Medische hulp voor Surinaamse vluchtelingen Studenten eisen vertrek van minister Pasqua Thatcher vreest onthullingen geheim agent Peter Wright Reagan erkent fouten iii Iraanse affaire EG-leiders schuiven problemei voor zich uit BUITENLAND CeidócCoutCMit MAANDAG 8 DECEMBEE 1986 Groter zuivel- overschot door ramp Tsjernobyl GENÈVE De ramp met de kern centrale in Tsjernobyl heeft geleid tot een verminderde vraag naar zuivel- produkten, waardoor de toch al enor me zuiveloverschotten in de wereld nog meer toenemen. Dat staat te le zen in een studie van het GATT, de' wereldorganisatie voor handel en ta rieven, die vandaag is gepubliceerd. Met name in Australië, Nieuw-Zee- land, Europa en de VS is er ondanks pogingen de produktie te verkeinen juist een toename van de zuivelpro- duktie, die niet wordt gecompenseerd door een evenredige toename van de consumptie. Iran en Irak bombarderen eikaars steden BAHREIN De al zes jaar voortslepende oorlog tussen Irak en Iran is dit weekeinde weer opgelaaid. Bij het beschie ten van eikaars steden zijn de laatste dagen zeker 100 doden gevallen. Zaterdag meldde Iran dat het Basra, na Bagdad de grootste stad van Irak, met drie zware raketten had bestookt als vergelding voor „barbaarse" Iraakse luchtaanvallen op de zuidwestelijke Iraanse stad Ah- waz. Behalve Basra werden nog vier andere Iraakse steden on der vuur genomen. Veel doden na gevechten bij goudmijn JOHANNESBURG In twee dagen tijd zijn bij gevechten rond de op een na grootste goudmijn ter wereld, de Vaal Reefs Gold Mine, zeker twintig zwarte arbei ders om het leven gekomen. De gevechten deden zich voor bij twee woonoorden voor arbeiders van de mijn. De afgelopen twee weken zijn in totaal 33 doden ge vallen bij de mijn. Inzet van de gevechten is een door de zwarte mijnwerkersbond afgekondigde boycot van een aantal bars op het mijnterrein. Een andere groep arbeiders is daar tegen. Olieverbruik Westen groter PARIJS - De westerse in dustrielanden hebben in de eerste negen maanden van dit jaar 2/i procent meer olie verbruikt dan in dezelf de periode van 1985, zo meldt het Internationale Energiebureau (IEA) in Pa rijs. Verwacht wordt dat het olieverbruik over heel 1986 ook 2'/2 procent groter zal zijn dan vorig jaar. Het IEA gaat ervan uit dat er in de eerste helft van komende jaar 1V4 procent meer olie zal worden verbruikt dan in de eerste helft van dit jaar. Verscherpte censuur Zuidafrikaanse pers JOHANNESBURG De grote Zuidafri kaanse dagbladen hebben zich, tot woede van de journalisten, akkoord verklaard met een uitbreiding van de zelfcensuur. Daarop was aangedrongen door president Pieter Bot ha. Wat de nieuwe beperkingen precies in houden, werd door Botha noch de dagbladen gemeld. Volgens oppositiegroeperingen zijn de nieuwe restricties onderdeel van een gro tere overheidscampagne, die mogelijk vol gende week moet beginnen. Gevreesd wordt voor voor nieuwe arrestaties, banning or ders, beperkingen „en andere maatregelen die het publiek mogelijk nooit te weten komt", aldus oppositiegroepen. De dagbladei genaren zeiden hun besluit te hebben geno men om te voorkomen dat de regering nog verdergaande maatregelen zou instellen. Verrassende winst oppositie Taiwan TAIPEH Bij de Taiwanese parle mentsverkiezingen van zaterdag heeft de in september opgerichte Democrati sche Progressieve Partij (DPP) een ver rassende winst geboekt. De regerende Kwomintang (KMT) heeft echter de meerderheid behouden in het parle ment. De Kwomintang regeert Taiwan sinds twee miljoen aanhangers van ge neraal Tsjang Kai-Tsjek in 1949 naar het eiland kwamen. Sindsdien zijn op positiegroepen verboden. De DPP is dus formeel illegaal. Maar de regering van Taiwan is er niet tegen opgetreden. De DPP heeft vooral de steun van de auto chtone Taiwanezen (86 procent van de bevolking) en pleit voor een echte onaf hankelijkheid van Taiwan. (Vervolg van de voorpagina) LANGETABBETJE Een helikopter van het Surinaamse leger heeft zaterdag in Oost-Surina- me mannen van het Jun gle Commando van Ron nie Brunswijk beschoten. Dat is bevestigd door de prefect van Frans Guya na. Bij het treffen zou aan de zijde van de groep-Brunswijk een dode zijn gevallen. Het Franse leger heeft in 't weekeinde een gevechtseen heid gestationeerd op een Frans eilandje in de Marowij- ne, dat tegenover Langetab- betje ligt. Vlak daarbij is in het oerwoud een zone vrijge maakt waar ook helikopters kunnen landen. Korjalen met bewapende Franse militairen patrouilleren sinds gisteren op de rivier. De prefect van Frans Guya na zei zaterdag dat hij Suri name op de hoogte heeft ge bracht van de militaire maat regelen. „Frankrijk tolereert geen vreemde troepen op haar gebied", zei hij. De pre fect verwees naar eerdere grensincidenten, waarbij Su rinaamse patrouilleboten korjalen vol vluchtelingen tot op Frans gebied hebben achtervolgd en beschoten. Tal van leden van het Jungle Commando zijn de afgelopen dagen in Bonidoro geweest, een „heilige plaats" tussen Langetabbetje en Stoelman seiland, waar zij van een „obia-man" nieuwe mystieke kracht hebben gekregen voor de komende strijd. Bij de ri tuelen worden geen buiten staanders toegelaten. Medicijnen Een Franse arts, die in het strijdgebied vluchtelingen en guerrillero's bijstaat, zei za terdag dat de medische pro blemen met vluchtelingen in het Marowijnegebied nu vrij wel opgelost zijn. Deze week nog arriveert een ton medi cijnen, een hoeveelheid die groot genoeg is om 10.000 mensen drie maanden me disch te verzorgen. De ge neesmiddelen zijn betaald door Belgische en Franse hulporganisaties. De arts zei ook dat er nu vol doende artsen in het gebied zijn. „Hoe gek het ook klinkt, ons werken lijkt zelfs mak kelijker geworden. Vroeger moesten wij met koijalen en te voet het gebied in om de mensen op te zoeken. Nu, met al die vluchtelingen, zit ten veel patiënten bij elkaar in kampen". Het Rode Kruis heeft inmiddels toestemming gekregen Oost-Suriname te bezoeken. In het nu door het Surinaam se leger beheerste gebied is echter nergens sprake van medische zorg. Het is ondui delijk hoeveel mensen daar nog wonen en hoevelen door het bos op weg zijn naar Frans Guyana. Dagelijks ar riveren boten met vluchte lingen. In het Marowijnege bied zal in de komende we ken ook zeker een voedsel probleem ontstaan, aldus de arts. Vooral rijst, meel, sui ker, zout, olie, vis en melk poeder zijn hard nodig. Leger verdeeld De moorden die het Suri naamse leger onlangs heeft gepleegd in Oost-Suriname tonen de machteloosheid van legerleider Bouterse. De op mars van het leger heeft geen militaire consequenties voor het Jungle* Commando. Dat zegt Michel van Rey, de Surinaamse ex-legerofficier die is belast met de militaire coördinatie van het verzet in Suriname. Van Rey wordt Een triest beeld van door het Surinaamse leger in brand gestoken gebouwen in Albina, in het oosten van het land. Op de voorgrond een korjaal waarmee veel vluchtelingen een goed heen komen zoeken naar Frans Guyana. beschouwd als de strateeg van het Jungle Commando. Volgens Van Rey is het Suri naamse leger verdeeld en heeft Bouterse geen greep meer op de strijdkrachten. Hij ziet in de moorden vooral de hand van een radicale fi guur als minister van buiten landse zaken Herrenberg. Van Rey stelt dat het moreel van de rebellen niet is aange tast door de opmars van het leger en de moorden. Hij meent dat door deze gebeur tenissen de strijdvaardigheid van het Jungle Commando juist is toegenomen. De steun van de bevolking is volgens hem ook niet minder gewor den. Hij wijst erop dat de groep Brunswijk veel vluch telingen heeft geholpen bij hun tocht door de jungle. Van Rey zegt geen aanwij zingen te hebben dat Libiërs de moorden hebben ge pleegd. Hij acht het niet uit gesloten dat Hondurezen dit hebben gedaan. Volgens hem zijn er wel Libiërs in Surina me, maar houden die zich vooral bezig met het advise ren van het leger. ROB RUGGENBERG (Vervolg van de voorpagina) PARIJS De toezegging van onderwijsminister René Monory om de meest betwiste punten uit zijn hervormingsvoorstel voor het universitaire on derwijs te schrappen, heeft de gemoederen in en rond de Parijse studen tenwijk Quartier Latin niet kunnen kalmeren. De actievoerders zeggen pas te willen praten na volle dige intrekking van de „wet Devaquet", genoemd naar wetenschapsminister Alain Devaquet. Deze minister heeft zaterdag zijn ontslag aangeboden, maar het is nog niet bekend of pre mier Chirac dit ontslag heeft geaccepteerd. Na het bekendworden van de dood van Malik Oussekine trokken zaterdagavond op nieuw vele duizenden studen ten door Parijs. Rond negen uur werd de stoet ontbonden, zonder dat zich incidenten hadden voorgedaan. Later op de avond verscheen een groep relschoppers en „autonomen", die slopend en plunderend door het Quartier Latin trok. Na twee uur te hebben toege keken vond de politie het wel letjes en voerde de CRS char ges uit. Daarbij werd gebruik gemaakt van traangas en kre gen ook toevallige voorbijgan gers klappen. De politie werd bekogeld met stenen, flessen en ijzeren staven. 58 Agenten raakten gewond, van wie twee ernstig. Aan de kant van de autonomen vielen tien gewon den. Het geschrokken studenten coördinatiecomité liet weten niets met de vandalen van doen te hebben. „Dit zijn de „Moordenaars" stond er op een bordje, dat studenten zaterdag meevoerden tijdens hun demonstratie door de straten van Parijs. onzen niet", huilde een jongen, die een winkelier hielp bij het opruimen van een geplunder de kledingszaak. Op een congres van de neo- gaullistische RPR, ter gelegen heid van de tiende veijaardag van de partij, liet premier Chi rac zijn „bulldozer", minister van binnenlandse zaken Char les Pasqua, de aanval openen op de relschoppers. Pasquua zei dat de studenten waren misbruikt door „professionelen van de destabilisatie, linksen en anarchisten van overal en elke nationaliteit". De studen ten en middelbare scholieren eisen sinds zaterdag het aftre den van de minister, die zij verantwoordelijk achten voor de „repressie van de politie" tegen de demonstranten. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse re gering Thatcher vreest dat Peter Wright (71), ex-a gent van de interne gehei me dienst MI-5, voor de rechtbank in Syndey zal onthullen, dat zijn colle ga's in 1974 heimelijke po gingen hebben gedaan de Conservatieven aan het bewind te helpen. Wright (auteur van het nog niet gepubliceerde spionage- boek „Spycatcher") zal achter gesloten deuren worden ge hoord. Hij is getuige in het proces dat de regering That cher heeft aangespannen om de publicatie van zijn memoi res te verbieden. Na dit getui genverhoor wordt de MI- -5-zaak geschorst in afwach ting van de behandeling van het appèl van de Britse rege ring. Zij is in beroep gegaan tegen het vonnis, uitgesproken door de Australische rechter, dat de advocaat van Wright inzage moet krijgen in bepaal de MI-5-documenten. Volgens Wright zouden in 1974 zo'n dertig mensen van MI-5 met agenten van het Amerikaanse CIA een kom- plot hebben beraamd om de toenmalige socialistische pre mier Wilson in diskrediet te brengen, omdat hij zogenaamd voor de Sovjets werkte. Naar verluidt doet Wright dit uit de doeken in zijn controversiële boek dat tot nu toe alleen in manuscriptvorm bestaat. Bevat zijn boek inderdaad der gelijke onthullingen, dan zou de publicatie ervan in Groot- -Brittannië een nieuwe politie ke rel kunnen veroorzaken en zowel de MI-5 als de huidige conservatieve regering in op spraak brengen. Labour zal premier Thatcher dan het ver wijt kunnen toeslingeren, dat zij het verschijnen van Wrights boek wil verhinderen, niet omwille van de veiligheid van de Britse staat, maar wel omdat zij op politiek vlak niet in verlegenheid wenst te wor den gebracht. Vol gansters Wright is een ziekelijke oude man hij lijdt aan suiker ziekte en heeft een hartkwaal bezeten van het verlangen om nog vóór zijn dood te be wijzen dat de MI-5 in zijn tijd vol gangsters van het Britse establishment zat en dat Sir Roger Hollis, van 1956 tot 1965 directeur van de binnenlandse geheime dienst, zelf een man netje van de Sovjets was. Wright kwam er achter dat Moskou praktisch alles wist wat er omging op het hoofd kwartier van MI-5 in Londen, terwijl Sir Roger Hollis er de grote baas was. De spionnen die na de Tweede Wereldoor log werden ontmaskerd, stam den allemaal uit het Britse es tablishment; zij hadden gestu deerd aan de universiteit van Cambridge (homofiele dubbe lagenten zoals Maclean en Blunt) en Oxford (heterofiele dubbelagenten). Volgens Wright hoorde Hollis tot deze laatste categorie. „Als Hollis inderdaad een spion was dan zal een heel stuk geschie denis moeten worden her schreven," zegt Wright. „Wat de Russen hebben uitgespookt tegen het Westen, inclusief de Cubaanse rakettenkrisis, Salt-I en Salt-II, dient dan door een andere bril te worden beke ken". WASHINGTON Vod' het eerst sinds het begp' van de Iraanse affaf'j heeft president I toegegeven dat hij foutfc heeft gemaakt. Maar beloofde dat de zaak worden „rechtgetrokkei Als bovendien blijkt er onwettige dingen zl gebeurd, zullen de „v< antwoordelijken" zi daarvoor moeten veraip,] woorden. De president verdedigde zijn wekelijkse radiopra; opnieuw het doel van zijn p< tiek, onder meer contact zoeken met gematigde elemi 'j ten in Iran als tegenwicht v< y de Russische expansie in gebied van de Perzische en de vrijlating van Ame kaanse gijzelaars in Libam,, „Ik ben diep teleurgesteld i dit initiatief tot zo'n controv 1 heeft veroorzaakt". Volgens de Los Angeles Tin van zaterdag heeft minis van buitenlandse zaken Gei !i ge Shultz de superrijke suit i van Brunei weten over te 1 len tot miljoenen dollars ste aan de Nicaraguaanse re belli! (de Contra's). De scheidende voorzitter het Amerikaanse Huis van i gevaardigden, de Democr. Thomas „Tip" O'Neill, he;i gezegd dat president Reaj volgens hem geweten he van het doorgeven van Iraanse wapengeld naar Contra's. Reagan heeft dit o kend. O'Neill denkt dat president met de gehei Iraanse operatie beoogde Amerikaanse gijzelaars in banon vóór de Congresverli 1 zingen van 4 november vrij krijgen. „Hij wilde de gi laars op het bordes van Witte Huis presenteren". De Amerikaanse krant Mi< Herald kwam gisteren met i bericht, dat de positie van j sident Reagan nog moeilij maakt. Volgens de krant g het Witte Huis akkoord i wapenleveranties aan li terwijl het wist dat Tehei meer dan een miljoen dol had betaald voor de kamika acties tegen Amerikaanse i riniers in Libanon. Bij die a slag met een autobom in 1 j kwamen 258 Amerikaanse i riniers om het leven. De Iraanse geestelijke leii Khomeini lijkt erin te zijn slaagd te voorkomen dat zijn land een schandaal is 1 gebarsten over de gehei I wapentransacties en contac met de Grote Satan, de Ve j nigde Staten. Ayatollah Mi1 tazeri, die in 1985 werd aan wezen als opvolger van KI meini, zou hebben getracht l zaak op de spitst te drijv Montazeri, een politieke riv van de regeringsleiders die mei het bezoek van de Ami kaanse onderhandelaar Rob McFarlane aan Teheran rangeerden, zou het nieu hierover hebben laten uitlf ken in een poging de betri kenen te compromitteren. Internationaal jongerencentrum bij Auschwitz WARSCHAU Met een sym bolische gebaar van verzoe ning hebben Westduitse en Poolse functionarissen gisteren een internationaal jeugdcen trum geopend nabij de plek waar het beruchte vernieti gingskamp Auschwitz heeft gelegen. Het centrum is ge bouwd in samenwerking met de Poolse veterenanenvereni- ging en de Berlijnse vrijwilli gersorganisatie „Actie Verzoe ningsteken". Rita Stlssmuth, minister voor jeugdzaken, gezondheid en so ciale zaken, voerde de Duitse delegatie aan en zei dat het lot van de miljoenen slachtoffers in Auschwitz voor „ons een le vende waarschuwing zal blij ven. Alle mensen die zo heb ben geleden, moeten weten dat wij de geschiedenis niet aan de kant zullen zetten en de slachtoffers niet zullen verge ten". In de jaren '40-'45 zijn vier miljoen mensen van wie 2,5 miljoen joden in Auschwitz om het leven geko men. De sociaal-democratische frac tievoorzitter in de Bondsdag Vogel zei te hopen dat het jon gerencentrum een belangrijke stap zou zijn bij de inspannin gen om in de toekomst de be trekkingen tussen Polen en West-Duitsland te verbeteren. De Poolse delegatieleider Ra- kowski, vice-voorzitter van het parlement, zei dat de acti viteiten van de groepen die het centrum hebben gebouwd een bijdrage hebben geleverd om het vertrouwen tussen Po len en Duitsers te verbeteren. SMIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 116) „Schreeuwt u asjeblieft niet zo tegen me, meneer", zei de stationschef streng. „Onze voorschriften zijn prima in orde en voor de rest laten uw moeilijkheden mij koud! Sjokolai Mar- sepynskl in Humbuksk zal het wel het beste we ten, zeg ik altijd maar. Als je zó denkt, hou je tenminste je kop op je romp, en da's al héél wat in ons land! Ik heb de eer u te groeten, me neer!" Toen bleef er voor smidje Verholen niets anders over dan het station te verlaten en ontmoedigd de kant van huis op te sjokken. Maar ja we kennen die smid zo langzamerhand wel en het verbaast ons dan ook niet, dat hij na een poosje plotseling tot een besluit kwam. „Wel verdikkemie!" gromde hij. „Ik laat me toch zeker niet door die Barreberiërs op de kop zit ten! Ik ga hier het bos in en zó probeer ik Barre- berië binnen te sluipen! En dan wil ik wel eens zien of ik niet in Humbuksk kom!" De smid voegde de daad bij het woord, drong het dichte bos binnen en begon te sluipen in de richting waar hij het „gastvrije" Barreberië vermoedde... Eilaas..., jammer genoeg kende hij de sluw heid niet van de gevreesde geheime politie van Barreberië, want één van de bomen waarachter hij dekking zocht op zijn sluiptocht, wès hele maal geen boom. Geen échte tenminste... De boom had twee geheimzinnige klapdeurtjes en tussen die deurtjes vandaan gluurde een ge maskerd gelaat... Dat beloofde natuurlijk niet veel goeds... Foute landing Een bos is een wat vreemde plaats om je vliegtuig te par keren. De Ameri kaan Courtlan Hart had echter geen andere keus, toen zijn Cessna 150 hem in de steek liet. De bomen bra ken de val van het vliegtuig en Courtlan Hart kwam er onge deerd vanaf. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) LONDEN De EG-rege- ringsleiders hebben op de top-ontmoeting in Londen de werkelijke problemen waarmee de Gemeen schap worstelt, voor zich uitgeschoven. Ze kwamen niet verder dan intentie verklaringen over zaken als de bestrijding van drugs, aids en langdurige werkloosheid. Eén besluit namen ze: 1989 wordt het jaar van de voorlichting over kanker. Bondskanselier Kohl, presi dent Mitterrand en premier Chirac van Frankrijk en de Britse premier Thatcher heb ben geprobeerd te voorko men dat er conclusies ver bonden zouden worden aan de zorgelijke financiële situa tie waarin de EG zich be vindt en de landbouwkosten, die daaraan schuld zijn. De achtergrond daarvan is duidelijk: Kohl wil geen pro blemen voordat in janu verkiezingen in Duitsla zijn gehouden, de Fran willen nooit problemen i de boeren en Thatcher pei er niet over de contyibi aan de EG te verhogen. Als die contributie verho( moet worden van 1,4 prod van de btw-afdracht van lidstaten tot 1,6 proce komt de Britse compensa (de teruggave van gel< aan Londen) weer ter disc sie en dat gaat Groot-Britt nië geld kosten. Ondanks pogingen van l mier Lubbers om de dreig de tekorten onder de loi te nemen, volstonden de ders met de opdracht aan voorzitter van de Europ Commissie, Jacques Del< om de hoofdsteden te bei ken om daar de gevoel over de financiële aspec van de EG te inventariser Premier Lubbers vindt mager. „Er is geen voor gang geboekt, het is m een Top van de rapporti geweest", aldus de Ned landse minister-president

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4