Geert Kuiper moet broodjes meenemen ÜHEZ1 Trampolinetop leert niet van gebroken polsen Afwezige Van Gennip is meest besprokene [•iesekoop content uitschakeling 0.9] emifl SAD - Ondanks de uitschakeling heeft Bettine 'rijiekoop met een tevreden gevoel afscheid geno- I van de open Joegoslavische titelstrijd. In de Itfinale werd Nederlands nummer één door de °4ese Cheng Jing in drie sets uitgeschakeld (12-21, 5114 en 11-21). Bij het opmaken van de balans con- jerde ze dat het haar beste toernooi sinds jaren is ïrootste teleurstelling werd echter veroorzaakt 7Henk van Spanje. Door griep moest hij zich af- n voor ziin derde ronde, maar het betekende het afscheid van dubbelspelpartners Mirjam 4p en burg en Paul Haldan. versloeg met partner Vriesekoop wel het duo Wang Ho en Yao Jiayin, maar verloren van Lupulesko en Percukin uit Joegoslavië. ZeidóaOowia/nt MAANDAG 24 NOVEMBER 1986 PAGINA 13 1 De Zwitserse Brigitte Gadient (links) wordt door ploeggenote Vreni Schneider gefeliciteerd met de overwinning. Eerste slalom voor Gadient SESTRIERE De Zwitser se Brigitte Gadient heeft de eerste slalom van de strijd om de wereldbeker gewon nen. In het Italiaanse Se- striere was de 23-jarige skis ter in beide manches het snelst. Het was de eerste overwinning voor de wereld beker in de loopbaan van Gadient. Haar landgenote Vreni Schneider eindigde als tweede. De Westduitse Christa Kinshofer verscheen voor Nederland aan de start. Zij eindigde op de veertien de plaats. Van Bladels winnen in Tornado-klasse DEN HAAG Willy en Cees van Bladel hebben 3000 gulden verdiend, te besteden aan zeilma- teriaal, door eerste te worden in het Spa-klassement in de Torna do-klasse. Het tweetal uit Den Bosch won met veertig punten. Europees Star-kampioen Steven Bakker en zijn fokkemaat Kobus Vandenberg kregen een cheque van 3500 gulden voor de ver wachte zege in hun discipline. Bij de Soling-zeilers was de sponsor een dubbele premie kwijt. Ron van Manen en Ruud den Outer eindigden met hun bemanning even hoog. Bridgeteam wint van Engeland LONDEN De tweedaagse bridge-in- terland tussen Engeland en Nederland is afgelopen weekeinde in Londen in een Nederlandse overwinning geëin digd. De heren wonnen tweemaal: met 23-7 en 21-9. De gastheren zegevierden eenmaal: 16-14. De dames hielden elkaar meer in even wicht. Nederland won tweemaal: 19-11 en 18-12, maar verloor eenmaal met grote cijfers: 23-7. Het Nederlands herenteam bestond uit Leufkens, Westra, Kirchhoff en Tam- mens. De damesploeg uit Elly Schip pers, Marijke van der Pas, Jet Pasman en Anneke Simons. Kamps wint voor de wereldbeker WEST-BERLIJN Na twee Nederlandse over- winningen in wedstrijden voor de wereldbeker springen (Van der Schans en Laarakkers) zege vierde gisteren tijdens het internationale con cours hippique van West-Berlijn de Westduitser Bernhard Kamps. De 35-jarige ruiter uit Heiden bleef in de tweede barrage met Argonaut Euro pees kampioen en winnaar van het vorig jaar Paul Schockemöhle met Deister bijna een secon de voor (32,93 tegen 33,87 seconden). Derde werd de Ier Eddie Macken, vóór de Brit David Broome. In het tussenklassement voor het Euro pese circuit van de wereldbeker na drie wed strijden heeft de Brit Peter Charles de leiding, vóór de Australiër Jeff McVean, de Fransman Hervé Godignon en Wout-Jan van der Schans, de winnaar van Helsinki. De enige Nederlander in West-Berlijn, Rob Ehrens, wist niet meer dan één punt te bemachtigen. De Limburger is nu met achttien punten achtste in de stand. ?e?, stuurfout kost \ammers zege CAO De Britse \rmulc Hl-kampioen idy Wallace heeft gis- n de 33e grand prix i Macao gewonnen, tr voordeel te putten een fout van de Ne- •landse coureur Jan mmers in de laatste ide van de eerste man- Wallace reed in een iynard 863 VW. Op de •eede plaats eindigde, idanks een zware ver koudheid, de Braziliaan r vo(guricio Gugelmin /5 eitn Rait RT30 VW. uizei [itzicr irnsters Sinnjnen '4mieuw ogressie pen i INS De Nederlandse f, visters zijn op de goede weg. r°[werd opnieuw bewezen in "Jerde confrontatie met een tl Vf dat vor>6 jaar hij de WK "^Montreal bij de eerste ~nlf landen eindigde. Na de ^Prmoetingen met Bulgarije en Enkr itsland, waren in het j len de besneeuwde Zwitser- 1 a1ergen ingeklemde Stans de °?fnenigde Staten (zesde bij het pr v«) en Zwitserland (vijftien- Pr de tegenstanders van de e Nederlandse selectie, ir nid Jaar geleden kon het Ko- daaiM'jk Nederlands Gymnas ts Verbond (KNGV) geen ïzet fesentatieve damesformatie n ruparchgen naar naar Canada. oor ?r elf maanden hoopt het .8-7-&GV bij het 24e toernooi om wereldtitels in Rotterdam plaats bij de eerste ilf. Een dergelijke klasse- geeft dan recht op deelne- l aan het Olympische toernooi van 1988 in Se- Het Nederlandse kamp is mistisch over de kansen rop, wellicht een beetje te ïaskal. Gistermiddag bedroeg verschil met de Ameri- ise turnsters 9,10 punten ,20-370,10) en met de Zwit- 18,75. Terwijl de thuis- iffieii ;g (360,45) op de tweede op genante wijze lie d overgewaardeerd. Ideze derde interland in een nst 1 ibestek van nog geen twee te Iftnden moest Nederland het zonder nationaal kampi- waie Thérèse Wilmink. Tegen garije moest ze na zes on- bracjdelen afhaken wegens een en drie weken later tegen West-Duitsland ^dezelfde reden niet aanwe- Sinds kort heeft ze de e van Pfeiffer, lij zifaanks het gemis van Wil- u kuik kwam het Nederlandse et v^al, waarin enkele minuten de wedstrijd reserve gespijndy Tol moest worden in- voor Bianca Doorne- (gescheurd tussen-rib- irtje) tot een score die in itreal een twaalfde plaats hebben opgeleverd. Ierland turnde vooral ho- In het verleden was te vaak het geval, de „staart" van de ploeg staat was een gemiddel- negen te turnen in een tkamp. De getalenteerde ir nog weinig constant kende Pascale Bemelen en alster Wendy Tol bleven er maar een fractie vandaan. ola Eenkhoorn, die in de- ige ontmoetingen steeds in fout ging, liet dit keer het ifd niet hangen en herstel- zich met een totaal van de keuzestof voortref- i een slechte balkoefe- hPlail0p za'erda8' UCic" anne Beerepoot en Miran- van der Borst presteerden sterk. Ze kunnen zich nog der kunnen ontwikkelen turnsters van hoog interna- iaal formaat en zullen vol- id jaar oktober de Neder- dse ploeg met Wilmink eten dragen. Daarbij zullen routine van Carola Een- )orn en de zich steeds beter wikkelende Simone Veld- i niet te onder- et 0(t ïtanc e dei i zati "i atst 1-1 v 'ht |o T" rd. ;terll r>j Doel broibeiden atten steun zijn. 1 begeleidingsteam van de ïctie op Papendal onder lei- g van Ronald Walter en de meesterhand van de Boris Orlov, weet echter lejihet komende jaar nog hard j nerkt zal moeten worden. Stans werd evenwel op- uw bewezen dat de ver- ïhte oefenstof met uit- lering van die op de redelijk goed zit en nu de aandacht meer kan gericht op de keuze die op een aantal onder en nog aan de lichte kant DEVENTER Ruim voordat hij via een zeer acceptabele 2.04,62 op de afsluitende 1500 meter zijn winnende sprint (40,22) verzilverde in de vorm van de eerste plaats in het klassement, relati veerde Geert Kuiper al zijn triomf in het IJssel Cuptoernooi. „De waarde van deze wedstrijden is nihil als het ijs zo slecht is als vandaag", luidde de keiharde veroordeling van de sprintstylist uit Ol- deholtwolde. „Waarom kunnen ze in Haarlem en Heerenveen met dit weer wel goed ijs maken en in Deventer niet? Het is niet voor het eerst dat het ijs hier zo slecht is". „Ik ben", vervolgde Kuiper, „eens van huis weggegaan dat ik dacht: vandaag rij ik in De venter een lage 38'er. Maar die dag was ik de enige die maar net onder de 40 seconden bleef. Dat kan alleen maar aan het ijs gelegen hebben. Kuiper was ook nog geïrriteerd door een aantal andere omstandig heden. „Ik heb moeten kletsen als Brugman om mijn vriendin voor niets de baan op te krij gen. Bovendien valt er hier niets meer te Verdienen. Vroe ger kreeg je tenminste nog een lunchpakket, maar nu moef je zelf eigen brood betalen", schamperde Kuiper, die toch ook nog iets positiefs wist de melden. „Er is nu meer pu bliek (zo'n 2000 man; red.) dan vorig jaar." Geert Kuiper, die Hein Ver geer na drie triomfen op rij af loste als winnaar van de indi viduele wedstrijd, stond niet alleen in zijn kritiek. De nieu we ijsbaandirecteur Dick Schneider was één van de ve- Geert Kuiper is blij met de ritwinst op de 1500 meter. UTRECHT - Het is onzeker of de schaatswedstrijden om de Domtrofee dit jaar doorgang zullen vinden. Dick van Zan ten, vice-voorzitter van de KNSB, sprak die twijfel uit. Twee dagen voor de zogeheten klassieker, die is vastgesteld op maandag 15 december, worden op de baan in Utrecht wedstrijden ijsspeedway gehouden. Het is de vraag of de baan 48 uur later weer in goede conditie is. De wedstrijd past niet in de seizoenplanning van bondscoach Henk Gem- ser. De kernploeg was dan ook aanvankelijk van plan de ontmoeting te mijden, maar zag daarvan af op aandringen van het KNSB-bestuur. len die zijn negatieve beoorde ling deelden. „Op de 500 meter was het ijs inderdaad slecht. En het ergste was nog dat dat niet nodig was", stelde Schnei der, die zich direct na de wed strijden meldde bij kernploegt rainer Henk Gemser, die zelfs overigens óók had aangedron gen op aanpassing van het verzorgingsschema. Schneider vroeg Gemser zijn invloed aan te wenden om „de macht van de scheidsrechter in te per ken". Zaterdag was de rol van arbi ter toebedeeld aan Roelof Hup. De Apeldoorner kreeg tot twee maal toe het verzoek van Schneider om af te wijken van het oorspronkelijke verzor gingsschema, maar kreeg evenzovele keren nul op het rekest. Schneider, gepikeerd: „Er stond water op het ijs. Dan is het onzin om te dweilen. Maar van Hup moest dat tóch gebeuren, met als gevolg dat het ijs slechter in plaats van beter werd." „De sport kan niet zonder vrij willigers, maar zij zouden het aan mensen uit de praktijk moeten overlaten om te beoor delen of het ijs al dan niet ver zorgd moet worden. We heb ben de kraan zo weinig moge lijk open gezet maar deson danks werd het ijs alleen maar zachter door de combinatie van warm water en warme wind. Bovendien heeft het on nodig geld gekost. We hadden Zonder troeven als Sergej Fo- kitsjev, Oleg Bozjev en Alexander Mozin heeft de schaatsploeg van de Sovjet- Unie de eerste zege (394-351) sinds 1983 op Oost-Duitsland geboekt. In sprintwereldkam pioen Igor Zjelezovski had de Sovjet-afvaardiging de succes volste deelnemer aan deze jaarlijkse landenwedstrijd, die de vriendschappelijke band heet te bestendigen. De 23-ja- rige Zjelezovski stelde zater dag het twee jaar oude baanre cord van Küchwald op de 500 meter scherper. Met 37,24 se conden manifesteerde Zjele zovski uitmuntende herfst- Holland/Utrecht wint Ussel Cup DEVENTER Het gewest Noord-Holland/Utrecht heeft overtuigend het bezit van de IJssel Cup verlengd. De equi pe kwam op een totaal van 510,424 punten en bleef daar mee Zuid-Holland (516,882) ruim voor. Voor Friesland, het meest gelauwerde gewest in de IJssel Cuphistorie, resteerde slechts de derde plaats. De Friezen, traditioneel in het voordeel door de aanwezigheid van korte afstandsspecialisten, eindigden op 517,430 en bleven Overijsel maar een fractie voor. Groningen werd vijfde, Drenthe zesde, Gelderland ze vende en Noord-Brabant/Lim burg traditiegetrouw achtste en laatste. met een machine minder kun nen draaien als we niet had den hoeven dweilen. Pas op de 1500 meter van de dames zijn we van het schema afgewe ken. Er is toen niet gedweild en meteen werd het ijs beter", aldus Schneider. HARRY BRINK ZOETERMEER De geschie denis in het trampoline-turnen kan zich op twee manieren gaan herhalen. Op sportief ge bied, maar ook op het gebied van ongelukken. Bij de Neder landse kampioenschappen in Zoetermeer bleek afgelopen zaterdag immers dat men in Nederland z'n lesje nog niet heeft geleerd van de twee ge broken polsen die Bert Dam mers onlangs in Parijs opliep. Nog steeds kan het voorkomen dat een jeugdspringster van nog geen drie turven hoog, als vangster fungeert bij een se- De sportieve historie werd ja renlang bepaald door het duo Jacqueline de Ruiter-Maijo van Diermen. Dat gaf jaren lang gezicht aan de smalle top der canvasspringsters. Krap een uur na de afscheidswoor den aan het adres van De Rui ter en Van Diermen bevestig den de Zoetermeerse Diane Wong en Mariska van der Sman dat zij klaarstaan om de rollen te gaan overnemen. De 20-jarige Wong eigende zich afgelopen zaterdag in de Zoetermeerse sportkoepel Olympus zowel de titel bij het individueel- als bij het sync- hroonspringen toe. Met haar Pro Patria-clubgenote Van der Sman herhaalde ze het staaltje dat hen een week eerder bij de officieuze „wereldcup" ook goud had bezorgd. „Daar in Londen was het een verras sing", aldus Wong. Die hier mee tevens aangaf dat ze het veroveren van de nationale ti tels min of meer aan haar stand verplicht was. Bij de heren gold datzelfde voor Frits Wiedenhoff. De 19- jarige Ermeloër was, zo vond hij ook zelf, „torenhoog favo riet". Dat weerhield de aan staand ClOS-student er niet van enige risico's in zijn spron gen te verwerken, hetgeen hem tijdens de eerste van drie doorgangen zelfs op een mis- sertje kwam te staan. „Ik snap Diane Wong (rechts) en Mariska van der Sman veroveren voor Pro Patria de titel. Maar Diane Wong noch haar ploeggenoten dachten aan stoppen. Ze beëindigde eergis teren een periode van zeven weekeinden achtereen met wedstrijden. Twee nationale titels en een hoop vrolijkheid rijker. „Natuurlijk vind ik het nog wel een eer om Neder landse kampioene te worden", aldus de Zoetermeerse, die met haar succes het 75-jarig jubile um van haar club nog een ex tra vrolijk tintje gaf. En hoe wel ze samen met Mariska van der Sman op afstand eerste werd bij het synchroonsprin- gen, kon er nog een heuse om helzing vanaf na het bereiken van het goud. Jacqueline de Ruiter en Marjo wereldgoud 'veroverden in de Verenigde Staten, ontvangen na mens het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond onder andere een „weekeindje uit" als dank voor de bewezen diensten. Het tweetal zette definitief een punt achter een indrukwekken de spring-loopbaan. De Ruiter verzamelde negen individuele na tionale titels; Van Diermen zes. Naast hen de Zoetermeerder Marcel Verstraten, zes keer Nederlands kampioen en eveneens gestopt eigenlijk niet dat ik daarna nog can kop stond. Maar ja, de top is klein hè". Lijdzaam En die top is nog kleiner bij het heren-synchroonspringen, voor het oog één van de aar digste facetten van de toch al bezienswaardige trampoline- sport. Bij de nationale titel strijd traden zaterdag slechts twee herenduo's binnen de springveren en Frits Wieden hoff moest lijdzaam toezien- Zijn IJmuidsense maatje Bert Dammers was onlangs immers het slachtoffer geworden van met de Franse slag werkende organisatoren en een tweetal onattente „vangers". Dammers liep daardoor in Zoetermeer rond met de naweeën van twee gebroken polsen. De 18-jarige student fysiothe rapie: „Bij de wereldkampi oenschappen in Parijs, half ok tober, sprong ik volledig naast de trampoline. Niet eerst via de rand, maar meteen op de grond. En dat vanaf een meter of zeven. De vangers aan die kant, een Tsjechoslowaak en een Zweed maakten meteen dat ze wegkwamen, in plaats van mijn val te breken. Ver der zal misschien ook een rol hebben gespeeld dat we de avond ervoor pas laat klaar waren en de volgende dag al weer heel vroeg op moesten. Veel te weinig slaap dus". Re den, zo lijkt het, voor een hoop verwijten. „Ach, van die van gers begrijp ik het wel een beetje. Je schrikt natuurlijk als iemand met zo'n vaart op je afkomt. En die jongens moes ten later zelf ook springen, dus ze waren niet op mii geconcen treerd. Het gebeurde namelijk tijdens het inspringen. Bij de wedstrijden staan er speciale, goed geïnstrueerde vangers". Formaliteit Zo zijn althans de internatio nale normen. Landelijk wordt het opstellen van een vanger bij elk van de vier hoeken veelal slechts als formaliteit gezien. Een oplettend jurylid greep afgelopen zaterdag dan wel herhaaldelijk in bij het constateren van een vrije plaats op één der hoeken, maar wie er vervolgens plaats nam, bleek niet van belang. Grote ongelukken bleven ech ter uit, mede dank zij de vang- matten aan de „kopse kanten" van de sprïngdoeken. „In Parijs waren we erbij toen dat met Bert gebeurde", ver telt tweevoudig kampioene Wong. „We wilden eigenlijk helemaal niet meer springen. Maar we hoorden dat Bert vond dat we het juist wel moesten doen, dus toen gingen we toch maar. We moesten een vijfde plaats bij het sync- hroonspringen verdedigen, maar we eindigden als zeven de. Hoewel je er tijdens het springen niet bij stilstaat, speelt zo'n val in je achter hoofd misschien toch wel mee". Sp< oren Een succesvolle tweede keuze oefening zette het Zoetermeer se damespaar rechtstreeks in de sporen van hun twee grote voorgangsters. Die tweede keuze-oefening was trouwens eigenlijk de derde. Om het kijkvolk van Studio Sport ter wille te zijn c.q. te beduvelen, had het kampioenstweetal al in de vooravond een demon stratie gegeven van de „win nende oefening", waarvan la ter op de beeldbuis de indruk werd gewekt dat het om de echte versie ging. „Gelukkig ging het bij de ech te oefening ook goed", sprak Wong na afloop opgelucht. „Want het is toch best wel spannend. En zeker niet var wege de kans op ongelukken En de toekijkende Bert Dam mers: „Ik ben wel even het denken gezet, maar nenkort ga ik het gewoon weer proberen". De voor naamste concurrent van kam pioen Wiedenhoff kan al op 2 mei weer een aanslag doen op diens titel. Dan immers krijgt Paterswolde de NK '87 te or ganiseren. En daarmee de kans het vangen wèl goed te verzorgen. ROB LANGEVELD DEVENTER - Niet win nares Ingrid Haringa, maar de absente Yvonne van Gennip leverde tij dens de strijd om de 25e IJsselcup in Deventer de meeste gespreksstof op. De Haarlemse had zich niet voor het onderlinge „gevecht" van de acht schaatsgewesten kunnen kwalificeren. „Met opzet", liet coach Dinus Vos we ten. De opvolger van Tjaart Kloos terboer (in Deventer als toe schouwer aanwezig) onder streepte dat hij de handelwijze van zijn meest begaafde pupil afkeurde. „Ik kan me best voorstellen dat Yvonne weinig trek had in de IJssel Cup, ze ker gezien het overvolle pro gramma dat ons wacht. On eens ben ik het echter met de manier waarop Van Gennip heeft gehandeld. Ze had op z'n minst even met mij kunnen overleggen. Dat heeft ze niet gedaan. Zoiets mag niet nog eens gebeuren", mokte Dinus Vos. Volgens de schaatscoach uit Midlaren had Yvonne van Gennip best op het (boterzach te) ijs in Deventer kunnen verschijnen. Dinus Vos: „De IJssel Cup kun je beschouwen als een training. Van mij had ze niet eens voluit hoeven gaan. Uit elke rit kun je gege vens putten. Bovendien is een wedstrijd, hoe onbelangrijk ook, de beste training. Die stel regel was zeker in Deventer opgegaan". Dat Yvonne van Gennip de IJssel Cup niet al te serieus nam liet ze afgelopen week trouwens doorschemeren in het trainingskamp van de da meskernploeg. Vos was op de hoogte van de desinteresse van de 22-jarige Haarlemse, maar nam haar woorden niet se rieus. Een misrekening? „Op een schertsende manier deed ze toespelingen, althans dat heb ik ervan gemaakt", gaf Dinus Vos toe. „Yvonne heeft onmiddellijk na het verprut sen van haar kwalificatie op de Amsterdamse ijsbaan haar spijt betuigd. Voor mij is deze „affaire" dan ook uit de we reld", aldus Vos. Werd de nieuwe coach van de schaatsdames door Van Gen nip in de steek gelaten, in De venter bleek het keurkorps van Vos gereduceerd tot een duo: Marieke Stam en Mariska Hekkers. De overige kernploe gleden haakten af wegens blessures (Jolanda Grimber gen) of ziekte (Grietje Mulder), terwijl Ria Visser andermaal revalideert van een enkelbles- Triest „Het is triest", concludeerde Dinus Vos dan ook. Het enige lichtpuntje in zijn brigade heette in Deventer Marieke Stam. De Egmondse kwam slechts tweetiende punt (89.910 tegen 90.117) tekort om de eveneens voor het gewest Noord-Holland/Utrecht star tende Ingrid Haringa van het hoogste platform op het erepo dium te jagen. De goedlachse Stam vond het allemaal best. „Ach, de IJssel Cup stelt niet zoveel voor. Dat Yvonne geen zin had kan ik me voorstellen. Ze had kenne lijk behoefte aan een vrij weekend. Dat geldt niet voor mij, ik heb lekker gereden en vind het leuk dat er een be hoorlijk aantal Veel tijd om na te genieten van het succes op het Deven ter ijs werd Ingrid Haringa niet gegund. Om aan de IJssel Cup te kunnen deelnemen moest Haringa een dienst rui len met een vriendelijke colle ga. Gistermiddag draaide In grid Haringa weer volop mee in het politiekorps van Heem stede. HENNIE LEMEIN Hendriks wint „superveldrit" VALKENSWAARD Martin Hendriks heeft gisteren op het Eurocircuif van Valkenswaard iets recht gezet. Twee weken geleden, in Gieten, werd hem door professional Hen- nie Stamsnijder verweten een profiteur te ziin. In de tweede cross voor het super-prestigeklassement heelt hij de hele eli te op een ongekende afstand gereden. Reinier Groenendaal was de enige, die de schade tot een minuut beperkt kon hou den, Huub Kools bleef binnen de drie minuten. Hennie Stamsnijder verspeelde meer, Roland Liboton, de klasse mentswinnaar van de vorige twee seizoenen, kreeg, op een streepje na, een volle ronde aan de broek. Martin Hendriks, de amateur, was bovendien zeer professioneel. „Ik had har der gekund, maar ik dacht, daar doe ik niemand een plezier mee. Zeker niet de mannen die nu hun brood op de fiets moeten verdienen".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13