ScidócSouxcuit Ontvangst Duitse zenders in Zuid-Holland beter Integrand zet studenten ds probleemoplossers in De Leidse Courant is een krant vol advertenties STAD OMGEVING Winkeliers noemen bussen in Breestraat onbespreekbaar" WOENSDAG 26 NOVEMBER 1986 PAGINA 13 eldinzameling oor Torun ÏDEN Geld inzamelen voor het streek- derziekenhuis en twee weeshuizen in het plse stadje Torun. Dat is de bedoeling van de piekmanifestatie die de streekmuziekschool erdag 20 december houdt in het gebouw De ïenboog in de Merenwijk. Leerlingen en do- jten geven lesdemonstraties, het Praetoriu- fcemble, het salonorkest, het Renaissance >r en -ensemble van de muziekschool en het gd Kamer Orkest Leiden geven een con- Er is een speel-in en een kinderkerstpro- Imma. De avond wordt besloten met een op- (len van de Big Band waarbij een dansje kan j-den gemaakt. Overdag kunnen de bezoe- js zelf de toegangsprijs bepalen, 's avonds et 5 worden betaald. Woongroepenkafé naar Gerestraat LEIDEN Het .Woongroepenkafé" is verhuisd van het Rapenburg naar het Gerestraatcomplex. Tegelijkertijd is de naam veranderd in Informatiepunt Ge meenschappelijk Wonen (IGW). IGW is onderdeel van de vereniging Cen traal Wonen Leiden en Omstreken. Deze vereniging behartigt de belangen van mensen die gemeenschappelijk willen wonen. Het IGW geeft allerlei informatie over de vereniging en over gemeenschappelijk wonen. Belangstel lenden voor nieuwe projecten kunnen zich bij het IGW laten inschrijven. Het informatiepunt aan de Gerestraat 20 is geopend op woensdagavonden van 20.00 tot 22.00 uur. Bekken verbrijzeld LEIDEN Een 33-jarige Leiderdorper is gisteravond met een verbrijzeld bekken in het AZL opgenomen. De man werd om acht uur in de Corantijnstraat door een 15-jarige Leidenaar, die met zijn bromfiets op het trottoir reed, aangereden. De Lei derdorper werd eerst over gebracht naar het Diacones- senhuis en later op de avond opgenomen in het AZL. Tegen de bromfietser, die zonder helm en vermoe delijk zonder licht reed, is proces verbaal opgemaakt. Rotterdammer 163 keer gearresteerd LEIDEN Een 33-jarige aan drugs verslaafde Rotterdam mer is gisteren rond half twee op heterdaad betrapt toen hij in de vestiging van V&D een greep deed in een stapel com pact discs. Een verkoopster rukte de man de 161 CD's, die een waarde van 7400 gulden hadden, uit handen. De Rot terdammer sloeg daarop op de vlucht en werd door een toe vallig passerende motoragent in de kraag gegrepen. Hij kwam daarmee voor de 163ste maal dit jaar in contact met de politie. Symposium over emancipatie LEIDEN De vakgroep Sociale en Orga nisatie Psychologie van de Leidse univer siteit houdt woensdag 10 december een symposium onder de titel „Emancipatie aan het werk". Het doel is het presenteren van recent onderzoek naar de werksitua tie van vrouwen en hun positie op de ar beidsmarkt. Er worden inleidingen ge houden over onder meer werving en se lectie, sollicitatiebrieven, verschillen tus sen en werk- en functiebeschrijving, door stroming bij wijkverpleegkundigen en au tomatisering. Een paneldiscussie tussen deskundigen sluit het symposium af. Het symposium begint om half negen en wordt gehouden in het Centraal Voorzie ningengebouw aan de Cleveringaplaats. linkse nderwijzers edragen zich aak als endelingen IDEN Linkse onderwij- s gedragen zich vaak als zen- jngen. Dat betoogt S. Karsten zijn proefschrift „Op het lukvlak van opvoeding en itiek" waarop hij morgen aan Leidse universiteit promo- Irt. Hij analyseerde het „mis- gedrag" van socialistische Dksonderwijzers aan het begin Ti deze eeuw. „Er is onder icse intellectuelen altijd een wke tendens geweest om de Evan de politieke en culturele deling te spelen in minder Sriviligeerde sociale lagen, [t soort seculier priesterschap ^ijd aan beschavingsarbeid", lus Karsten. Hij acht het poli- ke leven van deze professio- |e opvoeders om verschillen- redenen interessant. Zij pro- ^rden enerzijds de politiek (ten de opvoeding te houden, derzijds voelden zij zich juist „volksopvoeders" geroepen n politiek te doen. Verder :rden rond de eeuwwisseling eerste scheuren in de liberale (itiek en cultuur zichtbaar en lende het socialisme een ster aantrekkingskracht uit op Ige intellectuelen. De intellec- [el kwam naar zijn gevoel te- Cht in de positie van culturele hiiddelaar tussen de ene en de dere klasse, aldus Karsten. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA STRAALVERBINDINGEN MOETEN STORINGEN TELEVISIE VERMINDEREN LEIDEN De ontvangst van de Duitse TV-zen- ders via de kabel wordt mogelijk eind volgend jaar in geheel Zuid-Hol land een stuk beter. De PTT onderzoekt momen teel op welke manier dat het beste kan worden ge realiseerd. De bedoeling is dat daarvoor perma nente straalverbindingen worden ingesteld. Nu wordt voor het verkrij gen van het signaal van de Duitse kanalen gebruik ge maakt van zenders, die in Duitsland staan en ook in Nederland kunnen worden ontvangen. Deze zenders zijn echter niet speciaal voor Ne derland bedoeld en daarom is de ontvangst erg gevoelig voor weersinvloeden en vaak matig of slecht. Het dagelijks bestuur van de Gemeenschappelijke Rege ling Antenne- en Energie Voorziening (de gemeenten die de televisie-ontvangs- tmast in Oegstgeest beheren) heeft aan alle aangesloten ge meenten in de regio Leiden en in de Bollenstreek laten weten dit plan in samenwer king met onder meer Den Haag, Rotterdam, Rijswijk en Alphen aan den Rijn en met de PTTTe willen realiseren. Op 1 juli 1986 werd de ont vangst van BBC I en BBC II al sterk verbeterd door per manente straalverbindingen tussen Engeland en Neder land in gebruik te nemen. De ontvangst van de Duitse zen ders is echter nog steeds slecht. Het plan Leiden en de Bollenstreek en als het lukt zoveel mogelijk andere ge meenten in Zuid-Holland op nieuwe straalverbindingen aan te sluiten, komt mede voort uit de komst van Ne derland III. Deze nieuwe zender zal tot gevolg hebben, dat vooral de ontvangst van Duitsland II verder zal ver slechteren. Het aanleggen van straalverbindingen tus sen Duitsland en Leiden zou de ontvangst verbeteren, maar de kosten die daaraan zijn verbonden, zijn hoog. „Juist daarom willen met die andere gemeenten samen werken. Dat kan de kosten aanzienlijk drukken", aldus G. Noordermeer, de secreta ris van de Gemeenschappelij ke Regeling. Als het alge meen bestuur van de Rege ling Noordermeer daarvoor op 1 december toestemming geeft, zal hij met de PTT gaan onderhandelen over de aanleg van de verbindingen. De PTT wil in elk geval vóór 1 januari 1987 weten of Lei den al dan niet belangstelling heeft. „Het aanleggen van straalverbindingen duurt ne gen a twaalf maanden, dus als het allemaal een beetje meezit zou het eind volgend jaar met de Duitse zenders voor elkaar kunnen zijn", al dus Noordermeer. Vast staat al dat er een der gelijke straalverbinding komt tussen Goes en Middelburg en Duitsland. Leiden en de rest van Zuid-Holland zou den op die verbinding aange sloten kunnen worden via via Alphen, zodat ook de Rijnstreek er van zou kun nen profiteren. Op die ma nier zou het westen van Ne derland in één keer een bete re ontvangst kunnen krijgen. Het aantal abonnees op de kabeltelevisie blijft stijgen. Dat blijkt uit een overzicht van de Gemeenteschappelij- ke Regeling. In 1982 werden 92.012 abonnees geregistreerd en eind dit jaar denkt men er bijna 102.000 te hebben. De stijging van het aantal abon nees wordt veroorzaakt door de stijging van het aantal huizen in de Leidse regio en de Bollenstreek. Het aantal potentiële abonnees steeg vanaf 1982 van 107.461 tot zo'n 120.000 dit jaar. Het per centage abonnees schommelt rond de 85 procent. Leiden komt op ongeveer 88. Uit schieters zijn onder meer Oegstgeest (75 procent), Rijnsburg (95 procent) en Warmond (70 procent). Straalverbindingen voor STICHTING HELPT BEDRIJVEN BIJ OPLOSSEN VAN INTERNE PROBLEMEN 5IDEN Een bedrijf in jnmeubelen had in de hter nauwelijks enige ïzet. Via de Stichting legrand kwam de on- rneming in contact met n student bedrijfskunde, ize adviseerde het be- jjf na een markton- rzoek zich ook toe te ggen op het inrichten n kantines. De onderne- (ng bleef daarmee bin- In de eigen branche, be- (tte de bedrijfscapaciteit i die manier volop en Irbeterde het bedrijfsre- jltaat aanzienlijk. t is slechts één voorbeeld n een geval, waarbij de chting Integrand met succes n student als tijdelijke acht in een bedrijf plaatste; (i een probleem op te lossen Jarvoor de know-how bin- In het bedrijf ontbreekt of ii problemen te onderzoeken iaraan het bedrijf door tijde- ke onderbezetting of drukte jen aandacht kan schenken. jtegrand is een arbeidsbe-j jddelingsbureau voor stu- inten zonder commerciële (eleinden; een uitzendbureau t niet bemiddelt voor de stu- inten die augurkenpotten (llen vullen, maar werk wil- h doen van enige importan- Het doel van Integrand is „de kloof tussen student en fdrijfsleven te overbruggen", je kloof is volgens de voor- [ter van de Leidse afdeling In Integrand, Helen Rood- en publiciteitsmedewerk- Bernadette Veling duide- k aanwezig. „Een veel ge- orde klacht van het bedrijfs- is dat de Nederlandse identen in vergelijking jet het buitenland wel fer voldoende theoretische is beschikken, maar te- komen als het op hun aktische inzetbaarheid in bedrijf aankomt. Daarbij hiet hun taal- en spreek- •difthoid veelal tekort". Helen Roodzant (links) en Bernadette Veling van de stichting Integrand: „Nederlandse studenten schieten in het bedrijfsleven tekort". Bij de oprichting in 1980 nam Integrand zich voor door het inzetten van de studenten bij ondernemingen de overstap naar het bedrijfsleven te ver gemakkelijken. De stichting ondervond echter ook dat be drijven niet enthousiast waren om stagiaires over de vloer te krijgen. Stagiaires zouden tijd en produktiviteit kosten in plaats dat zij iets opleveren. De eerste jaren slaagde Integrand er dan ook niet in om veel stu denten in het bedrijfsleven on- Een belangrijke koerswijziging in 1984 heeft tot de toename van de belangstelling voor In tegrand geleid. De student werd naar voren geschoven als „probleemoplosser", de stu dent kwam niet meer het be drijf binnen om daar drie maanden zonder duidelijke op dracht uit te zitten, maar kreeg een specifiek probleem voorgeschoteld. Sindsdien ging het crescendo met Integrand. Veling vertellen enthousiast over de successtory's van stu denten in het bedrijfsleven. „Een restaurant had interne problemen. De zoon van de ei genaar wilde de leiding over nemen, terwijl de eigenaar daar zelf nog niet voor voelde. Een bedrijfsjurist heeft in een paar weken een organisatie structuur op poten gezet naar tevredenheid van alle betrok kenen". Een ander voorbeeld: Een firma die handdrogers verkocht, had behoefte aan door Integrand ingeschakelde student, kreeg hij het plan een dag later voorgeschoteld. „Dit soort opdrachten wordt vaak weer gevolgd door een vervol gopdracht die wat meer tijd vergt. De duur van de op drachten variëert over het al gemeen van een week tot een half jaar", aldus Helen Rood zant. Tegelijk met de profilering van de student als probleemo plosser, richtte Integrand zich meer op het midden-en klein- probeert de stichting bij deze groep bedrijven meer naams bekendheid te krijgen. Toch neemt ook de belangstelling van de grote bedrijven en de overheid toe. „De overheid wendt zich de laatste tijd va ker tot ons. Dat komt wellicht ook omdat daar nogal wat be zuinigd wordt en Integrand voor een goedkope oplossing kan zorgen", aldus de be stuursleden van Integrand. Een bemiddeling door Inte grand kost 400 gulden. „De student moet dan zelf met het bedrijf zijn vergoeding afspre ken. Daar blijven wij verder buiten. Over de betaling wor den student en bedrijf het over het algemeen snel eens. Alleen informatica-studenten willen nog wel eens pittige financiële eisen stellen". Bedrijven kloppen nogal eens aan bij Integrand voor de hulp van juist informaticastudenten (Roodzant: „Informatica is de grote hit"). Terwijl juist die studenten schaars in het be stand van Integrand voorko men. Arbeids- en organisatiep sychologen bieden zich echter in ruime mate aan bij de stich ting. Het up-to-date houden van het bestand is een taak die veel tijd vergt van de plaatse lijke vertegenwoordigers van Integrand. Helen Roodzand: „Het bijwerken van het be stand is een jaarlijke terugke rende bezigheid". Bernadette Veling vult aan: „Het bestand verloopt zeer snel, door het houden van voordrachten, het organiseren van actiedagen en het maken van posters probe ren we de studenten te bewe gen zich in te schrijven". De stichting heeft sinds de op richting in 1980 inmiddels ves tigingen gekregen in Leiden, Amsterdam, Utrecht, Tilburg. Rotterdam en Groningen. Het aantal bemiddelingen is explo sief gestegen. In 1985 klom het aantal plaatsingen naar 210. Helen Roodzant en Bernadette Veling zijn optimistisch over een verdere groei van Inte grand. „Dit jaar hopen we OVERLEG WEDEROM IN IMPASSE LEIDEN De politiek mag dan wel staan te juichen over het feit dat er met de winkeliers van de Breestraat „eindelijk" weer constructief valt te praten over het verkeer voor hun winkel deur, voor de betreffende ondernemers is er geen enkele aanlei ding tot vreugde. Wie veronderstelt dat de ondernemers niet ge lukkig zijn met een voorstel dat PvdA en Links Leiden deze week deden om vooruitlopend op een verkeersproef in januari, vast te leggen dat de bussen in de Breestraat blijven, heeft slechts ten dele gelijk. Voor de winkeliers was de lol er al van af toen een proef met alleen openbaar vervoer vorige week op een hoorzitting werd aangekondigd. „Als het die kant op gaat, denk ik dat we uitgepraat zijn", zegt voorzitter C. van Cleef van de winkeliersvereniging. De hoorzitting die vorige week over dit veelbesproken onder werp werd gehouden, leverde het bewijs dat een meerderheid van de raad er niet over piekert het openbaar vervoer uit de Breestraat te halen. „Een populaire hoorzitting met wat videoot- jes", oordeelt Van Cleef. „Wij waren er niet van onder de in druk. We staan niet te juichen om die proef die wethouder Pe ters aankondigde. Elk klein kind kan bedenken dat het best zal lukken om alleen de bus door de Breestraat te laten rijden". De winkeliers hebben genoeg water bij de wijn gedaan, vindt Van Cleef. „Ons plan om de Breestraat in zijn geheel autovrij te maken, is niet gemakkelijk tot stand gekomen. Ik vind dat we daarin, door de parkeergarage te laten vallen, genoeg hebben in geleverd. De beurt is nu aan de gemeente, ons plan verdient een reeële kans te krijgen. Peters moet maar eens duidelijk maken waarom het niet haalbaar is". Al met al dreigen de onderhandelingen voor zover daar nu nog sprake van is in de vertrouwde impasse te geraken die het overleg tussen gemeente en winkeliers al jaren kenmerkt. Van Cleef laat tenminste geen onduidelijkheid bestaan: „Ik heb van mijn achterban een opdracht meegekregen. Met ons valt niet te praten over handhaving van de bussen in de Breestraat. Als de gemeente daar toch aan vasthoudt, denk ik dat wij de claim van de parkeergarage maar weer op tafel moeten leggen". Voorwaarden Binnen het college heeft de Breestraat inmiddels ook voor enige onrust gezorgd. Niet zozeer vanwege de handhaving van het busverkeer als wel het moment dat dit dient te worden uitge sproken. De VVD (en ook de grootste oppositiepartij CDA) wil len het overleg met de winkeliers niet belasten met vooraf ge stelde voorwaarden. „Een gemeenteraad, die inspraak hoog in het vaandel heeft staan, kan dat niet maken", articuleerde VVD-fractievoo'rzitter M. van der Nat deze week zeer nadruk kelijk in de raad. De progressieve fracties hebben meer behoefte aan het scheppen van duidelijkheid. „Onze verantwoordelijk heid is een andere dan die van de winkeliers", zei PvdA-fractie- voorzitter M. van der Molen: „Als men betrokkenen mee wil la ten praten, is het goed tevoren duidelijkheid te verschaffen over de grenzen van de inspraak". Hetgeen duidelijk maakt dat de PvdA nooit de bedoeling heeft gehad een open overleg te voe- Impasse dus ook binnen het college. Hoewel de politieke lading daarvan betrekkelijk is. Want waarom zouden VVD, PvdA en Links Leiden ruzie maken over het tijdstip waarop zij vaststel len dat er bussen in de Breestraat blijven rijden, als daarover met de winkeliers op geen enkel moment valt te praten. De tweespalt binnen het college zou slechts interessant zijn wanneer de VVD (en op de achtergrond het CDA) het voor mogelijk houdt dat de bussen uit de Breestraat verdwijnen. Maar dat al ternatief werd door beide partijen al veel eerder „niet wense lijk" genoemd. GERT VISSER Daarvoor wordt gezorgd door Wil Brogtrop samen met haar collega's van de Advertentie-afdeling. Elke dag staat zij telefonisch vele adverteerders te woord, die hun advertenties aan haar opgeven. Kleine en grote advertenties. Van bedrijven en van particulieren. Zij zorgt ervoor dat ze foutloos onder uw ogen komen. Advertenties voor een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. nd dp 300 i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13