erbod ontsmettingsmiddel ampzalig voortuinbouw Uopershamer velt ;asteel Duinrell QeidM<2owuwt Woubrugse verkiezing sporters van het jaar Corsoprijzen uitgereikt Enquête Warmonds onderwijs Luimtegebrek bij muziekschool Nieuwe tennisvereniging in Voorschoten opgericht ^ASSENAAR Het irlijk asteei Duinrell valt deze eek onder de slopersha- ier van de firma Van anten. Het kasteeltje tond al jaren leeg en aakte meer en meer ver- allen. Duinrell werd and 1681 gebouwd door e schatrijke Zeeuw mr. 'ornelis de Jonge van El fmeet, ontvanger-gene- aal (een soort minister an financiën) van de 'erenigde Nederlanden, asteel Duinrell werd ntworpen door de be- k bloemde architect Jacob loman. Deze ontwierp K>k het paleis Het Loo en et Slot te Zeist. ;choc an beide zijden van het kas- teltje stonden twee lagere uizen. Het rechtse huis be aat nog steeds ^n hierin is u een' paardenstal onderge- racht. Rond het kasteeltje rerden prachtige Franse tui en aangelegd die in de 19de euw werden veranderd in en park in Engelse stijl. La- ere eigenaren bouwden stuk en aan het kasteeltje. Zo liet lóki e familie Pallandt nogal wat iter ertimmeren en bijbouwen, waardoor het een „echt" kas- eel werd. Een dochter van omd «ron Van Pallandt trouwde 'ij'envef^oontan de birge" "aoim^afaevoePdkaS'ee' DU'nre" W°rd' °P ee" leester van Wassenaar die 9 19 n in het Baljuwhuis aan iet dorpsplein woonde. Om uelastingtechnische reden toegankelijk. Voor het riante het landgoed vertoeven, werd op 19 april 1936 het bedrag van tien cent mochten andgoed voor het publiek de bezoekers een hele dag op Een knecht zorgde bij het toe- k- IDEN OMGEVING DONDERDAG 20 NOVEMBER 1986 PAGINA 15 t het ;een t< rond van schap ?n er waai »ebrai tare, ton rbiet< )epa{ gndalisme in Valkenburg JCENBURG Wat kunnen we doen tegen [vandalisme en waar wordt het door veroor- it? Die vraag kwam aan de orde tijdens een ia-avond over vandalisme, die was georga- ?rd door de vredeswerkgroep Valkenburg |e gemeentelijke stuurgroep Vandalisme uit jsburg. ^bleken is dat het probleem niet gemakke- js te stoppen", aldus de spreker van deze nd F. Moene uit Rijnsburg. De meeste ver- [ingen worden veroorzaakt door jongeren 12 tot 18 jaar. Jeugdwerkloosheid, moeilij- >ezinssituatie, alcohol, opstand tegen het ge- jen een sterk tekort aan ouderlijke en socia- jntrole werken de huidige situatie in de I, betoogde Moene. Door de politie werd ge- dat de vernielzucht in Rijnsburg van 1983 1985 de gemeente 40.000 gulden had gekost, (dat terwijl meeste vernielingen niet eens imeld worden. Fancy fair SASSENHEIM De fancy fair van het be jaardentehuis De Schutse in Sassenheim heeft dinsdag avond 8.300 gulden opge bracht. Dit is ruim duizend gulden meer dan vorig jaar. De opbrengst is bestemd voor recreatie van de bewoners van het bejaar dentehuis. Filmnet ook in de Bollenstreek VOORHOUT Filmnet abonnee-televisie wordt maan dag 24 november officieel aan gesloten op het kabelnet van de Bollenstreek. Inwoners van Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, De Zilk, Sassenheim en Voorhout kun nen Filmnet dan ontvangen. Voorwaarde is wel dat zij een kastje (een decoder) kopen waarmee het signaal van Filmnet kan worden omgezet in heldere beelden. Verder moet een maandelijks bedrag worden betaald. De officiële start vindt plaats in het raad huis van Voorhout. Brandje in container NOORDWIJKER HOUT Een brand- je in een afvalcontai ner in Noordwijker hout heeft gistermid dag voor nogal wat stankoverlast ge zorgd. Het afval in de container die in de Van Iersellaan stond, is vermoedelijk aan gestoken. Er ontstond een enorme rookont wikkeling. De brand weer heeft het brandje geblust. De daders zijn niet ach terhaald. WOUBRUGGE De gemeente Woubrugge gaat voor het eerst in haar geschiedenis een sportman, sportvrouw en sportploeg van het jaar kiezen. Uit de diverse sport verenigingen van de dorpen Wou brugge en Hoogmade is een keuze commissie samengesteld. Tevens is in een vooroverleg reeds bepaald in welke categorieën de sport-eer te behalen valt Beneden de zeventien jaar komen individuele sporters in aanmer king voor de titel sportjongen/ sportmeisje van het jaar. Boven die leeftijdsgrens wordt een sportman/ sportvrouw gekozen. Ook voor teams is er een categorie in het le ven geroepen. De sportverenigin gen uit het dorp brengen een stem uit, maar ook de mening van de bewoners zal worden gevraagd door middel van een nog toe te zenden formulier. Na tien decem ber gaat de keuze-commissie de uitgebrachte stemmen tellen. Tij dens de nieuwjaarsreceptie in het gemeentehuis zal uiteindelijk be kend worden gemaakt wie de win naars in de onderscheiden catego rieën zijn. Hoorzitting 't Poelhuys LISSE De gemeente Lisse houdt dinsdagavond een hoorzitting over de nieuwbouwplannen van het Poelhuys in Lisse. Ter discussie staat de plaats van het nieuwe gebouw. Het huidige Poelhuys staat aan de Ruishorn- laan. De gemeente over weegt een verplaatsing naar het Vierkant in het oude centrum. De ge meente Lisse is bereid 1,5 miljoen gulden in het nieuwe gebouw te steken. De hoorzitting in het ge meentehuis begint om half negen. Leidschendam bezuinigt niet op cultureel werk LEIDSCHENDAM Enkele fi- nanciële meevallers zullen er in Leidschendam voor zorgen dat de kortingen van het rijk op soci aal-cultureel werk waarschijnlijk in het geheel niet zullen worden doorberekend. De subsidies die de gemeente minder zou ontvangen, beliepen een bedrag van circa 80.000 gul den. In eerste instantie zou hier van 48.000 gulden, ongeveer 6 procent van het totaal aan subsi dies, aan verenigingen en instel lingen worden doorberekend. B en W zullen bij de begroting voorstellen de kortingen van het rijk voorlopig voor één jaar niet in rekening te brengen. LEGOM/REGIO volledig verbieden het ontsmettingsmid- methylbromide zal ipzalige gevolgen heb- voor de Nederlandse ibouw. Dit zegt de ;bond Tuinders LTB zijn beleidsplan 1987. jens de vakbond zijn >n goede en betaalbare natieven voor met- Ibromide voorhanden, beleidsplan wordt lag 25 november be oken tijdens de jaar- gadering van de Vak- id Tuinders in het Hil- omse Treslong. beleid van het ministerie landbouw en visserij is i gericht het gebruik van ontsmettingsmiddel volle- te beëindigen. Inmiddels is bij bepaalde teelten al ver en. Volgens de vakbond ben Amerikaanse onder ken aangetoond dat, wan de voorschriften worden nageleefd, het gebruik van methylbromide niet schadelijk is voor de volksgezondheid. Het middel zou kanker ver oorzaken, maar volgens de vakbond is dat niet het geval. In het plan wordt er ook op gewezen dat de energie nóg beter moet worden benut. Energiekosten nemen name lijk nog steeds een groot pre- centage van de totale kosten in. Volgens de vakbond moet de zogenoemde meetverschi- lenproblematiek in 1987 worden opgelost. De meters die moeten worden geplaatst om die verschillen aan te to nen, moeten worden betaald door het energiebedrijf, zo me nen de tuinders. De vakbond wijst bankgaranties af. Sommi ge energiebedrijven maken nog gebruik van deze garan ties en doen dat volgens de vakbond zo, dat „de bedrijfs ontwikkeling in een hele regio geweld wordt aangedaan". Heeft een tuinder een bankga rantie, dan betekent dat dat de bank garant voor hem staat, dat de gasrekening door de bank wordt betaald als de tuinder het geld niet heeft. Niet alle tuinders krijgen een bankgarantie. Op 30 septem ber 1987 loopt het tweejarige contract tussen het Landbouw schap en de Gasunie af. Vol gens de Vakbond Tuinders kan er slechts een nieuw con tract worden getekend als wordt uitgegaan van de oude uitgangspunten die werden ge hanteerd voor het huidige tuinbouw-gastarief. De vakbond pleit er nogmaals voor de zomervakantie in Noord- en Zuid-Holland niet later te laten beginnen dan de eerste week van juli. Tevens moeten basis- en voortgezet onderwijs gelijktijdig vakantie hebben. Een en ander heeft te maken met de behoefte aan tijdelijke arbeidskrachten. Ook vinden de tuiners dat de be richten voor land- en tuin bouw weer om half één 's mid dags via de radio moeten worden uitgezonden. In het westen van het land moet een hogere tuinbouwschool komen en in Alkmaar een middelbare tuinbouwschool. Ook menen de tuinders dat op sommige lagere tuinbouwscho len het onderwijs steeds alge mener wordt en de aansluiting op middelbare tuinbouwscho len daarom steeds moeilijker. De vakbond zegt ook dat een einde moet worden gemaakt aan de oneerlijke concurrentie van de volkstuinders. De vak bond vindt dat de provincies en gemeenten moeten worden gewezen op de plicht bacterie- vuur (dat elk jaar nog veel schade veroorzaakt) te bestrij den. Volgens de tuinders worden veel door bacterievuur aangetaste struiken en bomen niet vernietigd. Als schrijnend voorbeeld worden de Water leidingduinen bij de Bollen streek genoemd. In een terugblik zegt de vak bond dat 1986 in het teken stond (en staat) van de kern ramp in Tsjernobyl. Veel tuin ders (de spinazietelers waren de eersten) hebben schade on dervonden van de gevolgen van deze ramp. In september van dit jaar was de vraag naar verse produkten nog steeds niet op het oude niveau. De maatschppij Interpolis heeft na dat de Russen aansprakelijk zijn voor de gevolgen, maar de tuinders achten het aansprake lijk stellen van de Russen niet haalbaar. De vakbond is ern stig teleurgsteld in de Neder landse overheid die heeft be sloten de tuinders niet tege moet te komen. Gepleit wordt voor een systeem waarbij de tuinders belastingvrij geld kunnen reserveren om even tuele calamiteiten op te van gen. De Vakbond Tuinders ziet geen heil in een risico fonds. In het bestuur van de Vak bond Tuinders LTB werd de heer J.G.J. Timmer uit De Kwakel in januari opgevolgd door mevrouw W.M. Blom van Wees uit Aalsmeer. De heer P.L.M. Diemeer uit Heemskerk heeft het bestuur op 22 mei wegens gezond heidsredenen moeten verlaten. Zijn opvolger is nog niet be kend. Voorzitter G.J.J.A. Koop uit Den Hoorn is aftre dend, maar hij heeft zich her kiesbaar gesteld. Burgemeester F. Jonkman (midden) heeft gisteravond in een goed gevulde Voorhof de prijzen van het 40ste bloemencorso uit gereikt. Corsocomitévoorzitter C. Leeu wenburg zag terug op dit corso dat onder de titel „Bloemen grenzeloos mooi" werd gehouden. Hij vertelde dat het bestuur van de veiling vereniging Flora altijd achter de plannen van het corsocomité gestaan had en hen altijd had gestimuleerd. Tevens zei hij de Oranje Vereniging dankbaar te zijn voor hun steun. Het corsocomitè wil er hard aan meewerken de bloemenweelde steeds meer bekendheid te geven. Zelfs tot in Japan is men hard bezig de mensen met de bloemen van Hollandse bodem te laten kennismaken. Burgemeester Jonk man merkte op dat het corso een presen tatie was van velen. „De ontwikkeling en creativiteit gaan met grote sprongen voor uit", aldus Jonkman. H. Armerdam kreeg de bindersprijs „Het Zilveren boeket". De veiling Flora, de ABN en de wagen van de VVV Katwijk kregen een gouden medaille. Een eervolle vermelding ging naar de ge meente Noordwijk en Sikkens. De corso ontwerpers J. van Egmond en J. v.d. Plas werden in het zonnetje gezet evenals hoofdarrangeur Herman v.d. Berg. WARMOND Op korte termijn wordt een enquête gehouden over de vraag of er bij de ouders van kinderen tot 12 jaar oud behoefte bestaat aan on derwijs van een andere soort of vorm dan nu in Warmond bestaat. Op dit moment zijn er twee bijzondere basisscholen: een katholieke en een protestant- christelijke. De fracties van Progressief Warmond en de VVD hebben sterk aange drongen op het houden van een enquête waaruit duide lijk zou kunnen worden of er behoefte bestaat aan open baar onderwijs. De CDA fractie heeft zich steeds ver zet tegen het houden van een enquête door het gemeente bestuur. Het CDA is van me ning dat er vanuit de ouders een signaal gegeven zou moeten worden als er be hoefte is aan ander onder wijs. Daarvoor hoeft het ge meentebestuur niet de aanzet te geven, aldus de christen democraten. Het concept en quête-formulier wordt maan dag besproken in de commis sie welzijn. Het foripulier be vat niet alleen vragen naar de gewenste richting van de scholen maar ook naar even tuele andere systemen zoals Jenaplan, Montessori en Dal ton. De uitslag van de enquê te hoeft niet te betekenen dat er meerdere nieuwe scholen in Warmond worden ge sticht. Het draagvlak voor de beide basisscholen in War mond is nu al betrekkelijk klein. Mogelijk wordt in sa menwerking met buurge meenten aan de wensen van ouders tegemoet gekomen. Vakbond huldigt 23 jubilarissen NOORDWIJK De afde- ling Duinstreek van de Ab- va/Kabo houdt donderdag 27 november in dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat in Noordwijk-Binnen haar jaar lijkse ledenvergadering. Na het afdoen van een aantal huishoudelijke zaken zal bondspenningmeester Bensch niet minder dan 23 jubilarissen huldigen. Tien van hen zijn 25 jaar lid van de bond, elf gedenken het 40-jarig lidmaatschap en twee zijn hun bond 50 iaar trouw gebleven. De afdeling Duinstreek omvat de ge meenten Noordwijk, Kat wijk, Voorhout, Rijnsburg en Noordwijkerhout. De verga dering begint om acht uur SIDSCHENDAM Voor ruimtegebrek van de uziekschool aan de Rozen- in in Leidschendam zal op rte termijn een oplossing >eten worden gevonden, n centrale huisvesting Or het muziekonderwijs or Leidschendam en Voor- rg samen heeft op het enblik geen prioriteit. Dat irijven B en W van Leid- lendam in een evaluatie- ïport over de twee jaar larin, na het verdwijnen n de Streekmuziekschool Zoetermeer, muziekonder- js in Leidschendam is ge- müziekonderwijs van Zoeter meer heeft overgenomen, stu deren nu in Leidschendam 192 en in Voorburg 160 leerlingen, ruim zestig meer dan bij de overname. In Leidschendam bestaat nog een wachtlijst met zestien namen, afgezien, aldus directeur Wensveen, van de velen die hebben afgehaakt omdat ze niet wilden wachten. De Vrije Akademie heeft on langs een instrumentenpoule opgezet. De muziekschool heeft hiervoor instrumenten aangekocht die door de leer lingen in principe voor één jaar kunnen worden gehuurd waarna ze door de leerlingen, na aftrek van de huurprijs en kunnen worden overgenomen. Een door de leerlingen zeer gewaardeerd initiatief, wat blijkt uit het feit dat op het ogenblik al vijftien instrumen ten (dwarsfluiten, klarinetten, saxofoons en dergelijke) in omloop zijn. Door de toename van het aantal leerlingen moe ten binnenkort (ook omdat de huidige piano's in slechte staat verkeren) twee nieuwe piano's worden aangeschaft. De kos ten hiervan, 14.000 gulden, worden in de exploitatie mee genomen zodat geen verho ging van het subsidie nodig is. Leidschendam verschaft de lesruimte en verstrekt boven dien jaarlijks een subsidie van po nnn VOORSCHOTEN Twee honderd bewoners van de wijk Bijdorp hebben een eigen ten nisvereniging opgericht. Zij hebben het college van B en W om steun gevraagd, waar door de tennissport in die Voorschotense wijk op serieu ze wijze beoefend kan worden. Het voorlopige bestuur, be staande uit J. Haijkens, voor zitter, L. Vrolijk, secretaris en H. van der Kaay, penning meester, vraagt onder meer om het ter beschikking stellen van een sCuk grond achter het jongerencentrum De Linde hoeve en grenzend aan Sper werpad en het klooster Bij dorp. Op dat stuk grond is plaats voor vier tennisbanen en is volgens het bestuur van de nieuwe vereniging bijzon der geschikt door de beschutte H"t beduur deelt mee in zeer korte tijd tweehonderd leden te hebben gekregen en verwacht wordt dat er spoedig driehonderd leden zullen zijn. De oprichting van de nieuwe vereniging Bijdorp maakt de privatiseringsplannen van het sportpark Adegeest beduidend moeilijker. In die plannen wordt veel ruimte gegeven aan de tennissport. De huidige tennisvereniging Forescate heeft al bezwaar gemaakt te gen de plannen met het sport- nark Adegeest. Forescate ver wacht leden aan Adegeest te verliezen en ongetwijfeld zal de oudste vereniging ook le den verliezen aan de nieuwe vereniging in Bijdorp. Plannen zijn er ook om in Leiden Zuid- West een tenniscomplex op te zetten. De Voorschotense wijk Noord-Hofland zou daar ge bruik van kunnen maken. Hoewel de nieuwe tennisvere niging Bijdorp niet direkt de gemeente om veel geld heeft gevraagd, maar in eerste in stantie alleen grond wil krij gen, is de kans op realisering nog volkomen onzeker. De grond die wordt gevraagd, is ook al genoemd als dieren- weitje ter vervanging van het huidige weitje in het centrum. Daarnaast is er ook nabij nog woningbouw gepland. Ook is nog niet bekend wat er uitein delijk met het gebouw van De Lindehoeve gaat gebeuren. In dien dit inderdaad weer jonge rencentrum wordt, dan is de situering voor een tennispark allerminst gunstig. De sloop van kasteel Duinrell is I gangshek aan de Katwijkse- weg voor het innen van de entreegelden en poetste on dertussen het zilver van de familie. Begonnen werd met enkele attracties, zoals de ski baan op dennenaalden. Een andere activiteit was het orga niseren van motorcrosswed strijden door de duinen, maar de geluidsoverlast op zondag en de schade die de kijklusti- gen aanrichtten maakten na enkele jaren een einde aan het crossen. De oorlog ging ook aan Duinrell niet onge merkt voorbij. De vader van de huidige eigenaar kwam tij dens de eerste oorlogsdagen om het leven. Toen het hele duingebied tot „Spergebiet" werd verklaard nam de SS het kasteeltje in bezit en ver nielde het vrijwel geheel. Na volle gang de oorlog verkeerde het dan ook in een deplorabele toe stand. De huidige eigenaar week voor zijn onderkomen uit naar een rustiger gelegen woning elders op het land goed. Het kasteeltje werd ver huurd aan enkele vermogen de families, maar de toename van de recreatie op Duinrell deed deze bewoners uitwijken naar rustiger onderkomens. Enkele werknemers van het recreatiepark betrokken het kasteeltje, kunstenaar Paul Citroen had er zijn atelier en kunstenaresse Alexandra een weverij. Meerdere keren wer den er exposities van beelden de kunstenaars georganiseerd. Het kasteeltje verviel echter meer en meer en graaf Hugo van Zuylen van Nijenvelt zag er geen heil meer in het bouwsel op te knappen. Van Zuylen: „Het is veel te groot om door één familie bewoond te worden. Veertig vertrek ken verwarmen kost op zich een vermogen. Het kasteel aanpassen aan de eisen van deze tijd zou miljoenen ver gen. We hebben bekeken hoe het behouden kon blijven maar het bleek financieel echt niet verantwoord". Vorig jaar bezochten enkele leden van de werkgroep monumen- tenbond van de Stichting His torisch Centrum Wassenaar het kasteel. Bij dit bezoek bleek hoe slecht het kasteeltje eraan toe was. Overal rottend hout en gaten in de plafonds. Voordat de sloopwerkzaamhe den van Van Santen begon nen zijn wel enkele waarde volle onderdelen eruit ge haald die een plaats zullen krijgen op het landgoed Duin rell. Het torentje werd in zijn ge heel eraf getild en zal over enkele maanden, wellicht bij de ingang van het recreatie park, een plaatsje krijgen. Na de sloop zullen leden van de Stichting Historisch Centrum Wassenaar opgravingen ver richten rond de fundamenten. Adjunct-directeur C. J. Schoenmakers kan nog niets zeggen over de toekomstige bestemming van de straks kale plek. De plannen om er een theater te bouwen zijn nog niet nader uitgewerkt. „Voorlopig zal het wel par keerterrein worden", zegt hij. FRANS MICKLINGHOFF

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15