Shultz ongeschonden uit Iraanse affaire U houdt a Franse studenten weer op barricaden Geen EG-akkoord over bestrijding zure regen li iPoindexter en Northspecialisten in geheime operaties [inister Bukman geeft mriname noodhulp Doden bij aanval op booreiland 'BUITENLAND CeidseSouocmt WOENSDAG 26 NOVEMBER 1986 PAGINA 7 kit wint prijs: een agje Concorde >NDEN De 45-jarige Britse in- Richard Thorne heeft giste- - zichzelf en 99 vrienden een 'ewone prijs gewonnen: vrij ge- oor een dag van een Concor- British Airways, die de prijs- raag had uitgeschreven. Thorne ag gaan waarheen hij wil als het aar binnen drie uur vliegen van J onden is. „Hij zou een picnic in de 5 had uw van de pyramiden kunnen 1 )uden meldde de luchtvaartmaat- happij. „Of in het zuiden van rankrijk of misschien Marokko e ingenieur had gewonnen door de 2 tsitie van een Concorde op een ze er ogenblik van een transatlanti- 2 he vlucht correct aan te geven, iet was 99 procent geluk", zei hij. GENERAAL ROGERS VOLGENDJAAR WEG BIJ NAVO WASHINGTON De Amerikaanse generaal Bernard Rogers is van plan zich volgend jaar terug te trekken als opperbevelhebber van de Navo in Europa. Een van de kanshebbers voor zijn opvolging is het hoofd van het Amerikaanse Zuidelijke Com mando in Panama, generaal John Galvin. Dit is gisteren vernomen van functionarissen van het ministerie van defensie in Washington. Het is niet duidelijk of Rogers gevraagd is op te stappen na het conflicht tussen het Witte Huis en de militaire top van de Amerikaanse strijdkrachten en de Navo over de problematiek van de wapenbeheersing. VN dringen aan op overleg Britten over Falklands NEW YORK De Algemene Vergadering van de Vere nigde Naties heeft gisteren met 116 stemmen voor en 4 te gen een resolutie aangenomen waarin er bij de Britse rege ring op wordt aangedrongen onderhandelingen met Argen tinië te beginnen over de toekomst van de Falkland Eilan den. De resolutie is weliswaar niet bindend, maar betekent toch een klap voor Groot-Brittannië: de Britten hebben al tijd geweigerd de souvereiniteitskwestie van de Falklands te bespreken. Argentinië pleegde in april 1982 een invasie op de eilanden, waarbij Buenos Aires zich beriep op al 150 jaar oude beweerde soevereiniteitsrechten; de Falkland Ei landen worden in Argentinië de Malvinas genoemd. Een Britse strijdmacht dwong de Argentijnen echter tot overga ve. Sindsdien stelt de Britse regering zich op het standpunt dat de 1.800 eilandbewoners, die merendeels van Britse af komst zijn, zelf mogen bepalen tot welke staat ze willen be horen. Volgens Londen willen de Falklanders Brits blijven. GORBATSJOV GROOTS ONTHAALD IN INDIA NEW DELHI De Russische partijleider Gor- batsjov heeft vandaag een bezoek gebracht aan de Indiase president Zail Singh en vervolgens zijn besprekingen met premier Gandhi voortgezet. Onderwerp van gesprek zijn de economische sa menwerking tussen de twee landen en de ontwa- peningsproblematiek. Gistermiddag spraken de twee ook al drie uur met elkaar. De partijleider en zijn vrouw Raisa waren enkele uren eerder met groot eerbetoon ingehaald op het vliegveld. Honderdduizenden Indiërs waren met kleurig versierde olifanten en kamelen uitgelopen om het echtpaar te verwelkomen. De veiligheidsmaatre gelen waren eveneens groot: vijfduizend Indiase soldaten en tweehonderd Russisiche veiligheids agenten. Voor het vervoer had Gorbatsjov zelf acht kogelvrije auto's meegenomen. Een groep Afghaanse ballingen die in het centrum van New Delhi demonsteerden, werd opgepakt. Protesten tegen bezoek Herzog aan Duitsland TEL AVIV Nauwelijks terugge keerd van een omstreden bezoek aan het Verre Oosten heeft de Israëli sche president Chaim Herzog op nieuw voor onrust gezorgd door aan te kondigen dat hij in april een offi cieel bezoek aan de Bondsrepubliek zal brengen. Het zal voor het eerst zijn dat een Israëlische president naar West-Duitsland gaat sinds beide landen in 1965 diplomatieke betrek kingen aanknoopten. De president zal onder meer het voormalige ver nietigingskamp Bergen-Belsen be zoeken. Overlevenden van de holo caust hebben inmiddels fel tegen het bezoek geprotesteerd. Nieuwe bewijs tegen Waldheim WASHINGTON Volgens een document dat het Nationaal Joods Congres in de VS giste ren openbaar heeft gemaakt, heeft de Oostenrijkse president Waldheim in 1944 opdracht ge geven tot een vergeldingsactie tegen Griekse partizanen. Dat zou betekenen dat Waldheim valse informatie heeft gegeven over zijn verblijfplaats in begin september 1944. Waldheim heeft verklaard dat hij in 1944 ruim een maand op huwelijks reis was en pas halverwege sep tember terugkeerde naar Grie kenland. WASHINGTON De Overigens heeft Reagan laten •man die bij alle schanda- weten zijn politiek ten opzich ten rond het Witte Huis te van Iran „geer, nrtislukk.ng n ie achten. Een politiek excuus Volkomen vrij uit lijkt te voor Zljn doen laten zit er ^aan. is minister van bui- dan 00k niet in. Als voorlopige gienlandse zaken, George opvolger van de vertrokken B>hultz. Diens beweringen Poindexter heeft Reagan Al- Hat hij pas op een laat tijd- ton Keel (43) aangesteld. Keel Xp op de hoogte werd ge- ^pracht van de wapenleve- ajs preSident in 1981, na ach- iranties aan Iran, werden tereenvolgens Richard Allen, fcloor minister van justitie William Clark, Robert McFar- bevestigd. Bijna lane en Poindexter. nisterie van buitenlandse ^Tikaanse'Congres nog d£ teaken daarom verklaren, per jn de Iraanse affaire zal pat het totale Amerikaan- duiken. Met name zal otider- ;e buitenlandse beleid zocht worden of en wanneer veer onder leiding staat president Reagan iets heeft ge- stemming: de Nicaraguaanse het State Department. SJS™ vraag blijft immers hoe het mogelijk is geweest dat een re latief onbetekende figuur als luitenant-kolonel North op zijn eentje Amerikaanse bui tenlandse politiek heeft zitten voeren. In Washington wordt gezegd dat North de vrije hand zou zijn gelaten onder het mot to: „Doe maar wat je niet laten kunt, Oliver, zolang wij maar niet weten wat je uitspookt". Zo zou het dan gebeurd zijn dat voor de wapenleveranties veel meer werd betaald dan de twaalf miljoen miljoen dollar, die via Israël en de CIA in de kas van het Amerikaans mi nisterie van defensie belandde. Voor het overige geld bestond vastgelegde be- zeggen ot North strafrechtelijk zal worden vervolgd. Nader onderzoek zal moeten uitwij zen of er strafbare feiten zijn begaan, zo zei hij. Reagan zei eerder dat Poindexter. een of ficier in actieve dienst, zijn marinetaken weer zal oppak ken. Over wat er met North gaat gebeuren zei hij geen woord. Congresleden zijn er van overtuigd dat de wet wèl is overtreden. Poindexter en North zullen dan ook voor speciale onderzoekscommissies moeten verschijnen. De nieuwe leicfer van de De mocratische meerderheid in de Senaat, Robert Byrd, sprak van „schokkende onthullin gen". „De president is buiten gewoon slecht geadviseerd, waardoor zijn geloofwaardig heid nog meer is aangetast". Andere Congresleden en des kundigen lieten zich in soort gelijke bewoordingen uit en zeiden dat nog meer .Witte- -Huisfunctionarissen moeten worden ontslagen om de presi dent de kans op „een nieuwe start" te geven. Israël heeft gisteren de rol bij de wapenleveranties toegege ven. Een en ander gebeurde echter op verzoek van de VS, aldus een regerinsgwoordvoer- der in Jeruzalem, die zei dat over de betalingen aan de Contra's in Israël niets bekend was. Overigens hebben verte genwoordigers van de Contra's verklaard dat zij nooit het geld afkomstig van de wapenleve ringen aan Iran hebben ont vangen. 30EN HAAG Vice-admiraal John Poindexter en zijn rech terhand luitenant-kolonel Oli- Noth, die beiden zijn ge nvallen over de geheime wa- pepleveranties aan Iran, ^werkten in de beslotenheid de kelder van het Witte "Huis aan geheime operaties. I Daarbij hielden zij er niet van i»op de vingers te worden geke- 1°i ken. Tegen de media koester- den zij een diep wantrouwen. 2 Poindexter toen hij op 4 «jdecember vorig jaar werd be- 22 noemde tot zijn adviseur voor j3 de nationale veiligheid, was hij 5(voor velen een onbekende 27 werd afgelopen augustus ge- noemd als de architect van het 12 plan om via een „desinforma- 6 tiecampagne" de Libische lei der Khadaffy de stuipen op het lijf te jagen. Het incident betekende een klap voor de geloofwaardigheid van het Witte Huis. Later verweet hij de media dat zij de wapenleve ranties aan Iran hadden ont maskerd. Op het ideologische vlak profi- Poindexter zich als een prag matische havik. Hij was een fervent voorstander van het gebruik van militair geweld als instrument van de diplo matie. Zo organiseerde hij in oktober vorig jaar de operatie, waarbij Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen een Egyp tisch passagiersvliegtuig on derschepten dat de Arabische kapers van het Italiaanse crui seschip Achille Lauro de. Ook ontpopte de vice-ad miraal zich als een van de be langrijkste verdedigers van de Amerikaanse luchtaanval op de Libische steden Tripoli en Benghazi in april van dit jaar. Hij was ook een van de archi tecten van de „Reagan-doctri- ne" die voorziet in steun aan anti-communistische opstande lingen in de Derde Wereld. Oliver North Luitenant-kolonel Oliver North had de reputatie een van de grootste vechtersbazen te zijn in de Amerikaanse re gering. Hij koesterde een voor liefde voor geheime en gecom pliceerde missies. Volgens wel ingelichte kringen was de Vietnam-veteraan vanaf het eerste begin een van de archi tecten van de geheime militai re hulp aan Iran. Hij bevond zich, aldus de zegslieden, aan boord van het vliegtuig dat ex- veiligheidsadviseur Robert McFarlane naar Teheran bracht, samen met een zending wapens. Hij was betrokken bij meerdere geheime hulpzen dingen naar de Contra's in Ni caragua. North had ook aan zienlijke invloed op het beleid in het Midden-Oosten en An gola, waar de VS en Zuid- Afrika de UNITA-rebellen Door zijn hartstocht voor ge heime ondernemingen is hij verzot op pruiken, valse pas poorten en vermommingen. Op zijn verzoek weigerde de nationale veiligheidsraad te vermelden hoe oud hij is (43 volgens welingelichte kringen) en hoeveel kinderen hij heeft. Om dezelfde reden houdt North er ook niet van zich te laten fotograferen en zeldzaam zijn de momenten waarop journalisten hem tot enige spaarzame opmerkingen kon den verleiden. Oliver North is het prototype van de moderne Amerikaanse held. Wanneer en waar Ame rikanen zich ook in de nesten werken, duikt hij vroeg of laat wel op, zei een van zijn vrien den onlangs in een interview in Time. North werd, nets als Poindexter, in 1981 lid van Reagans nationale-veiligheids- raad, met de titel adjunct-di recteur voor politiek-militaire aangelegenheden. |)EN HAAG Minister Bukman van ontwikkelingssa menwerking heeft besloten extra humanitaire nood hulp aan Suriname te geven. Het restant van het be- |irag van één miljoen gulden dat eerder via de Suri naamse overheid ter beschikking was. gesteld, te weten ^70.000 gulden, kan worden besteed aan medicijnen. i tweede bedrag van één miljoen gulden komt beschikbaar r de levering van medicijnen via de Surinaamse overheid en na de particuliere organisaties. Via de particuliere organisaties io ivordt een bedrag van 1,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld t-oor voedselhulp in de vorm van voedselpakketten. De minister heeft de extra humanitaire noodhulp gisteren aan- 'ekondigd in een brief aan de Tweede Kamer, nadat de direc teur-generaal Internationale Samenwerking van 10 tot 15 no- ■rember een bezoek aan Suriname had gebracht om een beeld te ■rijgen van de schaarste op het gebied van medicijnen en voed- Tel. J)eze schaarste in Suriname komt voort uit de sterk gedaalde de- 4>iezeninkomsten. Deze hebben ertoe geleid dat zowel in de pro- 9|uktieve als in de consumptieve sector op de meest essentiële ^mporten fors bespaard moest worden. 4|)e viering van de elfde verjaardag van de Surinaamse onafhan kelijkheid is gisteren rustig verlopen. De enige officiële gebeur- 22|enis was een ontvangst op het paleis van de president, F.L. 3|tamdat Misier. Hij sprak over „de zorglijke gedachten" ten aan dien van de situatie, daarbij kennelijk doelend op de gevechts handelingen in Oost-Suriname. 4n de Oostsurinaamse grensplaats Albina, waar de groep-Bruns- vijk een onbekend aantal militairen vrijwel heeft omsingeld, is ïisteren op het einde van de middag opnieuw geschoten. Nadat inalen was gevuurd vanaf een patrouilleboot van het leger bra ken op twee plaatsen grote branden uit. Eerste sneeuw Het seizoen is gestart: de sneeuw is gevallen en er kan weer gelanglaufd worden. In Appenzell, in het oosten van Zwitserland viel gisteren op verschillende plaatsen een stevig pak sneeuw. De spor- tieveling op deze foto was er snel bij de skilatten van zolder te halen en uit te proberen in welke conditie de beenspieren zich na een lange zomerpauze bevinden. Duizenden scholieren sloten zich gisteren in Parijs spontaan aan bij de studentenstakingen, die zijn gericht tegen de bezuinigingen op het onderwijs. PARIJS De studenten staking die vorig week begon op de Parijse cam pus Villetaneuse is over gewaaid naar vrijwel alle universiteiten in Parijs. Ook in Bordeaux, Marseil le en Aix-en-Provence wordt geen college meer gevolgd uit protest tegen de liberaliserings- en be zuinigingsplannen van Alain Devaquen, de Fran se minister van Weten schapsbeleid. Uit solidariteit hebben scholie ren van een aantal middelbare scholen in Parijs zich gisteren bij de aktie aangesloten. Mor gen wacht de Franse hoofd stad een grote manifestatie van tienduizenden studenten die voor de Assemblee Natio nale tegen de voorstellen van Devaquin zullen demonstre- Het spook van mei 1968 waart weer door Frankrijk. In de media worden uitgebreid her inneringen opgehaald aan het grote studentenoproer van achttien jaar geleden, toen Pa rijs een aantal dagen vanaf de barricaden werd geregeerd. Philippe Darriulat, de voorzit ter van de grote linkse studen- tenbond Unef-Id wordt door sommigen zelfs vergeleken met de voormalige aktieleider Daniel Cohn Bendit. De stakende studenten vrezen dat de huidige voorstellen van minister Devaquen in de prak tijk neerkomen op een split sing van het onderwijs in arme en rijke universiteiten. De di ploma's van de arme universi teiten, die dus niet de beste professoren kunnen betalen, worden daardoor gedeva lueerd, zo wordt gevreesd. ABU DHABI Een boor eiland van de Verenigde Arabische Emiraten is gis teren door onbekende vliegtuigen met drie ra ketten beschoten. Vijf mensen kwamen om het leven en op het booreiland brak brand uit. De doden wa ren twee Fransen, twee Pakis- tanen en een Indiër. Verder vielen er twintig gewonden, van wie een aantal er slecht aan toe is. Het booreiland lag voor de kust van Abu Dhabi. Naar het Iraanse persbureau IRNA meedeelde, werd de aanval uitgevoerd door Iraak- se gevechtsvliegtuigen. Dit zou betekenen dat Iraakse piloten zich bij de aanval hebben ver gist en het veld voor een Iraans olieveld hebben aange zien. Abu Dhabi steunt im mers Irak in de Golfoorlog met Iran, zoals overigens alle Arabische landen met uitzon dering van Syrië en Libië. Het getroffen olieveld ligt vlakbij de Iraanse velden Sassan en Rostam. Maar volgens funcio- narissen van de Franse exploi tant Total zijn in de buurt Amerikaanse Phantoms ge zien, wat zou betekenen dat Iran waaruit de aanval uit voerde, omdat Irak geen Phantoms heeft. MIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 106) Sybila van Sorcieren trapte stevig op de em, toen daar zo plotseling een stevige klap- leur voor haar neus dichtsloeg. Snel wilde ze shteruit rijden maar ze merkte natuurlijk on- liddellijk, dat ze langs die kant evenmin ont- lappen kon. Toen hoorde ze kettingen ramme- n en sloten klakken en ze begreep „Ik zit ge zangen! Hier kan ik niet meer uit!" Spinnijdig itapte ze uit haar auto en ze begon te rukken lan het sterke ijzergaas van een der klapdeu- „Laat me ON-MID-DEL-LIJK hier uit!" gilde Ik ben een door de vakbond erkende heks et is streng verboden erkende heksen op te 'fluiten! Vunzerd van een veldwachter! Smiecht '?\an een smid! Mispunten! Naarlingen! „We 'n niks met je vakbond en met je platte .1 scheldpartij'n te maak'n", grinnikte Eelco. „Precies!" zei smidje Verholen. „Eerst tover je Kareltje Knetter terug en dan zien we wel ver der." - „Julie spelen VALS!" siste de heks. „Maar dat kan ik óók! Wil ik mezelf misschien even in een klein muisje veranderen? Dan glip ik zó door de mazen van het ijzergaas naar bui ten!" „Daar hebb'n we op gereek'nd, juf frouw", gierde Eelco. „Kijk maar 'es in een hoe- kie van de kooi. Daar staat Minet, mijn eig'nste katje. Ik heb zo'n idee, dat Minet die goochel- truuk van u graag wil zien. Minet is namelijk dol op muiz'n, ziet U! Ga dus gerust uw gang en gun het lieve dier zijn lekkere hapje!" „Miauwmauwde Minet. die al aan lekkere muisjes dacht BRUSSEL De milieu ministers van de twaalf EG-lidstaten zijn er giste ren niet in geslaagd een akkoord te bereiken over een plan om in de komen de 20 jaar samen iets te doen tegen de luchtver vuiling door elektriciteits centrales. De ministers buigen zich het de kwestie. België, dat in januari het voorzitterschap van de EG overneemt van Groot-Brittan nië, zal in de tussentijd naar een werkbaar compromis moe ten uitzien. De impasse rond een voorstel om de uitstoot tegen te gaan van zwaveldioxide en stiksto foxide door elektriciteitscen trales die op kolen of olie wer ken, kon niet worden doorbro ken. De schadelijke stoffen van de centrales zijn medever oorzakers van zure regen. Groot-Brittannië had voorge steld om de uitstoot van elec- triciteitseentrales in de ko mende tien jaar met 30 pro cent terug te brengen en met 45 procent tegen het jaar 2005 Nederland, West-Duitsland en Denemarken vonden deze maatregel niet ver genoeg gaan. De Europese Commissie had een vermindering van de zwaveldioxide-uitstoot met 60 procent in het jaar 1993 voor gesteld. De vervuiling door stikstofoxide zou in dat jaar met 40 procent verminderd moeten zijn. De EG-oommissaris voor mi lieu, Clinton Davis, sprak van een „niet-beslissing" die „waarlijk catastrofaal" is. Door zure regen zijn de laatste de cennia grote delen van het Eu ropese boslandschap verwoest. De ministers kwamen wel overeen dat nieuwe elektrici- teitescentrales moeten worden uitgerust „met de best beschik bare anti-vervuilings-appara- tuur". Over de aanpassing van bestaande centrales bleven zij verdeeld. Na raketaanval op Bagdad 48 doden BAGDAD Bij de inslag van een Iraanse raket in het centrum van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vanmorgen 48 burgers om het leven gekomen en 52 ge wond geraakt. Dit heeft een Iraakse militaire woordvoerder meegedeeld. De explosie sloeg een vijf meter diepe krater in de bodem. De woordvoerder kon digde aan dat Irak „gebruik zal maken van zijn vernietigende mogelijkheden om deze aanval te vergelden". Het was voor de derde keer in twee weken dat de miljoenenstad Bagdad door een Iraanse raket werd getroffen. 0et deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze knjgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam:Foc Adres Postcode/plaats: I Stuur deze bon ir 998. 2500 Vd De ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer Den Haag (postzegel betalen wij). IGOSöd CeidscSotna/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7