Wie straks nog Duits spreekt heeft banen voor 't uitzoeken VRIJBRIEF VOOR EEN HOOG RENDEMENT. Argentijnen betalen alsnog voor pijplijn van Boskalis wÈ0ËÈÊb Proeffabriek megachips in Eindhoven geopend MARKTEN NMB BANK Beurs van Amsterdam ECONOMIE.. £eicLtt@ou/ui/nt WOENSDAG 3 DECEMBER 1986 PAGINA 41 Gist-brocades koopt Smithkline DELFT Gist-brocades gaat het produktiebedrijf van de op de Ba- hama's gevestigde Amerikaanse maatschappij Smithkline Beek man overnemen. Met de overne ming en aansluitende investerin gen is circa 67 miljoen gulden ge moeid. Met de overneming van het far- maceutisch-chemische produktie bedrijf van Smithkline zegt Gist zijn positie voor het antibioticum 7-ADCA te verbeteren. Smithkli ne heeft fabrieken in Zoetemeer (diergeneeskundige produkten), Rijswijk (humane antibiotica) en Almere (contactlenzen en vloei stoffen). Nieuwe zoutkoepels voor opslag gas NÜTTERMOOR De Gasu- nie gaat aardgas opslaan in tien nieuwe ondergrondse zou- tholtes. Deze moeten plaats bieden aan vijf miljoen kubie ke meter gas en zijn nodig om in 1995 het aardgas onder vol doende druk te kunnen blij ven aanleveren. In de Gronin ger aardgasvelden zal de druk van het aardgas halverwege de jaren negentig onvoldoende zijn, omdat een groot deel van de voorraad dan is gewonnen. Met de ontwikkeling van de nieuwe zoutholtes zoge noemde cavernes is een in vestering gemoeid van 300 tot 500 miljoen gulden. De Gasu nie vijf lokaties op het oog: Onstwedde, Hoogezand, Veen- dam (alle Groningen), Drou- wen (Drenthe) en het West- duitse Nüttermoor. De Neder landse Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, de Milieu raad Drenthe en de Werk groep Eemsmond gaan slechts akkoord met de plannen als de regering en de Tweede Kamer de garantie geven dat deze koepels beslist niet voor de op slag van de kernafval gebruikt zullen worden. De Gasunie heeft al meegedeeld zo'n ga rantie te willen geven. Rood staan wordt duurder AMSTERDAM Na de Am- robank hebben vandaag ook de Algemene Bank Nederland, de Nederlandsche Midden stands Bank en Staal Bankiers besloten opnieuw een opsla grente in te voeren op debtsal- di in rekening courant. Het rood staan bij deze banken wordt met ingang van donder dag een half procent duurder. EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (3-12) - Aanvoer 1.693.440 stuks, stemming stabiel. Eierenm van 55-56 gram 11,36, 60-61 gram 12,97 en 65-66 gram 13,50-13,73. KAASMARKT BODEGRAVEN (2-12) - Aanvoer 21 partijen. Bij goede handel werd een prijs genoteerd van 8,00- 8,40 voor eerste soort, van 9,25 voor extra zware soort en 10,40 voor Boe- renleidse kaas. EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (2-12) - Aanvoer 2.916.000 stuks, stemming stabiel. Prijzen in gulden per 100 stuks: Eieren van 55- 56 gram 11,38. van 60-61 gram 12,45 en van 65-66 gram 13,30-13,58. VEEMARKT LEIDEN (2-12) - Prijzen in gulden: dikbillen extra kwal. per stuk 2400-4500. Per kg geslacht ge wicht en ontvet: stieren 1e kwal. 7,80- 8,50, 2e kwal. 6,80-7,80, vaarzen 1e kwal. 6.70-7.65. 2e kwal. 5,50-6,70 koeien 1e kwal. 6,60-7,60, 2e kwal. 5,80-6.60, 3e kwal. 5.00-5.80 en worstkoeien 4,90-5,70. Schapen 170- 240. per kg 5,00-7,50, lammeren (rammen) 210-250, per kg 8,00-9,75, lammeren (ooien) 160-190, per kg 8,00-9,50,varkens 2,60-2,70, zeugen 1e kwal. 2,35-2,45, 2e kwal. 2,25- 2,35. Prijzen per stuk: melk- en kalf- koeien 1e soort 2000-2600, 2e soort 1350-2000, melk- en kalfvaarzen 1e soort 2000-2600. 2e soort 1300-2000, guste koeien 1200-2200, enterstieren 1600-2300, pinken 950-1600, graskal veren 600-1000, nuka's v.d. mest rood stieren 550-775, idem vaars koeien 385-530, nuka's v.d. mest zwart stieren 350-520, idem vaarskal veren 250-425, weidelammeren 150- 200, bokken en geiten 40-130. Aanvoer: slachtvee 90. stieren 15, ge- bruiksvee 171, jongvee 27. nuka's rood 800, nuka's zwart 1225, slacht schapen en lammeren 400, gebruiks- schapen en lammeren 326, varkens 736, bokken en geiten 58, totaal 3848 stuks. Overzicht (handel en prijzen): slacht vee rustig - lager, stieren matig - la ger. gebruiksvee redelijk - gelijk, jongvee flauw - gelijk, nuka's redelijk - gelijk, slachtschapen en lammeren goed - hoger, gebruiksschapen en lammeren goed - gelijk, varkens slecht lager, bokken en geiten rede lijk - gelijk. ORGANON MAG NIET VERHUIZEN UTRECHT Organon International bv in Oss mag zijn afdeling diagnostica (200 werk nemers) niet verplaatsen van Oss naar Boxtel. De directie van het bedrijf heeft te weinig acht geslagen op het advies van de onderne mingsraad over die verhuisplannen. Dat heeft de ondernemingskamer van het Amsterdamse gerechtshof gisteren bepaald in een procedure die de OR tegen de Organon-directie had aan gespannen. Bij verplaatsingen zijn bedrijven wettelijk verplicht advies aan de ondernemingsraad te vragen. Dat had Organon (een dochter van Akzo) wel gedaan, maar de OR vond het plan te vaag. Organon heeft volgens de onderne mingskamer vervolgens verzuimd een toelich ting te geven. De directie moet de gevraagde informatie nu alsnog verschaffen. De verhuis plannen gaan zo lang in de ijskast. CNV-bonden boos over „poencao"Nestlé UTRECHT De kaderleden van de Industrie- en Voedingsbond CNV bij het zuivelconcern Nestlé hebben felle kritiek geleverd op de tweejarige cao die de directie van het concern eind vorige maand heeft afgesloten met het hoger personeel. De cao omvat geen verdere arbeidstijdverkorting maar wel drie loonsverhogingen van in totaal 4,2 procent. De CNV'ers hebben grote bezwaren tegen dit „poencontract zonder arbeidstijdver korting", zoals zij het noemen. Ver dere atv is volgens de kaderleden hard nodig, omdat het bedrijf voor een ingrijpende reorganisatie staat die veel arbeidsplaatsen gaat kosten. Tariefafspraken banken doorgelicht DEN HAAG Zowel de Europese Corpmissie als de Nederlandse minis teries'van financiën en economische zaken zijn begonnen met een onder zoek naar de regelementen van Ne derlandse banken. Het gaat daarbij vooral om de ondelinge afspraken over de tarieven voor het verlenen van diensten, die de banken in au gustus verhoogden. Het secretariaat van de Nederlandse bankiersvereni ging is gevraagd informatie te geven over de inhoud en omvang van de dienstverlening waarvoor minimum tarieven gelden, het belang van die regelingen en mogelijke alternatie ven. De twee ministeries hopen er dan achter te komen of de tariefaf spraken in overeenstemming zijn met de Wet economische mededinging. Daf praat met j Rover over samenwerking EINDHOVEN Daf Trucks in Eindhoven onderzoekt of er mogelijkheden zijn om samen te gaan werken met het Engel se bedrijf Rover. De bedrijfs wagen-sector van Rover lijdt de laatste jaren aanzienlijke verliezen. Het bedrijf be schouwt samenwerking met derden als een van de moge lijkheden om weer gezond te worden. De Raad van Bestuur van Daf Trucks gaat alleen akkoord met een eventuele sa menwerking als dat het be drijfsresultaat van Daf ten goede komt. DEN HAAG Neder land dreigt als handels- land in een isolement te komen als niet snel wordt ingegrepen in het taalon derwijs. Steeds minder middelbare scholieren en studenten blijken Duits als studievak te kiezen, juist terwijl het bedrijfs leven loopt te schreeu wen om mensen die die taal spreken. Het ver plicht stellen van Duits als tweede taal in de bo venbouw van de middel bare school is wat de on langs opgerichte Stichting ter Bevordering van de Duitse taal in Nederland als doel nastreeft. Want als niemand het vak nog kiest in het lessenpakket zullen we snel het contact verliezen met onze aller belangrijkste handels partner, zo vreest voorzit ter drs. B. Henny van de stichting. „Ich möchte ihrien gerne Hol- landischen Kase verkaufen". Dit simpele zinnetje kunnen de meeste, schoolverlaters die bij een handelsonderneming gaan werken meestal nog wel uitbrengen als ze met een po tentiële klant aan de telefoon zitten. Komt het op verder praten aan, dan haken de meeste jonge werknemers af Drs. B. Henny, voorzitter van de Stichting ter Bevordering van de Duitse taal in Neder land. en dat is volgens de stichting een teken aan de wand. On dernemers klagen steen en been over het gebrek aan ba siskennis onder de jongeren en gaan er door de nood ge dwongen steeds vaker toe over hun nieuwe mensen zelf de taal te leren. Vooral mid delgrote en kleine bedrijven zouden grote moeite hebben om bestaande vacatures voor duitssprekenden binnen een redelijke termijn te vervullen. Wie Duits spreekt, heeft te genwoordig en zeker straks een streepje voor, zo blijkt uit de woorden van drs. Henny, tevens oud-hoofddirekteur van Siemens Nederland. Volgens hem hebben veel jon geren een te smal pakket „om een gezonde start in deze maatschappij te maken. Ze moeten op jonge leeftijd het aantal vakken op de middel bare school terugbrengen naar zes of zeven en daarbij is het Duits steeds vaker de klos", aldus Henny. Om het tij te keren is de stichting bij overheid en bedrijfsleven op grote schaal bezig met fond senwerving voor publiciteits campagnes en heeft ze reeds voor een bedrag van ongeveer 280.000 gulden steun ontvan gen van de Westduitse rege ring. Bergafwaarts Terwijl steeds meer scholie ren in de Bondsrepubliek Ne derlands kiezen in hun vak kenpakket, gaat het in ons land juist bergafwaarts met het Duits. De CBS-cijfers over de talenvoorkeuren van leer lingen op de middelbare school zijn zowel voor Duits liefhebbers als het bedrijfs leven schokkend te noemen. Op de mavo's, havo's en vwo's koos in 1973 in totaal nog 67 procent voor het vak. In 1976 was dat gedaald tot 63, in 1981 tot 59, in 1983 57 en in 1985 nog maar 55 procent. Voorzitter Henny: „Ik vrees rampzalige gevolgen als dat zo doorgaat. Dit is een land dat de helft van alle guldens bui tenslands verdient. Dertig procent van onze export gaat naar West-Duitsland en twin tig procent van de import komt er vandaan, ^Jles bij el kaar vertegenwoordigt dat een waarde van honderd mil jard gulden. Ga maar na hoe zeer het bedrijfsleven omhoog komt te zitten wanneer geen mens de taal nog spreekt", al dus Henny, die tevens de vrees uitspreekt voor het te ruglopen van de werkgele genheid voor leerkrachten. Lespakket Ook in die kringen leeft het besef dat het met het Duits de verkeerde kant opgaat. Een club van 32 leerkrachten van middelbare scholen heeft met steun van de stichting een nieuw lespakket ontworpen waarmee het vak voor de leerlingen wat „actiever, pret tiger en eigentijdser" kan worden gegeven. Volgens Henny is het pakket inmid dels aan 6.500 scholen aange boden, die er volgens de eer ste berichten gretig in hebben gehapt. Henny en de zijnen zouden graag zien dat Nederland ter- wille van het Duits teruggaat naar de situatie van voor 1968, toen de Mammoetwet nog niet bestond en iedereen op de middelbare school nog dertien verplichte vakken had. Nu de keuze geheel aan de leerling wordt overgelaten heeft die een verantwoorde lijkheid op de schouders ge kregen waarvan de zwaarte veelal te laat tot hem door dringt. Daar kan stichtingsse cretaris dr. A. Keij van mee- oraten. Als hoofd van de af deling Duits op de Katholieke Universiteit Brabant in Til burg komt hij steeds vaker in contact met studenten die gro te spijt hebben van hun „on verstandige stap" om het Duits na enkele jaren op de middelbare school te laten vallen voor een ander vak. „Ik kreeg eens iemand op het spreekuur die binnen drie maanden het Duits-onderricht wilde inhalen dat hij door een verkeerde vakkenkeuze wel vier jaar had moeten missen. Hij wilde vreselijk graag het laboratoriumwerk in, maar had zich ten tijde van zijn pakketkeuze op de middelba re school niet gerealiseerd dat Duits voor zoiets onontbeer lijk zou zijn". Dezelfde geluiden bij oud-in specteur voortgezet onderwijs drs. D.C. Monté. „Voor een land met een klein taalgebied als het onze is het verplicht stellen van slechts één taal onvoorstelbaar. Op weten schappelijk niveau kan ge brek aan kennis van het Duits iemand de das omdoen, want een niet gering aantal publi caties op medisch en tech nisch gebied is in die taal ge steld. Wie die gegevens niet tot zich kan nemen, komt in de problemen. Middelbare scholieren zouden weer zoals vroeger eerst een zeer breed pakket moeten hebben om pas daarna te specialiseren", vindt Monté. (ADVERTENTIE) Zoekt u een hoog rendement op uw spaargeld? Komt het u daarbij fiscaal goed uit om de rente pas aan hét eind van de looptijd te incasseren? Denk dan eens aan Spaarbrieven met beursnotering. En wilt u toch wel dagelijks over dat geld kunnen beschikken? Dat kan, dankzij de beurs notering. Praat er eens over op het NMB kantoor. Effectief rendement per 1 december. DE NMB DENKT MET U MEE. SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN f nïixhim m ctn kirfirilltn IK I I wil ttm wtttn wit enn lit Standaard Uitgeverij, Antwerpen-V TOTAAL RUIM 1 MILJARD DOLLAR AMSTERDAM Agenti- nië gaat alsnog ruim één miljard dollar betalen voor de bijna 1800 kilome ter lange gasleiding en in stallaties die de Boskalis dochter Cogasco eind ja ren zeventig in dat land heeft aangelegd. De pro blemen met de betalingen op de gasleiding leidden uiteindelijk tot de ont manteling van het aanne- mings- en baggerconcern. De delegatie die onder leiding van jhr mr. E. van Lennep al ruim twee jaar over de pijplijn onderhandelt, keerde gisteren uit New York terug met de mededeling dat principe-over eenstemming over een beta lingsregeling is bereikt. Sinds 1982 was niets meer voor het Cogasco-project betaald. Argentinië zal ongeveer 100 miljoen dollar in contanten be talen, aldus Van Lennepr Voorts zullen er betalingen worden gedaan in austral (de Argentijnse munteenheid) en in verhandelbare Argentijnse obligaties. Daarboven zal Ne derland aan Argentinië lenin gen verstrekken tot in totaal ongeveer 400 miljoen dollar die een looptijd hebben van tien jaar. Als streefdatum geldt 28 februari 1987 wanneer de contracten moeten worden ge tekend. Van Lennep zei gisteren van mening te zijn dat het contract nu op een bevredigende ma nier wordt beëindiga „Het beëindigt de riéico's die het be drijf liep, het beëindigt techni sche problemen en het bete kent het einde van een bilate rale problematiek tussen Ar gentinië en Nederland", zo zei hij. Tot 28 februari zullen de nadere details van de overeen komst worden uitgewerkt. EINDHOVEN Door een te bakken chip-wafer met een antieke „deegschieter" in een oven te schuiven heeft prins Claus gisteren in Eindhoven de proeffabriek van Philips voor het megachip-project geo pend. Het chipcentrum, dat voor ruim de helft van het vo lume uit luchtzuiverings-in- stallaties bestaat, is de voorlo per voor de eerste commercië le fabriek van superchips, die momenteel in Nijmegen wordt gebouwd. Philips en het Westduitse Sie mens werken alweer bijna twee jaar aan de ontwikkeling van een chip waarop circa één miljoen schakelingen zijn on dergebracht. Het project vergt totaal 1,5 miljard gulden, waarin de Nederlandse en Duitse overheid 500 miljoen gulden bijdragen. „We zullen ook in de toekomst steun blij ven vragen voor de verdere ontwikkeling van nieuwe ge neraties chips. De trend is ech ter om dat meer en meer op Europees niveau te doen", zo zei Philips-directeur S. van Houten. Er zouden al gesprek ken gevoerd worden om met Franse en Duitse chipprodu centen nauwer samen te wer ken. De nieuwe generatie chips moet te zijner tijd worden ge- Prins Claus verrichte gisteren de officiële openingshandeling voor het nieuwe chipcentrum van Philips in Eindhoven, maakt in Philipsfabrieken in De fabriek in Nijmegen (totale Nijmegen en Hamburg en in investering één miljard gul een later stadium ook de VS. den) is volgend jaar klaar. Korter werken in textiel UTRECHT De ongeveer 15.000 werknemers in de tex tiel gaan vanaf 1988 in plaats van 37 uur 36,5 uur werken en krijgen halverwege volgend jaar een loonsverhoging van 0,75 procent. Dat is het resul taat van een principe-akkoord tussen werkgevers (GTV) en werknemers (FNV en CNV). Daarin is de bestaande rege ling voor vervroegd uittreden van 63- en 64-jarigen tot en met 1988 gehandhaafd. Boven dien krijgen jeugdigen geen contracten meer voor werkwe ken van minder dan 32 uur en zal er speciale aandacht wor den besteed aan de opleiding en promotie van vrouwelijke werknemers. GOUD onbewerkt bewerkt 30070 Opgavs: Drijfhout. Adam Vorige ZILVER 27970 - 28470 28250 - 28750; onbewerkt 355 - 425:355 425 bewerkt 470; 47 Een nogal stil Damrak heeft zich dinsdag geleidelijk kunnen her stellen van de schade, die maan dag was opgetreden door de zwakke opening van Wall Street. Het grootste deel van de koersen gaf uiteindelijk een stijging te zien, hoewel het vaak ging om gescheiden winsten. De omzet stokte op ƒ805 miljoen, waarvan slechts ƒ471 miljoen in aandelen. Op de actieve markt bleek Gist- brocades de grote verliezer met een achteruitgang van ƒ1,60 op ƒ51,40. Geringe verliezen traden verder op bij Wessanen, Fokker, Bührmann-Tetterode en VMF- Stork. Van de internationals spande Unilever de kroon met een voor uitgang van ƒ9,50 opy516. De gro te overneming die het concern wil plegen in de VS begon in de loop van de dag duidelijk tot de verbeelding te spreken. Akzo ging ƒ1,40 vooruit naar ƒ162,80, Hoogovens ƒ1,50 naar ƒ44,50 en Kon. Olie ƒ2.90 naar ƒ207,50. Bij de financiële waarden ging ABN een rijksdaalder vooruit naar ƒ552,50 en Aegon ƒ1,80 naar ƒ89,80. FGH deelde dit keer in d feestvreugde met een winst i' ƒ2,10 op ƒ15,40. Ook de aan mers deden het goed met ƒ2,51 winst voor Elsevier op ƒ254,50 van ƒ1 voor VNU op y343. *i Vast in de markt lag Nijverdal) ten Cate, die maandag fors teni{ moest maar nu /9,50 steeg naa' ƒ127,50. KNP won ƒ1,50 o: ƒ159,50 en Internatio-Müller op/77. De obligatiemarkt begon nagt noeg onveranderd. Op de staats fondsenmarkt deed zich later ot de dag een afbrokkeling voor. beurs toonde zich vrij optin tisch over de afloop van de iflj schrijving op een nieuwe procent lening dinsdag. Het vertrouwen van beleggers L' de zgn. high tech-fondsen i steeds duidelijker aan het tanei Staatslening geslaagd DEN HAAG De 6,25 pnj cent achtjarige staatslening waarop dinsdag kon worde! ingeschreven is volgens h< ministerie van financiën ge slaagd. Tegen een reële renlj van 6,2 procent werd 3,5 mi jard gulden binnengehaalC

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4