(Sowuvnt Crisissfeer in Parijs na dood van student Bon: Narigheid Justitie onderzoekt dubbele declaraties in ABP-affaire „Familie rebellenleider Brunswijk uitgemoord' 69 Sassenheimse verongelukt [elicopters VS ingezet bij strijd Honduras-Nicaragua Stormloop op stadh uisplannen Dodelijk ongeval BIETJES EN RUNDERTARTAAR CeidócSouAa/nt Maandag 8 december 1986 78e jaargang no. 23676 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND I Uilgave Westerper;, behorende tot Sijthoif Pen;, Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-BankN.V. Leiden. Direcleur-hoofdredaceur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijieweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23.04 (aul. betaling), kwartaal 1.68,93, nar 1-262,35, Klachten bezorging: maandagt/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, ralerdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) t. 0.63 per mm. kleintjes 1.0,44 per mm Half tot zwaar bewolkt en mo gelijk wat regen. Temperatuur vannacht en morgen overdag ongeveer 8 graden. Matige wind. aan zee vannacht nog af en toe harde wind. draaiend van zuid naar zuidwest. Na woensdag iets kouder. Zon op. 08.36; onder: 16.28; Scheveningen hoog water: 09.17 en 21.52; laag water: 05.14 en 17.13. GUCIGALPA Amerikaanse heli- ;opters, bestuurd door Amerikaanse «loten, hebben gisteren Hondurese ersterkingen overgebracht naar het ;rensgebied van dit Middenameri- jaanse land met Nicaragua. President Reagan had toestemming tot de actie gegeven. De luchtbrug, die vandaag weer zou worden gestaakt, is volgens de Amerikanen opgezet om de Hondu- rezen te helpen bij het afslaan van een inval van Nicaragua. Maar dat land ontkent Honduras te zijn binnengeval len. Volgens de legerleiding van Nicaragua hebben Hondurese gevechtsvliegtuigen gis teren twee dorpen in Nicaragua gebombar deerd. Bij de aanvallen zijn enkele militai ren maar ook twee kinderen omgekomen. Honduras had eerder gemeld dat troepen vanuit Nicaragua Honduras waren binnen gevallen bij de achtervolging van Contra's. Daarbij zouden enkele verlaten dorpen in brand zijn gestoken. In Zuid-Afrika ruim 250 kinderen zonder proces in cel PRETORIA In Zuid-Afrika zitten 256 kinderen van onder de 16 jaar zonder vorm van proces vast krachtens de noodtoestand. Dit heeft het hoofd van de Zuidafrikaanse politie, generaal John Coetzee, vandaag gezegd. De jongste van deze kinderen is 11 jaar. Zes van hen zijn twaalf jaar en de andere zijn tussen 13 en 15 jaar, aldus Coetzee. Coetzee komt met zijn mededelingen, nadat het Comité tot steun aan de ouders van gedetineerden (DPSC) had ge meld, dat 4.000 jeugdige zwarten van onder de 18 jaar gevangen zouden zitten of spoorloos verdwe nen zijn. Veel van deze kinderen zouden slachtof fer zijn geworden van marteling en verkrachting. Minister Adriaan Vlok van recht en orde, onder wie de politie valt, heeft verklaard „zeer bezorgd" te zijn over deze detenties. Naar zijn mening wordt niet één kind langer vastgehouden dan „absoluut noodzakelijk" is. Laken scheurt: gevangene komt om bij ontsnapping* AMSTERDAM Bij een ontsnappingspoging uit de Bijlmerbajes in Amsterdam is zaterdag een 20-jarige Joegoslaaf om het leven geko men. Hij probeerde samen met twee andere gedetineerden, een Belg en een Nederlander, van de vijftiende verdieping van een toren te ontkomen. Ze hadden met een deur een ruit ingeslagen en wilden via aan elkaar geknoop te lakens naar beneden. De Joegoslaaf ging eerst, gevolgd door de Belg. Toen de Belg naar beneden gleed de Nederlander was toen nog binnen scheurden de lakens on der hem. Hij kon naar binnen worden ge trokken, maar de Joegoslaaf viel en overleed later in een ziekenhuis. Het slachtoffer wachtte in de gevangenis op zijn uitlevering. )EN HAAG „Er was geen doorkomen aan". Zo inschreef een woordvoerster van het Haags Ge meentemuseum de drukte op de dit weekeinde be tonnen tentoonstelling van de vijf stadhuisplannea. Yadaf zaterdag eerst de gemeenteraadsleden kennis tadden kunnen nemen van de ideeën van de drie buitenlandse en twee Nederlandse architecten, rreeg het publiek de kans zich te vergapen aan de fhaquettes, tekeningen en videopresentaties. Zondag [wamen volgens de woordvoerster „enkele duizen- enbezoekers, die druk discussiërend en enquête- irmulieren invullend, voor een complete verstop ing in het museum zorgden. Wethouder Duive- teijn de „geestelijke vader" van de plannen, was isterenevenals zaterdag, vrijwel de gehele dag aanwezig om te discussiëren met de bezoekers. De tentoonstelling is nog tot en met 25 januari te be zichtigen. Na die datum wordt ook bekend welk plan de grootste voorkeur heeft van de bezoekers. Gorbatsjov wint van Reagan AMSTERDAM Michael Gorbatsjov is in Europa veel populairder dan Ronald Reagan (61 tegenover 32 procent). Ook de Amerikanen hebben grote be wondering voor de Russische regeringsleider (44 pet, tegenover Reagan 59). Dat is gebleken uit een tele fonische enquête die bureau Inter/ View samen met het Amerikaanse bureau M/A/R/C in Dallas heeft verricht. Opmerkelijk is dat de Britten, Duitsers en Italianen de Russische partijleider hoger waarderen dan hun eigen regeringsleiders Thatcher, Kohl en Craxi. Alleen de Fransen hadden meer achting voor hun eigen Mitterrand dan voor Gorbatsjov. PARIJS De Franse hoofdstad maakt zich op voor een nieuwe week van onrust, na de dood van een 22-jarige student bij rellen in het Parijse Quartier Latin, zaterdag ochtend vroeg. Voor van daag is door de studenten organisaties een dag van rouw afgekondigd. Aan staande woensdag is uitge roepen tot een landelijke stakingsdag waaraan de grootste Franse vakcen trale, de CGT, haar mede werking heeft beloofcj. Wat de Franse regering tot nu toe had kunnen voorkomen een samenbundeling van studenten, vakbeweging en linkse oppositie lijkt door de gebeurtenissen van het af gelopen weekeinde tot stand gekomen. Door de dood van de 22-jarige Malik Oussekine heeft het studentenprotest een uiterst grimmig karakter ge kregen. Volgens ooggetuigen werd Oussekine door drie poli tiemannen met de wapenstok bewerkt en geschopt nadat hij een flatgebouw in was ge vlucht. Het was niet bekend of hij had deelgenomen aan de demonstraties of dat hij een toevallige passant was. Volgens het voorlopige sectie rapport is Oussekine inder daad geslagen, maar is de di recte doodsoorzaak een hart stilstand geweest als gevolg van een oude nierkwaal. De studenten wijzen deze verkla ring van de hand en spreken over „moord". De regering heeft een nader onderzoek ge last. President Mitterrand heeft in een verklaring elke vorm van geweld afgeweken. Hij leek daarmee zowel op de demon stranten als de politie te doe len. Premier Chirac riep gisteren op tot kalmte en voegde daar aan toe dat de regering „geen ordeverstoringen of pogingen tot destabilisering van minder heidsgroeperingen zal accepte ren". Geweld, zei hij, „lost niets op". Pag. 4: Studenten eisen ver trek minister. De initialen van het Dierenbevrijdingsfront op de deur van de nertsenfokkerij in Nootdorp en diep- I gevroren nertsen buiten op de grond. Foto Milan Konvalinka Vernielingen bij nertsenfokkerij in Nootdorp s NOOTDORP Leden van het Dierenbevrijdingsfront Rebben in de nacht van zater dag op zondag actie gevoerd tegen het fokken van pelsdie- ren bij de nertsfokkerij van de familie Den Hollander aan de Nootdorp. Bij de actie zijn diepgevroren nert senlijken met verf onbruik baar gemaakt voor de bontin dustrie en is schade toege bracht aan een vergaskist en aan andere apparatuur. Een deel van de administratie en een voermachine werden in een sloot gegooid. Daarnaast zijn de gebouwen met verf be klad. De levende nertsen van het bedrijf zijn bij de actie on gemoeid gelaten. (Van onze L parlementaire redactie) DEN HAAG-MAASTRICHT De Maastrichtse officier Van justitie mr. J. Laumen is onlangs een onderzoek begon nen naar de declaraties van ABP-werknemers. Hij heeft hiertoe het initiatief genomen, nadat was gebleken dat func tionarissen van de afdeling on roerend goed van het pensi oenfonds ten onrechte bepaal de kosten hadden gedecla reerd. Het ging hierbij om kosten van uitstapjes, maaltijden en dergelijke die in feite al waren betaald door aannemers en bouwbedrijven. Dergelijke on kostenposten werden zowel aangetroffen in de boeken van bedrijven uit de bouwwereld als in de administratie van het ABP. Tot nu toe beperkt het onderzoek inzake de dubbele declaraties zich tot de afdeling onroerend goed, maar de justi tiële onderzoekers in Maas tricht achten het niet uitgeslo ten dat ook andere afdelingen aan bod zullen komen. HAZERSWOUDE De 20-jarige P. van Engelen uit Koude kerk aan den Rijn is zondagavond dodelijk verongelukt bij een ongeval op de Hogeveenseweg in Hazerswoude. Door on bekende oorzaak raakte de auto van het slachtoffer van de weg en botste tegen een boom. De bestuurder overleed ter plaatse. Een tweede inzittende bleef ongedeerd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (Van onze speciale verslagge ver Rob Ruggenberg) LANGETABBETJE Een speciale commando-eenheid van het Surinaams leger is te voet door de jungle van Oost- -Suriname onderweg naar het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. De soldaten zouden aanvallen willen uitvoeren op de hoofdbasis van de guerrille ro's in Langetabbetje en het 50 kilometer verder gelegen Awara-kamp. Dit is gemeld door verkenners van het Jun- gle Commando. Deze bosne gers zeggen dat zich onder de naderende soldaten veel Li- biërs bevinden. In Langetab betje heerste gisteren een ner veuze stemming. De duizen den bosneger-vluchtelingen die er de laatste dagen waren aangekomen, zijn allemaal naar Frans Guyana gegaan. Bijna de hele familie van Ron nie Brunswijk is in Suriname vermoord. Vorige week zijn 23 mannen, vrouwen en kinde ren van de familie door mili tairen van Bouterse in de om geving van het dorp Moengo- tapa doodgeschoten. Dat heeft mevrouw N. Brunswijk, een in Nederland wonende nicht van de opstandelingenleider, dit weekeinde telefonisch vanuit Suriname vernomen, zo meldt het Algemeen Dagblad van morgen. Nederland mag geen grens stellen aan hulp voor de slachtoffers van de strijd in Suriname en de mensen' die zijn gevlucht naar Frans Guy ana. Het CDA heeft deze eis vandaag op tafel gelegd in een besloten overleg met minister Bukman voor ontwikkelings samenwerking. Het CDA wil ook zwaardere diplomatieke druk op Bouter se. CDA en PvdA zijn tegen het terugroepen van de Neder landse ambassadeur uit Para maribo. Bovendien mag Ne derland in geen geval wapens leveren aan Brunswijk. Pagina 4: Medische hulp voor vluchtelingen. Chemisch vuil Brandweerlieden in lucht dichte, beschermende pakken moesten er zater dag aan te pas komen om de autobaan tussen Frank fort en Würzburg te ont doen van gevaarlijke che micaliën, die van een vrachtwagen op de weg waren gevallen. Het chemi sche goedje zou, als het in contact was gekomen met* water, uiterst gevaarlijke dampen hebben veroor zaakt. Na enige tijd krach tig bezemen was de weg schoon en mocht het ver keer weer doorrijden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding /x Gekookte Cn bietjes, schaal 500 gram Runt 500 g iz'wxsi - Rundertartaar, C A O *«sD.T-Ö albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Ajax alleen aan kop DEN HAAG PSV is in de stand van de eredivisie ge daald naar de tweede plaats. De Eindhovense formatie kwam bij het FC VVV van ex-PSV-trainer Jan Reker niet verder dan 0-0. Ajax profiteerde van deze misser dank zij de overwinning van 3-0 bij FC Groningen. De Amsterdammers zagen Van Basten'geblesseerd uitvallen, maar zijn vervanger Aaron Winter was goed voor de eerste twee doelpunten. De andere invaller, Peter Boe- ve, was verantwoordelijk voor de derde treffer. FC Groningen stapt derhalve met een kater in het vlieg veld richting Portugal, waar Vitoria Guimaraes woensdag de tegenstander is voor de derde ronde van de UEFA Cup. PSV bereikte bij FC VVV pas in de tweede helft enig niveau en had pech dat doel man Roox een uitstekende dag had. „Wij hebben het na rust moeilijk gehad", stelde Reker, die na de winst op Feyenoord en de tachtig ki lometer lange wandeltocht van vorige week niet meer durft te wedden. Feyenoord behaalde einde lijk weer eens een overwin ning. FC Den Bosch, dat tot gisteren derde stond, was in De Kuip het slachtoffer. Over de manier waarop het resultaat (3-2) tot stand kwam, liepen de emoties hoog op. „We zijn bestolen", riep de doorgaans stoïcijnse Theo de Jong uit nadat scheidsrechter Mulder de Rotterdammers in de laatste minuut een strafschop had gegeven. Overigens heeft het als vierde geklasseerde Roda JC een punt minder, maar ook een wedstrijd min der gespeeld. Vijf supporters van FC Den Haag, in leeftijd variërend van 16 tot 22 jaar, zijn gister middag op het station Hol lands Spoor door de politie aangehouden. In de trein uit Deventer - waar FC Den Haag met 2-0 verloor van Go Ahead Eagles - hadden zij voor ongeregeldheden ge zorgd en vuurwerk afgesto ken. Na verhoor op het poli tiebureau is het vijftal heen gezonden. De politie van Groningen hield twee Am sterdamse supporters aan wegens openlijke geweldple ging. Het duo zal via de snel rechtprocedure worden voorgeleid. van VVV'er Nijssen in het duel waar de lands kampioen de ülf koppositie moest prijsgeven. LISSE De 75-jarige mevrouw Van Leeuwen uit Sassen- heim is zondagmiddag dodelijk verongelukt. Het ongeluk ge beurde op de Heereweg in Lisse. De auto waar het slachtof fer als passagier in mee reed raakte door nog onbekende oor zaak van de weg en botste frontaal tegen een lantarenpaal. De auto werd bestuurd door de 75-jarige echtgenoot van de vrouw. Hij is ernstig gewond naar het Academisch zieken huis in Leiden gebracht. Zijn toestand is zorgelijk. De vrouw bezweek tijdens de rit naar het ziekenhuis aan haar verwon dingen. Eventuele getuigen van het ongeluk worden ver zocht zich telefonisch met de Lissese politie in verbinding te stellen via nummer 02521-11852. Geen vrolijke berichten vandaag in de krant. Het ene artikel is nog serieuzer dan het andere. Geen wonder, want er gebeurt heel wat narigheid in de wereld. Suriname, Zuid-Afrika, stedenoorlog in Iran en Irak, criminaliteit, bodemvervuiling, moord en doodslag en vlak bij huis het dierenbevrijdings front weer in actie. Geen opwekkende zaken van daag in de Leidse Courant, of het zouden de Haag se stadhuisplannen moeten zijn. De krant is nu eenmaal een weerslag van het dagelijks gebeuren. En dat elke dag weer een andere is, merkt u van zelf als u morgen - en zoveel dagen meer als u zelf wilt - de Leidse Courant weer in uw brievenbus krijgt. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een vgr zoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1