Bredase bisschop Ernst onder kritiek bij OJEC CeidóeSou/ia/tUj Paus wijst journalisten op taak GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen boekwijzer Gereformeerden „moe" van Gereformeerde Bonders Gebrek aan moed QeidóaQowuvnt WOENSDAG 26 NOVEMBER 1986 PAGINA 2 N Nieuwe priesterraad bisdom "s-Hertogenbosch 's-HERTOGENBOSCH Nu alle betrokkenen hun benoe ming of verkiezing hebben aanvaard, heeft het bisdom 's- Hertogenbosch een nieuwe priesterraad, die 14 januari 1987 voor het eerst zal vergaderen. Het betreft hier een raadge vend lichaam dat bisschop J.G. ter Schure adviseert bij pas torale aangelegenheden. De raad is ook een vertegenwoor diging van de priesters, die elf leden zelf hebben gekozen. De bisschop wijst vijf priesters aan als lid, terwijl de vicaris- generaal en de drie bisschoppelijke vicarissen ambtshalve lid zijn. Bhagwan-burgemeester krijgt twee jaar PORTLAND Hoewel David Barry Knapp, voorheen burge meester van de Bhagwan-eommune in de Amerikaanse staat Oregon de justitie goed heeft geholpen bij het aan het licht brengen van allerlei samenzweringen, is hij toch veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Het openbaar ministerie had een pleidooi gevoerd voor clementie, aangezien Knapp de enige in de commune is geweest die heeft meegeholpen het bij kans onontwarbare net van intriges, bedrog, afpersing, afluis tering en poging tot moord, te ontwarren. De kantonrechter gaf geen verklaring voor zijn vonnis. Het is mede aan de ver klaringen van Knapp te danken dat de vroegere secretaresse van Bhagwan, Ma Anand Sheela, voor 4 1/2 jaar achter de tra lies is verdwenen wegens het vergiftigen van salades in restau rants. Niemand is meer verschillend van anderen dan van zichzelf op verschillende tijden. VIJF JAAR OVERLEGORGAAN JODEN/ CHRISTENEN AMSTERDAM De Bredase bisschop H.C. Ernst wil zich tot tolk maken bij de r.-k. instan ties van het grote onge noegen dat bij de joodse instanties leeft over de bouw van kerken in voormalige joodse con centratiekampen in Po len. De Arnhemse rabbijn E. Van Voolen had de bisschop op de man af ge vraagd tijdens de eerste lustrumviering van het Overleg Orgaan Joden en Christenen (OJEC) gister avond op de Amsterdam se Vrije Universiteit wat de Nederlandse katholie ke kerk in concreto wil doen om aan deze „vrese lijke manier van het an nexeren van joods leed" een eind te maken. dase bisschop duidelijk spits roeden lopen. Mgr. Ernst wees erop dat kardinaal Si- moms eerder dit jaar zijn Poolse collega Macharski ge wezen had op het grote onge noegen dat in joodse kring be staat over de bouw van een Karmelietessenklooster in Auschwitz. Hij meende dat de Poolse katholieken met de beste bedoelingen daden van verzoening willen stellen, maar dan over het hoofd zien hoe daarmee in feite de joodse gemeenschap onrecht wordt aangedaan. Ook op een ander punt ver liep de discussie niet in het voordeel van mgr. Ernst, toen v^n joodse zijde de kwestie van de erkenning van de staat Israël ter sprake werd ge bracht. „Voor erkenning van de staat Israël is het niet no dig dat er tussen Israël en het Vaticaan ambassadeurs wor den uitgewisseld. Feitelijk is die erkenning er allang" al dus de bisschop. Struikelblok is, aldus mgr. Ernst, de positie van Jeruzalem, plaats waar de drie monotheïstische gods diensten samenkomen. Mgr. R. A. Levisson, voorzitter van het CIDI (Centrum voor In formatie en en Documentatie Israël) meende dat het feite lijk de christelijke Arabieren zijn die een hinderpaal vor men voor erkenning van Is raël. Hij betreurde dat dit niet door het Vaticaan met zoveel woorden wordt toegegeven. Voor onenigheid onder de joodse deelnemers zorgde de vraag of de R.-K. kerk op het Tweede Vaticaanse Concilie nu wel of niet schuld heeft bekend door slechts te betreu ren wat in het verleden de jo den is aangedaan. De Bredase bisschop, die in een ander verband al had gezegd dat „werk in eigen huis" het eer ste is wat de R.-K.-kerk te doen staat, meende dat be treuren ook het bekennen van schuld inhoudt. Mr. Le visson vond de kwestie totaal niet meer ter zake. „Het is veel belangrijker te kijken naar wat ons in de toekomst te doen staat". De Bredase bis schop had daarvan gezegd dat het van het hoogste belang is dat joden en christenen als broeders en zusters zich ieder vanuit hun eigen religieuze achtergrond dienen te bezin nen op hun gemeenschappelij ke verantwoordelijkheid voor het overleven van de mens. Een tweede vraag die de dis cussie beheerste en gericht was aan de protestantse deel nemers aan het debat, onder Prof. dr. D.C. Mulder wie de kersverse secretaris generaal van de Nederlands Hervormde Kerk, dr. K. Blei, en prof. dr. D.C. Mulder na mens de Gereformeerde Ker ken, betrof de houding van deze kerken inzake de zen ding onder de joden. Mulder betreurde het dat in de ker korde van de Gereformeerde Kerken deze zending formeel nog steeds als een opdracht wordt gezien, ook al is de naam van het deputaatschap dat zich daarmee bezig houdt nu veranderd en heeft zijn kerk ook de stoot gegeven voor de oprichting van het OJEC vijf jaar geleden. „De joden tot bekering oproepen willen wij niet. Wij willen dat hen niet opdringen.". Hij meende, net als mr. Levisson dat het wantrouwen tussen christenen en joden nog niet is overwonnen, weliswaar wel binnen het OJEC maar niet daarbuiten. „De kracht van het OJEC is ook zijn zwak heid, aldus Mulder, die meen de dat er in het kerkelijk ach terland nog veel werk te ver zetten is. Dr. Blei stelde dat de christe nen niet aan een versmalde belijdenis van Jezus moeten doen tegenover de joden, maar in het gesprek ook an dere thema's en waarden aan de orde moeten laten komen, die „in Christus zijn gereali seerd". Prof. dr. H. Musaph, voorzit ter van het Verbond van Li beraal religieuze joden, meen de dat het zwaartepunt in de dialoog tussen joden en chris tenen niet van theologische aard zou. moeten zijn, omdat de overgrote meerderheid Van de ruim dertigduizend Neder landse joden niet godsdienstig is en dus in een louter theolo gische dialoog verwaarloosd zou worden. Hij meende dat er voor alles aan gewerkt moet worden dat veel foutie ve opvattingen over de joden in schoolboekjes worden bij gesteld. BRISBANE In een speciaal tot journalisten gerichte toe spraak in Brisbane heeft de paus het recht van de samen leving op informatie beves tigd. Dat recht moet evenwel in overeenstemming zijn met de morele principes van' waarheid, liefde en gerechtig heid, aldus de paus. De jour nalist moet zijns inziens een breed begrip en een hoge ach ting hebben voor het recht van ieder individu. Dan le vert hij met zijn werk een bij drage aan de wereldvrede, be toogde de paus. Waar de inzet voor menselij ke waardigheid en mensen rechten ontbreekt, wordt de macht van de massamedia licht misbruikt voor mislei ding, onderdrukking en het doen ontstaan van scheurin gen, aldus Johannes Paulus II. Zijns inziens doen journa listen er goed aan niet alleen te berichten over misstanden ën leed, maar ook over het overwinnen van kwalijke verschijnselen en leniging van nood en lijden, zodat zij moed geven tot het verrichten van goede werken, ïn zijn preek in het stadion legde de paus sterk de nadruk op de eenheid en universali teit van de Rooms-Katholieke Kerk. Aangezien het de taak van de paus is die „eenheid in veelvormigheid te bewaken is het noodzakelijk steeds pasto rale reizen te maken naar alle werelddelen", betoogde Jo hannes Paulus II. De paus veroordeelde op nieuw abortus, euthanasie en bevruchting buiten het moe derlichaam en legde de na druk op de onaantastbaarheid van menselijk leven „in een wereld, waarin dat geschenk wordt veracht of gemanipu- Daarom hebben alle verant woordelijken volgens de paus de plicht het menselijk leven te verdedigen en te bescher men. In Australië is abortus gelegaliseerd en in sommige deelstaten zelfs kosteloos, ter wijl de kunstmatige bevruch ting van menselijke eicellen ver is gevorderd. Hij sloot de tweede dag van zijn reis door Australië af met een ontmoeting met de jeugd in Sydney, de grootste stad van het continent. Hij riep de jongeren op, bouwers van de vrede te zijn. Jongeren die tot uiteenlopende etnische groe peringen behoren dienen zijns inziens zich te onthouden van racistische discriminatie, als mede culturele en religieuze vooroordelen af te wijzen. Op zijn Australische reis toont de paus zich een echte dierenvriend. In Brisbane waar hem koala beertjes werden getoond, nam hij tot grote vreugde van fotografen en cameramensen één van de diertjes op zijn arm. Nederlandse hervormde kerk Beroepen te Nijkerk M. Baan te Put ten. Aangenomen: naar Oostelijk Flevoland (Hervormd-Gereformeerd) mevr. C.J. van Leeuwen-Assink. kan didate te Biddinghuizen; naar Rhoon H.J. Franzen, kandidaat te Ridder kerk. die bedankte voor Rijswijk (N.Br.). Aangenomen het beroep als zendingspredikant mevr. drs. C.A. van "t Leven, verbonden aan de streekgemeente Midden-Betuwe. ge reformeerd predikante, wonende te Oegstgeest. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Maarsbergen dr. P A. Elderenbosch, aanstaand eme rituspredikant te Ginneken, die deze benoeming heeft aangenomen. Toe gelaten tot de evangeliebediening en beroppbaar mevr. S.H.H. Bloemert, Regenboogstraat 55, 3328 HS Dor drecht. J. Bonte, Oude Rijksweg 458. 7954 GD Rouveen. D. Breure, Sabi- naweg 2. 4794 SK Heijnlngen. A.H. Groen, Holtrichtersveld 803, 7327 DG Apeldoorn. Mevr. C.J. van Leeu wen-Assink. Het Erf 95. 8256 DH Biddinghuizen G. Meuleman. Preek- hillaan 3. 3253 VJ Ouddorp. Mevr. E.J. de Ridder. De Reest 12. 8051 DP Hattem. A.H. Veldhuizen. Klinker- landsestraat 10. 3249 AL Herkingen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Oldehove drs. T. Deel stra. kandidaat te Grootegast, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaar drs. T. Deelstra te Grootegast. Fraters van Zwijsen De Fraters van Zwijsen waren eigenlijk de Fraters van Til burg, maar de Utrechtse aarts bisschop Zwijsen, oprichter van de Congregatie, zette zo'n beslissend stempel op hun or ganisatie dat zij terecht wor den aangeduid als de Fraters van Zwijsen. Op verzoek ook gingen deze fraters zich in 1886 zich bezig houden mei het onderwijs op de Neder landse Antillen. Op Curasao stichtten zij het St. Thomascol lege, waar velen uit het Antil liaanse leven hun opleiding ontvingen. Op het hoogtepunt van hun activiteiten hadden de fraters 44 scholen onder hun beheer waarvan de mees ten op Curagao. In de jaren zestig begonnen zij echter een groot aantal scholen aan leken over te dragen. In de afgelo pen honderd jaar werkten er wel geteld 193 fraters, van wie er nu nog vijftien actief zijn. De door de fraters van Tilburg verzorgde uitgave, die fraai is geïllustreerd, leest als een boeiende familiekroniek van lief en leed van deze congrega tie. Hun verhaal is onderver deeld in tien periodes van tien jaar. Hierbij komen ook feiten uit de plaatselijke en wereld geschiedenis aan de orde. De Fraters van Zwijsen. Honderd jaar Fraters op de nederlandse Antillen. Uitga ve Walburgpers, Zutphen. 192 pp. Prijs 29,50. VAN KRITIEK OP SAMEN OP WEG LUNTEREN De gere formeerde synode heeft dinsdag in Lunteren de besluiten van de geza- 'menlijke vergadering van de hervormde en gerefor meerde synode (combi synode), die eerder deze maand in Ede werd ge houden, goedgekeurd. De combi-synode sprak on der meer uit dat de Ne derlandse Hervormde Kerk en de Gereformeer de Kerken in Nederland, die in 1886 uiteen gingen, zich in staat van hereni ging bevinden. Ds. H.J. Hasper (Almere) uitte kritiek op de houding die le den van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde kerk tijdens de com bi-synode hadden ingenomen. „Ik ben er moe van steeds maar weer beschuldigd te worden van ontrouw aan Schrift en getuigenis", aldus Hasper. Hij noemde het pijn lijk dat twaalf leden van de Gereformeerde Bond tegen de staat van hereniging (met de greformeerden) waren en dat geen van hen de participatie van de Evangelisch-Lutherse Kerk in het Samen op Weg- proces had afgewezen. Gaat het om hoog geroemde princi pes of om de macht van het getal, vroeg Hasper zich af. Hij suggereerde dat de Bon ders geen „gevaar" van de le den van de Lutherse Kerk verwachten, omdat deze kerk slechts 15.000 leden heeft, ter wijl de Gereformeerde Ker ken met hun ruim 800.000 le den een factor betekenen waarmee ze rekening moeten houden. De voorzitter van de gerefor meerde synode, dr. H.J. Kou- wenhoven, meende dat de ge reformeerden zullen moeten leren leven met de bezwaren van de aanhangers van de Gereformeerde Bond tegen Samen öp Weg. Soms verdie nen zij het niet serieus geno men te worden, zo zei hij, er aan toevoegend dat hij de hoop op toenadering tussen de Bonders enerzijds en de gere formeerden en overige her vormden anderzijds nog niet heeft opgegeven. De hervormde synode heeft de besluiten vorige week tij dens haar vergadering niet bekrachtigd. Er was te weinig tijd, zo werd gemeld. Tijdens de gereformeerde synode be stond er aanvankelijk ondui delijkheid over de reden. Men suggereerde dat er een me ningsverschil zou zijn tussen de beide synodevoorzitters,' dan wel dat er een verschil in visie zou bestaan binnen het moderamen van de Hervorm de Kerk. Ds. Kouwenhoven zei van niets te weten. Maar hij zei het „in hoge mate.te betreuren dat de hervormden de besluiten niet hebben gera tificeerd". SILA De gereformeerde synode heeft dinsdag in Lunteren geen invloed willen uitoefe nen op de meningsvorming onder de plaatselijke kerken over deelneming aan een sy steem van ledenadministratie dat door de Stichting Inter kerkelijke Leden Administra tie (SILA) wordt verzorgd. De synode verwierp een voorstel waardoor de gereformeerden zich in principe bij het sy steem van ledenadministratie zouden aansluiten. Nadat de plaatselijke kerken zijn ge raadpleegd zou de synode tij dens een extra zitting op 10 maart 1987 een definitief be sluit moeten nemen. De overheid beëindigt op 1 ja nuari 1988 de registratie van kerkelijk gezindte of levens beschouwing in de bevol kingsadministratie van de ge meenten. Vanaf die datum zal de overheid alleen „religieus" vermelden op de persoonsre gistratie-kaart als de betrok kene dat wil. De SILA krijgt deze gegevens en kan deze verwerken. Vooral de grote kerken, de Rooms-Katholieke Kerk en de Hervormde Kerk, maar in toenemende mate ook de Ge reformeerde Kerken hebben hun ledenadministratie geheel op de gegevens van de over heid gebouwd. Tot nu toe hebben vier kerken besloten in de SILA deel te nemen: de Nederlandse Hervormde Kerk, de Oud-Katholieke Kerk, de Remonstrantse Broederschap en de Evange lisch-Lutherse Kerk. De klei nere Gereformeerde Kerken zullen niet deelnemen. De Rooms-Katholieke Kerk zal in december een besluit ne men; ook de doopsgezinden moeten nog een beslissing ne men. De gereformeerden zul len nu op 10 maart een defini tief besluit nemen. Vrouw en Kerk Ook de Gereformeerde Ker ken in Nederland zullen hun bijdrage aan het werk van de studiesecretaris van de sectie „Vrouw en Kerk" van de Raad van Kerken in Neder land stoppen. De synode ver wierp een voorstel om de sec tie 5.000 gulden toe te kennen. Een belangrijke overweging daarbij was dat zowel de Ne derlandse Hervormde als de Rooms-Katholieke Kerk eer der dit jaar al hebben besloten de financiële bijdrage aan de sectie te staken. De synode legde de deputaat- schappen voor de komende jaren een streng financieel re gime op. De begroting van deze adviesorganen van de synode zal minimaal evenveel moeten dalen als de terug gang van het totaal van de collecten en de verplichte af drachten van de plaatselijke gemeenten (quota). Eén der uitgangspunten is daarbij dat er geen gedwongen ontslagen mogen volgen. Na weken van aarzelingen en onzekerheid hebben de reg ringsfracties CDA en VVD tenslotte een vervangend bezi'^ nigingsvoorstel voor het basisonderwijs ingediend. Al wek< d€ is bekend dat het omstreden voorstel van minister Deetm; ir om vierjarige 1 leuters gemiddeld een half jaar later op Zl basisschool aan te nemen, geen meerderheid in de Twee< 0 Kamer zou kunnen krijgen. Al die tijd wisten CDA en VV eveneens dat zij als gevolg daarvan op een andere mani ;r( een zelfde bedrag op het basisonderwijs te bezuinigen. fc Er is bepaald geen reden bij het resultaat van dit langdurf™ coalitieberaad te staan juichen. CDA en VVD stellen vo<ft kleuters slechts twaalf uur per week naar school te latt*- gaan. Indien scholen daar niets voor voelen mogen ze ze besluiten in plaats daarvan het aantal leerlingen per klas m - gemiddeld twee te vergroten. Onderwijsbonden hebben het een „laf" voorstel gl noemd en het is ook bepaald geen staaltje van politiet moed. De fracties van CDA en VVD hebben immers de ui eindelijke beslissing doorgeschoven naar de schoolleidingei die daardoor met de zwarte piet komen te zitten. Dat op zie is al niet fraai. a DAAR komt echter nog bij dat er eigenlijk geen sprake van een echte keuze. Als een school zijn vierjarige nieuwko h mers slechts twaalf uur les gaat bieden, terwijl een naburig ii school gewoon aan de nu geldende 22 uur vasthoudt, zulle o de meeste ouders uiteraard hun kinderen naar de laatst school sturen. Alle scholen zullen zich er dus wel voor hoe den te snijden in het aantal lesuren van de jongste leerlinge! en noodgedwongen tot vergroting van de klassen besluiten 6 MINISTER Deetman heeft zich een heftig tegenstandJst verklaard van een verdere vergroting van de klassen. De réti geringspartijen stellen dat in feite toch voor, hoewel ze niegi ronduit voor hun bedoelingen uit durven komen. We zijn beir nieuwd hoe minister Deetman op de voorstellen van CDA e|„. VVD zal reageren. Enthousiast kan hij nooit zijn. p! Iets kouder DE BILT (KNMI) Van avond trekt een gebied met buien van Engeland via de Noordzee naar Denemarken. Ook in ons land vallen dan mogelijk enkele buien. De kans daarop is in het noorden het grootst. De storing wordt later in de nacht en morgen ochtend gevolgd door enkele opklaringen. Morgen breidt zich een hoog vanuit het wes ten naar Frankrijk uit. Gelei delijk nadert een diepe oce aandepressie vanuit het zuid westen IJsland. Bij ons draait de wind daarbij van west naar zuidwest en wordt aan zee krachtig of hard. Vochtige lucht met bewolking bereikt dan ons land. Door de nabij heid van het Franse hoog wordt echter geen regen van betekenis verwacht. De aan stromende lucht is iets kouder dan de lucht, die gisteren in ons lénd aanwezig was, in de middag wordt het een graad of Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië: af en toe re gen, vooral in het zuidwesten, in Zweden opklaringen. Mid- dagtemperatuur 5 tot 9 graden. Denemarken, Noord-Duits- land, Benelux: af en toe zon. Morgen in Denemarken nog wat regen, overigens droog. Middagtemperatuur 5 tot 8 graden. Britse eilanden, Ierland: perio den met zon, in Schotland en West-Ierland plaatselijk regen. Middagtemperatuur van 6 gra den in het noorden tot 11 in het zuidwesten. Midden- en Zuid-Duitsland: half tot zwaar bewolkt en plaatselijk mist. Middagtempe ratuur 4 tot 7 graden. Frankrijk: perioden met zoij^ plaatselijk mist. Middagtempd f' ratuur van 5 graden in hes! oosten tot 10 in het westen e|N 14 bij de Middellandse Zee. Alpengebied: droog en zonni«e' maar in de dalen plaatselijv mist. Nulgradengrens op ongt Zi veer 1500 meter. Middagten 0 peratuur in de dalen 3 tot g graden. 0 Spanje, Portugal: droog en vr r< zonnig. Middagtemperatui n van 15 graden in het noorde t< tot 19 in het zuiden. Ii d' Italië, Joegoslavische kust: vr g' zonnig, maar in de Povlakttei plaatselijk mist. Middagtempe'rr ratuur van 9 graden in Noord)p Italië tot 12 a 18 elders. De Bilt Eelde Eindhove Den Hele 12 10 0 2Ï'

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2