Ideeënbus floreert, besparingen stijgen Eversdijk trekt kandidatuur in it Voor 150.000 gezinnen blijken financiële problemen onoplosbaar Chronische stress grootste ziekmaker Ceidae Qowvavnt Kieviten bezorgen Schiphol overlast CDA schrikt van plan winkels meer zondagen open te stellen Politiemoeders Griepprik vertraagd door extra virus VEEL KINDEREN DENKEN NEGATIEF OVER SCHOOL 1NNENLAND DONDERDAG 20 NOVEMBER 1986 PAGINA 3 Werkloosheid [Taalt minder N HAAG De daling van de voor seizoen gecorrigeerde werkloosheid eringer geworden. Daalde in het eer- half jaar van 1986 de werkloosheid gemiddeld 4500 personen, in de Se' anden juli tot en met oktober was dat vapen 0 per maand. Vooral bij mannen tus- de 25 en 50 jaar komt dit tot uiting. saldo nam de gemiddelde daling bij mannen af van 4000 per maand tot 0. Bij vrouwen is de geringere daling £e e vijten aan een grotere stijging van het ïmatig lta| werkloze vrouwen tussen de 25 en se gij; iuwen nog met 500 in de eerste zes anden en met 300 vanaf juli. id, he SCHIPHOL Vele honderden kieviten hebben de luchthaven Schiphol in deze zachte novembermaand weer als rustgebied gekozen op hun jaarlijkse trek van uit noordelijker gebieden naar het zuiden. Het treffen van extra maatregelen is nodig om te voorkomen dat de vogels het luchtverkeer in gevaar brengen. Het meren deel van de kieviten bezet de graslanden rond de Aals- meerbaan. Verjagen van de vogels zou tot gevolg heb ben dat ze zich in het gehele landingsterrein gaan ver spreiden. Twee tot drie vogelwachters zijn deze dagen 24 uur per dag in „het veld" om de vogels in de gaten te houden en de in gebruik zijnde banen vrij van vogels te houden. Normaal is één vogelwachter in dienst. Afgelo pen zondag raakte een Boeing 737 van de Joegoslavi sche luchtvaartmaatschappij JAT vlak voor de landing in een zwerm kieviten terecht. Pensioen NSB-weduwe verdeelt PvdA DEN HAAG De Tweede-Kamerfractie van de PvdA heeft gisteren besloten zijn standpunt over het pensioen van de weduwe Rost van Tonningen uit te stellen tot na de hoorzitting van het voormalig verzet en oorlogsslachtof fers. Volgende week woensdag zal de CDA- fractie er over vergaderen. D66 en VVD roe pen hun fracties na de hoorzitting bijeen. De woordvoerder van de PvdA gaf halverwege de fractievergadering al te kennen dat er sprake is van heel uiteenlopende opvattingen. Van een peiling, ofwel het turven van voor- en te genstanders van voortzetting van het pensioen van de weduwe van het voormalig NSB-Ka- merlid, zou niet aan de orde zijn. Fractievoor zitter Kok bevestigde dat na afloop met zijn vi sie dat van een afrondend oordeel nog geen sprake is. Auteursrecht op lege bandjes DEN HAAG Bij de aankoop van blanco video- en cassetteban den moet in de naaste toekomst in ons land auteursrecht worden betaald. Over dit principe is men het in het kabinet eens. Volgend jaar gaat een notitie naar de Tweede Kamer, waarin het be ginsel voor de heffing op onbe- speelde of lege bandjes is uitge werkt. Daarna volgt een wets voorstel. Dit heeft minister Kort hals Altes van justitie vanmorgen in Den Haag meegedeeld op de conferentie over „Auteursrecht- beleid in de informatiemaat schappij". DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft ge prikkeld gereageerd op een initiatief van PvdA, VVD en D66 om gemeenten de mogelijkheid te geven de winkels meer dan vier zondagen per jaar open te laten stellen. Die vier zondagen waartoe vorig jaar werd besloten is het uiterste, zo verduide lijkte CDA-kamerlid H.J. Schartman. Het initiatief van de drie partijen is zonder voorkennis van het CDA ingebracht in het debat over het midden- en kleinbedrijf in de Kamer. Schart man nam dit vooral de VVD kwalijk die behoort te weten „dat dit een voor het CDA zeer aangelegen punt is en voor onze achterban in het midden- en kleinbedrijf onverteerbaar". Schartman noemde nog eens de bezwaren van zowel prakti sche als principiële aard (de zondagsheiliging). Waarop VVD- kamerlid Van Rey zich hardop afvroeg waarom vier zondagen vorig jaar nog wel door de beugel kon en acht thans niet we. e VOORZITTER J. VAN LIS VAN IDEEËNCENTRUM: li woi 9\0\ [ndisc VANDAAGi IN HET y lEUWi !HIPHOL Het is ïg geleden dat in be- ijven en instellingen een centraal punt een ayatirtonnen doos stond op- ovsteld met daarop het Khjord „ideeënbus". Die weg is is op veel plaatsen rse lei rvangen door een heel islan ntoor, een „Ideeën- anagement-systeem" edeel aar mensen zitten te achten op een werkne- er met een plannetje de zaken wat anders n te pakken en mis- ien wat geld te bespa- evera k tromi n. Dat met zulke idee- knal tot t< buite icwcl soms miljoenen gul- intactns kan worden ver te hfend beseffen bedrijven instellingen gelukkig an ziji Beds meer, constateert en bij het Ideeëncen- um, de instelling die ij- Tt voor het gebruik n de ideeënbus. „De eeënbus floreert in Ne- rland. Elke gulden die G .in wordt geïnvesteerd, en vert drie gulden aan 'r ov sparing op. Er zijn veel idrijven in Nederland i? het wat dat betreft 3 in doen. De bus be lt zichzelf dik terug", jcht voorzitter J. van ais van het Ideeëncen- |um. ^^Bndaag zijn op Schiphol ^■fst achttien bedrijven en ^^■tanties uit heel het land ^^^derscheiden om hun actie beleid op dit gebied en om meedenk-instelling van de Middi ^kncmers. Waar dat mee raden n^en toe kan leiden gaat de meeste gevallen de >utste verwachting van de J. van Lis, voorzitter Ideeëncentrum: „Maar liefst 54 man op een ideeënafdeling bij Volkswagen. Goed gezien van de Duit indiener te boven. Zo be spaarde de provincie Gelder land dankzij een ideetje van een medewerker tienduizen den guldens (en op lange ter mijn veel meer) uit door de vereenvoudiging van - het schoonmaken van reflector- paaltjes langs de kant van de weg. De man werd, tot zijn grote plezier beloohd met een bedrag van 7.500. Van Lis: „De Nederlandse Spoorwe gen, die vandaag ook is on derscheiden, betaalde on langs 14.000 gulden voor een energiebesparend idee. Het GEB in Amsterdam had 11.000 gulden over voor een onderhoudsidee in een elektriciteitscentrale dat een veelvoud van de beloning be spaarde. Gemiddeld blijkt de investering die een bedrijf voor de ideeënbus doet, drie maal zoveel winst op te leve ren". Groei Het Ideeëncentrum bestaat inmiddels 33 jaar en groeide dit jaar van 300 naar 370 le den, volgens Van Lis een aanduiding dat men steeds meer overtuigd raakt van het nut dat het stimuleren van daadwerkelijk meedenken kan hebben. De meeste leden hebben één medewerker in het bedrijf die de ideeënbus „doet", hoewel er hier en daar aan uitbreiding wordt gedacht. Er is in 1985 bij de Ideeëncentrum-leden in to taal maar liefst 75,8 miljoen bespaard, vijftig procent meer dan het jaar ervoor. Daarbij zijn vele kleintjes, maar ook giganten als Hoog ovens en Philips, waar het jaarlijks om vele miljoenen gaat. Die besparingen waren nooit tot stand gekomen als de ideeëncommissarissen in deze bedrijven niet constant aan de weg haaden getim- „Je moet er iets voor doen, je kunt niet een bordje in het bedrijf hangen en maar af wachten of iemand komt. Werknemers moeten via per soneelsbladen leren dat ze een ideetje niet voor zichzelf moeten houden, het kan het bedrijf of het instituut groot voordeel brengen. Aardige bijkomstigheid is natuurlijk de beloning, maar het extra werkplezier en de erkenning wordt ook belangrijk gevon den". Willie Wortel Hoewel er nog enkele bedrij ven zijn die volstaan met een „hartelijk bedankt", laten de meeste hun Willie Wortels fi nancieel meedelen in de winst. Maar wat geef je ie mand die in de fabricage van een produkt een simpele in greep voorstelt, waardoor jaarlijks voor een miljoen gulden efficiënter kan wor den gewerkt? Bij overheids instellingen gaat men bij de beloning niet hoger dan ƒ25.000; bij bedrijven gaat het soms om tonnen. Het Ideeën centrum geeft algemene richtlijnen die uitgaan van een gemiddelde beloning van tien procent van het bespaar de bedrag, maar ziet dat lang niet iedereen die weg volgt. „Het zou prettig zijn als er wat meer overeenstemming zou worden bereikt over de hoogte van de beloning", verzucht Van Lis. Hij onderschrijft de vaak ge hoorde mening dat het in dienstverlenende bedrijven minder eenvoudig is met be sparende ideetjes te komen dan in produktiebedrijven, waar techniek een belangrij ker stempel op het werk drukt. Vaak gaat het om energiebesparingsplannen, waarbij tijdklokken worden aangebracht om machines niet urenlang onnodig te la ten draaien. Hoewel een goed functionerende „ideeënma- chine" vrijwel nooit bepalend zal zijn voor het voortbestaan van een onderneming, gaat men hier en daar zeer ver met het inschakelen van werknemers bij het vernieu wen van het bedrijfsproces. „Ik heb onlangs bij het Volkswagen-concern in Wolfsburg, West-Duitsland een ideeën-afdeling van maar liefst 54 man perma nent aan het werk gezien. Zover kan het alleen gaan bij een onderneming met vele tienduizenden werknemers, maar het is wel goed gezien van de Duitsers". Mensen als Van Lis kunnen in eigen land hun uiterste best doen om de ideeënbus goed gevuld te krijgen, maar zo „meedenkerig" als de Ja panners in het dagelijks werk zijn, zo zullen wij vol gens hem waarschijnlijk nooit worden. „Japan, dat is een heel ander verhaal. Daar zijn de mensen gewoon met hun werk getrouwd. Zover is het in Nederland gelukkig nog lang niet". ARJEN VAN DER SAR Ze gingen er samen met enkele kinderen en een fraaie ruiker voor op de foto: de nieuwe herin tredende politievrouwen van Lochem. De twaalf vrouwen waren de eerste „politiemoeders" die bij de politieschool in Lochem werden opgeleid. Vijf tot tien jaar geleden verlieten ze de politie dienst om zich aan hun gezin te wijden. De meeste van de vrouwen, die gisteren het certificaat van de opleiding ontvingen, gaan in deeltijd werken. DEN HAAG Zo'n 150.000 Nederlandse huis houdens zitten dusdanig diep in de financiële pro blemen dat zij niet op ei gen kracht hun schulden kunnen aflossen. Dit concluderen twee on derzoekers van de Rijksu niversiteit van Groningen die een onderzoek hebben gedaan onder zeshonderd huishoudens die zich in 1984 met een verzoek om schuldsanering tot een re gionale kredietbank wendden. Het onderzoek wordt deze week in het Economenblad ESB gepu bliceerd. Bijna driekwart van de men sen die door schulden in grote problemen zijn gekomen beho ren tot de categorie minima. Van deze groep heeft tachtig procent een te laag inkomen om naast de maandelijkse las ten voor het huishouden ook nog rente en aflossing van le ningen en schulden te betalen. De hulpverlening aan deze mensen door de volkskrediet banken stagneert door een verscherpt beleid van de ban ken. De totale schuld per huishou den bedraagt gemiddeld 20.000 gulden en bestaat vrijwel ge heel uit leningen. Gemiddeld zouden zij zeshonderd gulden per maand moeten betalen aan rente aan aflossing wat veelal neerkomt op ongeveer de helft van hun maandelijkse inko men. Bij de laagste inkomens zijn de problemen vooral ont staan na het verlies van vast werk. Staatssecretaris De Graaf liet enkele maanden geleden de Tweede Kamer nog weten dat hij een breed onderzoek naar de schuldenproblematiek niet haalbaar achtte. „Zelfs als er veel geld voor beschikbaar zou zijn en de onderzoekers ruim de tijd zouden nemen, zou het resultaat ervan nog te weinig om het lijf hebben", beargu menteerde De Graaf zijn be slissing. Noo v, net z mse iets :uw Surinaams geld la op zwarte markt ien. r I HAAG Een week na 'ervanging van alle Suri- nse bankbiljetten, een •d-Ita itregel die was bedoeld om I dro warte markt in binnen- en enland aan te pakken, dt in advertenties in de •kkrant Suriname al weer iw Surinaams geld te koop en geboden voor niet-officiële eriodrsen. De waarde van één rniierlandse gulden blijkt bij n enl raag op ongeveer 3,60 Suri- mse gulden te liggen. Een Ihandelaar zei zelfs nog iets kunnen „regelen" met in I d" Surinaams geld, op Iden rwaarde dat het om grote eld veelheden gaat. li 1 november 2£ r. P. van Vollenhove neemt in i showroom van Volvo te 1eesd (gemeente Geldermalsen) 2l in leskotfer "verkeersveiligheid" 2< ontvangst. Het lesprogramma 2! bestemd voor leerlingen vanaf li i jaar, de bovenbouw van het j lortgezet onderwijs. Het is - op iliatief van Volvo Personenauto ;'V - in het kader van het Jaar >or de Verkeersveiligheid door eillgverkeer Nederland, rijks in gemeentepolitie en het minis erie van verkeer en waterstaat "ntwikkeld en omvat een educa te! en praktijk programma ver- (i iersveiligheid. HEMELS VELDHOVEN Stress op zich is niet ongezond, het is de spanning die mensen aan het werk zet. Chronische stress echter is wellicht de grootste ziekmaker. Dat zei drs. J. van Krimpen, psycholoog bij de Bedrijfsgeneeskundige Dienst in Rotterdam, gistermorgen in Veldhoven op een bijeenkomst van de Unie BLHP over stress onder het middenkader. Volgens Van Krimpen ligt het totale ziekteverzuim op grond van wao en ziektewet rond de 21 procent en is tweederde daarvan het gevolg van stress. Stress ontstaat wanneer ie mand niet in staat is zich aan te passen aan de eisen die aan hem of haar worden gesteld. Volgens Van Krimpen is voor al het middenkader een broed plaats van stress: „Dit kader moet vaak tegenstrijdige or ders uitvoeren, het moet tech nische veranderingen zien bij te houden en het wordt gecon fronteerd met allerlei maat schappelijke ontwikkelingen. Opdrachten van hogerhand moeten vaak worden uitge voerd zonder dat een eigen in breng mogelijk is. Ook loopt de kennisontwikkeling vaak achter en worden niet goed functionerende middenkader leden boven de 45 nogal eens „afgevoerd" via de wao". De psycholoog stelde dat een vroegtijdige herkenning van stress langdurig verzuim kan voorkomen. Ook zei .hij dat preventieve maatregelen no dig zijn, zoals een betere car rièreplanning, het invoeren van periodieke beoordelings gesprekken en meer tijd voor opleiding en bezinning. „Voor al dat laatste is hard nodig", zei Van Krimpen, „alleen komt het middenkader daar vaak niet aan toe door tijdge brek, of doordat de mensen te oud zijn voor verdere trai ning". Van Krimpen legde ten slotte veel nadruk op het be lang van sociale ondersteuning door het bedrijf. miN \*OUW IS STEEDS WA. 6ftN5 0PtT£* 'T" (een OP '7 ANOe* UIT De Step IH N'W 0»AftO <oer 2e-róoi e£ü~rB STRIJD OM VOORZITTERSCHAP CDA GESTREDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CDA- parlementarier Huib Eversdijk heeft zijn kandi datuur voor het voorzit terschap van het CDA in getrokken. Dat is gebeurd nadat hij gisteravond laat nog onder zware druk is gezet door onder andere premier Lubbers. Het be langrijkste motief van Eversdijk om zich terug te trekken, is dat hij geen richtingenstrijd wil. Eversdijk was door het protes tants-christelijke deel van het CDA naar voren geschoven, omdat de eerste kandidaat, drs Willem van Velzen, roomska- tholiek is. Een niet onaanzien lijke stroming binnen het CDA vindt dat de Nederlands her vormde en gereformeerde CDA-leden bij het vervullen van vooraanstaande posten in de partij te vaak worden ge passeerd. Mede daarom kreeg Eversdijk de afgelopen dagen naar hij zelf vertelde, vele honderden telefoontjes van sympathie- en adhesiebetui gingen, ook van buiten het CDA. Dat maakte de beslissing juist ook zo moeilijk, aldus Eversdijk. Gering waren zijn kansen trouwens niet. In het alge meen hield het CDA er reke ning mee dat bij de eindstem ming Van Velzen ongeveer zestig procent van de stemmen zou krijgen, tegen Eversdijk veertig. In de CDA-top vond men dat geen goede start voor een voorzitter. Ook daarom is Eversdijk onder druk gezet. Aanhangers van Eversdijk, zo als de CDA-afdelingen in Friesland en Zeeland, zeggen het weinig democratisch te vinden als de afdelingen maar een kandidaat kunnen kiezen. Dan is van kiezen eigenlijk helemaal geen sprake mee^, aldus deze afdelingen in eer der afgelegde verklaringen. Overigens is het de tweede keer dat Eversdijk zich in de strijd om het voorzitterschap terugtrekt. Aanvankelijk had hij zich bij de benoemingscom missie als kandidaat aange meld, maar werd opzij gescho ven juist omdat hij niet rooms- katholiek was. Van de negen kandidaten die zich hadden aangemeld, bleef uiteindelijk de katholiek Van Velzen over. Het compromis naar de andere geloofsrichtingen in het CDA meende de commissie gevon den te hebben in het feit dat Van Velzen rechtstreeks CDA-lid is, aldus een ingewij de. De redenen waarom de andere kandidaten afvielen, liepen sterk uiteen. Mevrouw van Montfrans, burgemeester van Veere, wilde alleen in geval van unanimiteit; het Eerste- Kamerlid Pleumeekers, welis waar katholiek, werd echter als te behoudend beschouwd; VNG-directeur Fleers, belang rijk kanshebber, zou onvol doende passen in het imago van het CDA, evenals de Noordhollandse gedeputeerde Van Gelder, CDA-penning- meester Veenhof en de Gel derse CDA-voorzitter Propper. ROTTERDAM - Pas over een maand komt de griepprik be schikbaar. De vertraging wordt veroorzaakt doordat er waarschijnlijk een griepvirus meer op ons afkomt dan de deskundigen hadden ver wacht. Aan het samenstellen van het vaccin tegen dit virus wordt nog gewerkt. Tot een paar maanden geleden werd aangenomen dat er drie virussen verwacht konden worden. De fabrikanten maakten een vaccin tegen deze drie virussen. Naderhand bleek dat er nog een vierde vi rus komt. Volgens griepdes- kundige prof.dr. N. Masurel komt het vaccin medio decem ber beschikbaar. Het is moge lijk om dit vaccin te mengen met het al eerder geproduceer de vaccin. Ook kan de vloei stof apart worden toegediend. Dr. Masurel: „Uit ervaringen uit het verleden mogen we aannemen dat het op tijd is. De meeste griepgolven komen toch pas eind december, begin januari". Volgens dr. Masurel is het raadzaam om alle mensen van boven de 65 te laten vaccine ren, zoals ook in Amerika ge beurt. Politie ontruimt leeg kraakpand AMSTERDAM De politie heeft vanmorgen een kraak pand op het Rokin in Amster dam ontruimd. Het door de krakers gebarricadeerde pand bleek leeg, toen leden van de mobiele eenheid er waren drie pelotons ingezet via het dak binnenkwamen. Een container aan een kraan bracht de politiemensen om hoog. Zij troffen in het pand, behalve flink wat vernielin gen, ook een „geïmproviseerd explosief" aan. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) werd voor alle zekerheid ge waarschuwd, maar de omge ving van het pand werd niet afgezet. Het pand werd ont ruimd op grond van lokaalvre debreuk. SITTARD In de leeftijds groep van acht tot dertien jaar prefereert 37 procent van de schooljeugd werken boven schoolgaan en 17 procent wil liever vandaag dan morgen de school verlaten. Veel kinderen staan negatief tegenover de school en lopen vast in het voortgezet onderlijs. Deze conclusie viel gisteren te be luisteren in Sittard op een stu diedag over „drop-outs". Volgens medewerker Van den Wolf van de Universiteit Am sterdam vallen problemen bij kinderen nu minder op dan vroeger wegens het verleggen van bepaalde klassenormen. Daardoor kunnen veel leerlin gen wel acceptabel en hanteer baar meedraaien, maar hierin schuilt meteen de reden waar om leerproblemen vaak te lang onopgemerkt blijven. Elf Krocent van de leerlingen eeft het gevoel dat niemand in hun klas om hen geeft en meer dan 65 procent meent met niemand in de klas over persoonlijke moeilijkheden te kunnen praten. De geïsoleerde kinderen vormen de grootste risicogroep voor schooluitval. De etnische minderheden blij ken in deze categorie overver tegenwoordigd te zijn.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3