Leiden in touw voor verdwenen Tamils STAD OMGEVING Montage hekwerken aan Haagweg moet stoppen Hartebrugkerk viert opening van dagkapel ANS IRON MAIDEN ZORGEN VOOR ONRUST IN LEIDEN MAANDAG 24 NOVEMBER 1986 PAGINA 7 1IDEN Fans van de hardrockgroep in Maiden hebben gisteren in de idse binnenstad en rond de Groe- jrdhallen voor de nodige vernielin- n en vechtpartijtjes gezorgd. De groep f 's avonds een concert in de Groe- ordhallen, maar de aanhangers trok- n het eind van de middag al de id in. i:b half vijf kwam de eerste melding n onregeldheden binnen. Twee aan- ngers uit Schijndel (23 en 25 jaar) en n 24-jarige man uit Den Dungen wer- n aangehouden, nadat ze een ruit van bi( m nkel in de Breestraat hadden in- lerron slagen. Om half zeven dirigeerde de ilitie een baldadig groepje fans van de adsgehoorzaal naar de Groenoordhal- len. Tegen zeven uur werd het steeds onrustiger in de stad. Hardrockers pleegden vernielingen in de binnenstad en op de Haarlemmerweg, er waren vechtpartijen op de Beestenmarkt en het Stationsplein en er werd een auto beschadigd op de Lammermarkt. Ook kwam er een klacht binnen over con certbezoekers die hun auto in een bloe mentuin van een benzinestation aan de Gooimeerlaan parkeerden. Tegen acht uur werden bij het politie bureau fans uit Drenthe en Groningen afgeleverd, die de toerbus waarmee ze vervoerd waren, grotendeels hadden vernield. De chauffeurs van de bussen besloten om de afloop van het concert niet af te wachten en keerden direct huiswaarts. Dat had tot gevolg dat na afloop van het concert de busreizigers zich weer bij het bureau aan de Lange- gracht vervoegden, omdat ze niet meer naar huis konden. Een groep van 15 fans kreeg een slaapplaats op het bu reau. Een andere groep, die zich aan de verbieleingen in de bus schuldig ge maakt zou hebben, trok de stad weer in. Vanochtend vroeg werden de logeés met een politiebusje naar het station in Utrecht gebracht, om te voorkomen dat het op het Leidse station tot een con frontatie tussen beide groepen zou ko men. De politie heeft in totaal 17 man ingezet om de orde te handhaven. Er werden geen aanhoudingen verricht, omdat de groepen fans daarvoor te groot waren. Nieuwe voorzitter 'Ons Belang' LEIDEN De heer H. de Lange is in verband met drukke werkzaamheden af getreden als voorzitter van de woningbouwvereniging 'Ons Belang'. De ledenverga dering heeft inmiddels de heer Th. van Heijningen aangesteld als tijdelijk voor zitter. Op die vergadering werd mevrouw E. Rozenhart gekozen tot algemeen be stuurslid. De Lange zal bij de woningbouwvereniging be trokken blijven cds toege voegd bestuurslid voor fusie zaken. Reinwardt Academie De Reinwardt Academie, een hogere beroepsoplei ding voor museologie in leiden, bestaat tien jaar. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum wordt vandaag een symposium gehouden in de Leidse schouwburg. Als thema is gekozen: „Balans en per- spektief - de plaats van de academie in een verande rend werkveld". Het sym posium bevat onder meer een toespraak van mevr. drs. H. van Dongen, wet houder in Leiden. Pleegzorg De Centrale voor Pleeg zorg Zuid-Holland houdt vanavond om 19.30 uur informatieavond in het gebouw van de Leidse Stichting voor Gezinsver pleging, Herengracht 33 in Leiden. Voetcomplicaties De Diabetes Vereniging Nederland houdt morgen voorlich tingsbijeen - komst over voetcomplica ties. De orthopeet dr. R.M. lloem houdt een lezing en r is gelegenheid voor het tellen van vragen. De bij enkomst heeft om 20 uur laats in het gebouw 50 ran het Academisch Zie kenhuis Leiden aan de Wassenaarse weg 6. Spazio Trio Het Spazio Trio geeft mor gen om 20.30 uur een con cert bij Stichting Burcht aan de Burgsteeg 14. Het trio bestaat uit Günther Sommer (slagwerk), Con- ny Bauer (trombone) en Raoul van der Weide (con trabas en cello). De toe gangsprijs is f10, donateurs betalen 5 TM „De praktische waarde Transcendente Medi tatie voor managers en lei dinggevend personeel". Dat is de titel van de le zing die mr. C. Visser, morgenavond om 20.00 houdt in het Holiday Inn hotel in Leiden. Visser directeur van het Rand stad Instituut voor Toege past Absoluut Manage ment in Wassenaar. Matilo In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat zal morgen de film „Een ziel van roes tend plastic" gedraaid worden. In deze film ver tellen leerlingen en docen ten over hun tijd op een meisjesschool in Amster dam in de zestiger jaren. In de gesprekken wordt duidelijk hoe zij zich in die woelige jaren ontwikkeld hebben. De kosten voor deze ochtend zijn f 1,50. 'De aanvang is om 9.30 uur. LEIDEN De Leidse Werkgroep van Amnes ty International be steedt, net als 119 ande re Nederlandse afdelin gen, tot 10 december aandacht aan de schen ding van de mensen rechten op Sri Lanka. Volgens Jaap Jansen, coördinator van de actie in Leiden, heeft Amnes ty bericht ontvangen dat tussen juni 1984 en nu 300 inwoners van het eiland zijn verdwenen. „De familie kan hun lot niet achterhalen, en de autoriteiten weigeren inlichtingen te verstrek ken". Bovendien wor den, zo zegt Amnesty, veel mensen mishandeld en gemarteld om beken tenissen af te dwingen. Daarnaast gebeurt het regelmatig dat onschul dige burgers worden ge ëxecuteerd. „Dat zijn represaillemaatre gelen", weet Elisabeth Houtsmuller van Amnesty Leiden. „Het gebeurt zonder dat er een proces aan vooraf gaat". Ooggetuigen hebben volgens Jansen verklaard dat in 1985 412 mensen zo maar zijn vermoord. „Daar waren zowel mannen als i kinderen bij". In Leiden worden schrijfa- vonden gehouden op dins dag 25 november in de Vre- deskerk om 20.00 uur en in de Bevrijdingskerk om 19.30 uur, op woensdag 26 novem ber om 18.00 uur in Augusti- nus aan het Rapenburg en donderdag 26 november om 20.00 uur in Ekklesia aan het Rapenburg. Er worden brieven ver stuurd naar de Srilankaanse regering, regeringsvertegen woordigers en militaire en politiecommandanten, naar parlementsleden, politieke partijen, ordes van advoca ten, universiteiten en vak bonden. „In de brieven vra gen we om opheldering, we vragen naar de verblijfplaats en het lot van zes verdwe nen Tamils", zegt coördina tor Jansen. „We willen dat er maatregelen worden ge nomen", vult Houtsmuller aan. „De personen die voor de schending van de men senrechten verantwoordelijk zijn, moeten worden berecht, de familie van de verdwe nen personen moet worden beschermd en er moeten wettige maatregelen worden genomen om verdwijningen te voorkomen". Jansen: „Er is nu namelijk een wet die dit allemaal toestaat". Elisa beth Houtsmuller meent dat door de publiciteit „de repu tatie van Sri Lanka op het gebied van de mensenrech ten wordt geschonden". De Leidse afdelingen van de po litieke partijen is gevraagd een brief te ondertekenden, die volgende week naar de Srilankaanse regering wordt gestuurd. „En in een brief vragen we de Nederlandse regering zich te bekomme ren over de situatie van de Tamils in Nederland", zegt Houtsmuller. De Leidse Scholengroep van Amnesty" schenkt ook aandacht aan de actie. Jansen: „We praten tij dens maatschappijleerlessen over de situatie van de Ta mils en over de schending van de mensenrechten". Suyunarajah Tangarajah, een Tamil die in februari 1984 uit zijn land vluchtte en nu in Leiderdorp woont, vindt de actie van Amnesty „een goede zaak". „Veel mensen weten niet dat ook gewone, onschuldige burgers worden gedood", zegt hij. „Mannen tussen de 17 en 35 jaar kunnen niet veilig op straat lopen, vooral niet in het noorden van Sri Lanka". Hij wil nog eens benadruk ken dat hij „veel gevaar" loopt als hij terug zou moe ten naar zijn land. „Een rap port van de commissie Wij- nands in 1985 zegt dat de si tuatie wel meevalt, maar dat is niet waar". Amnesty In ternational vindt volgens Houtsmuller dan ook dat de Tamils niet mogen worden teruggestuurd. De afdeling Leiden-Oegst- geest van de Vereniging Vluchtelingen Nederland staat volgens voorzitter ds. A. Dronkers „sympathiek" tegenover de actie, maar werkt er niet aan mee. De vereniging begeleidt de 9 Tamils die in Leiden en Lei derdorp wonen, en gaat de begeleiding verzorgen van de Tamils die in de vier hui zen komen die onlangs voor hen beschikbaar zijn gesteld. „Deze mensen staan onder grote druk", weet Dronkers. „Ze zijn in afwachting van de asielprocedure, weten niet wat er met hen gaat ge beuren, en hoe de situatie thuis is". Hij vertelt dat er nog meer vrijwilligers nodig zijn, die de Tamils kunnen begelei den. Belangstellenden kun nen zich aanmelden bij de VVN, Oude Rijn 44c, tel. 071-133088. Voor meer informatie over Amnesty Leiden kan men zich wenden tot B. Tous- saint, tel. 149001. Van links naar rechts: ds. Dronkers (WN), Jaap Jansen (Amnesty), Suyunarajah Tangarajah en Elisabeth Houtsmuller (Amnesty). Woonruimteverdeling week gesloten LEIDEN De directie woonruimteverdeling van de gemeente is van 1 tot en met 5 december gesloten. Ook telefonisch is de afdeling die week niet bereikbaar. De sluiting is noodzakelijk in verband met automatisering van de administratie. De wachttij den bij de directie moeten hierdoor minder worden. Goekoop opent 'Het Kroontje' Met het planten van een boom in de voortuin van het nieuwe verenigingsgebouw, opende burgemeester C. Goekoop za terdagmiddag het nieuwe on derkomen van Volkstuinvereni ging Cronesteyn. De feestelijk heden die hieraan waren ver bonden, golden ook het eerste lustrum van de tuinvereniglng die In 1981 werd opgericht. Het nieuwe gebouw kreeg de naam 'Het Kroontje' mee. De Volkstuinvereniging vormt het hart van het polderpark Cronesteyn dat in de gelijkna mige polder gelegen is. Na wat aanvangsproblemen telt de vereniging inmiddels 307 leden en is daarmee zo goed als vol. De wachtlijst van de vereniging telt bovendien nog eens 40 be langstellenden. Jongerenfront deelt folders uit LEIDEN De Leidse politie kreeg zaterdagmiddag di verse meldingen binnen over folders met een discrimine rende inhoud, die in de binnenstad werden uitgedeeld door leden van het Jongerenfront. In de folders werd on der het motto Stank voor Dank stelling genomen tegen de asielverlening aan Tamils in ons land. De uitdelers van de (olders konden niet worden achterhaald. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. Mishandeling op Haarlemmerstraat LEIDEN Een 18-jarige jongeman uit Leiderdorp is zaterdagnacht rond half vier bewusteloos geslagen op de Haarlemmerstraat. De Lei derdorper zat achterop de fiets van een vriend en werd daar vanaf geschopt toen hij een groep van 5 jongens pas seerde. Hij werd vervolgens geschopt door hij bewusteloos raakte. De jongen is met vermoede lijk een hersenschudding naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden gebracht. Hij kon zich niets meer her inneren van het voorval. De groep die hem mishandelde werd niet meer aangetroffen. LEIDEN De firma Meyers moet de montage van hekwerken op het terrein langs de Haagweg staken. Meyers mag daar wel een hoveniersbedrijfje hebben, maar andere be drijfsactiviteiten zijn ille gaal, zo heeft de gemeente Meyers laten weten. Mey ers heeft dit standpunt aangevochten bij commis sie beroep en bezwaar van de gemeente. Meyers verhuisde in de jaren '70 met zijn hoveniersbedrijf van de Rijn- en Schiekade naar de Haagweg. Het bestem mingsplan staat dat daar ook toe. In 1983 bouwde hij een loods op zijn terrein om mate rialen voor zijn hoveniersbe drijf in op te slaan. Meyers be gon ook met de montage van hekwerken, omdat het in de hoveniersbranche niet meer wilde vlotten. Vorig jaar vroeg hij de gemeente om aanpassing van het bestemmingsplan om de montage van hekwerken langs de Haagweg te legalise ren. De gemeente wees dat verzoek af, omdat er in de toe komst mogelijk huizen op het terrein gebouwd worden. Ook wil de gemeente geen indus trie in een woonomgeving. Niettemin kwamen er de laat ste maanden klachten van om wonenden binnen over de montageactiviteiten van het bedrijf. Ze klagen over vracht wagens die af- en aanrijden en het slijpen, lassen en zagen dat voor geluidsoverlast zorgt „We kunnen niet meer in onze tuin zitten", aldus één van de omwonenden gisterochtend. Meyers ontkent dat het bedrijf voor overlast zorgt en is al met handtekeninglijsten bij buurt bewoners langsgegaan om steun te krijgen. De sleutel van de dagkapel wordt pater Demmers aangeboden. LEIDEN De dagkapel in dé Hartebrugkerk werd gistermorgen tijdens een plechtige Eucharistieviering feestelijk geopend. Pater B. Demmers ontving de sleu tel van het hekwerk dat de hal waarin de dagkapel is ondergebracht, scheidt van de eigenlijke kerk en met selde een koker met daarin een rol waarop de namen van de donateurs gecalligrafeerd zijn in één van de muren. De dagkapel is vanaf vandaag geopend. De stichting van de dagkapel maakt onderdeel uit van de viering van het 150-iarig bestaan van de kerk van Onze Lie ve Vrouwe Onbevlekt Ontvangen, die in de volksmond Har tebrugkerk is gaan heten. Het kerkbestuur hoopt dat deze kapel „een rustpunt kan betekenen voor de vele mensen die dagelijks in de Haarlemmerstraat winkelen". De dagkapel werd mogelijk gemaakt door vrijwillige bijdra gen. Donateurs konden zich voor bedragen variërend van tien tot vijfhonderd gulden „eigenaar" noemen van een deel van de dagkapel. De koker waarin hun namen staan ver meld, zal niet' eerder dan over 150 jaar mogen worden geo pend. De kosten van de dagkapel, circa 50.000 gulden, wer den overigens ruimschoots bijeengebracht. Het hekwerk dat de kerk en de dagkapel scheidt, moest worden aangebracht om de kostbaarheden in de kerk tegen vandalisme en dief stal te beschermen. De Eucharistieviering werd behalve door het gemengde koor St. Caecilia, opgeluisterd door het Poolse koor 'Metrum' uit Gniezno. Deze bracht op uitnodiging van het Leidse Toon kunstorkest een week door in Nederland. De Poolse zangers kregen gisteren na afloop van de viering kindertekeningen mee naar huis.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7