Het virus is op drift geraakt Hulp aan Zuidmolukse jongeren staat voorop Kleine fracties blijven buiten commissie VVD verwijt CDA te berusten in hoge werkloosheid IEUWO firn INENLAND £eidóc Souiatit WOENSDAG 26 NOVEMBER 1986 PAGINA 3 ijf jaar cel or ontvoerders STERDAM Het gerechtshof in Amster- i heeft gisteren twee Amsterdammers ver deeld tot vijf jaar cel wegens poging tot af- ing van de Amsterdamse zakenman G. Dam voor acht miljoen gulden. De man- ree hadden hiervoor de 18-jarige zoon van uT' Dam drie dagen gevangen gehouden in kast in een woning in Lelystad. In maart ;^den zij al tot dezelfde straf veroordeeld, r toen gingen ze in hoger beroep. De man- zeiden niet geweten te hebben dat het om ontvoering ging. Volgens hen moesten zij partij hasj bewaken en werd in plaats rvan op 22 oktober de jongen bij hen afge- '^rd. De ontvoerde jongen werd door de po- bevrijd en het losgeld is nooit betaald. bezi weki 'eetm; r op i Twee< n VV mani Verdachte moord langer in bewaring HAARLEM De 34-jarige man die ervan verdacht wordt op 30 oktober 1984 de 21-jarige verkoopster Sandra van Raal- ten in Zaandam te hebben vermoord, zal dertig dagen langer in bewaring worden ge steld. Er wordt nog steeds ge zocht naar een bewijs tegen de man, die zelf alle betrokken heid ontkent en zegt een alibi te hebben. De bewaring kan na afloop van de gisteren vast gestelde termijn nog eenmaal met hoogstens dertig dagen worden verlengd. Binnen die tijd moet hij worden gedag vaard. JOVD wil legalisering van softdrugs DEN HAAG Het verkopen en in bezit heb ben van softdrugs meet worden gelegaliseerd. Dat staat in een nota over drugsbeleid van de iberale jongerenorganisatie JOVD, die morgen aan staatssecretaris Dees (volksgezondheid) wordt aangeboden. De hardere aanpak, zoals het sluiten van theehuizen waar softdrugs worden verkocht, wijst de JOVD af. In de nota wordt onder meer aanbevolen minder hard op te treden tegen gebruikers van softdrugs, maar daarentegen gebruikers van niet vrij verkrijg bare drugs harder aan te pakken. Verder moet iemand die gepakt wordt in verband met an dere delicten dan het gebruiken van drugs verplicht afkicken en moet er meer aandacht aan de nazorg worden besteed, zo vindt de JOVD. ME ontruimt gekraakt huis topambtenaar AMSTERDAM De politie heeft gistermorgen de gekraakte woning ontruimd van L. Voogd, de geschorste directeur Sociale Verzekeringen van het ministerie van sociale zaken. Het pand staat aan de Tweede Jan Steenstraat. Bij de ontruiming werden 35 voornamelijk vrouwelijke krakers en sympathisanten aangehouden, die zich in het pand hadden opgesloten. Onder de arrestanten waren drie verslaggeefsters van het dag blad Trouw, Radio Stad en de Waarheid, omdat zij geen gehoor gaven aan de sommatie van de politie het pand te verlaten. Ook Barbara den Uyl, de dochter van PvdA-kamerlid Joop den Uyl, was bij de ontruiming aanwezig. Zij wilde in het pand filmen, maar dat werd haar, onclanks haar perskaart, verboden. De politie zette voor de ontruiming drie peletons van de mobiele eenheid in. Die sleepten eerst enkele tientallen actievoerders weg, die uit protest voor het huis hadden postgevat. De politie mensen werden door de krakers en hun sympathisanten met vuurwerk en roze en witte verfbommen bekogeld. De ontrui ming kwam nadat de kraaksters enige tijd geleden het kort ge ding om de ontruiming te voorkomen hadden verloren. Politieagenten halen kraaksters en sympathisanten uit het pand aan de Tweede Jan Steenstraat in Amsterdam, dat eigendom is van de geschorste topambtenaar Voogd. OTEUWE GRIEP UIT AZIE IN AANTOCHT: de i op zicj Er is een nieuw griepvirus uit Zuidoost-Azïe in aantocht. In augustus werd de kleine rekel in Singapore voor het eerst gesignaleerd en sindsdien hebben laboratoria en geneesmid- rake delenfabrikanten koortsachtig gewerkt aan de ontwikke- ling van een effectief vaccin. De komende weken komt het in Nederland op de markt: een cocktail waaraan een vierde zulle) component is toegevoegd. Als de bliksem naar de apotheker laatst dan maar? Professor N. Masurel. directeur van het natio- or hoe naa^ 'n^uenzacentrum in Rotterdam, over de kringloop van rlineei £r'eP' volkswijsheden en de aloude vraag: wat was er luiter eer^er ^et e' hd virus? Bij het naslaan van de in éénentwin- De retig delen slaan de rillin- ze niegen al toe. „Influenza...", zijn be meldt de encyclopedie !DA e|„...begint meestal zeer (plotseling met pijn in de rug en ledematen. Voorts ■is er koorts, hoofdpijn, soms een lichte hoest en dikwijls een algemeen ge voel van moeheid. De Spaanse griep is berucht. iet Z01,Hij maakte in 1918 en 1919 vijfentwintig miljoen he slachtoffers in Europa en eiNoord-Amerika". En dan Zee- te bedenken dat blijkens een recente waarschu wing van de Wereld Ge zondheidsorganisatie (WHO) weer een nieuw griepvirus de kop heeft opgestoken. Het Singapo- re-virus wordt het al ge noemd, naar zijn „geboor- ïoordè] teplaats" Singapore. In augustus moet daar tijdens de niet aflatende moessoenre- gens een inwoner vervaarlijk ovlakt zijn gaan hoesten. Vrijwel on middellijk begon de microsco pische veldmaarschalk aan zegetocht over de wereld. P ongj Waarbij inmiddels grote delen van Azië, zuidelijk Afrika, Australië en Zuid-Amerika veroverd zijn. Overal blijken de natuurlijke afweerstoffen die de mensen tijdens vorige griep-epidemieën hebben op gebouwd, nauwelijks werk zaam. Geen land waar het vi-\ rus tot dusverre zijn Waterloo vond. De evolutie op micro- schaal is de mens weer es te slim af. A-l, A-2 en B „Niet helemaal", zegt de Rot terdamse „griepspecialist" prof. Masurel, hoogleraar vi rologie aan de de medische fa culteit van de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. „We zijn een beetje verrast door die nieuwe griepvariant, om dat hij pas vrij laat aan het daglicht is getreden. Maar in middels is een vaccin ontwik keld dat goede bescherming biedt. Ik verwacht dat we in plaats van eind november, omstreeks half december met de inenting van risicogroepen kunnen beginnen. Dat is nog vroeg genoeg, omdat de griep in Nederland doorgaans in de maanden januari/februari om zich heen grijpt". Prof. N. Masurel: „We zijn een beetje verrast door die nieuwe griepvariant". De geschiedenis van het griepvirus is eigenlijk een merkwaardig verhaal. In 1933 werd het virus tijdens een epidemie in Londen ontdekt, daarvóór dachten de mensen nog dat een bacterie de boos doener was bij de „influenza" (letterlijk: invloed). Successievelijk werd duidelijk dat er eigenlijk drie typen vi rus zijn: twee van het type A en en één van het type B. Bei de A-typen hebben de onaan gename eigenschap dat ze vrijwel elk jaar veranderen. Zo moet het natuurlijk af weersysteem van de mens steeds weer nieuwe anti-stof fen produceren om het virus te bestrijden. En elk volgend jaar heeft het virus weer een list verzonnen om ondanks de oude anti-stoffen te kunnen overleven. Het B-virus is wat minder inventief. Dat veran dert doorgaans eens in de vijf/zes jaar. N VANDAAG r\ IN HET VJ Professor Masurel: „Normaal gesproken veranderen de A- virussen elk jaar een klein beetje, maar nu heeft een van beide A-virussen een veel grotere verandering onder gaan. Het wijkt zo ver af van het oorspronkelijke virus, dat de natuurlijke afweerstoffen vrijwel niet werkzaam zijn. Wij zeggen dan: het virus is op drift geraakt. Het is ver wijderd van zijn voorganger. Wordt een mens besmet dan valt het virus zeg maar in maagdelijke bodem". Dat betekent dat het dit jaar niet bij een lichte koorts zal blijven, maar echt knokken wordt voor je leven? „Welnee, hoe het griepvirus er uit ziet en van welk type het is, maakt op zich niets uit voor de verschijnselen die je kunt krijgen. Dat die verha len over „gevaarlijke" griep- soorten circuleren, komt mis schien omdat mensen ver schillend op griep kunnen re ageren. Er zijn mensen die krijgen last van hun spijsver tering, een ander klaagt over hoofdpijn, een derde patiënt blijft maar hoesten. Als je de verschillende griep-epide- mieën van de afgelopen jaren goed zou onderzoeken, zou je zien dat de effecten op grote groepen mensen niet verschil len. Alleen slaat het ene virus eerder aan dan het andere. Bij deze nieuwe A-variant zullen vermoedelijk méér mensen besmet raken dan in de afge- lopen jaren". Razend tempo Omdat het griepvirus zo suc cesvol is en zich in razend tempo kan verspreiden - in onze zomer wordt meestal het zuidelijk halfrond aangedaan, in de winter trekt het virus naar het noorden - is sinds 1945 een wereldwijd efficiënt werkend netwerk van „griep- centra" opgebouwd. In de centra, die onder toezicht staan van de Wereld Gezond heidsorganisatie, worden speeksel- en slijm monsters ge nomen zodra de griep op duikt. Aan de hand van „oude" griepvirussen en -af weerstoffen wordt nagegaan of er een nieuwe telg in de fa milie is. Blijkt dat het geval, dan wordt het virus geïso leerd en vermenigvuldigd. Geeft de WHO het advies het anti-griepvaccin aan te pas sen, dan worden virusmon sters naar verschillende ge neesmiddelenfabrikanten ge stuurd. Die gaan er verder mee aan de slag. cin te- „Tot nu toe is dat nog steeds gelukt en ik kan met gerust hart zeggen dat we op elk nieuw griepvirus zeker een passend antwoord zullen vin den. Het ontwikkelen van zo'n vaccin is ook niet zo'n heidens karwei. Allereerst Ti I i v. Sr^r-AW wordt het geïsoleerde virus in bebroede kippe-eieren ge bracht. Daar vermenigvuldigt het zich automatisch. Is er ge noeg virus, dan wordt het ge oogst, gezuiverd en tenslotte inactief gemaakt, bijvoorbeeld door het bloot te stellen aan bepaalde chemische verbin dingen of met ultraviolet licht te bestralen. Het inactieve vi rus komt in het vaccin te recht. Wordt het bij een mens ingespoten, dan zal het li chaam de nodige afweerstof fen produceren. Vanaf tien dagen na vaccinatie is de kans dat een actief virus dan nog wat kan uitrichten zeer ge ring". „Dit jaar hadden we een bij zonder geval. In augustus, toen de produktie al op volle toeren draaide, bleek dat zich in Azië een nieuwe variant ontwikkeld had. Vrijwel on middellijk is toen gezegd: we moeten dan maar een vierde component aan het vaccin toevoegen voor die ene spe ciale Singapore-variant". Volgend jaar schakelt de WHO weer terug naar de der de versnelling? Het influenza- virus ziet er uit als een spel- dekussen. De verschillende uitsteeksels stellen het vi rus in staat in een gezonde cel binnen te dringen. rassingen komen te staan. En wellicht wordt het ooit moge lijk de evolutie van het griep virus te voorspellen. Want die speelt zich namelijk in een soort kringloop af. Elk jaar verandert het A-virus een beetje, soms met een spronge tje, en na zeventig jaar is de kring weer rond. Dan heb je een vrijwel identiek virus. Zo is de Hongkong-griep van 1968 waarschijnlijk hetzelfde virus geweest als de griepgolf van 1900". „Ik geloof dat we daar nog niet over moeten praten. Wel licht kunnen we over tien, twintig jaar een synthetisch vaccin ontwikkelen dat tegen alle griepvarianten becher- ming biedt. Of een „all round" vaccin dat geprodu ceerd wordt via recombinatie van het erfelijk materiaal DNA. Maar om dan vervol gens de griep echt uit te ban nen zou je de complete we reldbevolking moeten vacci neren. En het lijkt me dat zo iets nog wel erg ver weg ligt, als het er ooit van komt". PAUL KOOPMAN ""lieer mensen zomers met akantie RECHT Er gaan weer Nederlanders 's zomers vakantie. De afgelopen r is het aantal vakanties vergelijking met vorig jaar t 650.000 toegenomen tot miljoen. Een derde deel deze stijging kwam ten aan ons eigen land. Dit jkt uit cijfers van het Conti- Vakantie Onderzoek VO) van het Nederlands Bu il voor Toerisme (NBT) en Nederlands Research Insti- t voor Recreatie en Toeris- (NRIT). De stijging zal zich ^lgend jaar voortzetten. Het 1IT rqaakte dit gisteren in recht bekend tijdens de orpresentatie van „Vakantie de grootste landelijke pu- eksbeurs voor toerisme en ireatie. De Jaarbeurs in recht verwacht van 14 tot met 18 januari ten minste .000 vakantiegangers-in stijging i het totale aan- binnenlandse zomervakan- (200.000) komt geheel ten le aan de zogenaamde kor-, vakantie (twee tot vier da- n). Het aantal langere va- nties (vijf dagen of meer) in jen land liep met 200.000 te- g. In totaal brachten 2,1 mil- n Nederlanders de vakantie r in eigen land. Zowel in len- als buitenland zet de id van meer vakanties in ;ls en pensions zich voort, kampeer- en bungalowva- nties waren het afgelopen ir nog minder populair. DEN HAAG De rege ring wil zich bij de werk loosheidsbestrijding spe ciaal inzetten om de Zuid molukse jongeren in ons land aan een baan te hel pen. Ook zal het kabinet zich inspannen .om de huisvestingssituatie te ver beteren. Premier Lubbers heeft dit streven gisteren in de Ridder zaal nog eens bevestigd tijdens een sfeervolle door koningin Beatrix bijgewoonde herden king van het 35-jarig verblijf van de Molukse bevolkings groep in ons land. Lubbers reikte aan dominee Metiary een officiële, fraai ge- calligrafeerde oorkonde uit met het Besluit Rietkerk-uit kering. Koningin Beatrix eer de zeven personen uit de Mo lukse gemeenschap met een speciale penning, te weten J. Kapel (80 jaar), J. Kaihatu (80), D. Wattimury (68), de 70- jarige weduwe van oud-serge ant Behoekoe Namradja, de 70-jarige moeder van het hui dige PvdA-kamerlid Lilipaly, mevrouw C. Lilipaly-Pattina- ja, A O. Rahantoknam (59) en A. Wakan (67). Koningin Beatrix overhandigt een erepenning aan de 80-jari- ge ex-sergeant-majoor van het KNIL, de heer J. Kapel. BOUW SUBSIDIE- ENQUÊTE KAN VAN START DEN HAAG De parle mentaire enquêtecommis sie naar de bouwsubsidies, die naar vanmiddag is geïnstalleerd, bestaat uit louter leden van de vier grote fracties. Het PvdA- kamerlid Klaas de Vries zal als voorzitter van de commissie worden geflan keerd door de CDA'er Steef Weijers en ex-staats secretaris Jaap Scherpen- huizen (VVD). De andere leden van de com missie, die zijn voorgedragen: Paulis en Biesheuvel (CDA), Hummel en Alders (PvdA), Van Rey (VVD) en Tommei (D66). Tijdens het enquête-debat in de Tweede Kamer toonden de kleine fracties zich vanoch tend teleurgesteld over het feit dat de vier groten niet wilden ingaan op de wens om ook een vertegenwoordiger uit die kring direct tot de commissie toe te laten. De kamerleden Van den Berg (SGP) en Bec kers (PPR) moeten nu genoe gen nemen met een plaatsver vangend lidmaatschap. SGP- fractieleider Van der Vlies wees tevergeefs op de nood zaak ook de kleine fracties in de enquête naar de bouwsubsi dies te betrekken. De enquêtecommissie gaat zien. de komende maanden in eer ste instantie buigen over de drie subsidieregelingen, die sinds '68 in de premiehuursec tor hebben gegolden: de rege ling uit '68, opgevolgd door de regeling '75, alsmede de in '80 afgekondigde regeling voor de omzetting van koop- in pre miehuurwoningen. Volgens' het voorstel dienst de commis sie in één jaar haar eindrap port uit te brengen. Er wordt e\enwel rekening mee gehou den dat dit tijdschema zal uit lopen tot minimaal anderhalf jaar. WUO'. U KDHT UW 2CCH CP :HTB12W.CP"H£M- KOM "'N EN 2ET UW HfiM fiF' Van Eekelen vraagt Fransen om oefenterrein (Door onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Defensie-minister Van Eekelen heeft zijn Franse collega Giraud een verzoek van de Landmacht overge bracht voor oefenmogelijkhe den in Frankrijk. Dit met oog op een ontlasting van de oe fenterreinen in Nederland en Duitsland, waar van omwo nenden steeds meer klachten komen. Indien de Fransen op het verzoek ingaan, zal het echter geen terugkeer beteke nen naar het legendarische La Courtine, waar Nederlandse recruten in de jaren '60 al oe fenden. Mogelijk dat de land macht over enige jaren bij Mourmelon, ten zuiden van Reims, terecht kan. Van Eekelen overweegt ver der acht door de marine be stelde M-fregatten uit te rus ten met een Franse sonar. Voorwaarde daarbij is wel dat bepaalde componenten van de sonar kunnen worden gele verd door het Nederlandse be drijf HSA. Als tegenprestatie zouden de Fransen niet uit sluiten om in een later stadi um een aantal fregatten uit te rusten met Nederlandse ra dars, waarvoor het Franse be drijf Thomson dan weer on derdelen zou kunnen leveren. De Fransen zullen voor Kerst mis laten weten of ze op de Nederlandse voorstellen in gaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD heeft coalitiepartner CDA verweten dat het, door zich uit te spreken tégen lastenverlichting voor de burgers en vóór het min der snel terugbrengen van de overheidsuitgaven, be rust in een te hoge werk loosheid. Tijdens het debat gisteravond in de Tweede Kamer over de begroting van het ministerie van sociale zaken en werkge legenheid, haalde VVD- woordvoerder Nijhuis fel uit naar CDA-fractieleider Dé Vries. Verwijzer-1 r.aar diens recente uitlatingen dat de VVD een overheidssector naar Amerikaans model wil zei Nij huis: ,tA1s je ervoor pleit om het maar wat rustiger aan te doen met het verminderen van de overheidsuitgaven, dan ben je buitengewoon gevaar lijk bezig wat betreft de econo mie en de werkgelegenheid. Als De Vries op die manier het sociale gezicht van het CDA wil oppoetsen dan is het slechts een masker", aldus Nij huis. De woordvoerders van PvdA en CDA drongen er gisteren bij minister De Koning op aan dat de komende vier jaar de beloofde twee miljard gulden voor de bestrijding van de werkloosheid, zoals afgespro ken in het regeerakkoord, ook daadwerkelijk op tafel komt. De Vries had hier afgelopen zaterdag op de CDA-partijraad in Utrecht nog eens nadrukke lijk op gewezen. Al tijdens de algemene beschouwingen ont stond een woordenstrijd tussen het CDA en het kabinet over de daadwerkelijk hoogte van het bedrag. Van de twee mil jard gulden zou 350 miljoen pas na 1990 besteed worden. Het CDA wil echter dat dit be drag, in jaarlijkse bedragen van 500 miljoen, in deze kabi netsperiode wordt uitgetrok ken. Werkloosheid Ook op de „vervuiling" van de werkloosheidsbestanden bij de arbeidsbureaus (een groot deel van de werkzoekenden zou recht uitte de fe.ie kritiek. Nijhuis noemde het huidige werkloosheidscij fer van 700.000 „25 procent te hoog en voor tien procent du bieus. Het begint er verdacht veel op te lijken dat het wer kelijke werkloosheidscijfer zo ongeveer het best bewaarde geheim van Nederland is" PvdA en CDA drongen er bij minister De Koning op aan de regeling „Voorrang voor jon geren", die voorziet in scho lingsprojecten voor werkloze jongeren en die dit jaar af loopt, voort te zetten. CDA- woordvoerster Doelman-Pel vroeg in haar maiden-speech de minister om meer aandacht voor het element scholing in het Jeugdwerkgarantieplan. Dit plan, dat volgend jaar ge stalte moet krijgen, moet 35.000 werklozen tot 21 jaar een tijdelijke baan in de over heidssector bieden om werker varing op te doen. Volgens Doelman is het scholingsaspect het plan onvoldoende uitge- f

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3