Lubbers houdt vurig pleidooi voor ioden Bon: Onderscheid FNV opnieuw buitenspel bij cao Spoorwegen RDM maakt kans op duikbootorder Saoedi-Arabië Kritiek Rekenkamer op universiteiten praks wist van visfraude Weer aanrandingen in lift in Leiden Tegenover Russische gastheren [MlHet Motorhuis Ëeidóc 6omcwit |lB Uitgave Westerpere. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 .AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: AmroBankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredaceur IJ. Hallewas. Chef redacteur Wim Bui)teweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23.04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f.262,35. f Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm. kleintjes f. 0,44 per mm. Chileense studenten I uit ambassade JEN HAAG De twee Chileense studenten, die orige week woensdag een toevlucht zochten in de Jederlandse ambassade in Santiago, hebben de mbassade verlaten. Volgens een woordvoerder het ministerie van buitenlandse zaken in Den g Kwamen de twee studenten vrijwillig tot dat lesluit, nadat hen duidelijk was geworden dat hun itactie in de Nederlandse ambassade niet tot het ewenste resultaat zou leiden. Met hun actie pro- eerden ze te bereiken dat de arrestatiebevelen ouden worden ingetrokken, die tegen hen waren litgevaardigd. De civiele recherche heeft het weetal in hechtenis genomen. De ambassade heeft chriftelijke waarborgen verkregen dat de studen- en tijdens hun gevangenschap bezocht kunnen vorden door hun advocaat, hun familie, het inter nationale Rode Kruis en leden van de Nederlandse [i ambassade. Vrijdag 21 november 1986 78e jaargang no. 23662 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND HET WEER Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur ongeveer vier, middagtèmpe- ratuur omstreeks acht graden. Zuidenwind, overdag draaiend naar zuidwest tot west. Matig, aan de kust krachtig tot hard. Zon op: 08.11; onder: 16.40; Scheveningen hoog water: 06.09 en 18.20; laag water: 01.41 en 14.12. Verdachte dodelijke schietpartij aangehouden RIJSWIJK Een 33-jarige Hage naar is vannacht bij een schietpartij in Rijswijk om het leven gekomen. De vermoedelijke dader, een 37-jari- ge Hagenaar, is in zijn woning aange houden. Het slachtoffer liep van nacht met een kennis uit een café naar zijn auto, toen de dader plotse ling opdook en enkele schoten op hem afvuurde. Het slachtoffer over leed later in een ziekenhuis. Direct na de schietpartij ontstond er een vechtpartij tussen de dader en de kennis van het slachtoffer. De dader, die er vandoor ging in een witte bus, kon later door getuigeverklaringen worden aangehouden. De man is met een gebroken neus in het ziekenhuis opgenomen. Fransen klagen over nieuwe Franse munt (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Veel Fransen zijn niet geluk kig met hun nieuwe munt van tien francs. Het zilverkleurige geldstuk, ter grootte van een Nederlands kwartje, zou te veel lijken op de bestaande munt van vijftig centimes. „Je moet je bril opzetten om de een van de ander te kunnen on derscheiden", klaagt een vrouw. Een winkelier zegt herhaaldelijk slachtoffer te zijn van slimmerikken, die proberen een vijftig vijftig centimes-stuk voor tien francs te slijten. Naar aanleiding van de vele klachten heeft een links Kamerlid aan minister Balladur van economie en financien gevraagd het gewraakte geld stuk uit de roulatie te nemen. De minis ter heeft nog niet gereageerd. McFarlane erkent beoordelingsfout wapenleveranties WASHINGTON De wapenleveranties aan Iran waren een fout. Dat heeft de voormalige veilig heidsadviseur Robert McFarlane schriftelijk ver klaard. McFarlane, die persoonlijk de „opening" naar Iran op gang heeft gebracht, zei dat hij zich niet heeft gerealiseerd wat voor een negatieve re actie het bekend worden van de contacten zou op roepen. Eerder had McFarlane de toenaderingspo ging tot Iran vergeleken met de geheime missies van Henry Kissinger in de jaren zeventig naar China, die leidden tot de banden tussen de VS en China. „Ik heb een ernstige beoordelingsfout ge maakt, waarvoor ik de volledige verantwoorde lijkheid aanvaard", aldus McFarlane. Pag.7: Congres legt Reagan vuur aan de sche nen. Caravan moet zwervers beschermen tegen kou HILVERSUM Om de on- geveer vijf zwervers die de gemeente telt te beschermen tegen de ergste kou over weegt Hilversum binnenkort een caravan te plaatsen. De gemeenteraad moet nog ak koord gaan. De zwervers zijn van de gemeente niet ver plicht in de caravan te over nachten. De pólitie zal alleen af en toe langs rijden om te kijken of de caravan er nog staat, aldus een woordvoer der van de gemeente. Koningin op bezoek bij keizer Hirohito (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Koningin Beatrix en prins Claus zullen mogelijk volgend jaar al op officieel staatsbezoek gaan naar Japan. Zij zullen bij die gelegenheid ook een ontmoeting hebben met de Japanse kei zer, Hirohito. De woordvoerder van het koninklijk huis bij de Rijksvoorlich tingsdienst heeft vanochtend bevestigd dat Japan voorkomt op de lijst van staatsbezoeken die thans worden voor bereid. Hij verwacht niet dat het bezoek binnen een half jaar zal plaatsvinden. Pag.3: Rol Hirohito in oorlog nog niet vergeten [j Minister wijt verwarring aan iigen woordkeus Minister Braks DEN HAAG Minister Braks van landbouw en visse rij heeft tegenover de Tweede Kamer toegegeven dat zijn ministerie kennis heeft gehad van het bestaan van een tweede of grijs circuit op de visafslagen. [n het spoeddebat waarom de vaste kamercommissie voor visserij had gevraagd, heeft hij gezegd het „te betreuren dat er aanleiding voor verwarring is geweest" wegens zijn eerde re uitlatingen op dat punt. Braks had destijds gezegd alleen „bij gerucht" van de fraudes op de hoogte te zijn geweest. Daarmee heeft hij nooit willen ontkennen dat zijn ministerie ervan afwist, zo hield Braks de kamerleden voor. Hij bleef wel erkennen ooit toestemming voor de praktijken te hebben 'egeven. Pag.5: CDA neemt Braks in bescherming LEIDEN De Leidse politie heeft weer twee aanrandingen of pogingen daartoe geregistreerd, waarbij de dader optrad in de lift van een flatgebouw. Het gaat vermoedelijk steeds «m dezelfde dader, die ook in de afgelopen dagen elders ac- |lief is geweest. Het is een man van ongeveer twintig jaar met een valhelm. Woensdagavond rond middernacht werd een 22-jarige vrouw aangerand in een flat aan de Jan Luyc- kenlaan. In het afgelopen weekeinde werd poging tot aan randing gepleegd in een flat aan de Muiderkrirïg. De vrouw wist aan de man te ontkomen, maar toen zij eenmaal veilig in haar flatwoning was aangekomen, Bleek de man zich voor het keukenraam op te houden waar hij onzedelijke handelingen pleegde. UTRECHT De Ver- voersbond FNV staat op nieuw buitenspel bij het vanmorgen tussen de NS- directie en de drie overige bonden bereikte akkoord over de verlening van de cao voor 1987. De FNV deed niet met de onder handelingen mee omdat deze bond zich al niet met de cao voor dit jaar had kunnen vereniging. De Vervoersbond CNV sprak vanmorgen niettemin over een akkoord „dat met gouden let ters geschreven kan worden". De salarissen bij NS zullen volgend jaar de loonontwikke ling in het bedrijfsleven vol gen en afgesproken is dat het personeel een gratificatie van 1,5 procent krijgt. De arbeids tijd wordt niet verder verkort. De Vervoersbond FNV is van plan het resultaat „neutraal" aan zijn achtduizend leden voor te leggen. De afspraken over salarisverhoging zijn vol gens een woordvoerder nog veel te vaag. De NS maakte gisteren overi gens bekend bij de vervulling van de in volgend jaar ver wachte tweeduizend vacatures een groter beroep te willen doen op vrouwen. De Spoor wegen hebben vooral behoefte aan conducteurs en machinis- ADVERTENTIE AUTOVERHUUR F.PRANOE1S Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP T«l 071-894040 ROTTERDAM De Rot terdamse Droogdok Maat schappij (RDM) maakt kans op een grote duik bootorder van Saoedi- Arabië. Het bedrijf is gevraagd een prijsopgave te verstrekken voor onderzeeërs uit de Wal rus-klasse. Directeur Eijsker van DSM heeft daarover al contact gehad met de de Ne derlandse regering. Levering van oorlogsmaterieel aan Saoedi-Arabië ligt gevoelig wegens de relatie met Israël, dat tegen wapenleveranties is aan een Arabisch land. Eijsker zei een mogelijke order „van enorme betekenis te vinden voor de werkgelegenheid". Uit commerciële overwegingen „Om het project niet in ge vaar te brengen" wilde hij geen nadere mededelingen doen. Ook het ministerie van economische zaken (EZ) wilde geen commentaar geven. Een bedrijf dat produkten wil ver kopen die op de lijst van stra tegische goederen staan, moet daarvoor een exportvergun ning bij Economische Zaken (EZ) aanvragen. Bij wapenle veranties moet tevens het mi nisterie van buitenlandse za ken aan EZ advies uitbrengen. (Van onze speciale verslaggever in Moskou, Dick van Rietschoten) MOSKOU Premier Lubbers heeft gisteren in Moskou tegenover zijn enigszins geïrriteerde Russische ambtgenoot Ryzkov een hartstochte lijk pleidooi gehouden voor de eerbiediging van de mensenrechten. In het bijzonder drong hij aan op een „ruimhartig beleid" ten aanzien van joden die uit de Sovjet-Unie willen emigreren. De aankomst van premier Lubbers en de rest van de Ne derlandse delegatie in Moskou ging niet onopgemerkt aan de Moskovieten voorbij. De erewacht van het Kremlin stond aan getreden, de volks liederen werden ge speeld en een span doek met „Hartelijk welkom, hoge Ne derlandse gasten" hing op de luchtha ven. premier Lubbers zijn met spanning tegemoet geziene ontmoeting heeft met partijlei der Gorbatsjov. Morgenoch tend vertrekt de Nederlandse delegatie weer naar Neder land. Lubbers sprak gisteren tevens de wens uit dat de nieuwe Russische emigratiewet, die deze maand van kracht is ge worden, een eind zal maken aan wat hij noemde „bureau cratische rompslomp en ver traging bij de behandeling van emigratieverzoeken". De pre mier bracht deze wensen naar voren tijdens eeïi twee uur du rend overleg tussen de Neder landse delegatie en premier Ryzkov, waarbij ook de Sov jet-ministers van planning, landbouw en buitenlandse handel aanwezig waren. Later kwam Lubbers hier weer op terug in zijn tafelrede bij het diner in het Kremlin. Volgens leden van de Neder landse delegatie reageerde premier Ryzkov tamelijk geïr riteerd op de pleidooien van Lubbers. Ryzkov wees erop dat de mensenrechten ook in de NAVO-landen, en met name in de Verenigde Staten, worden geschonden. Als voor beelden noemde hij o.m. de rassendiscriminatie en de werkloosheid in de Verenigde Staten. Voorts zei de Sovjet-premier dat de meeste joden niet uit zijn land weg willen en dat slechts een klein aantal om be paalde strategische redenen nog moet wachten op toestem ming om te mogen emigreren. Pag. 3: Russen blijven SDI koppelen aan Euroraketten Kerkreclame Om de leegloop in zijn kerk tegen te gaan heeft pastoor T. van den Bosch van de parochie van de H.H. Engelbewaarders in Lisse een wervend bord neergezet. Zelf zegt hij erover: „Ik vind het zo jammer dat mensen elkaar met Kerstmis onder de voet lopen in de kerk, terwijl het de rest van het jaar zo rustig is. Het zou goed zijn als ze dan ook zouden komen". De pastoor hoopt dat hij al dit weekend zal merken dat zijn bord effect heeft. „Er zijn mensen die vinden dat je geen geintje mag maken met het geloof. Nou, ik denk dat er in het christelijk geloof best humor zit", aldus pastoor Van den Bosch. ADVERTENTIE ONTDEK DE WONDERE WERELD OP EIGENHANDIG De Wondere Wereld van ChrietTitulaer Groot Doe-Het-Zeltcentrum Kreatieve vrijetijdsbesteding (Rail) Hobby- en Modelbouw Zelfmaakmode (shows) etc. Publiekswedstrijd 'Creatiekl Alles over tuinieren en woningverbetering Uitgewezen Turkse mag terug naar Nederland DEN HAAG De Turkse mevrouw Nurcan Fidan, die onlangs met haar vijfjarig zoontje uit Nederland werd ge zet, mag terugkeren. Ze ver blijft momenteel onder nare omstandigheden in een hotel in Istanboel. Staatssecretaris Korte-Van Hemel besloot on der druk van de Tweede Ka mer de vrouw weer toe te la ten. Mevrouw Fidan heeft met haar vriend en twee kinderen acht jaar zonder verblijfsver gunning in Middelburg ge woond. De vriend, die in Tur kije niet in militaire dienst wil, zit ergens ondergedoken met het driejarige zoontje. De gemeente Midelburg zal de vrouw bij haar terugkeer een verblijfsvergunning en een baan aanbieden. Geen krant ontvangen Bel tusaen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN De verslaglegging van universiteiten is verbrok keld en niet volledig. Dit maakt het onmogelijk te be oordelen of de onderwijs- en onderzoekstaken zijn uitge voerd in overeenstemming met de oorspronkelijke plan nen. Daardoor heeft de versla glegging (jaarrekening, weten schappelijk en onderwijsver slag) geen betekenis voor het besturen van universiteiten. Dit concludeert de Algemene Rekenkamer in een verslag van een in 1985 uitgevoerd on derzoek naar de bestuurlijke informatievoorziening van universiteiten. Bij het onder zoek waren betrokken de uni versiteiten in Leiden, Utrecht, Amsterdam (VU), Rotterdam, Twente en Eindhoven. De Rekenkamer vindt dat uni versiteiten in hun verslagleg ging systematisch verantwoor ding moeten afleggen over het gebruik en de directe kosten van hun onderwijs- en onder zoekscapaciteit. Er zou hier mee bij het inrichten van de administratie en de ontwikke ling van informatiesystemen rekening moeten worden ge houden, zodat de nodige infor matie zonder veel moeite kan worden verkregen. Pas dan kan de verslaglegging beteke nis krijgen voor de beleidsvor ming en het besturen van uni versiteiten, schrijft de Reken kamer. Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) schrijft in een reactie dat de bevindin gen, conclusies en aanbevelin gen van de Rekenkamer hem in het algemeen geen aanlei ding tot opmerkingen geven. Hij onderschrijft de conclusies inzake de huidige situatie en de aanbevelingen op het ge bied van de informatievoorzie ning. Op het ministerie zijn richtlijnen in voorbereiding waarmee volgens Deetman meer dan tot nu toe een volle dig beeld kan worden verkre gen van het beleid, lopend van opstellen en uitvoeren van de plannen tot verantwoording van de universitaire taken. ADVERTENTIES Zaterdag 22 november F. L. Band PLEYN '68 Hazerswoude zaal open 21.00 uur. OPEL CORSA WEEKEND OP 20, 21 EN 22 NOVEMBER MET VERLAAGDE PRIJZEN Kom naar de grootste showroom met de meeste keuze en informeer naar onze inruilprijzen en extra mogelijkheden. VONDELLAAN 80,2332 AH LEIDEN. TELEFOON071 -769313. Het Motorhuis: je kunt er niet omheen. Het in omloop brengen van een nieuw geldstuk gaat niet altijd zonder moeilijkheden. Dat blijkt nu weer in Frankrijk, waar de Fransen niet zo geluk kig blijken te zijn met hun nieuwe munt van tien francs. Het geldstuk, dat net zo groot is als ons kwartje, is zilverkleurig en zou te veel weg hebben van de bestaande munt van vijftig centimes. En dat geeft slimmeriken de kans de boel te beduvelen. ,3e moet je bril opzetten om de een van de ander te kunnen onderscheiden". Een klacht, die niet van toepassing kan zijn op de Leidse Courant. Onze krant onderscheidt zich duidelijk van andere kran ten. Steeds meer mensen komen daar achter. U nog niet? Door hieronder uw naam en adres in te vullen weet u het weldra ook. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. ficidócSouAont

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1