Bouterse wil niet met Brunswijk onderhandelen Vandaag begint de winterpremie... De schilder staat vooruklaar. „Demjanjuk niet meer dan topje van ijsberg" CcidócSoiwatit Legerleider legt oproep kerken naast zich neer AQUINO TROEFT VIJANDEN AF Vrienden Reagan eisen opruiming in Witte Huis TIENTALLEN OORLOGSMISDADIGERS LOPEN VRIJ ROND Strijk op, die winterpremie Oostenrijkers hebben slechte herinneringen aan „grote coalitie" ;IN; UITENLAND MAANDAG 24 NOVEMBER 1986 PAGINA 5 arclays Bank weg it Zuid-Afrika df JOHANNESBURG De Brit- i Barclays Bank heeft van- 1 in Johannesburg meege- jc.v zich terug te trekken uit id-Afrika. Barclays zal haar en zï lang van 40,4 procent in de •groei idafrikaanse Barclays Na- r.h°enal Bank voor 527 miljoen ?id zo ï(j (ongeveer 495 miljoen e°°0 den) verkopen aan Anglo Mining Corporation twee andere Zuidafrikaan- ondernemingen, het dia- iteoncern De Beers en de ïkeringsmaatschappij Sou- Life. Barclays National is de op één na grootste Zuid-Afrika en telt 25.000 werknemers. Tsjechische partij hekelt toekenning Erasmusprijs Havel PRAAG De Tsjechoslowaakse communistische partij heeft zaterdag in haar krant forse kritiek geleverd op de toekenning van de Erasmu sprijs aan de dissident Vaclav Havel. De Rude Pravo hekelde daarbij het „naziverleden" van Havel en dat van prins Bernhard, die op 13 november in Rotterdam de prijs uitreikte aan Frantisek Janousch, een vriend en geestverwant van Havel. De toeken ning van de prijs bewees, aldus het partijblad, dat „sommige krachten in Nederland hun klassebelangen heb ben doorgedrukt ten koste van goede betrekkingen". Overleden De Dionne-vijfling is niet meer uniek In de wereld. Geregeld worden er vijf- en zeslingen geboren. Toch is de Canadese Dionne-vijfling, wier geboorte in 1934 wereldnieuws was, een begrip gebleven. Het afgelopen weekeinde overleed in Ontario (Canada) Elzire Dionne, de moeder die in '34 de vijfling ter wereld bracht. De foto van de moe der en haar vijf baby's (links) prijkte in de hele wereld op de vooor- pagina's van kranten. Elzire Dionne is 77 jaar oud geworden. Gorbatsjov: snelle oplossing Afghanistan NEW DELHI Een politieke op- lossing voor de kwestie-Afghanis- tan, die leidt tot de terugtrekking van de Sovjet-troepen, is binnen be reik. Dit heeft Sovjet-leider Gorbatsjov gisteren gezegd in een interview met de Indische media aan de voor avond van een vierdaags bezoek aan India, öe Sovjet-Unie heeft geen „expansionistische plannen" ten aanzien van Afghanistan, zo merkte Gorbatsjov op. „De dag is niet ver dat er een politieke oplos sing wordt bereikt, wat natuurlijk de terugtrekking van onze troepen vergemakkelijkt", aldus de partijlei der. Nederlander bij ontwerp aquaboulevard (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS „Het grootste waterrecreatiecen trum van Europa". Dat wil burgemeester Jac ques Chirac van Parijs bouwen in het zuid westen van de Franse hoofdstad. „Aquabou levard" is gedeeltelijk ontworpen door de Ne derlandse architect Roelof Hendricks en om vat ondermeer een kolossaal golfslagbad met een glijbaan van 180 meter, een wildwater baan en watervallen. Hendricks verwierf in Frankrijk grote faam met het ontwerpen van diverse aquaparken ondermeer in Picardie. Ook de waterspelen in het Scheveningse golf slagbad zijn van zijn hand. De Parijse aqua boulevard moet zich uitstrekken over 3,5 hec taren en worden overdekt met vier glazen pi ramides. De kosten van het projekt Dedragen negentig miljoen gulden. Genscher laakt Kohl MAINZ De Westduitse minis-' ter van buitenlandse zaken Gen-, scher heeft zaterdag gewaar- schuwd tegen een bekoeling van de betrekkingen tussen zijn land en de Soviet-Unie. Hij beschuldigde Bondskanselier Kohl er indirect van de betrek kingen tussen de twee landen be moeilijkt te hebben door de Rus sische partijleider Gorbatsjov te vergelijken met nazi-propagan- daminister Joseph Goebbels. ..Dat de Duitse inval in de Sovjet- Unie in de Tweede Wereldoorlog aan 20 miljoen mensen het leven heeft gekost vraagt voorzichtig heid in het Westduitse buiten landse beleid ten opzichte van Moskou". ntsnapping jiit gevangenis iet helikopter It OV( dage, s !n-bl snijlo mei ij ij T, koste n ;n ee bleek e Pn>n| PriJa n de se Porü 11 buidgp pond n* 1"P®' ia< i Ge r (Van onze correspondent Gerard Kessels) 'ME Op een wijze die Ja- Bond niet verbeterd zou iben zijn twee rechtse terro- ontsnapt uit een gevan- in Rome. Helpers van de e Toristen gijzelden de piloot 1 sn Rode Kruis-helikop- dwongen hem te landen het voetbalveld van de ge- igenis. Pas toen de twee ge- igenen naar het toestel ren- i en de bemanning van de licopter enkele schoten los- hegreep het verbouwereer- gevangenispersoneel dat er ontsnapping gaande was. el van de daders als de itsnapte gevangenen ont- eekt ieder spoor. 'eiligheidsagenten uid-Afrika gedood 5HANNESBURG In iid-Afrika zijn het afgelopen reekend tijdens afzonderlijke icidenten twee leden van de eiligheidstroepen doodgesto- C. Bij drie andere botsingen nog eens vier leden van de eiligheidstroepen gewond ge lakt. Dit is gisteren meege- eeld door het Bureau voor iformatie van de Zuidafri- regering. Het dagblad ity Press, vooral gelezen door ivarten, meldde dat zaterdag ivee bommen zijn ontploft in ;n flatgebouw waar zich een antal leden van.de gemeente- Soweto schuilhoudt, zijn geen gewonden. "jndia eist 7 miljard an Union Carbide EW DELHI De regering li India heeft zaterdag een ladeclaim ingediend van e miljard dollar (7 miljard julden) tegen Union Carbide de slachtoffers van de ksramp in Bhopal. De rege- ing, die de verantwoordelijk- leid voor alle schadeclaims te en het Amerikaanse concern p zich heeft genomen, diende l e schadevergoeding in bij de WJ echtbank in Bhopal, de stad JJJ'Saar zich op 3 december 1984 55j! e ramp voltrok. Toen lekte 1412'it de chemische fabriek van 76.6 Jnion Carbide het giftige gas ^nethyl-isocyanaat, dat aan 12W .000 mensen .het leven kostte. 233j let is de eerste keer dat de re- ering een bedrag heeft ge- 246.0 ïoemd in haar schadeclaim. 630 'eel doden na Iraakse i«i uchtaanvallen op Iran g ICOSIA Iran heeft be- 44 endgemaakt dat bij een 2641 uchtaanval van Iraakse bom- 1611 ïenwerpers op twee steden in 5 westen van Iran gisteren 209; 12 burgers om het leven zijn 181J ekomen. Iran verklaarde ook ergeldingsaan vallen op 469 raakse steden te zullen uit- 34 oeren. Irak bevestigde dat 47 ombardementen op Bakhta- an en Islamabad Gharb wa- en uitgevoerd. De acties wa- 99 en gericht tegen een vliegba- 2® is, een olieraffinaderij en eer 504' antal militaire kampen, aldus rak. De Iraakse luchtaanval- 81 en waren kennelijk vraakactie voor de Iraanse aketaanval op de Iraakse loofdstad Bagdad van zater dag, waarbij 28 1 raakten. PARAMARIBO De Su rinaamse legerleider Desi Bouterse wil niet onder handelen met Ronnie Brunswijk, de bevelheb ber van het Jungle Com mando, zo heeft een naas te medewerker van de le gerleider bekendgemaakt. De medewerker zei dat Bouterse heeft gezegd dat hij „nooit, maar dan ook nooit, met deze bandie ten" zal onderhandelen. De raad van kerken van Suriname had er zaterdag bij Bouterse op aan ge drongen met Brunswijk te onderhandelen over een staakt-het-vuren om tot een wapenstilstand te ko men. De enige mogelijkheid om hu manitaire hulp te verlenen aan de geïsoleerde bevolking van oost-Suriname is via Frans Guyana. Hulpverlenen de kerkelijke instanties in Pa ramaribo kunnen het gebied niet meer bereiken. Dat is ver nomen uit kerkelijke kring in het grensgebied tussen Surina me en Frans Guyana. Het be wind in Paramaribo zou wei nig of niets doen om hulpver lening in het gebied langs de Ma ro wijnerivier mogelijk te maken. „Bouterse beschouwt elke bos neger als een potentiële tegen stander", aldus een zegsman. Hij reageerde hiermee op de terughoudendheid die minister Bukman van ontwikkelingssa menwerking eerder deze maand toonde bij het bespre ken van de mogelijkheid van hulpverlening via Suriname's buurland Frans Guyana. De bewindsman was bezorgd over mogelijke ongewenste politie ke consequenties van hulp via Frans Guyana. Nederland heeft tot nu toe drie miljoen gulden beschikbaar gesteld voor medische hulp aan Suri name. Bovendien overweegt Bukman om voedselhulp te verstrekken. De medische hulp die via de particuliere organisaties Evan gelische Broedergemeente en Centraal Missie Commissariaat werd verstrekt, is tot nu toe efficiënter en sneller besteed dan de steun die via de Suri naamse autoriteiten liep. De kerkelijke instanties in Para maribo kunnen de bevolking in oost-Suriname niet meer bereiken omdat vrijwel alle verbindingen verbroken zijn. Het Rode Kruis, dat een lading medicijnen naar Suriname wil sturen, kijkt al naar de moge lijkheid om in overleg met zijn Franse zusterorganisatie een deel van de medicijnen via Frans Guyana in oost-Surina me te krijgen. Op initiatief van particulieren in Suri naamse verzetskringen zijn al medicijnen en andere hulpgoe deren via Frans Guyana in het grensgebied terecht gekomen. (Vervolg van de voorpagina) MANILA De ontslagen Filipijnse minister van defensie Enri- le ageerde al tegen president Aquino vanaf haar machtsoverna me. Zijn voornaamste kritiek is dat zij niet hard genoeg optreedt tegen communistische opstandelingen. Daarnaast wilde hij dat zij presidentsverkiezingen uitschrijft en het parlement opnieuw bijeenroept, dat zij ontbond bij de machtsovername. Er gingen al maanden geruchten over een mogelijke staatsgreep. Enrile, die zichzelf graag „Rambo" noemde, wordt opgevolgd door de huidige onderminister van defensie Rafael Ileto. Rafael M. Ileto (66), de als „vaderlijk" bekend staande generaal geniet de reputatie van ervaren militair en kundig diplomaat. Bij zijn terugkeer van diplomatieke buitenlandse posten in 1986, speelde hij een belangrijke-rol bij de manoeuvres die uiteindelijk leidden tot de val van Marcos. Ileto zei in een korte verklaring na zijn benoeming dat hij allereerst zal. werken aan de eenwording van de strijdkrachten, waarna met de hulp van het volk het pro bleem van de communistische opstandelingen „misschien" kan worden opgelost. De communisten zeiden bij hun reactie op de vervanging van Enrile de nieuwe minister van defensie Ileto te zien als „iemand die Amerikaanse plannen in het land door dik en dun steunt". Volgens woordvoerder Ocampo „vrezen wij zeer dat de harde taal van president Aquino werkelijk een weerspiegeling is van de onverminderde militaristische druk op haar om van het vre desproces af te stappen en de totale oorlog te verklaren aan de revolutionaire krachten en het volk". President Aquino neemt de nieuwe minister Ileto de eed af. SHULTZ, REGAN EN POINDEXTER OP DE WIP (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Een groep persoonlijke vrien den van de Amerikaanse president Reagan is uit op het ontslag van minister van buitenlandse zaken George Shultz, de chef van de Witte-Huisstaf Do nald T. Regan en de na tionale veiligheidsadvi seur admiraal John Poin- dexter. De groep zou wor den gesteund door Rtea- gans echtgenote Nancy, aldus de Washington Post. Reagans vrienden zouden van oordeel zijn dat in het Witte Huis orde op zaken moet wor den gesteld, na het bekend worden van de geheime wa penleveranties aan Iran en de enorme klappen die de presi dent als gevolg daarvan heeft opgelopen. De groep zou al vervangers voor het drietal achter de hand hebben. Shultz zou moe ten worden vervangen door de huidige minister van defensie Caspar Weinberger, terwijl Drew Lewis de,voormalige minister van vervoer chef- -staf moet worden. De voor malige Amerikaanse ambassa deur bij de Verenigde, Naties, Jeane Kirkpatrick, wordt ge noemd als vervangster voor veiligheidsadviseur Poindex- in zijn carrière steeds naar vo ren heeft geschoven, geldt als zeer invloedrijk. Nancy Reagan zou de groep morele steun geven, omdat ze grote bezwaren heeft tegen de be labberde manier waarop de topfunctionarissen van het Witte Huis Reagan hebben be geleid in de Iraanse affaire. Een woordvoerder van het Witte Huis en één van Rea gans in Californië wonende vertrouwenspersonen ontken den het bericht. De Egyptische president Moe barak en koning Hoessein van Jordanië hebben gewaar schuwd dat de Verenigde Sta ten dreigen hun geloofwaar digheid bij hun Arabische bondgenoten te verliezen, ten gevolge van de wapenverko pen i Iran. Demonstranten, ge huld in de blauwe hemden van de Falan- gepartij brengen de fascistengroet tijdens een herdenkingsmars van de elfde sterfdag van de Spaanse dicta tor generaal Franco. Aan de mars deden gisteren In Madrid tienduizenden Span jaarden mee, onder wie Carmen Franco Polo, de enige dochter van Franco. De op tocht was een initiatief van de Veteranenorga- nisatie, een vereniging van ex-militairen die tijdens de Burgeroor log aan de zijde van Franco vochten. JERUZALEM Een Is raëlische rechtbank heeft gisteren bepaald dat het proces tegen John Dem- janjuk, die wordt verdacht van massamoord in het vernietingskamp Treblin- ka, al overmorgen zal be ginnen. Eerst zou het pro ces op 19 januari begin nen. Het wordt het eerste nazi-proces in Israël sinds het proces tegen Adolf Eichmann, die in 1962 ter dood werd veroordeeld. Als Demjanjuk schuldig wordt bevonden kan ook hij een doodvonnis krij gen. Zelf houdt hij vol het slachtoffer van een per soonsverwisseling te zijn. Het proces is een van de weinige die nog gevoerd worden tegen voormalige kampbeulen. Meer dan veertig jaar na het einde van de Tweede Wereld oorlog is de animo om na zi's voor de rechter te brengen danig afgeno men. De meeste kamp beulen en verraders zijn dood en voor zover ze nog leven zijn ze oud en ziek. Volgens Chaim Kohn, ex-lid van het Israëlische Hoogge rechtshof. is het nu zo goed als onmogelijk betrouwbare getui gen te vinden. Hij twijfelt daarom aan de wijsheid om Demjanjuk naar Israël te sle- 1104 „Nou za'k jou 'es eev'n laat'n zien wal Icamoefleer'n werkelijk beteek'nt," lachte Eelco lijntjes. „Daar ben'k altijd een bóès in geweest, Jyerhool'n. In mijn soldaat'nmoobielzaasie was [ik kamoufleurder van de eerste klasse. As ik akkies en twijg'n. spriet'n en sprant'n in me Imnetje had gekoemafleerd, noudan was zó onvindbaar geword'n, dat geen luitenant meer terug kon vind'n. Zodoende kon'k oi de hele dag op me luie rug ligg'n zonder tief mee te huppel'n met de gevechtsoefe- ing'n!" -- En terwijl hij honderduit vertelde ver zijn diensttijd, vlocht hij snel en bekwaam hele kooi vol. Ook smidje Verholen bleef ij- rig en bevestigde met een dik touw de twee apdeuren aan elkaar, nadat hij ze eerst om- ggetrokken had. En toen de mannen klaar aren met hun werk. was er een fraaie tunnel van jong voorjaarsgroen te zien. -- „Het is wer kelijk een próchtding", zei Eelco Eelkema. „Maar eh...., eerlijk gezegd hebb'n we wèl een beetje geluk gehad. Als die heks toevallig een beetje vroeger thuis was gekoom'n, nou... dan hadd'n we de beer los gehad!" -- „De duisternis is intussen al ingevallen", zei smidje Verholen. „Maak je dus maar geen zorg meer. Wat zou je trouwens denken van die krachtige auto, die ik in de verte hoor aankomen? Daar heb je de koplampen ook al. Dat kon ze wel eens zijn, Eel co!" -- Snel kwam de auto nader, en smidje Verholen gleed weg tussen de bomen van het woud.... „Dan klim ik gauw met de saab'l boov'nop de kooi," grinnikte Eelco. „En als ze dan met die luukse waag'n in de tunnel is. dan geef ik toch een houw op dat touw!" ADVERTENTIE De herfst duurt nog een maand en toch kunt u vanaf nu al winter premie verdienen: als particulier scheelt u dat f 50,- per dag voor elke schilder die u aan het werk zet. Voorbeeld? Een karwei voor twee schilders, dat vier dagen vergt, levert u 2 x 4 x f 50,- f 400,- premie op! (Voor niet-particulieren is de premie f 35,- per mandag.) Het werk dient minstens drie dagen te duren en in de periode 24 november t/m 19 december 1986 en 5 januari t/m 20 maart 1987 te vallen. U hoeft de schilder alleen maar snel te bellen. Hij regelt de premie- aanvraag voor u. pen. „Ik zou zelf zijn verdedi ging op me willen nemen al was het alleen maar om te voorkomen dat hij veroordeeld wordt door de emotionele sfeer waarin zijn zaak is be land". Deze uitspraken hebben Israëlische juristen en politici geschokt. Een van de felste critici van Kohn is Efraim Zuroff, direc teur van de Israëlische afde ling van het Simon Wiesenthal Centrum in Los Angeles. Met zijn 38 jaar hoort Zuroff tot de generatie die de oorlog niet aan den lijve heeft ondervon den. Opgegroeid in New York besloot hij na de Zesdaagse Oorlog van 1967 naar Israël te emigreren. In zijn nieuwe va derland was hij de vertegen woordiger van het Office of Special Investigations, een af deling van het Amerikaanse ministerie van justitie die be last is met de opsporing van in Amerika verblijvende oorlogs misdadigers. Namens het SWC doet hij nu hetzelfde werk. Het centrum financiert Zuroff's speurtocht naar Oosteuropese verraders in de jaren vlak na de Tweede Wereldoorlog zijn honderden Oosteuropese colla borateurs naar het Westen ge vlucht. Verreweg de meesten van hen nooit zijn berecht. Demjanjuk is een van hen, maar volgens Zuroff vertegen woordigt hij niet meer dan het topje van de ijsberg. De eerste lijsten met namen van oorlogsmisdadigers zijn in middels aangeboden aan de re geringen van Canada, Austra lië, Venezuela, Engeland en Zweden. In de eerste twee lan den zijn speciale regerings commissies ingesteld, die zich buigen over de vraag of de door Zuroff genoemde emi granten vervolgd kunnen worden. In de komende maan den zullen lijsten gereedko- Volgens Zuroff gaat het om „leden van moordbrigades, dus plaatselijke eenheden die de Duitsers gebruikten om men sen te doden, tot kampbewa kers en lokale propagandisten voor de Duitse zaak. Tegen het einde van de oorlog sloten zij zich aan bij de stroom vluchte lingen naar het Westen. De autoriteiten in de emigra- tielanden beschikten uiteraard niet over computerlijsten met de namen van mensen die zich aan oorlogsmisdaden hadden schuldig gemaakt. Zulke staan trouwens nog En de Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk. Z-H Duitsland. de VS en West jaren na de oorlog miljoenen mensen dakloos, op zoek naar overlevende familieleden. En als iemand verklaarde dat hij niet onder het communisme wilde leven, klonk dat heel aannemelijk". Nu vergelijkt Zuroff lijsten met namen van vluchtelingen met lijsten van gezochte nazi's en komt de oorlogsmisdadigers op het spoor. Met name in de VS lijkt spra ke van een nieuwe belangstel ling voor de Tweede Wereld oorlog en vooral voor het lot van de zes miljoen joodse slachtoffers. Het Wiesenthal Centrum bouwt in Los Ange les het grootste holocaust-mu seum en -onderzoekscentrum ter wereld, voor 23 miljoen dollar. En de mensen van de Wiesenthal-organisatie in Amerika zijn militanter dan de naamgever zelf. Demjanjuk voldeed min of meer aan de door het ministe rie van Justitie in Jeruzalem geschetste richtlijnen. Die wil len dat oorlogsmisdadigers al leen naar Israël worden ge haald als ze vrij jong zijn (Demjanjuk is 66 jaar), in goe de gezondheid verkeren, van moord worden beschuldigd en als er getuigen beschikbaar zijn. Volgens Zuroff zijn er wel die (Vervolg van voorpagina) WENEN Na de Tweede Wereldoorlog regeerde in Oostenrijk negentien jaar lang de „grote coalitie". Het was de opbouwfase van het door de oorlog en tien jaar geallieerde bezetting getrof fen land. Maar het systeem werd star en corrupt en de coalitie viel in 1966 uiteen. Veel Oostenrijkers hebben nog een bittere nasmaak bij de herin nering aan de vorige „grote coalitie". Sinds de jaren zestig zijn de ideologische verschillen tussen de socialisten en conservatie ven echter verkleind. Wanneer de Oostenrijkse socialisten en conservatieven er niet in slagen een „grote coalitie" te vormen, dan komt er vrijwel zeker een samenwerking tussen de conservatieve OVP en de zo suc cesvolle FPO De socialisten hebben elke vorm van samenwerking met deze liberaal-rechtse partij afgewezen, sinds Haider half september tot voorzitter werd gekozen. In de nu demissionaire regering is de FPO nog regeringspartner. De verkiezing van Haider tot par tijvoorzitter was voor bondskanselier Vranitzky reden, de coali tie op te zeggen en vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Van Haider is bekend, dat hij er ideeën op na houdt die aan het nationaalsocialisme grenzen. Volgens tegenstanders van de FPO was het geen toeval dat de slotmanifestatie van Haiders verkie zingscampagne afgelopen zaterdag plaatsvond in Braunau, de stad waar in 1889 Adolf Hitler werd geboren.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5