CDA eist garanties voor aanpak werkloosheid amermeerderheid tegen pensioen lang niet zeker Advocaat wil herziening vonnis Harm Dost sector- holen a fusie iddelbaar ;n samenvoegende sectorvor- ng heeft tot doel een geva- ;erd geheel van opleidings- ogramma's tot stand te bren- t zoan. Volgens de bewindsvrou- kan zo flexibel worden in- ieeld op wat leerlingen en lidsmarkt nodig hebben, ersterking van het beroeps- derwijs is nodig voor econo- heepsch herstel en vernieu- Er zal een grotere va- n cursusduur mogelijk _n twee tot maximaal ïarti f jaar £)e fusje jn het mid- /an lbaar beroepsonderwijs >i vo aart de schatkist in 1990 j0d,nd 150 miljoen gulden uit. zal wel extra geld beschik- komen voor schoolmana- ment en voor vernieuwing itbreiding van de appara- Gedurende het fusiepro- mogen er geen nieuwe •len of afdelingen daarvan fden gesticht. lannie Schaft herdacht CNV: VAKBONDSWERK N DE WET REGELEN PSP-congres eist matiging DE GANG [NNENLAND Qeid&eGowuvnt MAANDAG 24 NOVEMBER 1986 PAGINA 3 feiliger" rijbewijs ichterbij X HAAG Minister Smit- oes (Verkeer) zal binnenkort t voorstellen komen voor de in- jring van een voorlopig rijbewijs een strafpuntensysteem. De ter wees er in het TROS-radio- igramma Kamerbreed op, dat in eerste helft van dit jaar het aan exen doden en gewonden gev< >r is toegenomen. Door middel een voorlopig rijbewijs, wat ddin er WOI"dt afgenomen als men een onveilig weggebruiker jkt te zijn, en een strafpuntenlijs- op grond waarvan ook later de •p< >evoegdheid kan worden ontno- se tein, meent zij verbetering in de si- ijn vptie te kunnen brengen, d in nemjn ultui gen etp<d( Invoerstop op Duitse mosselen RIJSWIJK Het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft na overleg met het ministerie van landbouw en visserij besloten de invoer van mosselen uit Neder- Saksen te verbieden. De schelpdie ren uit dit Westduitse deel van de Waddenzee kunnen met algen be smet zijn. Dit geeft bij consumptie maag- en darmklachten, aldus het produktschap zaterdag. Bij de mos selen uit het Nederlandse deel van de Waddenzee deden zich begin oktober soortgelijke problemen voor. Het schap heeft toen een aantal maatregelen genomen en later nog aangescherpt om te voor komen dat deze mosselen op de markt zouden komen. Commercie verliest luchtslag ZUTPHEN De commercie heeft zaterdag bij de intocht van Sinterklaas in Zutphen de luchtslag om gratis televi siereclame verloren. Vijftien van reclame voorziene vliegtuigen kwamen tijdens de hele uitzending slechts een fractie van een seconde in beeld. De programmama kers ervoeren hun geluid als uiterst storend, omdat de vliegtuigen vaak te laag vlogen. Een stuntvlieger maakte het helemaal bont. Hij probeerde zijn reclameboodschap tussen de NOS-helicopter en de stoomboot van de Sint te persen. Hem wacht een proces-verbaal. Opbrengst belastingen valt mee DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de belastingop brengst dit jaar enkele miljarden hoger zal zijn dan ver wacht. Minister Ruding (Financien) is echter niet van plan dit geld ter beschikking te stellen van collega-be windslieden. Hij wil de eventuele meevaller gebruiken voor verdere terugdringing van het financieringstekort Man mishandeld ROTTERDAM Een 36-jarige uit Suriname afkomstige man is za terdagnacht op de 's-Gravendijkwal in Rotterdam ernstig mishandeld door twee mannen. Volgens de politie zeiden zij tegen hun slachtoffer „een hekel aan buitenlan ders" te hebben. De man werd geslagen en geschopt. Hij is in het Dijkzigt-ziekenhuis opgenomen. De da ders, beiden ongeveer 25 jaar oud, zijn nog spoorloos. Minder seizoenwerkers hebben recht op WW AMSTERDAM De helft minder seizoenwerknemers heeft na ingang van de stelselherziening op 1 januari 1987 nog recht op een uitkering vol gens de nieuwe Werkloosheidswet (nWW). Het aantal afwijzingen van een uitkering zal 23,9 procent bedra gen, tegen 10,9 procent bij de oude WW-regeling, zo heeft het GAK be rekend. In de nieuwe regeling wordt geëist dat voorafgaand aan de werk loosheid ten minste 26 weken moet zijn gewerkt. In de oude regeling was dat nog 65, 80 of 100 dagen. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) heeft mildere eisen tegen over seizoeners vooralsnog niet op genomen in de nWW. Beroeps onderwijs 1 :N HAAG Zelfstandige olen voor middelbaar be- ,rz psonderwijs (mbo) moeten tui de toekomst minimaal 600 ?n v< rlingen tellen. De huidige 1 iefprojecten kort-mbo en de lolen voor middelbaar be- ipsonderwijs zullen daartoe sectorscholen worden sa- ftngevoegd. Op deze manier Eui'tden verwante opleidings- igramma's van verschillen- j cursusduur in één instituut dergebracht. De fusieopera- moet voor 1990 zijn beslag Een en ander staat in ograin nota die staatssecretaris njaar-Maas ("Onderwijs) van- ag naar de Tweede Kamer eft gestuurd. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT CDA-frac- tieleider Bert de Vries wil dat het kabinet kei hard garandeert dat de twee miljard gulden die in "het regeeraakoord zijn uitgetrokken voor de be strijding van de werk loosheid, ook voluit op ta fel komen. „Als CDA-fractie zullen we actie ondernemen om dat ze ker te stellen. Het terugdrin gen van de werkloosheid tot onder de 500.000 in 1990 is de hoofddoelstelling van het ka binet. Dat mag niet bij woor den blijven", aldus De Vries zaterdag op de CDA-Partij- raad in Utrecht. De Vries zei verder dat het CDA tot vervelens toe zal moeten doorgaan met oproe pen tot loonmatiging en met het mobiliseren van zoveel mogelijk middelen om kans armen weer kansrijker te ma ken. „Juist nu het beter gaat moeten we de sterkeren aan sporen om de vruchten van het herstel niet te willen oog sten voordat ze ten volle ge- Van Velzen enige kandidaat partijvoorzitter UTRECHT De CDA-partijraad heeft drs. Wim van Velzen bij acclamatie voorgedragen als kandidaat partijvoorzitter. Van Velzen zal begin volgend jaar definitief worden gekozen als de CDA-afdelingen schriftelijk hun stem hebben uitgebracht. Aangezien Van Velzen de enige kandidaat is als opvolger van Piet Bukman, die minister van ontwikkelingssamenwerking is geworden, is zijn voorzitterschap feitelijk al beklonken. Op de partijraad werd zaterdag met geen woord meer gerept over de ontwikkelingen rond de tegenkandidaat, het Tweede-Kamerlid Huib Eversdijk, die zich eerder vorige week onder druk terug trok. De CDA-partijraad koos zaterdag wel mr. R. van Beeten (30) tot vice-partijvoorzitter. CDA-voorzitter drs. Wim van Velzen (links) neemt de felicitaties bij zijn benoeming in ontvangst van mr. Gerrit Brokx. rijpt zijn. Dat betekent", aldus De Vries, „dat de CDA-fractie heel concreet minister Van Dijk zal steunen in zijn voor keur om eventuele extra fi nanciële ruimte voor het overheidspersoneel te beste den aan werkgelegenheid in plaats van aan algemene in komensverbetering". De Vries noemde het niet fair dat de verantwoordelijkheid voor de bezuinigingen in het onderwijs en sociaal- cultureel werk eenzijdig op het bordje van de ministers Deetman en Brinkman wordt gelegd. „Wij hebben in ons program en in het regeerakkoord vastgelegd op ombuigingen. Dat betekent overigens niet dat we ons ge bonden achten aan de manier waarop beide ministers hun taakstelling hebben inge vuld", aldus de CDA-fractie- leider. De Vries ontkende in zijn rede tot de partijraad dat het kabinet, verwijzend naar een aantal „incidenten van de af gelopen tijd", nu al vermoeid heidsverschijnselen zou verto nen. „Wie dat wil doen gelo ven heeft het mis of heeft po litieke bijbedoelingen". Nog maar net aangekomen uit de Sovjet-Unie, hield premier Lubbers een uitvoering expo sé over zijn gesprekken met de Russische partijleider Gor- batsjov. Blikkend in de opge stelde NOS-camera's zei Lub bers „blij weer terug te zijn in een land waar als er iets wordt opgenomen je grote kans hebt dat het ook wordt uitgezonden". Hij refereerde daarbij aan het feit dat de Pravda geen letter aandacht had besteed aan een passage uit zijn speech bij één van of ficiële diners in Moskou waarin hij de schending van de mensenrechten in de Sov jet-Unie aansneed. Evenals De Vries hield Lubbers een vurig pleidooi voor verder gaande loonmatiging. [Vervolg van de voorpagina) IEN HAAG Of die reederde meerderheid - nodig is voor een wet het pensioen aan de uwe Rost van Tonnin- in te ontnemen - er in- erdaad komt, is lang niet iker. DA-fractieleider Bert de es bijvoorbeeld vindt het zichzelf „intriest en weer- nwekkend" dat de weduwe eïdcE staatspensioen ontvangt, den )VERVEEN Ongeveer tweehonderd mensen hebben gister- iddag op de erebegraafplaats in Overveen verzetsstrijdster innie Schaft herdacht. Hannie Schaft werd vlak voor het ein- dag van de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers in de duinen bewi oodgeschoten. De herdenking werd voor de 42ste keer gehou- De organisatie was in handen van het Algemeen Neder- nds Jeugdverbond (ANJB) en de Stichting Haarlem tegen Fas cisme en Discriminatie (HTFD). Na de herdenking vond in et aarlem een discussie plaats over de bestrijding van discrimina- derd maar liet bij de TROS-radio doorschemeren dat velen in zijn fractie niet zien wat zij er aan kunnen doen. „De Tweede Kamer maakt wetten die in beginsel voor ie dereen gelden. De rechter maakt uit of iemand zich zoda nig heeft gedragen dat hem of haar bepaalde rechten worden afgenomen. De Tweede Ka mer moet niet op de stoel van de rechter willen gaan zitten". Zijn fractiegenoot Joep de Boer zal in elk geval tegen het kabinetsvoorstel stemmen de weduwe haar pensioen te laten behouden. „Als er gelegen heidswetgeving voor nodig is, moet het maar", zei De Boer voor de NCRV. In die uitzen ding zei premier Lubbers dat de regering een meerderheids standpunt van de Kamer zal volgen, al acht hij het „te veel eer" voor de weduwe als er een speciale wet moet komen. Als de voorstanders van beëin diging van het pensioen het winnen in de Tweede Kamer, dan komt de zaak bij de Eerste Kamer. Volgens CDA-senator Christiaanse staat deze instan tie niet te trappelen om mee te werken. „Wij gaan ervan uit dat er geen wetsvoorstel (met die strekking) zal komen". Hij zelf noemde het ook „beter als dat niet gebeurt". Als er des ondanks een wetsontwerp komt, „zullen we het op d;.t moment beoordelen", aldus prof. Christiaanse. Het vroegere Tweede-Kamer lid Marcus Bakker (CPN) meent dat op betrekkelijk een voudige wijze een einde kan worden gemaakt aan de beta ling van het pensioen aan de weduwe Rost van Tonningen. Volgens Bakker moet men de pensioenwet voor politieke ambtsdragers zo wijzigen dat landverraders hun recht op pensioen verliezen. Op deze wijze kan er ook nooit mi? bruik van de wet gemaakt worden. Bakker reageerde op de veel gehoorde opvatting dat het heel gevaarlijk is bepaalde categorieën kamerleden uit te sluiten van bepaalde rechten. Op die manier zouden in de toekomst bijvoorbeeld commu nisten kunnen worden gedu peerd. „Een schandalige rede nering", aldus Bakker. „De CPN is de enige partij die te gen lui als Rost van Tonnin gen gevochten heeft". het apOORN Er moet een wettelijke regeling komen zi 'akbondswerk in de bedrijven nu werkgevere en vakbeweging s0' let daarover niet eens zijn geworden in de Stichting van de Ar- mpei eid. Dit zei voorzitter H. Hofstede van het Christelijk Nationaal Takverbond zaterdag in Doorn op een medezeggenschapsmani- grad èstatie van het CNV. Voorzitter C. van Lede van werkgevers- irganisatie VNO vond daarentegen dat de zaak alsnog in onder- ing overleg geregeld moet worden. „We moeten de overheid R4 liet te hulp hoeven roepen", zo zei hij. Computer- dagen Computers en toebehoren gingen tijdens de HCC-dagen in Utrecht weer als broodjes over de toonbank. De computer- dagen trokken dit keer weer meer voornamelijk mannelijke bezoekers. o ARNHEM De advocaat van jj de onlangs wegens hasjhandel 4 tot tien jaar cel veroordeelde - Arnhemmer Harm Dost (38) J zal het gerechtshof in Karls- 2 ruhe volgende week vragen Jg om herziening van het vonnis, so Volgens de raadsman, M. Gre- Jjgorius uit Essen, zijft er vol doende gronden aanwezig om dat vonnis te vernietigen en de Arnhemmer te ontslaan van rechtsvervolging. Gregori- us meent onder meer dat de Bondsrepubliek Spanje in 1984 onder valse voorwendsels tot uitlevering van Dost heeft be wogen en dat e feite sprake is van ontvoering. Mocht het gerechtshof in Karlsruhe Dost niet ontslaan van rechtsvervolging, dan dient de strafzaak tegen de Arnhemmer volgens Gregori- us in elk geval opnieuw door een rechtbank behandeld te worden. Tijdens die behande ling wil de advocaat een ver hoor van de officier van justi tie in Dtlsseldorf, die in augus tus toegaf dat er in het uitleve ringsverzoek aan Spanje spra ke is geweest van „een vergis sing". Gregorius zei zaterdag te ver wachten, dat de Duitse justitie in februari zal reageren op het verzoek om revisie van het vonnis. Waarschijnlijk volgt dan pas in mei behandeling door het hof in Karlsruhe. Mocht dat hof het verzoek af wijzen, dan volgt volgens de advocaat opnieuw beroep. :RIEMELS Jeu 1C6N 2£CT ie: IK g€N MET 2JÖH vfeKT (als \ou ceifioHwD onofirr ik efi 2£Eer vfw Wlufe 2j)N PTTANCEAe VBCUWeNfiflEN vsfems vfcpft v.'iH mm scuoêu ueeeeu an. HILVERSUM Een meerderheid van het PSP-congres heeft zaterdag, door het opsteken van de gele stemkaart, zo wel partijbestuur als partijraad gedwongen tot matiging bij het uitzetten van de politieke koers. Een breed samengestel de commissie krijgt een mandaat van het partijbestuur om zich te bezinnen op aanpassing van socialistische doelstellin gen en formulering van een nieuw, wervend, sociaal-econo misch actieprogramma. In de herfst van 1987 zal het PSP- congres op grond daarvan knopen doorhakken. Over deelname van PSP-raadsleden aan het gemeentebe stuur in Delft en in Leiden, in strijd met eerdere congresuit spraken, zal niet moeilijk worden gedaan. (advertentie) Europese Kampioenschappen heren Trondheim 24-25 jan. 6 dg. boot/tour/trein 895.- 5 dg. vliegreis 1440 - 2 dg. vliegreis 680.- Wereldkampioenschappen dames heren Quebec Sprint 31/1-172 6 dg. vliegreis 2150 - Wereldkampioenschappen dames West-Allis 7-8 febr 6dg. vliegreis 2825 - Gouden schaatswedstrijden Inzeil 12-15 maart Inclusief finales wereldcupwedstrijden d. h. 5 dg. vliegreis 835 - eigen auto-arr. v.a 175.- Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. chaosin moskou 1 In de Nederlandse ambassa de te Moskou, gevestigd in een negentiende-eeuws pand op een kwartier loopafstand het Kremlin, heerst op woensdag 19 november een nerveuze sfeer. Binnen 24 uur moet alles in kannen en kruiken zijn voor het offi ciële bezoek, dat de Neder landse regerings- en han delsdelegatie onder aanvoe ring van premier Lubbers en minister Van den Broek aan de Sovjet-Unie brengt. Terecht maken ambassadeur mr. P. Buwalda en zijn staf zich zorgen over de vraag of alles wel vlekkeloos zal ver lopen. De Russische autori teiten brengen immers her haaldelijk wijzigingen aan in het protocol. Het voortdu rende geschuif met tijdstip pen en ontmoetingsplaatsen vraagt vau de Nêderlanders een maximum aan flexibili teit en improvisatietalent. Maar dat is nog niet alles. In de ambassade zelf is het ook een chaos. Mr. Buwalda en zijn vrouw zijn namelijk nog maar net drie weken in Moskou gestationeerd. Tot begin november was Buwal da nog Hare Majesteits am bassadeur in Stockholm. De Nederlandse verhuiswagen (Fa. Van den Berg. Breda) heeft zojuist de laatste spul len van de Buwalda's naar Moskou gebracht. In de gan gen van de ambassade treft men hier en daar nog enkele opgerolde gordijnen, ver huisdozen en ingepakte schilderijen aan. chaos m moskou 2 Mevrouw Buwalda, een klei ne, charmante verschijning die voornamelijk Engels spreekt (zij is Griekse van geboorte) dribbelt zenuw achtig heen en weer. Excu seert zich tegenover de Ne derlandse journalisten keer op keer voor de rommel en maakt daarbij theatrale ge baren, die zij ongetwijfeld heeft geleerd in haar oor spronkelijke beroep: opera zangeres. „Vrijdag moeten we de hele Nederlandse de legatie een koud buffet aan bieden met alles erop en er aan". zegt ze. „Very nice na tuurlijk, maar het is hier in Moskou zéér moeilijk om zo iets te regelen. Daarom heb ben we een beroep gedaan op de catering-service van Martin Air. Die mensen heb ben ons zó goed geholpen, fantastisch!" Dan wijst ze in de richting van twee zwarte bedienden in witte pakken, die de be zoekers beleefd van drankjes voorzien. „Zonder hen wa ren we ook nergens", zegt ze terwijl ze de jongste van de twee op de rug klopt. Het blijken Egyptische Nubiërs te zijn die in de jaren zeven tig, toen Buwalda nog am bassadeur in Cairo was, in Nederlandse dienst zijn ge komen. Daarna zijn ze mee gegaan naar Stockholm en vervolgens naar Moskou. Vrijdag, bij de ontvangst van de Nederlandse delegatie, zullen er ter assistentie nog êen paar andere Egyptena- ren bijkomen, „geleend" van de Egyptische ambassade in Moskou. Mr. Buwalda. die uiterlijk veel wegheeft van onze voormalige minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw, legt de pers nog eens uit wat de plannen voor de komende dagen zijn. Wij zigingen voorbehouden na tuurlijk. De nerveuze stem ming waarin ook hij ver keert wordt opeens doorbro ken als hij een prachtige verspreking maakt, die de Nederlandse journalisten doet bulderen van de lach. „Het is de bedoeling dat Lubbers en Luns samen naar Gorbatsjov gaan" zegt hij verstrooid. Als hij zijn vergissing bemerkt heeft verklaart hij: „Kunt u na gaan hoe lang ik al in diplo matieke dienst ben". Rare vergissingen lijken overigens een specialiteit van deze beroepsdiplomaat. In 1982 deed hij in Cairo - gelukkig tevergeefs - zijn ui terste best premier Van Agt tegen te houden, toen deze een goed woordje wilde doen bij president Moebarak om een interview toe te staan aan de meegereisde Neder landse journalisten. Zoveel „opdringerigheid" van het journaille vond hij niet goed voor de Hollands-Egyptische betrekkingen. Terug naar Moskou anno 1986. Op vrijdag 21 novem ber, als bijna alles achter de rug is, zegt een zichtbaar op geluchte Buwalda: „Het wa ren zware weken, maar het was de moeite alleszins waard. Want zo'n gebeurte nis als deze is voor mij en m'n vrouw hier in Moskou natuurlijk een geweldige binnenkomer geweest". vroem! CDA-fractieleider Bert de Vries had zaterdagmiddag de CDA-partijraad in trecht nog maar net pu bliekelijk oud-staatssecreta ris Brokx bedankt voor „het vele wat hij in die acht jaar voor de volkshuisvesting tot stand heeft gebracht", of Gerrit Brokx verliet voortij dig de bijeenkomst in de Redactie: Frans Weerts Bijdragen: Dick van Rietschoten en Marga Rijerse Ex-staatssecretaris Brokx heeft best nog lol in zijn „vak". Utrechtse Jaarbeurs. Toeval of niet, maar de vogel was gevlogen, nog vóórdat pre mier Lubbers de bijeen komst kon afsluiten. Het is inmiddels genoegzaam bekend dat het na de be ruchte brief, die leidde tot het aftreden van Brokx, niet meer botert tussen Brokx en De Vries. Zo doet het hard nekkige gerucht de ronde, dat Gerrit geen enkele gele genheid voorbij laat gaan om op officiële en officieuze bij eenkomsten met een soort satanisch genoegen de val- op-termijn van Bert de Vries te voorspellen. Gerrit geniet inmiddels nog met volle teu gen van de plichtplegingen die zijn oude functie hem hebben nagelaten. Een ex- staatssecretaris kan best nog lol hebben in zijn „vak". Zijn oude medewerkers op Volkshuisvesting kunnen nog steeds niet écht geloven dat Gerrit niet meer in hun midden is. Zo heeft Brokx nog altijd de beschikking over een dienstauto-met chauffeur van het ministerie en schijnt hij nog regelmatig vergezeld te worden door een voorlichter van het de partement. Als we een woordvoerder van het mi nisterie vragen of Brokx nog steeds van die dienstauto ge bruik mag maken, valt er een pijnlijke stilte aan de an dere kant van de lijn. Duide lijk in verlegenheid gebracht geeft hij het toe. „Toeval, een enkele keer, oude ver plichtingen enzo?" vragen we. „Eh, ja, als hij ergens naar toe moet kan hij de auto meekrijgen". Het mi nisterie van VROM, voor al uw gratis ritjes....VROEM! dekamerdeze week De Tweede Kamer treedt deze week een gekruide ver- gaderweek tegemoet. Dins dag en woensdag komt de nogal explosieve onderwijs begroting aan de orde. Aan minister Deetman de taak om de één miljard aan bezui nigingen ongeschonden door het parlement te loodsen. Dinsdag en donderdag zal minister De Koning zijn be groting van sociale zaken verdedigen. Heet hangijzer is daar nog de per regeerak koord gedane belofte, dat de werkloosheid jaarlijks met 50.000 wordt verminderd. Woensdagochtend wordt ook nog gedebatteerd over de in stelling van een parlemen taire enquête naar het ge sjoemel met bouwsubsidies. Voorts komt donderdagmid dag een wetsvoorstel aan de orde, dat een einde moet maken aan het recht van kerkgenootschappen, om bij de fiscus inlichtingen in te er het inkomen hun leden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3