CIA vandaag op het matje Ronnie Brunswijk blijft leider Jungle Commando Twijfel over Syrische rol bij terreur broers Hindawi IRAANSE AFFAIRE Socialisten winnen in Baskenland 1 Honderden doden bij strijd rond Palestijnse kampen Alleen op 2dec< 1 21?s HEMA BUITENLAND £eldóe<Sowiant MAANDAG 1 DECEMBER 1986 PAGINA 5 GEVECHTEN IN ZUID-KOREA SEOUL In de Zuidkoreaan- se hoofdstad Seoul is het zater dag tot gevechten gekomen tussen de oproerpolitie en dui zenden betogers, nadat een de monstratie van de oppositie door de politie was verhinderd De politie maakte gebruik van traangas en verrichtte ruim tweeduizend arrestaties. De de monstratie was belegd door de Nieuwe Koreaanse Democrati sche Patij om de regering Chun Doo Hwan tot wijziging van de grondwet te dwingen. De oppo sitie heeft gedreigd de regering ten val te brengen, wanneer Chun Doo Hwan niet op hun Leden van parlementaire oppositie roepen anti-regeringsgezinde eisen ingaat. leuzen; zeker vijftig oppositieleden zouden zijn opgepakt. Sikhs doden 24 busreizigers CHANDIGARH Vier Sikh- terroristen hebben gisteren in de noordelijke Indiase deelstaat Punjab een autobus tot staan gebracht, de hindoes van de overige passagiers gescheiden en 24 hindoes met machinege weren en revolvers om het le ven gebracht. De politie sprak van de bloedigste terreurdaad in Punjab sinds het geweld tus sen Sikhs en hindoes in 1982 losbarstte. Premier Rajiv Gan dhi, wiens moeder Indira in 1984 door Sikhs werd ver moord, betitelde de slachtpartij als „een duivelse samenzwe ring tegen de eenheid en inte griteit van India". DE WERELDHANDEL GROEIT MET 3,5% GENEVE Het volume van de we reldhandel zal in 1986 met 3,5 procent groeien tegen drie procent in 1985, zo staat in een rapport van de GATT (de Algemene Overeenkomst inzake Ta rieven en Handel) over de ontwikke ling van de wereldhandel in 1985 en de eerste helft van 1986. De waarde van de wereldhandel steeg in 1985 met één procent. Dat de waardestijging on der de volumegroei lag kwam door de stijging van de dollarkoers. Dit jaar is de dollarkoers sterk gedaald, zodat de toeneming van de waarde van de we reldhandel duidelijk boven het niveau van de volumegroei zal liggen. In de eerste helft van 1986 nam de waarde met acht procent toe en het volume met drie procent. Duizenden brengen Croes laatste eer ORANJESTAD Naar schatting meer dan 10.000 Arubanen heb ben gisteren een laatste groet ge bracht aan hun overleden leider Betico Croes, die lag opgebaard op het Vrijheidsplein in Oranje stad. Lange rijen wachtenden stonden uren in de brandende zon om een laatste blik te werpen op de man die zoveel heeft bete kend voor Aruba. Na de af- scheidsceremoniën werd in de kerk van Santa Cruz een requi emmis opgedragen door de bis schop van de Antillen en Aruba, mgr. W.Ellis. Namens Nederland was onder anderen minister De Koning aanwezig. KRUIBEKE AAN SCHELDE BEDREIGT DOOR SPRINGTIJ KRUIBEKE In het Belgische Kruibeke zijn vijftig mensen van de organisatie Be scherming Bevolking druk in de weer met het vullen van 50.000 zandzakjes, die gebruikt worden om het dorp te beschermen tegen een springtij, dat morgen of overmorgen wordt verwacht. Vorige maand al had burgemeester Denert alarm geslagen, omdat hij ervan over tuigd is dat het Scheldewater zijn dorp zal overspoelen zodra de nieuwe stormvloedke ringen in de Nederlandse Oosterscheldedam worden gesloten. Het Noordzeewater zal zich dan volgens de burgemeester een weg banen door de Schelde. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De rol van de Amerikaanse ge heime dienst CIA is een van de eerste agendapun ten in het onderzoek dat de Senaatscommissie voor inlichtingenzaken van daag in Washington is ge start. Dat onderzoek richt zich vooral op de Nicara- gua-aspecten van de Ame rikaanse wapenleveranties aan Iran en op de betalin gen aan de Contra's in een periode dat het Congres uitdrukkelijk iedere Ame rikaanse steun aan het Ni caraguaanse verzet had verboden. De plaatsvervangend voorzit ter van de commissie, de De mocraat Patrick Leahy, heeft verklaard dat alle getuigen hun verklaringen onder ede moeten afleggen. De commis sie wil behalve de vorige week opgestapte nationale veilig heidsadviseur John Poindex- ter, ook zijn voorganger Ro bert McFarlane en zijn naaste medewerker luitenant-kolonel Oliver North horen. De laatste is gisteren door president Reagan aangeduid als „een na tionale held". De president zei dit in een interview met het Amerikaanse weekblad Time, waarin hij het optreden van zijn regering tegenover Iran opnieuw verdedigde. Hij weet de mislukking van het beleid aan de pers en prees luitenant kolonel Oliver North, het brein achter deze geheime operaties. Zijn tot nog toe alleen de kop pen gerold van North en Poin- dexter, ook de positie van chef-staf van het Witte Huis Donald Regan wankelt. De Republikeinse senator Larry Pressler, een van president Reagans meest fervente aan hangers, eiste dit weekeinde het ontslag van Regan, dié vol gens hem „het vleesgeworden voorbeeld is van de arrogantie van de macht". Pressler vond dat „als Regan al niet op de hoogte was (van de geheime wapenakkoorden), hij dat wel had moeten zijn". Regan heeft ontkend dat hij vóór afgelopen maandag iets wist van de Iraanse connectie. Gijzelaars Volgens de Washington Post heeft de toenmalige Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Alexander Haig Israël al in 1981 toestemming gegeven om militair materieel van Amerikaanse makelij Iran te leveren. Functionaris sen van de Amerikaanse fede rale politie FBI en het ministe rie van justitie vertrekken binnenkort naar Israël het ondervragen van Israëliërs die betrokken zijn geweest bij de geheime wapenleveranties aan Iran. In het Israëlische ra diobericht werd niet wanneer de Amerikaanse functionarissen hun onderzoek zullen beginnen. Volgens het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Amerikaanse regering Israël ook nog niet benaderd over het zenden van een FBI-team naar Israël. Het Griekse dagblad Dimokra- tikos Logos heeft dit weekein de geschreven dat geluidsban- van gesprekken die de Amerikaanse gezant Robert McFarlane in Teheran heeft gevoerd, aantonen dat de VS Iran voor ruim een miljard dollar aan wapentuig heeft ge leverd en twee miljoen dollar heeft betaald aan een groepe ring die in Libanon Ameri kaanse gijzelaars vasthoudt. Het artikel was gebaseerd op niet nader genoemde „be trouwbare bronnen". In Was hington is vooralsnog niet ge reageerd op het belicht. Volgens de Griekse krant bleek uit de bandopnamen dat de VS maar liefst 1,3 miljard dollar militair materieel aan Teheran hebben geleverd en afspraken hebben gemaakt voor verdere leveranties tot een totaalbedrag van vijf mil jard dollar. Iran heeft geëist dat de Verenigde Staten de wapenzendingen ook na de onthullingen zouden voortzet ten op straffe van openbaar making van de geluidsbanden, zo schreef Dimokratika Logos. Transactie De Amerikanen was te ver staan gegeven dat de wapens niet meer via Israël mochten worden verscheept, omdat dit teveel kritiek wekte in de Arabische wereld, maar dat voortaan Amerikaanse bases in West-Europa voor de ver zending moesten worden ge bruikt. aldus de Griekse krant. Volgens het Britse zondags blad Sunday Times gebeurde dit al. De levering van Ameri kaanse wapens aan Iran is door een gepensioneerde gene raal van de Amerikaanse luchtmacht geregeld vanaf een adres in Londen, aldus de krant, zich daarmee beroepend op een bron in Washington die nauw bij de transactie betrok ken was. De generaal in ruste was Richard Secord. Groot- Brittannië was gekozen omdat het land „gunstig ligt" voor een transactie waarbij de Ver enigde Staten, Iran en Israël betrokken waren, aldus het zondagsblad. Een andere Britse zondags krant, The Observer, berichtte dat de Israëlische wapenhan delaar Yaakov Nimrodi, die betrokken zou zijn geweest bij de eerste contacten tussen de VS en Iran. al sinds het begin van de oorlog tussen Iran en Irak. zes jaar geleden, Ameri kaanse wapens leverde aan Teheran. Israël heeft slechts toegegeven dat het sinds 1984 wapens aan Iran leverde. Bovendien zijn volgens de New York Times ook Saoedi- sche functionarissen betrok ken waren bij de wapenleve ranties. De Saoedi's zouden over de levering van wapens aan de Contra's hebben ge sproken met onder anderen Oliver North en Richard Se cord. Volgens de New York Times breidden de contacten zich uit en begonnen de VS en Saoedi-Arabië in 1985 overleg te voeren met Iran. Nos-banden Suriname uitgewist ST.-LAURENT De Franse overheid heeft gis- teren een cameraploeg van het Nos-Journaal gedwon- '*gen de tv-opnamen te wis- sen die zij had gemaakt 1 aan de grens van Frans- -Guyana met Suriname. De Nos had aan de oever van de Marowijne-rivier een interview gemaakt met de Surinaamse ex- fc-premier Chin a Sen. De 'reportage was bedoeld het journaal van gis teravond. De Fransen wil- fcien kennelijk niet de in- I» druk wekken dat zij ille- p gale, tegen buurland Suri- e, gerichte handelin gen toestaan. (Vervolg van voorpagina) ALBINA De Surinaam se ex-premier Chin a Sen is gistermorgen om zes uur met een korjaal ver trokken vanuit St. Lau rent du Maroni, een stadje in Frans Guyana, aan de grensrivier de Marowijne, tegenover de Surinaamse stad Albina. Eerst zou de delegatie zaterdag al ver trekken, maar toen duide lijk werd dat spionnen van Bouterse op de hoogte waren van de plannen, moest het vertrek worden uitgesteld. Er zijn ook ze ven aspirant-Jungle Com- mando's, mee naar Frans- -Guyana gereisd. Deze Nederlanders van Suri naamse afkomst hebben militaire ervaring en zijn door het Jungle Comman do opgeroepen om mee te komen vechten. Chin a Sen en de opstandelin genleiders praten vooral over een manier om de strijd te be slechten zonder al te veel bloedvergieten. De militaire vooruitzichten zijn er voor Brunswijk de laatste dagen niet beter op geworden. Bou terse heeft 300 tot 400 man troepen naar het bauxietstadje Moengo gestuurd. Ook het door de opstandelingen omsin gelde Albina kreeg verster king. Via de route over zee voerden schepen uit Paramari bo 70 soldaten voedselvoorraden a daten. Het leger heeft Moengo in handen lang niet alle hui zen zijn afgebrand, zoals eer der was gemeld. Met de pa trouilleboten beheerst het le ger hier ook de rivier de Ma rowijne. Er zijn nauwelijks korjalen op het water. In St. Laurent bevinden zich behalve duizenden vluchtelin gen ook veel mensen die con tact proberen te maken met het verzet. De ex-vice-premier Edgar Wijngaarde gebruikt zijn privé-kapitaal om de vluchtelingen van voedsel en medicamenten te voorzien. „Nederland zegt wel dat ze hulp stuurt, maar we moeten de eerste zending hier nog zien", zei hij gisteren bitter. De opstandelingen zijn veront waardigd over de in Neder land circulerende berichten als zou Michel van Rey het bevel over het Jungle Commando hebben overgenomen van Ronnie Brunswijk. Van Rey, oud-minister van defensie in Suriname, vervult niet meer dan een (voorname) adviseurs- rol, zeggen de opstandelingen. Dit wordt bevestigd door een Nederlandse avonturier, die een week in het Jungle Com mando heeft meegevochten en dit weekeinde in St. Laurent terugkeerde. Kritiek vakbondsleider op rebellie Brunswijk PARAMARIBO Fred Derby, voorzitter van de Surinaamse vakbond C-47, heeft gis teren scherpe kritiek geuit op de rebellie van Ronnie Brunswijk en het leger aangespoord deze „terreurdaden" krachtiger te bestrijden. Ook zei hij dat hij de arbeiders zal oproepen „de straat op te gaan" als het bewind van Bouterse zich niet houdt aan de belofte van democratisering. Volgens Derby is Brunswijk bezig met het vernietigen van de infrastruc tuur en het stichten van nieuwe verdeeld heid onder de bevolking, daarbij geholpen door huurlingen en ballingen uit Nederland. Als Brunswijk aan de macht zou komen, be tekent dat volgens Derby de „terugkeer van buitenlandse belangen en kapitalisme in Su- De Nederlander, die zegt geen huurling te zijn, heeft zich twee weken geleden op eigen houtje bij de opstandelingen gemeld. Hij is er na een week door van Rey weer uitgezet, naar zijn zeggen omdat van Rey hem niet vertrouwt. Vol gens deze Nederlander zijn ve len in het Jungle Commando ongelukkig met de komst van van Rey, veertien dagen gele den. Van Rey heeft uit Neder land ook nog een aantal vech tersbazen meegenomen. Bevel Maar het is volgens deze Ne derlander duidelijk dat Bruns wijk het bevel blijft voeren. „Hij is de enige naar wie allen luisteren". Deze Nederlander zei ook nog dat zich aan het front nog steeds tenminste twee Britse huurlingen bevin den. Dit is in tegenstelling met de mededelingen van de op standelingen zelf, die zeggen dat nu geen blanken meer meevechten. De Nederlander zei dat de Britten nodig zijn, omdat alleen zij van de buitge maakte dynamietstaven boob ytraps en bommen kunnen maken. MADRID Bij de verkiezingen voor i parlement hebben de socialisten voor het eerst de meeste stem men behaald. De vorming van een nieuwe regering in de roeri ge provincie zal echter nog de nodige problemen met zich mee brengen. De socialisten wonnen 18 van 75 zetels. De Baskische Nationalistische Partij (PNV), die zich tot gisteren de grootste mocht noemen, heeft nog maar 17 zetels. De verkiezingen waren de derde sinds Baskenland in 1980 enige mate van autonomie werd verleend. BONN Bonn en de Westduitse inlichtingendiensten zijn er niet van overtuigd dat Syrië betrokken is ge weest bij de terreurdaden van de „bende van de ge broeders Hindawi". Dit schrijft het Westduitse weekblad „Der Spiegel". Het blad vestigt de aandacht op de stelling dat er in deze zaak een „Israë lische connectie" is. Premier Chirac van Frankrijk heeft volgens het Amerikaanse blad „Washington Times" al eerder verklaard dat de Westduitse autoriteiten in die richting zouden denken. Der Spiegel citeert een geheim rapport van de geheime dienst BFV. De BFV twijfelt er aan dat Syrië betrokken is geweest bij de aanslag van maart op de Duits-Arabische Vereniging in West-Berlijn, waarbij negen gewonden vielen. Twee leden van de „bende-Hindawi", Ahmed Hasi en Farouk Salameh. werden vorige week tot veertien en dertien jaar ver oordeeld voor de aanslag op de vereniging. De rechtbank kwam tot de conclusie dat Syrische instellingen bij de aanslag waren betrokken, maar preciseerde dit niet. Bonn besloot daarop tot maatregelen. Het wees vier leden van de Syrische ambassade uit en het besloot zijn ambassadeur in Damascus niet te vervangen. Volgens het BFV-rapport werken de leiders van de Duits-Arabi sche Vereniging, de Jordaniër Assad Abd- el-Rahman Mourtada en de Westduitse ingezetene Saki Haliak. zelf voor de Syrische geheime dienst. Het is dus niet waarschijnlijk dat die geheime dienst betrokken is geweest bij de aanslag. Der Spiegel laat „deskundigen van het Midden-Oosten aan het woord die vermoeden dat Hasi en Salameh waarschijnlijk als dubbelagenten, werken voor de Israëlische geheime dienst. Volgens die deskundigen hebben de twee verdachten van de aanslag Syrië pas beschuldigd na in de gevangenis te zijn ver hoord door Britten. Die zouden hebben gedreigd hen uit te wij zen naar een Arabisch land als zij niet zouden praten. Daar zou den zij als Israëlische agenten het gevaar lopen gearresteerd te worden. ?MIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 110) „Hebb'n we nou alles?" vroeg Eelco Celkema, toen ze met de gehaalde spulletjes op Ie terugtocht waren. „Ik geloof van wel," intwoordde de smid „De toverstaf..., het hand- ioek..., zonnehoning..., manedauw..., een kolf..., ,.en pan..., een driepoot..., een pollepel..., een 'kaars..., en kikkerpoeder met slangevet..." LBah..." mompelde Eelco. „Geef mijn portie maar aan fikkie. Wat mot dat mens met al die ^viezigheid?" „Dat zullen we gauw genoeg ien," antwoordde smidje Verholen. „Kom, Eel- o. Ik duw met een boomtak de klapdeur een lindje open. Dan schuif jij die spullen tussen de ;ier door naar binnen." Zo gezegd, zo ge daan..., en even later stond Ouwe Sybil al te le zen in het grote toverboek. „Jammer...," zucht te ze na een poosje verslagen. „Het staat er niet in..." „Wat staat er niet in?" vroeg de smid onthutst. „Ik kan Kareltje hier niet naar toe toveren," legde de heks uit. „Het enige wat ik kan doen, is hem zijn bijzondere kracht weer ontnemen. Als-ie dan niet meer boksen of voet ballen of worstelen kan laten de Barrebeerders hem misschien los." „En dan moet'n wij ze ker maar zien hoe we dat kereltje hier krijg'n," mopperde Eelco. „Mooie boel." Maar een nog mooiere boel was de kookpartij van Ouwe Sybil. Ze brouwde een griezelig soepje, waar dikke stoomwolken van af zwalpten. Ze mum melde er allerlei onverstaanbare toverspreuken bij en af en toe was ze vrijwel onzichtbaar tus sen al de kwalijke dampen, die ze liet ont staan... (ADVERTENTIE) Nr. 1 getest TDK VHS 180 High Grade videoband. Speelduur 3 uur. Voor nóg betere, natuur getrouwe, mes- VROOMS DREESM ANN BEIROET Sji'itische troepen zijn dit weekeinde op getrokken voor de genadeslag aan het Palestijnse vluchtelingenkamp Chatilla, terwijl Palestijnse guerril lastrijders vanuit brandende schuilplaatsen wanhopig probeerden de opmars met handgranaten tot staan te brengen. Volgens de Libanese politie is het dodental tengevolge van de strijd rond de Palestijnse kampen sinds vorige week maandag opgelopen tot 254. Bijna duizend mensen raakten gewond. Ook in Beiroet zelf en rond de havenstad Sidon werd nog zwaar gevochten tussen de shi'itische Amal-militie en Palestijnse guerrillastrijders. Bij het zuidelijker gelegen vluchtelingenkamp Boürj-el-Barajneh woedde de strijd tus sen PLO en Amal eveneens voort. Daarbij zou volgens de Palestijnen ook gebruik zijn gemaakt van gifgassen. PLO-lei- der Yasser Arafat deed zaterdag een beroep op de'Verenigde Naties om de kampen te beschermen. In een verklaring riep hij de „publieke opinie" op om aan te dringen op bescher ming van de Palestijnse vluchtelingen door soldaten van de VN-vredesmacht in Libanon. (ADVERTENTIE) NU 60 Jaar en... 14 Miljoen ^ns.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5