Klimaat op school moet ^zelfdoding voorkomen Getuige neemt het op voor Masson Leermethode heeft geen invloed op prestaties Donderslagoefent grote aantrekkingskracht uit op NAVO-partners Spoeddebat uitwijzing IRA-leden >ROF. VAN DEN BROEK: NNENLAND £cicUc6ouatvnt WOENSDAG 26 NOVEMBER 1986 PAGINA 5 t en Sien ruimen het veld HAAG Als het aan staatssecretaris ir-Maas (onderwijs) ligt moeten de kjes Ot en Sien bij het onderwijs in de en taal aan buitenlandse kinderen het d ruimen. Zij wil dit onderwijs een bete- basis geven en wil advies van de Stich- g Leerplan Ontwikkeling voor een meer iigende taalmethode. De staatssecretaris idigde de adviesaanvraag in de Eerste - aan bij de bespreking van het on- s in de taal van het land van oor- aan leerlingen met een niet-Neder- culturele achtergrond. Als er een (en betere) methode voor het taai vijs aan buitenlandse leerlingen ïrdt ingevoerd komt er een einde aan het |>ruik van Ot en Sien, zoals in het verle- nog gebeurde bij het onderwijs van fctnamese bootvluchtelingen. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft vanmiddag een spoeddebatje gehouden over het besluit van staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) de twee in ons «land ge vangen zittende IRA-leden Kelly en McFarlane uit te te leveren aan Groot-Brittannie. De PvdA'er Van Traa deed gisteren een dringend beroep op de staatssecretaris het tweetal niet uit het land te zetten voordat de Tweede Kamer hier over een uitspraak heeft gedaan. De twee IRA-leden, veroordeeld wegens bomaanslagen, hebben via hun advocaat mr. W. van Benne- kom gisteren voor de rechtbank in Den Haag laten weten dat zij in een Britse gevangenis om het le ven zullen worden gebracht, hetzij door bewakers, hetzij door politie ke tegenstanders onder de gevan genen. Van Traa wil van de staatssecreta ris duidelijkheid over een verzeke ring van Britse zijde dat de twee in de Britse gevangenis geen slechte behandeling hoeven te vrezen en dezelfde rechten kunnen uitoefe nen als andere gevangenen. Hij wil bovendien dat met uitlevering wordt gewacht - daarover ging het kort geding gisteren - totdat de klacht van de advocaat is behan deld door de Europese Commissie voor de rechten van de mens in Straatsburg. Van. Bennekom wil laten onderzoeken of de i rechten van het tweetal niet in ge vaar komen. De uitleveringszaak van het duo begon medio januari toen de twee in Amsterdam werden gesnapt. Engeland verzocht onmiddellijk om uitlevering, maar de IRA-le den tekenden bezwaar aan. De Amsterdamse rechtbank oordeelde vervolgens dat Kelly niet, maar McFarlane wèl mocht worden uit geleverd. In cassatie stelde de Hoge Raad tenslotte vast dat de twee toch mochten uitgeleverd. Wel vroeg de Hoge Raad om ga ranties. De Britten gaven die. maar mr. Van Bennekom is toch niet gerust. De Haagse rechtbank doet op 2 december uitspraak. LEIDEN Om zelfdo ding onder jongeren te voorkomen moeten de (lerarenopleidingen meer (aandacht schenken aan jde sociale vaardigheden van docenten. Dat is no dig om hen beter in staat te stellen problemen bij hun leerlingen te signa- l| leren en te helpen bij het izoeken van oplossingen. j§jDat zegt professor dr. P. van Broek, hoogleraar onder- vijs-psychologie aan de Leid- universiteit. „Leraren iten niet alleen kennis {overdragen, maar ook een etje pedagoog en mede- ijn", aldus Van den Broek, die één van de spre- is op het symposium ■„Depressie, zelfdoding en de ■school", dat vrijdag a.s. in «Utrecht wordt gehouden. jjDe cijfers zijn hard. Het aan- :al jongeren tussen de 15 en j|20 jaar dat zichzelf van het berooft is sinds 1950 Ijmet honderd procent geste- igen. In 1984 ging het om 58 Sjongeren, 44 jongens en 14 Sjmeisjes. Van de kinderen on- de vijftien jaar benamen i dat jaar 9 zich van het n, ongeveer evenveel als fin de jaren daarvoor. Bij el- ar zijn dat al 67 jongeren zoveel moeite met het le- hadden dat ze er zijn .uitgestapt". En dat zijn er te k m schouderophalend fjaan voorbij te gaan. (Van den Broek: „Veel oude ren begrijpen niet dat jonge- jren zo in de problemen kun- inen zitten dat ze geen uitweg meer zien. De mensen zeggen ijdan: Ach, het gaat wel weer '«over. Maar dat is het hem Jjuist; dat zien veel jongeren Iniet, die kunnen hun moei- i lijkheden niet relativeren". Bert Schaap, leraar wis- en - natuurkunde aan een scho- lengemeenschap in De Hoef, beaamt dat. „De jongere heeft het gevoel dat hij de enige is die dit unieke pro- ■^bleem heeft en hij ziet geen uitweg. Je kunt wel zeggen dat alles over een tijdje anders is, maar hij ziet alleen dit ene probleem, waar geen oplossing voor is". Schaap, die op zijn school al leen met „niet geslaagde" po gingen tot zelfdoding te ma ken heeft gehad, vindt even als Van den Broek dat lera ren alerter moeten zijn op problemen bij hun leerlin gen. „Hoewel er al heel wat aan gedaan wordt, blijft het voor mij een punt van zorg". Een beetje happy Dat de school een taak heeft in het (sociaal) begeleiden van leerlingen, staat voor Van den Broek en Schaap als een paal boven water. „Ik vind niet dat de leraren opeens voor psychiater moe ten gaan spelen, dat kunnen ze ook niet. Maar de school heeft wel invloed op het wel bevinden tfan de leerlingen. Als mensen zich een beetje happy voelen is er al veel ge- wonnen. Bovendien kan een school bestaande depressies en andere moeilijkheden sig naleren en vervoleens Drobe- ren zelfdoding te voorko men", aldus Van den Broek. „Een kind brengt tot zijn achttiende al snel zo'n 15.000 uur op school door en dat in een niet onbelangrijke perio de van zijn leven. Juist in die periode wordt zijn persoon lijkheid gevormd en neemt hij ingrijpende beslissingen". De hoogleraar vindt daarom dat er alles aan gedaan moet worden om de kinderen met plezier naar school te laten gaan. ..Uit onderzoeken blijkt dat ook een school die vrij stren ge leereisen stelt een goede sfeer kan opbouwen. Onder meer door de leerlingen se rieus te nemen, door naar ze luisteren. Als ze bijvoorbeeld klagen over de hoeveelheid werk kun je zeggen: „Geen gedonderjaag, ik bepaal hier wat gebeuren moet", maar je kunt hen ook mee laten den ken door te vragen hoe zij de stof onder de knie denken te krijgen en toch tegemoet ko men aan hun ideeën. Als ze weten dat je luistert, komen ze ook nog eens naar je toe als ze met persoonlijke moei lijkheden- kampen. Aan dat Prof. Van den Broek: „Het is Hl toch normaal als leraren en leerlingen met elkaar pra- teh?" aspect wordt in de lerarenop leidingen te weinig aandacht besteed" Gewoon luisteren Volgens Schaap is onder het lerarenkorps zo langzamer hand het besef wel. doorge drongen dat je niet aan de kant kunt blijven staan als een leerling diep in de put zit. Maar veel docenten zijn bang dat ze de kwaliteiten missen om te helpen. „Training is absoluut noodza kelijk. Om te beginnen in de lerarenopleiding, maar ook daarna binnen de school, zo dat je weet wat je doen kunt. Als je opeens veranderingen in het gedrag van een leer ling signaleert (van stil naar heel grof en brutaal of van vrolijk naar somber en terug getrokken) dan moet je daar op reageren. Stap er op af doe er wat aan. Dat is echt niet zo zwaarwichtig. Het be tekent gewoon dat je een hand uitsteekt, bijvoorbeeld door te vragen of schort. Die warme belang stelling en betrokkenheid is op zich al heel belangrijk. Ie mand die gewoon eens luis tert en zegt: „Joh, wat zit jij in een beroerde situatie!" Mocht er dan deskundige hulp nodig zijn, dan moet de leraar weten waar hij terecht kan. Hij moet de mensen bin nen school kennen die op hun beurt weten wie ze bij het Riagg (regionale instel ling voor geestelijke gezond heidszorg) moeten waarschu- Daarmee sluit Schaap aan bij de suggestie van dr. Wafel bakker, inspecteur volksge zondheid bij het ministerie van wvc, om netwerken op te zetten waarin leraar, schoolarts en Riagg samen werken. In geval van nood weet iedereen dan op welk adres er hulp te krijgen is. Minder enthousiast is Schaap over het idee om op elke school een „vertrouwensle- raar met spreekuur" aan te stellen. „Ik ben er niet hele maal tegen, maar ik weet niet of het werkt, zo'n ka mertje wat dan op donderdag van 1 tot 3 geopend is werpt toch te veel drempels op, denk ik". De open houding die elke le raar tegenover zijn leerlingen zou moeten aannemen, is niet gemakkelijk aan te leren. Voor een groot gedeelte gaat het om het aanvoelen van de ander. „Maar wie dat niet kan, zou geen docent moeten worden", zegt Van den Broek. Een aparte vertrouwensle- raar vindt Van den Broek absoluut onjuist. „Je bent als leerling wel goed gek om naar zo'n man te gaan. Dat zou dan in het diepste ge heim moeten, want als je me deleerlingen het zien sta je er gekleurd op. Nee, we moeten elke leraar leren dat een open klimaat, waarin ver trouwelijk gepraat kan wor den, noodzakelijk is, zodat er alarm geslagen wordt als er iets aan de knikker is". STEVO AKKERMAN DEVENTER In Ha- velte, Ermelo, Assen, 't Harde en Oirschot heeft vanmorgen een groot aantal militaire voertui gen van de 43ste pantse rinfanteriebrigade de ka zernes verlaten. Rond Deventer en Lochem en verder op de Veluwe zijn de deelnemers aan de le- geroefening Donderslag, die dit keer op grote schaal wordt gehouden, tot en met morgenavond actief. Gisteren was één onderdeel van de oefening al achter de rug: de beproeving van het Nederlandse mobilisatiesys teem, anders gezegd: lukt het om in een zo kort mogelijke tijd een belangrijke legereen heid paraat te krijgen voor de gevechtstaak. Volgens le- gerwoordvoerder majoor P. van Geldorp moest de mobi lisatie-oefening als mislukt worden beschouwd als zich gisteravond niet negentig procent van alle soldaten die Legerwoordvoerder majoor P. van Geldorp. zich op dat moment buiten de kazernes ophielden, had ge meld. Van Geldorp: „Een brigade is nooit op volle sterkte aanwe zig. In de kazernes bevindt zich ongeveer 58 procent van De haardracht van sommige deelnemers aan de leger-oefe- ning Donderslag kan een aanwijzing zijn dat zij al geruime tijd uit dienst zijn. het komt erop aan hoe snel dat honderd procent kan worden. Die 42 procent zijn militairen met klein, maar ook met groot verlof, voor wie de diensttijd er al weer epn tijdje opzit. Voor hen is het dus een soort herhalingsoefening, maar dan wel een plotselinge. Het de weet te komen hoe het met de individuele vaardig heden is gesteld. Wat ze nog kunnen en of ze nog mee kunnen draaien". De negentig procent opkomst is ruimschoots gehaald. Op- geroepenen die niets van zich lieten horen, kregen bezoek van de marechaussee, maar daarbij gaat het meestal om minder dan één procent van het totaal. Aan 88 personen is om uiteenlopende redenen uitstel van oefening ver leend. Naburige NAVO-landen, die hoge waarnemers hebben ge stuurd. waren met name ge ïnteresseerd in de grote mo bilisatie-oefening. In die lan den, aldus majoor Van Gel dorp, wordt nooit op een der gelijke grote schaal geoefend en is men benieuwd of Ne derland kan waarmaken dat het Eerste Legerkorps bij een aanval van de vijand op tijd in Duitsland is. In Welsum en Olst werd vanmiddag na aankomst van de genie een begin gemaakt met de bouw van een pon- tonplaatbrug om daar in de loop van de avond de IJssel mee te bedwingen. In de buurt van Lochem was voor de manschappen een zogehe ten tactische oefening ge pland, kortgezegd een oefe ning in aanvallen en verde digen. De cavaleristen van de 43ste brigade zijn deze dagen onder meer te gast in het schietopleidingscentrum in Amersfoort, terwijl de infan teristen zich proberen waar te maken op de oefenterrei nen van De Harskamp. Morgenmiddag om vier uur is het einde oefening, waarna in de loop van de avond de militairen zich weer i hun onderdelen spoeden. JAN SINT-NICOLAAS ■er jaar cel na ^oord op pastoor Maastricht De recht- ^ink in Maastricht heeft van- fcprgen de 26-jarige in België Hinende Nederlander R.G. Mroordeeld tot vier jaar ge- Bngenisstraf wegens diefstal ^Lt geweldpleging in 1983 in pastorie van de Belgische Hiats Leut. Pastoor A. Meys- fi liet hierbij het leven. G. MAASTRICHT Sommi ge mensen die zich bij het ABP bezighielden met het beheer van het onroerend goed waren in staat „een goed project slecht te ma ken". Dat zei de Amster damse architect P. Selle (58) gisteren als getuige in het proces tegen het voor malige hoofd beleggingen van het ABP, mr. drs. A. Masson, voor de recht bank in Maastricht. Het kwam hem op een felle uitval van officier van jus titie mr. Laumen te staan die vroeg of hij nu be weerde dat er bewust ge saboteerd werd. Selle wil de het woord niet in de mond nemen, maar merk te op dat dat „een conclu sie" zou kunnen zijn. Selle bleek in dit deel van het proces, dat gewijd is aan het aannemen van in totaal ruim een miljoen steekpenningen door Masson en zijn zaken vriend ir. J. van Zon bij ver schillende bouwprojecten, de verdachte zeker niet ongunstig gezind. Volgens hem was het project met bedrijfshallen in Halfweg, waar hij bij betrok ken was en dat mede dank zij Masson vlot verliep, bij het ABP in het verkeerde keelgat geschoten, een aantal dat het toch Daardoor besloot te bewijzen slecht project Terwijl de lokatie van Half weg goed was, slaagden zij er in de zaak te vertragen, te laat met informatie over huren en oplevering te komen en zo ge ïnteresseerde potentiële huur ders naar elders te verjagen, aldus Selle. En, zoals hij filoso- Deze zittingsdag werd verder besteed aan het doornemen van het dossier over het kan toorgebouw aan de Binck- horstlaan in Den Haag waarbij Masson en Van Zon vijf ton aan steekpenningen zouden hebben gekregen. Masson wordt ervan beschuldigd dat hij een niet goedgekeurd in tern rapport met kritische aantekeningen over dit project opzij heeft geschoven en voor de Centrale Beleggingsraad (CBR) vervangen door een ex tern (positief) rapport. Hij had, zei hij, toen hij merkte dat het interne rapport niet klaar was een extern rapport laten ma ken. Dat moest positief zijn wilde het ABP het project ac cepteren, maar dat betekende niet dat het positief gemaakt moest worden, zo zei hij met nadruk. (c) Standaard Uitgeverl|, Antworpen-Weosp. DEN HAAG De presta ties op reken- en taalge bied van basisschoolleer lingen hangen niet af van de gebruikte leermethode. Gemiddeld behalen klas sen die met traditionele boeken les krijgen dezelf de resultaten als zij die meer moderne boeken ge bruiken. Dat is de voor naamste conclusie van het onderzoek dat het Insti tuut voor Onderwijson derzoek in Groningen (RION) van september 1984 tot en met juni 1985 hield in de achtste groep (de vroegere zesde klas) van ruim 120 basisscholen. Volgens de onderzoekers wordt het gelijkblijven van de resultaten vooral veroorzaakt door het feit dat leerkrachten zich niet volledig houden aan de gebruikte boeken, maar zelf veel aan de lesstof toevoegen en veranderen. Eén van de projectleiders, drs. G. van den Berg, stelt: „Wij hebben geen leerkrachten gevonden die de boeken volledig gebruiken zo als zij door de uitgever bedoeld zijn. De manier van lesgeven komt bij vrijwel alle leer krachten overeen. Eigenlijk verschilde voornamelijk de hoeveelheid stof die werd be handeld. We verwachten dat de resultaten wel zouden ver schillen als de leerkrachten zich strikt aan de gebruikte methode zouden houden". Het onderzoek vond plaats in opdracht van de Stichting voor Onderzoek van het On derwijs (SVO). Bij het onder zoek werd gebruik gemaakt van de CITO-toets en enkele aanvullende toetsen. Volgens onderzoeker Van den Berg is gebleken dat vooral in de taallessen de moderne me thoden meer dan de traditio nele aansluiten bij de ontwik kelingen binnen het onder wijs. „Het ministerie van on derwijs stuurt namelijk aan op een verdergaande individuali sering van het onderwijs. Dat wil zeggen dat steeds minder klassikaal wordt lesgegeven en dat het onderwijs steeds meer aan de individuele leerlingen wordt aangepast" „Toch zullen de uitgevers geen al te moderne boekjes op de markt kunnen brengen, omdat die vaak maar door weinig scholen gebruikt worden Ver der zou de overheid misschien de nascholing van leerkrach ten op dit punt kunnen stimu leren Projectleider drs. E.G. Hars kamp, die zich vooral bezig heeft gehouden met de reken methoden, zegt: „Hoewel ook wij weinig verschillen in pres taties ontdekten, viel het ons wel op dat de moderne metho den vaak gebruikt worden in klassen met een hoog intelli gentie-niveau". Muiden Chemie verdacht van levering springstof aan Iran DEN HAAG De Economi sche Controledienst heeft gis teren in samenwerking met justitie een inval gedaan bij de springstoffenfabrikant Muiden Chemie. Het bedrijf, waarin ook de overheid aandelen heeft, wordt ervan verdacht voor miljoenen explosieven te hebben geleverd aan Iran. Er zou geknoeid zijn met ex portvergunningen. Om het verbod op leveranties aan Iran te omzeilen zou het bedrijf een exportvergunning hebben aan gevraagd voor Joegoslavië. Van daaruit werden de goede ren verder verscheept naar Iran. De Economische Contro ledienst, die bij de inval een deel van het archief en de ad ministratie meenam, wil voor lopig geen nadere mededelin gen over de zaak doen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5