Ëeicl&e ©omcwit Meerderheidvoor einde pensioen weduwe Bon: Oostenrijk op weg naar „grote coalitie" Menu Schietpartij in Haags café eist leven Nieuwe gifstroom morgen bij Lobith Rust op Filipijnen na ontslag Enrile BOERENKOOL EN ROOKWORST >2.29 V 1987 auto's duurder! massa AUTO HEEMSKERK B.V. Veel auto's onverzekerd Ook dieven dak op CetdócSoivuuvt Maandag 24 november 1986 78e jaargang no. 23664 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredaceur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f.262,35. Klachten be2orging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Veel bewolking. Af en toe wat regen of motregen. Minimum temperatuur ongeveer 7 gra den, middagtemperatuur rond 12 graden. Matige, aan zee af en toe krachtige zuidwesten wind. Zon op: 08.16; zon onder: 16.36; Scheveningen hoog water: 08.52 en 21.41; laag water: 03.51 en 16.39. Brandweermannen ademen chloor in DEN HAAG Zes brandweermannen zijn gisteravond voor een dag ter obser vatie opgenomen in het Haagse zieken huis Leyenburg. Zij hadden giftige dampen ingeademd bij het blussen van een brandje in een schuur bij een ten nispark. In het schuurtje stonden negen vaten chloorbleekstof die wordt ge bruikt bij de bestrijding van onkruid op de gravelbanen. Omdat de mannen dit niet wisten, droegen zij geen gasmas kers toen bij het nablussen het giftige gas uit de deels gesmolten vaten vrij kwam. De zes kregen last van adem nood, een rode huid en een prikkelen de tong. De spuitwagen bracht hen naar het ziekenhuis. De gifvaten zijn in grotere vaten geplaatst en weggehaald. DEN HAAG In een café in de Schilders wijk in Den Haag is gisteravond de 42-jari- ge S. Ozer neergeschoten. Hij overleed vlak na aankomst in het zie kenhuis. De identiteit van degene die drie schoten op het slachtoffer loste, is onbe kend. De politie heeft twaalf getuigen voor ver hoor meegenomen naar het bureau. Geringer aantal harttransplantaties UTRECHT Dit jaar worden in Ne derland aanzienlijk minder harttrans plantaties uitgevoerd dan was voor zien. Dit blijkt uit de stukken bij een advies van een commissie aan de Zie kenfondsraad over de subsidiëring van harttransplantaties in het Acade misch Ziekenhuis Utrecht (AZU) in 1987. Het Academisch Ziekenhuis in Rotterdam (AZR) heeft subsidie ge kregen voor twintig harttransplanta ties in 1986. Eind september waren er negen uitgevoerd en het AZR ver wacht dat dit aantal eind 1986 zal zijn opgelopen tot vijftien. Het AZU mocht dit jaar tot 1 oktober zeven en een halve harttransplantatie uitvoeren en dat zijn er vijf geworden. duizend insen met een intgaaf gebit !bben zaterdag in ijmegen deelge- imen aan een ge- ienlijke koffie- fe' ter gelegen- id van het tienja- bestaan van de ibfaculteit tand- ilkunde van de itholieke univer- ;eit. Deze happe- een min of r wetenschap- ilijke inventarisa- van de algeme- e gebitskwaliteit, loest ook een ermelding in het iuinness Book of lecords opleve- en. De meeste .puntgaven" zijn ussen de 13 en 17 aar oud. De oud- ;te deelnemer aan Ie koffietafel heeft ijn 32 tanden en iezen 67 jaar vrij an gaatjes weten e houden. DEN HAAG De hoor zitting die vandaag in de Tweede Kamrer gehou den is over het voortdu ren van het kamerpensi oen aan de weduwe Rost van Tonningen heeft vele tientallen uit de kringen van het voormalig verzet en van oorlogsslachtoffers naar het Binnenhof ge trokken. Zij wisten zich gesteund door een enquê te die heeft uitgewezen dat tachtig procent van de bevolking meent dat de Kamer een einde moet maken'aan het staatspen sioen van de weduwe. En kele kamerleden hebben dit weekeinde voor de ra dio verklaard dat zij in derdaad op welke wijze dan ook het pensioen van de weduwe willen stop zetten. Beek, Henk Vos en de VVD'er Frans Weisglas, die allen te gast waren in radioprogram- ma'a. De Boer kondigde bij de NCRV aan dat hij in elk geval tegen voortzetting van het pensi.-^n zou stemmen. Vos, Ter Beek en Weisglas uitten zich op soortgelijke wijze in het VARA-programma De Rooie Haan. „Voor mij per soonlijk is er maar één moge lijkheid: ongedaan maken", al dus Weisglas. op de resultaten van de TROS- enquête. „Ik heb alle begrip voor die mensen. Maar als je in de zaak zelf duikt, kom je tot een andere conclusie. Dan weet je dat er weinig aan te doen is. Helaas, maar zo wil ik het wel stellen". Evenals premier Lubbers wees De Korte er overigens op dat de zaak nu bij het parlement ligt. „Als een tweederde meer derheid zegt: het moet anders, dan moet dat ook gebeuren". Pag. 3: Kamermeerderheid lang niet zeker LOBITH Het gi dat vrijdag bij het Westduits chemiecon cern BASF in Luüwigshaven in de Rijn stroomde, wordt morgen bij Lobith verwacht. Rijkswaterstaat rekent er niet op dat deze derde gifstroom in drie weken grote geve.."* voor het milieu zal hebben. Vissterfte zal naar verwach ting niet voorkomen. De dienst was er zaterdag door de Westduitse autoriteiten per telex van op de hoogte ge bracht dat de vervuiling ern stiger is dan aanvankelijk door BASF werd gemeld. De direc tie van BASF beweerde vrij dag dat elfhonderd kilo azijn zuur (een onkruidverdelings- middel) via een lekke leiding in de Rijn terecht was geko men. Maar bij nadere metin gen blijkt het om ten minste twee ton te gaan. Sinterklaas in Pieterskerk Op vele plaatsen werd afgelopen zaterdag Sinterklaas ingehaald. In Leiden waren zo'n vijfhon derd kinderen met hun ouders naar de Pieterskerk gekomen om daar het feest van de kinder vriend mee te vieren. In voorgaande jaren kwam Sinterklaas altijd met een boot aan in de Haven om vervolgens te paard een rondrit te maken. De organiserende winkeliers hadden het nu omgedraaid: niet de Goedheiligman maakte een rondrit door de binnenstad, maar de kinde ren moesten als zwarte pieten verkleed door het centrum gaan om bij diverse stands stickers te verzamelen en zo een toegangsbewijs voor het Sinterklaasfeest in de Pieterskerk te verdie nen. In de Pieterskerk werd de Sint verwelkomd door burgemeester C. Goekoop. MANILA Voor het eerst sinds maanden ont brak vandaag in de stra ten van Manila de vrees voor een staatsgreep, na dat de Filipijnse president, Corazon Aquino, gisteren vriend en vijand verraste met een krachtig optre den. Zij stuurde haar mi nister van defensie Juan Ponce Enrile de laan uit en benoemde in zijn plaats de gepensioneerde gene raal Illeto. Ook de andere leden van het kabinet kregen ontslag, maar ver wacht wordt dat de mees ten op hun post kunnen terugkeren. Een dag eerder liet Aquino alle belangrijke communicatie- posten alsook het paleis bewa ken, nadat tegenstanders van de presidente zouden hebben geprobeerd een coup te plegen. Zo zou de ontslagen minister Enrile de nationale vergade ring, die sinds de val van Mar cos ontbonden is, bijeen heb ben willen roepen, om daar mee het aftreden van Aquino te bewerkstelligen. Enkele uren voor die mislukte coppo- ging werd de prominente mos lim-politicus Elbert Ulama Tu- gung vermoord. Tugung was voorzitter van de Autonome Regering van West-Mindanao, en aanhanger van president Corazon Aquino. Het was de derde politieke moord in de omgeving van Manila in de af gelopen tien dagen. Het ontslag van Enrile werd mogelijk nadat de opperbevel hebber van de Filipijnse strijd krachten, Fidel Ramos, zich achter de presidente schaarde. Hij brak daarmee met Enrile, met wie hij in februari samen de opstand leidde tegen presi dent Marcos, waardoor Aquino negen maanden geleden aan de macht kwam. Door het be sluit van Ramos voelt Aquino zich nu gesteund door het le ger. Unieke actie voetballers FC Den Haag DEN HAAG De spelers van FC Den Haag hebben gistermiddag een paar minu ten voor aanvang van de wedstrijd tegen PSV (2-6) een unieke handeling ver richt. „Maak FC Den Haag niet kapot - stop gedonder" voegden zij de zich suppor ters hoemende relschoppers toe op een meterslang span doek naar aanleiding van de recente gebeurtenissen bij Excelsior. Na een gesprek met verte genwoordigers van de VVCS besloten de Haagse voetbal lers hun achterban te wijzen op het dreigement van de KNVB om harde maatrege len jegens de club te treffen. „Het was een stil protest", legde aanvoerder Martin Jol uit. „Ik denk niet dat we hier meer woorden over vuil moeten maken. Het was wel duidelijk". Het was overigens de vraag of de supporters van Mid den-Noord, onder wie zich de grootste raddraaiers be vonden, de tekst gistermid dag wel konden lezen. Want toen het complete team van FC Den Haag - zonder Mor- ey die nog op de masageta- fel lag - het veld betrad, werd net als eerder in de thuiswedstrijd tegen Feye- noord een Italiaans aan doend vuurwerk ontstoken. En uiteraard waren de ge verfde kippen ook weer van de partij, maar die acties be troffen het ludieke onder deel van de supportersactivi teiten in dit seizoen. Rondom het stadion deelde een groot aantal jongeren te vens een aan beide kanten bedrukt stencil aan de be zoekers uit. Aan de ene zijde van het vel vroegen de spe lers het publiek dringend zich netjes te gedragen. Aan de andere kant van het pa pier gaf het bestuur blijk van haar afkeuring inzake de gebeurtenissen van de af gelopen weken. Vier bussen met PSV-sup- porters werden bij het Cen traal Station door ongeveer veertig Haagse fans beko geld met stenen. Aan de bus sen ontstond nogal wat scha de, maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De politie maakte door een charge een einde aan het gooien. Tijdens de wed strijd werd een Haagse sup porter (26) aangehouden. Hij zat op de tribune met een zak vuurwerk. Ajax hield door de povere winst van 1-0 bij PEC Zwol le goed uitzicht op de titel in de tweede periode. Bij PEC Zwolle wonnen de Amster dammers door een treffer van Van Basten, acht minu ten voor tijd, met 1-0. In Zwolle werden drie Amster damse supporters wegens wanordelijkheden opgepakt. PSV nam op basis van het betere doelsaldo de kopposi tie over van Ajax. Feye- noord, voorheen vaste klant voor de top-drie van Neder land, heeft de achterstand op het topduo tot acht punten zien toenemen. De derde plaats van de Rotterdam mers, die met 1-1 deelden te gen FC Utrecht, bleef giste ren in stand doordat FC Den Bosch in eigen huis een las tig AZ trof (2-2). De spelers van FC Den Haag waarschuwen de supporters. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.0 uur. telefoonnr.071-122248 en uw kran wordt nog dezeltde avond nabezorgd. WENEN Oostenrijk is op weg naar herstel van een „grote coalitie", de sa menwerking van de twee grootste politieke partijen van het land. Dat is de mening van politieke waarnemers na de verkie zingen van gisteren, die geen van de politieke par tijen een absolute meer derheid heeft gebracht. De sociaal-democratische (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Panklare gesneden 33 boerenkool, QQ zak ±400 gram *70 jy} Verse HL! rookworst 250 gram £69, Is Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. SPO van kanselier Franz Vranitzky en de conserva tieve OVP van Alois Mock lijken opnieuw op elkaar te zijn aangewezen. De sociaal-democraten zijn on danks een verlies van tien ze tels in vergelijking met 1983, de grootste partij gebleven met tachtig zetels. De OVP verloor licht en kwam op 76 zetels. De nationaal-liberale FPO onder leiding van de 36-jarige Jörg Haider zag het aantal zetels in het parlement van twaalf stij gen tot achttien. Ook voor de Groenen onder aanvoering van Freda Meissner-Blau was het een geslaagde dag: de mi lieupartij doet haar intrede in het parlement met negen ze tels. Dat laatste mag te meer verwondering wekken omdat m.. De 36-jarige leider van de libe rale FPÖ in Oostenrijk, dr. Joerg Haider brengt zijn stem uit in zijn woonplaats Klagen- furt. de Groenen tot enkele dagen voor de verkiezingen in hefti ge interne poblemen verwik keld waren en in sommige dis tricten zelfs met gescheiden lijsten uitkwamen. Pag. 5: Slechte herineringen aan „grote coalitie". (ADVERTENTIE) NISSAN^ Per 1 januari a.s. worden de autoprijzen fors verhoogd. Wij willen u nog graag van de huidige prijzen (mits uit voorraad leverbaar) laten profiteren. Doe slim koop 'm nu in. Nissan. Je blijft erin rijden. LEIDEN - ROELOFARENDSVEEN Lammenschansweg 128 Leiden 071 310811 Alkemadelaan 1 Roelofarendsveenj 017132866 2073' DEN HAAG Ruim één op de drie auto's die in de Haagse binnenstad staan geparkeerd, zijn niet verzekerd. Uit een steekproef die de politie in de afgelopen weken in en rond het centrum nam, blijkt dat het aantal onverzekerde wagens in sommige straten opliep tot veertig procent van het totaal. Het gaat daarbij niet alleen om oude sloopauto's maar ook om rijklare voertuigen. De eigenaars zijn verzocht hun wagen alsnog te verzekeren. ZWOLLE De komst van Sinterklaas heeft de belangstelling voor het werken op de daken weer doen toenemen. In Zwolle moest de politie het afgelopen weekeinde met behulp van buurt bewoners twee uur lang via daken van panden in de binnenstad jacht maken op inbrekers. Het ging waarschijnlijk om drie da ders, van wie er één, een 17-jarige Zwollenaar, direct na een po ging tot inbraak bij een juwelier, kon worden aangehouden. De anderen zagen kans via de daken te vluchten. Behalve de gebruikelijke lekkere hapjes en drank jes hebben we het afgelopen weekeinde weer heel wat op nationaal en internationaal gebied aan nieuws te verwerken gekregen. Het menu daarvan luidt in het kort: afzakkend nieuw gif in de Rijn, de partijraad van het CDA onder meer over de plannen voor lagere belastingen van de VVD, pre mier Lubbers over zijn tweedaagse reis naar Mos kou, de spraakmakende weduwe van de NSB'er en SS'er Rost van Tonningen en haar pensioen en de toestand van de Nederlandse mosselen. Zo maar een greep uit het nieuws, waar u wellicht iets van gehoord of gezien hebt, maar waarvan de Leidse Courant u vandaag het fijne laat weten. En dan te weten, dat de Leidse Courant dat elke dag doet! De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaai. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1