Hele wereld moet dit weten Eurotop in teken van terrorisme Fraaie reiswekker North zwijgt :jin alle talen Nm ARTS NA VOLKERENMOORD SURINAME: BUITENLAND CcidócSoirumt WOENSDAG 3 DECEMBER 1986 PAGINA 5 ■Giftig pvc in iRijn geloosd WALDSHUT-TIENGEN Bij Waldshut-Tiengen is gisterochtend ongeveer vijfduizend liter giftige kunststofemu'lsie in de Rijn geloosd. De vervuiling was veroorzaakt door het PVC-bedrijf Lonza, waarvan het JN moederbedrijf in Bazel gevestigd is. Tegen deze firma loopt al een rechts- iO zaak wegens het uitstoten van giftige stoffen in de lucht. De Watertran- sportmaatschappij Rijn-Kennemer- 10'land (WRK) is overigens gistermiddag Ij weer begonnen met het innemen van iO Rijnwater uit de Lek bij Nieuwegein. - Het innemen werd vorige week ge- i0 staakt na een lozing door het Duitse bedrijf BASF. Carrell vindt brief van Kohl ongelofelijk (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Showmaster Rudi Carrell kan bijna niet geloven, dat bondskanse lier Helmut Kohl zich de affaire met de opnamen voor zijn „Tagesshow" zoda nig heeft aangetrokken, dat hij daar over een ongeruste brief heeft geschre ven aan ARD-voorzitter Willibald Hilf. Hij kan zich nauwelijks voorstellen dat iemand met zo'n functie op die manier reageert op een krantebericht, waarvan de strekking ook nog deels onjuist was. In de montages van als prostituée ver klede tonelspeelsters en wuivende pro minente politici komt de Bondskansela- rij namelijk volstrekt niet in beeld. Records voor Manet en Braque LONDEN Op de Londense kunstvei ling Sotheby's zijn de afgelopen dagen recordprijzen genoteerd. Maandag, ging „La rue Mosnier au paveurs" van Edou- ard Manet voor 25 miljoen gulden van de hand tijdens een veiling waarop wer ken van Picasso, Chagall, Cezanne, Moore en Degas werden verkocht. Gis teren werd een recordomzet van ruim 125 miljoen geboekt voor ruim honderd kunstwerken. Bijna 20 miljoen gulden werd geboden voor een kubistisch werk van Georges Braque, het hoogste bedrag ooit betaald voor een 20e eeuws werk. Een medewerkster van Sotheby's ver- Topdrukte bij Sotheby's in Londen. Rechts het schilderij wachtte dat de tendens van stijgende Van Braque „Lezende vrouw", waarvoor 20 miljoen prijzen zich zal voortzetten. werd betaald. Zuidafrikaanse overleden na coma van twintig jaar JOHANNESBURG In het Zuidafrikaanse Potgietersrus is gisteren een vrouw begraven, die twintig jaar geleden in het kraambed in coma raakte en niet meer bij bewustzijn kwam. Evelyn Warren, een voormalige speelster in het nationale dameshockey-elftal, raakte in coma toen tijdens de geboorte van haar zoon op 14 ja nuari 1967 haar hart stilstond. De artsen wisten haar hartslag op te wekken, maar het bewustzijn kreeg zij niet terug. Evelyn Warren is begraven zonder dat haar zoon er bij was begraven. De 20- jarige dienstplichtige Roger Warren kon niet op tijd bereikt worden in de legerplaats waar hij dient. Nieuwe veiligheids adviseur Carlucci bekwaam diplomaat WASHINGTON Frank Carlucci (56), die gisteren door i president Reagan werd aange steld als hoofd van de Nationa- le Veiligheidsraad, heeft di- i verse hoge posten onder zowel Republikeinse als Democrati sche presidenten bekleed en 1 daarbij de reputatie van een betrouwbaar diplomaat opge bouwd. Onder president Jim my Carter was Carlucci van 1978 tot 1981 plaatsvervangend ..directeur van de CIA. Na de Lverkiezingsnederlaag van Car- I ter benoemde president I'Reagan hem tot plaatsvervan- ger van minister van defensie J Caspar Weinberger. Hij bleef op deze post tot 1982, waarna hij uit de overheidsdienst trad om een directeursfunctie bij een particulier bedrijf te aan vaarden. Later stichtte hij een eigen adviesbureau onder de naam International Planning Analysis Centre. De thans 56- jarige Carlucci neemt de plaats Frank Carlucci in van vice-admiraal John Poindexter, die vorige week zijn functie neerlegde in ver band met het schandaal om de Amerikaanse wapenleveran ties aan Iran en de financiële steun aan de Nicaraguaanse Contra's. Volgens regerings functionarissen heeft Carlucci voor zijn benoeming de steun gekregen van minister van buitenlandse zaken George Shultz en minister van defen sie Caspar Weinberger. 1 ONDERZOEK SENAATSCOMMISSIE: (Van onze correspondent Jo Wijnen) - WASHINGTON Luitenant-kolonel Oliver North, de centrale figuur in de kwestie van de geheime Ameri kaanse wapenverkopen aan Iran en het doorsluizen van geld naar de Contra's, lijkt niet genegen het Ame rikaanse Congres duidelijkheid te verschaffen over zijn i doen en laten. Tijdens een verhoor achter gesloten deuren door de senaatscom- missie voor inlichtingenzaken heeft North zich zeker veertig l keer beroepen op wettelijke bescherming tegen „zelf-incrimina- tie". Dit houdt in dat een burger die als getuige is opgeroepen mag weigeren verklaringen af te leggen, die in een later stadi um belastend voor hemzelf kunnen zijn. Na afloop zei de Demo cratische senator Thomas Eagelton: „Geen mens gelooft dat Oli ver North alleen bij deze zaak is betrokken en voor zichzelf handelde". De weigerachtige houding van North onderstreept volgens Con gresleden de noodzaak van een „speciale aanklager", die de ge hele affaire moet onderzoeken. President Reagan heeft gisteren aan die druk toegegeven en een gerechtshof in Washington ver zocht een speciale aanklager te benoemen. Drie rechters moeten nu bepalen of het verzoek gerechtvaardigd is. Deze wat omslachtige procedure is een gevolg van Watergate- Sschandaal. toen president Nixon zelf een speciale onderzoeker |Jaanstelde. Maar toen deze te lastig deed. werd hij snel weer door □•Nixon ontslagen. Om te voorkomen dat een president in de toe- pkomst naar believen speciale aanklagers kan ontslaan is de be- im noeming voortaan uitdrukkelijk bij de rechterlijke macht ge- legd. Volgens de Washington Post heeft de Texaanse multi-miljonair 3 H. Ross PeVot eerder dit jaar op verzoek van North miljoenen I dollars beschikbaar gesteld voor een overigens mislukte Spoging Amerikaanse gijzelaars in Libanon vrij te kopen. Perot zegt dat hij het geld beschikbaar had gesteld omdat hij de indruk had dat het verzoek daartoe „uit de hoogste regeringskringen" kwam. Een woordvoerder van het Witte Huis zei dat niemand ^in de regering of de Nationale Veiligheidsraad iets van de zaak Swist en dat er ook geen toestemming voor was gegeven. ÏVolgens de New York Times van vandaag is de opbrengst van pde illegale wapenhandel met Iran niet alleen doorgesluisd naar de Contra's in Nicaragua, maar ook naar de opstandelingen in i Afganistan en Angola. Een bevestiging van het bericht kon niet j worden verkregen. De Iraanse-affaire heeft de populariteit van president Reagan geen goed gedaan. Nog slechts 46 procent van het Amerikaanse ^publiek staat achter zijn doen en laten als president, tegen 67 jlprocent vlak voor de crisis. Opiniepeilingen tonen bovendien Baan dat ongeveer 60 procent van het Amerikaanse publiek jTleagan niet meer gelooft. Vervolg van voorpagina (Van onze speciale verslaggever) LANGETABBETJE Ronnie Brunswijk, de lei der van het Jungle Com mando, reageerde gisteren op de moord op de bosne gers in Oost-Suriname: „Bouterse wil niet met ons vechten. In plaats daarvan knalt hij onschuldigen neer". Brunswijk zei dat hij niet alle inwoners van het Marowijnegebied kan beschermen. „We kunnen niet overal tegelijk zijn. Voor de mensen in de dorpen waar het Jungle Commando niet heerst, zit er niets anders op dan te vluchten", zei hij. Het 83-jarige bosnegerhoofd Granman Forster, die zelf naar de overkant van de Ma- rowijne is gevlucht en nu in een dorpje in Frans Guyana verblijft, voelt zich niet goed. „Vandaag of morgen zal ik sterven, maar ik hoop dat de wereld mijn nakomelingen zal helpen". Volgens Rob Wijn- gaarde van de Nederlandse stichting Suriname Vrij zijn er overigens aanwijzingen dat ook in Paramaribo bosnegers worden gedood. De 32-jarige Parijse arts Mi chel Bonnot was in de buurt van de slachtpartij in Sabana. Het is negen uur in de avond en donker als hij met een ver wilderde blik het guerrilla- kamp Langetabbetje binnen wandelt. Hij heeft alleen nog een onderbroek aan. Zijn van bloed doorweekte broek heeft hij ergens in de jungle achter gelaten. De arts heeft twee zwaarge wonden bij zich, met wie hij twee dagen door de jungle heeft gereisd. Het zijn overle venden van de slachtpartij bij Sabana: Een oudere vrouw van wie hij onderweg in de jungle nog een been heeft moeten amputeren en een 12-jarig jongetje. John Delano, die op de vlucht in een been werd geschoten. De enkel en een deel van het been zijn ver brijzeld- „Dat ziet er heel slecht uit", zegt de arts som ber. De arts is uitgehongerd, hij heeft twee dagen niet gegeten en is een instorting nabij. Hij stuurt ons naar Johnny met het argument: „Dit moet de hele wereld weten". Johnny is bij kennis. De guerrilla's van Ronnie Brunswijk's Jungle Commando drommen om hem heen. Het verhaal van Johnny is on- beschijfelijk. 's Avonds om tien uur kwamen de soldaten, schietend in het wilde weg, zijn dorp binnen. „Onze men sen schreeuwden en gingen op de grond liggen. Sommigen werden geraakt. De mannen van Bouterse stopten met schieten en kwamen kijken hoeveel er dood waren". „Veel soldaten kon ik niet verstaan, ze spraken een taal die ik nooit heb gehoord. De soldaten laadden opnieuw hun geweren en begonnen weer op ons te schieten. Mijn vader en mijn moeder werden gedood, vlakbij mij. Sommigen van ons waren gewond en renden weg". Leden van het Jungle Com mando van Brunswijk vonden de jongen vele uren na het drama in het bos. Het verhaal van de gewonde vrouw, van wie een been moest worden afgezet, is zo mogelijk nog ver schrikkelijker. Ze heeft een shock en praatte niet meer. Volgens een lid van het Com mando hebben de moorde naars een aantal plaatsen op de weg van Moengotapoe naar Albina op deze wijze bescho ten. Bonnot zei dat zich voor het drama geen treffen had af gespeeld. Hij zei dat 's middags om twee uur een helikopter was geland, waaruit een aantal soldaten was gekomen. Een verkenner van het Jungle Commando had gezien dat de soldaten zwaar bewapend wa ren. De linies van het Jungle Commando, die Albina omsin geld houden, liggen zes tot ze ven kilometer verderop. Toen de hel 's avonds rond tien uur in Sabana losbarstte, gebeurde dat niet ver van de plaats waar de helikopter was geland en nog heel ver van de dichtstbijzijnde post van het Jungle Commando. „Het was doelbewuste volkerenmoord", aldus de arts. Een dag na het gebeurde is de Surinaamse ex-president Chin a Sen, die met een kleine dele gatie uit het Surinaamse ver zet illigaal in Oost-Suriname rondreisde, ter plaatse ge weest. Hij heeft de lijken ge- Rellen in India Politiemannen in de Indiase hoofdstad New Delhi verhinderden volking ontstond zondag na de aanval door sikhs op een autobus gisteren dat hindoes een sikh-tempel aan konden vallen. Bij rel- waarbij 24 hindoes werden gedood. Die bloedige aanval werd len tussen hindoes en sikhs heeft de politie inmiddels dertien- opgeëist door Vrij Khalistan, een groep radicale sikhs die een honderd mensen aangehouden. De onrust onder de Indiase be- onafhankelijke staat willen. KERSTBOYCOT ZUID-AFRIKA VERBODEN j JOHANNESBURG Het oproepen tot een boycot van blanke winkels in de kerstperiode is •onder de noodtoestand verboden, zo heeft de Zuidafrikaanse minister van wet en orde Adri- I aan Vlok gisteren meegedeeld. Verschillende anti-apartheidsgroepen hebben dergelijke boy cotacties georganiseerd in het kader van hun campagne voor een „zwarte Kerstmis", waar mee ze willen protesteren tegen de noodtoe stand. Blanke moeders hebben gisteren bij pre sident Pieter Botha aangedrongen op vrijlating van ongeveer 1500 zwarte kinderen die in de gevangenissen zeer slecht worden behandeld. SMIDJE VERHOLEN—KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 112) „Ik ga zelf naar Barreberië," vertelde smid- ij je Verholen. „Ik ga Kareltje zoeken, en als ik hem heb, dan smijt ik pardoes de hele kolf over r hem heen. Dan is het uit met die malle kampi- ■j oenen-grapjasserij!" En dat het de smid bit tere ernst was, bleek al gauw, want nog diezelf de middag stond hij al in het Centraal Station te Gravendrecht. „Een retour Humbuksk," zei hij tegen de slaperige loketbediende. „Dat kan i meneer niet menen," zei deze gelaten. „Wel Nwis en drie meent meneer dat!" riep de smid. i.tk wil een retourtje Humbuksk! Mag dat mis- schien?" „Van mij mag het...," zuchtte de lo- i ketbediende. „Alleen eh..., naar Humbuksk be- 4 staan alleen maar enkele reizen. Dat spaart de ij reiziger een flinke hap geld uit, ziet U. Wie een- i maal in Barreberië is, komt er immers tóch nooit meer vandaan. Wij van het spoor hebben er al héél wat zien heengaan, maar we moeten de eerste nog zien terugkomen. Een enkele reis dan maar?" „Mij best," antwoordde smidje Verholen grimmig. „Maar let op mijn woorden: ik kom terug, zowaar als ik hier voor U sta" „Mijnheer is wèl een optimist, hè?" zuchtte de loketbediende. „Een prachtig karaktertrekje. Maar toch moet ik U waarschuwen: vertrouwt U niet teveel op uw goede gesternte. Voor de rest: ...goede reis en behouden terugkeer, zullen we dan maar zeggen." En zo zien we de smid even later de trappen van het station bestijgen. En nóg even later stapte hij op het akelig verla ten perron 7 in de gereedstaande trein haar Humbuksk... (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Europese Top van dertien rege ringsleiders (behalve pre sident Mitterrand komt ook de Franse premier Chirac), die vrijdag en za terdag in Londen bijeen komt, staat in het teken van terrorisme en drugs. Gastvrouwe Thatcher zal haar collega's aanmoedi gen gezamenlijke acties op touw te zetten om tot een betere controle van de buitengrenzen van de EG te komen en tot een bete re communicatie tussen de verscheidene politiekorp sen. De onderwerpen van discussie zijn inmiddels wel behandeld door de ministers van Binnen landse Zaken, maar mevrouw Thatcher vindt de besluitvor ming te traag verlopen als het gaat om zaken als een harmo nisatie van het visumbeleid, het probleem van het verval sen van paspoorten en andere papieren en een gemeenschap pelijke politiek ten aanzien van asielverlening; zaken dus die zowel het terrorisme als de drugsbestrijding betreffen. Binnenskamers zullen de rege ringsleiders het zeker met el kaar eens zijn in de negatie ve beoordeling van de Amerikaanse wapenleveran ties aan Iran, maar zij zullen er wel voor waken dat aan de openbaarheid prijs te geven. Verwacht mag dan ook wor den dat in het slotcommuniqué zaterdag een paragraaf wordt opgenomen, waarin de rege ringsleiders erop aandringen geen concessies te doen tegen over staten, die zich bezighou den met terroristische activi teiten, zonder daarbij namen van landen te noemen om niet direct de verbinding te leggen tussen de VS en Iran. Voorko men moet immers worden dat de Europeanen zich al te ver verwijderen van de VS. Opmerkelijk is dat de agenda, die mevrouw Thatcher heeft samengesteld, wel alle mogelij ke punten vermeldt als bestrij ding van de werkloosheid, een snellere aanloop naar het Eu ropa zonder binnengrenzen, maar geen melding maakt van de financiële zorgen, die de EG kwellen. De reden ligt voor de hand: de Britten heb ben een comfortabele regeling voor het geval zij teveel zou den betalen, de Fransen willen koste wat kost hun boeren te vreden houden en Bondskan selier Kohl zal, anderhalve maand voor de algemene ver kiezingen in Duitsland, liever zijn tong afbijten dan dat hij maatregelen ondersteunt, die de landbouwkosten zouden moeten drukken. De rege ringsleider, die het waagt de kosten toch ter sprake te bren gen, zal derhalve snel de mond gesnoerd worden. Immateriële zaken mogen besproken wor den, maar als de portemonnee eraan te pas komt vervalt de gezamenlijke Europese poli tiek plotseling voor de natio nale belangen. Daimler Benz doet boekje open over oorlogs-arbeiders STUTTGART Het West- duitse automobielconcern Daimler-Benz laat een boek uitgeven over de zwartste pe riode van zijn geschiedenis, de jaren tussen 1933 en 1945. De schrijvers van de 392 pagina's tellende studie menen dat het boek zijn weerga niet kent wat betreft het onderzoek naar de gang van zaken bij Duitse be drijven tijdens de Tweede We reldoorlog. Tot in bijzonderhe den wordt beschreven hoe Daimler-Benz bij de uitbrei ding van verscheidene be drijfsonderdelen gevangenen uit concentratiekampen in schakelde. Niet zelden waren zij bij de bedrijven nog beroer der gehuisvest dan in de kam pen al het geval was. CELSTRAF SEKTELID NA MOORD CONGRESLID SAN FRANCISCO Een voormalig lid van de Peoples Temple, Larry Layton, is schuldig bevonden aan samen zwering in verband met de moord op het Amerikaanse Congreslid Leo Ryan in 1978 op een vliegveld in Guyana. De moord op Ryan ging vooraf aan een massale zelfmoord in de nederzetting van de sekte, Jonestown. Bij de gruweldaad verloren dominee Jim Jones en 912 sekteleden hun leven. Amerikaanse professor spit in Hollandse verleden New York ALBANY Zo rond de eeuwwisseling hoopt de Amerikaanse wetenschap per dr Charles Gehring (47) klaar te zijn met zijn onderzoek naar de vroeg ste geschiedenis van de Hollandse koloniën in Amerika. Het heeft hem niet alleen al twaalf jaar noeste arbeid en veel ge duld gekost, maar ook vijf brillen. Dr Gehring is bezig uit de vaak levendig beschreven belevenissen van de Ne derlandse kolonisten in de Nieuwe Wereld een exact beeld te krijgen van de Hollandse koloniën in Amerika. Het is het ver haal van Nieuw-Amster- dam, de kolonie die de At lantische kust van Noord- Amerika overheerste van 1621 tot 1664 en de eerste smeltkroes van volkeren van het gebied werd. Als Gehring zijn werk klaar heeft, zal hij een bijdrage van onschatbare waarde hebben geleverd aan de Amerikaanse geschied schrijving. De documenten zijn overi gens moeilijk te lezen. De papieren werden in 1664 door de laatste Nederland se gouverneur, Peter Stuy- vesant, overgedragen aan de Engelse overwinnaars. Sindsdien zijn de manu scripten aangetast door brand, water en knaagdie ren. Voor Gehring aan het werk ging hebben vier mensen delen van de stuk ken vertaald. De laatste was A. J. F. van Laer, die in 1915 stopte toen hij on geveer 1.000 vellen in het Engels had vertaald. Tot 1974 verdwenen de stuk ken weer in het archief. Het project wordt sinds dien voor de helft gefinan cierd door de bibliotheek van New York. De andere helft komt van sponsors. „Er liggen 12.000 pagina's Nederlandse manuscrip ten, de resten van de ar chieven van Nieuw-Am- sterdam," aldus Gehring. „Ze zijn zo belangrijk om dat de historici van dag tot dag kunnen zien hoe de kolonie werd bestuurd". De kolonie omvatte het gebied dat tegenwoordig New York, New Jersey, Delaware en het oosten van Pennsylvania beslaat. Het was een land van stof- wegen en modderige stra ten, slemppartijen van ko lonisten en schermutselin gen met Indianen en En gelsen. Maar de documenten van de rechtbank van de kolo nie en de correspondentie met Nederland laten ook een beeld zien van een ta melijk welvarend volk met gevoel voor humor, dat middenin in een be langrijk historisch experi ment zat, vindt Gehring. „Ze waren gelukkige men sen die van spelletjes en plezier hielden. Ons idee is dat de meeste mensen in de 17e eeuw met grimmige gezichten in het zwart ge kleed rondliepen. De Hol landers hadden gevoel voor humor", zegt hij. Bo vendien was de kolonie door de komst van de vele vluchtelingen uit Europa een smeltkroes van natio naliteiten. „Er groeide iets nieuws uit die nood tot aanpassing. Ik denk dat wat uiteindelijk het Ame rikaanse karakter werd. daaruit is voortgekomen Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: TeleJoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam:Voon Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). Ceidae Gou/ia/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5