Remonstranten akkoord met inzegening niet- huwelijkse relaties CcidócScMwant GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidoeSowaut BUIGEN OF BARSTEN IN ZUIDAFRIKAANSE NG-KERK kerk wereld Eerste kaars in S werelds grootste adventskrans ontstoken Aborigines ingenomen met pausboodschap Kamerleden over het onderwijsbeleid brieuen /lezers MAANDAG 1 DECEMBER 1986 PAGINA 2 JOHANNESBURG In een uiterste poging een breuk in de (voornaamste, blanke) Nederduitse Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika te voorkomen, heeft de kerkleiding het afgelopen weekeinde spoedbijeenkomsten gehouden om de toenemende druk van de rechtervleugel in de Kerk te bespreken, alsook de kerkleden voor te lichten over de synodebesluiten aangaande het in principe beëindigen van Apartheid in de NG-Kerk. De verontrusten daarentegen hielden eigen bijeenkomsten waarin felle kritiek werd geuit op de synodebesluiten, zoals de open stelling van het lidmaatschap voor alle rassen en de gedeeltelij ke veroordeling van „negatieve aspecten van Apartheid". Dit heeft zoveel kwaad bloed gezet dat de kerkleiding zich ge dwongen heeft gezien een hartig woordje te spreken met de leden, die zich als leidslieden van de „beswaardes" hebben ont popt. De bezwaarden eisen het bijeenroepen van een buitengewone synode van de NG-Kerk om de te liberaal bevonden beslissin gen terug te draaien, maar het lijkt weinig waarschijnlijk dat de kerkleiding hieraan voet zal geven. De voorzitter van de NG-Kerk, prof. Johan Heyns, heeft kort en goed laten weten er niet over te piekeren aan deze eis te voldoen. De bezwaar den hebben intussen laten doorschemeren dat dan de stichting van een nieuwe „Afrikaner-Kerk waarin Afrikaners een ge lukkig geestelijk tehuis zullen vinden" onvermijdelijk is ge worden. In de Skilpadsaal van Pretoria, waarin de uiterst rechtse Afri kaner Weerstandbeweging werd geboren, werd vrijdagavond een door 1.500 tot 2.000 mensen bijgewoonde bijeenkomst ge houden onder leiding van prof. Willie Lubbe. Daar is besloten dat de bezwaarden al vast een eigen organisatie zullen vormen, kantoor houdend in Pretoria. De geschiedenis is een wijze goeroe. MGR. GUSEN: Katholieken zijn spoor bijster inzake ethiek ROERMOND Hoewel de Rooms-Katholieke Kerk nog pas kort geleden in het Tweede Vaticaans Concilie de weg heeft gewezen tot een waarheidsgetrouw verstaan van wat God aan ieder mens voorhoudt, lijkt het erop dat heel wat christenen, ook rooms-katholieken, het spoor bijster zijn inzake ethische vraagstukken. Dit schrijft de bisschop van Roermond, mgr. J. Gijsen in zijn adventsbrief, getiteld „Het is de waarheid die vrij maakt. Pleidooi voor een christelijke ethiek." Heel gemakkelijk wordt ge daan alsof de Kerk in dit op zicht geen of slechts een rich- tingwijzende leer verkondigt. Uitspraken van concilies, pausen en bisschoppen wor den als „tijdgebonden", „per soonlijk" of „niet passend in de situatie" terzijde gescho ven. En als dat al niet ge beurt, dan wordt veronder steld dat deze uitspraken niet voor alle gevallen gelden om dat iedere omstandigheid haar eigen gewetensbeslis sing vraagt, die dan kenne lijk kan afwijken van wat het leergezag heeft vastge steld. Hij stelt zich onder meer de vraag waarom het begeerde geluk voor velen uitblijft. Juist daar waar de voorwaar den ertoe het meest vervuld lijken in de westerse we reld openbaren zich meer en meer onvoldaanheid, leeg te, onbehagen en onzeker heid. Bisschop Gijsen wijt dit, in navolging van paus Johan nes Paulus 2, aan het streven naar onbegrensde vrijheid en absolute gelijkstelling van al len. Het autonome geweten van de mens is de instantie geworden die zijn handelen bepaalt. Homofielen richten zich tot bisschoppen UTRECHT Honderd-en- een van de honderdzestig ho mofiele mannen en vrouwen, bijeen op een studiedag van de landelijke werkgroep „Geloof en Levensbeschou wing" van de Nederlandse vereniging tot integratie van homoseksualiteit COC, heb ben zaterdag een brief onder tekend, gericht aan de Ne derlandse bisschoppen naar aanleiding van de jongste pu- blikatie van de congregatie voor de Geloofsleer uit Rome, waarin het praktise ren van homoseksualiteit „een zware zonde" wordt ge noemd. maar overigens dicri- minatie wegens seksuele geaardheid wordt afgewezen. De briefschrijvers verzoeken de bisschoppen zich „op on dubbelzinnige wijze" te dis tantiëren van de „morele verdachtmaking en veroor deling van homoseksuele mensen". De opstellers me nen in de brief van de con gregatie een „zorgwekkend gebrek aan pastoraat" te kunnen constateren. Karolingisch evangelieboek voor verval behoed ESSEN Een uit de achtste eeuw stammende Karolingi sche Evangeliarium uit de kerkschat van de dom van Essen in Noordrijn-Westfa- len, is volgens deskundigen met een voor het eerst toege paste methode voor verval behoed. Het vermoedelijk uit het westen van Frankrijk af komstige boek was volgens conservator Alfred Poth- mann in 1956 verkeerd ge restaureerd. De in angelsak- sische stijl vervaardigde ver luchtingen waren beplakt met een voor het perkament schadelijke kunststoffolie. De uit Oostenrijk afkomstige professor Otto Wachter res taureerde het kostbare evan gelieboek waarin hij de folie oploste, de 188 bladzijden rei nigde van kleefstofresten en een nieuwe binnenband maakte. In de jaren vijftig heeft men geprobeerd veel oude geschriften met folie te conserveren. ROTTERDAM Binnen de remonstrantse broe derschap kunnen niet-ge- huwden en homosexue- len met ingang van 1 ja nuari 1988 hun relatie kerkelijk laten inzege nen. Een voorstel hiertoe van de commissie tot de zaken (dagelijks bestuur) werd zaterdag in Rotter dam met een ruime meerderheid van 83 te gen acht stemmen en vier onthoudingen aangeno men door de algemene vergadering van het be stuur van de broeder schap. De remonstrantse broeder schap is een van de eerste kerkgenootschappen in Euro pa die tot inzegening van niet-huwelijkse relaties over gaat. Er zijn ongeveer 10.000 remonstranten in Nederland, verdeeld over 45 gemeenten. Mede gezien maatschappelijke ontwikkelingen mag het bur gerlijk huwelijk niet meer als enige relatievorm worden er kend, zo vinden de remon stranten. Het begrip huwelijk in de kerkorde is nu dan ook vervangen door het veel rui mere „levensverbintenis". Voorwaarde is wel dat het gaat om een relatie tussen twee meerderjarige personen. De commissie tot de zaken kwam tot haar voorstel omdat zij meent dat „mensen onge acht hun levensstaat of sexue- le voorkeur volwaardig deel moeten kunnen nemen aan het kerkelijk leven. Samenle vingsvormen die in geweten zijn aangegaan verdienen op gelijke wijze te worden be handeld", zo meent ze. De commissie benadrukt dat de erkenning van niet-huwelijk se relaties geen devaluatie be tekent van het traditionele huwelijk. De godsdienstige betekenis van een levensver bintenis ligt in „de intentie waarmee de betrokkenen hun leven in liefde delen". DSHUTING: Hervormden gaan niet met Remonstran ten mee DEN HAAG De Nederlandse Hervormde Kerk zal er niet toe besluiten mensen hun niet-huwelijkse relatie kerkelijk kunnen laten inzegenen, omdat deze niet gelijkwaardig zijn aan het huwelijk. De eenheid tussen Christus en de gemeente wordt gezien als een éenhèid die verwijst naar de huwelijks relatie. Dit zei de voorzitter van de hervormde synode, ds. H. Huting, gisteren in een reactie op het besluit van de Remon strantse Broederschap. De voorzitter van de gereformeerde synode, dr. H. J. Kou- wenhoven, sprak zijn waardering uit voor de moed van de. Remonstrantse Broederschap. Hij bleek er echter moeite mee te hebben dat de Remonstranten ook de relaties willen inze genen van mensen wier eigen kerkgenootschap daartoe niet bereid is. Kouwenhoven begrijpt niet waarom „er toch een soort legalisering tot stand moet worden gebracht", als de ei gen Kerk een niet-huwelijkse relatie niet wil inzegenen. Wat willen de Remonstranten nu precies? Is het toch een soort sa cramenteel ritueel, zo vroeg Kouwenhoven zich af. Johan Bodegraven (rechts) ontstak zaterdag de eerste kaars van de reuze-adventskrans. Samen met commandant Schurink van het Leger des Heils houdt hij een mini-krans vast. DEVENTER Op de Brink in Deventer is za terdagmiddag de eerste elektrische kaars ontsto ken van de grootste ad ventskrans die ooit ter wereld is gemaakt. De kaars heeft een doorsnee van maar liefst 17,30 me ter en weegt 3,5 ton. Een staalconstructie van 13,40 meter hoog draagt de enorme krans. In de nacht van vrijdag op za terdag is deze met be hulp van onder andere de Deventer brandweer geplaatst. De krans is zaterdag symbo lisch aangeboden aan het Le ger des Heils, ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van deze organisatie in 1987. Kolonel R. Schurink, com mandant van het Leger des Heils, prees het initiatief van Deventer en lanceerde het idee de krans de komende ja ren steeds in een andere hoofdstad van een Europees land op te hangen. Volgend jaar zou dat Londen moeten zijn. Het plan voor de enorme ad ventskrans was afkomstig van de Deventer bloemsier- kunstenaar G. Alberts. Hij maakte een bouwbedrijf uit de IJsselstad zo enthousiast voor zijn plan dat deze firma een constructie van staal en' beton maakte om de kolossa le krans te torsen. Ook kwam er financiële hulp van het bedrijfsleven voor het plaat sen van de vier elektrische kaarsen op de krans. De kaarsen zijn vier meter hoog. Voor de sponsoring van an dere kosten bleek eveneens voldoende interesse. PERTH/ADELAIDE Leiders van de oorspronkelijke be woners van Australië, de Aborigines, hebben zich zondag in genomen getoond met de woorden, die paus Johannes Paulus II bij zijn bezoek aan hun rechten en belangen heeft gewijd. De paus heeft vandaag nog een kort bezoek gebracht aan de Seychellen, na zijn reis gisteren in Australië met een bezoek aan Perth te hebben afgesloten. Tegen middernacht wordt hij in Rome terugverwacht. De directeur van de „Aboriginal Land Council", Pat Dobson, ziet daarin een uitdaging aan de Australische regering de landrechten en de eigen cultuur van de oorspronkelijke be woners te erkennen. De paus had zaterdag in Alice Springs in het hart van Austra lië, 's lands oorspronkelijke bewoners opgeroepen een grotere mate van zelfbewustzijn aan de dag te leggen bij het bepleiten van hun belangen. Zij hóeven hun traditionele cultuur niet te verloochenen als zij christen worden of meer in het algemeen geacht willen worden in de samenleving, zei hij. De afgelopen jaren is hun rond elf procent van het land te ruggegeven maar vooral grootgrondbezitters keren zich tegen teruggave van nog meer land. De teruggave van de grond van hun voorvaderen aan de Aborigines is een omstreden kwestie in Australië, waar een groot deel van het blanke esta blishment en invloedrijke mijnbelangen tegen erkenning van de traditionele rechten van de oorspronkelijke bewoners zijn. Die grond bevat veelal waardevolle mineraallagen. De afgelo pen jaren is hun rond elf procent van het land teruggegeven maar vooral grootgrondbezitters keren zich tegen teruggave van nog meer land. Van de 300.000 van tweehonderd jaar ge leden, zijn er nog ongeveer 160.000 over. Zij hebben het veelal door ziekten en drank moeten afleggen. Paus Johannes Paulus II liep in grote hitte tussen de in een park bijeengekomen Aborigines door en bekeek dans- en mu ziekuitvoeringen van de uitbundig geschminkte Australische negers, zo'n tienduizend in aantal. Inspannend Zaterdag had de paus ook de meest inspannende dag van zijn bezoek. Hoewel de paus al vroeg uit de veren was geweest in Melbourne, het tropische Darwin aan de noordkust en het hete Alice Springs in het centrale deel van Australië had be zocht, verscheen hij toch nog om 11 uur 's avonds plaatselijke tijd in Adelaide op het balkon van het stadhuis om de toege stroomde menigte toe te spreken. Hij had op een dag zeven duizend kilometer afgelegd. Met een preek over de rooms-katholieke moraalleer inzake huwelijk, gezin en seksualiteit in Perth in het westen sloot de paus gisteren zijn reis door Australië af. Ten overstaan van een voornamelijk uit boeren en landarbeiders bestaande scha re gelovigen legde de paus er sterk de nadruk op, dat er een nieuwe economische wereldorde moet komen om te verzeke ren, dat het geproduceerde voedsel niet slechts bij de rijken terecht komt doch eerlijk wordt verdeeld. In Perth stond hij ook uitvoerig stil bij het onvervreemdbaar recht van elk ou derpaar, te beslissen over het aantal kinderen dat zij kunnen grootbrengen. Naar hij verklaarde is echte liefde tussen man en vrouw altijd een liefde die zich haar verantwoordelijkheid bewust is. Vorige week begon in de Tweede Kamer de behande ling van de onderwijsbegro ting 1987. Zo'n zitting begint altijd met het uitspreken van een aantal speeches door de onderwiisspecialisten van de verschillende fracties. In dit artikel worden die verhalen nader bekeken, waarbij enke le essentiële punten er uit worden gereleveerd. Namens de VVD sprak de heer J. Franssen. Hij was de enige die het feit verdedigde dat er op onderwijs één mil jard zal worden bezuinigd. Franssen is niet een man veel nuance, vandaar dat hij kre ten slaakte als: „De tijd van het aardgassocialisme is defi nitief voorbij". Wat het algemene onderwijs beleid betreft,, wijdde hj wel enkele gloedvolle woorden aan moeilijke situaties in school, gezin of maatschappij maar van een echte brede vi sie op de toekomst van het onderwijs was bij hem geen sprake. De onderwijs-filosofie van de VVD is eigenlijk heel simpel. Er moet efficiënter worden gewerkt in het onderwijs, de kwaliteit ervan moet worden verbeterd, er moet meer di rect voor een beroep (vooral in de techniek) worden opge leid. Onder kwaliteit verstaat men dan vooral het niveau van de kennis. Onder be roepsvoorbereiding vooral de voorbereiding van wat men met hoofd en handen moet doen. Dat het onderwijs ook nog heel belangrijke andere facetten heeft, die te maken hebben met de „hele mens", dat het vooral om de méns in zijn beroep gaat, kwam niet ter sprake. De zogeheten hoogbegaafde leerling kreeg wel aandacht, de zwakke niet. De heer Franssen pleitte dui delijk voor het voortbestaan van het huidige mavo en lbo, ook als de nieuwe wet op de basisvorming van kracht wordt. Ook liet hij weer een aantal (enigszins verborgen) kritische geluiden horen over de huidige verzuiling van het onderwijs. Als het er op aan komt, is de VVD waarschijn lijk de meest uitgesproken be langenbehartiger van het openbaar onderwijs in ons parlement. PvdA Het verhaal van PvdA- woordvoerder Jacques Walla ge bevatte (uiteraard) het no dige vuurwerk in de aanval len op het bezuinigingsbeleid van de regering. Daarbij wa ren weinig alternatieven te horen. Dit Kamerlid laat temidden van de meestal nogal tech nisch getinte verhalen, in zijn woordkeus af en toe een pitti ge, bloemrijke en kernachtige eenvoud zien. Zo vergeleek hij de soepelheid van Deet- man met die van een brand- kastdeur en ook sprak hij van „een coalitie die met zijn rug naar het onderwijs staat". Tijdens het eerste kabinet- Lubbers verdedigde Wallage het beleid van Deetman nog wel eens. Dat is nu afgelopen. Hij verklaarde: „In het ge vecht tussen Deetman 1 en Deetman 2 heeft de breker het gewonnen van de bouwer. Deetman versus Deetman: het onderwijs is de verliezer". Het verhaal van Wallage ver toonde meer visie dan dat van Franssen, maar toch kwam ook hij niet veel verder dan een aantal enigszins uitge werkte suggesties. Wallage sprak ook vrij uitvoerig over de kosten van de verzuiling. Hij pleitte voor enige schaal vergroting in het basisonder wijs. Daarbij hoorde je hem minder over prioriteit voor het openbaar onderwijs. Hij Eleitte meer voor samenwer- ing tussen openbaar en bij zonder onderwijs. Hoe zou dat kunnen? Daar liet hij zich niet over uit. Hij sprak verder ook over een meer flexibele besturing van het onderwijs. En dan bedoel de hij niet alleen grotere zelf standigheid voor de scholen, maar ook een doelmatiger uit oefenen van de overheid staak. Daarbij is hij een voor stander van meer decentrali satie met name richting ge meente. Van de regen in de drup, naar mijn mening. De bureaucratie zal er zeker niet minder door worden. Boven dien krijgt de gemeente nog duidelijker dan nu twee pet ten: die van het bevoegd ge zag van het openbaar onder wijs en die van de hoeder van het algemeen onderwijsbe- lang. En die twee petten weet menig PvdA-gemeentebe- stuurder slecht te scheiden. CDA Voor het CDA sprak de heer A.J. Hermes. Hij begon met een plaagstoot in de richting van de bewindslieden. „Eén ding is zeker, ze hoeven zich kennelijk niet in te werken. Dat betekende dan ook een fikse start. Misschien iets te schielijk. Plannen hadden ook op de derde dinsdag in sep tember kunnen worden uitge bracht". De CDA-Kamerleden voelden zich deze zomer nogal over rompeld door de vroegtijdige ?kendmaking van de bezui- gingsplannen van minister Deetman. Hermes verdedigde de eén miljard bezuiniging aller minst. Hij schikte zich er in tegen wil en dank. Maar hij voegde er veelbetekenend aan toe: „Echter één miljard is af gesproken en geen cent meer". Hermes is niet een man voor brede beleidsmatige betogen. Hij houdt liever een helder technisch verhaal waarbij hij de puntjes nauwkeurig op de i zet. Daarbij let hij er steeds zorgvuldig op dat de overheid haar bevoegdheden ten aan zien van het bijzonder onder wijs niet te buiten gaat. Evenals Franssen wil ook hij het huidige lbo- en mavo-di ploma in stand houden bij de aanstaande wet op de basis vorming. De tweede CDA-spreker was de heer W. van der Camp. Ook hij hield een vrij strak, zakelijk verhaal met wel een duidelijk beleidsmatig uit gangspunt: dat de aandacht zich bij het beleid niet te een zijdig moet richten op het be roepsmatig functioneren van de leerling. Van der Camp toonde zich nogal ongerust over de aange kondigde operatie „sector- scholenvorming en vernieu wing in het mbo". Mijns in ziens terecht. Laat het CDA goed op z'n qui vive zijn, want zoals het er nu uitziet houdt deze operatie een aantal dui delijke bedreigingen in voor een evenwichtige onderwijs kundige vormgeving en sprei ding van dat middelbare be roepsonderwijs". Reagan en Salt-II Na een korte vakantie in het verre Westen is president Reagan dit weekeinde bij zijn terugkeer in Washington on middellijk. weer geconfronteerd met de nog steeds groeiende opwinding over de Amerikaanse wapenleveranties aan Iran en de financiële hulp aan de Contra's in Nicaragua. Maar dat niet alleen. In Amerikaanse politieke kringen heerst ook een niet geringe verontwaardiging over de beslissing die de pre sident eind vorige week heeft genomen het nooit geratifi ceerde maar wel steeds gerespecteerde Salt-II akkoord tus sen Amerika en Rusland te doorbreken. Er is hem al te ver staan gegeven dat het nieuwe Congres, dat volgende maand met een Democratische meerderheid bijeenkomt, hem zal dwingen op zijn beslissing terug te komen. ElND vorige week heeft de VS een dreigement uitgevoerd, dat in mei al werd geuit. Met het in gebruik nemen van de 131e B-52 bommenwerper, uitgerust met kruisraketten die tijdens de vlucht kunnen worden gelanceerd, doorbrak de VS het Salt-akkoord. De overeenkomst, waartoe Carter en Brezjnev in 1979 besloten, was bedoeld om het aantal strate gische kernwapens te beperken. Als de VS zich aan Salt-II hadden willen houden, had eind vorige week één van de in middels sterk verouderde Poseidon-onderzeeërs, die ook met kernraketten zijn uitgerust, uit de vaart genomen moeten worden. ReAGAN heeft dat bewust achterwege gelaten en hij kon dat doen zonder de instemming van het Congres, omdat de Amerikaanse volksvertegenwoordiging het verdrag nooit heeft bekrachtigd. Zijn voorganger Carter heeft de verdrag tekst indertijd niet aan het Congres voorgelegd, omdat korte tijd na zijn afspraak met Brezjnev de Russen Afghanistan binnenvielen. Het curieuze van Salt-II was echter, dat zowel de VS als de Sovjet-Unie zich in de afgelopen jaren wel aan het verdrag hebben gehouden, voor zover dat althans viel te controleren. Dat heeft overigens niet verhinderd dat de beide super machten elkaar over en weer regelmatig hebben beschuldigd in strijd met het verdrag te handelen. De toornige taal, waar mee Gorbatsjov op de Amerikaanse beslissing heeft gerea geerd, was in elk geval gebaseerd op feiten. Washington heeft het in gebruik nemen van de 131e B-52 bommenwer per zonder dat een Poseidon-onderzeeër uit de vaart werd genomen, immers bepaald niet onder stoelen of banken ge stoken. VERSCHEIDENE NAVO-bondgenoten hebben in de afgei lopen maanden getracht de VS te overtuigen van het bejang zich aan Salt-II te blijven houden. Voor het streven naar wa penbeheersing is het betreurenswaardig dat die pleidooien geen resultaat hebben gehad. Op het eerste gezicht moet de inmiddels in Washington opgestoken verontwaardiging ook president Reagan slecht uitkomen, te meer nu zijn geloof waardigheid door de affaire rond de wapenleveranties aan Iran vrijwel onherstelbaar is beschadigd. Tenzij Reagan met zijn wonderlijk talent om persoonlijke crises te bezweren, in zijn omstreden beslissing juist een mogelijkheid ziet op het thuisfront zijn imago als onverzettelijk tegenstander van Moskou nog wat op te poetsen. Af en toe zon DE BILT (KNMI) Het ho- gedrukgebied boven Midden- Europa heeft zich wat zuidelij ker genesteld, waardoor een depressiebaan, die via Schot land naar zuid-Scandinavië loopt, wat dichterbij komt. Dit is te merken aan iets meer wind, wat meer bewolking en in het noorden van het land mogelijk iets regen. De tempe raturen in de nacht komen niet meer beneden nul graden. Morgen wordt de temperatuur ongeveer 7 graden. De zuid westelijke wind, die eerst vrij krachtig is, neemt af tot matig, alleen aan de kust blijft nog een vrij krachtige wind staan. De komende dagen is geen koud weer meer te verwach ten. Vorst in de nacht kan nauwelijks voorkomen en door het aanwezig zijn van betrek kelijk veel wind zijn de mist- kansen ook klein. Overdag wordt de temperatuur onge veer 8 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinavië: wisselend bewolkt en droog, woensdag zwaar bewolkt en van het westen uit regen, 's nachts in het binnenland lichte vorst, middagtemperatuur rond 6 graden. Britse Eilanden, Ierland: wol kenvelden en in Schotland en Ierland af en toe regen. Mid dagtemperatuur 8 tot 13 gra den. Benelux: wolkenvelden af en toe zon. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Duitsland: in het noorden mo gelijk wat regen, elders droog en af en toe zon. In de nacht en ochtend in het zuiden en midden lichte vorst. Middag temperatuur ongeveer 6 gra den. Frankrijk-, in de nacht en och tend plaatselijk mist en in het noordoosten lichte vorst. Ove rigens perioden met zon. Mid dagtemperatuur van 8 graden in het noordoosten tot 14 aan de rivièra. Alpengebied: in de dalen mist, elders perioden met zon. In de nacht lichte vorst. Middagtem peratuur ongeveer 5 graden. Nulgradengrens op 1500 tot 2000 meter. Portugal, Spanje: zonnig. Mid dagtemperatuur 14 tot 18 gra den. Italië, Joegoslavische kust. zonnig, in de Po-vlakte mist. Middagtemperatuur 11 tot 16 graden, in de Po-vlakte kou- iot regen 1 -1 Frankfort ijzel Genève zw.be' Helsinki onbeu Innsbruck onbeu Klagenfurt zw.be^ 17 10 01 mbew. 16 1 Brieven graag kon en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten. Aan tafel In de rubriek Aan Tafel, die ii dagelijks plaatst, geeft ene Je anne doorgaans saaie receptep die uit lang vervlogen tijdep dateren zoals stoofpotten mqt. bruine bonen, bitterkoekjesvl" en dergelijke. Graag zou i] zien dat er wat meer fantasie volle en uitdagende recepten in uw krant werden gepublf-j ceerd. Ik ben nu min of meeV aangewezen op de dames- en' vakbladen als ik eens iets ge zelligs op tafel wil brengen.1 Als het niet mogelijk is er ver-f andering in te brengen, kunt u; mijn inziens uw lezers net zo goed aanraden een heel simpel!' kookboek aan te schaffen. Mevr.J.A. van Noort, LEIDERDORP. Geen krant ontvangen Bel tusseii 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-[ 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2