ik vind het zelfs prettig om met speelsters te overleggen, want op die manier kan ik wat van en over hen leren. Dat maakt het voor mij makkelijker hen dingen bij te brengen. En niet alleen op technisch vlak. Vol leyballers en -sters moeten het spel ook leren begrijpen, erover nadenken. Zo beseffen velen niet hoe essentiëel de verdediging is. Aanvallen, boem-boem-boem tegen de grond, dat vinden ze prachtig. Maar zonder verdediging kan er nooit een aanval komen". (Volleybaltrainer Pang Wu- qiang in Trouw) „Bondsvoorzitter Schweers heeft met name de afgelopen jaren teveel op het kompas van iemand anders gezeild. Hij gaf te vaak zaken uit han den, waardoor hij de bond niet meer onder controle had. De voormalige bondsdirek- teur Joop van Rijswijk heeft ook fouten gemaakt, maar hij is door Schweers te gauw uit gerangeerd. Na het faillisse ment van het Prins Willem Alexander-centrum had Schweers op moeten stappen. Hij heeft in die affaire toch op z'n minst een stukje politieke verantwoordelijkheid gedra gen. Tja, en wat betreft die vermeende frauduleuze han delingen... Ik denk niet dat Schweers een man is die zijn zakken zo erg heeft gevuld. Jesper Olsen: veel paniek. dat hij ervan scheef loopt. Maar er is zondermeer ge knoeid. Ik heb me voorgeno men Schweers niet op de laat ste jaren te beoordelen. Het blijft een kleurrijke man". (Sjoerd Feenstra, waar schijnlijk toekomstig voor zitter van de Nederlandse IJshockey Bond in NRC Handelsblad) „Ik heb mij altijd het voor beeld van andere sportmen sen voor ogen gehouden: als je twee jaar lang uit de publici teit bent verdwenen, zijn ze je naam al vergeten. Trouwens: goed beschouwd, wat stelt het allemaal voor. Je deed het toch ergens voor jezelf? Dan moet je niet lopen te mekke ren als er geen belangstelling meer voor je is. Dat vind ik grote onzin". (Ex-schaatsster Stien Baas- Kaiser in het Parool) Sportwereld Tennis Martina Navratilo- va heeft in Rancho Mirage Chris Evert verslagen in een demonstratietoernooi. De overwinning van Navratilova (6-4, 6-2) leverde 250.000 gul den op. Skiën De Fin Matti Nyka- nen heeft in Thunder Bay (Ca nada) het schansspringen (90 meter) gewonnen. Door zijn zege nam hij tevens'de leiding in het klassement om de we reldbeker. Voetbal De Pool Janusz Turowski (25) heeft van de Westduitse overheid toestem ming gekregen voor de Bun- desligaclub Eintracht Frank furt te gaan spelen. Enkele weken geleden werd zijn land genoot Jaroslav Biernat inge lijfd. Het tweetal was in de cember 1985 uit Polen ge vlucht en trainde sindsdien bij Eintracht Frankfurt. Skiën De internationale ski-federatie (FIS) heeft Pir- min Zurbriggen een schorsing opgelegd van één wereldbe ker-wedstrijd. De 23-jarige Zwitser had zaterdag tijdens de super-reuzeslalom in Val d'Isère een poortje gemist en was, in strijd met het regle ment, j GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN Het experi ment van de Leidse politie om slachtoffers van mis drijven een schadevergoe ding te geven, gaat vol gende week van start. De politie verstrekt die ver goeding niet zelf, maar bemiddelt tussen het slachtoffer en de dader, die de schade moet beta len. Het gaat om een ex periment dat een jaar gaat duren en vooralsnog wordt alleen de kleine criminaliteit erbij betrok ken. De politie verstaat daar onder kleine dief stallen, waarbij het scha debedrag lager is dan 1.500 gulden, en vernie lingen. Uitgangspunt van het experi ment is dat slachtoffers meer gebaat zijn bij een schadever goeding dan bij een proces verbaal, dat tegen de dader wordt opgemaakt. De politie zal daarom voortaan bij kleine misdrijven de voorkeur geven aan schadebemiddeling boven justitële vervolging. Het project is voortgekomen uit het feit dat de politie dage lijks wordt geconfronteerd met kleine misdrijven, waarbij ver volging vaak niet haalbaar blijkt. Voor de politie is dat een vervelende zaak. maar ze ker ook voor het slachtoffer, ie vaak wel met financiële gevolgen wordt geconfron teerd. Wanneer de dader be kend is en het om een meer- deijarige blijkt te gaan, denkt de Leidse politie daar door schadebemiddeling iets op ge vonden te hebben: de schade wordt aan het slachtoffer ver goed en de dader wordt gecon fronteerd met hetgeen hij heeft aangericht. Bovendien kan deze werkwijze lot een grotere bereidheid leiden om aangifte te doen. Wanneer de schade indjfcdaad van beperkte omvang is en de dader voor een vergoeding zorgt, dan wordt er geen ver volging ingesteld. Bij grotere zaken wordt dat wel gedaan, maar de officier van justitie zal rekening houden met het feit dat schade is vergoed. Door te bemiddelen tussen da der en slachtoffer voorkomt de politie dat het slachtoffer met de dader wordt gecon fronteerd. Op die manier zijn eventuele wraakacties uit den boze. Bij het vaststellen van de schade wordt rekening gehou den met het inkomen van de dader. Eventueel kan in ter mijnen worden betaald. De Leidse politie heeft een subsidie van de rijksoverheid gekregen om dit project uit te kunnen voeren. Over een jaar zal bekeken worden, wat de' resultaten zijn en wordt beslo ten of het eventueel ook in an dere gemeenten ingevoerd kan worden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11