Beroering in Den Haag na solo-actie De Korte Noodtoestand in Oost-Suriname Bon: Brieven Slagers Ahold staken door Reagan vraagt Nixon advies Nieuwe kansspel wet moet zwakkere groepen beschermen Rudi Carrell stooft bondskanselier kool sk £eicUe 6omo/nt Av Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pere, Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredaceur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f.262,35. W Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Dinsdag 2 december 1986 78e jaargang no. 23671 HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,10. Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Mini mumtemperatuur omstreeks 5 graden, middagtemperatuur ongeveer 10, in het zuidoosten rond 6 graden. Matige zuid westenwind, aan de kust af en toe krachtig tot hard. Zon op: 18.28; onder: 16.30; Schevenin- gen hoog water: 03.48 en 16.03; laag water: 11.51. Bij aankoop auto, de tweede cadeau MYSTIC Een autohande laar in de Amerikaanse plaats Mystic (Connecticut) probeert en serie slecht lopende Olds- iobile Toronados kwijt te ra ken uit zijn showroom door bij aankoop van zo'n prijzige luxe wagen een Yugo '86 cadeau te wen. Drie van de vijf Torn ado's die de firma Valenti r_ad staan zijn inmiddels weg. Twee kopers hebben daarbij een Yugo cadeau gekregen als premie. Een Yugo, een kleine uit Joegoslavië geïmporteerde personenauto, köst in de Vere nigde Staten zo'n 4.400 dollar, ruim tienduizend gulden. Reagan Nixon WASHINGTON President Reagan heeft de afgelopen dagen twee keer telefonisch overleg gepleegd met ex-president Nixon over de manier waarop hij de crisis in de Amerikaanse regering kan bezweren naar aanleiding van de wapenverkoop aan Iran en de hulp aan de Contra's. Een woordvoerder van Nixon heeft dat bevestigd, maar wilde niet zeggen waarover is gesproken. Het is volgens hem overigens niet ongebruikelijk dat Reagan en Nixon telefonisch contact met elkaar hebben. Nixon moest in 1974 aftreden naar aanleiding van de Watergate-affaire, nadat aan het licht was gekomen dat het Witte Huis had geprobeerd haar betrokkenheid bij een inbraakpoging in het Watergate-ho tel in de doofpot te stoppen. Nixon trad af voordat het Congres hem kon afzetten. Pag.7: Reagan: „Alle feiten komen boven water". Hoofd plantsoenen wordt koning Ghana LONDEN Het hoofd van de plant- soenendienst van de noord-Londense wijk Brent, een Britse immigrant die tien jaar geleden Ghana verliet, is on langs door stamoudsten van het Fanti- koninkrijk in Ghana aangewezen als troonopvolger. De 36-jarige Elvis Johnson-Idan zal de titel krijgen van koning en door zijn ongeveer 10.000 onderdanen „koning Elvis" worden genoemd. Zijn vrouw Elizabeth, een telefoniste, wordt koningin van Fanti. Johnson-Idan wordt eind december gekroond, maar hij is niet van plan zijn baan als hoofd van de dienst groenvoorzieningen op te geven. Het lemen paleis in Ghana blijft voor hem gereserveerd. DEN HAAG De maximuminleg voor fruitkasten en andere kansspelautomaten mag met ingang van gisteren niet meer dan een kwartje per spel bedra gen. De automaat zelf moet de prijzen uitbeta len, met een maximum van vijftig gulden. De automaat moet mini maal zestig procent van alle inworpen uitkeren. Een speler mag ten hoogste vijftig gulden per uur kunnen verlie zen. Dat staat in een gisteren in werking getreden onderdeel van de Wet op de Kansspe len dat ten doel heeft zwak kere groepen in de samen leving te beschermen. Ook i^ er rekening gehouden met een redelijke exploitai- tie van de speelautomaten om illegale uitbating te voorkomen. Voor reeds ge ïnstalleerde automaten geldt een overgangsrege ling. Nieuwe gelduitkerende au tomaten moeten zijn goed gekeurd door het IJkwezen, eigendom zijn van een ex ploitant met een vergun ning van Economische Za ken en goedkeuring van de burgemeester hebben. Voor het exploiteren van een speelhallen is ook instem ming van de gemeenteraad nodig. Horeca-gelegenheden die zich in belangrijke mate op jongeren onder de 16 jaar richten mogen geen kans spelautomaten binnen hun muren hebben. In speelcasi- no's kunnen voortaan ook kansspelautomaten worden opgesteld, die een hogere prijs mogen uitkeren, maar dan ook een hoger percen tage (80 procent) moeten uitkeren. Voor behendig heidsspelen (flipperkasten, video-spelletjes) geldt dat slechts vrije spellen mogen worden gewonnen. Uitbeta len is niet toegestaan. Westland en Berkel verder _als Bloemenveilingen Holland NAALDWIJK De bloemenveilingen Westland in Naaldwijk en Berkel en Omstreken in Bleiswijk gaan, als de leden van bei de coöperaties er later deze maand mee in stemmen, vanaf 1 ja nuari 1987 samen verder als Coöperatieve Bloemenveilingen Holland. De samenwerking krijgt het karakter van een werk- - maatschappij. De gezamenlijke afzetstructuur biedt de beste per- r spectieven voor de toekomst, aldus de besturen van beide veilin- i gen gisteren bij de officiële bekendmaking. - Overigens zijn er vanuit andere veilingen al protesten opgeklon- '- ken over de naam Bloemenveilingen Holland. - Pag.8: Veilingen verwachten betere prijzen BONN Bonds kanselier Hel mut Kohl heeft actie onderno men tegen be paalde televisie- -opnamen voor het programma Rudi's Tages- show van Rudi Carrell. Volgens het weekblad Der Spiegel heeft Carrell een collage van op namen van lei dende politici ge monteerd, die in hun dienstwagen wuivend langs een paar hoertjes rijden. De hoe ren wuiven vro lijk terug en roe pen onder meer „Dag Helmut". Aangezien de so cialisten al vier jaar niet meere- geren, komen de politici uitslui tend uit chris tendemocrati sche kring. In een brief aan omroepvoorzitter Hilf vraagt Kohl „of Carrell mis schien niet goed snik is" en stelt hij dat de betref fende ARD-zen- der „kennelijk elke zin voor smaak, tact en de grens van het toelaatbare heeft verloren". „Ik ben ervan over tuigd", schrijft Kohl volgens Der Spiegel, „dat de heer Carrell wel zou wachten, voor het ministe rie van mijn col lega minister s-president Ruud Lubbers, of voor het paleis van de Nederlandse ko ningin een der gelijk opname te maken". Overi gens antwoordde Hilf dat de opna men niet op de stoep van de Bondskanselarij zijn gemaakt, maar op een on herkenbare plaats en dat de opnamen voor de uitzending, die pas in febru ari moet plaats vinden, zeker nog redactioneel zullen worden bekeken. LUBBERS WUZIGT REDE VICE-PREMIER WOUDENBERG/DEN HAAG De PvdA heeft de omstreden uit spraken van vice-pre mier De Korte over een eventueel staatsbezoek van koningin Beatrix aan Japan vanmiddag in de Tweede Kamer aan de orde gesteld. De Korte (VVD) zorgde gisteren voor de nodige beroering door tijdens een VVD-bijeenkomst in Woudenberg te laten blijken dat zijn partij fel gekant is tegen een der gelijk staatsbezoek. Coalitie-partner CDA, die overigens ook „grote aarze lingen" heeft met betrek king tot de uitnodiging, rea geerde onmiddellijk, kwali ficeerde het optreden van De Korte als een „merk waardige solo-actie" en vond de uitspraken „niet elegant", omdat De Korte het standpunt van het kabi net niet heeft willen af wachten. Premier Lubbers liet vrijdag weten dat het kabinet de wenselijkheid van een staatsbezoek nog nader wilde onderzoeken. De actie van de liberale vi ce-premier had gistermid dag al tot een indringend gesprek tussen De Korte en minister-president Lubbers geleid. Lubbers adviseerde zijn „tweede man" dringend enkele wijzigingen aan te brengen, een „verzoek" dat De Korte opvolgde. Daar waar hij aanvankelijk de naam van de Japanse keizer Hirohito uit had willen spreken, werd die naam nu omzeild. De Korte had zijn rede te voren laten verspreiden. In die tekst stond onder meer dat hij een staatsbezoek van koningin Beatrix aan Japan onwenselijk achtte „zolang Hirohito keizer is". Dit wij zigde De Korte op de val reep in „Op de korte ter mijn, acht ik zo'n bezoek, niet wijs, niet verstandig en niet gewenst". Pag. 3: De Korte: „Je maakt af en toe een kras.." Meer aandacht gevraagd voor Duits DEN HAAG Zorgen over de teruglopende populariteit van het Duits in het voortgezet onderwijs hebben geleid tot de oprichting van de Stichting ter Bevordering van de Duitse taal in Nederland. De organi satie wil proberen het Duits weer de plaats te geven die de taal naar haar mening toe komt. Volgens voorzitter drs. B. Henny is de teruggang van het Duits in het voortgezet on derwijs zorgwekkend. Vooral uit het bedrijfsleven worden steeds meer klachten ontvan gen over de volstrekt onvol doende kennis van de taal bij verder toch veelbelovende sol licitanten. Volgens Henny is het een illusie te menen dat tHond van het jaar i Harvey, de basset-hond van de familie Kramer in Engeland, lijkt niet onder de indruk van zijn verkiezing tot hond van het jaar '86. Maar de 5-jarige Leah Kramer wel. Zij houdt de medaille vast die Harvey kreeg omdat hij de familie het leven redde door hen wakker te maken toen hun huis in brand stond. ADVERTENTIE AUTOVERHUUR F. PRANGERS Verhuur van luxe auto'e en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. LEIDEN De eigenaar, wiens bestelbus gisteravond i om kwart voor twaalf op de s Milanenhorst werd gestolen, r had zijn vervoermiddel weer snel terug. Agenten kwamen de bestelbus in de Merenwijk tegen en zetten de achtervol- ging in. Op de Arendshorst i sprong de chauffeur uit de nog rijdende gestolen auto en ver- ZOETERMEER De stakin gen bij de slagerijen van Ahold zijn vanmorgen hun t,..or.rTr. rlm in*rppaan directie van het concern giste-' ren in een kort geding ver geefs geprobeerd had een eind aan de actie te maken. Ook het hernieuwd overleg gister avond over het conflict over het werken op zaterdag had geen resultaat. „Met de direc tie is niet te praten, we staken door", aldus een woordvoerder van de Voedingsbond FNV. Uiterlijk woensdagmiddag be slist de rechter of de staking zal worden verboden. De di rectie van Ahold vreest dat de supermarkten waaraan de sla gerijen vlees leveren, met in gang van morgen zonder ver pakt vlees komen te zitten. Pag 8:. Hoog spel om vrije de sloppen PARAMARIBO De Su rinaamse autoriteiten heb ben gisteren de noodtoe stand afgekondigd voor het oosten van het land, waar het Jungle Com mando van opstandelin genleider Brunswijk nu al een half jaar acties voert tegen het huidige bewind. Tegelijkertijd is bekend geworden dat het nationa le leger van Bouterse zui veringsoperaties is begon nen in de gebieden die door de groep-Brunswijk worden beheerst. Daarbij zouden tientallen doden aan de kant van Bruns wijk zijn gevallen, zo werd in Paramaribo be kendgemaakt. De Nationale Assemblee werd gisteren in spoedzitting bijeen geroepen om de afkondiging van de noodtoestand per de creet te sanctioneren. De noodtoestand geldt voor de districten Marowijne, Comme- wijne, Para en Brokopondo. De noodtoestand geldt voor onbepaalde tijd en kan zo no dig worden uitgebreid tot an dere delen van het land. Giste ren was nog niet duidelijk welke gevolgen de noodtoe stand precies zal hebben, maar een lid van de Assemblee sprak de hoop uit dat het leger „zorgvuldig" zal omgaan met de extra bevoegdheden die het nu krijgt. Bij vorige gelegenheden -werd een uitgaansverbod ingesteld voor bepaalde uren, kreeg het leger grotere bevoegdheden tot aanhouding van mensen en konden personen die de natio nale veiligheid in gevaar brachten door een krijgsraad te velde ter dood worden ver oordeeld. Minister van binnenlandse za ken Wijdenbosch zei dat de af kondiging van de noodtoe stand nodig werd nu duidelijk is geworden dat de „verboden terroristische acties" in Oost- Suriname tot doel hebben het „wettig gezag" in Paramaribo omver te werpen. „Een be hoorlijke uitoefening van het bestuur in dat gebied was niet meer goed mogelijk". Pag.7: Leger „zuivert" Albi- GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Super en diesel cent goedkoper ROTTERDAM Super- benzine en diesel worden met ingang van morgen weer één cent per liter goedkoper. De prijs van normale benzine blijft gelijk, zo is gisteren in Rotterdam bekend ge maakt. Bij de meeste zelftankpompen gaat een liter super 1,53 gulden kosten en een liter diesel 84,2 cent. Normaal blijft op 1,49 gulden per liter. De kleine prijsdaling is volgens zegslieden in Rotterdam voornamelijk een gevolg van de daling van de dollarkoersen. „Geestelijk leven/opinie". Dat staat tegenwoordig boven pagina 2. Geen wonder, want daar is wel het een en ander veranderd. Op de plaats waar voor heen onze keukenprinses Jeanne zorgde voor de in wendige mens staat de laatste tijd andere kost. Alle door onze lezers ingezonden brieven vind je er keurig bij elkaar. Jeanne zelf verhuisde naar het tweede gedeelte van de krant. Ze maakte plaats om de lezer de gelegenheid te geven zijn mening niet onder stoelen of banken te steken. En dat die me ning vaak raak en actueel is blijkt ook vandaag weer in brieven over bijvoorbeeld de auto van het jaar, over Hitier en Hirohito en over de verhuisde rubriek Aan Tafel. En dat allemaal hi de Leidse Courant: dagelijkse kost voor iedereen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Ceidóc (Sowuvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1