„Ik ben een felle jongen, maar ik wil wel praten" CetcLc Somant GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Weg naar de bijbel leidt door de maag Wereldraad wil eind 1990 internationaal vredescongres Alleen op 4 december. HEMA weer OeidAaOowuvnt WOENSDAG 3 DECEMBER 1986 PAGINA 2 I Holocaust-museum in New York NEW YORK In New York komt een Holocaust-museum. Het zal worden ontworpen door de architect James I. Freed, die als negenjarig jongetje met zijn ouders uit Nazi-Duitsland vluchtte. Nobelprijswinnaar Elie Wiesel, voorzitter van het Amerikaanse comité ter herdenking van de Holocaust, maakte dit kortgeleden in New York bekend. In het museum komen onder meer een „zaal van getuigen", waar zowel de zes miljoen joodse als de overige slachtoffers van de Holocaust worden her dacht. een bibliotheek, een documentatie-afdeling, theater- en tentoonstellingsruimte. Het museum zal in 1989 worden geo pend. aldus directeur Arthur Rosenblatt. Regionale Duitse kerk tegen kernenergie KIEL Als eerste regionale kerk van de EKD (Evangelische Kerk in Duitsland) heeft die van Sleeswijk-Holstein en Ham burg zich tegen kernenergie uitgesproken. Na een emotioneel debat van zeven uur stemde de synode (met 109 stemmen voor, 12 tegen en 4 onthoudingen) in met het principebesluit. Het ge bruik van kernenergie kan leiden tot onherstelbare schade aan de natuur, aldus het besluit. Daarom wordt daarin gepleit voor een termijn waarbinnen kernenergie moet worden beëindigd. Synodevoorzitter bisschop Ulrich Wilckens uit Lübeck wees er met het oog op de parlementsverkiezingen in januari op dat een synodeuitspraak het gevaar liep partijpolitiek misbruikt te worden. Als het zwakke en weerloze niet veilig is, zal op den duur niets meer veilig zijn. Paus Johannes Paulus II DS. HANS VISSER VAN ROTTERDAMSE PAULUSKERK: ROTTERDAM „Ze hebben mijn auto in de fik gestoken. De mensen zien kennelijk een be dreiging in mij. Maar ik ben niet bang. Ik zou met ze willen praten over wat hen beweegt". Ds. Hans Visser (43), zit er ontspan nen bij in een van de za len van de Rotterdamse Pauluskerk, waar onder meer vluchtelingen, ver slaafden en thuislozen worden opgevangen. Niet iedereen is blijkbaar blij met het werk van de her vormde predikant, want hij en zijn medewerkers krijgen steeds vaker te maken met bedreigingen en agressie. .Een paar jaar geleden schre ven de mensen die het niet met me eens waren nog ge woon brieven. Toen kwanjen de anonieme brieven en pamfletjes. En dit jaar is voor mijn gevoel de derde fase in gang gezet: het actievoeren. We krijgen bommeldingen en bedreigingen. „Visser wordt van kant gemaakt", wordt er dan gezegd. Eerst namen we die dingen serieus. We ont ruimden het gebouw bij een bommelding en waarschuw den de explosievèndienst. Maar toen er steeds niets ge vonden werd. besloten we er niet meer op te reageren. Dat ontmoedigt de daders kenne lijk en nu beginnen ze tegen mij persoonlijk". „Ze plakten eerst stickers op mijn deur. Waarschijnlijk om dat ik pamfletten tegen kern wapens voor mijn ramen heb hangen. In september werd mijn auto beklad met haken kruizen. Tja. wat doe je daar mee? En vrijdagnacht werden we gewekt door de buren, omdat onze auto in brand stond. Ik ben niet paranoia. Dacht eerst dat het gewoon een technisch mankement was. Maar omdat auto's niet vanzelf schijnen te ontploffen gingen we toch denken in de richting van een politiek rechtse groepering Want ik ben wat je noemt „links", al wil ik me politiek niet vast leggen. Gisteren meldde zich de groep „stop buitenlandse en linkse terreur" die ver klaarde de brand gesticht te hebben. Het is een onbekende club die zegt tegen anarchis ten en communisten te zijn en voor apartheid". In de Pauluskerk is Visser een bekende verschijning. Als hij door de gangen loopt, gaan overal handen groetend om hoog. Overal lachen tandeloze monden en wordt joviaal „hé dominee!" geroepen. Visser is een „dominee voor bijzondere werkzaamheden". In 1979 werd hij directeur van de Stichting Kerkelijke Sociale Arbeid (KSA), die zich in zet voor „maatschappelijke min derheden". „Daarmee worden thuislozen, verslaafden aan alcohol en drugs, sexuele min derheden, mensen die het ge woon niet meer zien zitten, mishandelde vrouwen, en ook buitenlanders bedoeld", zegt Visser. De Pauluskerk is een opvangcentrum voor deze mensen. Niet voor vieren twintig uur, want dan gaan ze hospitaliseren. Wel is er de hele nacht opvang en grote delen van de dag. Daarnaast hebben we ook gewone kerk diensten, gespreksgroepen en een avondgebed. Of een kerk geschikt is als opvangcen trum? Juist een kerk, vind ik. Die is niet alleen voor zang koortjes en praatvergaderin gen. De kerk moet iets heb ben van een markt, het is een vrijplaats, een pleisterplaats!" De Pauluskerk heeft inder daad wel iets van een markt. Overal staan tafels en stoelen met rokende, pratende en duttende mensen. In de kel der is een eethuis voor drugs verslaafden, dat in oktober 1981 in samenwerking met de Rotterdamse Junkiebond werd ingericht. Het is er vol. „"Het wordt hier eigenlijk te druk", zegt Visser. „Er komen steeds meer mensen die hier hun toevlucht zoeken. Ook veel thuislozen: we hebben el ders in de stad een logeerpand dat elke nacht tjokvol zit. Die toename wordt volgens mij vooral veroorzaakt door het grote aantal vluchtelingen en door de slechte economie. Sinds anderhalf jaar is er ge lukkig een coördinator bij, want voor mij alleen is het te veel werk. Verder hebben we ruim 140 vrijwilligers en sta giaires. Ik weet het nog goed hoe ik begon: op een zater dagmorgen in april 1980 met één vrijwilliger!" „Het werk is natuurlijk niet altijd even makkelijk. Sommi ge verslaafden zijn opgefokt, kwaad, agressief. Twee we ken geleden hadden we nog een vechtpartij in het eethuis. Je houdt daar een wee gevoel aan over. Maar over het alge meen valt het hier enorm mee met agressiviteit. We hebben de regel: geen drugs handel, geen geweldpleging en geen discriminatie. Daar moeten de bezoekers zich aan houden. We hebben een kos ter die in noodgevallen zijn mannetje staat. En daarbij gaat het er vooral om mensen te bewaren voor zichzelf, zo dat ze niet iets doen waar ze later spijt van hebben. Junks kunnen soms heel irritant zijn. Het is niet zo dat wij goedpraten wat ze doen. Maar we proberen ze te redden." „Naïef" Er is veel kritiek op het werk van Visser, die wel „de jun kiedominee" genoemd wordt. Kritiek vanuit de buurt, die soms klachten heeft over het gedrag van de drugsverslaaf den. Ook kritiek van de kant van de politie. Hoofdcommis saris Blaauw noemde Visser enkele jaren geleden „naïef". „Blaauw is voor de harde lijn", zegt Visser zelf. „Hij wil een volstrekt verbod van drugs. Ik vind dat dat niets oplevert. Dan krijg je een politiestaat. Drugs moeten vrijgegeven worden. Wel met een ingebouwde drempel, op doktersrecept bijvoorbeeld". Heeft Visser dan geen proble men met mensen die lang zaam sterven aan hun versla ving? „Ze sterven niet door de drugs", werpt hij tegen, „Daarmee verwen je alleen je lichaam, je gaat er niet aan dood. Daardoor zijn ze duur. Junks moeten stelen, ze gaan spuiten in plaats van snuiven, omdat dat goedkoper is. En daar sterven ze aan. Niet aan de heroïne op zich. Laten we toch het probleem vermense lijken door het uit de crimine le sfeer te halen. Daarom ben ik ook voor het verstrekken van methadon". Een jaar of vier geleden moest Visser een door hem gestart methadon- programma stopzetten op last van de geneesmiddeleninspec tie. Maar hij gelooft er nog steeds in. Evenals in zijn an dere activiteiten.- „Ik doe dit werk omdat ik het gevoel heb dat je aan de kerk een bepaald gezicht moet ge ven, dat je zo betrouwbaar mogelijk moet overkomen. De mensen moeten in de kerk Jezus herkennen, maar dan op een eigentijdse wijze. De kreet „God houdt van men sen" is een slag in de lucht als mensen niet van elkaar hou den. Die warmte moet vooral in kleine dingen tot uiting ko men: in de gastvrijheid, de ge sprekken, door te luisteren. Je ziet het ook bij de gasten on derling: ze beschermen elkaar en letten op elkaar. Ze geven elkaar waarde". PETRA DE VRIES Metropoliet Vladimir in Nederland DEN HAAG Metropoliet Vladimir van Rostow en No- votsjerkassk, de vertegen woordiger van de Russisch- orthodoxe patriarch van Mos kou voor West-Europa, ver blijft op dit moment in Neder land. Hij zal tot volgende week maandag in Nederland zijn. De metropoliet, die zijn bureau in Parijs heeft, heeft vandaag in Utrecht een ont moeting gehad met kardinaal dr. A.J. Simonis. Hij zal voorts spreken met bisschop R.Ph. Bar van Rotterdam. Zondag gaat hij voor in de viering in de russisch-ortho- doxe kerk aan de Obrecht- straat in Den Haag. In Neder land wonen ongeveer 2000 Russisch-orthodoxe christe nen. Er zijn zeven parochies, waaronder twee in Den Haag Rotterdam. Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepen te Wijckel en Sloten toe zegging M.D. van der Giessen, kan didaat te Groningen. Aangenomen naar Rotterdam-Zuid P Nap te Woerden. Benoemd tot voorganger van de Nederlands Hervormde Evan gelisatie te Driedorp G.W. Nijhof voorganger van de Hervormde Evan gelisatie Elim te Urk. Bedankt voor Ede H.F. Klok te Rijssen. Geretormeerde Kerken: Beroepbaarstelling m.i.v. 1 februari 1987 Th.J. Edelman, missionair pre dikant voor de kerk van Schildwolde, p a. Zendingscentrum, postbus 204. 3830 AE Leusden. NEW YORK "Je bent wat je eet", luidde een modieus gevleugeld woord van een recente tijd. Hoe de hoofdrol spelers in de bijbel beter te leren kennen dan door wat ze bij voorkeur aten, menen enkele Amerikaanse onderzoe kers. Drie van hen hebben een boek geschreven. Het heet "The Good Book Cookbook: Recipes from Biblical Times", en het is volgens het Amerikaanse persbureau Religious News Service weer eens wat anders dan de torenhoge sta pel bijbelstudieboeken, vertalingen, handleidingen en commentaren. Het nieuwe bijbelse kookboek voert de le zer door het land van melk en honing, naar de visgerech ten die Jezus en zijn discipelen aten en de culinaire heer lijkheden van de vroege kerk. Je kunt er het romige kalfsvlees proeven dat Abraham en Sara voorzetten aan Gods engelen; het fruit, de granen en noten waarmee Noach het einde van de zondvloed vierde en zelfs de primitieve artisjokken waarmee Adam en Eva het moesten stellen nadat zij het paradijs uitgezet waren. Het moge wat ver lijken af te dwalen van het wél betre den pad van de bijbelstudie, maar The Good Book Cook book heeft het nihil obstat in de vorm van een voorwoord gekregen van George Landes, algemeen geacht hoogleraar in de archeologie van de bijbel van het Union Theological Seminary in New York. Landes vindt het bijbelkookboek allesbehalve lichte leeskost. „Er is nauwelijks een bijbel hoofdstuk aan te wijzen dat geen verwijzing naar verschil lende soorten voedsel heeft of naar bakken en braden en eten", zegt hij. „Voor mij, en ik hoop ook voor anderen, verleent het een nieuwe dimensie aan het verstaan van de uitnodiging van de psalmist: „O proeft en ziet dat de Heer goed is".. Met academische geloofsbrieven waarop blijkbaar niets viel af te dingen, is het kookboek onlangs in de praktijk beproefd in de keuken van het Neworkse hotel Plaza, waarvan de koks bereid bleken gebraden lamspoot, sla van andijvie, rode kool met olijven en rozijnen en ongede semde pikante paaskoek te maken naar recept in de bijbel. MEDEWERKING VATICAAN GEVRAAGD LONDEN GENEVE De Wereldraad van Ker ken is van plan eind 1990 een internationaal con gres over vrede, gerech tigheid en de houdbaar heid van de schepping te houden. Daaraan zouden de 309 lidkerken van de Wereldraad, de Rooms- Katholieke Kerk en de zogenaamde historische vredeskerken (Quakers en Doopsgezinden) moe ten deelnemen. Het con gres zou voorafgaan aan de Algemene Vergade ring van de Wereldraad, die in januari 1991 in Canberra (Australië) wordt gehouden. Dit heeft de Wereldraad in Genève medegedeeld. Secre taris-generaal dr. Emilio Ca stro had eerder op de verga dering van de Britse Raad van Kerken in Londen ge zegd dat de Wereldraad wacht óp een antwoord „van onze vrienden in Rome". Als het Vaticaan op korte termijn re ageert, zou het Centraal Co mité van de Wereldraad, dat van 16 tot 24 januari in Genè ve vergadert, het besluit tot Dr. Emilio Castro het bijeenroepen voor zo'n congres kunnen nemen. Castro deelde verder mee dat de Wereldraad heeft afgezien van de benaming vredescon- cilie. Bij de Rooms-Katholieke Kerk en bij de Orthodoxe Kerken bestonden tegen deze benaming grote (theologische) bezwaren. Vorig jaar had de Westduitse vredesvorser Carl Friedrich von Weizsacker het plan voor een vredesconcilie gelanceerd tijdens een toe spraak op de Kirchentag van de Evangelische Kerken in Daitsland. Het begrip is oor spronkelijk afkomstig van de Duitse theoloog Dietrich Bon- hoeffer, die in 1945 door de Nazi's om het leven werd ge bracht. Wellicht fragmenten Dode Zeerollen gevonden JERUZALEM Een politieonderzoek naar een geval van corruptie heeft misschien tot een historische vondst geleid na melijk naar fragmenten van een van de Dode-Zeerollen. De fragmenten werden gevonden toen een huis in Bethlehem op de bezette Westoever werd doorzocht doorzocht in ver band met een arestatie. De fragmenten worden onderzocht om vast te stellen of ze inderdaad behoren tot de Dode-Zeer ollen die rond het begin van de christelijke jaartelling zijn ge schreven en omstreeks het jaar 70 n.Chr. werden verborgen in grotten bij Chirbet Qumran. De eerste manuscripten wer den in 1947 bij toeval ontdekt in een grot aan de Dode Zee. Sindsdien zijn nog meer manuscripten ontdekt. Snel recht Nurcan Fidan, de Turkse vrouw die met haar 4-jarig kind vastzit jn Turkije, mag van staatssecretaris Korte-Van Hemel terugkeren maar on dervindt nu moeilijkheden van Turkse kant. Er zijn pro blemen met vernieuwing van haar paspoort. De hulp die vanuit haar woonplaats Mid delburg wordt geboden kan niet veel langer duren, want het geld van de hulpverleners raakt op. Weliswaar probeert de Nederlandse ambassade de zaak te bespoedigen, maar erg vèel schot zit er niet in de zèak. Mevrouw Korte heeft de vrouw en het kind in deze el lendige situatie gebracht door haar onnodig uit te wijzen. Volgens de nieuwe richtlijnen op het ministerie dat de brok kenmaker de schade moet ver goeden, past er maar één ding: de kosten betaleji. En liefst als een soort snelrecht: snel recht doen. P. Brouwer, DEN HAAG. Aan tafel (3) Prima wat Jeanne ons advi seert. Op seizoen en markt ge baseerd. Handhaven. Lekker eten! A. van Hengel, VOORBURG. Auto (2) Misschien is het wel een goed idee om in het vervolg ver schillende categorieën in te stellen bij de verkiezing van de auto van het jaar. Bijvoor beeld één in de prijsklasse tot 15.000,-, één tot 20.000,- enz. Dan heeft elke portemonnee de mogelijkheid een auto van het jaar te kopen. C. Weber, VOORSCHOTEN. \n Nu de kwestie van de wapen leveranties aan Iran en de daaruit voortvloeiende geld stroom naar de Contra's in Ni caragua een schandaal lijkt te worden dat meer en meer op de Watergate-affaire gaat lij ken heeft president Reagan advies ingewonnen bij de man die juist vanwege Watergate moest aftreden. Een expert dus. Wat zal Nixon hebben ge adviseerd? Waarschijnlijk heeft hij Reagan aangeraden zo snel mogelijk al het mogelij ke bewijsmateriaal en zeker eventuele geluidsbanden on middellijk te vernietigen. Want geluidsbanden, zo weet Nixon maar al te goed, kun nen nog wel eens vervelende gevolgen hebben. Th. Mooiman, LEIDEN. De Korte Uw stellingname tegen minis ter De Korte vond ik afgelo pen dinsdag enigszins verwar rend. In eerste instantie ver klaart u, dat De Korte de ko ningin onelegant voor de voe ten loopt door zijn opmerkin gen dat een staatsbezoek aan Japan op dit tijdstip ongewenst is. Even later zegt u dat de in houd van zijn boodschap wel terecht is. Terwijl u, terecht, ook verklaart dat de ministers uiteindelijk verantwoordelijk zijn voor een bezoek van het staatshoofd aan Japan. Welnu, waarom zou de vice-premier dan niet mogen zeggen dat hij het met zo'n bezoek niet eens is Hij is toch ook lid van het GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MFT INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSIT1ES EN EEN COMPLETE AGENDA kabinet. Door de uitlatingen van minister De Korte weten we nu in ieder geval hoe een gedeelte van de ministersploeg over zo'n bezoek denkt. J. Kareis, LEIDSCHENDAM Hitier en Hirohito (2) Om keizer Hirohito te vergelij ken met Hitier, zoals een briefschrijver dat deed, gaat mij te ver. Natuurlijk is Hiro hito voor een deel verant woordelijk voor de verschrik kingen door de Japanners be gaan in de tweede wereldoor log. Maar het verschil is, dat de Japanse aanvalsplannen en latere gruweldaden hoofdza kelijk uit de koker van zijn ministers kwamen, terwijl Hit- Ier het meeste zelf bedacht. Bovendien kwam uiteindelijk een einde aan de tweede we reldoorlog op nadrukkelijke voorspraak van Hirohito, ter wijl Hitier niets liever was dan de wereld en zeker Duitsland in een grote puinhoop achter te laten. M. Dijkhuizen, SCHEVENINGEN. (ADVERTENTIE) nü12?5 60 Jaar éi^. 14 Miljoen fens. Lesje staatsrecht PREMIER Lubbers heeft zijn vice-premier De Korte gisterj middag in de Tweede Kamer op een wel zeer opvallende wij, ze van onder uit de zak gegeven, na diens uitlating dat eer bezoek van koningin Beatrix aan de Japanse keizer Hirohitc ongewenst zou zijn. Met ongewone duidelijkheid verklaarde Lubbers dat De Korte zoiets niet nog eens moet uithalen. Anders is het met de samenwerking tussen hem en De Kort^ gedaan, zo gaf Lubbers te kennen. Uit zo'n stevige repriman de blijkt duidelijk dat er achter de schermen meer aan de hand moet zijn. Vriend en vijand zijn het er over eens dat De Korte als vice-premier met zijn verklaring in het openbaar buiten zijn boekje is gegaan. Lubbers onthulde gisteren, dat hij De Korte tevoren nog nadrukkelijk heeft „ontraden" de omstredeij uitlating te doen. Het kabinet had over de kwestie immen nog geen besluit genomen en bovendien was het altijd gevoe lige overleg in de subtiele relatie tussen kabinet en staats] hoofd nog lang niet afgerond. De VVD doet weliswaar wat verwonderd over de felle uiti haal van Lubbers, maar realiseert zich terdege dat vice-prej mier De Korte zijn uitlatingen niet had mogen doen. Als de VVD via een publieke actie een staatsbezoek aan Japan on mogelijk had willen maken, dan had dat op de weg van frac tievoorzitter Voorhoeve gelegen. De harde houding van Lubbers tegenover De Korte kan slechts veroorzaakt zijn, doordat de opmerkingen van de vice-premier ook bij koningin Beatrix zeer slecht zijn geval len. In onze parlementaire democratie geeft in dergelijke za ken het kabinetsstandpunt de doorslag, maar dat betekenl uiteraard niet dat de koningin maar wat met zich laat sollen; A.ANGENOMEN kan worden dat premier Lubbers door hel kabinet van de koningin erop is gewezen, dat de publiciteit* beluste De Korte met zijn actie het staatshoofd ronduit heefi beledigd. De premier moet daaruit de conclusie hebben ge trokken dat het de hoogste tijd werd voor een vrij harde ver oordeling van zijn vice-premier, die eveneens in het open baar diende te geschieden. Dat zorg voor de kwetsbare positie van het koninklijk huil mede oorzaak was van de ongewoon harde veroordeling dooi Lubbers blijkt ook uit de bedeesde wijze, waarop de VVI zonder één woord van protest de schrobbering in de Tweed* Kamer heeft geïncasseerd. Onder normale omstandigheden zou de uithaal van Lubbers naar de vice-premier veront waardigde reacties in liberale kring hebben uitgelokt. Tussen de regeringsfracties was gisteren duidelijk iets méér aan d* hand dan een ordinaire ruzie tussen twee voormannen van beide partijen. Al met al een onverkwikkelijke zaak, waaruil vice-premier De Korte hopelijk een lesje staatsrecht heeft ge trokken. (ADVERTENTIE) HANDIG ZIJN EN 'T KOPPIE ERBIJ KAN OOK VANUIT EEN ROLSTOEL AVO-NEDERLAND bemiddelt bij en zoekt werk voor mensen met een handicap. Reeds 60 jaar. AVO- Nederland maakt nog meer mogelijk, o.a. opleidingen, vorming, recreatie, aanpassingen. Opdat b v. teveel vrije tijd toch positief gebruikt wordt. AVO-Nederland helpt waar wettelijke voorzieningen écht te kort schieten. Voor iedere gehandicapte! antwoordnr. 201, 3800 VB Amersfoort. Tel 033-63 52 14 giro 625.000 Vraag inlichtingen STEUN ONS WERK Droog DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied boven Midden- Europa houdt ook morgen oce aandepressies op afstand. Met een zuidwestelijke luchtstro ming wordt tamelijk zachte lucht aangevoerd. Hierin ko men opklaringen voor. Van nacht kan daarin het kwik welliswaar in het binnenland dalen tot ongeveer 1 graad.' maar aan zee wordt het niet kouder dan een graad of 7. Morgenmiddag zal het in het hele land waarschijnlijk een graad of 10 zijn. Het blijft in het grootste deel van het land droog, alleen in het noorden is er een kleine kans op neerslag. De wind waait uit het zuid westen en is matig tot vrij krachtig. Aan de kust is de wind krachtig tot hard, van nacht mogelijk nog even stormachtig. Na zaterdag kans op regen en een middagtempe- ratuur van rond 8 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië: veel bewol king en op veel plaatsen neer slag. Middagtemperatuur rond 7 graden. Britse eilanden en Ierland: wolkenvelden en vooral in het westen af en toe regen. Mid dagtemperatuur van 8 graden in het noorden tot 13 in het zuidoosten. Benelux: wolkenvelden en af en toe zon. Middagtempera tuur ongeveer 8 graden. Duitsland: bijna overal droog en af en toe zon. Plaatselijk mist. In de nacht en ochtend in het zuiden en midden lichte vorst. Middagtemperatuur on geveer 7 graden. Frankrijk: wolkenvelden en plaatselijk mist. In het zuiden perioden met zon. Middagtem peratuur van 8 graden in he noorden tot 15 aan de Rivièra Alpengebied: in de dalen misi elders perioden met zon. In d nacht lichte vorst. Middagtem peratuur ongeveer 6 grader Nulgradengrens op 2000 tc 2500 meter. Portugal en Spanje: overwe gend zonnig. Vrijdag aan d westkust veel bewolking ei wat regen. Middagtempera tuur van 10 graden in het bin nenland tot 15 a 18 graden aai de kusten. Italië. Joegoslavische kus zonnig, in de Povlakte mis Middagtemperatuur 11 tot 1 graden, in de Povlakte koudei WEERRAPPORT HEDENMORGEN Eindhoven Den Helder Rotterdam

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2