s „Mijn bezuinigingen hebben wel degelijk effect gehad" Konsumenten Kontakt stoot deel werk af Voorhoeve: „VVD achter De Korte Weilig Muurwerk bestaat :met pierre cardin Kamer tegen duurder openbaar vervoer Binnenland ^Pony's zorgen voor verkeersoverlast ROTTERDAM Tien op hol geslagen po ly's hebben gisteravond voor verkeersover last gezorgd op rijksweg 20 tussen Zeven- [uizen en Rotterdam. De rijbaan in de rich- jng Rotterdam was rond zes uur enige tijd erlfgesloten voor het verkeer. De pony's wa- vij«n ontsnapt uit een manége in Zevenhui- ?enen bij Rotterdam. Twee kwamen vrijwel litjirect na hun ontsnapping in botsing met rcjjen personenauto. Een inzittende daarvan pakte licht gewond. Eén pony kwam daar- entij direct om het leven, de andere moest la- rt%r worden afgemaakt. De overige pony's anploppeerden rijksweg 20 op en konden pas deo'n zes kilometer verderop in de buurt van iet Schieplein in Rotterdam door ruiters ran de bereden politie tot stilstand worden afbracht. EcidócSomcmt WOENSDAG 3 DECEMBER 1986 PAGINA 3 Hoger aantal verkeersdoden DEN HAAG Het aantal verkeersdoden in de eerste ne gen maanden van dit jaar is met 1102 vijf procent hoger dan in dezelfde periode in 1985. Het aantal gewonden liep op van 31.066 naar 32.080 en steeg daarmee drie procent. Deze cijfers van het CBS ge ven een rooskleuriger beeld dan minister Smit-Kroes (ver keer), die een maand geleden in Zwolle zei dat er over de eerste zes maanden van dit 1'aar negen procent meer ver- ceersdoden waren en dat het aantal gewonden met vier pro cent was gestegen. Spijkenisse verhuurt deel stadhuis SPIJKENISSE Burgemeester en wethouders van Spijkenisse willen een deel van het stadhuis als winkelruimte verhuren om het geldgebrek van de gemeente te beperken. Spijkenisse is ver moedelijk de eerste gemeente in Nederland die dit doet. Het gaat om circa zevenhonderd vierkante meter op de begane grond van het stadhuis. De verhuur kan naar verwachting ruim twee ton per jaar opbrengen. Het onder brengen van winkels is mogelijk doordat het stadhuis te groot is. Dat komt omdat het aantal amb tenaren wegens bezuinigingen achter is gebleven bij de ramin gen. Zeiljacht tot zinken gebracht MIDDELBURG Volgens de rijkspolitie in Zeeland is het kajuitzeiljacht dat maan dag in de haven van Arne- muiden zonk met opzet tot zinken gebracht. Er was in gebroken in het elf meter lange jacht. De afsluiters van het onderwatertoilet waren opengedraaid en de waterin- laatslangen waren doorge sneden. Het schip, dat giste ren met een drijvende kraan is gelicht, heeft een waarde van rond de 150.000 gulden. De schade aan boord is groot, maar er is niets gesto len. Worm in zure haring veroorzaakt buikkrampen UTRECHT De potten zure haring met le vende haringwormen die de rijkskeurings dienst van waren heeft aangetroffen ziin af komstig van de firma Baarssen in Almelo. De monsters zijn op verschillende plaatsen in het hele land genomen. Het gaat uitsluitend op pot ten zure haring van 300 gram met op het etiket de aanduiding: „T.h.t. 30-3-'87, Baarssen, Alme lo". Haringwormen zijn drie tot vier centimeter lang. Ze kunnen zich vastzetten in de darm- wand van mensen, waar ze dan „behoorlijke buikkrampen kunnen veroorzaken". Mensen die haring van dit merk hebben gegeten en die buikklachten krijgen wordt geadviseerd hun huisarts te raadplegen. De firma Baarssen ver wijt de leverancier van de haring nalatigheid. Een juiste behandeling zou een eventueel voor komende worm niet overleven. anïAARLEM De deun «^Veilig vuurwerk bestaat aj)iet" moet blijven han- za»en. Met de meidengroep ?nfrizzle Sizzle in een vide- ?njclip moet het volgens di recteur F. van der Putten ïeyan de Nederlandse tsjjrandwonden Stichting de aandacht van jongens te trekken, 'ant het zijn nog steeds Ie jongens die hun han- len branden aan het hiurwerk. :iul n-ie ie: 'Dllk jaar weer komen honder- dden jongeren met verbrandin gen en beschadigde ogen in lt.iet ziekenhuis terecht door iet ondeskundig omgaan met ^uurwerk. Er blijken, alle Waarschuwingen ten spijt, nog anteeds misverstanden te be- iirtaan. Met een boodschap „in reJe taal van de jeugd" hoopt Van der Putten daar iets aan _^e doen. De titel van het lied .Veilig vuurwerk bestaat niet" aat in elk geval geen ruimte to or misverstanden. Voor wie iet niet meteen begrijpt wordt lit door de belangeloos mee werkende vier vrouwen van 'rizzle Sizzle, aangevuld met anger Georgie Davis, nog en- ;ele malen in alle toonaarden kerhaald. an der Putten: „Met de vijf linuten durende videoclip ho len we de risicogroep van vijf ot negentien jaar te bereiken, riet nummer is volgens mij zo joed dat het deze maand gere ild te zien en te horen moet :ijn. De deun moet blijven langen". Met het lied wil de Brandwon- len Stichting extra waarschu wen voor het zogenaamde .veilige kindervuurwerk" of iet „kinderpakket vuurwerk". De suggestie dat dit vuurwerk, toals sterretjes, wonderkaar- >en en fakkels, absoluut onge vaarlijk is noemt de stichting onduit misleidend. Het is be- list niet zo onschuldig dat met iet afsteken geen ongelukken lunnen gebeuren. Ook de be- ïaming „koud vuur" moet no- -Üig naar het rijk der fabelen 'orden verwezen. it vuurwerk alleen verkocht ■vord K)at Plag freeri ^olge lag worden aan personen eertien jaar en ouder zegt 'olgens de stichting voldoende n-lver het gevaar van omgaan emet vuurwerk. En onder het •amotto „als 't moet, doe het dan toed" somt de stichting in een stfolder alle tips bij het gebruik döran vuurwerk weer eens op. advies betrouwbaar vuur- nwerk te kopen en de gebruiks aanwijzing goed te lezen, staat rovenaan. i krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 15.00 uur, telefoonnr.071- 22248 en uw krant wordt nog dezelf- le avond nabezorgd. ADVERTENTIE AFTERSHAVE OF EAU DE TOILETTE voor hem en haar van Sint Nicolaas. OUD-STAATSSECRETARIS VAN DER REIJDEN: DEN HAAG Drs. Joop van der Reijden, voorma lig staatsssecretaris van volksgezondheid, kon zijn ogen niet geloven toen hij begin deze week in de kranten las dat zijn bezuinigingsbeleid van de afgelopen jaren niets zou hebben uitgehaald. „Ik was verbijsterd", geeft hij toe. „Het kon toch niet waar zijn dat al mijn werk voor niets was geweest? Inmiddels heb ik alles zorgvuldig nage plozen en nu weet ik ze ker dat ik gelijk heb: mijn bezuinigingen heb ben, op twee onderdelen na, wel degelijk effect gehad". Het nieuws dat Van der Reij den enig^ tijd uit zijn even wicht bracht, was afkomstig van de gezamenlijke particu liere ziektekostenverzeke raars. Deze maatschappijen, verenigd in het Kontaktor- gaan Landelijk Overleg Ziek tekostenverzekeringen (KLOZ) hebben een rapport opgesteld over de bezuinigin gen in de gezondheidszorg tijdens het eerste kabinet- Lubbers. Volgens het KLOZ zou er sinds 1982, het jaar waarin Van der Reijden aantrad, van alle bezuinigingsmaatregelen niets zijn terechtgekomen. De exploitatiekosten van de ziekenhuizen stegen met 6,7 procent, de kosten per ver- pleegdag gingen met 12,7 procent omhoog, het aantal specialistische behandelingen nam sterk toe en ook het ge bruik van geneesmiddelen bleef gestaag groeien. Boven dien zijn de totale kosten van de gezondheidszorg in de af gelopen vier jaar niet ge daald, maar met één procent gestegen. Het is niet niks wat de verze keraars u nadragen. Wilt u beweren dat die gegevens niet kloppen? Van der Reijden: „O nee, be slist niet. Op zichzelf kloppen ze stuk voor stuk en ze zijn bovendien allemaal verklaar baar. Maar het KLOZ inter preteert ze verkeerd, dat is de kwestie. Men wil het nu doen voorkomen alsof mijn bezuinigingen van bijna vijf miljard zinloos zijn geweest. Dat is pure onzin. Als ik niets had gedaan, waren de kosten van de gezondheidszorg wer kelijk de pan uit gerezen. De Algemene Rekenkamer heeft trouwens pas nog in een rap port vastgesteld dat ik al mijn bezuinigingen heb kun nen waarmaken, op twee on derdelen na: de besparingen op de specialistische hulp en op het medicijngebruik. Dat geef ik ook ruiterlijk toe, op die terreinen is het me niet goed gelukt de kosten te drukken". Premiestijging „Ik begrijp wel waarom de verzekeraars nu met al deze gegevens aankomen. Ze zijn Joop van der Reijden: „Als ik niets had gedaan, waren de kosten van de gezondheidszorg werkelijk de pan uitgerezen" met het ministerie van Eco nomische Zaken in onder handeling over een premie verhoging voor 1987. En daarbij hebben ze een ver haal nodig om een premiestij ging te rechtvaardigen. Ze zijn erbij gebaat de kosten van de gezondheidszorg' zo zorgelijk mogelijk voor te stellen, want dan kunnen ze zeggen: kijk eens, die kosten zijn voor ons haast niet meer op te brengen. De verzeker den moeten echt meer pre mie bijdragen!" Wat is het verschil tussen uw interpretatie van de cijfers en die van het KLOZ? „Laat ik beginnen bij de tota le kostenstijging van de ge zondheidszorg. In vier jaar bedroeg die één procent. Klopt. Maar dat was gewoon een stukje inflatie. Ik zeg met nadruk een stukje, want de totale inflatie was in die pe riode twee procent. Ik heb dus zelfs nog voor een deel over de inflatie heen bezui nigd". „Dan krijgen we de stijging van de exploitatiekosten van de ziekenhuizen en de groei van de kosten per verpleeg- dag. Dat zijn allemaal logi sche gevolgen van het bezui nigingssysteem. De zieken huizen hebben jaarlijks een vast budget gekregen om te besteden. Tegelijkertijd ft het aantal bedden geleidelijk verminderd en worden de patiënten korter verpleegd dan vroeger. Het gevolg van dit alles is uiteraard dat de kosten per bed, per patient en per verpleegdag hoger zijn geworden". Rode cijfers De Nationale Ziekenhuisraad zegt dat de meeste ziekenhui zen in de rode cijfers dreigen te belanden. Volgens het KLOZ loopt het zo n vaart niet. Wat is uw indruk? „Ik denk dat de Ziekenhuis raad gelijk heeft. Mijn bezui nigingsmaatregelen voor de ziekenhuizen waren welis waar hard nodig, maar je kunt daar niet volop mee door blijven gaan. Er moet nu een paar jaar pas op de plaats worden gemaakt, zodat de ziekenhuizen wat op adem kunnen komen. Gebeurt dat niet, dan wordt de kwaliteit van de gezondheidszorg aan getast. Dat heb ik ook gezegd toen ik opstapte als staatsse cretaris". „De afgelopen jaren hebben de ziekenhuizen de bezuini gingen nog op kunnen van gen met hun reserves, maar die raken op. Het Haagse zie kenhuis Leyenburg, waar ik tijdelijk een managersfunctie heb, draait momenteel al met verlies, maar dank zij de nog aanwezige reservepot is de zaak nog wel glad te strijken. Er zijn heel wat ziekenhui zen die dat al bijna niet meer kunnen. Ik vrees dat er eind volgend jaar een paar failliet dreigen te gaan". DICK VAN RIETSCHOTEN Vogel wacht Niet alleen vliegtuigen maar ook trek vogels strijken neer op de lan dingsbanen van Schiphol. Om dat het verkeer op de luchtha ven veel last heeft van deze gevederde gas ten, zijn twee vogelwachters continu in de weer om ze te verjagen met behulp van on der meer licht- kogels. DEN HAAG Konsumenten Kontakt (KK) gaat een gedeelte van zijn werkzaamheden afstoten ten gunste van de Consumentenbond. Het bestuur van KK, dat af komstig is uit de vakbeweging, zal morgen beslissen over de vorming van een Nationaal Consumenten In stituut, waarin KK en Consumentenbond hun beleid- sactiviteiten zullen onderbrengen. Voorlichting, klachtenbehandeling en vergelijkend warenonder zoek zullen voortaan uitsluitend door de Consumentenbond ter hand worden genomen. Dat betekent onder meer dat het KK- blad Koopkracht moet verdwijnen. Het personeel van Konsumenten Kontakt is fel tegen de plan nen. maar kan er niets tegen beginnen. „De Consumentenbond veranderd nauwelijks, terwijl onze organisatie wordt uitge kleed". zegt een woordvoerder verontwaardigd. „Wij mogen ons alleen nog maar bezighouden met het beleid, terwijl alle directe dienstverlening aan het publiek aan de Consumentenbond wordt overgelaten". Volgens de woordvoerder zal de bond vrij wel alle subsidies van KK gaan opstrijken en versterkt uit de operatie te voorschijn komen. Omdat KK zich traditioneel meer dan de Consumentenbond heeft gericht op de lagere inkomens groepen vreest het personeel dat deze mensen in de kou komen te staan. „De vakbeweging laat hiermee de lagere inkomens groepen vallen", aldus KK-directeur Donia. friemels en ïesiAftr MG&'b *IIN cHffeeN KANS "K HeM OptfLG I9) (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Omdat hij ook na afloop van de WD- bijeenkomst in Woudenberg nog contact met De Korte had gehad, wekte premier Lubbers de indruk dat de vice-premier had erkend in de fout te zijn gegaan, door zich uit te laten over een kwestie waarover in het kabi net nog geen beslissing was genomen. Volgens VVD-fractievoorzitter Voorhoeve is dat echter geens zins het geval. Hij noemde het volstrekt normaal dat ministers hun mening geven over zaken die nog in bespreking zijn. „De minister-president doet dat voortdurend, met name na af loop van het vrijdagse kabi netsberaad". Voorhoeve ver klaarde met nadruk dat de ge hele VVD, dat wil zeggen de beide kamerfracties en de mi nisters, „voor de volle honderd procent" achter de opvattin gen van De Korte staat. VVD-buitenlandspecialist Weisglas zei dit gisteren ook in de Tweede Kamer, maar hij kreeg van voorzitter Dolman niet de gelegenheid daarover uit te weiden, omdat het door de PvdA aangevraagde debatje niet het staatsbezoek zelf be trof. Voorhoeve noemde het .jammer" dat Dolman daar mee aan Lubbers en de opposi tie de gelegenheid had gebo den „zich alleen te richten op procedures en met een grote boog om de werkelijke discus sie heen te lopen". Voorhoeve meent dat Lubbers zich nu schuldig heeft ge maakt aan het veroorzaken van „kunstmatige commotie". Volgens de fractieleider had Lubbers zich niet mogen be perken tot kritiek op de wijze waarop het een en ander is ge schied, maar had hij ook stel ling moeten nemen „in de dis cussie waar het werkelijk om gaat, namelijk of koningin en prins op bezoek moeten gaan bij deze Japanse keizer". het zeer de vraag of het staatsbezoek aan Japan doorgaat. Premier Lub bers kondigde aan dat het ka binet er vrijdag nogmaals over zal spreken. Ingewijden verwachten echter dat de ministers niet anders zullen! kunnen concluderen dan dan het bezoek voorlopig moet worden „afgeblazen". Onhoffelijk Vice-premier De Korte heeft zich met zijn nega tieve opmerkingen over een staatsbezoek aan Ja pan „onhoffelijk" gedra gen tegenover koningin Beatrix. Dit heeft staats rechtkenner dr. W.F. De Gaay Fortman (CDA), oud-minister van bin nenlandse zaken, giste ren gezegd in het half- zes-journaal van de NOS. „Een staatsbezoek is één van de gelegenheden waarbij de mening van het staatshoofd wel dege lijk meeweegt. Het is dan ook onhoffelijk, zeker voor een minister, duide lijke uitspraken te doen over wat zij moet doen en laten". De Gaay Fort man noemt de uitlatin gen verder een bewuste bruskering van de colle ga's". De Gaay Fortman jr., Eerste-Kamerlid voor de PPR, acht het optreden van De Korte constitutio neel onmogelijk en on aanvaardbaar. Hij wil van premier Lubbers we ten of destijds bij het be zoek van Hirohito aan Nederland (in 1971) af spraken zijn gemaakt over een tegenbezoek. ADJUDANT KONINGIN: Regering werkte al vier maanden aan bezoek Japan DEN HAAG Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) is al sinds augustus serieus bezig met de voorbereidingen van een koninklijk bezoek aan Japan en aan keizer Hirohito van dat land. Dit heeft kolonel R. Boekholt, adjudant in buitengewone dienst van de koningin, gisteravond onthuld in het tv-program- ma Televizier's Magazine van de AVRO. Boekholt, die ook voorzitter is van de Stichting Herdenking 15 Augustus 1945 (organisatie van Indische oorlogsslachtoffers), vertelde dat hem van de zomer was gevraagd hoe hij dacht over een staatsbezoek van koningin en prins aan Japan. „Ik vond dat schokkend. Ik heb verontwaardigd gereageerd", aldus Boekholt. Namens de organisaties van Indische oorlogsslachtoffers heeft Boekholt de bezwaren tegen het bezoek in een langdurig ge sprek met koningin Beatrix uiteengezet. Zowel de koningin als Van den Broek hadden gezegd „goede nota" te zullen nemen van de bezwaren die de Indische organisaties hadden aange voerd. Desondanks gingen de voorbereidingen gewoon door. In VVD- kring werd gisteren verteld dat „Van den Broek de zaak al voor 90 procent rond had". Dat zou de reden geweest waarom vice- premier De Korte maandag openlijk stelling had genomen. Ziektepremie veel ouderen is te duur ZEIST De op 1 april in gevoerde Wet toegang ziektekostenverzekerin gen (WTZ) heeft tot maat schappelijk onmogelijke situaties geleid. De voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Zieken fondsen, J. de Vries, zei dit vandaag in Zeist op de algeme ne vergadering van de VNZ. De WTZ bepaalt dat iedereen die 65 jaar wordt, verzekerd blijft waar hij op dat moment verzekerd is (bij het zieken fonds of particulier). Particu lier verzekerden wier inko men bij pensionering sterk te rugvalt, moeten nu toch parti culier verzekerd blijven. Het ligt volgens De Vries voor de hand, dat de verzekeraars daarom een premie naar draagkracht invoeren. Zoniet, dan wordt de gezondheidszorg voor deze groep ouderen steeds minder toegankelijk. Ook vindt De Vries dat het niet goed is jongeren te lage premies te gunnen, aangezien de ouderen daardoor meer premie moeten betalen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer is tegen een forse verhoging van de ta rieven voor het openbaar vervoer. Minister Smit- Kroes had het idee daar mee voor volgend jaar de noodzakelijke veertig mil joen gulden te bezuinigen, op een totaal van 150 mil joen voor de gehele re geerperiode. De minister had daarom per 1 januari volgend jaar de trein- tarieven met drie procent wil len verhogen en die van het stads- en streekvervoer met drie procent, ingaande 1 april. PvdA-Kamerlid Castricum noemde de tariefsverhogingen „onaanvaardbaar". Hij vroeg de minister in samenwerking met het vervoerswezen alter natieven uit te werken. Bij de behandeling gisteren van de begroting voor Verkeer en Waterstaat bleek overigens dat de diverse partijen verschil lend over alternatieven den ken. De CDA'er Hennekam zei dat de verhogingen onont koombaar zijn, als er geen goe de alternatieven voorhanden zijn. Hij zei bovendien voor het treinvervoer een tariefs verhoging met één procent te kunnen billijken en voor stads- en streekvervoer een stijging van twee procent. De VVD denkt er vrijwel net zo over. ADVERTENTIE [HOROSCOOP SINTERKLAAS Leuk die wortel in uw schoen. Maar bedenk wat een bloemetje kan doen Uw dichtkunst valt niet te roemen Daar om zegt u het met bloemen -•■V- Laat vlug de schoor- steen vegen Zonde als uw bloemen een zwart kleurtje kregen Wie ziin vriendin niet hult in bloemcnfranje. Gaat zo goed als zeker vG mee naar Spanje. steelt uw hart. Hij gaf u bossen bloemen van de mart. Het kadootje bovenaan moeders lijstje. Heelt M de bloemenman voor een verrassend pnjsje. Wie dit jaar geen bloe- men gaf! Moet in de K zak van Sint voor straf Sint is helemaal verguld. Als uw vrouw zich alleen in bloemen hult. Q knjgt ol de gart Rare geluiden op het dak, dat kan Dat is f%* Weliswaar is ieder een dagje ouwer. Sint hlijft aanhanger van de t-£. flowerpower. Pepemoten werden teruggegooid. Vandaar dat fint nu bloemen BLOEMEN HOI DEN JFANMENSENl

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3