^^Eeidóc Sou/ia/nt Buurtvereniging pleit voor "meer woonruimte boven winkels Huisje van Goeie Mie moet kijkkast worden" Jf\ De Leidse Courant komt snel naar u toe STAD OMGEVING Prijs voor idee laborant Jonk WEEK EINDE ZATERDAG 22 NOVEMBER 1986 PAGINA 11 inks Leiden tevreden ^yer wethouder De la Mar IDEN De leden van PPR, PSP en CPN zijn tevreden over het op- j jen van wethouder H. de la Mar van Links Leiden. Dat bleek gister- 'ond tijdens een ledenvergadering van Links Leiden, het samenwer- gsverband van de drie partijen in de gemeenteraad. Klein links neemt 's de gemeenteraadsverkiezingen in maart deel aan het college van B y, samen met de PvdA en de VVD. Met name de samenwerking met liberalen stuitte aanvankelijk op veel twijfels, maar de leden bleken eravond tevreden over het beleid van de wethouder. In januari ver- ijnt er een rapport van een commissie, bestaande uit twee vertegen- ordigers van het landelijk PSP-bestuur en twee bestuursleden van de P afdeling Leiden, over de medewerking van de pacifistisch-socialisten i het college. De PSP, de partij waar De la Mar uit afkomstig is, heeft delijk de samenwerking met de VVD altijd afgewezen. In het rapport bekeken worden of de PSP-uitgangspunten overeind blijven in het egebeleid. NZH-strips als poster LOEIDEN De stripverhaaltjes die sinds vijf jaar de omslagen van de dienstregelin gen van de busmaatschappij NZH sieren blijken een onverwacht commercieel succes te zijn. Volgens een woordvoerder van de NZH is er zoveel vraag van stripliefhebbers naar oude busboekjes, dat het bedrijf beslo ten heeft de vijf strips als posters uit te brengen. Voorlopig verschijnen er setjes met de vijf getekende verhaaltjes in een op lage van 1200 stuks. De setjes kosten tien gulden. De strips zijn getekend door Theo van den Boogaard, Henk Kuijpers, Joost Swarte, Marten Toonder en Piet Wijn. Vol gens de NZH past de actie in het streven naar een meer commerciële bedrijfsvoe ring. NZH-directeur jhr. drs A.L.F.M. Testa zal het eerste setje van vijf posters op maandag 24 november aan minister Smit van Verkeer aanbieden. Gemeente-archief geïnventariseerd LEIDEN „Het Leidse gemeentearchief be wijst andermaal zijn reputatie. Een stad als Amsterdam komt hier in geen decennia aan toe". Dat zei burgemeester C. Goekoop gister middag bij de presentatie van het boek „De Inventaris van het Stadsarchief van Leiden, 1574-1816" in het stadhuis. Het lijvige boek werk bevat een opsomming van het historisch materiaal dat zich in het Leidse gemeente-ar chief bevindt. Schrijver R. van Maanen is vele jaren bezig geweest met het omvangrijke kar wei. „Met het verschijnen van deze inventari satie is het archief minder kwetsbaar gewor den voor rampen zoals het instorten van de Pieterskerk en de brand in het stadhuis, waarbij veel waardevol materiaal verloren is gegaan", aldus Goekoop. BINNENSTAD WORDT ER LEVENDIGER DOOR" K. .LEIDEN Winkeliers in de Leidse binnenstad en met name in de Haar lemmerstraat moeten leegstaande ruimten bo ven hun zaak geschikt maken voor bewoning. Het wonen boven win kels bevordert de leef baarheid van de buurt, verhoogt de aantrek kingskracht van het win kelgebied en kan finan cieel gunstig zijn voor de winkelier. Dat vindt de buurtvereniging Mare- dorp, die komende dins dagavond een informa tieve bijeenkomst voor winkeliers over dit on derwerp houdt in het Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33. Volgens de buurtvereniging Maredorp is de Haarlemmer straat overdag wel gezellig, maar komt de winkelstraat 's avonds doods en beangsti gend over. Die beklemmende sfeer zou te wijten zijn aan het feit er weinig mensen wonen. De leegstand van ruimte boven winkels moet daarom tegengegaan worden, zo meent de buurtvereniging. Maredorp erkent dat het voor winkeliers vaak moei lijk is om de ruimten boven hun winkel in te richten voor bewoning. Ze benutten de ruimte vaak als opslag plaats, omdat die in de bin nenstad nu eenmaal moeilijk te vinden is. Ook is er meest al geen aparte opgang voor eventuele bewoners, waar door die via de winkel naar binnen en naar buiten moe ten. Niettemin moet volgens de buurtvereniging het wo nen boven winkels dringend gestimuleerd worden: „De binnenstad zou door meer be woning levendiger worden op stille uren en de kans op vandalisme en ongeregeldhe den zou daardoor kleiner worden". Volgens Maredorp moet er aan enkele voorwaarden vol daan worden om meer bewo ning boven winkels te be werkstelligen: er moet ver vangende opslagruimte ge vonden worden voor de win keliers, de woonruimte moet een aparte opgang hebben en de verhuur van de woon ruimte moet financieel aan trekkelijk zijn voor de eige naar van het winkelpand. De buurtvereniging stelt daarom voor dat winkeliers gezamen lijk gebruik gaan maken van beschikbare opslagruimte. Die efficiëntere opslag zou dan tot gevolg hebben dat er meer ruimte komt voor be woning. Ten aanzien van de opgang wijst Maredorp erop dat vaak in de voorgevel, of waar mogelijk in een zijge vel, een zelfstandige opgang gemaakt kan worden. In Amsterdam, Hoorn, Haarlem en Den Bosch zoekt men mo menteel naar oplossingen voor dat probleem. Leiden zou daar zijn voordeel mee kunnen doen, aldus de buurt vereniging. Maredorp maakt de winke liers er verder op attent dat de gemeente vaak subsidie geeft voor verbeteringen aan woningen. Voor het maken van een aparte opgang kan die bijdrage oplopen tot 10.000 gulden, voor de aanleg van een douche of centrale verwarming maximaal 2.500 gulden. Bij het opknappen van oude panden kan er bo vendien een beroep gedaan worden op subsidies in het kader van de monumenten zorg. Al met al zijn er vol gens Maredorp veel voor beelden van het creëeren van woonruimte boven winkels, waarbij de eigenaar er finan cieel op vooruit gaat, terwijl de huren aanvaardbaar blij- -1 IIDEN Opnieuw is er een gelanceerd voor het huis in de Leidse gifmengster pie Mie aan de Lange- icht. Onlangs deden stads- 'nieuwingsambtenaar Leo Meijer en LWG-raadslid Ber nard Stöxen een beroep op het college het huisje te behouden als symbool voor de Leidse vrouwengeschiedenis. Deze week ontving het gemeentebe stuur een brief van een in woonster van Leiden om van het huisje een kijkkast te ma ken. Greetje Barends, die het initia tief tot deze kijkkast nam, heeft het gemeentebestuur al eerder met. een dergelijk idee benaderd. Niet tot haar eigen verrassing, bleef een reactie uit. Haar actie moet dan ook meer als een aardig maar vrij blijvend initiatief opgevat worden. „Als ik er nu weer (ADVERTENTIE) niets van hoor, dan laat ik het maar verder. Ik heb niet zo'n zin om daar achteraan te gaan zitten", aldus Barends: „Ik ben geboren en getogen in Leiden en ik vind het leuk om in de stad om me heen te kijken, dan komen er soms aardige ideeën in me op". Op die wijze won zij als niet-architecte de derde prijs in een door het ar chitectencafé uitgeschreven wedstrijd voor de invulling van het Vrouwenkerkplein. Barends stelt voor het leven Goeie Mie uit te beelden door het huisje aan de Lange- gracht als kijkkast in te rich ten. Daarvoor zouden in het huisje grote ramen moeten ko men die uitzicht bieden op „een stapeling van lijken met daarbij de geschiedenis van Goeie Mie". Mocht het gemeentebestuur geen geld hebben om een der gelijk plan te financieren, dan raadt Barends aan contact op te nemen met een verzeke ringsmaatschappij. Misschien dat die als sponsor wil optre den; uiteindelijk heeft de ge schiedenis van Goeie Mie di rect te maken met frauduleuze handelingen rond het innen van verzekerings-penningen. Herenpoortsbrug en Verversbrug geopend LEIDEN Wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) opende gistermiddag de vernieuwde Herenpoortsbrug en de Ververs- brug. Peters deed dit door dams Peil (NAP) aangeeft, i len. De steen herinnert aan dit jaar. toespraak zei Peters steen die het Normaal Amster- a de walkant van de brug te metse- het 100-jarig bestaan van het NAP het voltooien van de bruggen een positief resultaat van de zogenaamde terugploegregeling te zien. Deze houdt in dat het ministerie van economische zaken subsi die verleent wanneer het karwei met inzet van langdurig werk lozen wordt geklaard, zoals bij deze twee bruggen het geval is geweest. De totale kosten van het project bedroegen ruim vier miljoen gulden. Beide bruggen vormen een belangrijk onderdeel op de verkeers- route van en naar de binnenstad. Nu zij weer in gebruik zijn, wordt de Zijlpoortsbrug voor het autoverkeer afgesloten. In dit gebied wordt komend jaar begonnen met de aanleg van een pas santenhaven. LEIDEN De heer A.P. Jonk, werkzaam als laborant- medewerker bij het Gorleusla- boratorium van de Leidse Uni versiteit, ontving gistermiddag een geldprijs van 3800 gulden. Deze beloning was voor zijn idee om het afzuigsysteem van gassen te verbeteren door het aanbrengen van een afgas- mengkopje op de vacuumrota- tiepompen. Het Directorium van de Centrale Ideëncommis- sie voor de Rijksdienst heeft de beloning en het bijbehoren de certificaat toegekend. Het idee van de heer Jonk heeft behalve een aanzienlijke kos tenbesparing geleid tot een verbetering van de werkom standigheden in een aantal la boratoriumruimten waar met chemicaliën wordt gewerkt. Kies je tapijt en wil je kleur, dan neem je Desso. Want Desso heeft ruim 0 mooie, aktuele kleuren. Rijke strukturen, materialen, dessins. En de zekerheid a 5 of 7 jaar schriftelijke garantie. Kies maar. Bij de Dessodeaier. iuxN let bijdragen van Willem luijteweg, Pieter Evelein, larcel Gelauff en Gert Vis- er. Foto: Wim van Noort. kemphanen (1) ;t gemeentebestuur van liden verkeert in onmin iet dat van buurgemeente [oorschoten. Als je de Leidse fethouder van Volksgezond- iid Fred Kuijers tenminste ag geloven. Volgens Kuijers )udt Voorschoten zich niet in zijn afspraken. aan de hand Op de rijksoverheid ?eft het gemeentebestuur Leiden zich met een aan- il buurgemeenten gebogen de vraag hoe een regio- vestigingsbeleid voor isartsen geregeld zou kun- jen worden. Volgens de be- fokkenen is het handig om piets over de gemeentegren- pn heen te regelen, omdat luisartsen niet plaatsgebon- len werken. Neem bijvoor- leeld de Voorschotense wijk loord-Hofland. Wanneer een rts zich daar zou vestigen, Du deze zich ook ten dienste lunnen stellen van de inwo- lers van de naastgelegen .eidse wijk Stevenshof. Of imgekeerd natuurlijk. middels is het de betrokken meenten, na een jaartje ver iaderen, gelukt daar afspra- len over te maken. Zij het dat r oorschoten zich enkele naanden voor het bereiken ran dit akkoord terugtrok. Dat deze gemeente het liever Self wilde regelen, vond Kuij- Irs nog niet zo erg, maar dat lat op het allerlaatste mo ment werd beslist, stak de leidse wethouder. gestemd. Hij beloofde zijn Voorschotense collega een re kening te sturen voor het pro fiteren van Leidse ambtena ren die hun tijd in het overleg hadden gestoken. Zijn collega Marselis kon er niet om lachen: „Kuijers moet zijn post eens goed doorleien, wij hebben al in het voorjaar laten weten dat we erover dachten er uit te stappen", al dus de wat geïrriteerde Voor schotense wethouder. En om dat ook een ambtenaar uit Voorschoten ooit de notulen van de overleggroep had ge schreven, kon Kuijers een vette rekening uit Voorscho ten verwachten. Wie het hoorde, zat zich plaatsvervangend te schamen. Twee duurbetaalde bestuur ders die hun tijd verdeden door elkaar op de meest kin derachtige wijze te overtroe ven. Marselis wist zijn imago nog tijdig te herstellen toen hij het gesprekje besloot met de mededeling dat die reke ning uit Voorschoten wat hem betreft als een grap be schouwd mocht worden. Kuij ers kwam daar niet meer aan toe. Hij laat zijn ambtenaren uitzoeken hoe hij Voorschoten een financiële hak kan zetten. Wie voor de kosten daarvan opdraait, is genoegzaam be kend. Agrariër (1) 4.30 9.98 7,9Q\emphanen (2) 9.98-en ordinaire ruzie leek gebo- 15 98en ^ec'en voor Omroep tijnland om de kemphanen jfgelopen dinsdag om de tafel Taaiflp brengen. Kuijers maakte er al in de|ankbaar gebruik van om zijn He°en-r°sheid noÊ eens te ventile- Hn. „Whoeps, en weg was oorschoten", verkondigde de ■rtmgen (ethouder als altijd vrolijk enkeling door steeds weer bezwaar aan te tekenen de goedkeuring van een be stemmingsplan jaren lang te gen kan houden, .is genoeg zaam bekend. Menigeen moet wel eens in een situatie verkeerd hebben waarin hij zich afvroeg waarom op deze wijze het belang van velen kon worden opgehouden. Het omgekeerde blijkt echter ook voor te komen. Het kan verbazing wekken welke moeite mensen zich getroos ten om een bestemmingsplan „er door" te krijgen. Afgelopen maandag nog pro beerde de gemeente Noord- wijkerhout aan een commissie van Gedeputeerde Staten dui delijk te maken, waarom zij op een bepaald stuk grasland in de gemeente bollenteelt wilde toelaten. Toevallig wel een stuk grond van grote na tuur- en cultuurhistorische waarde, met resten van een oude abdij. Kortom: waarde vol voor het nageslacht. Vandaar dat er veel kritiek was (ondermeer door Kritisch Noordwijk) op de plannen van de gemeente. Maar de ge meente redeneerde: De Bol lenstreek, dus ook Noordwij- kerhout, heeft niet voor niets die naam meegekregen. Als iemand dus een stuk grond wil kopen om er bollen te gaan telen, moet dat kunnen. „Natuurbescherming is leuk hoor, maar als we daar nou niets voor terugkrijgen, hoeft het voor mij niet", aldus bur gemeester Frans Winkel van Noordwijkerhout. Agrariër (2) Nu natuurlijk niets n als een gemeen- voor de belangen De vraag s belang hier op verkeerd aa te opkomt van haar is echter v het spel staat, meente het belang van één te ler zwaarder laten wegen dan het algemeen belang dat niet alle cultuur- en natuurhistori sche sporen worden uitge wist? Dat mag niet, en dat wist de gemeente al toen zij het be stemmingsplan indiende. Ja ren geleden heeft de Kroon een soortgelijk plan van het gemeentebestuur verworpen met de opmerking dat het de natuur onvoldoende be schermde. Zou dit plan dan wel worden goedgekeurd, dat is niet waarschijnlijk. Waar om het dan toch is ingediend Kritisch Noordwijk formu leerde het aldus: „Omdat de raad vol zit met agrariërs. Die Controle (1) De noodzaak van controle op fraude bij sociale uitkeringen is voor de linkse groeperingen in ons land altijd een moeilijk te verteren zaak geweest. Daarbij wordt dan steevast gewezen op cijfertjes, waaruit blijkt dat met „zwarte arbeid" dan wel vier miljard wordt verdiend, maar dat door frau- 'de bij vermogenstransacties een veelvoud daarvan, wel 35 tot 55 miljard, wordt binnen gehaald. Als je dan toch stevige contro le wil uitvoeren, richt je dan niet op de minst bedeelden, maar pak de groep aan waar het meest te verdienen valt. Dat is de mening van de link se groeperingen, die overigens zo gek nog niet is, maar wel wat eenzijdig gezien het feit dat fraude natuurlijk altijd aangepakt moet worden, zo wel klein als groot. De tijden zijn echter veran derd. Ook Links Leiden, het samenwerkingsverband van PSP, PPR en CPN, is dat niet ontgaan. In de periodiek van deze politieke groepering met als titel „De Krant" worden wat uitspraken van wethou der Hans de la Mar over dit onderwerp aangehaald. Hij behoort tot Links Leiden en Het nieuwe onderkomen van kledinggigant C&A aan de Haarlemmerstraat in Leiden nadert zijn voltooiing. De eerste klanten kunnen er in maart volgend jaar terecht. De winkeliers in de Breestraat zullen dan met lede ogen hun grote klantentrekker zien verdwijnen, die in de Haarlemmerstraat met open armen zal worden ontvangen. Niet alleen omdat de langgerekte winkelstraat er meer klanten door denkt te krijgen, maar ook omdat er vlak naast de Harteburgkerk een pand is verrezen, dat om architectonische redenen als een aanwinst mag worden beschouwd. Controle (2) De uitspraken wekken enige verbazing. Wat te denken bij voorbeeld van deze t owering: „In principe wil ik gëv extra sociale rechercheurs vc -r de controle in Leiden inschake len, ook al mogen we er min stens vijf bij van het ministe rie". Zou De la Mar daarmee bedoelen, dat hij vijf werkzoe kenden aan een baan als soci aal rechercheur zou kunnen helpen, maar dat niet doet De la Mar geeft er een ver klaring bij waarom hij die mensen niet aantrekt. „Niet omdat ik zulke verheven ge dachten heb over de eerlijk heid van al onze cliënten, maar omdat ik wil dat eerst ons controle-systeem goed wordt bekeken en geëva lueerd, alvorens nieuwe men sen aan te trekken". Haaks op die stellingname, die overigens niet overloopt van duidelijkheid, heeft De la Mar voor zijn linkse vrienden nog een toevoeging. „Ik wil er op wijzen dat ongeveer de helft van de fraudetips door onze bijstandsmaatschappelijk werkers bij gebrek aan mens kracht niet kan worden on derzocht. Ik ga er van uit, dat zij zo'n tip niet zomaar geven. Het niet onderzoeken van Controle (3) Bij de opmerkingen van de wethouder kunnen enkele kanttekeningen geplaatst worden. Zo is het opmerkelijk te vernemen dat bijstand maatschappelijk werkers ook tips doorgeven, terwijl ze toch geacht worden een vertrou wensrelatie met hun clienten op te bouwen. Tevens wekt de bewering over het niet goed functionerende controle-sy steem enige verbazing. De wethouder beweert immers in een andere uitlating in „De Krant", dat op verzoek van enkele regio-gemeenten een extra sociale controleur wordt aangetrokken, die in die ge meenten actief aan de slag gaat. Maar dan wel onder de Leidse voorwaarden. „Dat kan heel voordelig zijn voor de uitke ringsgerechtigden in de re gio", aldus De la Mar. „De in Leiden gevolgde procedure voor de inschakeling van soci ale rechercheurs biedt garan ties dat pas inschakeling plaats heeft, als ernstige ver moedens van fraude zijn gere zen". Kennelijk zijn de Leidse voorwaarden gunstig voor de regiobewoners, maar nog niet gunstig genoeg voor Leiden zelf. Nutteloos De fractie van Links Leiden zal volgende week in de ge meenteraad een oproep doen aan het Leidse bedrijfsleven „geen werkzaamheden te ver richten ten dienste van de bouw van de basis in Woens- drecht". De bedoeling is dat het college deze oproep over neemt en wijd en zijd bekend maakt. Een mooie linkse mo tie, zou men op het eerste ge zicht zeggen. Zo'n motie die weer eens duidelijk maakt dat de zorg van Links Leiden voor het welzijn van de mens heid verder gaat dan de Leid se gemeentegrenzen. Of die motie veel kans maakt? Gebruikelijk in de gemeenteraad is dat overbodi ge dan wel nutteloze moties niet worden aangenomen ook al kan men zich met de in houd ervan verenigen. En waar wethouder Paul Borde- wijk enkele weken geleden in zijn ruzietje met de Consu- mentbond vaststelde, dat men niet bang hoeft te zijn dat de Leidse burger zich veel gele gen laat liggen aan oproepen van het gemeentebestuur, lijkt dit dus een typisch voor beeld van een nutteloze mo tie. Daarvoor wordt gezorgd door chauffeur Maarten vanderZwan en zijn ___J collega's. Feilloos kiest hij de kortste routes door ons verspreidingsgebied. Met pakken vol keurig afgetelde kranten voor elke uitdeelpost, voor elke abonnee. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11